Hyundai Elantra 2016 Owner's Manual [pl]

Instrukcja obsługi
Hyundai Elantra
%)*(+"!*'&, %%-1*("*&,%!"& %*(#%.241)$&&+ ,'(.-'"+&)'(.6-'&!.+ '(.".-,%,(..% $%)*2'%$+,04  #&, 
/3
ADRES PIERWSZEGO
/3
5
ADRES KOLEJNEGO
/3
DATA PRZEKAZANIA:
NAZWISKO: ULICA: MIASTO: KRAJ: KOD POCZTOWY:
NAZWISKO: ULICA: MIASTO: KRAJ: KOD POCZTOWY:
INSTRUKCJA OBSŁUGI
Działanie Obsługa Dane techniczne
Wszystkie informacje zawarte w tej instrukcji obsługi są aktualne w dniu jej wydania. Firma HYUNDAI, w ramach polityki ciągłego doskonalenia swoich wyrobów, zastrzega sobie prawo wprowadzania wszelkich zmian w dowolnym czasie.
Instrukcja dotyczy wszystkich produkowanych modeli i zawiera opisy zarówno wyposażenia standardowego, jak i dodatkowego. W związku z tym niektóre informacje zawarte w niniejszej instrukcji mogą nie doty­czyć kupionego przez Państwa samochodu.
OSTROŻNIE: MODYFIKACJE SAMOCHODU HYUNDAI
Samochód HYUNDAI nie powinien być w żaden sposób modyfikowany. Modyfikacje mogą wywierać szkodliwy wpływ na bezpieczeństwo, trwałość i osiągi samochodu HYUNDAI, ponadto naruszają warunki gwarancji pojazdu. Niektóre modyfikacje mogą również naruszać
przepisy wydane przez Ministerstwo Transportu lub inne urzędy w danym kraju.
INSTALACJA RADIA CB LUB TELEFONU KOMÓRKOWEGO
Samochód HYUNDAI wyposażony jest w elektroniczny układ wtryskowy i inne podzespoły elektroniczne. Wadliwie zainstalowane/dostrojone radio CB lub telefon komórkowy mogą wywierać szkodliwy wpływ na układy elektroniczne pojazdu. Z tego powodu zaleca się, aby w przypadku instalacji tych urządzeń dokładnie przestrzegać instrukcji producenta radia lub telefonu komórkowego lub skonsultować się z autoryzowaną stacją obsługi HYUNDAI w spra­wie ewentualnych środków zapobiegawczych.
F2
OSTRZEŻENIA DOTYCZĄCE BEZPIECZEŃSTWA
I USZKODZENIA POJAZDU
Niniejsza instrukcja zawiera informacje z nagłówkami NIEBEZPIECZEŃSTWO, OSTRZEŻENIE, OSTROŻNIE I UWAGA.
Znaczenie tych nagłówków jest następujące:
NIEBEZPIECZEŃSTWO
NIEBEZPIECZEŃSTWO dotyczy nie­bezpiecznej sytuacji, która, jeśli się zdarzy, spowoduje śmierć lub poważ­ne obrażenia uczestniczących w niej osób.
OSTRZEŻENIE
OSTRZEŻENIE dotyczy niebezpiecz­nej sytuacji, która, jeśli się zdarzy, może spowodować śmierć lub poważ­ne obrażenia uczestniczących w niej osób.
OSTROŻNIE
OSTROŻNIE dotyczy niebezpiecznej sytuacji, która, jeśli się zdarzy, może spowodować małe lub umiarkowane obrażenia uczestniczących w niej osób.
UWAGA
UWAGA dotyczy sytuacji, która, jeśli się zdarzy, może spowodować uszkodzenie samochodu.
F3
PRZEDMOWA
Dziękujemy za wybranie samochodu marki HYUNDAI. Z przyjemnością witamy Państwa w rosnącym gronie wymaga­jących użytkowników samochodów HYUNDAI. Nowoczesna technika i wysoka jakość konstrukcji każdego wyproduko­wanego przez nas samochodu HYUNDAI są dumą naszej firmy.
W instrukcji obsługi przedstawiono właściwości i obsługę Państwa nowego samochodu HYUNDAI. Zalecamy uważne jej przeczytanie, ponieważ zawarte w niej informacje mogą znacznie przyczynić się do dostarczenia Państwu większej satysfakcji z nowego samochodu.
Zalecamy również, aby wszystkie czynności obsługowe i konserwacyjne wykonywane były przez autoryzowane stacje obsługi HYUNDAI.
HYUNDAI MOTOR COMPANY
Uwaga : Ponieważ przyszli właściciele samochodu również będą potrzebowali informacji zawartych w niniejszej instruk-
cji, w przypadku sprzedaży samochodu prosimy o pozostawienie jej w pojeździe. Dziękujemy.
OSTROŻNIE
Stosowanie paliw niskiej jakości oraz środków smarnych niespełniających specyfikacji firmy HYUNDAI może spowodować poważne uszkodzenia silnika i skrzyni biegów. Zawsze należy stosować paliwa wyso­kiej jakości oraz środki smarne spełniające wymagania wymienione na stronie 8-6 rozdziału „Dane tech­niczne” niniejszej instrukcji obsługi.
Copyright 2016 HYUNDAI Motor Company. Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część niniejszej publikacji nie może być w żadnej postaci reprodukowana, przesyłana ani przechowywana w systemie odzyskiwania danych bez uprzed­niej pisemnej zgody HYUNDAI Motor Company.
F4
SPOSÓB KORZYSTANIA Z NINIEJSZEJ INSTRUKCJI
Pragniemy pomóc Państwu w czerpa­niu możliwie największej przyjemności z jazdy samochodem. Instrukcja obsługi może w tym pomóc na różne sposoby. dlatego gorąco zalecamy, aby przeczytać ją całą. Aby zminimali­zować ryzyko utraty życia lub odnie­sienia obrażeń, należy zapoznać się z częściami instrukcji zaopatrzonymi w nagłówki OSTRZEŻENIE i OSTROŻNIE.
