KOSPEL KDE User Manual [ru, de, en, pl]

ELEKTRYCZNY PRZEPŁYWOWY PODGRZEWACZ WODY
ELECTRIC INSTANTANEOUS WATER HEATER
ЭЛЕКТРИЧЕСКИЙ ПРОТОЧНЫЙ ВОДОНАГРЕВАТЕЛЬ
PL DE GB RU
KDE
PPE2
KDE2
PPVE
Zużyty produkt nie może być traktowany jako odpad komunalny. Zdemontowane, urządzenie należy dostarczyć do punktu zbiórki sprzętu elektrycznego i elektronicznego w celu recyklingu. Odpowiednie zadysponowanie zużytego produktu zapobiega potencjalnym negatywnym wpływom na środowisko jakie mogłyby wystąpić w przypadku niewłaściwego zagospodarowania odpadów. W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji na temat recyklingu tego produktu, należy skontaktować się z lokalną jednostką samorządu terytorialnego, ze służbami zagospodarowania odpadów lub ze sklepem w którym zakupiony został ten produkt.
Das Produkt darf nicht als Restmüll behandelt werden. Alle Altgeräte müssen einer getrennten Sammlung zugeführt und bei örtlichen Sammelstellen entsorgt werden. Sachgemäße Entsorgung verhindert die negative Einwirkung auf unsere Umwelt. Für weitere Informationen über Recycling von diesem Produkt, wenden Sie sich bitte an den örtlichen Behörden oder an Ihren Baumarkt.
Used product can’t be treated as general communal waste. Disassembled appliance has to be delivered to the collection point of electrical and electronic equipment for recycling. Appropriate utilisation of used product prevents potential negative environmental inuences that may occur as a result of inappropriate handling of waste. order to get more detailed information about recycling this product you should contact the local government unit, waste management service or the shop where this product has been purchased.
Прибор нельзя выбросить как обыкновенный мусор, его следует сдать в соответственный пункт приема электронных и электрических приборов для последующей утилизации. Соответственный способ утилизации ликвидирует возможное негативное влияние на окружающую среду. Для получения более подробной информации относительно утилизации этого изделия следует обратится в соответственную региональную службу по утилизации или в магазин, в котором было приобретено изделие.
2
In
Warunki bezpiecznej i niezawodnej pracy
1. Zapoznanie się z treścią niniejszej instrukcji obsługi umożliwi prawidłową instalację i eksploatację urzą dze nia, za pew nia jąc jego długotrwałą i niezawodną pracę.
2. Urządzenie przeznaczone jest wyłącznie do montażu na płaskiej ścianie.
3. Podgrzewacz wody prze zna czo ny jest do ogrzewania wody użyt ko wej w go spo dar stwach domowych, pomieszczeniach sanitarnych, la bo ra to riach, war szta tach itp.
4. Podgrzewacz można użytkować tylko wówczas, gdy został on prawidłowo zainstalowany i znajduje się w nienagannym stanie technicznym.
5. Jeżeli na rurze doprowadzającej wodę do podgrzewacza znajduje się zawór zwrotny, należy bezwzględnie zamontować zawór bezpieczeństwa na odcinku między podgrzewaczem a zaworem zwrotnym (dotyczy KDE).
6. Nie stosować rur z two rzyw sztucz nych - ani na do pro wa dze niu zim nej wody, ani na odprowa­dzeniu gorącej (dotyczy KDE).
7. Maksymalna temperatura wody zasilającej podgrzewacz nie może przekroczyć 70°C.
8. Przed pierwszym uruchomieniem oraz po każdym opróżnieniu podgrzewacza z wody (np. w związku z pracami przy instalacji wodociągowej z powodu konserwacji) powinien on zostać odpowietrzony wg punktu „od po wie trze nie”.
9. Podłączenie podgrzewacza do sieci elektrycznej oraz pomiar skuteczności ochrony prze ciw­pora że nio wej powinien wykonać elektryk z uprawnieniami.
