Hydas 4519 User guide [cs]

2-kanálový elektrický stimulátor nervů
Obj. č.: 84 10 48
Vážení zákazníci,
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup dvoukanálového elektrického stimulátoru nervů Hydas. Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení výrobku do provozu ‚ a k jeho obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod k obsluze.
Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Účel použití
Transkutánní elektrická nervová stimulace (TENS) má široké pole využití v medicíně, psychoterapii a v péči o tělo. Tento dvoukanálový stimulátor představuje nové zařízení v denní péči o zdraví a udržení dobré kondice. Naprogramované impulzy, které se dokonale synchronizují s fyziologickou stimulací svalů a nervů v těle, se dostávají do těla přes pár samolepicích polštářků. Podle zvoleného nastavení se v svalové tkáni generuje buď svalová kontrakce (transkutánní elektrická svalová stimulace = TEMP), nebo stimulace (transkutánní elektrická nervová stimulace = TENS). Kontrakcemi trénujete svaly dvakrát silněji, než při běžném svalovém tréninku. Pohyby svalů se odčerpává energie, která se odebírá především z tukových buněk sousedících s aktivními svaly. Znamená to, že svalový stimulátor může pomoci mužům i ženám v každém věku rychle a úspěšně vylepšit postavu. Paměť stimulátoru obsahuje 16 předprogramovaných základních programů, přičemž v každém z nich si můžete nastavit jednu z devíti úrovní intenzity. Stimulátor mí dva nezávislé kanály a pro každý z nich jsou potřebné dvě elektrody. Pro stimulaci dvou různých částí těla se tak můžou současně připojit 4 elektrody. Kontinuální použití přístroje zabezpečuje napájení z baterií.
Co je bolest?
Bolest představuje systém výstrahy. Jedná se o základní způsob, jak nám tělo může říct, že něco není v pořádku. Bolest je důležitá, protože bez ní by nenormální stav těla mohl postupovat, aniž bychom ho registrovali a způsobit tak nenávratné poškození životně důležitých částí našeho těla. Bolest, kterou cítíme, se ve skutečnosti přenáší na určitá místa těla z mozku. Když se například dotkneme něčeho horkého, informace o bolesti se přenáší malými nervy do míchy a odtud do mozku. Náš mozek přijatou informaci dekóduje a reaguje na ní např. stažením ruky z horkého místa. I když je bolest velmi potřebným varovným signálem, existují případy, kdy je její účel omezený. Tento typ bolesti, který se často označuje jako „chronická bolest“, se naopak stává přítěží.
V případě mnoha osob se chronická bolest nedá vyléčit a často je spojena s nemocemi, jako je artritida nebo jen s obyčejným opotřebováním organizmu. Chronická bolest nemusí být nezbytně důsledkem úrazu a může se dostavit dokonce i po úspěšné operaci. Na rozdíl od bolesti, kterou jsme popsali v předchozím odstavci, tento typ bolesti není pro zachování normálního stavu těla žádoucí.
Co je TENS?
Transkutánní elektrická stimulace nervů je neinvazívní metoda potlačení chronických bolestí bez použití léků. Přístroje TENS, jakým je i přístroj, který jste si právě zakoupili, vysílají elektrické impulzy přes pokožku do malých nervových zakončení. Tyto krátké impulzy pomáhají generovat a odesílat do mozku informace, které se liší od informací o skutečné bolesti, čímž dochází k tlumení pocitu bolesti.