Ilustracje uzupełniające informacje tekstowe niniejszej instrukcji służą do lepszego wyjaśnienia, w jaki sposób korzystać z pojazdu. Podczas czyta­nia niniejszej instrukcji zapoznają się Państwo z możliwościami pojazdu, ważnymi informacjami o bezpieczeń­stwie oraz wskazówkami dotyczącymi jazdy w różnych warunkach drogo­wych.
Ogólny układ instrukcji przedstawiony jest w spisie treści. Szukając informa-
cji dotyczących konkretnego tematu lub obszaru, warto zajr —alfabetycznego spisu wszystkich informacji zamieszczonych w instruk­cji.
zeć do indeksu
Rozdziały: Instrukcja składa się z ośmiu rozdziałów i indeksu alfabe­tycznego. Każdy rozdział rozpoczyna się skróconym spisem treści, pozwa­lającym na natychmiastowe zoriento­wanie się, czy mieszczą się w nim poszukiwane przez Państwa informa­cje.
ezpieczeństwo kierowcy i innych
B osób jest bardzo ważne. W niniejszej i
nstrukcji obsługi zawarto wiele uwag dotyczących bezpieczeństwa i proce­dur obsługi. Zwracają one uwagę na potencjalne zagrożenia dla życia i zdrowia osób oraz stanu techniczne­go samochodu.
Symbole i opisy dotyczące bezpie­czeństwa umieszczone na naklejkach w samochodzie oraz w niniejszej instrukcji wskazują te zagrożenia oraz możliwości ich uniknięcia lub zmini­malizowania ryzyka.
Ostrzeżenia i wskazów w niniejszej instrukcji służą bezpie­czeństwu użytkownika. Nieprzestrze­ganie ostrzeżeń i zaleceń bezpieczeń­stwa może prowadzić do poważnych obrażeń, a nawet śmierci.
ki zawarte
Wprowadzenie
całej instrukcji używane są nazwy
W NIEBEZPIECZEŃSTWO, OSTRZE­ŻENIE, OSTROZNIE i UWAGA oraz SYMBOL OSTRZEGAWCZY.
To jest symbol ostrzegawczy. Sygnalizuje on potencjalne ryzyko obrażeń fizycznych. Należy przestrzegać wszyst­kich zaleceń oznaczonych t
ym symbolem, aby uniknąć zranienia lub śmierci. Symbo­lowi ostrzegawczemu towa­rzyszy opis NIEBEZPIE­CZEŃSTWO, OSTRZEŻE­NIE lub OSTROŻNIE.
NIEBEZPIECZEŃSTWO
NIEBEZPIECZEŃSTWO dotyczy niebezpiecznej sytuacji, która, jeśli się zdarzy, spowoduje śmierć lub poważne obrażenia uczestniczących w niej osób.
F5
Wprowadzenie
OSTRZEŻENIE
OSTRZEŻENIE dotyczy niebez­piecznej sytuacji, która, jeśli się zdarzy, może spowodować śmierć lub poważne obrażenia uczestniczących w niej osób.
OSTROŻNIE
OSTROŻNIE dotyczy niebez­piecznej sytuacji, która, jeśli się zdarzy, może spowodować małe lub umiarkowane obrażenia uczestniczących w niej osób.
UWAGA
UWAGA dotyczy sytuacji, która, jeśli się zdarzy, może spowodo­wać uszkodzenie samochodu.
ZALECANE PALIWO
Silnik benzynowy
Benzyna bezołowiowa
W celu uzyskania optymalnych osią­gów zaleca się stosowanie benzyny bezołowiowej o liczbie oktanowej 95 (AKI 91) lub wyższej. (Nie wolno uży­wać paliwa z domieszką metanolu.)
Dopuszczalne jest stosowanie ben­zyny bezołowiowej o liczbie oktano­wej 91–94 (AKI 87–90), ale m spowodować spadek osiągów samo­chodu.
Samochód HYUNDAI został tak zaprojektowany, aby uzyskiwać naj­wyższe osiągi oraz gwarantować najmniejszą emisję szkodliwych składników w spalinach i minimalne zanieczyszczenie świec zapłono­wych przy zasilaniu BENZYNĄ BEZOŁOWIOWĄ.
oże to
OSTROŻNIE
NIGDY NIE UŻYWAĆ BENZYNY OŁOWIOWEJ. Stosowanie ben­zyny ołowiowej jest szkodliwe dla katalizatora, powoduje uszkodzenie sondy lambda i wpływa negatywnie na emisję spalin.
Nigdy nie dodawać do zbiornika paliwa żadnych preparatów czyszczących układ paliwowy, niezgodnych ze specyfikacją (szczegółowe informacje można uzyskać w autoryzowanej stacji obsługi HYUNDAI).
OSTRZEŻENIE
Przy tankowaniu nie dolewać
paliwa po automatycznym wyłączeniu się dystrybutora paliwa.
Zawsze sprawdzać prawidło-
we zamocowanie korka wlewu paliwa, aby zapobiec wycieko­wi paliwa w razie kolizji.
F6
Wprowadzenie
Benzyna ołowiowa (opcja)
W niektórych krajach samochody HYUNDAI są przystosowane do spa­lania benzyny ołowiowej. Przed zastosowaniem benzyny ołowiowej należy zapytać w autoryzowanej sta­cji obsługi HYUNDAI, czy samochód jest przystosowany do takiego paliwa.
Liczba oktanowa benzyny ołowiowej powinna być taka sama, jak bezoło­wiowej.