10. Podgrzewacz należy bezwzględnie uziemić.
11. Urządzenie powinno być na stałe podłączone do instalacji elektrycznej z zaciskiem uziemiającym.
12. Instalacja elektryczna powinna być wyposażona w urządzenia ochronne różnicowoprądowe oraz środki zapewniające odłączenie urządzenia od źródła zasilania, w których odległość między stykami wszystkich biegunów wynosi nie mniej niż 3mm.
13. Urządzenia nie wolno instalować w pomieszczeniach za gro żo nych niebezpieczeństwem wybuchu, oraz w których tem pe ra tu ra otoczenia może obniżyć się poniżej 0°C.
14. Przechowywanie podgrzewacza w pomieszczeniu z temperaturą poniżej 00C grozi jego uszko­dzeniem (wewnątrz znajduje się woda).
15. Należy pilnować, aby włączony podgrzewacz nie został opróżniony z wody, co może wystąpić przy braku wody w sieci wodociągowej.
16. Nie otwierać obudowy podgrzewacza przy włączonym zasilaniu elektrycznym.
17. Brak ltra sitkowego na za si la niu wodnym gro zi uszko dze niem podgrzewacza.
18. Osadzanie się kamienia w elementach podgrzewacza może znacznie ograniczyć przepływ wody lub doprowadzić do uszkodzenia podgrzewacza. Uszkodzenie podgrzewacza i szkody powstałe w wyniku zakamienienia nie podlegają gwarancji. Podgrzewacz i armaturę sanitarną należy poddawać okresowemu odkamienianiu a częstotliwość wykonywania tych czynności zależy od twardości wody.
19. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż woda o temp. powyżej 40°C wywołuje uczucie gorąca, szczególnie u dzieci i może wywoływać wrażenie oparzenia.
Niniejsze urządzenie nie jest przeznaczone do użytkowania przez osoby (w tym dzieci) o ograniczonej zdol­ności zycznej, czuciowej lub psychicznej, lub osoby nie mające doświadczenia lub znajomości urządzenia, chyba że odbywa się to pod nadzorem lub zgodnie z instrukcją użytkowania urządzenia, przekazanej przez osoby odpowiadające za ich bezpieczeństwo. Należy zwracać uwagę na dzieci, aby nie bawiły się urządzeniem.
PL
PL,DE,GB,RU-045AB/f.453
3
Montaż
3
1. Oznaczyć przy pomocy szablonu, położe­nie miejsc montażowych.
2. Doprowadzić do ozna czo nyc h miejsc instalację elektryczną i wodną.
3. Zdjąć pokrywę podgrzewacza.
4. Zamontować podgrzewacz na wkrętach mocujących, wpro wa dza jąc wcześniej elektryczny prze wód zasilający.
5. Podłączyć podgrzewacz do instalacji elek­trycznej.
6. Usunąć zaślepki z przyłączy zimnej i ciepłej wody.
7. Podłączyć pod grze wacz do in sta la cji wodnej.
8. Odkręcić zawór doprowadzający zim ną wodę i sprawdzić szczel ność połączeń wod nych.
9. Odpowietrzyć instalację według punktu „Odpowietrzenie”.
10. Sprawdzić za łą cze nie wyłącznika WC3 lub WT3.
11. Zamontować pokrywę pod grze wa cza.
12. Upewnić się, czy przez otwory w tylnej ściance urzą dze nia nie ma dostępu do elementów będących pod napięciem.
Wyłącznik WC3/ WT3
a) - za łącza nie wy łącz ni ka b) - wyłącznik w stanie załączonym
(wciśnięty trzpień)
a) b)
2
1
Odpowietrzenie
1. Wyłączyć zasilanie elektryczne podgrzewacza.
2.
Włączyć przepływ wody (odkręcić zawór ciepłej wody) w celu odpowietrzenia insta­lacji (ok.15÷30 sekund) aż woda zacznie płynąć jednolitym, równym strumieniem.
