Hp COMPAQ PRESARIO 2135EU, COMPAQ PRESARIO 2538AP, COMPAQ PRESARIO 2108EA, COMPAQ PRESARIO 2162EA, COMPAQ PRESARIO 2511EA SERVICE MANUAL [no]

...
Page 1
b

Referansehåndbok

Compaq Notebook
Dokumentdelenummer: 319954-091
November 2003
Denne håndboken beskriver hvordan du setter opp, bruker, vedlikeholder og feilsøker maskinen. Du finner også opplysninger om batterier og strømstyring, tilkobling av eksterne enheter og tilkobling av modem og nettverk. Det siste kapitlet inneholder mer referanseinformasjon om modemkommandoer, sikkerhet og reguleringsopplysninger.
Page 2
© 2003 Hewlett-Packard Development Company, L.P.
Microsoft , MS-DOS og Windows er varemerker for Microsoft Corporation i USA og/eller i andre land.
Opplysningene i dette dokumentet kan endres uten forhåndsvarsel. Garantiene for HPs produkter og tjenester er fremsatt i de uttrykkelige garantierklæringene som følger med produktene og tjenestene. Intet her skal tolkes som om det utgjør en ekstra garanti. HP skal ikke være ansvarlig for eventuelle tekniske feil, redigeringsfeil eller utelatelser i dette dokumentet.
Referansehåndbok Compaq Notebook Første utgave, november 2003 Dokumentdelenummer: 319954-091
Page 3