Jak funguje transkutánní elektrická stimulace nervů
Přístroj odesílá impulzy, které procházejí přes pokožku a stimulují určitý nerv (nebo nervy) v postižené části těla. Tato stimulace dokáže v mnoha případech potlačit informaci o původní bolesti odesílanou
do mozku a výrazně tak omezit nebo odstranit pocit bolesti. Má se rovněž za to, že transkutánní elektrická stimulace nervů pomáhá při uvolňování endorfinů do krevního řečiště a snižuje tak pocit bolesti někdy i na několik hodin po použití přístroje. Přístroj je konstruován tak, aby vysílal širokou škálu impulzů rozličné délky a doby trvání. Každé z nastavení působí na nervy v postižené oblasti jiným způsobem. Elektrické impulzy můžou mít za následek pocit jemného brnění nebo i svalové kontrakce. Přirozeně, různá nastavení mají na různé uživatele různý účinek, a proto doporučujeme, abyste vyzkoušeli, které z nastavení vám bude nejlépe vyhovovat. Pro co nejefektivnější způsob využití svého přístroje vám doporučujeme, abyste se poradili s nějakým lékařem, který je seznámen s principy transkutánní elektrické stimulace nervů. Musíme poznamenat, že přístroje TENS neléčí fyziologické problémy, které způsobují bolest ani nedokážou skutečně odstranit bolest, která vzniká z přidružených problémů. Tyto přístroje pouze překrývají informace o bolesti, které se odesílají do mozku a přesvědčují tak mozek, že žádná bolest neexistuje. Bylo však klinicky dokázáno, že přístroje TENS jsou užitečnou zbraní v boji proti chronickým, tj. nikoli nutným bolestem. Přístroje TENS se osvědčily jako účinné ve většině případů a i když nemají účinek úplně na každého, umožnily tisícům lidí, aby se mohli znovu bez bolesti věnovat svým každodenním aktivitám.
Vedlejší účinky - kontraindikace
Stimulátor je určen pro zdravé dospělé osoby. Zvláštní opatrnost je při jeho použití potřebné zachovat v následujících případech:
Používání kardiostimulátoru (zejména komorového inhibovaného kardiostimulátoru)
Závažné poruchy srdečního rytmu
Akutní nemoci
Epilepsie
Psychózy
Roztroušená skleróza
Záněty žil
Při použití v blízkosti kožních poranění a řezných ran
Těhotenství
Neobvyklý krevní tlak
Vysoké horečky
Po konzultaci a schválení lékařem je však možné přístroj plně používat i ve výše uvedených případech. Pokud budete mít pochybnosti ohledně použití stimulátoru nebo když z neznámých příčin ucítíte bolesti, požádejte o radu svého lékaře. Pokud právě podstupuje nějakou léčbu, měli byste stimulátor používat jen v souladu s pokyny ošetřujícího lékaře. Doba regenerace po aplikaci přístroje by měla trvat alespoň tak dlouho, jako samotná aplikace. Zajistí se tím, aby se svaly před další masáží znovu uvolnily. Před použitím vyššího stupně intenzity je potřebný určitý čas. Zejména v případech, kdy se jedná o málo trénované nebo vůbec netrénované svalstvo, by se měl aplikovat krátký čas kontrakcí a dlouhý čas pro regeneraci.
Popis a ovládací prvky
1. Konektor kabelu elektrody kanálu 1
2. Konektor kabelu elektrody kanálu 2
3. Elektrody (polštářky)
4. Nastavení intenzity kanálu 1
5. Nastavení intenzity kanálu 2
6. Přepínač pro výběr programu
7. Přepínač On/Off
8. LC displej
Způsob použití
Jaký je možný efekt svalového stimulátoru?
Doplněk běžného svalového tréninku
Opakované vystavování svalů maximální zátěži urychluje dobu regenerace a zvyšuje tak svalový
výkon.
Redukuje tukovou tkáň.
Uvolňuje svaly, které byly vystaveny velké námaze.
Uvolňuje napětí nervů.
Břišní svalstvo
Posilnění napnutí obličejových svalů
Aby bylo možné dosáhnout určitého účinku na svalstvo, je absolutně nezbytné používat přístroj pravidelně. Dosažené výsledky se můžou u jednotlivých osob lišit.