3. Włączyć zasilanie elektryczne.
4
Konguracja PPE2, KDE2 i PPVE
Przed pierwszym włączeniem napięcia należy ustawić moc znamionową podgrzewacza (dostosowaną do posiadanego przyłącza energetycznego). Konguracji podgrzewacza dokonuje się poprzez odpowiednie ustawienie przełączników, które znajdują się w dolnej części płytki elektronicznej. Ustawienia przełączników 1 - 6 (szare pole wskazuje pozycję przełącznika):
• 1, 2 - moc znamionowa podgrzewacza,
• 3, 4 - typ zespołu grzejnego,
• 5 - ON - uaktywniona programowa kontrola po­wietrza w zespole grzejnym,
• 6 - ON - w podgrzewaczach PPE2 i PPVE usta­wienie przełącznika 6 w pozycji ON powoduje zablokowanie nastaw w podgrzewaczu. W takim przypadku na wyświetlaczu pokazywana jest temperatura zadana (ustawiona przed wyłącze­niem podgrzewacza) i sygnalizacja grzania oraz pozostałych stanów mogących wystąpić w trakcie pracy urządzenia.
Zespół grzejny typ 15 kW
Zespół grzejny typ
Zespół grzejny typ
24 kW
27 kW
Eksploatacja PPE2
Podgrzewacz włącza się automatycznie po osiągnię­ciu przepływu powyżej 2,5 l/min. Układ sterowania dobiera odpowiednią moc podgrzewacza na podsta­wie: wielkości poboru wody, ustawionej temperatury wody i temperatury wody dolotowej. Włączenie grzania podgrzewacza sygnalizowane jest przejściem wyświetlacza do stanu aktywności i wyświetleniem ikony . Jeżeli podgrzewacz osią­gnie moc maksymalną, ale zbyt małą do danych warunków pracy, na wyświetlaczu pojawi się tekst „BRAK MOCY”. Wyświetlacz przełączany jest ze stanu uśpienia do stanu aktywności również przy zmianie nastawy (naciśnięcie lub obrót pokrętła). Powrót do stanu uśpienia następuje po wyłączeniu grzania lub po upływie ok. 50s od ostatniej zmiany. Zablokowanie podgrzewacza sygnałem nadrzędnym (wejście NA) sygnalizowane jest wyświetlanym tekstem: „BLOKADA NA” Jeżeli wystąpi błąd w pracy podgrzewacza wyświetli się ikona oraz tekst infor­macyjny błędu:
PL
PL,DE,GB,RU-045AB/f.453
5
• ERR>T WLOT - uszkodzenie czujnika wlotowego,
• ERR>T WYLOT - uszkodzenie czujnika wylotowego,
• ERR>T MAX - przekroczenie temperatury maksymalnej,
• ERR>POW 1 - wykryte powietrze w zespole grzejnym - detekcja sprzętowa,
• ERR>POW 2 - wykryte powietrze w zespole grzejnym - detekcja programowa. W przypadku wykrytych stanów ERR>T MAX, ERR>POW 1, ERR>POW 2 podgrze­wacz wyłączy grzanie, a powrót do normalnej pracy nastąpi po ustaniu przyczyny i ponownym włączeniu wymaganego przepływu.
Ustawianie temperatury
Aktualnie ustawiona temperatura jest wyświetlana na wyświetlaczu LCD. Obrót w prawo pokrętła powoduje zwiększenie zadanej temperatury. Obrót pokrętła w lewo powoduje zmniejszenie zadanej temperatury. Naciśnięcie pokrętła powoduje zmianę nastawy na jedną z zapisanych w pamięci temperatur. Kolejnymi naciśnięciami mo­żemy przestawić ustawienie na następną z zapisanych w pamięci nastaw, kolejno w pętli (nastawa ustawiona pokrętłem, „umywalka”, „natrysk”, „wanna”). W celu zmiany wartości temperatur przypisanych do poszczególnych pozycji należy:
• naciskając pokrętło wybrać temperaturę do zmiany,
• nacisnąć i przytrzymać pokrętło do momentu pulsowania wartości temperatury (ok 3s),
• obrotem pokrętła ustawić nową wartość,
• zatwierdzić ustawienie naciskając pokrętło.
