Hp COMPAQ PRESARIO C300EU, COMPAQ PRESARIO V6182EA, COMPAQ PRESARIO V6108EA, COMPAQ PRESARIO C310EU, G5040EA User Manual [no]

...
Page 1
Bluetooth for Windows
Komme i gang
Page 2
© Copyright 2006 Hewlett-Packard Development Company, L.P.
Microsoft og Windows er registrerte varemerker for Microsoft Corporation i USA. Bluetooth er et varemerke for sin eier og brukes av Hewlett-Packard Company under lisens.
Informasjonen i dette dokumentet kan endres uten varsel. De eneste garantiene for HP-produktene og -tjenestene er uttrykkelig angitt i garantierklæringene som følger med disse produktene og tjenestene. Ingenting i dette dokumentet kan tolkes som en tilleggsgaranti. HP er ikke erstatningsansvarlig for tekniske eller andre typer feil eller utelatelser i dette dokumentet.
First Edition: March 2006
Delenummer for dokument: 409610-091
Page 3
Innhold
Bluetooth for Windows
Bluetooth for Windows-programvare .................................................................................................... 2
Konfigurere Bluetooth-programvaren ................................................................................................... 3
Aktivere maskinvaren .......................................................................................................... 3
Konfigurere programvaren ................................................................................................... 4
Konfigurere Bluetooth-tjenestevalg ...................................................................................... 5
Omkonfigurere Bluetooth ................................................................................................................... 10
Stikkordregister ................................................................................................................................................ 11
NOWW iii
Page 4
iv NOWW
Page 5

Bluetooth for Windows

Den trådløse Bluetooth®-modulen sørger for trådløs kommunikasjon innenfor korte rekkevidder som erstatning for de fysiske kabeltilkoblingene som tradisjonelt brukes til å koble sammen elektroniske enheter, for eksempel
Nettverkstilgangspunkter.
Datamaskiner (stasjonære, bærbare, PDAer og så videre).
Bildebehandlingsenheter (skriver, kamera).
Lydenheter (hodesett, hodetelefoner, høyttalere).
Den trådløse Bluetooth-modulen tillater også kommunikasjon mellom enhetene som er nevnt ovenfor, og Bluetooth-aktiverte telefoner (mobil, trådløs, smarttelefon og så videre).
I Bluetooth for Windows-programvaren er enhetene merket med grafiske ikoner som ligner på enhetenes fysiske egenskaper. Dermed er det lett å kjenne dem igjen og skille dem fra andre klasser av enheter.
NOWW 1
Page 6

Bluetooth for Windows-programvare

Bluetooth for Windows-programvaren består av følgende komponenter:
Microsoft® Windows® Utforsker-utvidelser – Gir tilgang til Bluetooth-enheter i umiddelbar nærhet
via Windows Utforsker.
My Bluetooth Places (mine Bluetooth-steder) – Grafisk brukergrensesnitt som gir tilgang til
Bluetooth-enheter i umiddelbar nærhet. Gjør det også mulig å konfigurere lokale enheter og utføre andre Bluetooth-oppgaver.
BTTray Security Manager (sikkerhetsbehandling) – Kontrollerer og styrer sikkerhetsnivåene i
Bluetooth. Gjør at du kan gi eller nekte tilgang og filtrere hva brukerne kan få tilgang til på en Bluetooth-enhet.
Bluetooth for Windows Configuration Panel (Bluetooth-konfigurasjon) – Konfigurerer Bluetooth for
Windows (BTW)-programvaren via kontrollpanelet i Windows.
Stack Server (stakkserver) – Gir operativsystemet et grensesnitt for å styre Bluetooth-enheter og
sikre at Bluetooth-tilkoblinger fungerer sammen på riktig måte. Stakkserveren har en innebygd Security Manager-funksjon (sikkerhetsbehandling) som beskytter Bluetooth-enheten mot uautorisert tilgang.
Bluetooth Setup Wizard (veiviser for Bluetooth-oppsett) – Gjør det enklere å konfigurere og endre
Bluetooth-miljøet. Veiviseren kan brukes til å konfigurere eller endre lokale tjenester, eller til å opprette tilkoblinger til eksterne enheter basert på tjenestetype eller enhetstype.
Quick Connect (hurtigtilkobling) – Gir raske tilkoblinger basert på tjenestetype. Du kan raskt finne
enheter som støtter en bestemt tjeneste, og opprette en tilkobling til denne tjenesten. Under denne prosessen opprettes det en snarvei til tjenesten i Mine Bluetooth-steder. Denne snarveien kan du bruke ved senere tilkoblinger.
2 Bluetooth for Windows NOWW
Page 7

