KITCHENAID KDSDM 82143 Daily Reference Guide [sv]

Bruksanvisning
2
Installation ........................................................................................................................................... . 4
Produktbeskrivning .............................................................................................................................. .5
När maskinen används första gången ................................................................................................. . 6
Råd och tips......................................................................................................................................... . 8
Ställa in disken .................................................................................................................................... . 8
Välja diskprogram och tillval ................................................................................................................ 10
Programtabell ...................................................................................................................................... 11
Tillval och inställningar ........................................................................................................................ 12
Inställningsmeny .................................................................................................................................. 13
Rengöring och underhåll ..................................................................................................................... 14
Felsökning ........................................................................................................................................... 15
Kundtjänst............................................................................................................................................ 17
3
Innan apparaten används, läs noga igenom Hälsa och Säkerhet.
INSTALLATION
VIKTIGT: Om maskinen måste yttas ska den bibehållas i upprätt läge. Om det absolut är nödvändigt kan man luta den bakåt.
ANSLUTNING AV VATTENTILLFÖRSELN
Anpassning av vattentillförseln för installation får endast utföras av en kvalicerad tekniker. In- och utloppsslangarna för vattnet kan placeras både till höger eller till vänster för bästa möjliga installation. Kontrollera att diskmaskinen inte böjer eller trycker ihop slangarna.
ANSLUTNING AV VATTENINLOPPSSLANGEN
• Låt vattnet rinna tills det är helt klart.
• Skruva fast inloppsslangen hårt på plats och vrid kranen. Om inloppsslangen inte är tillräckligt lång, kontakta en specialaär eller en auktoriserad tekniker. Vattentrycket måste benna sig inom de värden som anges i den tekniska datatabellen – annars kan det hända att diskmaskinen inte fungerar på rätt sätt. Kontrollera att slangen inte är böjd eller hoptryckt. SPECIFIKATIONER FÖR ANSLUTNING AV VATTENTILLFÖRSELSLANGEN:
VATTENTILLFÖRSEL kallt eller varmt (max. 60°C) VATTENINTAG 3/4”
VATTENTRYCKETS STYRKA
0,05 ÷ 1 MPa (0,5 ÷ 10 bar) 7,25–145 psi
ANSLUTNING AV VATTENUTLOPPSSLANGEN
Anslut utloppsslangen till en avloppsledning med en minimidiameter på 2cm A. Utloppsslangens anslutning måste sitta på en höjd på mellan 40 till 80 cm från golvet eller den yta på vilken diskmaskinen står. Innan vattenutloppsslangen ansluts till diskhons avlopp ska plastplug­gen B tas bort.
ÖVERSVÄMNINGSSKYDD
Översvämningsskydd. För att skydda mot översvämning är diskmaskinen:
- utrustad med ett särskilt system som blockerar vattentillförseln vid fel eller läckage från maskinens insida. Vissa modeller är också utrustade med den ytterligare säkerhetsanord­ningen New Aqua Stop, som garanterar översvämningsskydd även om en vattentillförselslang skulle gå sönder. Under inga som helst omständigheter får vatteninloppsslangen klip­pas av, då den innehåller strömförande elektriska delar.
MAX 80 cm
MIN 40 cm
ELEKTRISK ANSLUTNING
VARNING: Under inga som helst omständigheter får vattenin­loppsslangen klippas av, då den innehåller strömförande elektriska delar.
Innan kontakten sätts i uttaget, kontrollera att:
• Uttaget är jordat och följer gällande föreskrifter;
• Uttaget tål apparatens maximala belastning som anges på typskyl­ten som sitter på insidan av luckan (se PRODUKTBESKRIVNING).
• Strömförsörjningens spänning faller inom de värden som anges på dataplåten på luckans insida.
• Uttaget är förenligt med apparatens stickpropp.
Om detta inte skulle vara fallet, be en auktoriserad tekniker att byta ut kontakten (se KUNDTJÄNST). Använd inte förlängningskablar eller grenuttag. När maskinen har installerats ska strömförsörjningskabeln och eluttaget vara lättillgängliga. Kabeln får inte vara böjd eller hoptryckt. Om strömförsörjningskabeln är skadad ska den bytas ut av tillverkaren eller av dess auktoriserade verkstad för att förebygga all eventuell risk. Företaget ansvarar inte för eventuella olyckor om dessa föreskrifter inte observeras.
PLACERING OCH NIVELLERING
1. Placera diskmaskinen på ett plant robust golv. Om golvet är ojämnt kan framfötterna justeras tills maskinen står i våg. Om maskinen står i våg blir den stabilare och det nns mindre risk för att den yttar sig eller ger upphov till vibration och buller när den kör.
2. Innan diskmaskinen passas in, placera den självhäftande genom­skinliga remsan under trähyllan för att skydda den mot eventuell fukt som kan bildas.
3. Placera diskmaskinen så att dess sidor eller bakre panel benner sig i kontakt med de omgivande skåpen eller med väggen. Maskinen kan också passas in under en bänkskiva.
4. För att justera höjden på den bakre foten, vrid på den röda sexkanti­ga bussningen i mitten längst ned på diskmaskinens framsida med hjälp av en sexkantsnyckel med en öppning på 8 mm. Vrid nyckeln medurs för att öka höjden och moturs för att sänka den.
DIMENSIONER OCH KAPACITET:
BREDD 598 mm HÖJD 820 mm DJUP 555 mm KAPACITET 14 standardkuvert
4
F105773 F105774, F105777, F105779
A B C
I H G F
D E
Den här diskmaskinens kontrollpanel aktiveras genom att trycka på knappen PÅ/AV.
Av energibesparingsskäl avaktiveras kontrollpanelen automatiskt efter 10 minuter om inget program har startats.