Jeżeli przez ok.10s nie zatwierdzimy nastawy temperatury, nastąpi wyjście z opcji bez zapisania wartości.
Konguracja i podgląd parametrów
Ustawić pokrętłem temperaturę minimalną oraz nacisnąć i przytrzymać pokrętło przez ok. 5s aż do pojawienia się tekstu na wyświetlaczu „S>NASTAWA”. Naciskając pokrętło wybieramy wartość która nas interesuje. Część pozycji jest wyłącznie do podglądu wartości (np. S>T WLOT czy S>MOC), a część pozycji służy konguracji pracy (np. jasność czy wybór języka menu). Obrót pokrętła zmienia ustawienie. Przełączane parametry, kolejno w pętli:
• nastawa temperatury [S>NASTAWA] (min nastawy – max nastawy) - °C,
• wartość temperatury wlotowej [S>T WLOT] - °C,
• wartość temperatury wylotowej [S>T WYLOT] - °C,
• przepływ [S>PRZEPŁYW] – l/min,
• moc załączona [S>MOC] - %,
• czas pracy podgrzewacza [S>T-wartość h],
• jasność minimalna / stan uśpienia [S>JAS MIN] (0-JAS MAX),
• jasność maksymalna / stan aktywności [S>JAS MAX] (JAS MIN – 25),
• wybór języka menu [S>POLSKI] (POLSKI, FRANCAIS, ENGLISH, DEUTSCH, РУССКИИ
• wersje oprogramowania (PW ……, MSP…….).
),
6
Wyjście z opcji po naciśnięciu i przytrzymaniu pokrętła przez ok. 5s aż do wygaśnięcia wyświetlacza lub po upływie ok. 5 min od ostatniej zmiany.
Ograniczenie maksymalnej temperatury
Ustawić pokrętłem temperaturę, która ma być maksymalną nastawą temperatury. Nacisnąć i przytrzymać pokrętło przez ok. 5s aż do wyświetlenia symbolu kłódki
. Należy pamiętać że ograniczenie maksymalnej temperatury zostanie również
wprowadzone do zapisanych w pamięci nastaw. Wyłączenie ograniczenia temperatury nastąpi, gdy przy nastawie temperatury więk­szej od minimalnej, naciśniemy i przytrzymamy pokrętło przez ok. 5s aż do pojawienia się symbolu kłódki . Po ustawieniu ograniczenia nastawy, każda próba ustawienia wyższej temperatury sygnalizowana jest wyświetleniem symbolu przez ok. 1s.
PL
Eksploatacja PPVE
B
A
Podgrzewacz włącza się automatycznie po osią­gnięciu przepływu powyżej 2,5 l/min. Układ stero­wania dobiera odpowiednią moc podgrzewacza na podstawie: wielkości poboru wody, ustawionej temperatury wody i temperatury wody dolotowej. Włączenie grzania podgrzewacza sygnalizowane jest przełączeniem wyświetlacza do stanu aktyw­ności, zmianą koloru podświetlenia wyświetlacza na czerwony oraz wyświetleniem ikony . Jeżeli podgrzewacz osiągnie moc maksymalną, ale zbyt małą do danych warunków pracy, na wyświetlaczu pojawi się symbol . Wyświetlacz przełączany jest ze stanu uśpienia do stanu aktywności również przy zmianie nastaw. Powrót do stanu uśpienia następuje po wyłączeniu grzania lub po upływie ok. 30s od ostatniej zmiany. Zablokowanie podgrzewacza sygnałem nadrzędnym (wejście NA) sygnali­zowane jest symbolem . Błędy w pracy podgrzewacza sygnalizowane są odpowiednim symbolem:
ERR
- uszkodzenie czujnika wlotowego,
Tin ERR
- uszkodzenie czujnika wylotowego,
Tout ERR
- przekroczenie temperatury maksymalnej,
Tmax ERR
- wykryte powietrze w zespole grzejnym - detekcja sprzętowa,
AIR1 ERR
- wykryte powietrze w zespole grzejnym - detekcja programowa.