Konfigurere Bluetooth-programvaren

Den integrerte Bluetooth-enheten som fulgte med datamaskinen, leveres med den nødvendige programvaren forhåndsinstallert. Med veiviseren for Bluetooth-oppsett er det enkelt å konfigurere tjeneste- og sikkerhetsfunksjoner på det trådløse produktet. Under den første konfigureringen kan du også søke etter andre enheter som tilbyr en bestemt tjeneste, og konfigurere tilgangen til disse tjenestene.

Aktivere maskinvaren

Før du begynner å konfigurere Bluetooth-programvaren og -driverne, må du kontrollere at trådløslampen på datamaskinen lyser. Se i brukerhåndboken for datamaskinen for å finne ut hvor lampen er plassert. Hvis lampen ikke lyser, må du aktivere og slå på Bluetooth-enheten før du setter opp programvaren.
Slik aktiverer du Bluetooth-enheten:
Trykk på trådløsknappen for å aktivere Bluetooth-enheten. Se brukerhåndboken for datamaskinen
for å finne ut hvor trådløsknappen er plassert.
I tillegg til trådløsknappen og -lampen har enkelte datamaskinmmodeller Wireless Assistant­programvare som gjør at du kan slå på og av en integrert Bluetooth-enhet. Hvis datamaskinen har Wireless Assistant-programvaren installert, vises et trådløsikon i systemstatusfeltet helt til høyre på oppgavelinjen.
Slik kontrollerer du at Bluetooth-enheten er slått på:
Plasser markøren over Wireless Assistant-ikonet i systemstatusfeltet, eller åpne Wireless Assistant
ved å dobbeltklikke på ikonet. Wireless Assistant viser statusen til enheten som på, av eller deaktivert.
Slik slår du på Bluetooth-enheten:
1. Høyreklikk på Wireless Assistant-ikonet i systemstatusfeltet.
2. Klikk på Slå på Bluetooth.
NOWW Konfigurere Bluetooth-programvaren 3
Page 8

Konfigurere programvaren

Slik konfigurerer du Bluetooth-programvaren:
1. Høyreklikk på Bluetooth-ikonet i systemstatusfeltet helt til høyre på oppgavelinjen, og klikk deretter
Bluetooth Setup Wizard (veiviser for Bluetooth-oppsett). Veiviseren for Bluetooth-oppsett viser alternativer for å:
Legge til ikonet på Start-menyen
Legge til ikonet på Program-menyen
Legge til ikonet i Min datamaskin
2. Velg ett av disse alternativene og klikk på Next (neste) for å fortsette.
3. Endre navn på datamaskin (ditt lagringssted) og datamaskintype.
Når du endrer datamaskinnavnet, endrer du bare navnet på Bluetooth-enheten og ikke systemnavnet for maskinen.
Merk Dette trinnet er ikke obligatorisk, men det kan være lurt å endre verdiene, for
eksempel datamaskinnavnet, til noe du lett kan kjenne igjen.
4. Klikk på Next (neste) for å fortsette. (Siden Initial Bluetooth Configuration Wizard (veiviser for
innledende Bluetooth-konfigurering) vises.)
5. Klikk på Next (neste) for å fortsette. (Siden Bluetooth Service Selection (velge Bluetooth-tjenester)
vises.)
Hvis du vil konfigurere alternativene for Bluetooth-tjenester, leser du instruksjonene under
Konfigurere Bluetooth-tjenestevalg".
"
Hvis du vil beholde standardinnstillingene, klikker du på Next (neste). (Siden Initial Bluetooth
Configuration Wizard (veiviser for innledende Bluetooth-konfigurering) vises igjen.) Klikk på Skip (hopp over) og deretter på Finish (fullfør).
4 Bluetooth for Windows NOWW
Page 9

