IVT 11 02 10, SCD-30 User guide [cs]

Regulátor nabíjení olověných akumulátorů ze solárních modulů SCD 30 A „12 / 24 V - 30 A“
Obj. č.: 11 02 10
1. Úvod a účel použití regulátoru
Vážení zákazníci,
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup našeho výkonného a spolehlivého solárního regulátoru nabíjení olověných akumulátorových baterií s jmenovitým napětím 12 V nebo 24 V.
Tato solární stanice (nabíječka), která má nízkou hmotnost a vysokou účinnost, je vybavena funkcí automatického rozlišení napětí k ní připojené akumulátorové baterie (12 V nebo 24 V) jakož i napětí solárního modulu (12 V nebo 24 V). Pomocí tohoto regulátoru můžete napájet elektrické spotřebiče, které vyžadují ke svému napájení stejnosměrné napětí 12 V nebo 24 V s odběrem proudu až 30 A nebo můžete k tomuto přístroji připojit vhodný měnič napětí, kterým můžete poté napájet elektrické spotřebiče, které vyžadují ke svému napájení střídavé napětí 230 V.
Tento „solární“ regulátor je dále vybaven ochranou proti podvybití k němu připojené akumulátorové baterie, funkcí regulace plynování desek akumulátoru (ochrana proti „vaření“ baterie a jejímu přebití) a teplotní kompenzací (regulací procesu nabíjení v závislosti na okolní teplotě vzduchu).
Přečtěte si pozorně tento návod k obsluze, dříve než začnete tento regulátor používat
Obsah
Strana
1. Úvod a účel použití regulátoru....................................................................1
2. Bezpečnostní předpisy ...............................................................................3
3. Podrobný popis funkcí regulátoru...............................................................4
Automatické rozpoznání napájecího napětí z připojeného solárního panelu.......................4
Ochrana proti podvybití k přístroji připojeného akumulátoru................................................4
Ochrana proti přebití k přístroji připojeného akumulátoru....................................................4
Regulace plynování desek akumulátoru (ochrana proti „vaření“ baterie) ............................5
Teplotní kompenzace procesu nabíjení akumulátoru ..........................................................5
4. Manipulace s olověnými akumulátory.........................................................5
5. Součásti regulátoru.....................................................................................7
6. Montáž regulátoru.......................................................................................7
7. Připojení akumulátoru, solárního modulu a elektrického spotřebiče ...........8
8. Nabíjení akumulátorové baterie..................................................................8
Upozornění na nebezpečí a ochrana proti podvybití akumulátorové baterie.......................8
9. Zobrazení na displeji přístroje a režim jeho nastavení................................9
10. Připojení přístroje k osobnímu počítači (notebooku)...............................10
11. Případné závady přístroje a jejich odstranění.........................................11
Solární regulátor nefunguje: ..............................................................................................11
Funkce kontrolek (LED) regulátoru nabíjení: .....................................................................11
Výměna interní pojistky v přístroji:.....................................................................................11
12. Technické údaje .....................................................................................12
2
2. Bezpečnostní předpisy
Vzniknou-li škody nedodržením tohoto návodu k obsluze, zanikne nárok na záruku! Neručíme za následné škody, které by z toho vyplynuly.
Neodpovídáme za věcné škody, úrazy osob, které by byly způsobeny nedodržováním bezpečnostních předpisů nebo neodborným zacházením s tímto přístrojem. Toto se týká také solárních modulů, akumulátorových baterií a elektrických spotřebičů, které připojíte k tomuto přístroji. V těchto případech zanikají jakékoliv nároky, které by jinak vyplývaly ze záruky výrobku.
Uvnitř tohoto přístroje (této nabíječky) se nenacházejí žádné díly nebo součásti, které byste mohli sami opravovat. Opravy tohoto regulátoru nabíjení smí provádět pouze personál autorizovaných servisů. V případě nutnosti opravy nabíječky se spojte se svým prodejcem, který Vám zajistí její opravu v autorizovaném servisu.
Jako zdroj elektrické energie lze používat pouze solární články (panely, moduly).
Tento přístroj je vybaven interním jištěním (pojistkou) výstupu (svorky) plus (+) k připojení
kabelu k akumulátorové baterii. K zabránění zkratu ve vedení mezi přístrojem a elektrickými spotřebiči vybavte kabel, který připojíte k plus (+) kontaktu (svorce) na přístroji vhodnou pojistkou. V případě zkratu hrozí nebezpečí vzniku požáru. Přepálené pojistky nahraďte pojistkami stejného typu se stejnou proudovou hodnotou. Použití drátem opravených pojistek nebo přemostění kontaktů pojistek není dovoleno.
Elektrické spotřebiče na stejnosměrný proud, u kterých nelze použít funkci jejich automatického vypnutí v případě jejich přepólování (jestliže je připojíte k přístroji nesprávnou polaritou), musejí být vybaveny vhodnou pojistkou (nebo jističem, odpojovačem), která (který) je bude v tomto případě chránit proti jejich poškození nebo zničení.
Tento přístroj není žádná dětská hračka a nepatří do rukou malých dětí.
Nevystavujte tento přístroj přímému slunečnímu záření, extrémním vysokým teplotám (vyšším
než 40 °C), silným vibracím a ot řesům, vysoké relativní vlhkosti vzduchu (nad 80 %), vlhku či mokru nebo přílišnému mechanickému namáhání. Nepoužívejte tento přístroj v prostorách, kde se vyskytují hořlavé plyny, zvířený prach nebo výpary chemických rozpouštědel (ředidel barev a laků). Tento přístroj je určen pouze pro používání v suchých a uzavřených prostorách.