Lisensavtale for programvare

Hewlett-Packard-produktet inneholder programvare. Vennligst les denne lisensavtalen før du begynner å bruke dette utstyret. RETTIGHETER TIL PROGRAMVAREN GIS KUN PÅ DEN BETINGELSE AT KUNDEN ER INNFORSTÅTT MED ALLE BESTEMMELSER OG VILKÅR I LISENSAVTALEN. TAR DU DETTE UTSTYRET I BRUK, BETYR DET AT DU GODTAR DISSE BESTEMMELSENE OG VILKÅRENE. HVIS DU IKKE GODTAR LISENSAVTALEN, MÅ DU ENTEN FJERNE ALL PROGRAMVARE FRA HARDDISKEN OG ØDELEGGE HOVEDDISKETTENE, ELLER RETURNERE PC-EN MED ALL PROGRAMVAREN OG FÅ HELE KJØPESUMMEN REFUNDERT. FORTSETTER DU KONFIGURERINGEN, BETYR DET AT DU GODTAR BETINGELSENE I LISENSAVTALEN.
HVIS IKKE ANNET ER ANGITT, GJELDER DENNE LISENSAVTALEN FOR HPs PROGRAMVARE OG BRUK AV ALL PROGRAMVARE SOM LEVERES KUNDEN SOM EN DEL AV HP-PRODUKTET. DEN GJELDER FORAN ANDRE ERKLÆRINGER OM PROGRAMVAREGARANTI SOM KAN VÆRE INKLUDERT I DETTE HP-PRODUKTET ELLER SOM KAN FINNES ONLINE.
Referansehåndbok iii
Page 4
Lisensavtale for programvare
Operativsystem og programapplikasjoner fra Microsoft er lisensiert til deg i henhold til Microsoft-lisensavtalen som finnes i Microsoft-dokumentasjonen eller som vises på skjermen når Microsofts programprodukter startes.
For maskiner med et operativsystem fra Microsoft: Når du har startet maskinen og akseptert Microsoft End-User License Agreement ("EULA"), er dine lisensrettigheter gyldige bare hvis et Certificate of Authenticity ("COA")-merke som svarer til ditt Microsoft-operativsystem, er levert med maskinen. COA-merket finnes vanligvis på undersiden av datamaskinen. Hvis COA-merket ikke svarer til ditt Microsoft-operativsystem, eller mangler, skal du kontakte din HP-forhandler.
Annen programvare og operativsystemer fra andre leverandører dekkes av den aktuelle leverandørlisensen. Følgende lisensbetingelser gjelder for bruk av HP-programvaren:
BRUK. Kunden kan bare bruke programvaren på ett HP-produkt. Kunden kan ikke bruke programvaren i nettverk eller på annen måte bruke den på flere enn ett HP-produkt. Kunden kan ikke deassemblere eller dekompilere programvaren, med mindre det er tillatt i henhold til lov.
KOPIER OG TILPASSEDE VERSJONER. Kunden kan ta kopier av programvaren (a) for arkiveringsformål, eller (b) når kopiering eller tilpassing er et nødvendig element i bruken av programvaren på ett HP-produkt, så lenge kopien og tilpasningen ikke blir brukt på noen annen måte.
EIENDOMSRETT. Kunden aksepterer å ikke ha noen eiendomsrett til programvaren, annet enn eiendomsrett til de fysiske mediene. Kunden er kjent med og aksepterer at programvaren er kopibeskyttet og beskyttet av lover og bestemmelser om opphavsrett. Kunden er kjent med og aksepterer at programvaren kan være utviklet av en tredjeparts programvareleverandør som er navngitt i opphavsrett­merknadene som følger med programvaren, og som har rett til å holde Kunden ansvarlig for ethvert brudd på lover og bestemmelser om opphavsrett eller brudd på denne lisensavtalen.
iv Referansehåndbok
Page 5
Lisensavtale for programvare
CD ELLER DVD FOR GJENOPPRETTING AV PRODUKTET. Hvis HP-produktet ble levert med en CD- eller