Konfigurere Bluetooth-tjenestevalg

Programmene som kjøres på en lokal enhet, vises som tilgjengelige tjenester for eksterne enheter. Dermed kan du styre tilgangen til den lokale enheten på tjenestenivå. Ved å filtrere hvilke tjenester som vises, kan du slå av hver enkelt tjeneste eller alle tjenestene på datamaskinen. Hvis en tjeneste er slått av, kan ikke eksterne enheter koble seg til tjenesten.
Hvis du slår av alle Bluetooth-tjenestene, vil ikke datamaskinen godta tilkoblinger fra noen ekstern enhet. Du kan imidlertid starte tilkoblinger til andre Bluetooth-enheter.
Merk Instruksjonene nedenfor beskriver hvordan du konfigurerer Bluetooth-tjenestene under
det første oppsettet. Hvis du velger ikke å konfigurere tjenestene mens du setter opp Bluetooth­enheten, eller hvis du vil endre konfigurasjonen, finner du instruksjoner for hvordan du starter veiviseren for Bluetooth-oppsett, under "
Slik konfigurerer du Bluetooth-tjenestene:
1. Velg hver tjeneste for seg, og klikk deretter på Configure (konfigurer).
Merk Når du har valgt en tjeneste, vises Configure-knappen (konfigurer), slik at du kan
konfigurere tjenesten.
Bluetooth-tjenestene har følgende standardinnstillinger:
Personal Information Management Item Transfer (PIM-overføring)
Omkonfigurere Bluetooth" i dette dokumentet.
Sender og mottar informasjonsfiler som visittkort, kaldenderoppføringer, notater og meldinger til og fra en annen datamaskin eller enhet.
Startup Automatically (automatisk oppstart): Enabled (aktivert)
Secure Connection (sikker tilkobling): Disabled (deaktivert)
Business Card Requests (visittkortforespørsler): Choose business card as needed (velg
visittkort etter behov)
Business Cards (visittkort): Do Not Accept (ikke godta)
E-mail (e-post): Do Not Accept (ikke godta)
Calendar Items (kalenderoppføringer): Do Not Accept (ikke godta)
Notes (notater): Do Not Accept (ikke godta)
All Other Types (alle andre typer): Save to Folder (lagre i mappe)
Bluetooth Exchange folder location (mappe for Bluetooth-utveksling): Documents and
Settings (dokumenter og innstillinger)
E-mail Attachments (e-postvedlegg): Include attachments with e-mail sent or received
(inkluder vedlegg ved sendt og mottatt e-post): Enabled (aktivert)
Notifications (varsling): Visual and Audio (visuelt og med lyd)
Merk Hvis Microsoft Outlook er installert på datamaskinen, endres
standardinnstillingene for e-post, kalender, notater og visittkort til Microsoft Office.
PIM Synchronization (PIM-synkronisering)
NOWW Konfigurere Bluetooth-programvaren 5
Page 10
Synkroniserer PIM-data mellom en datamaskin og en PDA eller mobiltelefon via Bluetooth. Foreløpig støttes kun Microsoft Outlook.
Startup Automatically (automatisk oppstart): Enabled (aktivert)
Secure Connection (sikker tilkobling): Enabled (aktivert)
Business Cards (visittkort): Do Not Synchronize (ikke synkroniser)
Calendar Items (kalenderoppføringer): Do Not Synchronize (ikke synkroniser)
E-mail (e-post): Default Do Not Synchronize (standard, ikke synkroniser)
Notes (notater): Default Do Not Synchronize (standard, ikke synkroniser)
E-mail Attachments (e-postvedlegg): Include attachments with e-mail sent or received
(inkluder vedlegg ved sendt og mottatt e-post): Enabled (aktivert)
Notifications (varsling): Visual and Audio (visuelt og med lyd)
Merk Hvis Microsoft Outlook er installert på datamaskinen, endres
standardinnstillingene for e-post, kalender, notater og visittkort til Microsoft Office. Hvis Outlook Express er installert i stedet, endres standardinnstillingen for visittkort til Outlook Express.
File Transfer (filoverføring)
Sender og mottar filer til og fra en annen datamaskin. Bruker A kan for eksempel få tilgang til bruker Bs datamaskin via en Bluetooth-tilkobling. Du kan utføre flere operasjoner på en ekstern datamaskin:
Vise katalogtrær på en annen datamaskin
Vise en liste over filer og kataloger
Slette filer og kataloger
Opprette kataloger
Overføre filer fra én datamaskin til en annen
Standardinnstillingene for File Transfer (filoverføring) er:
Startup Automatically (automatisk oppstart): Enabled (aktivert)
Secure Connection (sikker tilkobling): Enabled (aktivert)
Bluetooth Exchange folder location (mappe for Bluetooth-utveksling): Documents and
Settings (dokumenter og innstillinger)
Remote users may modify Read Only files and folders (eksterne brukere kan endre
skrivebeskyttede filer og mapper): Disabled (deaktivert)
Remote users may access Hidden files or folders (eksterne brukere har tilgang til skjulte
filer og mapper): Disabled (deaktivert)
Notifications (varsling): Visual and Audio (visuelt og med lyd)
Network Access (Personal Area Networking Profile) (nettverkstilgang, PAN-profil)
6 Bluetooth for Windows NOWW
Page 11
Gjør det mulig å lage et ad hoc-nettverk (node-til-node) av to eller flere Bluetooth-aktiverte enheter. Omfatter funksjonalitet som gjør det mulig for en Bluetooth-enhet å få tilgang til et eksternt nettverk via et tilgangspunkt. Nettverkstilgangspunkter kan være tradisjonelle LAN­tilgangspunkter eller grupper av ad hoc-nettverk som består av et sett med enheter som bare er koblet til hverandre.
Startup Automatically (automatisk oppstart): Enabled (aktivert)
Secure Connection (sikker tilkobling): Enabled (aktivert), kan ikke endres