AIR2
W przypadku wykrytych stanów a powrót do normalnej pracy nastąpi po ustaniu przyczyny i ponownemu włączeniu
ERR Tmax
ERR
ERR
,
,
podgrzewacz wyłączy grzanie,
AIR1
AIR2
wymaganego przepływu. Jeżeli jest ograniczona maksymalna temperatura podgrzewacza to każda próba ustawienia temperatury wyższej sygnalizowana jest wyświetleniem symbolu .
PL,DE,GB,RU-045AB/f.453
7
Ustawianie temperatury
W podgrzewaczu w dolnej części wyświetlacza pokazane są ikony któ­rym przyporządkowane są zapisane w pamięci sterownika temperatury. Naciśnięcie jednego z pól spowoduje ustawienie zadanej temperatury zgodnie z wartością przypisaną tej ikonie – symbol wybranej temperatury będzie wyświetlany w inwersji . W celu zmiany wartości temperatury przypisanej do ikony należy:
• nacisnąć odpowiednią ikonę,
• nacisnąć ponownie i przytrzymać ikonę do momentu pulsowania wartości tem­peratury (ok. 3s),
• klawiszami ustawić nową wartość temperatury,
• zatwierdzić zmianę naciskając ponownie ikonę.
Jeżeli przez 10s zmiana nie zostanie zatwierdzona lub gdy naciśniemy ikonę związaną z inną temperaturą, nastąpi wyjście z opcji bez zapisania wartości.
Konguracja
Naciskając pole wyświetlania temperatur B przechodzimy do konguracji podgrze­wacza. Klawiszami zmieniamy wartość, a klawiszami przełączamy
parametr, kolejno w pętli:
• ograniczenie maksymalnej temperatury podgrzewacza,
• ustawienie kontrastu wyświetlacza (0-20),
• ustawienie jasności wyświetlacza w stanie uśpionym /jasność min/ (0 - jasność max),
• ustawienie jasności wyświetlacza w stanie aktywnym /jasność max/ (jasność min – 20).
Wyjście z opcji po naciśnięciu ikony lub po upływie ok. 20s od ostatniej zmiany.
Podgląd parametrów
Naciskając pole wyświetlania jednostek A możemy podejrzeć niektóre parametry pracy podgrzewacza. Klawiszami przełączamy parametr, kolejno w pętli:
• przepływ
• procent załączonej mocy
• moc znamionowa podgrzewacza
• korekta mocy
• oznaczenia oprogramowania i czas pracy urządzenia
• temperatura wlotowa
• temperatura wylotowa
Wyjście z opcji po naciśnięciu ikony lub po upływie ok. 5 min. od ostatniej zmiany.
8
Eksploatacja KDE, KDE2
Podgrzewacz włącza się au to ma tycz nie po osiągnię­ciu przepływu powyżej 2,5 l/min. Układ sterowania dobiera odpowiednią moc podgrzewacza na podsta­wie: wielkości poboru wody, ustawionej temperatury wody i temperatury wody dolotowej
Na obudowie podgrzewacza zamo ntowane są wskaźniki: zielony - sygnalizuje podłączenie do sieci elektrycznej; czerwony - sygnalizuje stan załączenia grzania. Inne stany pokazywane są przez kombinacje świecenia wskaźników zielonego i czerwonego.
