Hydas 4519 User guide [hu]

A TENS készülék nem alkalmas olyan pszichológiai
Conrad Szaküzlet 1067 Budapest, Teréz krt. 23. Tel: (061) 302-3588
Conrad Vevőszolgálat 1124 Budapest, Jagelló út 30. Tel: (061) 319-0250
DIGITAL TENS/EMS kétcsatornás ingeráram
készülék
Rend. sz.: 84 10 48
A kétcsatornás ingeráram készülék újonnan kifejlesztett elektromos stimulátor a jó közérzet előmozdításához. A készülék előprogramozott impulzusokat visz át öntapadó lapok segítségével a testre. A választott beállítástól függően kontrakció (TEMS= Transkutane Elektrische Muskel­Stimulation = elektromos izom-ingerlés a bőrön keresztül) vagy stimuláció (TENS = Transkutane Elektrische Nerven­Stimulation = elektromos ideg-ingerlés a bőrön keresztül) végezhető. A kontrakció (összehúzódás) kétszer olyan erősen edzi az izmokat, mint a normál izom-edzés. Az izmok mozgása energiát használ el. Ezt az energiát főleg a zsírsejtekből vonja el, amelyek az aktivált izmok mellett vannak. Ezáltal az izom-stimuláló minden életkorban segít nőknek, férfiaknak egyaránt az alakjuk sikeres formálásában. A készülék tárolója 16 előprogramozott bázisprogramot tartalmaz. Mindegyik programnál 9 különböző intenzitás-fokozat állítható be. A készüléknek két egymástól független csatornája van. Minden csatornához két elektród tartozik. A test két zónájának egyidejű kezeléséhez 4 elektród használható. Az elemek bármely helyen biztosítják a folyamatos működést
Mi a fájdalom?
A fájdalom figyelmeztető, riasztó rendszer: a test ezen keresztül közli, hogy valami nincs rendben. A fájdalom fontos: nélküle különböző jelenségeket nem ismernénk fel, és visszafordíthatatlan károsodások léphetnének fel a létfontosságú testrészekben. A fájdalmat a test az agyhoz közvetíti. Ha pl. valami forró tárgyat megfogunk, a fájdalom az idegeken keresztül a gerincre vivődik át, és onnan továbbmegy az agyba. Az agy felfogja az "üzenetet", és választ küld. A válasz pedig a következő: húzza vissza a kezét a forró tárgyról.
Mit jelent a TENS?
A bőrön keresztüli, elektronikus ideg-stimulálás (TENS) behatolás- és gyógyszermentes módszer krónikus fájdalmak csillapítására. A TENS-készülék igen kicsi elektromos impulzusokat küld a bőrön keresztül a közelben lévő idegekre. A kis impulzusok módosítják az agyba küldött fájdalom-jelzést, és kikapcsolják a fájdalomérzetet.
Hogyan működik a TENS?
A TENS-készülék kellemes impulzusokat küld a bőrön keresztül, amelyek az ideget vagy idegeket a kezelendő területen stimulálják (ingerlik). Sok esetben ez a stimulálás csökkenti, vagy akár meg is szünteti a fájdalomérzést, úgy, hogy az eredeti, az agyba küldött fájdalom-üzenetet "lefedi". Ha TENS-stimulálással izom-edzést végzünk, endorfin kerül a vérkeringésbe, amitől a fájdalom hosszabb távon csökken. Rendszeres használattal a fájdalom-érzet csökkentése még a kezelés után több órával is kitarthat. A TENS-készülék impulzusok széles skáláját képes küldeni, különböző időtartamban. Minden beállítás más-más hatással van az idegekre, amelyek a fájdalomzóna közelében vannak. Ezek az elektromos impulzusok gyenge zsibongás érzetét keltik, vagy nagyobb izom-összehúzódáshoz vezetnek. A különböző beállítások különböző eredményeket produkálnak. Ajánlatos tehát kipróbálni, hogy az Ön számára melyik a legjobb beállítás. Kétes esetekben konzultáljon orvossal.
1
problémák gyógyítására, amelyek fájdalmat okoznak, sőt, a fájdalom valódi okát sem képes eliminálni. A TENS­készülékek hatása az agyba küldött fájdalom-üzenetet semlegesíti, és azt "hiteti el" az aggyal, hogy nincs fájdalom. Mindenesetre a TENS készülékek klinikailag ki vannak próbálva a krónikus fájdalmak elleni küzdelemben; ismeretlen eredetű fájdalmaknál is hatékonyak. Bár nem mindenkinél működnek eredményesen, mégis sok ezer személynél lehetővé teszik a fájdalmak csökkentését.