Obecné informace
Elektrody
Elektrody jsou tvořeny malými přilnavými ploškami, které se umístí na pokožku a pomocí drátů se připojí k stimulátoru TENS. Impulzy se vedou přes dráty ke kovové ploše a přenáší se přes pokožku na svaly a nervová zakončení.
Péče o samolepicí elektrody a jejich uskladnění
Dráty a elektrody by se měly uchovávat v přiloženém pouzdře. Přilnavost elektrod je možné zlepšit, když na ně nakapete několik kapek vody, rozetřete je po ploše a necháte vyschnout. Pozor: Příliš velké množství vody může mít negativní účinek na přilnavost.
Péče o připojovací dráty
Je velmi důležité, aby se připojovacím drátům věnovala dobrá péče. Jejich poškození by mohlo ovlivnit účinnost stimulátoru.
Nedělejte na drátech uzlíky.
Dráty čistěte navlhčeným hadříkem.
Když dráty zlehka poprášíte mastkem, budou hladší a prodlouží se jejich životnost.
Příprava pokožky
Aby se zamezilo podráždění pokožky, dodržujte následující doporučení:
Před připojením elektrod pokožku na příslušných místech vyčistěte a vysušte.
Jakékoliv chloupky, které jsou na místě připojení, by se měly odstranit, ne však oholit.
Připojení připojovacích drátů elektrod k stimulátoru
Připojovací drát jednoho kanálu má na jedné straně přípojku a na druhé dva okrouhlé konektory. Oba konektory se připevní zamáčknutím k příslušným kovovým připojovacím bodům na samolepicích polštářcích. Přípojka na druhé straně drátu se zapojí do výstupu kanálu na stimulátoru TENS. Můžete používat buď jeden, nebo současně dva kanály (dráty). Dávejte pozor při vytahování drátů. Prudkým vytažením namísto jejich uchopení a vytažení za izolovanou koncovku se můžou dráty přetrhnout. POZOR: Přístroj se napájí z baterií. Nezapojujte kabely do síťové zásuvky!
Připevnění elektrod na tělo
Stimulátor musí být vypnutý.
Části těla, na které chcete elektrody připevnit, musí být pečlivě vyčištěny a vysušeny.
Odstraňte z polštářku ochranný film a přilepte elektrodu pevně na vyčištěnou pokožku.
Odstranění a uskladnění elektrod
Elektrody odstraníte opatrným zatažením polštářků za okraje ve směru chloupků.
Netahejte za konce drátů, protože by se mohly poškodit elektrody.
Při skladování elektrody zalepte do ochranné fólie.
Umístění elektrod
Kam umístit elektrody
Dva polštářky každého kanálu je potřebné vždy považovat za samostatnou jednotku. Jejich pozice určuje tok stimulačního proudu a je proto důležitým faktorem úspěšné terapie TENS. Doporučujeme, abyste si vyzkoušeli různé způsoby umístění elektrod a nalezli tak jejich nejlepší pozice pro různé způsoby použití. Výrazně se tak zvýší pravděpodobnost dosažení úspěšných výsledků při použití stimulátoru. Různé osoby reagují na elektrickou stimulaci různě a jejich individuální potřeby se můžou lišit od běžného nastavení. Jestliže první pokusy nevedou k požadovaným výsledkům, zkuste elektrody umístit na jiná místa. V následujících odstavcích uvádíme různé možnosti umístění. Několik pokusů vám může ukázat, zda vám uváděná nastavení pomůžou pro dosažení úspěchu. Stejně tak vám přitom může pomoct i rada lékaře.
Umístění hned vedle postiženého místa
Toto je nejběžnější technika umístění a spočívá v tom, že se elektrody umístí vedle nebo do malé oblasti lokalizované bolesti, takže proud se vede přes bolestivé místo, nebo kolem něj. Na jednu stranu bolestivého místa připevněte polštářek. Tento způ sob je účinný, zejména pokud je bolest lokalizována na končetině a hluboko v tkáni. Umístěním polštářků na přední a zadní stranu postižené končetiny se umožní, aby proud procházel skrz končetinu a teda přes bolestivé místo.