PRODUKTBESKRIVNING
1. Överkorg
10
11
1
8
2
9
3
4
5
2. Bestickkorg
3. Hopfällbara koppställ
4. Överkorgens höjdjustering
5. Övre spolarmen
6. Dynamic Clean-stöd
7. Underkorg
8. Undre spolarm
9. Filterenhet
10. Saltbehållare
11. Disk- och sköljmedelsbehållare
12. Typskylt
13. Kontrollpanel
6 7
12
Service:
0000 000 00000
13
KONTROLLPANEL
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1. PÅ/AV-knapp
2. PROGRAM 6 knappar för direktval av populära program
3. EXTRA PROGRAM-knapp. Ger åtkomst till andra program
4. INFO-knapp. Visar info om det valda programmet
5. DISPLAY – Symbolområde
6. DISPLAY – Informationsområde
7. FÖREGÅENDE-knapp för tillval/inställningar
8. SET-knapp. Välj/ändra tillval och inställningar
9. NÄSTA-knapp för tillval/inställningar
10. STARTKNAPP
DISPLAY – SYMBOLER
A. FÖRDRÖJD START B. EKOPROGRAM C. MULTIZONE – bestickkorg D. VATTENKRANEN STÄNGD E. FYLL PÅ SALT F. MULTIZONE – övre korg G. MULTIZONE – undre korg H. FYLL PÅ SKÖLJMEDEL I. TABLETT
5
M
A
X
A
B
35 25
NÄR MASKINEN ANVÄNDS FÖRSTA GÅNGEN
När du har anslutit hushållsapparaten till eluttaget första gången gui­dar displayen dig genom kongurationen inför första användning.
1. Val av språk
STÄLLA IN SVENSKA?
<> = ÄNDRA OK = JA
SVENSKA
VALD
När du har bekräftat språk går apparaten igenom kongurationsmenyn för första användningen.
Välj önskat språk genom att trycka på knappen ”<” eller ”>”.
Bekräfta med knappen ”SET”.
2. Inställning av vattenhårdhet
VATTENHÅRDHET
1=MIN, 5=MAX
VATTENHÅRDHET = 3
<> = ÄNDRA OK = JA
För att vattenavhärdaren ska kunna fungera perfekt är det nödvändigt att vattenhårdhetsinställningen grundar sig på den verkliga vatten­hårdheten hemma hos dig. Denna information kan du få från din lokala vattenleverantör.
Vattenhårdhetstabell
Nivå
1 Mjukt 0 – 6 0 – 10 2 Normal 7 – 11 11 – 20 3 Normalt 12 – 17 21 – 30 4 Hårt 17 – 34 31 – 60 5 Mycket hårt 35 – 50 61 – 90
Vattenhårdheten är inställd på nivå 3 som standard. Du kan ändra vattenhårdheten genom att trycka era gånger på ”<” eller ”>”.
Bekräfta ditt val med knappen ”SET”. Ställ in nivån enligt tabellen nedan.
Grader,
Grader, franska
tysk standard °dH
(°fH)
3. Fylla på saltbehållaren
HÄLLA I VATTEN
HÄLL 1,5 LITER
OK = KLAR
VATTEN I
OK = KLAR
SALTBEHÅLLAREN
OK = KLAR
TILLSÄTT SALT
HÄLL 1 KG SALT
OK = KLAR
I BEHÅLLAREN
OK = KLAR
När vattenhårdheten är inställd måste du fylla saltbehållaren med vatten och särskilt avhärdningssalt.
Avlägsna underkorgen och skruva loss behållarens lock (moturs).
Som första steg måste du fylla be­hållaren med vatten (~1,5 liter).
Fortsätt därefter till nästa steg med knappen ”SET”.
Kontrollera att locket är ordentligt fastskruvat, så att inget diskmedel kan tränga in i behållaren under diskprogrammet (detta kan skada vattenavhärdaren så att den inte kan repareras).
Fortsätt därefter till nästa steg med knappen ”SET”.
Använd endast salt som utvecklats speciellt för diskmaskiner.
När du behöver tillsätta salt, rekommenderar vi att utföra proceduren precis innan diskprogrammet startas.
Saltlösning och saltkorn som spillts ut kan orsaka rostbildning och permanenta skador på komponenter i rostfritt stål.
Ingen garanti ges i händelse av reklamation i detta hänseende. Om saltbehållaren inte fylls kan vattenavhärdaren och värme­elementet skadas som resultat.
4. Ställa in ljusstyrka
ÄNDRA LJUSSTYRKA
1=MIN, 5=MAX
LJUSSTYRKA = 5
<> = ÄNDRA OK = JA
Ljusstyrkan är inställd på nivå 5 som standard. Du kan ändra ljusstyrkan genom att trycka era gånger på ”<” eller ”>”.
Bekräfta ditt val med knappen ” SE T ”.
5. Ange diskmedelssort
DISKMEDELSSORT
ANVÄNDER DU
<> = NEJ OK = JA
"ALLT-I-ETT"
<> = NEJ OK = JA
DISKMEDEL?
<> = NEJ OK = JA
Symbolen visas på displayen. Om du vill använda diskmedel i ytande eller pulverform, tryck på ”<” eller ”>” och fortsätt med steg 6. Fylla på sköljmedel.
I det här steget är det mycket viktigt att ange vilken typ av disk­medel som ska användas (tablett/ kapsel eller ytande/pulver).
Om du vill använda ett allt-i-ett­diskmedel i tablett eller kapsel, tryck på ”SET” och fortsätt med steg 7. Öppna kranen på nästa sida.
6. Fylla på sköljmedel*
*Om du valde allt-i-ett-diskmedel i föregående steg hoppar apparaten över det här steget.
SKÖLJMEDEL
HÄLL SKÖLJMEDEL
I BEHÅLLAREN
OK = KLAR
OK = KLAR
Sätt tratten på plats (se bild) och fyll saltbehållaren ända upp till kanten (cirka 1 kg). Det är normalt att en del vatten rinner ut.
Ta bort tratten och torka bort eventuella saltrester från öppningen.
6
1. Öppna behållaren B genom att trycka och dra upp iken på locket.
A
B
2. Häll försiktigt i sköljmedel tills det når referensmärket max (110 ml)
på påfyllningsöppningen A – undvik spill. Om detta skulle hända ska man omedelbart torka upp spillet med en torr trasa.
3. Tryck locket nedåt tills du hör ett låsande klickljud.
4. Bekräfta med knappen ”SET”.
Häll ALDRIG sköljmedel direkt i maskinbotten.
