HT Instruments HT309 User guide [cs]

Digitální luxmetr HT309
Obj. č.: 12 19 49
1. Úvod a účel použití měřícího přístroje
Vážení zákazníci!
Koupí tohoto měřiče intenzity osvětlení jste získali měřící přístroj, který odpovídá nejnovějšímu stavu techniky. Tento měřící přístroj (luxmetr, osvitoměr) můžete používat k profesionálnímu zjištění intenzity okolního osvětlení a svítivosti různých zdrojů světla. A to nejen například kvůli zdárnému růstu pokojových květin nebo skleníkových rostlin, ale i ke kontrole, zda máte dobré a dostatečné osvětlení při své práci, nebo můžete pomocí tohoto luxmetru změřit intenzitu osvětlení a svítivost, které vyzařují různé zdroje světla, a to včetně LED s různými barvami.
Tento měřící přístroj byl ve výrobním závodě přezkoušen a kalibrován. Doufáme, že tento přístroj splní Vaše očekávání a bude Vám k užitku.
Abyste měřící přístroj uchovali v dobrém stavu a zajistili jeho bezpečný provoz, je třeba abyste tento návod k tento obsluze dodržovali! Z tohoto důvodu si uschovejte si tento návod k obsluze, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení měřícího přístroje do provozu a k jeho obsluze. Jestliže tento výrobek předáte nebo prodáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod k obsluze.
Obsah
Strana
1. Úvod a účel použití měřícího přístroje.........................................................................1
2. Bezpečnostní předpisy..................................................................................................3
3. Informace o správné a dostatečné intenzitě osvětlení...............................................3
3.1 Směrné hodnoty intenzity osvětlení...............................................................................4
3.2 Doporučené hodnoty intenzity osvětlení........................................................................4
4. Popis základních funkcí měřícího přístroje.................................................................5
5. Ovládací tlačítka a další součásti měřícího přístroje .................................................6
6. Funkce ovládacích tlačítek ...........................................................................................7
6.1 Tlačítko zapnutí a vypnutí měřícího přístroje.................................................................7
6.2 Deaktivace funkce automatického vypínání měřícího přístroje......................................7
6.3 Funkce tlačítka „HOLD L.S.“.........................................................................................7
6.4 Funkce tlačítka „LX/FC CD“ (volba jednotek měření) ....................................................8
6.5 Funkce tlačítka „ZERO“ (vynulování displeje)................................................................8
6.6 Funkce tlačítka „MEM READ“ (funkce vnitřní paměti přístroje)......................................9
6.5.1 Vymazání naměřených hodnot z vnitřní paměti měřícího přístroje......................................9
6.7 Zobrazení maximálních (MAX), minimálních (MIN) a průměrných (AVG) hodnot..........9
7. Provádění měření.........................................................................................................10
7.1 Zapnutí a vypnutí měřícího přístroje (výměna baterie) ................................................10
7.2 Měření intenzity okolního osvětlení (LX / FC)..............................................................11
7.3 Měření svítivosti světelného zdroje (CD) .....................................................................12
Údržba a čištění měřícího přístroje................................................................................13
Technické údaje...............................................................................................................13
Rozsahy měření a přesnost...............................................................................................14
Přesnost měření při úhlové odchylce od kosinové charakteristiky.....................................14
Odezva spektra..................................................................................................................14
2
2. Bezpečnostní předpisy
Vzniknou-li škody nedodržením tohoto návodu k obsluze, zanikne nárok na záruku! Neručíme za následné škody, které by z toho vyplynuly. Neodpovídáme za věcné škody, úrazy osob, které byly způsobeny neodborným zacházením s měřícím přístrojem nebo nedodržováním bezpečnostních předpisů.
Budete-li používat tento přístroj k jiným účelům, než které jsou uvedeny v tomto návodu k obsluze, ztratíte jakékoliv nároky, které by jinak vyplývaly ze záruky přístroje.
Z bezpečnostních důvodů a z důvodu registrace CE nelze provádět na měřícím přístroji žádné změny v jeho vnitřním zapojení.
Případné opravy přístroje svěřte autorizovanému servisu (spojte se v tomto případě se svým prodejcem, který Vám zajistí opravu přístroje v autorizovaném servisu).