KDE
liczba impulsów
wskaźnika czerwonego
1
2
pulsuje ze stałą częstością wskaźnik zielony
opis stanu
zbyt duży przepływ wody przez podgrzewacz dla ustawionej temperatury
zablokowanie podgrzewacza sygnałem nadrzędnym z innego urządzenia
PL
liczba impulsów
wskaźnika zielonego
3 awaria czujnika temperatury wlotowej
pulsuje ze stałą częstotliwością wskaźnik czerwony
opis stanu
KDE2
liczba impulsów
wskaźnika zielonego
1
2
3 awaria czujnika temperatury wlotowej
4
PL,DE,GB,RU-045AB/f.453
zablokowanie podgrzewacza po przekroczeniu maksymalnej temperatury wylotowej (wyłączenie sygnalizacji błędu po ponow­nym uzyskaniu wymaganego przepływu)
zablokowanie podgrzewacza sygnałem nadrzędnym z innego urządzenia
zablokowanie podgrzewacza pojawieniem się powietrza w zespole grzejnym (wyłączenie blokady podgrzewacza i sygnalizacji stanu po ustaniu przyczyny i ponownym uzyskaniu wymaganego przepływu)
opis stanu
9
Konserwacja
Czyszczenie ltra wody:
1. Odłączyć zasilanie elektryczne oraz
zamknąć do pływ zim nej wody.
2. Zdjąć pokrywę podgrzewacza.
3. Odkręcić przyłącze wlo to we - po stro nie zim nej wody.
4. Wyjąć ltr sitkowy z przyłącza wlotowego.
5. Usunąć zanieczyszczenia z sit ka.
6. Zamontować ltr sitkowy i uszczelkę na po prze dnim miejscu i dokręcić przyłącze wlotowe.
7. Otworzyć zawór na do pły wie zim nej wody
- sprawdzić szczel ność połą czeń.
8. Zamontować pokrywę pod grze wa cza.
9. Przeprowadzić od po wie trze nie in sta la cji zgo dnie z pkt „Odpowietrzenie".
Współpraca podgrzewacza z innymi urządzeniami
Podgrzewacz wyposażony jest w zaciski BLOK i NA. BLOK – wyjście przekaźnika wyłączające urządzenie podrzędne, w momencie włącze­nia grzania rozwarcie obwodu podłączonego do zacisków BLOK (max. 0,1A 250V~) NA – wejście blokujące włączenie podgrzewacza, rozwarcie styków NA powoduje zablokowanie grzania – współpraca z urządzeniem nadrzędnym Podłączenia pod zaciski BLOK i NA wykonać przewodem 2 x 0,5mm2, prowadząc go po prawej stronie wnętrza podgrzewacza. Podłączenie powinna wykonać osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia.
10
Dane techniczne
PL
9/12/15 18/21/24 27
9 12 15 18 21 24 27
A 16 20 25 32 40 50
l/min 3,3 4,3 5,4 6,5 7,6 8,7 9,8
Podgrzewacz KDE
Podgrzewacz PPE2, KDE2, PPVE
Moc znamionowa kW 9 12 15 18 21 24 27
Zasilanie 400V 3~
Wydajność (przy przyroście temperatury wody o 40°C i ciśnieniu
wody zasilającej 0,45MPa)
Prąd znamionowy wyłącznika nadprądowego trójbie-
Nominalny pobór prądu A 3 x 13,0 3 x 17,3 3 x 21,7 3 x 26,0 3 x 30,3 3 x 34,6 3 x 39,0
gunowego
PL,DE,GB,RU-045AB/f.453
4 x 16
4 x 1,5 4 x 2,5 4 x 4 4 x 6
2
2
mm
mm
KDE
PPE2, KDE2, PPVE 4 x 2,5 4 x 6
Min. przekrój elektrycznych
przewodów przyłączeniowych
Maks. przekrój elektrycznych przewodów przyłącze-
niowych
Maksymalna dopuszczalna impedancja sieci zasilającej Ω 0,43 0,37 0,30
Ciśnienie wody zasilającej MPa 0,1 ÷ 0,6
Punkt włączenia (minimalny przepływ) l/min 2,5
~5,2
440 x 245 x 120
kg
mm
KDE, KDE2
PPE2, PPVE 440 x 245 x 126
KDE
KDE2 ~4,3
PPE2, PPVE ~4,0
Zakres regulacji temperatury wody °C 30 ÷ 60
Wymiary gabarytowe (wyso-
kość x szerokość x głębokość)
Masa
C dla podgrzewaczy PPE2,KDE2, PPVE wynosi 1100 Ωcm.