Benzyna z dodatkiem alkoholu etylowego lub metylowego
Gasohol, mieszanina benzyny i eta­nolu (znanego również jako spirytus zbożowy), i benzyna lub gasohol
z dodatkiem metanolu (znanego również jako spirytus drzewny) są sprzedawane razem z benzyną oło­wiową lub bezołowiową albo zamiast niej.
Nie wolno używać gasoholu o zawar­tości etanolu przekraczającej 10% ani używać benzyny lub gasoholu z dodatkiem metanolu. Każde z tych paliw może być przyczyną nieprawi­dłowych
szkodzić układ paliwowy, układ ste-
u
osiągów samochodu lub
rowania silnikiem bądź system ogra­niczania emisji spalin.
W przypadku wystąpienia jakichkol­wiek problemów z osiągami samo­chodu należy zaprzestać używania gasoholu.
Gwarancja producenta nie obejmuje uszkodzeń pojazdu lub problemów z osiągami spowodowanych przez:
1. Gasohol zawierający ponad 10% etanolu.
2. Benzynę lub gasohol zawierający metanol.
3. B
enzynę ołowiową lub gasohol
o
łowiowy.
OSTROŻNIE
Nigdy nie używać gasoholu zawierającego metanol. Zaprze­stać stosowania gasoholu w przypadku pogorszenia osią­gów samochodu.
Inne paliwa
Paliwa takie, jak:
- zawierające krzem (Si);
- MMT, zawierające magnez (Mn);
- ferrocenowe, zawierające żelazo (Fe);
- zawierające dodatki innych metali.
Skutkiem może być zapalanie się lampki kontrolnej sygnalizacji uste­rek (MIL), nierówna praca i dławienie się silnika, wypadanie zapłonów, słabe przyspieszenie, zapchanie katalizatora spalin, przyspieszona koro
zja, s
krócenie żywotności itp.
Może również zapalać się lampka kontrolna sygnalizacji usterek (MIL).
UWAGA
Gwarancja na nowy samochód nie obejmuje uszkodzeń układu pali­wowego i nieprawidłowych osią­gów samochodu spowodowanych stosowaniem tego typu paliw.
F7
Wprowadzenie
Stosowanie MTBE
HYUNDAI nie zaleca stosowania paliw zawierających powyżej 15,0% obj. MTBE (eter metylo-tert-butylo­wy) (zawartość tlenu 2,7% wag.).
Paliwo zawierające ponad 15% obj. MTBE (zawartość tlenu 2,7% wag.) może pogorszyć osiągi pojazdu i powodować korki parowe w ukła­dzie paliwowym lub trudności z uru­chomieniem pojazdu.
OSTROŻNIE
Gwarancja na nowy samochód Hyundai nie obejmuje uszko­dzeń układu paliwowego i nie­prawidłowych osiągów samo­chodu spowodowanych stoso­waniem paliw zawierających metanol lub MTBE (eter metylo­tert-butylowy) w ilości ponad 15% obj. (zawartość tlenu 2,7% wag.).
Nie wolno stosować metanolu
Paliwa zawierające metanol (spiry­tus drzewny) nie mogą być stosowa­ne w samochodzie HYUNDAI. Ten rodzaj paliwa może zmniejszyć osią­gi pojazdu i spowodować uszkodze­nie elementów układu paliwowego, układu sterowania silnikiem lub sys­temu ograniczania emisji spalin.
Dodatki do paliwa
Firma HYUNDAI zaleca stosowanie benzyny bezołowiowej o liczbie okta­nowej 95 (AKI 91) lub wyższej (w Europie) albo o liczbie oktanowej 91 (AKI 87) lub wyższej (poza Europą).
Klienci, którzy muszą często używać paliw gorszej jakości i mają problemy z uruchomieniem lub nierówną pracą silnika, mogą zastosować dodatki uszlachetniające raz na 15 000 km. Dodatki są dostępne w autoryzowa­nych stacjach obsługi HYUNDAI wraz z informacjami o sposobie ich użycia. Nie należy ich mieszać z innymi dodatkami.
Eksploatacja w innych krajach Przed wyjazdem samochodem
HYUNDAI d
• Spełnić wszelkie wymogi przepi­sów dotyczących rejestracji i ubez­pieczenia.
• Upewnić się, że dostępne będzie odpowiednie paliwo.
nnych krajów należy:
o i
F8
Wprowadzenie
Silnik wysokoprężny
Olej napędowy
Silniki wysokoprężne powinny być zasilane wyłącznie dostępnym w handlu olejem napędowym speł-
niającym wymagania normy EN 590 lub jej odpowiedników (EN oznacza „normę europejską”). Nie wolno sto­sować oleju napędowego do silników okrętowych, oleju opałowego ani nie­zatwierdzonych dodatków do olejów napędowych, ponieważ zwiększają zużycie i powodują uszkodzenia silni­ka i układu paliwowego. Stosowanie niezatwierdzonych paliw i/lub dodat­ków do paliw powoduje ograniczenie uprawnień wynikających z gwarancji.
W
pojazdach HYUNDAI stosowany jest olej napędowy o liczbie cetano­wej powyżej 51. Jeżeli dostępne są dwa rodzaje oleju napędowego, należy używać paliwa letniego lub zimowego w zależności od następu­jących temperatur otoczenia:
• Powyżej -5°C letni olej napędowy.
• Poniżej -
Należy dokładnie obserwować po­ziom paliwa w zbiorniku. Jeżeli silnik zatrzyma się z powodu braku paliwa,
5°C zimowy olej napędowy.
można go uruchomić jedynie po uprzednim całkowitym odpowietrze­niu przewodów układu paliwowego.
OSTROŻNIE
Nie wolno dopuścić do przedosta­nia się benzyny lub wody do zbior­nika paliwa. Jeśli się tak zdarzy, należy spuścić paliwo z układu i odpowietrzyć przewody paliwowe, aby zapobiec zablokowaniu pompy wtryskowej i uszkodzeniu silnika.
