Hydas 4519 User guide [sk]

N Á V O D N A M O N T Á Ž A O B S L U H U : Obj. č.: 84 10 48 www.conrad.sk
Dvojkanálový elektrický stimulátor
Obj.č. 841048
Úvod
Naprogramované impulzy, ktoré fyziologicky stimulujú svaly a nervy, sa do tela privádzajú párovými samolepiacimi vankúšikmi. Nastaviť môžete kontrakcie (TEMP = transkutánna elektrická stimulácia svalov) alebo stimuláciu (TENS = transkutánna elektrická stimulácia nervov). Kontrakcie trénujú svaly dvakrát viac než bežný tréning. Prístroj má nastavených 16 základných programov. Pri každom môžete nastaviť intenzitu v 9 stupňoch. Prístroj má dva nezávislé kanály. Každý potrebuje dve elektródy. Môžete zapojiť 4 elektródy na stimuláciu dvoch telesných zón súčasne. Prístroj sa napája na batérie.
TENS
Transkutánna elektrická stimulácia nervov je neinvazívna metóda potláčania chronických bolestí bez drog. TENS prístroj cez kožu vysiela malé elektrické impulzy, ktoré môžu zmeniť informáciu o bolesti, ktorá smeruje do mozgu, čím tlmia pocit bolesti. Tréning svalov prostredníctvom stimulácie TENS môže podporiť vylučovanie endorfínov. Pri pravidelnom používaní môže zvýšený prah citlivosti na bolesť pretrvať aj niekoľko hodín po ukončení stimulácie.
Tento prístroj dokáže vysielať širokú škálu impulzov rozličnej dĺžky. Každé nastavenie má iný účinok na nervy pri zóne bolesti. Impulzy môžu vyvolať pocit brnenia alebo aj kontrakcie svalov. Každý môže na impulzy reagovať rozlične. Preto Vám odporúčame vyskúšať, ktoré nastavenie Vám najviac vyhovuje. V prípade pochybností sa poraďte s lekárom. Prístroj TENS nedokáže vyliečiť psychologické problémy, ktoré spôsobujú bolesti. Stimulácia ani neodstraňuje príčinu bolesti, len prekrýva signály o bolesti vysielané do mozgu, takže presvedčí mozog, že bolesť neexistuje. TENS prístroje boli klinicky testované na boj proti chronickej bolesti a bolesti s neznámou príčinou, pričom sa vo väčšine prípadov osvedčili.
Vedľajšie účinky a kontraindikácie
Elektrický simulátor je určený pre zdravé dospelé osoby. Opatrní buďte v nasledujúcich prípadoch:
kardiostimulátor ťažké poruchy srdcového rytmu akútne choroby epilepsia psychózy roztrúsená skleróza zápaly žíl poranená pokožka tehotenstvo
nenormálny krvný tlak vysoká horúčka
V prípade, že o tom rozhodne lekár, môžete prístroj používať aj v týchto prípadoch. Ak máte pochybnosti o použití alebo máte bolesti neznámej príčiny, obráťte sa na lekára. Ak podstupujete liečbu, mali by ste prístroj používať podľa pokynov ošetrujúceho lekára. Zotavovacia doba po použití by mala byť aspoň taká dlhá ako použitie. Zaistí to, že svaly sa pred ďalšou masážou opäť uvoľnia. S použitím vyšších stupňov začínajte pomaly. Najmä netrénované resp. málo trénované svaly by ste kontrakciám mali vystavovať len krátko a dopriať im dlhé zotavovacie fázy.
Čo stimulátor svlov ovplyvňuje:
doplnok k normálnemu tréningu svalov opakovaným maximálnym zaťažením svalov sa urýchli fáza zotavovania, čím sa zvýši sila redukuje tukové tkanivo uvoľnenie svalov pri preťažení svalov úľava pri nervóznom napätí podpora prekrvenia
Aby ste dosiahli požadovaný efekt., musíte prístroj používať pravidelne. Dosiahnuté výsledky môžu byť individuálne.
Bezpečnostné pokyny
Ak je terapia pomocou TENS neefektívna alebo nepríjemná, prerušte ju a poraďte sa
s lekárom.
Nepoužívajte počas vedenia motorového vozidla ani pri ovládaní strojov. Pred pripevňovaním elektród prístroj vypnite. Elektródy neumiestňujte na prednú stranu
hrdla. Mohlo by to viesť ku kŕčom svalov na hrdle a hrtane.
Elektródy neumiestňujte na krčnú tepnu. Ak elektródy spôsobia podráždenie pokožky, terapiu prerušte a elektródy snímte. Elektródy neklaďte na oči, ústa ani do vnútra tela. Neumiestňujte ich na poradenú,
podráždenú alebo infikovanú pokožku ani na zlomeniny, pomliaždeniny, kovové implantáty alebo miesta s obmedzenou pohyblivosťou.