DVD-plate for gjenoppretting av produktet, gjelder følgende: (i) CD-en eller DVD-en for gjenoppretting av produktet og/eller hjelpeprogrammer kan bare brukes til gjenoppretting av harddisken på HP-produktet som CD-en eller DVD-en opprinnelig ble levert sammen med. (ii) For bruk av operativsystemprogramvare fra Microsoft på en CD- eller DVD-plate for produktgjenoppretting gjelder Microsofts lisensavtale for sluttbrukere.
OVERFØRING AV RETTIGHETER TIL PROGRAMVARE. Kunden kan overføre rettigheter til
programvaren til en tredje part bare som del av overføring av alle rettigheter, og bare etter at den tredje part først har akseptert at han/hun er bundet av vilkårene i denne lisensavtalen. Ved slik overføring aksepterer Kunden at hans/hennes rettigheter til programvaren opphører, og han/hun skal enten ødelegge sine kopier og tilpassede versjoner eller levere dem til den tredje part.
VIDERELISENSIERING OG DISTRIBUSJON. Kunden kan ikke leie ut eller viderelisensiere programvaren, eller distribuere kopier eller tilpassede versjoner av programvaren til utenforstående gjennom fysiske medier eller telekommunikasjon, uten først å ha innhentet skriftlig tillatelse fra Hewlett-Packard.
OPPHØR. Hewlett-Packard kan bringe denne programvarelisensen til opphør hvis Kunden unnlater å oppfylle et hvilket som helst av disse vilkårene, forutsatt at Hewlett-Packard har krevd at Kunden retter opp manglene, og Kunden ikke har gjort dette innen 30 (tretti) dager.
OPPDATERING OG OPPGRADERING. Kunden aksepterer at programvaren ikke inkluderer oppdateringer og oppgraderinger som kan leveres av Hewlett-Packard under en separat avtale om vedlikehold.
EKSPORTKLAUSUL. Kunden aksepterer at han/hun ikke kan eksportere eller reeksportere programvaren eller noen kopi eller tilpasset versjon av denne, som vil være i strid med U.S. Export Administration-bestemmelser eller andre gjeldende bestemmelser.
Referansehåndbok v
Page 6
Lisensavtale for programvare
RETTIGHETER FOR USAs FORVALTNING. Bruk, kopiering eller fremlegging er underlagt HPs standard kommersielle lisensieringsvilkår og for non-DOD Departments and Agencies of the U.S. Government, begrensningene i FAR
52.227-19(c)(1-2) (juni 1987) Hewlett-Packard Company, 3000 Hanover Street, Palo Alto, CA 94304 U.S.A. Copyright © 2000 Hewlett-Packard Company. Med enerett. Kunden aksepterer også at programvaren leveres og lisensieres som "Commercial notebook software" slik det er definert i DFARS 252-227-7014 (juni 1995) eller som et "commercial item" slik det er definert i FAR 2.101(a), eller som "Restricted notebook software" slik det er definert i FAR 52.227-19 (eller en tilsvarende forskrift eller kontraktklausul), henholdsvis. Kunden aksepterer at han/hun bare har de rettighetene som er gitt for slik programvare av den gjeldende FAR- eller DFARS-klausulen eller HPs standard programvareavtale for det aktuelle produktet.
STØTTE FOR SERVICE PACK FOR MICROSOFT OPERATIVSYSTEMER. HP gir sluttbruker-support på
HP-maskiner som bruker Microsoft operativsystem, inkludert for de siste Service Packs. Denne support blir tilgjengelig 30 dager etter utgivelse av en Service Pack.
TEKNOLOGI FOR TILGJENGELIGHET. Dette produktet er laget for å være mest mulig tilgjengelig. Det er testet med ledende teknologi for tilgjengelighet for å sikre lik tilgang til produktet for alle, når som helst, og hvor som helst.
vi Referansehåndbok
Page 7