Mellékhatások – ellenjavallatok
Az ingeráram készülék főleg egészséges felnőtt emberek számára lett tervezve. A következő esetekben ajánlatos az óvatosság:
Ha szívritmus szabályozó van beépítve
Erős szívritmuszavarok
Akut betegségek
Epilepszia
Pszichózis
Szklerózis multiplex
Érgyulladás
Bőrsérülések és vágások közelében
Terhesség esetén
Abnormális vérnyomásnál
Lázas állapotban.
Ha az orvos jóváhagyja, a készülék alkalmazása még ilyen esetekben is lehetséges. Ha Ön eleve orvosi kezelés alatt áll, a készüléket csak az orvos utasításai alapján használja.
A lazítási idő a kezelés után legalább olyan időtartamú legyen, mint maga a kezelés. Ez biztosítja, hogy az izom ismét teljesen ellazul, mielőtt újabb kezelést kapna. Bizonyos idő szükséges ahhoz, hogy a készüléket erősebb beállításokkal is alkalmazhassa. Különösen akkor, ha az izomzat kevéssé vagy egyáltalán nincs edzve, a kontrakciós időnek rövidnek, és az utána következő pihenő időnek hosszabbnak kell lennie.
Alkalmazás
Az izomstimulálás hatásai:
A normál izom-edzés kiegészítése
Az ismételt maximális izom-igénybevétel által az izom
lazítási ideje meggyorsul, és ezzel az izomerő növekszik
Zsírsejtek csökkentése
Az izom lazítása túlzott igénybevétel után
Ideges feszültség esetén megkönnyebbülés, ellazulás
Hasizom stimulálás
Az arcidegek kisimítása
A vérkeringés fokozása, támogatása
Ahhoz, hogy az izomzat egyes területein a kezelés hatásos legyen, rendszeres használat szükséges. Az eredmények egyénileg különbözők lehetnek.
Biztonsági tudnivalók:
Ha a kezelés a TENS készülékkel kellemetlen vagy nem hatásos, orvossal kell konzultálni.
Az első használat előtt vegye figyelembe az alábbiakat:
Ha valaki gépet kezel vagy járművet vezet, eközben ne végezzen kezelést a TENS készülékkel.
Az elektródok felvitele és eltávolítása előtt a készüléket ki kell kapcsolni.
Terhesség alatt ne használja a készüléket.
Az elektródokat nem szabad a torok elülső oldalára tenni.
A kezelés a nyelőcső és a garat-izmok görcsét idézheti elő.
Ne tegye az elektródot a fő ütőérre (karotisz).
Ha az elektródok bőrirritációt okoznak, a kezelést abba
kell hagyni, amíg ki nem derül, mi okozza a problémát.
Az elektródokat nem szabad a szemekre, a szájra tenni, vagy belsőleg használni.
A készülék ne kerüljön gyerekek kezébe.
A bőrnek olyan területeire, amelyeken vágások vannak,
fertőzöttek vagy sérültek, ne tegyen elektródot.
Ugyancsak ne kerüljenek a lapok törött vagy megrándult végtagokra, fém protézisek fölé, vagy olyan területekre, amelyeken mozgáskorlátozottság áll fenn.
Figyelem!
Ha a készülék be van kapcsolva, és a bőrre lapokat helyezett el, a készülék még "0" intenzitás esetén is kiad csekély impulzusokat, amelyeket érzékeny testrészeken érezni lehet. Ez műszakilag indokolt, és nem jelenti a készülék hibáját.
A stimulátor kb. 30 perc működés után automatikusan kikapcsolódik.
Ne tegyen fel elektródot, ha a test fürdés, zuhanyozás vagy izzadás miatt nedves.
Ne használja a készüléket a fürdőben vagy zuhanyozásnál.
Fém tárgyak, pl. nyakláncok vagy övek ne kerüljenek a lapokkal kapcsolatba.
Ha a kezelés alatt hirtelen rosszullét lép fel, azonnal állítsa le a folyamatot.