Ange sköljmedelsnivå
(behövs inte om du använder tabletter/kapslar) Sköljmedelsdoseringen kan anpassas till diskmedlet som används. Ju
lägre inställningen är, desto mindre sköljmedel doseras. Fabriksinställ­ningen är nivå (4). Du kan ändra inställningarna genom att följa instruktionerna i avsnit­tet ”INSTÄLLNINGAR/MENY”.
7. Öppna kranen
ÖPPNA KRANEN
ÖPPNA
OK = KLAR
VATTENKRANEN
OK = KLAR
8. Körning av första programmet
FÖRSTA PROGRAMMET
KOM IHÅG ATT KÖRA
OK = KLAR
INTENSIVPROGRAMMET
OK = KLAR
MED TOMMA KORGAR
OK = KLAR
FÖR ATT AVSLUTA DEN
OK = KLAR
FÖRSTA INSTALLATIONEN
OK=AVSLUT.
Efter detta är apparaten redo för normal användning.
Före den första normala körningen av apparaten rekommenderar vi att du kör intensivprogrammet en gång, för att kalibrera apparaten.
Fyll på diskmedel i diskmedelsfack­et B (se nedan) och tryck sedan på ” SE T ”.
Intensivprogrammet startas auto­matiskt. Tryck på ”START” och stäng luckan.
Det här första programmet kan ta upp till 20 minuter lägre tid på grund av den automatiska kalibre­ringen.
Kontrollera att vattenkranen är öppen. Om den är stängd, öppna och bekräfta med knappen ”SET”.
FYLLA PÅ DISKMEDEL
Använd endast diskmedel som utvecklats speciellt för diskma­skiner.
För att få bästa disk- och torkresultat krävs en kombinerad användning av diskmedel, sköljmedel och salt. Vi rekommenderar att man använder diskmedel som inte innehåller fosfater eller klor, då dessa produkter är skadliga för miljön.
Bra resultat beror även på att korrekt mängd diskmedel används. Om man överskrider angiven mängd ger detta inte något eektivare diskresultat och miljöförstöringen ökar. Mängden kan anpassas till graden av smuts. Med normalsmutsig disk ska man använda antingen 35 g (pulverdiskmedel) eller 35 ml (ytan­de diskmedel) och tillsätta en extra tesked diskmedel direkt i maski­nens botten. Vid användning av tabletter räcker det med en tablett. Om disken bara är lite smutsig, eller om det har sköljts med vatten innan det ställdes in i diskmaskinen, kan mängden diskmedel minskas i proportion (minst 25 g/ml) d.v.s. hoppa över pulver/gel inne i maskinbotten.
Öppna diskmedelsfacket ge­nom att trycka på knapp A. Häll diskmedlet i behållaren B, som ska vara torr. Häll fördiskens diskmedel direkt i maskinbotten.
1. När du mäter mängden diskme­del, se tidigare information för rätt mängd. Inuti facket B nns det markeringar som hjälper till att dosera rätt.
2. Avlägsna diskmedelsrester från behållarens kanter och stäng locket med ett klick.
3. Stäng diskmedelsbehållarens lock genom att trycka på det tills spärren är ordentligt låst.
Diskmedelsbehållaren öppnas automatiskt i rätt moment baserat på programmet.
Om du använder ett allt-i-ett-diskmedel rekommenderar vi att du till­sätter salt i vilket fall som helst, särskilt om vattnet är hårt eller mycket hårt (följ instruktionerna på förpackningen).
7
RÅD OCH TIPS
TIPS
Innan korgarna fylls ska alla matrester avlägsnas från porslinet och glasen ska tömmas. Du behöver inte skölja diskgodset före under rinnande vatten. Placera porslinet så att det hålls ordentligt på plats och inte välter. Placera behållare med öppningen nedåt och de konkava/konvexa delarna snett så att vattnet kan nå alla ytorna och öda fritt. Varning: lock, handtag, serveringsfat och stekjärn hindrar inte spolar­marna från att rotera. Placera eventuella mindre föremål i bestickkorgen. Mycket smutsiga tallrikar och grytor ska placeras i underkorgen eftersom den spolas med vatten med större kraft, vilket ger bättre diskresultat. När maskinen fyllts, kontrollera att spolarmarna kan rotera fritt.
HYGIENDISK
För att undvika lukt och avlagringar som kan samlas i diskmaskinen ska man köra ett högtemperaturprogram minst en gång i månaden. Använd en tesked diskmedel och kör det utan disk för att rengöra din apparat.
OLÄMPLIGT DISKGODS
• Diskgods och bestick i trä.
• Ömtåliga dekorerade glas, konsthantverk och antikt porslin. Dekora­tionerna på dessa är inte beständiga.
• Delar i syntetmaterial som inte kan motstå höga temperaturer.
• Diskgods i koppar och tenn.
• Diskgods som har äckar av aska, vax, smörjmedel eller bläck.
Färg på glasdekorationer och delar av aluminium/silver kan förändras och blekas under diskning. Vissa typer av glas (t.ex. kristallföremål) kan även bli ogenomskinliga efter ett antal diskprogram.
SKADOR PÅ GLAS OCH PORSLIN
• Använd endast glas och porslin som garanterat tål maskindisk av tillverkaren.
• Använd ett milt diskmedel som passar för porslin.
• Avlägsna glas och porslin från diskmaskinen så snart som diskpro­grammet avslutats.
STÄLLA IN DISKEN
BESTICKKORG
Den tredje korgen har utarbetats för bestick. Placera besticken som på bilden. Genom att placera besticken på avstånd från varandra är det lättare att plocka ur dem efteråt och ger bättre disk- och torkresultat.
Knivar och andra redskap med vassa eggar måste placeras med bladen vända nedåt.
Korgens geometri gör det möjligt att placera små föremål såsom kaekoppar i området i mitten.
Bestickkorgen är försedd med två skjutvagnar för att optimera utrym­met i underkorgen och tillåta att placera höga föremål i överkorgen.
8
ÖVERKORG
2
Ladda ömtålig och lätt disk:glas, koppar, småfat, låga salladsskålar. Överkorgen är försedd med uppfällbara stöd som kan användas i lodrätt läge för pla­cering av tefat/efterrättstallrikar eller i det nedre läget för att stäl­la in skålar och matlådor.
