Kemo M186 User guide [hu]

Conrad Szaküzlet 1067 Budapest, Teréz krt. 23. Tel: (061) 302-3588
Conrad Vevőszolgálat 1124 Budapest, Jagelló út 30. Tel: (061) 319-0250
Nyestriasztó gépkocsiba 12 V/ DC, M186 Rend. sz. 84 12 58
A riasztó a nyestet elektromosan, 200 - 300 V/DC-re feltöltött, a motorházban található nagyfeszültségű lapocskákkal előidézett elektrosokkal (csak gyenge áramütés, ami nem öli meg a nyestet, csak elűzi), és erős, agresszíven lüktető ultrahanggal űzi el. Rendkívül kis áramfelvét (< 0,005 A), ha az akkufeszültség < 11,5 V, automatikusan kikapcsol (hosszabb ideig nem használt járműveknél nem meríti le teljesen az akkumulátort).
Ez a nyestriasztó 24 V-os tehergépkocsiban is működtethető. Ekkor azonban az M020 modulunkat elé kell kapcsolni (feszültségátalakító 24 V-ról 13,8 V/DC-ra, max. 1,1 A). Az M020 modult nem szállítjuk a készülékkel.
A nagyfeszültségű lapocskákat a motorházba lemezcsavarral kell rögzíteni. A csavarfejnek nem szabad a lapocskán lévő nagyfeszültségű fém felülethez érnie.
Rendeltetésszerű használat:
Nyestek és más vadállatok elriasztása a tehergépkocsik motorházából és épületekből, elektrosokk és agresszíven lüktető ultrahang frekvencia segítségével.
Szerelési útmutató:
A szerelés közben vegye ki a készülék biztosítékát a biztosítéktartóból. Az alapkészüléket az autóban egy száraz helyre kell szerelni, ahol nem keletkezik túl nagy meleg (nem szabad a kipufogó vagy más különösen forró hely közvetlen közelébe tenni) és ahonnét az ultrahang jól eljut a motortérbe. A plusz kábel a beépített biztosítéktartóval a „+ 12 V“-ra kerül. A földkábel a jármű földelésre vagy a „-12 V“- ra kerül. A "Klemme 15“ (15. csíptető) kábelje a fedélzeti feszültség „Klemme 15“-jére csatlakozik. Ez a csatlakozó legtöbbször vagy a gyújtásnál vagy az autórádió Euro-dugójánál található. Ha a „Klemme 15“ kábel helyesen van csatlakoztatva, akkor a nyestriasztó csak akkor kapcsol be, ha a motor nem jár (az autó parkol). Ha nem találja a „Klemme 15“-öt, akkor keressen a gyújtáson egy másik érintkezőt, ami parkoló autó esetén ki van kapcsolva és csak járó motornál van „PLUS“-ra kapcsolva. Néhány autónál ez a szivargyújtó is. A „Klemme 15“-re
csatlakoztatott kábel biztosítja, hogy a nyestriasztó csak parkoló autó esetén kapcsol be (járó autó esetén nem áll fenn annak a veszélye, hogy nyest kerül az autóba).