Innhold

Lisensavtale for programvare
1 Komme i gang
De ulike delene av maskinen . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1–1
Komponenter på fremsiden og på høyre side . . . . . . 1–2
Komponenter på venstre side og på baksiden . . . . . 1–4
Komponenter på undersiden . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1–6
Statuslamper . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1–8
Sette opp datamaskinen . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1–10
Trinn 1: Sett inn batteriet. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1–10
Trinn 2: Koble til strøm. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1–11
Trinn 3: Koble til en telefonlinje . . . . . . . . . . . . . . . 1–12
Trinn 4: Slå på datamaskinen . . . . . . . . . . . . . . . . . 1–13
Trinn 5: Sette opp Windows . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1–14
2 Grunnleggende bruk
Bruke maskinen . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2–1
Standard strøminnstillinger . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2–2
Tilbakestille maskinen. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2–3
Endre oppstartstasjon. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2–3
Bruke styreputen . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2–4
Bruke trykking på styreputen som klikking . . . . . . . 2–5
Bruke funksjonstastene . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2–6
Bruke One-Touch-knappene . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2–7
Bruke Windows- og applikasjonstastene. . . . . . . . . . 2–8
Skrive spesialtegn med Alt Gr-tasten . . . . . . . . . . . . 2–9
Referansehåndbok vii
Page 8
Innhold
Bruke CD-er og DVD-er . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2–10
Sette inn eller ta ut en CD eller en DVD . . . . . . . . . 2–10
Spille av DVD-filmer . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2–11
Lage eller kopiere CD-er . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2–12
Skrive til DVD-er . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2–12
Sikre datamaskinen . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2–13
Bruke passordbeskyttelse . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2–13
Låse maskinen . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2–13
Koble til en tyverisikringskabel. . . . . . . . . . . . . . . . 2–14
Beskytte maskinen mot virus. . . . . . . . . . . . . . . . . . 2–15
Låse harddisken . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2–15
Vedlikeholde maskinen . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2–16
Beskytte harddisken. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2–16
Vedlikeholde maskinen . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2–16
Beskytte dataene dine . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2–17
Forlenge skjermens levetid . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2–17
Rengjøre datamaskinen . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2–18
3 Batterier og strømstyring
Styre strømforbruket . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3–1
Om automatisk strømstyring . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3–2
Endre tidsutkoblingsinnstillinger
og lage strømoppsett . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3–3
Bruke batteristrøm . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3–3
Kontrollere batteristatus . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3–4
Reagere på varsel om lite batteristrøm . . . . . . . . . . . 3–5
Lade opp batteriet . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3–5
Få mest mulig ut av batteriene. . . . . . . . . . . . . . . . . . 3–6
viii Referansehåndbok
Page 9
4 Modem- og nettverkstilkoblinger
Bruke modemet . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4–1
Koble til modemet . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4–2
Spesielle begrensninger i enkelte land. . . . . . . . . . . . 4–3
Endre modeminnstillinger . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4–4
Koble til et nettverk (LAN) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4–5
Bruke et trådløst nettverkskort. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4–6
Opprette trådløse tilkoblinger
(kun på enkelte modeller). . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4–8
Slå på og av trådløs kommunikasjon. . . . . . . . . . . . 4–10
5 Tilleggsenheter
Koble til eksterne enheter. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5–1
Sette inn eller ta ut et PC-kort . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5–1
Koble til en lydenhet . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5–3
Bruke en ekstern skjerm . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5–4
Koble til en 1394-enhet
(kun på enkelte modeller) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5–6
Koble til en infrarød-enhet
(kun på enkelte modeller) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5–6
Bruke en portreplikator
(kun på enkelte modeller) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5–8
Installere ekstra minne (RAM). . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5–11
Installere en minnemodul . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5–11
Ta ut en minnemodul. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5–13
Bytte ut harddisken . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5–14
Slik bytter du ut harddisken. . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5–14
Ta av harddiskholderen . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5–16
Klargjøre en ny harddisk . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5–17
Innhold
Referansehåndbok ix
Page 10
Innhold
6 Feilsøking
Løse problemer med datamaskinen . . . . . . . . . . . . . . . . . 6–1
Lydproblemer . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6–2
CD- og DVD-problemer . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6–3
Skjermproblemer . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6–5
Harddiskproblemer . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6–6
Problemer med varme . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6–7
Infrarødproblemer . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6–7
Problemer med tastatur og pekeenhet . . . . . . . . . . . . 6–8
Problemer med lokalnettverk (LAN). . . . . . . . . . . . . 6–9
Minneproblemer . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6–10
Modemproblemer . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6–11
Problemer med PC-kort (PCMCIA) . . . . . . . . . . . . 6–14
Problemer med ytelsen . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6–15
Problemer med strøm og batterier . . . . . . . . . . . . . . 6–16
Problemer med utskrift . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6–19
Problemer med serielle
og parallelle enheter og USB-enheter . . . . . . . . . . . 6–20
Problemer med oppstart. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6–21
Problemer med trådløs forbindelse . . . . . . . . . . . . . 6–23
Konfigurere maskinen . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6–25
Kjøre BIOS Setup-programmet. . . . . . . . . . . . . . . . 6–25
Endre innstillinger for skjermminne
via BIOS Setup . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6–30
Oppdatere programvare og drivere via Internett . . . . . . 6–30
Bruke systemgjenoppretting. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6–30
Beskytte dataene . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6–31
Reparere operativsystemet. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6–32
Installere operativsystemet på nytt . . . . . . . . . . . . . 6–33
Installere drivere på nytt . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6–34
Gjenopprette dataprogrammer. . . . . . . . . . . . . . . . . 6–34
x Referansehåndbok
Page 11
7 Referanseinformasjon
Referanseinformasjon for modem . . . . . . . . . . . . . . . . . . 7–1
Modemreferanse (Conexant) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 7–1
Sikkerhetsinformasjon . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 7–16
Strømledninger . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 7–16
Sikkerhetsregler for batteri . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 7–17
Lasersikkerhet . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 7–18
LED-sikkerhet . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 7–18
Håndtering av kvikksølv . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 7–19
Eksponering for radiofrekvensstråling . . . . . . . . . . 7–19
Trådløs kommunikasjon . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 7–20
Informasjon om forskrifter. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 7–20
USA . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 7–20
Canada . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 7–23
EU . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 7–24
Japan . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 7–27
Korea . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 7–28
New Zealand . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 7–29
Russland. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 7–31
Brasil . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 7–31
Internasjonalt . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 7–31
Innhold
Register
Referansehåndbok xi
Page 12