(exempel på fyllning av överkorgen)
FÄLLBARA KOPPSTÄLL MED JUSTERBART LÄGE
De fällbara koppställen på sidorna kan placeras på tre olika nivåer för att optimera diskens placering i korgen. Vinglas kan placeras säkert i de vikbara koppställen genom att man för in glasens fot i de motsvarande springorna. För optimalt torkresultat ska man luta de fällbara koppställen ytterligare. För att ändra lutningen, dra upp det fällbara koppstället, låt det glida något och placera det enligt önskemål.
JUSTERA HÖJDEN PÅ ÖVERKORGEN
Höjden på överkorgen kan justeras: i högt läge för att placera skrymmande föremål i underkorgen och i lågt läge för att utnyttja de fällbara koppställen och skapa större utrym­me uppåt och undvika kontakt med diskgod­set som placerats i underkorgen. Överkorgen är försedd med en Justerings- mekanism för överkorgen (se bild). Lyft korgen utan att trycka på spakarna genom att ta tag i korgens sidor och släpp när korgen är stabil i sitt övre läge. För att sätta tillbaka den i det nedre läget, tryck på spakarna (A) på korgens sidor och ytta korgen nedåt.
Vi rekommenderar att du inte justerar höjden på korgen när den är full. Höj eller sänk ALDRIG korgen bara på ena sidan.
UNDERKORG
För grytor, lock, tallrikar, salladsskålar, bestick o.s.v. Stora tallrikar och lock placeras bäst på sidorna för att undvika kontakt med spolarmen. Underkorgen är försedd med uppfällbara stöd som kan användas i lodrätt läge för placering av tallrikar eller i vågrätt läge (nedsänkta) för att lättare ställa in grytor och salladsskålar.
(exempel på fyllning av underkorgen)
GLASHÅLLARE
Ett särskilt tillbehör som tillåter dig att placera olika slags långskaftade vinglas i den nedre korgen. Glasen står stadigt och säkert medan ett rent och torrt resultat garanteras.
3
1
1
2
DYNAMIC CLEAN I UNDERKORGEN
Dynamic Clean använder sig av speci­ella vattenstrålar i den bakre delen av diskrummet för att göra diskningen av smutsig disk intensivare. När grytor/pannor placeras vända mot Dynamic Clean®-enheten ska man akti­vera DYNAMIC CLEAN på panelen. Underkorgen har Dynamic Clean, ett särskilt utdragbart stöd på korgens baksida som kan användas för att hålla stekjärn eller bakplå­tar i upprätt läge så att de tar mindre plats. Användning av Dynamic Clean:
1. Fäll ned det bakre tallriksstället i Dynamic Clean-området (G) för att få plats med kastruller.
2. Placera kastruller och stekpannor i Dynamic Clean-området och se till att de har vertikal lutning. Kast­rullerna måste lutas mot spolmun­styckena.
3
B
A
9
VÄLJA DISKPROGRAM OCH TILLVAL
Listan med tillgängliga program och tillval nns i Programtabell på nästa sida. Ekoprogrammet är valt som standard. Om du vill använda det sist använda programmet som standard kan du ändra det i ”Inställ­ningsmeny”.
Du kan välja ett program genom att trycka på 1 av 6 knappar för direktval av program, eller genom att trycka era gånger på knappen ”Extra program” . När du har kommit till det sista går nästa tryckning tillbaka till det första.
Tryck på programknappen för att välja program beroende på diskens smutsighetsgrad och med hjälp av programtabellen. Följande infor­mation visas på displayen:
1 2 3
EKOPROGRAM
45
1. Indikatorer
2. Namn på valt program
3. Liggande stapel som visar position i den extra programlistan
4. Det valda programmets energiförbrukning
5. Det valda programmets vattenförbrukning
50° 3:40h
POWER
CLEAN
Tre sekunder efter att du har valt program visas dess tid och temperatur (i förekom­mande fall).
Tryck på knappen ”INFO” för att visa en kort beskrivning av pro­grammet och dess förbrukning av vatten/energi.
NORMALT SMUTSAD DISK. STAN-
DARDPROGRAM,
VATTEN ENERGI
MODIFIERA ETT PÅGÅENDE PROGRAM
Om du har valt fel program kan du ändra det, under förutsättning att det precis har börjat: Öppna luckan och håll knappen ”PÅ/AV” intryckt tills maskinen slås av. Sätt på maskinen igen med hjälp av knappen ”PÅ/AV”
och välj nytt diskprogram och eventuella önskade tillval. Starta programmet genom att trycka på knappen ”START”
och stänga luckan.
GÖRA PAUS I PROGRAMMET (STOPPA IN EXTRA DISK)
Öppna luckan och placera disken i maskinen (akta den VARMA ångan!). Tryck på knappen ”START”
och stäng luckan inom 4 sek-
under för att fortsätta programmet från den punkt där det avbröts.
OAVSIKTLIGA AVBROTT
Om luckan öppnas under diskprogrammet, eller om strömmen bryts, så stoppar programmet. För att fortsätta programmet från den punkt där det avbröts måste du trycka på knappen ”START”
och
stänga luckan inom 4 sekunder.
När programmet har kört färdigt hörs en ljudsignal och displayen visar:
PROGRAM AVSLUTAT
Ytterligare information kan visas på displayen:
FYLL PÅ SALT – fyll på saltbehållaren.
FYLL PÅ SKÖLJMEDEL – fyll på sköljmedel.
AVFETTA OCH RENGÖR MASKINEN VI REKOMMENDERAR
WPRO – vi rekommenderar att du använder WPRO-rengöring (enligt
anvisningarna på förpackningen) var 50:e programkörning.
Under valfasen blinkar lampan ”START” .
Ytterligare tillval kan väljas för de esta program (se avsnittet ”Tillval och inställningar”). När ett tillval är valt visas dess namn på displayen till höger.
Om mer än ett tillval är valt visas en ruta för varje tillval. Varje tillvalsnamn visas 3
50° 3:40h
DYNAMIC CLEAN
sekunder med fylld ruta.
När du har valt program och tillval, tryck på knappen ”START” och stäng luckan inom 4 sekunder för att starta det valda programmet.
Öppna luckan (akta den varma ångan!) och börja tömma korgarna. Börja med den undre korgen. Om saltbehållaren eller sköljmedelsbehållaren behöver fyllas på bör du göra det precis innan du startar nästa program.