Jestliže se budete domnívat, že by používání přístroje nebylo bezpečné, odpojte od přístroje solární modul, akumulátorovou baterii a elektrický spotřebič a zajistěte přístroj proti náhodnému použití (zapnutí). Vezměte na vědomí, že přístroj již nelze bezpečně používat tehdy, jestliže přístroj vykazuje viditelná poškození, nefunguje a jestliže byl přístroj delší dobu uskladněn v nevhodných podmínkách.
Z olověných akumulátorů může za určitých okolností (například při výpadku regulace nabíjení nebo při extrémně vysokých teplotách) unikat vodík, který je ve směsi se vzduchem třaskavý. Z tohoto důvodu zajistěte dostatečné větrání prostoru, do kterého umístíte akumulátor.
Používání tohoto přístroje je dovoleno pouze ve spojení s akumulátory, které mají dostatečnou (minimální) kapacitu.
Již nepoužitelné akumulátory jsou zvláštním odpadem (nepatří v žádném případě do normálního domovního odpadu) a musí být s nimi zacházeno tak, aby nedocházelo k poškození životního prostředí. K těmto účelům (k likvidaci akumulátorů) slouží speciální sběrné nádoby v prodejnách s elektrospotřebiči nebo ve sběrných surovinách.
Šetřete životní prostředí! Přispějte k jeho ochraně!
3
3. Podrobný popis funkcí regulátoru
U solárních zařízení se používají k akumulaci elektrické energie (kterou dodávají solární články) většinou olověné akumulátory (akumulátorové baterie). Tyto musejí být chráněny proti podvybití a přebití. Tento regulátor nabíjení (tato nabíječka) splňuje oba tyto požadavky.
Tato solární automatická nabíječka je vhodná k nabíjení následujících typů olověných akumulátorových baterií (s jmenovitým napětím 12 V nebo 24 V):
Normální (mokré) akumulátorové baterie s kyselinou sírovou (jejichž články lze otvírat). Bezúdržbové (gelové) akumulátory. Suché akumulátory AGM (Absorbed Glass Mat) s vložkou ze skelných vláken, která je napuštěna
kyselinou sírovou (95 %).
Automatické rozpoznání napájecího napětí z připojeného solárního panelu
Tento regulátor (tato solární stanice) rozpozná automaticky, zda jste k němu (k ní) připojili solární modul nebo akumulátorovou baterii s jmenovitým napětím 12 V nebo 24 V.
Ochrana proti podvybití k přístroji připojeného akumulátoru
Olověné akumulátory musejí být chráněny proti podvybití, které by mohlo způsobit poškození článků akumulátorové baterie (sulfataci desek akumulátoru).
Jakmile regulátor nabíjení (solární stanice) zaregistruje (změří) na připojeném akumulátoru, že hrozí nebezpečí jeho podvybití, provede stanice automatické odpojení k ní připojených elektrických spotřebičů. Jakmile dojde k opětovnému dostatečnému nabití akumulátoru (solárními články), provede stanice automaticky připojení těchto elektrických spotřebičů. Tato ochrana se týká elektrických spotřebičů na stejnosměrný proud (12 V nebo 24 V).
Ochrana proti přebití k přístroji připojeného akumulátoru
Při překročení koncového nabíjecího napětí se začne z olověných desek akumulátorové baterie uvolňovat vodík (baterie začne „vařit“). Silné „vaření“ baterie znamená úbytek elektrolytu (roztoku kyseliny sírové) a únik vodíku může ve směsi se vzduchem (kyslíkem) vytvořit třaskavý plyn.
Pokud budou následkem tohoto jevu odkryty desky článků akumulátoru (tyto desky nebudou zcela ponořeny do elektrolytu), může dojít k poškození akumulátoru. V případě silného „vaření“ baterie zjistěte příčinu tohoto jevu a zkontrolujte hladinu elektrolytu.
Uvolňování vodíku závisí na teplotě a na nabíjecím proudu (ale i na vybíjecím proudu). Senzor měření teploty okolního vzduchu, který je zabudován do přístroje, provádí automatické přizpůsobení koncového nabíjecího napětí akumulátoru podle okolní teploty vzduchu. V případě změření vysoké teploty, sníží regulátor nabíjecí proud akumulátoru na takovou úroveň, aby nemohlo dojít k přebití k regulátoru připojeného akumulátoru (aby nebylo překročeno koncové nabíjecí napětí akumulátorové baterie).
Jakmile dosáhne akumulátor koncového nabíjecího napětí, nebývá zpravidla ještě zcela nabit. Solární stanice sníží v tomto případě nabíjecí proud takovým způsobem, aby nedošlo k překročení koncového nabíjecího napětí akumulátoru. Jedná se o takzvané udržovací nabíjení. Tento způsob nabíjení s charakteristikou „U/I“ (napětí / proud) je velice šetrný a zaručuje rychlé nabití akumulátoru. Tento regulátor nabíjení pracuje na základě sériově řízeného procesu nabíjení modulací nabíjecího proudu akumulátoru šířkou impulsů. To znamená, že touto modulací nabíjecího proudu ze solárního panelu dochází ke zpětné regulaci (deregulaci) koncového nabíjení k přístroji připojené akumulátorové baterie.
V případě nutnosti, například v zimním období při zatažené obloze (kdy nebude solární modul schopen dodávat dostatečné množství energie), můžete k přístroji místo solárního modulu připojit též vhodnou nabíječku olověných akumulátorových baterií nebo vhodný napájecí zdroj s konstantním stejnosměrným napětím (12 V nebo 24 V).
4
Loading...
+ 4 hidden pages