Dermatomy, myomy a sklerotómy
Jedná se o oblasti těla, která jsou napojena přímo na míšní nerv. Touto technikou umístění elektrod se stimuluje oblast napojení. Jednu elektrodu umístěte na bolavé místo a druhou elektrodu na místo, kde kořen nervu proniká do míchy.
Akupunkční, motorické a spouštěcí body
Zatímco se tyto body nacházejí na různých místech vysoce vodivé tkáně a můžou se také lišit, pokud jde o teoretickou aplikaci, jejich použití jako bodů pro připevnění elektrody je identické s výše uvedenými technikami. Nejjednodušší technika spočívá v umístění polštářku přímo na bolestivé místo
a jeho připojení k elektrickému obvodu umístěním druhého polštářku na tzv. „Master“ bod postiženého
Č
íslo Program
Aplikace
Trvání
kapilár
P6 Překrvení lymfatických uzlin
Zlepšení a stimulace krev
n
ího oběhu
45 –
60 min.
P9 Spalování tuků
Odbourání tuků
30 –
45 min.
P12 Lipolýza
Odbourávání tukových buněk
45 –
60 min.
Problém
Příčina
Řešení
s elektronickým obvodem.
servisu.
místa. Vysvětlení pojmu „Master“ bod by zabralo více místa, než máme v tomto návodu k dispozici, a proto ho v případě potřeby prodiskutujte se svým lékařem nebo s jiným odborníkem.
Výměna baterií
Pokud se intenzita displeje zeslabí, je potřebné baterie vyměnit.
1. Zatlačte na kryt schránky baterií na zadní straně stimulátoru a schránku otevřete.
2. Vyjměte staré baterie a vložte do schránky nové baterie.
3. Baterie vkládejte do schránky podle označení polarity ve schránce a dejte pozor, aby souhlasily symboly plus/+ a mínus/-.
Obsluha
Připevněte elektrody (3) na tělo (viz výše).
Konektory kabelů elektrod (1 a/nebo 2) připojte k vstupům CH1 a/nebo CH2.
Stiskněte tlačítko On/Off (7), aby se stimulátor zapnul.
Přístroj nyní provede vlastní test, při kterém krátce zobrazí všechny prvky displeje (8). Poté se nastaví režim a intenzita připojeného kanálu (kanálů). Počáteční intenzita je vždy na úrovni 0. Pokud se používá jenom 1 kanál, druhý kanál se nezobrazuje. Jestliže není připojena ani jedna z elektrod, stimulátor se sám vypne.
Tlačítky pro nastavení intenzity (4 a 5) se nyní může samostatně nastavit síla pulzu pro každý
kanál na vyšší nebo nižší úroveň. Rozsah nastavení síly pulzu se pohybuje od 1 (velmi nízká) do 9 (velmi vysoká). Protože ne všechny body na těle mají stejnou citlivost, doporučujeme, abyste si správnou citlivost individuálně vyzkoušeli.
Pro přepnutí na další program můžete použít tlačítko programu (8), a to i během provozu.
Celkově je dostupných 16 programů. Po dosažení posledního programu se zapne program 1.
Frekvence používání
V případech akutních onemocnění nebo při obzvláště silné bolesti můžete přístroj používat 2–3x denně s přestávkou několika hodin mezi jednotlivými terapiemi. Poté doporučujeme následující počet aplikací za týden:
Stimulace svalů: 2 až 3 aplikace každý druhý den
Estetická léčba: 3 až aplikací (také denně)
Tlumení bolesti: Denně, dokud se bolest neztratí nebo neomezí na přijatelnou úroveň.
Pokud bolest přetrvává i po 10 nebo 20 aplikacích, poraďte se s lékařem.