Prístroj skladujte mimo dosahu detí.
POZOR
Aj pri stupni intenzity 0 prístroj vysiela malé impulzy na kontrolu odporu pokožky, ktoré
môžete na citlivých miestach tela cítiť.
Po 30 minútach prevádzky sa prístroj automaticky vypne. Vankúšiky neklaďte na vlhkú pokožku! Nepoužívajte prístroj v kúpeľni ani v sprche! Dbajte na to, aby sa elektródy nedostali do kontaktu s kovovými predmetmi ako napr.
retiazkami alebo opaskami.
Elektródy
Elektródy a káble skladujte v priloženom puzdre. Priľnavosť môžete zlepšiť tak, že dotykové plochy potriete pár kvapkami studenej vody, ktorú necháte odpariť. Pozor: príliš veľa vody priľnavosť vankúšikov znižuje! Káble neohýbajte. Čistite ich navlhčenou utierkou. Poškodenie kábla znižuje výkonnosť prístroja.
Prevádzka
Príprava pokožky: Pred použitím príslušné miesta umyte a osušte. Prekážajúce chĺpky
môžete odstrániť, nemali by ste však pokožku holiť. Zapojenie káblov: prípojný kábel pre jeden kanál pozostáva z prípojky a dvoch okrúhlych konektorov na druhom konci kábla. Konektory zapojte do príslušných kovových prípojok na elektródach. Druhý koniec (zástrčku) zapojte do prístroja TENS. Môžete používať jeden alebo dva kanály. Pri sťahovaní kanálov dávajte pozor. Prudkým potiahnutím sa kábel môže poškodiť.
POZOR: Prístroj sa napája z batérií. Káble nezapájajte do zásuvky!
Pripevnenie elektród na telo
Prístroj musí byť vypnutý. Miesto, kam chcete elektródu pripevniť, dôkladne umyte a osušte. Stiahnite z vankúšika elektródy ochrannú fóliu a prilepte elektródu na umyté miesto na tele.
Sňatie a skladovanie elektród
Elektródy opatrne stiahnite v smere rastu chĺpkov. Vankúšiky uchopte za okraj. Neťahajte
za kábel, mohlo by to elektródy poškodiť.
Elektródy opäť prilepte na ochrannú fóliu.
Umiestnenie elektród
Dve elektródy jedného kanála predstavujú vždy jednu jednotku. Umiestnenie elektród určuje, kade budú elektrické impulzy prechádzať, takže je dôležitým faktorom pre úspešnú terapiu s TENS. Odporúčame Vám individuálne vyskúšať rozličné umiestnenia elektród, aby ste našli ideálne miesto. Ľudia na elektrické impulzy reagujú rozlične, takže individuálne potreby sa môžu od bežných nastavení odlišovať.
Najbežnejšie je postupné rozmiestnenie elektród pri resp. v okolí bolestivého miesta tak, aby prúd prechádzal cezeň alebo okolo neho. Jednu elektródu pripevnite na jednu stranu bolestivého miesta. Táto metóda je účinná najmä vtedy, ak bolesť lokalizujete na končatine alebo hlboko v tkanive. Umiestnenie elektród na prednej a zadnej strane končatiny umožní, že prúd prejde cez celú končatinu a teda aj bolestivé miesto. Dermatómy, myotómy a sklerotómy: Ide o miesta, ktoré sú priamo napojené na miechový nerv. Jednu elektródu umiestnite na boľavé miesto a druhú na miesto, kde koreň nervu vbieha do miechy.
Popis prístroja
1. kábel elektródy s konektorom pre kanál 1
2. kábel elektródy s konektorom pre kanál 2
3. elektródy (vankúšiky)
4. regulátor intenzity pre kanál 1
5. regulátor intenzity pre kanál 2
6. prepínač na voľbu programu
7. vypínač (ON/OFF)
8. LCD displej
Výmena batérií
Batérie treba vymaniť, keď začne slabnúť displej. Zatlačte kryt priehradky na batérie na zadnej strane prístroja a vymeňte batérie. Dbajte na dodržanie správnej polarity, ktorá je naznačená v priehradke.
Používanie
Pripevnite elektródy (3) na telo a prípojné káble elektród (1 a/alebo 2) zapojte do vstupov
(CH 1 a/alebo CH 2).