Beszerelés épületekben: Ahhoz hogy a nyestet elektromos áramütés érje, egyszerre kell megérintenie az egyik nagyfeszültségű lapocskát és a "földet". Az autóban mindenhol van föld csatlakozás (alváz, motor, stb.). Épületekben ehhez a Z115 földelő szőnyeget (nem szállítjuk vele) kell felragasztani a bebújási lyukhoz és a földelő szőnyeg kábelét csatlakoztatni kell a nyestriasztóhoz, a "föld"-höz (mínusz akkupólus). Az öntapadós földelő szőnyeget és a nagyfeszültségű lapocskákat úgy kell felhelyezni a bebújási lyukhoz, hogy a nyest a mancsával megérintse a földelő szőnyeget és a pofájával pedig az egyik nagyfeszültségű lapocskát. Ekkor kap egy elektromos áramütést. Megjegyzés: Ha a modult egyáltalán nem csatlakoztatja a „Klemme 15“-höz, a nyestriasztó folyamatosan bekapcsolt állapotban van. Az ultrahangok úgy terjednek mint a fény, az akadályok mögött "árnyék" van (nincs ultrahang). A készülékben lévő hangszórónak ezért a harapás-veszélyeztetett helyen kell sugároznia (kb. 150 fokos sugárzási szögben). A nagyfeszültségű kábelt úgy kell elhelyezni a motorházban, hogy az érintkező lapocskákat a veszélyeztetett helyre lehessen rögzíteni. A nagyfeszültségű kábelt nem szabad nagyon forró motor-részeknél (pl. kipufogónál) vezetni (a kábelszigetelés megolvadhat). A nagyfeszültségű lapocskákat vagy az autó motorházában kell egy csavarral rögzíteni, vagy kábelkötözővel az autó kábelezéséhez vagy csöveihez kötözni. A nagyfeszültségű lapocskákat a motorházba lemezcsavarral kell rögzíteni. A csavarfejnek nem szabad a lapocskán lévő nagyfeszültségű fém felülethez érnie. Fontos: A nagyfeszültségű érintkező lapokat úgy kell rögzíteni, hogy más feszültségvezető érintkezők 10 mm-nél nagyobb csupasz érintkezőit el kell távolítani az autóból. Ezenkívül az érintkezőlapok csupasz érintkező felületét nem érintheti más autó alkatrész (rövidzár veszélye). Indoklás: Árnyékolás céljából az autóban gyakran olyan műanyagokat alkalmaznak (pl. csöveket), amelyek elektromosan vezető műanyagból vannak. Ezeket a műanyagokat az érintkező lapok nagyfeszültsége rövidre zárja. Ha az érintkezőlapokat fém csavarral rögzíti, ügyeljen arra, hogy a csavarfej ne érintkezzen az érintkezőlap nagyfeszültségű fém felületével (rövidzár veszélye). Nagyon fontos az is, hogy ne legyenek nedvesek az érintkező lapok. A gépkocsi földelése és az érintkező lapok közötti víz filmréteg szintén rövidzárhoz vezet. Ragassza fel a mellékelt sárga figyelmeztető "Achtung Hochspannung" (figyelem, nagyfeszültség) matricát a nagyfeszültségű lapok mellett egy jól látható helyre (pl. a légszűrőre).
Üzembe helyezés:
Azt a biztosítékot, amit a felszerelés előtt kivett a biztosítéktartóból, helyezze vissza. Ha mindent helyesen csatlakoztatott és a gépkocsi parkoló állásban van, az érintkező lapokon nagyfeszültség keletkezik és a modulon lévő kis világítódióda elkezd villogni (kb. 5 - 12 másodpercenként). Az első üzembe helyezéskor max. 5 percig eltarthat bekapcsolás után, amíg a LED villogni kezd.
Ellenőrzési lista hibakereséshez:
1) Utánmérés: A 12 V-os üzemi feszültség (egyenfeszültség, autó akku) a + 12 V és a föld (- 12 V) csatlakozók között van?
2) Utánmérés: A „Klemme 15“-höz csatlakozó kábelen nincs feszültség a földdel szemben vagy csatlakozás a földhöz (mínuszhoz)? A készülék nem működik, ha a "Klemme 15“-höz csatlakozó kábelen plusz feszültség van (a gépkocsi földhöz képest mérve).
3) Ha a LED 5 perc elteltével sem villog még, noha az üzemi feszültségre van csatlakoztatva és a "Klemme 15" höz csatlakoztatott kábel nem kap pozitív (+) jelet, rövidzár lehet a nagyfeszültségű lapoknál. Egy vagy több lap fémfelülete érintkezik a gépkocsi "földjével" és a nagyfeszültség leesik (rövidzár). Ez akkor is előfordulhat, ha vízfilm réteg van a nagyfeszültségű lemezek fém felülete és a gépkocsi alváza között.
4) Az érintkező lapokat szabadon hagyva kell felszerelni és nem szabad érintkezniük más gépkocsi alkatrésszel (rövidzár veszélye).
Figyelmeztetések karbantartási munkálatokhoz:
A készülék kikapcsolása után a nagyfeszültség még max. 3 percig az érintkezőlapokon maradhat. Ennyi időt igényel a beépített töltő kondenzátor a kisütéshez. Várja ki a karbantartási munkák előtt ezt az időt a kikapcsolás után (biztosíték eltávolítása).