Úrovně stimulace
P1 Lehká stimulace
P2 Aerobická výdrž P3 Masáž
P4 Modelování svalů Spalování tuků, celulitida 45 – 60 min. P5 Tónování svalů Břicho, nohy, ramena 30 – 45 min.
P7 TENS svalů 1 Uvolnění a tlumení bolestí svalů 30 – 45 min. P8 TENS svalů 2 Akutní bolesti svalů, křeče 45 – 60 min.
P10 Simulace tréninku Posilňování svalů 45 – 60 min. P11 Simulace tréninku Trénink vytrvalosti a síly 30 – 45 min.
P13 Konturování svalů Zlepšení stavby a obrysů svalů 30 – 45 min. P14 TENS relax 1 Relaxace při únavě na konci dne 45 – 60 min. P15 TENS relax 2 Relaxace při únavě a bolesti 30 – 45 min. P16 Rehabilitace po úrazu Stimulace svalů 45 – 60 min.
První etapy léčby pomocí stimulace; Svalový trénink po dlouhém období rekonvalescence Trénink svalů používaných při aerobiku a v podobných sportech Relaxace, uvolnění, zahřívání, uvolně
45 – 60 min.
10 – 15 min. 45 – 60 min.
Řešení problémů
Po stisknutí tlačítka On/Off se na displeji nic neobjeví.
Po stisknutí tlačítka On/Off nedochází k žádné stimulaci. Nestálá intenzita výstupního proudu. Nefungují správně ovládací tlačítka funkcí
Intenzita pulzů je na různých místech těla různá.
Životnost elektrod závisí na typu a stavu pokožky, na použitém stupni stimulace a na provozních a skladovacích podmínkách. V důsledku dotyků rukou se kvůli přirozené mastnotě pokožky obvyklá přilnavost polštářků postupně snižuje. Doporučujeme, abyste polštářky cca po každých 30 použitích vyměnili.
Jsou slabé baterie nebo jste baterie vložili nesprávně.
Je porušený kabel nebo konektor nemá dobrý kontakt. Klesající napětí baterií. Vyměňte baterie.
Baterie jsou a konci životnosti nebo máte špatný kontakt
Nejedná se o závadu. Různé části těla mají
Zkontrolujte baterie a v případě potřeby je vyměňte. Zkontrolujte, zda je stimulátor správně připojený.
Vyměňte baterie za nové nebo pošlete přístroj do
skutečně různou citlivost.
Recyklace
Elektronické a elektrické produkty nesmějí být vhazovány do domovních odpadů. Likviduje odpad na konci doby životnosti výrobku přiměřeně podle platných zákonných ustanovení.
Šetřete životní prostředí! Přispějte k jeho ochraně!
Bezpečnostní předpisy, údržba a čiště
Kanály:
2
samostatně ovládané kanály
Z bezpečnostních důvodů a z důvodů registrace (CE) neprovádějte žádné zásahy do stimulátoru nervů. Případné opravy svěřte odbornému servisu. Nevystavujte tento výrobek přílišné vlhkosti, nenamáčejte jej do vody, nevystavujte jej vibracím, otřesům a přímému slunečnímu záření. Tento výrobek a jeho příslušenství nejsou žádné dětské hračky a nepatří do rukou malých dětí! Nenechávejte volně ležet obalový materiál. Fólie z umělých hmot představují veliké nebezpečí pro děti, neboť by je mohly spolknout.
Pokud si nebudete vědět rady, jak tento výrobek používat a v návodu nenajdete potřebné informace, spojte se s naší technickou poradnou nebo požádejte o radu kvalifikovaného odborníka.
K čištění pouzdra používejte pouze měkký, mírně vodou navlhčený hadřík. Nepoužívejte žádné prostředky na drhnutí nebo chemická rozpouštědla (ředidla barev a laků), neboť by tyto prostředky mohly poškodit displej a pouzdro přístroje.
Nepoužívejte přístroj TENS během řízení motorového vozidla.
