HQ Symphony Beach 1.3 User guide [cs]

Přehled
Tažný drak Kite HQ Symphony Beach 1.3
Obj. č.: 116 66 53
Vážený zákazníku,
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup tažného draka Kite HQ Sypmhony Beach 1.3. Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení výrobku do provozu
a k jeho obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod. Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Místo vhodné k létání
Vyberte si prostor, na němž se nevyskytují budovy, stromy nebo jiné překážky, které by mohly vytvářet vzdušné víry nebo by se mohly postavit drakovi do cesty (viz obrázek). Povrch by měl být rovný a neměl by být příliš tvrdý. Za ideální místa k létání se považují písečné pláže nebo velké, prázdné louky.
Jemné nastavení (tuning)
U některých modelů lze vyladit úhel tažného draka mírným posunutím adaptéru na sběrné šňůře. Za tím účelem uvolněte posuvný uzel adaptéru taháním na obou stranách sběrné šňůry.
Tím, že posunete adaptér ve směru k odtokové hraně, zvýšíte úhel nastavení.
Tím si bude tažný drak vytvářet větší tlak. Jestliže potom tažný drak nestoupá správně směrem k zenitu, už jste trimování přehnali. Často se jedná jen o několik milimetrů, které způsobí citelnou změnu chování za letu.
Liščí smyčka
Šňůry se přivazují pomocí tzv. liščí smyčky do oček na straně pilota a za uzly vyvažovacích bodů draka.
Větrné okno
Své první pokusy s drakem provádějte za středně silného, rovnoměrného větru! Drak létá ve větrném okně (viz obrázek), které – v závislosti na síle větru – tvoří kolem pilota víceméně něco jako polokouli, v jejímž středu se pilot nachází. Tmavě je vyznačena oblast, v níž má drak nejsilnější tah, směrem ven tah slábne.
1
2
Rozbalení tažného draka
Všechno si připravte přesně tak, jak vidíte na obrázku. Zajistěte draka nějakým závažím, aby Vám neuletěl. Na pláži můžete použít písek, jímž zatížíte odtokovou hranu draka. V nouzi požádejte pomocníka, aby Vám draka podržel. Dejte pozor, aby se pod drakem nenacházely žádné ostré nebo špičaté předměty.
Start
Při úplně prvních pokusech byste měli mít k ruce pomocníka, který Vám podrží draka na mírně vypnutých šňůrách. Otvory při tom směřují nahoru. Nejprve by se měl drak naplnit vzduchem, potom ho pomocník – na povel pilota – vyhodí směrem nahoru. Jste-li pilot (máte vítr za zády), popojděte pár kroků směrem dozadu (pozor, ujistěte se, že za Vámi nic není!). Drak se zvedne do výšky směrem k zenitu (za předpokladu, že je vítr dostatečně silný).
Ovládání
Ovládání tažného draka je jednoduché. Po přitažení pravé ruky k sobě začne drak zatáčet doprava, po přitažení levé ruky začne zatáčet doleva. Jakmile držíte obě ruce znovu v poloze „neutrál“, tj. vedle sebe, poletí drak dále rovně – až k okraji větrného okna, kde ztrácí tah. Vždy pohybujte pouze jednou rukou, druhou ponechte v poloze „neutrál“. Procvičujte ležaté osmičky. Začněte nahoře ve větrném okně a postupně si troufejte dále a dále dolů do zóny s nejvyšším tahem!
Ovládání pomocí tyče
Pomalé zatáčení za pomoci tyče
Pomalého zatáčení doprava docílíte lehkým zatažením za pravou stranu tyče a zatáčení doleva docílíte lehkým zatažením za levou stranu tyče. Chcete-li si to nacvičit, udržujte draka raději v horní části větrného okna, kde není tah tak silný jako v zóně se silným tahem.
Prudké zatáčení za pomoci tyče
Chcete-li vytvářet prudké zatáčky o malém poloměru, musíte horní konec tyče tlačit od sebe a spodní k sobě. Každé zatáčení zastavíte uvedením tyče zpátky do polohy „neutrál“.
Přistávání
Pro přistání zaleťte s drakem k levému nebo pravému okraji větrného okna. Tam bude klesat k zemi, kde by ho měl zachytit pomocník. Přistávání za silného větru s sebou nese tu nepříjemnost, že má drak tendenci se znovu naplnit vzduchem a znovu vzlétnout, aniž byste si to přáli. Tyto nekontrolovatelné starty jsou zvlášť nebezpečné. Proto bezpodmínečně dbejte na to, aby drak po přistání „splasknul“, a nejlepší je, když ho nějaký pomocník pevně drží.
V důsledku speciální konstrukce draka se vzduchovými komorami se může při prudkém nárazu vytvořit uvnitř draka přetlak. Pak drak splaskne jako pytlík od svačiny! Protože takové poškození často nelze opravit, je třeba, abyste se takovýchto pádů pokud možno vyvarovali.
Jestliže nemáte v důsledku silného větru stoprocentní kontrolu nad drakem, létání okamžitě ukončete!
Tím ochráníte nejen materiál, z něhož je drak vyroben, ale také kolemjdoucí a přihlížející. Nepodceňujte rychlost a sílu tažného draka! Největší typy draků dokážou snadno utáhnout i dospělou osobu a při odpovídajícím větru vykazují i v poloze svisle nad pilotem obrovský tah! I ten nejmenší model je schopen při silném větru dosáhnout rychlosti přes 100 km/h!
Složení draka
Poté, co jste draka zajistili na zemi, uvolněte všechny liščí smyčky. Připevněte volné konce vyvažovacích bodů ke speciálním očkům na drakovi nebo k primární vyvažovací šňůře pomocí liščích smyček. Díky tomu se Vám šňůry při příštím rozbalení draka do sebe nezamotají. Poté, co jste draka očistili od nečistot a písku, složte ho a uložte ho do sáčku, který je součástí dodávky.
Šňůru namotejte v osmičkách na navíječ (viz obrázek).
Šňůry
Moderní šňůry k tažným drakům by měly vykazovat co nejmenší tažnost, měly by být velmi hladké a lehké. Vhodných materiálů není mnoho. Šňůra by měla být splétaná.
3
4
Loading...
+ 1 hidden pages