Authorization (autorisering): Enabled (aktivert), kan ikke endres
Notifications (varsling): Visual and Audio (visuelt og med lyd)
Velg hvilken tjenestetype som skal tilbys eksterne enheter: Allow other devices to create
a private network with this computer (tillat andre enheter å opprette et privat nettverk med denne maskinen).
Connection Sharing (deling av tilkobling): Enabled (aktivert), kan ikke endres
Dial-up Networking (ekstern pålogging)
Kobler til Bluetooth-aktiverte enheter på følgende måter:
Bruker et modem i en annen datamaskin til å sende data mellom maskinene via en
Bluetooth-forbindelse.
Bruker modemet i en Bluetooth-aktivert telefon, en PDA eller en annen Bluetooth-enhet
til å ringe opp en Internett-leverandør når Bluetooth-tilkobling startes på datamaskinen.
Bruker datamaskinens eget modem til å koble til en annen Bluetooth-aktivert datamaskin,
en PDA eller en annen Bluetooth-enhet, for å ringe opp en Internett-leverandør når en Bluetooth-tilkobling startes fra den andre enheten.
Merk Ved hjelp av Bluetooth-programvaren som er installert på datamaskinen, kan
du bruke datamaskinen som server for å ringe opp en Internett-leverandør for en annen enhet, og som klient for å ringe opp en Internett-leverandør via modemet på en annen enhet. Disse funksjonene avhenger imidlertid også av programvareinnstillingene på den andre Bluetooth-enheten, og er derfor ikke alltid tilgjengelige.
Standardinnstillingene for Dial-up Networking (ekstern pålogging):
Startup Automatically (automatisk oppstart): Enabled (aktivert)
Secure Connection (sikker tilkobling): Enabled (aktivert)
Modems (modemer): Standard er installert modem
Notifications (varsling): Visual and Audio (visuelt og med lyd)
Merk Første gang du bruker Dial-up Networking (ekstern pålogging) etter at en enhet
er oppdaget, og du kobler deg til tjenesten via Bluetooth, vises følgende melding: "Please wait while Windows installs software for your device" (vent mens Windows installerer programvare for enheten). Når Bluetooth-modemet er installert, blir du bedt om å angi brukernavn og passord for å koble deg til Internett-leverandøren eller firmanettverket.
NOWW Konfigurere Bluetooth-programvaren 7
Page 12
Hvis Bluetooth Dial-up Networking (ekstern pålogging) ble konfigurert under den første konfigureringen av tjenester, vises ikke denne meldingen under den første tilkoblingen.
Bluetooth Serial Port (seriell Bluetooth-port)
Overfører data via Bluetooth-forbindelsen ved hjelp av en virtuell COM-port. De virtuelle COM­portene installeres i Enhetsbehandling etter at du har startet tjenesten Serial Port (seriell port). Det installeres også en virtuell COM-port for Bluetooth-modemet første gang du konfigurerer Dial-Up Networking (ekstern pålogging).
Startup Automatically (automatisk oppstart): Enabled (aktivert)
Secure Connection (sikker tilkobling): Enabled (aktivert)
COM-port (COM-port): standard virtuell COM-port
Notifications (varsling): Visual and Audio (visuelt og med lyd)
Bluetooth Imaging (Bluetooth-bildebehandling)
Gir en trådløs tilkobling mellom et Bluetooth-aktivert kamera (for eksempel et digitalt stillkamera eller videokamera) og andre Bluetooth-enheter (bærbar PC, vanlig PC eller skriver). Bildene kan overføres fra et kamera for lagring på en datamaskin, eller for utskrift.
Startup Automatically (automatisk oppstart): Enabled (aktivert)
Secure Connection (sikker tilkobling): Disabled (deaktivert)
Notifications (varsling): Visual and Audio (visuelt og med lyd)
Faks
Gir en Bluetooth-tilkobling som gjør det mulig for en bærbar PC eller en vanlig PC å sende eller motta telefaks via en Bluetooth-mobiltelefon eller et Bluetooth-modem.
Startup Automatically (automatisk oppstart): Enabled (aktivert)
Secure Connection (sikker tilkobling): Enabled (aktivert)
Modems (modemer): Default Installed Modem (standard installert modem)
Notifications (varsling): Visual and Audio (visuelt og med lyd)
Headset (hodesett)
Øker mobiliteten gjennom en trådløs forbindelse mellom et hodesett og en bærbar PC, en vanlig PC eller en mobiltelefon. Hodesettet fungerer som lyd-inn/ut-mekanisme for den andre enheten.
Startup Automatically (automatisk oppstart): Enabled (aktivert)
Secure Connection (sikker tilkobling): Disabled (deaktivert)
Notifications (varsling): Visual and Audio (visuelt og med lyd)
Audio Gateway (gateway for lyd)
Øker mobiliteten gjennom en trådløs forbindelse mellom et hodesett eller en håndfri lydenhet og en Bluetooth-enhet, for eksempel en bærbar PC, en PDA, en bærbar musikkenhet eller en mobiltelefon. Disse enhetene fungerer som stereolyd-inn/ut-mekanisme for hodesettet
8 Bluetooth for Windows NOWW
Page 13
eller håndfrienheten. Denne tjenesten gir lydoverføring med stereokvalitet som egner seg for lytting til musikk.
Startup Automatically (automatisk oppstart): Enabled (aktivert)
Secure Connection (sikker tilkobling): Disabled (deaktivert)
Notifications (varsling): Visual and Audio (visuelt og med lyd)
2. Når du har konfigurert alle alternativene du vil endre, klikker du på Next (neste).
3. Klikk på Skip (hopp over) når du får spørsmål om du vil konfigurere andre Bluetooth-enheter.
4. Klikk på Finish (fullfør).
Du har nå fullført den grunnleggende konfigureringen av Bluetooth-enheten.
NOWW Konfigurere Bluetooth-programvaren 9
Page 14