Általános információk
Az elektródok
Az elektródok öntapadó kis lapok, amelyeket a bőrre kell tenni, és amelyek kábellel csatlakoztathatók a TENS­készülékhez. Az impulzusokat a kábelek vezetik az öntapadó lapokhoz, majd tovább adódnak a bőrön keresztül az izmokra és az idegvégződésekre.
Az öntapadó elektródok karbantartása és tárolása
A kábelt és az elektródokat a mellékelt tasakban kell tárolni. A tapadás javítható úgy, hogy néhány csepp hideg vizet oszt el a tapadó felületen, amit a levegőn megszárít. Figyelem! Túl sok víz kedvezőtlenül hat a tapadási jellemzőkre!
A kábel karbantartása
Igen fontos a csatlakozó kábelek gondos kezelése. A kábel károsodása lecsökkenti a készülék teljesítményét.
Ne törje meg a kábelt
Tisztítsa nedves ruhával
Könnyed hintőporozással a kábel könnyebben csúszik,
élettartama meghosszabbodik.
A bőr előkészítése
A bőr irritációjának elkerülésére a következőket vegye figyelembe:
Az elektródok felvitele előtt a bőrt a megfelelő helyeken meg kell tisztítani és megszárítani.
A zavaró hajszálakat távolítsa el, de ne borotválja le.
Az elektród-kábel csatlakoztatása a készülékhez
Egy csatorna kábelének egyik végén egy csatlakozóhüvely, a másik végén két kerek csatlakozó van. Ezeket a csatlakozókat az öntapadó lapka fém gombjára kell rányomni, a másik végét (dugaszt) a TENS készülék erre szolgáló csatlakozójába kell bedugni. Egyidejűleg egy vagy két csatorna (kábel) használható. Vigyázni kell a kábel kihúzásánál: nem szabad a kábelt hirtelen meghúzni, hanem a dugót megfogni és kihúzni, különben a kábel eltörhet.
Figyelem!
Elemmel működő készülékről van szó, tehát ne próbálja a kábelt egy konnektorba bedugni.
Az elektródok felvitele a testre
A készüléknek kikapcsolt állapotban kell lennie.
A bőrnek azt a részét, amire az elektródot rá akarja tenni,
előzőleg alaposan meg kell tisztítani és megszárítani.
A lapról le kell húzni a védőfóliát, és az elektródot szilárdan a megtisztított helyre felragasztani.
Az elektródok levétele és tárolása
Az elektródok eltávolításához a lapot óvatosan le kell húzni a szőrzet növésének irányába. Ne a kábel végét húzza, mert az elektród megsérülhet. Tároláshoz ragassza az elektródot vissza a védőfóliára.
Az elektródok elhelyezése
Hova kell az elektródokat tenni?
A két lapot, amelyek egy csatornához tartoznak, mindig egy egységnek kell tekinteni. Az elektród elhelyezése meghatározza azt a pályát, amelyen az ingerlő áram folyik, és ezáltal fontos tényező a TENS terápia sikerében. Ajánlatos az elektródok többféle elhelyezését kipróbálni, a legjobb módszer megkereséséhez. Az emberek különbözőképpen reagálnak az elektromos stimulációra, és az egyedi igények eltérhetnek a szokványos beállításoktól. Ha a kezdeti beállítások nem vezetnek a kívánt eredményre, más helyeket kell kipróbálni. A következőkben a különböző elhelyezési lehetőségeket ismertetjük.
Közvetlenül egymás után történő elhelyezés
Ez a legáltalánosabban használt elhelyezési technika. Az elektródokat a lokalizált fájdalmas hely környezetében úgy kell elhelyezni, hogy az áram a fájdalomzónán keresztül vagy a zóna körül legyen vezetve. Egy lapot a fájdalmas terület egyik oldalán kell elhelyezni. Ez akkor működik jól, ha a fájdalom mélyen a szövetben lokalizálható. A lapok feltétele az érintett testrész elő- és hátoldalára lehetővé teszi, hogy az áram a testrészen, és így a teljes fájdalom-zónán teljesen átfolyjék.
Dermatomák, myotomák és sklerotomiák
Ezek a testnek olyan területei, amelyeket egy gerincvelő ideg enervál. Az elektród elhelyezési technika az enervált területet stimulálja, úgy, hogy az egyik elektród a fájó pontra lesz helyezve, a másik pedig arra a pontra, ahol az ideggyök a gerincvelővel találkozik.