OSTROŻNIE
W pojazdach wyposażonych w układ filtra cząstek stałych (DPF) zaleca się używanie oleju napędowego o najwyższej jako­ści.
Używanie oleju napędowego z wysoką zawartością siarki (powyżej 50 ppm siarki) lub dodatków o nieznanym składzie może spowodować uszkodzenie układu filtra cząstek stałych (DPF) i wydobywanie się białego dymu z układu wydechowego.
Biopaliwo
Dostępne na rynku mieszanki oleju napędowego zawierające nie więcej niż 7% biopaliwa, powszechnie znane jako „olej napędowy B7”, można stosować w samochodzie HYUNDAI, jeżeli spełniają wymaga­nia normy EN 14214 lub jej odpo­wiedników (EN oznacza „normę europejską”). Używanie mieszanek zawierających powyżej 7% biopaliw produkowanych z estrów metylo­wych oleju rzepakowego (RME), estrów metylowych kwasów tłusz­czowych (FAME), estrów metylo­wych olejów pochodzących z warzyw (VME) lub mieszanie oleju napędowego z biopaliwem (powyżej 7%) powoduje nadmierne zużycie lub uszkodzenie silnika i układu pali­wowego. Naprawa lub wymiana ele­mentów zużytych lub uszkodzonych w wyniku stosowania niezatwierdzo­nych paliw nie jest objęta gwarancją producenta.
F9
Wprowadzenie
OSTROŻNIE
Nigdy nie używać żadnego
paliwa (oleju napędowego, biopaliwa B7 ani innego) nie­spełniającego najnowszych specyfikacji przemysłu nafto­wego.
Nigdy nie używać dodatków
lub środków czyszczących, które nie są zalecane lub zatwierdzone przez producen­ta samochodu.
PROCEDURA DOCIERANIA POJAZDU
Nie jest wymagany specjalny okres docierania. Przestrzeganie kilku następujących zaleceń podczas pierwszego 1000 km może poprawić osiągi, oszczędność paliwa i wydłu­żyć czas eksploatacji samochodu HYUNDAI.
• Nie wprowadzać silnika na wysokie obroty.
• Podczas jazdy utrzymywać obroty silnika w zakresie między 2000 a 4000 obr./min.
• Nie utrzymywać stałej prędkości przez dłuższy czas – dotyczy to zarówno szybkiej, jak i wolnej jazdy. Zmienna prędkość obrotowa silnika jest wymagana przy jego dociera­niu.
• Unikać gwałtownego hamowania, z wyjątkiem sytuacji awaryjnych, aby umożliwić prawidłowe osadze­nie hamulców.
• Podczas pierwszych 2000 km nie holować przyczepy.
ZWRACANIE UŻYWANYCH POJAZDÓW
HYUNDAI wspiera bezpieczne dla środowiska postępowanie z pojazda­mi wycofywanymi z eksploatacji i ofe­ruje przyjęcie każdego wyeksploato­w
anego pojazdu Hyundai z z dyrektywą Unii Europejskiej (UE) dotyczącą wycofywania pojazdów z eksploatacji.
Szczegółowe informacje można zna­leźć na lokalnej witrynie internetowej HYUNDAI.
godnie
F10
Pierwszy kontakt z samochodem
1
System bezpieczeństwa samochodu
Cechy i funkcje samochodu
System multimedialny
SPIS TREŚCI
Jazda samochodem Hyundai
Postępowanie w przypadku awarii
Obsługa
Dane techniczne i informacje dla użytkownika
Indeks
2
3
4
5
6
7
8
I
F11
Pierwszy kontakt z samochodem
1
System bezpieczeństwa samochodu
2
Zewnętrzne elementy samochodu (I).................1-2
Zewnętrzne elementy samochodu (II)................1-3
Przegląd wnętrza...................................................1-4
Deska rozdzielcza ..................................................1-5
Przedział silnikowy................................................1-6
Ważne zalecenia bezpieczeństwa .......................2-2
Zawsze zapinać pas bezpieczeństwa .........................2-2
Zapiąć pasy wszystkich dzieci ......................................2-2
Zagrożenia związane z poduszkami powietrznymi .2-2
Uwaga kierowcy ...............................................................2-2
Dostosowanie prędkości ................................................2-3
Dobry stan techniczny samochodu .............................2-3
Fotele i siedzenia ...................................................2-4
Środki ostrożności ...........................................................2-5
Fotele przednie..................................................................2-6
Siedzenia tylne ................................................................2-12
Zagłówek .........................................................................2-16
Podgrzewanie i wentylacja powietrzna foteli..........2-20
Pasy bezpieczeństwa .........................................2-24
Środki ostrożności dotyczące
pasów bezpieczeństwa .................................................2-24
Lampka ostrzegawcza niezapiętych
pasów bezpieczeństwa .................................................2-25
System pasów bezpieczeństwa ..................................2-26
Dodatkowe środki ostrożności dotyczące
pasów bezpieczeństwa .................................................2-31
Dbałość o pasy bezpieczeństwa ...............................2-33
F12F12
Bezpieczny fotelik dziecięcy..............................2-34
Dzieci zawsze należy przewozić
na tylnym siedzeniu ......................................................2-34
Wybór bezpiecznego fotelika dziecięcego ..............2-35
Montaż bezpiecznego fotelika dziecięcego .............2-37
Dodatkowy system bezpieczeństwa
- poduszki powietrzne ........................................2-46
Rozmieszczenie poduszek powietrznych ................2-49
Działanie układu poduszek powietrznych ..............2-52
Efekty napełnienia poduszki powietrznej ...............2-56
Nie wolno montować fotelika d
na przednim fotelu pasażera. ......................................2-57
Dlaczego poduszka powietrzna
nie uruchomiła się podczas kolizji?...........................2-58
Konserwacja systemu SRS ..........................................2-63
Dodatkowe przepisy bezpieczeństwa .......................2-64
Naklejka ostrzegawcza układu
poduszek powietrznych.................................................2-65
ziecięceg
o
Cechy i funkcje samochodu
3
Dostęp do samochodu ...........................................3-4
Kluczyk z pilotem ..............................................................3-4
Kluczyk inteligentny .........................................................3-8
System immobilizera.......................................................3-13
Zamki drzwi ..........................................................3-14
Obsługa zamków drzwi z zewnątrz pojazdu...........3-14
Obsługa zamków d
Funkcje blokowania/ odblokowywania drzwi..........3-18
Blokada zabezpieczająca tylne drzwi przed
otwarciem przez dzieci..................................................3-19
rzwi z wnętrza pojazdu.............3-16
System przeciwkradzieżowy ..............................3-20
Przycisk systemu zapamiętywania pozycji
kierowcy................................................................3-21
Zapisywanie pozycji w pamięci ...................................3-21
Funkcja łatwego dostępu .............................................3-22
Kierownica ............................................................3-23
Elektryczny układ wspomagania kierownicy (EPS)....3-23
Regulacja kierownicy .....................................................3-24
Podgrzewana kierownica...
