Kern EOB 6K5, EOB 15K10, EOB 35K20, EOB 60K50, EOB 150K100 User guide [hu]

...
Conrad Vevőszolgálat, 1124 Budapest, Jagelló út 30. Tel:(061)319-0250
(kivonó)
Páratartalom
max. 80% (nem kondenzálódó)
150K100
60K10L
150K
100L
300K200L
Conrad Szaküzlet, 1067 Budapest, Teréz krt. 23. Tel: (061) 302-3588
KERN EOB elektronikus tálcás mérleg
Rendelési szám: 126200, 126201, 126203, 126204, 126198, 126199 Műszaki adatok
Leolvashatóság 5 gr 10 gr 20 gr 50 gr 100 gr Mérési tartomány 6 kg 15 kg 35 kg 60 kg 150 kg Tárázási tartom.
Hitelesítősúly, nem szállítjuk
(osztály)
Berezgési idő
(tipikus) Üzemi hőmérséklet
Ház mérete, mm,
(sz x mé x ma) Tálca, mm 310 x 300 Nettó súly, kg 4
KERN EOB
Leolvashatóság 100 gr 50 gr 100 gr 200 gr Mérési tartomány 300 kg 60 kg 150 kg 300 kg Tárázási tartom.
(kivonó) Hitelesítősúly, nem szállítjuk
(osztály) Berezgési idő
(tipikus) Üzemi hőmérséklet Páratartalom max. 80% (nem kondenzálódó) Ház mérete, mm,
(sz x mé x ma) Tálca, mm 310 x 300 Nettó súly, kg 4
Rendeltetésszerű használat
Ez a mérleg áruk súlyának a megállapítására szolgál. A mérleg “nem automatikus” mérésekre használható, azaz a mérendő árut kézzel kell óvatosan felrakni a tálca közepére. Ha stabilizálódott a mért érték, az áru súlyát leolvashatjuk.
Szakszerűtlen használat
A mérleget ne használjuk dinamikus mérésekre. Ha kis súlyokat elveszünk a mérendő áruból, vagy hozzá-adunk, akkor a mérleg “stabilitási kompenzációja” meghamisíthatja a mérés eredményét (egy példa: folyadék lassú kifolyása a mérlegre állított edényből). Ne hagyjunk tartós terhelést a mérlegen, mert ezzel károsítjuk a mérőszerkezetet.
EOB
6K5
15K10
6 kg 15 kg 35 kg 60 kg 150 kg
5 kg
10 kg
(M3)
(M3)
220 x 90 x 55 (kezelőegység)
300 kg 60 kg 150 kg 300 kg
200 kg
(M3)
220 x 90 x 55 (kezelőegység)
EOB
35K20
20 kg
(M3)
2 ÷ 3 másodperc
+10°C ÷ +30°C
310 x 300 x 55 (mérleg)
EOB
40 kg
(M3)
2 ÷ 3 másodperc
+10°C ÷ +30°C
310 x 300 x 55 (mérleg)
EOB
60K50
40 kg
(M3)
EOB
100 kg
(M3)
EOB
150K100
100 kg
(M3)
EOB
200 kg
(M3)
Feltétlenül kerüljük el a mérleg lökésekkel vagy a megadott maximális terhelésen felüli súllyal való túlterhelését, kivéve a már rajta lévő tárasúlyt, mert ettől megsérülhet. A mérleget ne használjuk robbanás által veszélyeztetett helyiségben, mert a szériakivitel nem védett robbanás ellen. A mérleg szerkezetét nem szabad megváltoztatni, mert a változtatások hibás mérési eredményeket, biztonsági hiányokat, vagy a mérleg tönkremenetelét okozhatják. A mérleget csak az előírásoknak megfelelően szabad használni. Az azoktól eltérő alkalmazásokra a KERN írásos hozzájárulását kell megszerezni.
Mentesség a garancia alól
A garancia a következő esetekben megszűnik:
ha nem vesszük figyelembe a kezelési utasítást,
ha a mérleget nem a rendeltetésének megfelelően használjuk,
ha megváltoztatjuk a mérleget, vagy felnyitjuk,
ha a mérleget mechanikai sérülés éri, vagy a mért tárgy vagy
folyadék okoz károsodást,
természetes kopás és elhasználódás esetén,
szakszerűtlen felállítás és elektromos csatlakozás esetén,
a mérőszerkezet túlterhelése esetén.