Motoros, kiváltó és akupunktúra pontok
Ezek a pontok különböző, nagy vezetőképességű helyeken találhatók, és az elméleti alkalmazás szerint is különbözhetnek. Elektród elhelyezési pontként való használatuk azonos a fentiekben leírt technikákkal. A legegyszerűbb technika: egy lapot közvetlenül a fájó pontra kell helyezni, és az áramkört zárni úgy, hogy a második lapot az érintett oldalon egy "mesterpontra" teszik. Az egyes mesterpontok felsorolása itt túl messze vezetne, szükség
2
esetén ezeket szakembernek vagy orvosnak kell meghatároznia.
A készülék ismertetése
Kezelő szervek
Izom-stimuláció – 2-3 kezelés váltakozó napokon; Esztétikai kezelés – 3 – 5 kezelés (naponta is) Fájdalom-terápia – naponta, míg a fájdalom meg nem szűnik, vagy elviselhetővé válik. Ha a fájdalom 10 – 20 kezelés után nem szűnik, forduljon orvoshoz.
A stimulációs fokozatok:
Szám Program Alkalmazás Tartam
(perc)
P.1 Enyhe
stimulálás
Első stimulációs kezelések: izomzat
45-60
felépítés hosszabb sérülés után
P.2 Aerobikus
erősítés
P.3 Masszázs Lazítás, gyógyulás,
Aerobikban igénybe vett izmok edzése
10-15
45-60 felmelegedés, hajszálcsövesség
P.4 Modellezés Lipolízis-zsírégetés /
45-60 cellulit
1 – Elektródkábel dugasszal az 1. csatornához 2 – Elektródkábel dugasszal a 2. csatornához 3 – Elektródok (lapok) 4 – Az 1. csatorna intenzitás-szabályzója 5 – A 2. csatorna intenzitás-szabályzója 6 – Programválasztó kapcsoló 7 – Be-kikapcsoló (ON/OFF) 8 – LC-kijelző
Elemek cseréje
Ha az LC kijelzőn az adatok gyengén látszanak, az elemeket ki kell cserélni.
A készülék hátoldalán lévő elemtartó fedelét a nyíl irányába tolja le és vegye le.
Távolítsa el a régi elemeket és tegyen be újakat.
A kimerült elemek ártalmatlanításáról gondoskodjon.
Figyelem! az elemeket nem szabad tűzbe dobni!
Az elemet a rekeszben megjelölt pólusok figyelembe
vételével kell betenni.
Újratölthető elemek is használhatók, a gyártó utasításainak figyelembe vételével.
A működés leírása
Az elektródokat (3) tegye fel a bőrre.
Az elektród csatlakozókábelt (1 és/vagy 2) a CH1 vagy
CH2 csatorna bemenetbe dugja be.
Az ON/OFF (7) gombbal kapcsolja be a készüléket. A készülék most öntesztet végez, ennél az LC kijelző (8) minden szegmense megjelenik. Ezt követően az aktuális mód és az aktuális intenzitás a csatlakoztatott csatornákra vonatkozóan megjelenik. Ha csak egy csatorna van bekötve, a másik nem látható. Ha nincs elektród rákapcsolva, a készülék önmagától kikapcsolódik.
Az impulzus erőssége az intenzitás-gombokkal (4 és 5) külön-külön fokozható vagy csökkenthető. Az impulzus erősség skálája 1 (nagyon gyenge) és 9 (nagyon erős) között állítható. Mivel a különböző testrészek különböző fokban érzékenyek, a megfelelő intenzitást egyedileg kell beállítani.
A program-gombbal (6) tovább lehet kapcsolni (működés közben is) a következő programra. 16 különböző program áll rendelkezésre. Az utolsó program után ismét az 1. sz. programra kapcsol a készülék.