Komme i gang

De ulike delene av maskinen

Hvilke komponenter som leveres sammen med maskinen, avhenger av hvilket land du har kjøpt den i og hvilke funksjoner du har bestilt. Illustrasjonene nedenfor viser standardkomponentene som leveres sammen med de fleste maskinmodellene.
På illustrasjonen som tilsvarer maskinen din, ser du hvor de ulike komponentene er plassert.
1
Referansehåndbok 1–1
Page 13
Komme i gang

Komponenter på fremsiden og på høyre side

Hovedstatuslamper (venstre mot
1
høyre): strømmodus, harddiskaktivitet og batteri
Styrepute, rullematte,
2
klikkeknapper og på/av-knapp
Strømknapp: Slår datamaskinen
3
på og av
Tastaturstatuslamper
4
One-Touch-taster
5
Åpne/lukke-knapp
6
1–2 Referansehåndbok
PS/2-port
7
CD-stasjon, DVD-stasjon eller en
8
annen stasjon
Batteri
9
På/av-knapp og statuslampe for
-
trådløs enhet (kun på enkelte modeller)
Infrarødport (kun på enkelte
q
modeller)
Harddisk
w
Page 14
Komme i gang
Hovedstatuslamper (venstre mot
1
høyre): strømmodus, harddiskaktivitet og batteri
Styrepute, rullematte,
2
klikkeknapper og på/av-knapp
Strømknapp: Slår datamaskinen
3
på og av
Tastaturstatuslamper
4
One-Touch-taster
5
Åpne/lukke-knapp
6
USB-porter
7
(Universal Serial Bus)
Referansehåndbok 1–3
CD-stasjon, DVD-stasjon eller
8
en annen stasjon
Lydkontakter (venstre mot
9
høyre): lydutgang (hodetelefoner), ekstern mikrofon
Lyddempingsknapp- og lampe,
-
volumkontroll
Batteri
q
På/av-knapp og statuslampe for
w
trådløs enhet (kun på enkelte modeller)
Infrarødport (kun på enkelte
e
modeller)
Page 15
Komme i gang

Komponenter på venstre side og på baksiden

Kontakt for strømadapter
1
USB-porter
2
(Universal Serial Bus)
RJ-45-kontakt: For tilkobling av en
3
nettverkskabel S-Video-utgang
4
Parallellport (LPT1): Bruk denne
5
porten til en parallellskriver eller annen parallellenhet
Seriell port (COM1): Bruk denne
6
porten til seriell mus, modem, skriver eller en annen seriell enhet
Kontakt for ekstern skjerm
7
Kabellåsspor (tyverisikring)
8
1–4 Referansehåndbok
RJ-11-kontakt: For tilkobling av
9
modemledningen Spor og knapp for PC-kort og
-
CardBus (kun på enkelte modeller, forskjellig plassering på ulike modeller)
IEEE 1394-kontakt
q
(kun på enkelte modeller) Lydkontakter (venstre mot
w
høyre): ekstern mikrofon, lyd ut (hodetelefoner)
Volumkontroll
e
Knapp og lampe for demping
r
av lyd
Diskettstasjon (kun på enkelte
t
modeller)
Page 16
Komme i gang
Kontakt for strømadapter
1
To USB-porter
2
RJ-45-kontakt: For tilkobling av
3
en nettverkskabel
PS/2-port
4
Parallellport (LPT1): For tilkobling
5
av en parallellskriver eller en annen parallellenhet
Kontakt for ekstern skjerm
6
Maskinen har to antenner som er plassert i nærheten av hengslene
bak på maskinen.
S-Video-utgang
7
Kabellåsspor (tyverisikring)
8
RJ-11-kontakt: For tilkobling av
9
en modemledning
IEEE 1394-kontakt (kun på
-
enkelte modeller)
Spor og knapp for PC-kort og
q
CardBus (kun på enkelte modeller, forskjellig plassering på ulike modeller)
Diskettstasjon (kun på enkelte
w
modeller)
Referansehåndbok 1–5
Page 17
Komme i gang

Komponenter på undersiden

Harddisk
1
Batterilås
2
Minnedeksel
3
OBS: FCC (USA) tillater ikke at ikke-autoriserte mini-PCI-enheter benyttes i
Ä
maskinen. Hvis du installerer en mini-PC-enhet som ikke er støttet, kan dette gjøre at maskinen ikke fungerer som den skal og det kan bli vist en advarsel på skjermen. For å være sikker på at maskinen fungerer som den skal, tar du ut enheten som ikke er støttet. Kontakt kundestøtte hvis det vises en advarsel om en mini-PCI-enhet ved en feil.
1–6 Referansehåndbok
Tilbakestillingsknapp
4
Forankringskontakt (kun på
5
enkelte modeller)
Mini-PCI-deksel (ingen
6
brukerdeler innenfor)
Page 18
Komme i gang
Harddisk
1
Batterilås
2
Mini-PCI-deksel (ingen
3
brukerdeler innenfor)
Minnedeksel
4
Forankringskontakt (kun på
5
enkelte modeller)
Tilbakestillingsknapp
6
Referansehåndbok 1–7
Page 19
Komme i gang