Stlačte tlačidlo ON/OFF. Prístroj sa zapne a vykoná automatický test, pri ktorom sa krátko
zobrazia všetky segmenty LCD displeja (8). Potom sa zobrazí aktuálny program a aktuálne nastavená intenzita pre pripojené kanály. Začiatočná intenzita je vždy 0. Ak používate len jeden kanál, druhý sa nezobrazí. Ak ste elektródy nepripojili, prístroj sa automaticky vypne.
Intenzitu môžete individuálne nastaviť pre oba kanály v rozsahu 1 (veľmi nízka) až 9
(veľmi vysoká). Rozliččasti tela reagujú odlišne, preto treba nájsť správnu intenzitu.
Tlačidlom na voľbu programu (6) môžete prejsť k nasledujúcemu programu (aj počas
prevádzky). K dispozícii máte 16 programov.
Pri akútnych ochoreniach alebo obzvlášť silných bolestiach môžete prístroj používať 2 – 3 krát denne s odstupom niekoľkých hodín medzi jednotlivými terapiami. Odporúčame nasledujúci počet týždenných sedení:
stimulácia svalov: 2 – 3 použitia každý druhý deň estetické terapie: 3 – 5 použití (môžete aj denne) terapia na tlmenie bolesti: denné použitie, kým bolesť neustúpi alebo sa nezníži na
prijateľnú úroveň (ak bolesti pretrvávajú aj po 10 – 20 sedeniach, obráťte sa na lekára!).
Stupne stimulácie
Č. Program Použite Trvanie
P.1 jemná stimulácia
prvé sedenia; výstavba svalov po dlhodobom úraze
45 - 60 min
P.2 aerobická výdrž tréning svalov, ktoré sú namáhané pri aerobiku 10 - 15 min P.3 masáž uvoľnenie, relax, zahriatie, otváranie kapilár 45 - 60 min P.4 modelovanie spaľovanie tukov / odstraňovanie celulitídy 45 - 60 min P.5 tónovanie brucho, nohy, ramená 30 - 45 min
prekrvovanie/drenáž
P.6
lymfatických uzlín P.7 TENS svalov 1 uvoľňovanie / tlmenie bolestí svalov 45 - 60 min P.8 TENS svalov 2 pri akútnych bolestiach svalov / silných kŕčoch 45 - 60 min
zlepšenie lokálneho prekrvenia 45 - 60 min
P.9 spaľovanie tukov lokálne odbúravanie tukov 30 - 45 min P.10 simulácia tréningu posilňovanie svalov 10 - 15 min P.11 simulácia tréningu tréning vytrvalosti a sily 10 - 15 min P.12 lipolýza odbúravanie tukových buniek 45 - 60 min P.13 kontúrovanie svalov výstavba a kontúrovanie svalov 10 - 15 min P.14 TENS relax 1 relax pri unavenosti na konci dňa 45 - 60 min P.15 TENS relax 2 unavenosť / bolesti 45 - 60 min
rehabilitácia po P.16
úrazoch
POZOR
Životnosť elektród závisí od typu pokožky, jej stavu, použitého stupňa stimulácie a od okolitých podmienok a skladovania. V dôsledku kontaktu s pokožkou priľnavosť vankúšikov klesá. Odporúčame vymieňať ich po každých cca. 30 použitiach.
rehabilitačná stimulácia svalov 45 - 60 min
Čistenie a skladovanie
Pred čistením prístroj vypnite. Zvonka čistite prístroj utierkou navlhčenou vodou a jemným čistiacim prostriedkom. Neponárajte prístroj do vody ani ho nevystavujte nadmernej vlhkosti.
Dbajte na to, aby sa do prístroj nedostala žiadna tekutina. Na čistenie nepoužívajte spreje. Kábel očistite navlhčenou utierkou. Prístroj neskladujte v blízkosti televízorov ani reproduktorov. Uložte ho na suché miesto.
Technické údaje
Kanály: ................................. 2 izolované kanály, samostatne regulovateľ
Výstupné napätie: ................. 0 – 100 V (otvorený okruh)
Aplitúda impulzov:................ nastaviteľná 0 – 50 mA, špička prúdu pri záťaži 500 na kanál,
konštantný prúd
Frekvencia impulzu:.............. 2 – 50 Hz
Tvar vlnenia: ......................... asymetrický dvojfázový pravouhlý impulz
Napájanie:.............................. 2 x 1,5 V batéria AAA (= 3 V)
Rozmery (D x Š x V): ........... 120 x 62 x 17 mm
Hmotnosť: .............................cca. 140 gramov
Tento návod na použitie je publikácia firmy Conrad Electronic, s.r.o., prevádzka Karpatská 5, 81105, Bratislava a zodpovedá technickému stavu pri tlači. Zmeny v technickom stave vyhradené. Majetok firmy Conrad Electronic, s.r.o. Verzia 11/07
Loading...