Hydas 1175 User guide [cs]

Číslo zboží: 1175
MĚŘIČ KREVNÍHO TLAKU NA PAŽI
NÁVOD K OBSLUZE
Obsah
1. Co je to krevní tlak?
3. Důležité informace před používáním přístroje
4. Popis přístroje
5. Výměna baterií
6. Přiložení manžety
7. Popis zobrazení na displeji
8. Postup při měření
9. Údržba Uskladnění Předcházení chybám při měření a poruchám Varování
13. Technická data
Vyloučení odpovědnosti
Tento návod k použití a výrobek nemohou nahradit pokyny Vašeho lékaře nebo jiného zdravotnického odborníka. V žádném případě nepoužívejte zde uvedené informace nebo výrobek k diagnostikování nebo léčení Vašeho zdravotního problému nebo k předepisování léků. Při podezření na zdravotní problém byste měli neodkladně vyhledat Vašeho lékaře.
Účel použití přístroje na měření krevního tlaku
Měření lidského systolického krevního tlaku, diastolického krevního tlaku a srdeční frekvence na paži oscilometrickou metodou. Výrobek je určen pro domácí použití u osob starších 18 let, nikoliv pro klinické použití.
1. Co je to krevní tlak?
Krevní tlak je síla, kterou působí protékající krev na stěny artérií. Arteriální krevní tlak se v průběhu krevního oběhu stále mění. Nejvyšší tlak v krevním oběhu se nazývá systolický krevní tlak, nejnižší diastolický krevní tlak. Pro vyhodnocení stavu krevního tlaku pacienta lékařem je nutné znát obě hodnoty – systolický i diastolický tlak. Krevní tlak může ovlivňovat mnoho faktorů jako tělesná aktivita, neklid nebo denní doba. Za běžných okolností je krevní tlak ráno nízký a od odpoledních hodin do večera stoupá. V létě je nižší a v zimě vyšší.
Necháváte-li si měřit krevní tlak u lékaře, v nemocnici, na klinice nebo v rámci komplexního vyšetření, může takové vyšetření vyvolat nervozitu nebo dokonce vést k vysokému krevnímu tlaku. Kromě toho se může krevní tlak měnit na základě celé řady faktorů, takže jeho vyhodnocení na základě jednoho jediného měření není možné. Krevní tlak naměřený jako první, hned po vstanutí z postele a před jídlem, se označuje jako základní krevní tlak. V lékařské praxi bývá obtížné tento základní krevní tlak zaznamenat. Ve snaze co nejvíce napodobit běžné podmínky se doporučuje provádět měření doma.
2. Proč se doporučuje domácí měření tlaku?
A. WHO – Světová zdravotnická organizace: Klasifikace krevního tlaku Standardy pro určování vysokého nebo nízkého krevního tlaku bez zohlednění věku byly stanoveny Světovou zdravotnickou organizací (WHO) – viz obrázek 1.
B. Kolísání krevního tlaku Individuální krevní tlak se v průběhu dne i v závislosti na sezoně značně mění. Zvláště u pacientů s hypertonií je třeba tato kolísání dobře sledovat. Za normálních okolností krevní tlak během aktivity stoupá a během spánku je nejnižší. (Hypertonie
znamená, že osoba má příznaky vysokého krevního tlaku.)
PDF vytvořeno zkušební verzí pdfFactory www.fineprint.cz
Uvedený graf zachycuje kolísání krevního tlaku v průběhu celého dne v pětiminutových intervalech. Silně vytištěčára označuje dobu spánku. Zvýšení tlaku v 16 hodin (v grafu označeno písmenem A) a o půlnoci (v grafu označeno písmenem B) odpovídají fázím neklidu.
3. Důležité informace před používáním přístroje
§ Naměřené hodnoty krevního tlaku by měly být vyhodnoceny lékařem nebo vyškoleným odborníkem, který je seznámen s Vaší anamnézou. Pravidelné používání tlakoměru a zapisování výsledků umožňuje lékaři při vyhodnocování Vašeho krevního tlaku pracovat s aktuálními údaji.
§ Přiložte manžetu na paži. Manžeta se musí nacházet ve výši srdce.
§ Během měření s přístrojem nepohybujte, jinak se nemůže uskutečnit spolehlivé měření.
§ Měření provádějte v klidu, v uvolněné poloze a nemluvte při něm.
§ Manžetu nepřikládejte přes rukáv bundy nebo svetru, měření nelze tímto způsobem provést.
§ Uvědomte si, že krevní tlak přirozeně čas od času během dne kolísá a že ho ovlivňuje celá řada faktorů jako kouření, konzumace alkoholu, užívání léků a tělesná aktivita.
4. Popis jednotlivých částí
A. Popis přístroje
1. LCD displej
2. Zástrčka hadičky
3. Pažní manžeta
4. Zdířka pro zástrčku hadičky
5. START/STOP – tlačítko
6. MEMORY (paměť) – tlačítko
7. MODE (modus) – tlačítko
8. AUF – tlačítko „nahoru“
9. AB – tlačítko „dolů
10. 4 × 1,5V baterie typu AA
2
B. Popis symbolů zobrazených na displeji
5. Výměna baterií
a) Odstraňte kryt přihrádky na baterie na zadní straně přístroje a vložte do ní alkalické baterie podle uvedeného schématu. Dbejte na dodržení polarity „+“ a „–“ (viz schéma).
b) Všechna uložená zobrazení (jsou-li k dispozici) zůstanou po výměně baterií zachována.
6. Přiložení manžety
Stiskněte dvěma prsty pažní tepnu na vnitřní straně Vaší levé paže asi 2,5 cm nad loktem.
Nahmatejte místo s nejsilnějším tepem. Posuňte konec manžety pomocí kovového kroužku ke straně. Hladká strana manžety se musí nacházet uvnitř.
Je-li suchý zip na vnější straně manžety, je manžeta nastavená správně.
Navlékněte manžetu na
levou paži tak, aby spodní kraj manžety ležel cca 1,5 cm nad loktem. Manžeta musí být umístěna nad pažní tepnou. Kovový kroužek nesmí ležet na tepně, hodnoty krevního tlaku by tím mohly být znehodnocené.
PDF vytvořeno zkušební verzí pdfFactory www.fineprint.cz
Loading...
+ 3 hidden pages