Sygnał dźwiękowy..........................................................3-25
...........................................3-25
Lusterka ................................................................3-26
Wewnętrzne lusterko wsteczne ..................................3-26
Zewnętrzne lusterko wsteczne ...................................3-27
Funkcja ułatwiania parkowania tyłem......................3-30
F13F13
Okna (szyby) ........................................................3-31
Elektrycznie sterowane szyby.....................................3-31
Okno dachowe......................................................3-36
Otwieranie i zamykanie okna dachowego................3-36
Rozsuwanie okna dachowego......................................3-36
Uchylanie okna dachowego .........................................3-37
Osłona przeciwsłoneczna ............................................3-38
Kasowanie pamięci położenia okna dachowego ....3-39
Wyposażenie zewnętrzne...................................3-40
Maska silnika....................................................................3-40
Bagażnik............................................................................3-42
Inteligentne otwieranie bagażnika..............................3-43
Dźwignia otwierania pokrywy wlewu paliwa ...........3-47
Zestaw wskaźników.............................................3-50
Zestaw wskaźników........................................................3-52
Wskaźniki ..........................................................................3-53
Licznik przebiegu całkowitego....................................3-56
Lampki ostrzegawcze i kontrolne ...............................3-56
Informacje na wyświetlaczu LCD ................................3-70
Wyświetlacz LCD
(zestaw wskaźników Supervision) ....................3-81
Sterowanie wyświetlaczem LCD..................................3-81
Tryby LCD..........................................................................3-81
Tryb ustawień użytkownika..........................................3-85
Komputer pokładowy..........................................3-89
Konwencjonalny zestaw wskaźników........................3-89
Zestaw wskaźników Supervision.................................3-93
Oświetlenie............................................................3-98
Oświetlenie zewnętrzne ................................................3-98
System powitalny..........................................................3-105
Oświetlenie wewnętrzne .............................................3-106
Wycieraczki i spryskiwacze .............................3-109
Wycieraczki przedniej szyby .....................................3-109
Spryskiwacze przedniej szyby ..................................3-111
Układ wspomagania jazdy ...............................3-113
Kamera cofania .............................................................3-113
System wspomagania parkowania tyłem ...............3-114
System wspomagania parkowania............................3-117
Odszranianie.......................................................3-121
Odszranianie tylnej szyby ..........................................3-121
Układ klimatyzacji sterowany ręcznie ...........3-122
Ogrzewanie i klimatyzacja..........................................3-123
Działanie układu...........................................................3-128
Serwisowanie układu...................................................3-131
Układ klimatyzacji sterowany
automatycznie ....................................................3-133
Automatyczne ogrzewanie i klimatyzacja ..............3-134
Ogrzewanie i klimatyzacja sterowane ręcznie......3-135
Działanie układu...........................................................3-142
Serwisowanie układu...................................................3-145
Odszranianie i usuwanie zaparowania
przedniej szyby..................................................3-147
Układ klimatyzacji sterowany ręcznie ....................3-147
F14F14
Układ klimatyzacji sterowany automatycznie ......3-148
Automatyczne zapobieganie
zaparowaniu przedniej szyby....................................3-149
System automatycznego usuwania
zaparowania...................................................................3-150
Dodatkowe funkcje układu klimatyzacji........3-151
Jonizator..........................................................................3-151
Okno dachowe a recyrkulacja powietrza...............3-151
Schowki ...............................................................3-152
Schowek w środkowej konsoli ..................................3-152
Przesuwany podłokietnik ...........................................3-152
Schowek w desce rozdzielczej..................................3-153
Schowek na okulary.....................................................3-153
Schowek
wielofunkcy
jny............................................3-154
Wyposażenie wewnętrzne................................3-155
Popielniczka....................................................................3-155
Uchwyt na napoje.........................................................3-155
Osłona przeciwsłoneczna ..........................................3-156
Gniazdo 12 V ..................................................................3-157
Gniazdo ładowania USB..............................................3-158
Zapalniczka.....................................................................3-158
Zegar................................................................................3-159
Wieszak na ubrania ......................................................3-159
Uchwyt(y) na przednie dywaniki..............................3-160
Siatka na bagaże (uchwyty) ......................................3-160
System multimedialny
4
System multimedialny............................................4-2
Gniazda AUX, USB, iPod®................................................4-2
Antena..................................................................................4-3
Wbudowane w kierownicy sterowanie
systemem audio ................................................................4-4
Syst
Zestaw głośnomówiący ..................................................4-5
Jak działa radio w samochodzie ...................................4-6
udio, wideo i nawigacji (AVN) ......................4-5
em a
System audio (bez ekranu dotykowego)............4-9
Cechy zestawu audio .....................................................4-10
Tryb Radio (typy A-1, A-2, A-3, A-4 z RDS)..........4-28
Tryb Radio (typy A-5, A-6)..........................................4-30
Tryb Media........................................................................4-31
Tryb Telefon ....................................................................4-38
Tryb Konfiguracja (typy A-1, A-2, A-3, A-4) .........4-40
Tryb Konfiguracja (typy A-5, A-6).............................4-46
F15F15
System audio (z ekranem dotykowym)............4-54
Cechy zestawu audio .....................................................4-55
Tryb Radio (typy B-1, B-2, B-3, B-4) .......................4-72
Tryb Radio (typy B-5, B-6)..........................................4-74
Tryb Media........................................................................4-75