A kalibráló eszközök felülvizsgálata
A minőségbiztosítás keretében a mérleg, és az esetleg meglévő hitelesítősúly méréstechnikai tulajdonságait rendszeres időközökben meg kell vizsgálni. A felelős felhasználónak kell megszabnia ennek a vizsgálatnak a megfelelő időközét, továbbá módját és terjedelmét. A mérlegeknek a hitelesítősúlyokkal való bevizsgálására, valamint az ehhez szükséges hitelesítősúlyokra vonatkozó információk a KERN honlapon állnak rendelkezésre (www.kern-sohn.com). A KERN cég akkreditált DKD-hitelesítő-laboratóriumában gyorsan és kedvező áron kalibráltathatók a hitelesítősúlyok és a mérlegek (összevetés a nemzeti etalonnal).
Biztonsági előírások
Vegyük figyelembe a jelen kezelési utasítás előírásait. A mérleg felállítása és használatba vétele előtt ezért gondosan olvassuk el a kezelési utasítást, mégha vannak is tapasztalataink a KERN mérlegekkel. A mérleget csak szakképzett alkalmazottak kezelhetik és ápolhatják.
Szállítás és raktározás
A mérleg beérkezésekor azonnal ellenőrizzük a csomagolást, majd kicsomagolás után a készüléket, hogy nincsenek-e látható külső sérüléseik. Őrizzük meg az eredeti csomagolás minden részét az esetleges visszaküldéshez, mert csak abban küldhető el. Visszaküldés előtt bontsuk le a csatlakoztatott kábeleket, és a levehető alkatrészeket.
Kicsomagolás, felállítás és üzembeállítás
Felállítás, alkalmazási hely
A mérleg felépítése a szokásos alkalmazási feltételek esetén megbízható mérési eredményeket biztosít. Ha megfelelő helyet választunk a mérleg számára, pontosan és gyorsan dolgozhatunk vele. A választás szempontjai az alábbiak legyenek:
állítsuk stabil és sík felületre a mérleget,
kerüljük a nagyon meleg helyet, továbbá a nagy
hőmérsékletingadozásokat, pl. fűtőtest közelségét és a közvetlen napsütést,
óvjuk a mérleget a nyitott ablakok és ajtók közvetlen huzatától,
mérlegelés közben kerüljük a mérleg rázkódását,
óvjuk a mérleget a magas páratartalomtól, gőztől és portól,
ne tegyük ki a mérleget hosszabb ideig erős pára behatásának,
mert nem megengedett lecsapódás (kondenzvíz) léphet fel, ha egy hideg készüléket lényegesen melegebb helyre viszünk. Ilyenkor a készüléket válasszuk le a hálózatról, és hagyjuk kb. 2 órán át így, hogy felvehesse a helyiség hőmérsékletét,
kerüljük el a mérendő áru, a mérőedény és a szélvédő sztatikus
feltöltődését. Elektromágneses tér, sztatikus töltések jelenlétében, továbbá instabil tápáramellátás esetén nagy eltérések (hibás mérési eredmények) jelentkezhetnek a kijelzett értékekben. Ilyenkor változtassuk meg a felállítási helyet.
Felállítás
A mérleget úgy állítsuk fel, hogy a mérlegtálca pontosan vízszintes helyzetben legyen.
Kicsomagolás
Óvatosan vegyük ki a mérleget a csomagolásból, húzzuk le a műanyagzacskót róla, majd állítsuk fel a mérleget a kiválasztott helyen.
A szállítás tartalma (széria-csomagolás)
KERN EOB
tálcás mérleg és kijelzőegység
hálózati tápegység
falitartó (rögzítőcsavarokkal)
kezelési utasítás
A falitartó és a mérleg felszerelése
Hálózati csatlakozás
A mérleg táplálását külső hálózati tápegység látja el. A tápegységre nyomtatott feszültségértéknek meg kell egyeznie a helyi hálózat feszültségével. Csak eredeti KERN gyártmányú hálózati tápegységet alkalmazzunk. Más gyártmány használatához a KERN jóváhagyása szükséges.