Apparaten stängs av efter 10 minuter.
10
PROGRAMTABELL
PROGRAM Tillgängliga tillval *
EKO
50°
DYNAMIC SENSOR
50-60°
PROFESSIONAL
65°
VARDAGSDISK
50°
1H WASH
& DRY 55°
FAST 30’
50°
TABLETT, FÖRDRÖJD START,
DYNAMIC CLEAN, BOOST
TABLETT, FÖRDRÖJD START, MULTIZONE,
DYNAMIC CLEAN, BOOST
TABLETT, FÖRDRÖJD START,
DYNAMIC CLEAN, MULTIZONE
TABLETT, FÖRDRÖJD START, MULTIZONE
TABLETT, FÖRDRÖJD START, MULTIZONE
TABLETT, FÖRDRÖJD START
EXTRA PROGRAM – kan väljas genom att trycka på knappen
TYST 50°
GLAS 45°
TABLETT, FÖRDRÖJD START
TABLETT, FÖRDRÖJD START,
MULTIZONE, BOOST
Tvättmedels-
behållare
BOT-
B
TEN
- 2:27 16,5 1,70
- 1:30 13,0 1,15
- 1:00 10,5 1,20
- 0:30 9,0 0,55 -
- 3:30 15,0 1,15
- 2:05 11,5 1,20
Diskpro-
grammets
varaktighet
(h:min)
*
Vatten-
förbrukning
(l/program)
Energiförbruk-
ning
(kWh/program)
3:40 9,5 0,74
1:25 – 3:00 7,0 – 14,0 0,90 – 1,40
Torknings-
FÖRDISK kallt DYNAMIC
HYGIENE
65° SJÄLVREN­GÖRING 65°
MULTIZONE, FÖRDRÖJD START
FÖRDRÖJD START
FÖRDRÖJD START
- - 0:12 4,5 0,01 -
- 1:40 10,0 1,30
- 0:50 8,0 0,85
1. EKO – Normalsmutsig disk. standardprogram, eektivast med avseende på kombinerad energi- och vattenförbrukning.
2. DYNAMIC SENSOR För normalsmutsig disk med intorkade matrester. Funktionen känner av nedsmutsningsgraden och anpassar pro-
grammet på motsvarande sätt.
3. PROFESSIONAL Program rekommenderat för mycket smutsig disk, särskilt lämpat för grytor och kastruller (ska inte användas till ömtålig disk).
4. VARDAGSDISK – Normalsmutsig disk. Varjedagsdisk som säkerställer bästa diskresultat på kortare tid.
5. 1H WASH & DRY – Lätt till normalt smutsad disk. Vardagsprogram lämpligt för färsk smuts som inte har torkat in. Det garanterar ren och
torr disk på bara 60 minuter.
6. FAST 30’ – Program för lätt smutsad disk utan torkade matrester.
EXTRA PROGRAM
7. TYSTLämpar sig för användning av maskinen under natten. Optimal prestanda garanteras.
8. GLAS – Program för ömtålig disk som är känslig för höga temperaturer, exempelvis glas och koppar.
9. FÖRDISK – Porslinet ska diskas senare. Inget diskmedel ska användas med detta program.
10. DYNAMIC HYGIENE – Normal- eller mycket smutsig disk, med extra antibakteriell diskcykel.
11. SJÄLVRENGÖRING – Program som ska användas för att utföra underhåll på diskmaskinen. Det rengör apparatens insida med varmt vatten.
Anmärkningar: För att minska förbrukningen ytterligare ska man endast använda diskmaskinen när den är full. Observera att snabbprogram är eektivast för lätt smutsad disk.
EKO-programmets data har mätts i laboratorium enligt Europeisk Standard EN 50242. * Alla tillval kan inte användas samtidigt. ** Programtiden som visas på displayen eller i häftet är en värdering baserad på standardförhållanden. Den verkliga tiden kan variera beroende på
många faktorer så som temperatur och tryck på inloppsvatten, rumstemperatur, diskmedelsmängd, mängd och typ av disk, diskens jämvikt, ytterli­gare valda tillval och sensorkalibrering. Sensorkalibreringen kan öka diskmaskinens programtid upp till 20 min.
Förbrukning i standby: Förbrukning i påslaget läge: 5 W / förbrukning i avstängt läge: 0,5 W
11
TILLVAL OCH INSTÄLLNINGAR
Varje program har ett antal tillval. Listan med alla tillgängliga tillval för de olika programmen nns i Programtabell på föregående sida. Alla aktiva tillval visas på displayen.
Du väljer ett tillval genom att trycka på knappen ”SET”. Meddelandet INSTÄLLNING ALTERNATIV visas några sekunder. Bläddra sedan ige­nom tillvalslistan med knapparna ”<” eller ”>”. Välj ett tillval med ”SET”. I inställningsmenyn tänds lampan ovanför knappen ”SET”.
Om ett tillval inte är tillgängligt visas den fortfarande på sin plats med symbolen ” ”
TABLETT (allt-i-ett)
Denna inställning gör att du kan optimera programmets prestanda efter vilken typ av diskmedel som används. Välj inställningen om kombidisk­medel i tablettform används (sköljmedel, salt och 1 dos diskmedel).
TABLETT AV
Du väljer Tablett genom att öppna inställningsmenyn med knappen ”SET”, navigera i menyn med ”< ,
TABLETT
>” tills ”TABLETT” visas, och sedan trycka på ”SET”.
TABLETT PÅ
FÖRDRÖJD START
Programstarten kan fördröjas en vald tidsperiod. Du ställer in fördröjningen genom att öppna inställningsmenyn med knappen ”SET”, navigera i menyn med ”< , >” tills ”FÖRDRÖJD START” visas, och sedan trycka på ”SET”. Varje tryck på knappen ”>” eller ”<” fördröjs starten med:
• 0:30 om inställningen är under 4 timmar,
• 1:00 om inställningen är under 12 timmar,
• 2 timmar om inställningen är över 12 timmar.
FÖRDRÖJD START AV
<STARTAR OM h> AV
<STARTAR OM h> 4:00
Standardvärdet är AV.