Tryb Telefon .....................................................................4-90
Łączność Łączność
Tryb Konfiguracja (typy B-1, B-2, B-3, B-4) .......4-103
Tryb Konfiguracja (typy B-5, B-6) ..........................4-110
Bluetooth Bluetooth
®
(typy B-1, B-2, B-3, B-4) ...4-90
®
(typy B-5, B-6).......................4-97
Deklaracja zgodności .......................................4-117
FCC ..................................................................................4-117
CE- Unia Europejska ...................................................4-119
Jazda samochodem Hyundai
5
Przed rozpoczęciem jazdy ...................................5-4
Przed wejściem do pojazdu............................................5-4
Przed uruchomieniem silnika..........................................5-4
Stacyjka zapłonowa..............................................5-5
Kluczyk zapłonu................................................................5-6
Przycisk uruchamiania/wyłączania silnika...............5-11
Manualna skrzynia biegów.................................5-20
Obsługa manualnej skrzyni biegów ...........................5-20
Wskazówki dotyczące prawidłowego
prowadzenia pojazdu .....................................................5-22
Automatyczna skrzynia biegów.........................5-24
Obsługa automatycznej skrzyni biegów...................5-24
Parkowanie .......................................................................5-29
Wskazówki dotyczące prawidłowego
prowadzenia pojazdu....................................................5-29
Dwusprzęgłowa skrzynia biegów (DCT) ..........5-31
Działanie skrzyni DCT....................................................5-31
Parkowanie .......................................................................5-39
Wskazówki dotyczące prawidłowego
prowadzenia pojazdu .....................................................5-39
Układ hamulcowy ................................................5-41
Hamulce ze wspomaganiem..........................................5-41
Wskaźnik z
użycia klocków hamulcowych ................5-42
F16F16
Tylne hamulce bębnowe................................................5-42
Hamulec postojowy ........................................................5-42
Przeciwblokujący układ hamulcowy (ABS) ..............5-45
Elektroniczny program stabilizacji toru jazdy (ESC)....5-47
Układ kontroli stabilności pojazdu (VSM) ................5-50
Układ wspomagania ruszania pod górę (HAC)........5-52
Sygnalizacja awaryjnego hamowania (ESS) ............5-52
Praktyczne wskazówki dotyczące
prawidłowego hamowania............................................5-53
System ISG (wyłączanie i uruchamianie
silnika na biegu jałowym) ..................................5-54
Aktywacja systemu ISG .................................................5-54
Dezaktywacja systemu ISG...........................................5-57
Usterka systemu ISG ......................................................5-57
Dezaktywacja czujnika akumulatora .........................5-59
Zintegrowany system sterowania
trybem jazdy.........................................................5-60
System wykrywania martwego pola (BSD)......5-62
BSD (wykrywanie martwego pola)/LCA
(asystent zmiany pasa ruchu)......................................5-63
RCTA (ostrzeganie przed pojazdami
nadjeżdżającymi z tyłu)................................................5-66
Ograniczenia systemu....................................................5-69
System regulacji prędkości jazdy......................5-71
Działanie układu regulacji prędkości jazdy.............5-71
Specjalne warunki jazdy.....................................5-78
Jazda w niebezpiecznych warunkach........................5-78
Rozkołysanie pojazdu ...................................................5-78
Łagodne pokonywanie zakrętów................................5-79
Jazda w nocy....................................................................5-79
Jazda w deszczu..............................................................5-79
Jazda w terenie zalanym...............................................5-80
Jazda po autostradach...................................................5-80
Jazda w warunkach zimowych...........................5-81
Warunki śnieżne lub lodowe ........................................5-81
Zalecenia dotyczące jazdy w zimie............................5-83
Ciągnięcie przyczepy...........................................5-86
W przypadku podjęcia decyzji
o ciągnięciu przyczepy ..................................................5-87
Wyposażenie do ciągnięcia przyczepy......................5-90
Jazda z przyczepą...........................................................5-91
Konserwacja przy ciągnięciu przyczepy...................5-95
Masa pojazdu .......................................................5-96
Przeciążenie.....................................................................5-96
F17F17
Postępowanie w przypadku awarii
6
Światła awaryjne...................................................6-2
Przypadki awarii podczas jazdy..........................6-2
Jeżeli silnik zgaśnie podczas jazdy...............................6-2
Jeżeli silnik zgaśnie na skrzyżowaniu..........................6-3
Jeżeli zostanie przebita opona.......................................6-3
Jeżeli nie można uruchomić silnika.....................6-4
Jeżeli rozrusznik nie obraca silnika
lub obraca go wolno.........................................................6-4
Jeżeli rozrusznik obraca silnik,
lecz silnik nie daje się uruchomić .................................6-4
Awaryjne uruchamianie silnika............................6-4
Jeżeli silnik się przegrzewa..................................6-8
ystem monitorowania ciśnienia
S
w ogumieniu (TPMS) ...........................................6-10
Sprawdzenie ciśnienia w oponie ................................6-10
System monitorowania ciśnienia
w ogumieniu (TPMS) ......................................................6-11
Lampka ostrzegawcza niskiego ciśnienia
w ogumieniu .....................................................................6-12
Wskaźnik opony o niskim ciśnieniu i lampka
ostrzegawcza niskiego ciśnienia w ogumieniu........6-12
Lampka sygnalizacji usterki systemu TPMS............6-13
Wymiana opony z systemem TPMS...........................6-14
Jeżeli zostanie przebita opona ..........................6-16
Podnośnik i narzędzia....................................................6-16
Wymiana koła..................................................................6-17
Naklejka na podnośniku ................................................6-22
Deklaracja zgodności WE podnośnika.......................6-23
Holowanie..............................................................6-24
Usługi holownicze...........................................................6-24
Demontowany hak holowniczy....................................6-25
Holowanie awaryjne.......................................................6-26
Wyposażenie awaryjne.......................................6-28
Gaśnica ..............................................................................6-28
Zestaw pierwszej pomocy ...........................................6-28