0
Przyłącza wodne G 1/2” (rozstaw króćców 100mm)
Minimalna rezystywność wody w temperaturze 15
11
Bedingungen der sicheren und zuverlässigen Nutzung
1. Die Bedienungsanleitung ermöglicht eine richtige Installation und Nutzung, bzw. sichert die dauerhafte und sichere Arbeit des Gerätes.
2. Das Gerät ist für eine Wandmontage vorgesehen.
3. Der Durchlauferhitzer ist für die Warmwasserbereitung in Haushalten Sanitärräumen, Laboratorien, Werkstätten u.s.w. bestimmt.
4. Das Gerät darf nur benutzt werden, wenn es fachmännisch installiert wurde und sich in einwandfreiem Zustand bendet.
5. Wenn sich an dem Wassereinlaufrohr ein Rückschlagventil bendet, dann soll ein Sicher­heitsventil zwischen den Durchlauferhitzer und den Rückschlagventil unbedingt installiert werden (betrifft KDE).
6. Es sollen keine Rohre aus Kunststoff verwendet werden - weder für den Einlauf des kalten Wassers, noch für das Auslauf des warmen Wassers (betrifft KDH).
7. Die maximale Einlauftemperatur darf nicht 70°C überschreiten.
8. Vor der ersten Inbetriebnahme und nach jeder Außerbetriebnahme (z.B. wegen Ausfall oder Abstellen der Wasserversorgung) muss die Entlüftung durchgeführt werden siehe Punkt Entlüftung.
9. Der elektrische Anschluss und die Prüfung der Trennvorrichtung, darf nur von einem Fachelektriker durchgeführt werden.
10. Das Gerät muss unbedingt geerdet werden.
11. Das Gerät soll an eine fest verlegte geerdete Leitung angeschlossen werden.
12. Die elektrische Installation muss über eine Trennvorrichtung nach den Errichtungsbestim­mungen ausgestattet sein. Der Kontaktabstand darf nicht weniger als 3 mm betragen.
13. Das Gerät darf nicht in explosionsgefährdeten Räumen, wo die Umgebungstemperatur unter 0°C fallen kann montiert werden.
14. Das Aufbewahren des Geräts in Räumen wo die Umgebungstemperatur unter 0°C liegt, kann zur Beschädigung führen (im Inneren bendet sich das Wasser).
15. Es muss darauf geachtet werden, dass das Gerät ohne Wasserzulauf nicht weiterarbeitet.
16. Ist das Gerät an die Stromleitung angeschlossen, darf das Gehäuse nicht geöffnet werden.
17. Fehlt ein Wasserlter am Wasserzulaufrohr, kann das zu Beschädigungen am Gerät führen.
18. Verkalkung kann den Auslauf verschließen und so den Durchlauferhitzer beschädigen. Es besteht kein Garantieanspruch bei Schäden oder Funktionsstörungen die unter anderem auf Grund von Verkalkung entstanden sind. Lassen Sie von Zeit zu Zeit das Gerät und Armatur vom Installateur entkalken. Häugkeit diesen Tätigkeiten hängt von der Wasserhärte ab.
19. Es muss darauf geachtet werden, dass das Wasser mit 40°C vor allem bei Kindern das Empnden von zu großer Wärme hervorruft und Eindruck von Verbrennung auslösen kann.
Das Gerät ist nicht für Personen (inklusive Kinder) mit Wahrnehmungsstörungen, beschränkter kör­perlicher, geistiger oder psychischer Behinderung und für Personen mit Mangel an Fachkenntnisse bestimmt, sofern die Nutzung nicht unter Aufsicht, der für die Sicherheit verantwortlichen Personen bzw. gemäß der Bedienungsanleitung, erfolgt. Das Gerät gehört nicht in Kinderhände. Es ist kein Spielzeug.
12
Loading...
+ 28 hidden pages