Statuslamper

Maskinen har flere statuslamper som viser strøm- og batteristatus, stasjonsaktivitet og tastaturfunksjoner som Caps Lock og Num Lock.
Illustrasjonen nedenfor viser hovedstatuslampene på forsiden av datamaskinen.
Strømmodus
1
Q På: maskinen er på (selv om skjermen er av). Q Blinker: maskinen er i ventemodus. Q Av: maskinen er av eller i dvalemodus.
Harddiskaktivitet
2
På: maskinen bruker harddisken.
Batteristatus
3
Q Grønn: Strømadapteren er tilkoblet og batteriet er fulladet. Q Gult: Strømadapteren er tilkoblet og batteriet er under opplading. Q Blinker: Strømadapteren er tilkoblet og batteriet mangler eller
har en feil.
Q Av: Strømadapteren er ikke tilkoblet.
1–8 Referansehåndbok
Page 20
Komme i gang
Tastaturstatuslampene over tastaturet viser status for noen av tastaturfunksjonene.
Caps Lock på: Caps Lock (store bokstaver) er aktiv.
1
Num Lock på: Num Lock er aktiv. Talltastlåsen må også være på
2
hvis du skal bruke de innebygde numeriske tastene. Tall tastlås på : Det innebygde numeriske tastaturet er aktivt (Fn+F8).
3
Num Lock må også være på for å kunne bruke de numeriske tastene. Hvis ikke, fungerer tastene som piltaster (som vist på eksterne tastaturer).
Referansehåndbok 1–9
Page 21
Komme i gang

Sette opp datamaskinen

ADVARSEL: For å redusere risikoen for alvorlige skader, leser du
Å
opplysningene i håndboken Sikkerhet og komfort. Den beskriver hvordan du setter opp maskinen og hvordan du arbeider med den på en måte som forebygger helseskader. Håndboken inneholder også viktige sikkerhetsopplysninger. Du finner denne håndboken på
http://www.compaq.com/ergo, på harddisken eller på CD-en
Documentation Library (Dokumentasjonsbibliotek) som leveres sammen med maskinen.
Første gangen du skal bruke maskinen, må du koble til strømadapteren, lade opp batteriet, slå på maskinen og sette opp Windows.

Trinn 1: Sett inn batteriet

ADVARSEL: Ikke ødelegg eller stikk hull på batterier. Kast heller ikke
batterier på åpen ild. Batteriene kan sprekke eller eksplodere og frigi
Å
farlige kjemikalier. Oppladbare batterier må resirkuleres eller avhendes på forsvarlig måte.
Slik installerer du batteriet:
1. Snu maskinen opp-ned.
2. Sett batteriet inn i batteribrønnen med kontaktenden først, og skyv batteriet inn til det klikker på plass.
1–10 Referansehåndbok
Page 22

Trinn 2: Koble til strøm

OBS: Bruk kun strømadapteren som ble levert sammen med datamaskinen
Ä
(eller en annet godkjent adapter som tilfredsstiller maskinkravene). Bruker du feil strømadapter, kan du skade maskinen eller adapteren, miste data og oppheve garantien for maskinen.
1. Koble strømadapteren til datamaskinen.
2. Koble strømledningen til strømadapteren.
3. Plugg strømledningen inn i en stikkontakt. Ladingen av batteriet starter.
Når du skal koble fra strømledningen, tar du den først ut fra
stikkontakten og deretter fra strømadapteren.
Komme i gang
Mens batteriet lades kan du fortsette med "Trinn 3: Koble til en
telefonlinje".
Referansehåndbok 1–11
Page 23
Komme i gang

Trinn 3: Koble til en telefonlinje

1. Kontrollér at telefonlinjen er en analog linje, også kalt en datalinje. Ikke bruk en digital linje.
2. Koble telefonledningen (RJ-11) til en telefonkontakt.
3. Koble den andre enden av telefonledningen til modemkontakten (RJ-11) på datamaskinen.
Detaljerte opplysninger om hvordan du bruker modemet finner du under "Bruke modemet".
1–12 Referansehåndbok
Page 24