Trójkąt odblaskowy ........................................................6-28
Manometr do pomiaru ciśnienia w ogumieniu.........6-28
F18
F18
Obsługa
7
Przedział silnikowy................................................7-3
Czynności obsługowe............................................7-6
Obowiązki użytkownika ...................................................7-6
Środki ostrożności przy czynnościach obsługowych wykonywanych
we własnym zakresie.......................................................7-6
Obsługa we własnym zakresie............................7-7
Harmonogram czynności obsługowych
do wykonania we własnym zakresie...........................7-8
Harmonogram przeglądów..................................7-10
Harmonogram przeglądów - silnik benzynowy ......7-11
Obsługa pojazdu eksploatowanego w ciężkich warunkach - silnik benzynowy ... Harmonogram przeglądów - silnik wysokoprężny...7-16 Obsługa pojazdu eksploatowanego
w ciężkich warunkach - silnik wysokoprężny .......7-20
Wyjaśnienia dotyczące poszczególnych
pozycji harmonogramu przeglądów ....................7-22
Olej silnikowy .......................................................7-26
Sprawdzanie poziomu oleju silnikowego ................7-26
Sprawdzanie oleju silnikowego i filtra.......................7-28
...........7-14
Płyn chłodzący silnik .........................................7-29
Sprawdzanie poziomu płynu chłodzącego silnik.....7-29
Wymiana płynu
chłodzącego ......................................7-31
Płyn hamulcowy/układu hydraulicznego
sprzęgła ...............................................................7-32
Sprawdzić poziom płynu hamulcowego/
hydraulicznego układu sprzęgła ................................7-32
Płyn do spryskiwaczy .........................................7-34
Sprawdzanie poziomu płynu do spryskiwaczy .......7-34
Hamulec postojowy .............................................7-35
Sprawdzanie hamulca postojowego ...........................7-35
Filtr paliwa (silnik wysokoprężny) ....................7-35
Usuwanie wody z filtra paliwa.....................................7-35
Filtr powietrza ......................................................7-36
Wymiana filtra..................................................................7-36
Filtr przeciwpyłkowy...........................................7-38
Sprawdzanie filtra...........................................................7-38
Wymiana filtra..................................................................7-38
Pióra wycieraczek................................................7-39
Sprawdzanie piór wycieraczek ....................................7-39
Wymiana piór ...................................................................7-39
Akumulator............................................................7-42
W celu prawidłowej eksploatacji akumulatora .......7-42
Naklejka z informacją o pojemności akumulatora ..7-44
F19
F19
Ładowanie akumulatora .............................................7-44
Ponowne ustawianie elementów.................................7-45
Opony i koła.........................................................7-46
Dbałość o ogumienie .....................................................7-46
Zalecanie ciśnienie w zimnym ogumieniu.................7-46
Sprawdzanie ciśnienia w ogumieniu...........................7-48
Rotacja opon ....................................................................7-49
Geometria i wyważenie kół..........................................7-50
Wymiana opon .................................................................7-50
Wymiana obręczy ...........................................................7-52
Przyczepność opon ........................................................7-52
Konserwacja opon ..........................................................7-52
Oznaczenie na boku opony..........................................7-52
Opona o niskim wskaźniku przekroju........................7-57
Bezpieczniki..........................................................7-58
Opis tablicy bezpieczników/przekaźników...............7-64
Żarówki..................................................................7-78
Wymiana żarówek reflektorów, świateł pozycyjnych, kierunkowskazów
i lamp przeciwmgielnych ...............................................7-79
Wymiana kierunkowskazu bocznego.........................7-86
Regulacja reflektorów i świateł przeciwmgielnych....7-96
Wymiana żarówek tylnej lampy zespolonej.............7-91
Wymiana dodatkowego światła stop.........................7-95
Wymiana żarówki lampki oświetlającej
tablicę rejestracyjną.......................................................7-95
Wymiana żarówki lam
pki we
wnętrznej.....................7-96
Dbałość o wygląd ................................................7-97
Dbałość o wygląd zewnętrzny....................................7-97
Dbałość o wnętrze samochodu...................................7-97
Układ kontroli emisji spalin .............................7-105
System odpowietrzania skrzyni korbowej .............7-105
System ograniczania emisji oparów paliwa ...........7-105
System ograniczania emisji spalin ............................7-106
F20F20
Dane techniczne i informacje dla użytkownika
8
Wymiary ..................................................................8-2
Silnik ........................................................................8-2
Moc żarówek ..........................................................8-3
Opony i koła...........................................................8-4
Układ klimatyzacji .................................................8-4
Wskaźniki obciążenia i prędkości opon..............8-5
Pojemności i masy .................................................8-5
Zalecane środki smarne i objętości....................8-6
Zalecane klasy lepkości wg SAE...................................8-8
Numer identyfikacyjny pojazdu (VIN)................8-9
Tabliczka znamionowa pojazdu ...........................8-9
Tabliczka ze specyfikacją opon
i zalecanym ciśnieniem .......................................8-10
Numer silnika........................................................8-10
Etykieta sprężarki układu klimatyzacji............8-11
klara
De
cja zgodności ..........................................8-11
F21F21
Pierwszy kontakt z samochodem
Zewnętrzne elementy samochodu (I).................1-2
Zewnętrzne elementy samochodu (II)................1-3
Przegląd wnętrza ...................................................1-4
Deska rozdzielcza ..................................................1-5
Przedział silnikowy................................................1-6
1
1
Pierwszy kontakt z samochodem
Pierwszy kontakt z samochodem
ZEWNĘTRZNE ELEMENTY SAMOCHODU (I)
n Widok z przodu
1. Maska silnika.....................................3-40
2. Reflektor ............................................7-79
3. Światła do jazdy dziennej
lub przeciwmgielne ...........................7-79
4. Opony i koła ......................................7-46
5. Zewnętrzne lusterko wsteczne ..........3-27
6. Okno dachowe ..................................3-36
7. Wycieraczki przedniej szyby .............7-39
8. Okna (szyby) .....................................3-31
1-2
Rzeczywisty wygląd może różnić się od przedstawionego na ilustracji.