Telepes táplálás
Vegyük le a mérlegtálca alatt lévő teleptartó fedelét. Csatlakoztassunk 6 db 1,5V-os ceruzaelemet (AA). Zárjuk vissza az elemtartó fedelét. Az elemkímélő kapcsolás a mérlegelés befejezése után 3 perccel automatikusan kikapcsolja a mérleget. Ha kimerültek az elemek, a kijelzőn a “LO” kiírás jelenik meg. Ekkor azonnal nyomjuk meg az OFF (ki) gombot, és cseréljük ki az elemeket. Ha a mérleget hosszabb ideig nem használjuk, vegyük ki az elemeket, és külön tároljuk őket. Az elemek kifolyhatnak, és károsíthatják a mérleget.
Első üzembeállítás
A bekapcsolás után 5 perccel stabilizálódik a mért érték.
A mérleg pontossága függ a helyi gravitációs gyorsulástól. Ezért feltétlenül vegyük figyelembe a “Finombeállítás” c. fejezet utasításait.
Finombeállítás
Mivel a gravitációs gyorsulás értéke nem azonos a föld minden egyes pontján, ezért minden mérleget – az alapvető fizikai mérlegelési elvnek megfelelően – be kell állítani az azon a helyen uralkodó gravitációra (ha nincs már gyárilag beállítva a felállítási hely szerint). Ezt a finombeállítást el kell végezni az első üzembe-állítás előtt, a felállítási hely minden egyes változása esetén, illetve a környezeti hőmérséklet erős változásai esetén. A mérési értékek pontosságának a fenntartása érdekében ajánlatos ezen kívül a mérleg tartós használata esetén is rendszeres időközökben elvégezni a finombeállítást (jusztírozást).
Jusztírozás
Egy finombeállító súllyal (hitelesítősúllyal) bármikor ellenőrizhető és beállítható a mérleg pontossága. A jusztírozás menete: Ügyeljünk az állandósult környezeti körülményekre. Célszerű kb. 5 perces rövid bemelegedési időt hagyni. Nyomjuk meg, és tartsuk nyomva a UNIT gombot, amíg a kijelzőn villogva meg nem jelenik a finom-beállító súly pontos értéke, a “Load” (terhelés) kiírással váltakozva. Rakjuk fel a finombeállító súlyt a tálca közepére. Rövid idő múlva stabilizálódik a finombeállító súly kijelzett értéke. Tartsuk a finombeállító súlyt a mérleg közelében. Ajánlatos a mérleg pontosságának a naponkénti ellenőrzése a nagy pontosságot igénylő alkalmazások esetében.
Használat
Mérlegelés
Kapcsoljuk be a mérleget az ON (be) gombbal. A kijelzőn kb. 3 másodpercig “88888”, majd utána “0” látható. A mérleg most már üzemkész.
Fontos: Ha a kijelző villog, vagy nem áll a “0”-án, nyomjuk meg a TARE gombot.
Csak most (!) rakjuk fel a mérendő árut a tálcára. Arra vigyázzunk, hogy az áru ne érjen a mérleg házához vagy az alátétjéhez. Most a kijelzőn megjelenik a súly értéke. Ha a mérendő áru nehezebb, mint a mérési tartomány, a kijelzőn az “Err” hibaüzenet (= túlterhelés) jelenik meg.
Kitárázás (TARE gomb)
Kapcsoljuk be a mérleget az ON (be) gombbal, és várjuk meg, amíg a kijelzőn megjelenik a “0”. Rakjuk fel a kitárázandó edényt a tálcára, és nyomjuk meg a TARE gombot. A mérleg kijelzése “0”-ra változik. Az edény súlyát a mérleg belső memóriája tárolja. Ha a mérlegelés befejezése után megint megnyomjuk a TARE gombot, ismét a “0” kijelzés lesz látható. A kitárázás műveletét tetszés szerint megismételhetjük, például több komponens bekeverésekor egy elegybe (hozzámérés). A határt az jelenti, ha már kitöltöttük a teljes mérési tartományt. Ha levesszük a kitárázott edényt, akkor a teljes súly negatív kijelzésként jelenik meg.
Pozitív/negatív mérések
Például darabsúly, vagy gyártási súly ellenőrzésekor. Kapcsoljuk be a mérleget az ON gombbal, és várjuk meg, amíg a kijelzőn megjelenik a “0”. Tegyük fel az előírt súlyt a mérleg tálcájára, és a TARE gombbal állítsuk be a “0” kijelzést. Vegyük le az előírt súlyt.
Loading...
+ 1 hidden pages