Měřící přístroje a jejich příslušenství nejsou žádné dětské hračky a nepatří do rukou malých dětí! Nenechávejte volně ležet obalový materiál. Fólie z umělých hmot nebo polystyrénové kuličky představují veliké nebezpečí pro děti, neboť by je mohly děti spolknout.
Nevystavujte tento přístroj silnému mechanickému namáhání (opotřebování), vysokým teplotám, silným vibracím nebo otřesům, vysoké vzdušné vlhkosti. Dále zajistěte, aby se do vnitřku přístroje nedostala voda nebo jiná kapalina. Použití ve venkovním prostředí je možné pouze s odpovídající ochranou proti působení nepříznivých povětrnostních podmínek.
Světelný senzor (křemíková fotodioda) a měřící přístroj nesmějí být příliš zahřívány zdroji světelného záření. Nedotýkejte se této diody během měření prsty. Dodržte při měření bezpečnou vzdálenost přístroje (senzoru) od zdrojů světla, které vydávají přílišné teplo.
3. Informace o správné a dostatečné intenzitě osvětlení
Intenzita osvětlení se měří a udává v „luxech“ (viz vysvětlení v dalších kapitolách tohoto návodu k obsluze). Schopnost přizpůsobení lidského oka intenzitě osvětlení je „téměř“ neomezená. Toto mnohdy znamená velké zatížení očí při nedostatečném osvětlení. Je-li tma nebo je-li okolí nedostatečně osvětleno, může lidské oko plnit svou funkci „vidění“ jen s vynaložením velké námahy. Toto způsobuje velmi často poruchy vidění, poškození zraku a nemoci očí.
Koupí tohoto digitálního luxmetru „HT309“ jste získali výrobek, pomocí kterého můžete kdykoliv a kdekoliv zkontrolovat, zda máte při plnění svých normálních denních povinností k dispozici dostatečné osvětlení.
Vidět“ znamená poznávat a rozlišovat různé intenzity jasu, barevné detaily a různé tvary, sledovat pohyby a odhadovat vzdálenost. Jen při správné intenzitě okolního osvětlení může lidské oko plnit potřebné požadavky, které na něj kladete. Z tohoto důvodu je nejdůležitější „dobré“ osvětlení pracoviště. Dopřejte si více světla a nešetřete na nesprávném místě! Tmavé prostory kromě toho vyvolávají nepřátelský a nepříznivý dojem.
Osvětlení ovlivňuje informace, které lidské oko předává do mozku. Prosvětlete si o trochu více svůj mozek. Zvyšte intenzitu osvětlení všude tam, kde je důležité, abyste dobře (lépe) viděli. V místnostech s nižší intenzitou osvětlení než 30 lux existuje vážné nebezpečí poškození zraku a choroby očí. Starší lidé potřebují pro svůj život více světla, neboť jejich zraková ostrost a rozlišovací schopnost je částečně snížena. Šedesátiletý člověk potřebuje přibližně dvakrát tolik světla než člověk třicetiletý.
3.1 Směrné hodnoty intenzity osvětlení
Schodiště, sklepy půdy 30 lux Garáže, chodby, skladiště a odstavné prostory 60 lux Kuchyně, obývací pokoje a jídelny, domácí pracovní prostory, čekárny 250 lux Příprava jídel, kuchyňské a modelářské práce, kancelářské a laboratorní práce 500 lux Haly, šatny, WC, koupelny, dětské pokoje, spíže 720 lux Čtení, psaní, školní a ruční práce, modelářství a hobby, malování (kreslení), kosmetika 750 lux Technické kreslení, precizní práce, přesné zkoušky, určování barev 7000 lux
3.2 Doporučené hodnoty intenzity osvětlení
Pracoviště:
Konferenční místnosti, recepce: 200 až 750 lux Společenské místnosti, místnosti pro odpočinek: 700 až 1500 lux Kanceláře: 1000 až 2000 lux
Továrny (výrobní závody):
Výrobní linka: 300 až 750 lux Kontrola výrobků: 750 až 1500 lux Montáž elektronických součástí: 1500 až 3000 lux Příjem a výdej zboží: 150 až 300 lux
Hotely:
Hotelové pokoje, klubovny: 100 až 200 lux Šatny: 100 až 200 lux Recepce: 200 až 500 lux Pokladny: 750 až 1000 lux
Obchody:
Vnitřní schodiště, chodby: 150 až 200 lux Prodejní pulty: 750 až 1500 lux Výkladní skříně: 1500 až 3000 lux Pokladny: 750 až 1000 lux
Nemocnice:
Pokoje pacientů, skladovací prostory: 100 až 200 lux Ordinace lékařů: 300 až 750 lux Operační sály: 750 až 1500 lux Příjem nemocných (prostory první pomoci): 750 až 1500 lux
Školy:
Posluchárny, tělocvičny: 100 až 300 lux Třídy (učebny): 200 až 750 lux Laboratoře, knihovny: 500 až 1500 lux
3
4
4. Popis základních funkcí měřícího přístroje
Tento osvitoměr „HT309“ měří intenzitu okolního osvětlení v „luxech“ (zobrazení „LUX“ na displeji měřícího přístroje) nebo v britské jednotce měření intenzity osvětlení ve „stopových kandelách“ (zobrazení „FC“ na displeji měřícího přístroje).