När fördröjning är valt lyser . Genom att trycka på knappen ”SET”
bekräftar du fördröjningen, och maskinen går tillbaka till program­valsskärmen med fördröjningsvär-
<STARTAR OM h> 4:00
det synligt.
Tryck på startknappen och stäng luckan inom 4 sekunder för att starta fördröjningsnedräkningen.
Du kan annullera fördröjningen genom att trycka på ”>” tills ”AV” visas (efter 24:00).
MULTIZONE
Om det inte är så mycket disk kan du ladda den i bara en korg. Med det här tillvalet kan du välja med vilken korg som du vill diska. Du väljer Multizone genom att öppna inställningsmenyn med knap­pen ”SET”, navigera i menyn med ”< , >” tills ”MULTIZONE” visas, och sedan trycka på ”SET”.
DYNAMIC CLEAN
Vattenstrålar med extra högt tryck gör att diskningen blir intensivare i ett särskilt område i underkorgen.
DYNAMIC CLEAN AV
Standardvärdet är AV. Du väljer Dynamic Clean genom
DYNAMIC CLEAN
att öppna inställningsmenyn med knappen ”SET”, navigera i menyn
DYNAMIC CLEAN PÅ
med ”< , >” tills ”DYNAMIC CLEAN” visas, och sedan trycka på ”SET”.
BOOST
Tillvalet boost kapar huvudprogrammen med 25%–67% samtidigt som en optimal disk- och torknivå bibehålls. Detta innebär att vatten- och energi­förbrukningen blir högre än vid ett vanligt fullängdsprogram. Tillvalet kan väljas för programmen: Eco 50°, Dynamic Sensor 50-60°, Glas 45°.
BOOST AV
Du väljer Boost genom att öppna inställningsmenyn med knappen
BOOST
”SET”, navigera i menyn med ”< , >” tills ”BOOST” visas, och sedan
BOOST PÅ
trycka på ”SET”.
Varje gång du trycker på knappen ”>” eller ”<” växlar tillvalet mellan PÅ och AV. Bekräfta med knappen ”SET”.
GOLVBELYSNING
En lysdiod vars ljus är riktat på golvet anger att diskmaskinen är igång. Ljuset förblir tänt under pågående program och släcks när program­met är klart. Funktionen är aktiv som standard, men du kan avaktivera den i inställ­ningsmenyn.
INNERBELYSNING
När funktionen är aktiv tänds/släcks lamporna i maskinbotten automa­tiskt när användaren öppnar/stänger luckan. Om luckan är öppen mer än 10 minuter släcks lamporna (för att tända dem igen måste du stänga luckan och öppna den igen). Den här funk­tionen är aktiv som standard, men du kan stänga av den i inställnings­menyn.
MULTIZONE OK
<ALLA KORGAR> <>
<ENDAST UNDRE> <>
<ENDAST ÖVRE> <>
<ENDAST BESTIC.> <>
<ENDAST BESTIC.>
Som standard är MULTIZONE inte aktiverat, utan alla korgiko­ner är tända.
Multizone-ikonen tänds.
Multizone-ikonen tänds.
Multizone-ikonen tänds.
12
INSTÄLLNINGSMENY
För att ändra maskininställningarna måste du öppna inställningsmenyn. Tryck på knappen ”SET” och navigera med ”< , >” tills INSTÄLLNINGAR visas, och tryck sedan på ”SET”. Du stänger inställningsmenyn genom att trycka på en programknapp, eller trycka på ”< , >” tills EXIT visas och sedan trycka på ”SET”.
Språk
1.SPRÅK OK
1.ENGLISH <>
1.SVENSKA
Du väljer språk genom att öppna inställningsmenyn med knappen ”SET”, navigera i menyn med ”< , >” tills ”SPRÅK” visas, och sedan trycka på ”SET”.
Första programmet
2.FÖRSTA PROG. OK
2.<EKO> <>
2.<SIST ANVÄND>
Du kan ställa in vilket program som ska väljas som standard när du slår på apparaten: EKO eller SIST ANVÄND.
Du väljer första program genom att öppna inställningsmenyn med knappen ”SET”, navigera i menyn med ”< , >” tills ”FÖRSTA PROG.” visas, och sedan trycka på ”SET”.
Ljud
3.LJUD OK
3.LJUD OK
3.<ÖVRE> <>
3.<HÖJD> < >
3.<AV>
3.<AV>
Du väljer ljud genom att öppna inställningsmenyn med knappen ”SET”, navigera i menyn med ”< , >” tills ”LJUD” visas, och sedan trycka på ”SET”.
Välj mellan 2 nivåer: Övre, Undre.
Kan också vara AV.
Vattenhårdhet
4.VATTENHÅRDHET 3
4.VATTENHÅRDHET 4
För att hitta rätt nivå för vattenhårdhet, se tabellen på sidan 6.
Du väljer vattenhårdhet genom att öppna inställningsmenyn med knappen ”SET”, navigera i menyn med ”< , >” tills ”VATTENHÅRDHET” visas, och sedan trycka på ”SET”.
Skärmens ljusstyrka
5.DISPLAYBEL. 5
5.DISPLAYBEL. 3
Välj mellan fem nivåer: 1, 2, 3, 4 och 5.
Du ställer in skärmens ljusstyrka genom att öppna inställningsme­nyn med knappen ”SET”, navigera i menyn med ”< , >” tills ”DISPLAY­BELYSNING” visas, och sedan trycka på ”SET”.
Innerbelysning
7.INNERBELYSNING
7.INNERBELYSNING AV
Du ställer in innerbelysningen genom att öppna inställningsme­nyn med knappen ”SET”, navigera i menyn med ”< , >” tills ”INNERBE­LYSNING” visas, och sedan trycka på ” SE T ”.
Sköljmedelnivå
8.SKÖLJM. NIV. 4
8.SKÖLJM. NIV. 5
Välj mellan fem nivåer: 1, 2, 3, 4 och 5. Om sköljmedelsnivån är inställd 1 tillförs inget sköljmedel. Kontrollam-
pan för LÅG SKÖLJMEDELSNIVÅ kommer inte att tändas om sköljmed­let tar slut.
Fabriksinställningen är nivå (4).
• Om du ser blåaktiga streck på disken, ställ in ett lågt nummer (2-3).
