Kemo M033N User guide [hu]

Conrad Szaküzlet 1067 Budapest, Teréz krt. 23. Tel: (061)
302-3588
Conrad Vevőszolgálat 1124 Budapest, Jagelló út 30. Tel: (061)
319-0250
-Kemo M033 típusú
18 W-os univerzális erősítő
6…20 V, kb. 40…20.000 Hz, 4…16 ohmos hangszórókhoz, bemeneti érzékenység kb. 80 mV.
Tápfeszültség:
Csak olyan nagyteljesítményű hálózati tápegységet vagy telepet alkalmazzunk, amely le tudja adni a kb. 800 mA értékű csúcsfeszültséget. Túl nagy belső ellenállású feszültségforrások esetén az erősítő begerjedhet (tartós hang). Ebben az esetben kössünk párhuzamosan a tápkábellel (+ és -), közvetlenül a modul tápbemenetére egy kb. 1000 μF értékű elektrolit kondenzátort. Az erősítő legnagyobb teljesítményét 20 V tápfeszültségnél egy 4-ohmos hangszórón éri el. Ennél kisebb tápfeszültség és nagyobb ohmos hangszóró esetén lecsökken a teljesítmény.
Bemenet:
A hangerő szabályzására kössünk az erősítő elé a rajznak megfelelően egy 10 kohmos potenciométert. A jelforrás (lemezjátszó, szalagos magnó, kazettás magnó, CD-lejátszó, stb.) összekötő kábele legyen árnyékolt kábel. A kábel árnyékoló harisnyáját kössük a „testre”. Ezt a csatlakozást a bemenetnél a
szimbólum jelzi. Ha kis kimenő-teljesítményű
jelforrást (pl. mikrofont) kell csatlakoztatnunk, akkor egy előerősítőt (pl. Kemo M040) kell közbeiktatnunk.
Az erősítő bekötése
(Lásd a többnyelvű leírás 15. oldalán lévő ábrát.) Az ábra szövegei balról jobbra:
bemenet; 10 kohmos potenciométer; hangszóró
Biztonsági előírások:
A készülékek nem rendelkeznek a „gyerekjáték” CE­engedélyével, ezért 14 éven aluliaknak tilos a használatuk. Az alkalmazott alkatrészek, csatlakozók, akkumulátorok, nyomdafestékek olyan anyagokat tartalmazhatnak, amelyeknek a lenyelése káros az egészségre. Üzembeállításukkor veszélyhelyzetek állhatnak elő, ha hibát követünk el (pl. rövidzár esetén kábelek izzhatnak fel, és tűz keletkezhet, ha autóakkumulátort használunk áramforrásul, és nincs a tápáramkörbe biztosíték beiktatva.) Ezért tehát a szereléshez és üzembeállításhoz szakember jelenlétére van szükség. A KEMO modulok a DIN EN 60065 szabvány szerint, és a biztonsági előírások betartása mellett kell, hogy készüljenek. A készre szereléshez szükséges biztonsági elemek fel vannak sorolva a szerelési utasításban, és biztonsági okokból nem hagyhatók el. A beszerelést és az üzembeállítást csak képzett szakember végezheti felelősséggel. Figyelembe kell venni a gyártó által a készre szereléshez készített szerelési utasításokat. A tartós üzemhez,
Általános tudnivalók
a KEMO modulokról
valamint saját biztonságunk érdekében be kell tartani az összes biztonsági előírást és a kezelési utasítást.
Vigyázat! Tűzveszély!
Ne legyenek gyúlékony folyadékok és tárgyak (pl. függönyök) a modulok és a csatlakozókábel közelében. A lehetséges szikraképződés miatt tűzveszély áll fenn. Ne tegyük ki a készüléket magas hőmérsékletnek (>50 páratartalomnak. Ipari alkalmazásoknál az illetékes szakmai szervezetnek az elektromos berendezésekre és üzemi felszerelésekre vonatkozó balesetelhárítási rendszabályait is vegyük figyelembe. Iskolákban, oktatási intézményekben, hobbi- és barkács-műhelyekben ezeknek a készülékeknek az üzemét szakképzett személynek kell felelősséggel felügyelnie. Ha a modult vagy készüléket kisfeszültséggel (<25V) tápláljuk, ezt a feszültséget csak elemről, akkumulátorról vagy biztonságilag bevizsgált stabilizált tápegységről vehetjük. Ne használjunk stabilizálatlan kimenő- feszültségű tápegységet, mert ezek kis áramterhelés esetén sokkal nagyobb kimenőfeszültséget adnak le, és ez által tönkretehetik a csatlakoztatott modult vagy készüléket. Például egy 12 V-ra beállított kimenőfeszültségű stabilizálatlan hálózati tápegység 18 V­nál nagyobb tényleges kimenőfeszültséggel bírhat, és emiatt tönkreteheti a csatlakoztatott modult vagy készüléket. Ha a modulnak vagy készüléknek kapcsoló-kimenete van, amellyel más fogyasztók kapcsolhatók, akkor ezek a kimenetek biztonsági okokból csak 25 V-nál kisebb feszültséggel terhelhetők. Ha ennél nagyobb feszültséget akarunk kapcsolni, akkor a kapcsoló-érintkezővel egy másik, a szállítás részét nem képező jelfogót kapcsolhatunk, amely magasabb feszültség kapcsolására alkalmas, és megfelel a biztonsági előírásoknak (érintésvédelem, kábelek tehermentesítése, elő-biztosíték, stb.). Ha a modult/készüléket elemekkel, ill. lítium-elemekkel tápláljuk, ügyeljünk arra, hogy az elemek szakszerűtlen cseréje (pl. helytelen polaritás) esetén az elemek felrobbanhatnak. A kimerült elemeket ne dobjuk a háztartási hulladék közé. Minden olyan modul esetében, amely 25 V-nál nagyobb feszültséggel kerül kapcsolatba, tartsuk be az elektromos biztonsági előírásokat. A beépítést, illetve üzembeállítást csak szakképzett személy végezheti. A legfontosabb biztonsági előírások: az összes olyan fémrész érintésvédelme, amelyen 25 V-nál nagyobb feszültség lehet, az összes vezeték tehermentesítése. Hiba esetén a modul, ill. a kártya felrobbanhat. A modul, ill. a kártyát úgy kell beépíteni, hogy ilyen esetben, és tűz esetén sem keletkezhessen kár (beépítés földelt fémszekrénybe vagy fémházba és elő- biztosíték alkalmazása). A 25 V-nál nagyobb feszültség alatt lévő csatlakozó­pontokat szabványos jelöléssel kell ellátni. Egy esetleges védőföld-csatlakozást ugyancsak. Ha a modul, vagy a készülék nem működik helyesen, baleset történt (a készülék belsejébe folyadék ömlött, a készülék leesett, stb.), vagy szokatlan zajt vagy szagot kelt, azonnal kapcsoljuk ki, szakítsuk meg a tápáramellátást, pl. húzzuk ki a hálózati dugót, kapcsoljuk le a hálózatot, stb.). Ez után szakemberrel vizsgáltassuk meg a készüléket.
Eltávolítás
Ha a modul vagy a készülék használhatatlanná válik, ne dobjuk a háztartási hulladék közé, hanem vigyük el egy olyan speciális gyűjtőhelyre, ahol pl. a TV-készülékeket, számítógépeket, stb. is le lehet adni.
o
C) és
Loading...