Az alkalmazás gyakorisága
Akut megbetegedéseknél és különösen erős fájdalomnál segít, ha a terápiát naponta 2-3-szor, néhány órás
P.5 TONING Has, lábak, karok 30-45 P.6 Vérkeringés A helyi vérkeringés
45-60
javítása, fokozása
P.7 Izom TENS 1 Lazító hatás –
45-60
izomfájdalmaknál
P.8 Izom TENS 2 Akut izomfájdalmak –
45-60
erős görcsölés P.9 Zsírégetés Helyi zsír-leépítés 30-45 P.10 Edzés
szimuláció
P.11 Edzés
Fitnesz studió –
10-15 erősítés Kitartás – tartós erő 10-15
szimuláció
P.12 Lipolízis Zsírsejtek lerontása és
45-60 leépítése
P.13 Szerkezet Izom felépítés és
10-15 szerkezet
P.14 Relax TENS 1 Lazítás fáradtság
45-60 esetén a nap végén
P.15 Relax TENS 2 Fáradási jelenségek –
45-60 fájdalmak
P.16 Rehabilitáció
baleset után
Izom stimuláció a rehabilitáció céljából
45-60
Problémák és megoldások:
Probléma Ok Megoldás Nincs kijelzés, a bekapcsoló gomb megnyomása
Az elemek kimerültek vagy hibás a polaritás
Elemek ellenőrzése, adott
esetben cseréje ellenére Nincs stimulálás a bekapcsoló gomb megnyomása ellenére
A kábel hibás, vagy a dugaszok nem érintkeznek megfelelően
A készülék és a
tartozékok
megfelelő
összekötésének
ellenőrzése Instabil intenzitás Az elem
feszültsége
Elemet kell
cserélni
csökken A funkciógombok vezérlése nem működik jól
Kimerült elemek,
vagy rossz
kontaktus az
Elemcsere, vagy a készülék
leadása javításra elektr. nyomtatott lappal
Az impulzusok intenzitása a különböző testrészeken
Nem tekinthető hibának
A különböző
testrészek
érzékenysége
különböző
különböző erősségű
időközben megismétlik. Ezután a hetenkénti kezelésre az alábbiakat ajánljuk:
3
Figyelem!
A lapok élettartama különböző, függ a bőr típusától és állapotától, a stimulálás fokától, ill. a környezeti és tárolási feltételektől. A bőrrel való érintkezés hatására a lapok tapadása fokozatosan csökken a bőr természetes zsírtartalma következtében. Ajánlatos 30 kezelés után a lapok cseréje.
Ellenőrzés
A TENS-készüléket minden használat előtt a következő szempontok szerint kell ellenőrizni:
A készülék vizsgálata külső károsodás szempontjából: A ház deformációja Károsodott vagy hibás elektród-dugaszok
Hibás kezelő szervek ellenőrzése: A kijelző leolvashatósága
A tartozékok ellenőrzése: Rendben van-e az elektród kábele? Nem károsodtak-e az elektródok?
Karbantartás, tárolás
A készüléket tisztítás előtt ki kell kapcsolni
A külsejét enyhe tisztítószerrel, vízzel és puha ruhával
törölje le.
A készüléket ne merítse vízbe, és ne tegye ki túl nagy
nedvességnek.
Biztosítsa, hogy nem kerül folyadék a készülékbe (pl. a
csatlakozóhüvelyen keresztül), azaz ne használjon sprayt a tisztításhoz.
A kábelt nedves ruhával tisztítsa.
Ne tárolja a készüléket TV-készülékek vagy hangszórók
közelében.
Tárolja száraz helyen.
Tartalék alkatrészek:
1 készlet (8 db) öntapadó l ap Term.sz. 4513.1.30 Összekötő kábel Term.sz. 4513.1.32
Műszaki adatok:
Csatornák két csatorna, külön szabályozható,
egymástól szigetelve Kimenő feszültség 0-100 V (nyitott áramkör) Impulzus amplitúdó Beállítható 0-50mA csúcsáram 500
ohm/csatorna terhelésnél, konstans
áram Impulzus szélesség 2-50 Hz Hullámforma aszimmetrikus kétfázisú négyszög-
impulzus Áramellátás AAA elemek (2 db 1,5V-os
mikroelem=3V) Méretek 120x62x17 mm Súly kb. 140 g
Garancia: a garancia 24 hónap a vásárlás dátumától számítva, anyag- és minőségi hiba esetére.
A készülék és az elemek ártalmatlanítása
A fenti szimbólum a készüléken arra utal, hogy a készüléket tönkremenetel után nem szabad a háztartási szemétbe tenni, hanem az erre szolgáló gyűjtőhelyeken kell leadni. Ugyanez vonatkozik az elemekre is. Fentiekkel hozzájárul a környezet védelméhez.
4
Loading...