Trinn 4: Slå på datamaskinen

Trykk på strømknappen på venstre side over tastaturet. Når maskinen starter, starter også Windows automatisk.
Hvis maskinen ikke starter når du kjører på batteristrøm, kan
batteriet være utladet. Koble til strømadapteren og trykk på strømknappen igjen. La strømadapteren være tilkoblet til batteriet er helt oppladet. Hvor lang tid det tar å lade opp batteriet, avhenger av bruk av maskinen og andre faktorer.
Komme i gang
ADVARSEL: Maskinen er laget for å kunne kjøre krevende
Å
programmer ved høy hastighet. Det er derfor normalt at maskinen kjennes varm ut når den brukes sammenhengende over lengre perioder. For å unngå ubehag eller brannskader, må du ikke blokkere luftespaltene eller arbeide med maskinen liggende i fanget i lengre perioder. Maskinen overholder temperaturgrensesverdiene for brukertilgjengelige overflater som definert av den internasjonale sikkerhetsstandarden for IT-utstyr (IEC 60950).
Referansehåndbok 1–13
Page 25
Komme i gang

Trinn 5: Sette opp Windows

Operativsystemet Microsoft Windows er forhåndsinstallert på harddisken på maskinen. Første gang du slår på maskinen, starter installeringsprogrammet for Windows automatisk slik at du kan tilpasse oppsettet av maskinen.
1. Følg veiledningen på skjermen. Hvis du blir bedt om å oppgi produkt-ID-koden, finner du denne koden på undersiden av datamaskinen.
2. Kontrollér landinnstillingene og regionale innstillinger for modemet: Velg Start > Kontrollpanel > Skrivere og annen maskinvare > Telefon- og modemalternativer. Deretter velger du land/område.
1–14 Referansehåndbok
Page 26

Grunnleggende bruk

Bruke maskinen

Du kan starte og stoppe maskinen med strømknappen. Avhengig av strømbehov, tilkoblingstyper og oppstartstid kan du også bruke andre metoder. Dette kapitlet beskriver flere av disse metodene.
2
Referansehåndbok 2–1
Page 27
Grunnleggende bruk

Standard strøminnstillinger

Strømmodus Aktiveres slik Funksjon
—Strømstatuslam
pen er på. AV—Strømstatuslam
pen er av.
Ventemodus— Strømstatuslampen blinker.
Dvalemodus— Strømstatuslampen er av.
Trykk raskt på strømknappen.
Velg Start > Slå av datamaskinen > Slå av. Hvis maskinen ikke reagerer og du ikke kan slå av maskinen via Windows, trykker du på og holder nede strømknappen i 4 sekunder for å slå av maskinen.
Velg Start > Slå av datamaskinen > Ventemodus.
-eller­La maskinen gå i
ventemodus automatisk etter en bestemt tid.
Hvis maskinen er på, trykker du raskt på strømknappen.
-eller­Trykk på Fn+F12.
-eller­La maskinen gå i
dvalemodus automatisk etter en bestemt tid.
Slår på maskinen.
Slår av maskinen.
Q Sparer strøm. Q Slår av skjermen og
andre komponenter.
Q Arbeidet lagres i
minnet.
Q Starter raskt igjen. Q Gjenoppretter
nettverksforbindelser.
Q Sparer mest mulig
strøm.
Q Lagrer arbeidet på
harddisken og slår av maskinen.
Q Gjenoppretter
nettverksforbindelser.
Du kan også tilpasse måten strømmodusene virker på. Se kapitlet
"Batterier og strømstyring" i denne håndboken.
2–2 Referansehåndbok
Page 28

Tilbakestille maskinen

Noen ganger kan Windows eller maskinen slutte å reagere på kommandoer, og du klarer ikke å slå av maskinen. Hvis det skjer, prøver du disse metodene i den rekkefølgen de er nevnt:
Q Avslutt Windows hvis det er mulig. Trykk på ctrl+alt+del og
velg Slå av > Start på nytt.
-eller-
Q Trykk i minst 4 sekunder på strømknappen til skjermen slås
av. Du vil miste data som du ikke har lagret. Trykk på strømknappen igjen for å starte maskinen på nytt.
-eller-
Q Trykk på tilbakestillingsknappen på undersiden av
datamaskinen med spissen av en binders. Trykk deretter på strømknappen for å starte på nytt.
Du kan tilbakestille datamaskinen når den er forankret i en portreplikator ved å trykke på tilbakestillingsknappen på venstre side av portreplikatoren.
Grunnleggende bruk