OAD015001
ZEWNĘTRZNE ELEMENTY SAMOCHODU (II)
n Widok z tyłu
1
Pierwszy kontakt z samochodem
1. Antena .................................................4-3
2. Drzwi .................................................3-14
3. Pokrywa wlewu paliwa ......................3-47
4. System wspomagania parkowania
tyłem................................................3-114
5. Tylne światło zespolone ....................7-91
6. Dodatkowe światło stop ....................7-95
7. Kamera cofania ...............................3-113
8. Bagażnik............................................3-42
Rzeczywisty wygląd może różnić się od przedstawionego na ilustracji.
OAD015002
1-3
Pierwszy kontakt z samochodem
PRZEGLĄD WNĘTRZA (I)
Rzeczywisty wygląd może różnić się od przedstawionego na ilustracji.
1. Przycisk blokowania/odblokowywania
drzwi ................................................3-16
2. Przycisk systemu zapamiętywania
pozycji kierowcy ..............................3-21
3. Przełącznik składania zewnętrznych
lusterek wstecznych ........................3-29
4. Przełącznik sterowania
zewnętrznych lusterek wstecznych ..3-28
5. Włącznik centralnego zamka ..........3-17
6. Przełączniki szyby sterowanej
elektrycznie ......................................3-31
7. Włącznik blokady elektrycznych
podnośników szyb............................3-34
8. Układ regulacji ustawienia
ref
lektorów...
9. Przełącznik regulacji intensywności
podświetlenia zespołu wskaźników..3-52
10. Przycisk systemu wykrywania
martwego pola ................................5-63
11. Wyłącznik układu ESC ....................5-47
12. Dźwignia otwierania pokrywy
wlewu paliwa ..................................3-47
13. Dźwignia otwierania bagażnika ......3-42
14. Skrzynka bezpieczników ................7-58
15. Kierownica ......................................3-23
16. Dźwignia regulacji ustawienia
kierownicy ......................................3-24
17. Fotele i siedzenia ............................2-40
18. Dźwignia otwier
19. Pedał hamulca ................................5-41
20. Pedał przyspieszenia
...................................3-104
aski silnika ..3-41
ania m
OAD015003L
1-4
DESKA ROZDZIELCZA (I)
Rzeczywisty wygląd może różnić się od przedstawionego na ilustracji.
1. Przełącznik świateł/kierunkowskazów .....3-98
2. Wbudowane w kierownicy sterowanie
systemem audio / łącznością Bluetooth®...4-4, 5
3. Zestaw wskaźników.................................3-50
4. Sygnał dźwiękowy ...................................3-25
5. Poduszka powietrzna kierowcy ...............2-49
6. Przełącznik wycieraczek/spryskiwaczy .3-109
7. Sterowanie układem regulacji
prędkości jazdy .......................................5-71
8. Stacyjka zapłonowa lub
ruchomienia/wyłączenia silnika .........5-6, 11
u
9. Manualna skrzynia biegów ......................5-20
10. Automatyczna skrzynia biegów/
skrzynia DCT...................................5-24, 31
11. Włącznik podgrzewania fotela/
wentylacji powietrznej fotela..................2-20
12. Podgrzewana kierownica.......................3-25
13. Zintegrowany system sterowania
trybem jazdy ..........................................5-60
14. System wspomagania parkowania ......3-117
15. Wyłączanie silnika na biegu jałowym
(ISG)......................................................5-54
16. Sterowanie klimatyzacj
17. Poduszka powietrzna pasażera.............2-49
18. Schowek w desce rozdzielczej............3-153
przycisk
...........3-122, 123
ą...
OAD015005L
1
Pierwszy kontakt z samochodem
1-5
Pierwszy kontakt z samochodem
PRZEDZIAŁ SILNIKOWY
n
Silnik benzynowy (Nu 2.0 MPI)
n
Silnik benzynowy (Gamma 1.6 MPI)
1. Zbiornik wyrównawczy układu
chłodzenia silnika ..............................7-30
2. Korek chłodnicy ................................7-29
3. Zbiorniczek płynu hamulcowego/
układu hydraulicznego sprzęgła ........7-32
4. Filtr powietrza ....................................7-36
5. Wskaźnik poziomu oleju
silnikowego........................................7-36
6. Korek wlewu oleju silnikowego ........7-37
7. Zbiornik płynu do spryskiwaczy
przedniej szyby..................................7-34
8. Skrzynka bezpieczników ..................7-60
9. Akumulator ........................................7-42
Rzeczywisty przedział silnikowy może różnić się od przedstawionego na ilustracji.
1-6
OAD075100L/OAD075101L
Loading...
+ 607 hidden pages