Při připevňování a odstraňování elektrod by se měl stimulátor vypnout.
Nepoužívejte TENS v průběhu těhotenství.
Neupevňujte elektrody na přední stranu krku. Mohlo by to vést ke křečím svalů na hrdle a hrtanu.
Neupevňujte elektrody na hlavní tepny (krkavice), zejména když jste citlivý na sinusové odrazy.
Pokud připojené elektrody dráždí pokožku, zastavte stimulaci a elektrody odstraňte, dokud
nezjistíte příčinu podráždění.
Elektrody se nesmí umístit na ústa, na oči nebo vnitřně.
Neupevňujte elektrody na popraskanou, poraněnou, podrážděnou nebo infikovanou pokožku.
Obdobně nedávejte polštářky ani na zlomeniny, kýlu, pohmožděniny, kovové implantáty nebo na místa s omezenou pohyblivostí.
Pokud se přístroj zapne a polštářky přiložíte na tělo, přístroj generuje slabé impulsy, které jsou cítit
na citlivých místech těla i při nastavení intenzity na úroveň „0“, aby se ověřila odolnost pokožky. Je to technicky nevyhnutelné a neznamená to závadu na přístroji.
Přístroj se automaticky vypíná po 30 minutách provozu.
Nepřipevňujte polštářky na mokré tělo nebo na zpocenou pokožku.
Nepoužívejte stimulátor ve vaně nebo ve sprše.
Nedovolte, aby polštářky přišly do kontaktu s kovovými předměty, jako jsou např. náhrdelníky
nebo pásky.
Manipulace s bateriemi a akumulátory
Nenechávejte baterie (akumulátory) volně ležet. Hrozí nebezpečí, že by je mohly spolknout děti nebo domácí zvířata! V případě spolknutí baterií vyhledejte okamžitě lékaře! Baterie (akumulátory) nepatří do rukou malých dětí! Vyteklé nebo jinak poškozené baterie mohou způsobit poleptání pokožky. V takovémto případě použijte vhodné ochranné rukavice! Dejte pozor nato, že baterie nesmějí být zkratovány, odhazovány do ohně nebo nabíjeny! V takovýchto případech hrozí nebezpečí exploze! Nabíjet můžete pouze akumulátory.
Vybité baterie (již nepoužitelné akumulátory) jsou zvláštním odpadem a nepatří do domovního odpadu a musí být s nimi zacházeno tak, aby nedocházelo k poškození životního prostředí!
K těmto účelům (k jejich likvidaci) slouží speciální sběrné nádoby v prodejnách s elektrospotřebiči nebo ve sběrných surovinách!
Šetřete životní prostředí!
Technické údaje
Výstupní napětí: 0 – 100 V (otevřený obvod) Pulzní amplituda: Nastavitelná od 0 do 50 mA, špičkový proud při zátěži 500 na kanál,
konstantní proud Pulzní šířka: 2 až 50 Hz Tvar vln: Asymetrický 2-fázový obdélníkový impulz Napájení: 2 x baterie 1,5 V velikosti AAA, celkem 3 V Rozměry (D x Š x V): 120 x 62 x 17 mm Hmotnost: cca 140 g
Záruka
Na 2-kanálový elektrický stimulátor nervů Hydas poskytujeme záruku 24 měsíců. Záruka se nevztahuje na škody, které vyplývají z neodborného zacházení, nehody, opotřebení, nedodržení návodu k obsluze nebo změn na výrobku, provedených třetí osobou.
Překlad tohoto návodu zajistila společnost Conrad Electronic Česká republika, s. r. o.
Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv druhy kopií tohoto návodu, jako např. fotokopie, jsou předmětem souhlasu společnosti Conrad Electronic Česká republika, s. r. o. Návod k použití odpovídá technickému stavu při tisku! Změny vyhrazeny!
© Copyright Conrad Electronic Česká republika, s. r. o. VAL/04/2016
Loading...