Omkonfigurere Bluetooth

Hvis du vil konfigurere Bluetooth-enheten på nytt, velger du veiviseren for Bluetooth-oppsett fra et av Bluetooth-ikonene eller -menyelementene. Du har fire alternativer for å omkonfigurere eller endre måten du kommuniserer med andre enheter på:
I know the service I want to use and I want to find a Bluetooth device that provides that service (jeg
vet hvilken tjeneste jeg vil bruke, og vil finne en Bluetooth-enhet som tilbyr denne tjenesten).
I want to find a specific Bluetooth device and configure how this computer will use its services (jeg
vil finne en bestemt Bluetooth-enhet og konfigurere måten denne datamaskinen skal bruke tjenestene på).
I want to configure the Bluetooth services that this computer will provide to remote devices (jeg vil
konfigurere Bluetooth-tjenestene som denne datamaskinen skal tilby eksterne enheter).
I want to change the name and/or device type that this computer displays to other Bluetooth devices
(jeg vil endre navnet og/eller enhetstypen som denne datamaskinen viser andre Bluetooth­enheter).
Slik endrer eller konfigurerer du Bluetooth-innstillingene:
Velg et alternativ, klikk på Next (neste) og følg instruksjonene på skjermen.
Slik viser du konfigurasjonspanelet for Bluetooth:
Velg Advanced Configuration (avansert konfigurasjon) fra et av Bluetooth-ikonene eller -
menyelementene.
10 Bluetooth for Windows NOWW
Page 15

Stikkordregister

B
Bluetooth-enhet
aktivere 3 beskrivelse 1 omkonfigurere 10 programvare 2 tjenester 5
Bluetooth for Windows-
programvare 2
P
programvare
Bluetooth for Windows 2 konfigurere 3, 4 omkonfigurere 10
NOWW Stikkordregister 11
Page 16
12 Stikkordregister NOWW
Page 17
Page 18
Loading...