• Om det nns vattendroppar eller kalkmärken på disken, ställ in ett högt nummer (4-5).
Du väljer sköljmedelnivå genom att öppna inställningsmenyn med knappen ”SET”, navigera i menyn med ”< , >” tills ”SKÖLJM. NIV.” visas, och sedan trycka på ”SET”.
Demo mode
9.DEMO MODE PÅ
9.DEMO MODE AV
Du väljer Demo mode genom att öppna inställningsmenyn med knappen ”SET”, navigera i menyn med ”< , >” tills ”DEMO MODE” visas,
och sedan trycka på ”SET”.
Återställ fabriksinställningarna
10.ÅTERST. VÄRDEN OK
10.PÅ <>
10.AV
Du återställer fabriksinställningarna genom att öppna inställningsme­nyn med knappen ”SET”, navigera i menyn med ”< , >” tills ”ÅTERST. VÄRDEN” visas, och sedan trycka på ” SE T ”.
Stänga menyn
11.EXIT <>
Du stänger inställningsmenyn genom att trycka på en program­knapp, eller trycka på ”< , >” tills
EXIT visas och sedan trycka på
” SE T ”.
Golvbelysning
6.GOLVBELYSNING PÅ
6.GOLVBELYSNING AV
Du ställer in golvbelysningen genom att öppna inställningsme­nyn med knappen ”SET”, navigera i menyn med ”< , >” tills ”GOLVBE­LYSNING” visas, och sedan trycka på ” SE T ”.
13
RENGÖRING OCH UNDERHÅLL
12
34
VIKTIGT: Dra alltid ut apparatens elkontakt vid rengöring och underhåll. Använd aldrig eldfarliga vätskor vid rengöring.
RENGÖRA DISKMASKINEN
Märken på insidan av maskinen kan avlägsnas med hjälp av en trasa som fuktats med vatten och lite ättika. Maskinens utvändiga ytor samt kontrollpanelen kan rengöras med en trasa som inte repar och som fuktats med vatten. Använd inte lösningsmedel eller slipande rengöringsmedel.
FÖREBYGGANDE AV OBEHAGLIG LUKT
Låt alltid maskinens lucka stå öppen för att undvika att det formas fukt som står kvar i maskinen. Rengör tätningarna runt luckan samt diskmedelsbehållarna regel­bundet med en fuktig svamp. På så sätt undviker man att det fastnar matrester i tätningarna, som är den främsta orsaken till att det formas obehaglig lukt.
KONTROLLERA VATTNETS TILLOPPSSLANG
Kontrollera regelbundet att inloppsslangen inte är skör och uppvisar sprickor. Om den är skadad ska du byta ut den mot en ny slang från vår kundservice eller din specialiserade återförsäljare. Beroende på typ av slang: Om inloppsslangen har genomskinlig mantel ska du regelbundet kontrollera om den har lokala färgförstärkta punkter. Om så är fallet kan slangen ha en läcka och måste då bytas ut.
Diskmaskinen får inte användas utan lter eller om ltret sitter löst.
Efter era diskningar, kontrollera lterenheten och rengör den noga vid behov under rinnande vatten med en icke-metallisk borste samt följ instruktionerna nedan:
1. Vrid det runda ltret A moturs och dra ut det (bild 1).
2. Avlägsna det skålformade ltret B genom att trycka lätt på si­doikarna (bild 2).
3. Skjut ut det rostfria platta ltret C (bild 3).
4. Kontrollera fällan och ta bort eventuella matrester. TA ALDRIG BORT diskprogrammets pumpskydd (svart del) (bild 4).
B
A
A
För vattnets stoppslangar: kontrollera det lilla inspektionsfönstret för säkerhetsventilen (se pilen). Om den är röd har vattnets stoppfunktion aktiverats och slangen måste bytas ut mot en ny. För att skruva loss denna slang, tryck på frigöringsknappen medan du skruvar loss slangen.
RENGÖRING AV TILLOPPSSLANGEN Om vattenslangarna är nya, eller om de använts under en längre tid, låt vattnet rinna för att försäkra dig om att det är rent och fritt från föroreningar innan nödvändiga kopplingar utförs. Om denna försiktig­hetsåtgärd inte vidtas kan vatteninloppet blockeras och diskmaskinen skadas.
RENGÖRING AV FILTERENHETEN
Rengör lterenheten regelbundet så att ltren inte sätts igen och så att avloppsvattnet rinner ut som det ska. Filterenheten består av tre lter som avlägsnar matrester från diskvatt­net och sedan låter vattnet återcirkulera. För bästa diskresultat ska de hållas rena.
C
Efter rengöring av ltren, montera tillbaka lterenheten på plats på rätt sätt detta är nödvändigt för att man ska kunna bibehålla diskma­skinens eektivitet.
RENGÖRING AV SPOLARMARNA
I vissa fall kan matrester fastna på spolarmarna och blockera hålen som vattnet spolas ut genom. Det rekommenderas därför att man kontrollerar spolarmarna lite då och då och rengör dem med en liten icke-metallisk borste. För att ta loss den övre spolarmen, vrid låsringen i plast moturs. Den övre spolarmen ska sättas tillbaka så att sidan med est hål är vänd uppåt.
Den nedre spolarmen kan tas bort genom att dra den uppåt.
14
FELSÖKNING
Din diskmaskin fungerar inte som den ska. Innan du kontaktar kundtjänst, kontrollera om problemet kan lösas genom att gå igenom följande lista.
PROBLEM MÖJLIGA ORSAKER ÅTGÄRDER
Displayen visar:
KONTROLLERA SALT
eller FYLL PÅ SALT
Displayen visar:
KONTROLLERA SKÖLJ­MEDEL eller FYLL PÅ SKÖLJMEDEL
… fungerar inte/startar inte.
Displayen visar: F6
symbol på displayens indikatorer
Displayen visar: F3
Saltbehållaren är tom.
Sköljmedelsbehållaren är tom. Fyll på behållaren med sköljmedel (se sidan 6).
Maskinen måste vara påslagen.
Maskinens lucka stängs inte. Kontrollera om diskmaskinsluckan är ordentligt stängd.
Funktionen ”Fördröjd start” är PÅ.