Ha nem akar várni, a kikapcsolás után egy rövid ideig tartó kábel csatlakozással (kb. 1 - 3 mp) a nagyfeszültségű lapok és a gépkocsi föld között rövidzárt idézhet elő, ami a nagyfeszültségű töltő kondenzátort rögtön kisüti és feszültségmentesíti a lapokat. A nagyfeszültség nem veszélyes emberekre (csak nagyon kevés áram folyik). Ha valaki azonban nagyon ijedős vagy sokkveszélyeztetett "beteg", akkor az az "ijedtség", ami éri, már veszélyt jelenthet.
Általános megjegyzések:
A nyestriasztó beépítése előtt alaposan tisztítsa meg a gépkocsi motorterét és azt a burkolatot is, ahol autója rendszeresen áll (pl. garázs). A nyestek a területüket szagjelzésekkel jelölik meg és nagyon agresszívvá válhatnak, ha egy másik nyest szagát érzik a saját területükön. A nagyfeszültségű érintkezőlapokkal és agresszív ultrahanggal ellátott nyestriasztó különösen hatásos nyestek elriasztásához. Ennek ellenére nem vállalunk garanciát arra, hogy minden esetben 100%-osan valóban elriasztja a nyestet!
Műszaki adatok: Üzemi feszültség: 12 - 15 V/DC (autó akku) | Áramfelvét átlagosan: < 5 mA | Kikapcsoló automatika: ha az akkufeszültség 11,5 V (± 5%) alá esik | Kimenő feszültség: kb. 200 - 300 V/DC | Ultrahang frekvencia: kb. 22 kHz ± 10% | Hangnyomás: max. kb. 100 dB ± 15% | Ultrahang sugárzási szög: kb. 150 fok | Hangszóró: Speciális kerámia piezo
hangszóró alumínium kalotta membránnal | Hőmérséklettartomány: kb. – 40 ... + 80°C | Működés jelzés: villogó LED (kb. 5 - 12 másodpercenként) | Nagyfeszültségű kábel kábelhossz: 2 x kb. 1,9 m (± 10%) | Biztosíték a biztosítéktartóban: 500 mA | Nagyfeszültségű érintkező lapok: 6 db, egyenként kb. 40 x 40 x 1,5 mm | Alapkészülék méret: kb. 125 x 70 x 31 mm (Ma x Sz x Mé, kábelátvezetés nélkül). CAN. busszal rendelkező járművekhez alkalmas. Kábel a "Klemme 15"-höz: Ha ez a kábel a "pluszhoz" csatlakozik, a nyestriasztó kikapcsol. Ha a mínuszhoz csatlakozik vagy nem kap jelet, a nyestriasztó bekapcsol.
Fontos tanács:
Az összes készülékeket a gyártás közben és végén gondosan megvizsgálják. Ismételje meg ezt a vizsgálatot beépítés előtt: Csatlakoztassa a föld kábelt az autó akkumulátor mínusz pólusához és a pluszkábelt a beépített biztosítékkal az autóakkumulátor plusz pólusához. A„Klemme 15" kábelt ne csatlakoztassa. A nagyfeszültségű lapokat helyezze egy szigetelő alapra (papír, fa). Legkésőbb 5 perc elteltével a modulba beépített világítódiódának 5 - 12 másodperces időközönként röviden villognia kell. Ekkor a nyestriasztó rendben van és beépíthető. Figyelem! Kikapcsolás után a nagyfeszültségű lapok még max. 3 percig töltve maradhatnak. A beépítés előtt először süsse ki (ld. a működtetési útmutatót a "Karbantartási munkálatok" pontnál). A vizsgálatnál ügyeljen arra, hogy ne érintse meg a nagyfeszültségű lapokat! Ha a készülék a beépítés előtti pozitív teszt ellenre sem működik, egyértelműen beszerelési hibáról van szó (ld. beépítési útmutatót). A készülékre szavatosságot vállalunk a törvény szerint, de nem vállaljuk át a készülék be- és kiszerelési költségeit.
Ártalmatlanítás
Ha a készüléket ártalmatlanítani kell, nem szabad a háztartási hulladék közé dobni. Ezeket egy olyan gyűjtőállomáson kell leadni, ahol televízió készülékeket, számítógépeket stb. gyűjtenek vissza és ártalmatlanítanak (kérjük, érdeklődjön az önkormányzati ügyfélszolgálatnál vagy az állami hatóságnál az elektronikai hulladék gyűjtőállomások iránt).
http://www.kemo-electronic.de
Loading...