1 lux = 1 lx = 1 lm/m2 = 1 lumen na čtvereční metr; lumen = jednotka světelného toku 1 fc (foot-candle = stopová kandela) = 1 lumen na čtverečnou stopu = 10,764 luxů 1 lux = 0,09290 fc.
Intenzitu osvětlení dokáže tento přístroj změřit až do hodnoty 400 klux (400.000 luxů). Svítivost měří tento luxmetr v kandelách (zobrazení „CD“ na displeji měřícího přístroje).
Kandela (zkratka „cd“, anglický název této jednotky je „candela") je jednotka svítivosti. Je jednou ze sedmi základních jednotek soustavy „SI“. Je to svítivost světelného zdroje, který v daném směru emituje (vyzařuje) monochromatické záření o frekvenci 540 × 1012 Hz a jehož zářivost v tomto směru činí 1/683 W (wattů) na jeden steradián (jednotka prostorového úhlu).
Nejprve byla tato jednotka definována jako svítivost svíčky definovaného složení. Typů referenčních svíček však existovalo několik (a tomu odpovídalo několik různých jednotek), a navíc bylo složité zachovat přesně stejné podmínky při hoření svíčky. Později byla proto tato jednotka předefinována jako svítivost 1/600 000 m² povrchu absolutně černého tělesa ve směru kolmém k tomuto povrchu při teplotě tuhnutí platiny (1768 °C) při normálním tlaku vzduchu (101 325 Pa).
U zdrojů světla s usměrněným svitem, například u svítivých diod (LED), uvádějí výrobci svítivost těchto světelných zdrojů většinou v jednotce „cd“. Obyčejná vláknová žárovka s příkonem 100 W má svítivost přibližně 120 cd, běžná indikační svítivá dioda jen asi 0,5 cd.
K měření intenzity osvětlení a svítivosti používá tento přístroj citlivou křemíkovou fotodiodu.
Další užitečné funkce tohoto osvitoměru:
Podržení zobrazení momentálně naměřené hodnoty na displeji (HOLD).
Zobrazení maximální (MAX) naměřené hodnoty nebo minimální naměřené hodnoty (MIN)
a zobrazení vypočtené průměrné (střední) hodnoty (AVG).
Do vnitřní paměti tohoto přístroje lze uložit až 99 naměřených hodnot.
Vynulování naměřené hodnoty na displeji přístroje.
Automatické přepínání rozsahů měření.
Možnost zadání korekčních faktorů světelného spektra.
Zapnutí nebo vypnutí funkce automatického vypínání přístroje při jeho nečinnosti.
K napájení přístroje slouží 1 baterie s jmenovitým napětím 9 V (například „NEDA1604“, „JIS006P“, „IEC6F22“). Tato baterie je součástí dodávky měřícího přístroje.
Tento měřící přístroj odpovídá mezinárodním normám komise CIE (International Commission of Illumination = Mezinárodní komise pro osvětlení) o světelném spektru (o jeho odezvě), což znamená, že tento přístroj provádí korekci dopadového úhlu světla podle kosinové charakteristiky.
5. Ovládací tlačítka a další součásti měřícího přístroje
LCD displej.
1
2 8 Ovládací tlačítka přístroje – viz následující kapitola „6. Funkce ovládacích tlačítek“.
Senzor měření intenzity osvětlení se zabudovanou fotodiodou a s ochranným krytem.
7
Na zadní straně přístroje se nachází kryt bateriového pouzdra
5
6
Loading...
+ 4 hidden pages