Vattentrycket är för lågt.
Inloppsslangen är vikt eller klämd eller inloppsltren är igensatta.
Filtren är smutsiga. Rengör ltren.
Avloppsslangen är vikt. Avloppsslangen får inte vara vikt.
Vattenlåsets slangkoppling är stängd.
Fyll behållaren med salt (se sidan 6). Justera vattnets hårdhet (se sidan 6).
Kontrollera säkringen i ditt hem om det inte kommer fram ström till maskinen.
Kontrollera om tillvalet ”Fördröjd start” är valt. I så fall startar inte maski­nen förrän den inställda tiden har gått. Återställ vid behov det aktuella programmet genom att stänga av diskmaskinen och sedan slå på den igen, välja ett nytt program, trycka på START och stänga luckan.
Vattenkranen måste vara helt öppen när vatten fylls på i maskinen (minsta vattenöde: 0,5 liter/minut).
Inloppsslangen får inte vara vikt och ltret i vattenkranens koppling får inte vara igensatt.
Skivan i vattenlåsets slangkoppling måste tas bort.
Displayen visar: F2
Displayen visar:
TRYCK PÅ START, STÄNG LUCKAN
Displayen visar:
ÖPPNA OCH STÄNG LUCKAN
Displayen visar: Fx
Smutsiga lter eller spolarmar. Rengör ltren och spolarmarna.
För lite vatten i systemet.
Avloppsslangen är inte korrekt placerad.
Mycket skum inuti maskinen.
Vattentrycket är för lågt.
Inloppsslangen är vikt eller klämd eller inloppsltren är igensatta.
Luckan har inte stängts 4 sekunder efter knapptryckningen.
Luckan har inte öppnats mellan programmen.
Maskinen har en teknisk felfunk­tion.
Skålar, koppar och dylikt måste placeras med den ihåliga sidan vänd nedåt.
Avloppsslangen måste vara placerad och monterad på korrekt sätt (på inbyggda maskiner med upphöjd inbyggnadsstruktur ska det fria utrymmet från maskinens underkant vara minst 200–400 mm – se Installation.
Kör om programmet utan diskmedel eller vänta tills skummet försvinner.
Vattenkranen måste vara helt öppen när vatten fylls på i maskinen (minsta vattenöde: 0,5 liter/minut).
Inloppsslangen får inte vara vikt och ltret i vattenkranens koppling får inte vara igensatt.
Tryck igen och stäng luckan inom 4 sekunder.
Töm maskinen (om den inte tömts tidigare), öppna och stäng luckan.
Ring kundtjänst (uppge felkod som visas). Stäng vattenkranen.
15
PROBLEM MÖJLIGA ORSAKER ÅTGÄRDER
Luckan låses inte.
Diskmaskinen bull­rar för mycket.
Disken har inte torkats.
Disken blir inte ren.
Korgarna är inte rätt inpassade. Kontrollera att korgarna är rätt inpassade.
Luckan är inte låst. Tryck hårt på luckan tills du hör ett ”klickljud”.
Tallrikarna skramlar mot varandra. Placera porslinet rätt (se Ställa in diskgodset).
Diskmedlet har inte doserats rätt, eller är inte lämpligt för användning i
En överdriven mängd skum har produce­rats.
Det valda programmet har ingen torkfas.
Sköljmedlet har tagit slut eller också är lösningen inte lämplig.
Diskgodset är gjort av non-stick material eller plast.
Porslinet har inte placerats rätt. Placera porslinet rätt (se Ställa in diskgodset).
Spolarmarna kan inte rotera fritt, de hin­dras av disken.
Diskprogrammet är för milt och/eller diskmedlets verkan är för låg.
En överdriven mängd skum har produce­rats. (se Kundtjänst).
Sköljmedelsbehållarens lock är inte or­dentligt stängt.
diskmaskin (se Påfyllning av diskmedelsdispensern). Återställ det aktuella programmet genom att stänga av diskmaskinen och sedan slå på den igen, välja ett nytt program, trycka på START och stänga luckan. Fyll inte på något diskmedel.
Kontrollera på programtabellen om det valda programmet har någon torkfas.
Tillsätt sköljmedel eller ställ in doseringsnivåerna högre (se Påfyllning av
sköljmedelsdispensern).
Det är normalt att det förekommer vattendroppar (se Tips).
Placera porslinet rätt (se Ställa in diskgodset).
Välj ett lämpligt diskprogram (se Programtabell).
Diskmedlet har inte doserats rätt, eller är inte lämpligt för användning i diskmaskin (se Påfyllning av diskmedelsdispensern). Återställ det aktuella programmet genom att stänga av diskmaskinen och sedan slå på den igen, välja ett nytt program, trycka på START och stänga luckan. Fyll inte på något diskmedel.
Kontrollera att locket till sköljmedelsbehållaren är stängt.
Tallrikarna och glasen påvisar kalkavlagringar eller vitaktig beläggning.
Tallrikarna och gla­sen har blå ränder eller är blåaktiga.
Filtret är smutsigt eller igensatt. Rengör lterenheten (se Skötsel och underhåll).
Det nns inget salt. Fyll saltbehållaren (se Påfyllning av saltbehållaren).
Saltnivån är för låg. Fyll saltbehållaren (se Påfyllning av saltbehållaren).
Inställning av vattenhårdhet är inte tillräcklig.
Locket till saltbehållaren är inte ordentligt stängt.
Sköljmedlet är slut eller doseringen är otillräcklig.
För hög sköljmedelsdosering. Justera doseringen nedåt.
Öka värdena (se Vattenhårdhetstabell).
Se till att saltbehållarens lock är ordentligt åtskruvat.
Tillsätt sköljmedel eller ställ in doseringsnivåerna högre.
16
KUNDTJÄNST
PRODUKTBLAD
Tekniska data inklusive uppgifter om energiförbrukning kan laddas ned från webbsidan: http://docs.kitchenaid.eu
KONTAKTA KUNDTJÄNST
Du hittar våra kontaktuppgifter i garanti­manualen. När du kontaktar kundservice, vänligen uppge de koder som sitter på produktens typskylt.
:
IEC 436
17
18
19
SV
Tryckt i Italien 11/17
400011168106B
Loading...