Endre oppstartstasjon

Maskinen starter vanligvis opp fra den interne harddisken. Du kan også starte datamaskinen fra en diskettstasjon, en CD-ROM-stasjon eller et internt nettverkskort.
1. Velg Start > Slå av datamaskinen > Start på nytt.
2. Når logovinduet vises, trykker du på Boot (Oppstart).
3. Bruk piltastene til å velge oppstartstasjon og trykk på
Hvis du vil starte opp fra en bestemt enhet når den er tilkoblet, endrer du oppstartrekkefølgen ved hjelp av BIOS Setup-programmet. Se "Konfigurere maskinen" i kapitlet "Feilsøking" i denne håndboken.
Referansehåndbok 2–3
esc for å vise menyen
enter.
Page 29
Grunnleggende bruk

Bruke styreputen

Styreputen (TouchPad) har en på/av-knapp slik at du kan slå den av for ikke å flytte pekeren ved et uhell mens du bruker tastaturet. Indikatorlampen slås av når du slår av styreputen.
1 Klikkeknapper. Klikkeknappene fungerer som venstre og høyre
museknapp på en vanlig mus.
2 Styrepute (berøringsfølsom pekeenhet). 3 På/av-knapp for styrepute og indikatorlampe. 4 Rullematte. Med rullematten kan du bla vertikalt i det aktive vinduet.
2–4 Referansehåndbok
Page 30
Grunnleggende bruk

Bruke trykking på styreputen som klikking

Funksjonen for å bruke trykking på styreputen som klikking, er ikke aktivert som standard. Slik aktiverer du denne funksjonen:
1. Velg Start > Kontrollpanel > Skrivere og annen maskinvare > Mus. Du ser dialogboksen Egenskaper for mus.
2. Velg kategorien Enhetsinnstillinger og deretter knappen Innstillinger.
3. I ruten til venstre velger du Trykking. Kryss av i feltet Aktiver trykk.
4. Velg Bruk > OK > OK.
Funksjonen er aktivert og du kan velge elementer på skjermen ved å trykke raskt med fingeren på styreputen.
Referansehåndbok 2–5
Page 31
Grunnleggende bruk

Bruke funksjonstastene

Ved å trykke på Fn-tasten og en annen tast samtidig lager du en hurtigtast — en snarveitast — for å utføre forskjellige oppgaver. Når du skal bruke en hurtigtast, trykker du på og holder nede trykker på den andre tasten i tastkombinasjonen og slipper begge tastene.
Denne hurtigtasten Gjør dette
Fn+F1 Øker lysstyrken på skjermen.
Fn+F2 Reduserer lysstyrken på skjermen.
Fn+F8 Slår det innebygde numeriske tastaturet
på og av. Påvirker ikke et eksternt tastatur. Hvis Num Lock er på, er de numeriske funksjonene aktive. I motsatt fall er markørfunksjonene aktive (som merket på et eksternt tastatur).
Fn,
Fn+F12 Starter dvalemodus.
Fn+NumLock Slår Scroll Lock på og av.
Fn+Page Up Øker lydstyrken og opphever demping
Fn+Page Down Minsker lydstyrken.
Fn+Tilbakesteg Demper eller opphever demping av lyden.
2–6 Referansehåndbok
av lyden.
Page 32

Bruke One-Touch-knappene

Maskinen har fem One-Touch-taster som kan starte et program eller åpne et dokument eller nettsted med ett enkelt tastetrykk.
Trykk på en One-Touch-tast for å åpne det tilknyttede programmet, dokumentet eller nettstedet.
Slik programmerer du en One-Touch-tast:
1. Velg Start > Alle programmer > Utilities (Verktøy) > One Touch.
2. På kategorien One-Touch klikker du på tasten du vil omprogrammere.
3. Skriv en etikett for tasten og velg programmet, dokumentet, mappen eller nettstedet som du vil at tasten skal åpne.
4. Hvis du vil at etiketten skal vises på skjermen når du trykker på en One-Touch-tast, krysser du av for dette i Onscreen Display (Skjermvisning).
Grunnleggende bruk
Referansehåndbok 2–7
Page 33
Grunnleggende bruk

Bruke Windows- og applikasjonstastene

Med Windows-tasten viser du Start-menyen i Windows. Dette er det samme som å velge Start-knappen på oppgavelinjen.
Applikasjon-tasten åpner snarveimenyen for et element du har merket. Dette er den samme menyen som åpnes når du høyreklikker mens du peker på elementet.
Denne tastkombinasjonen Gjør dette
Windows-tast+E Starter Windows Utforsker.
Windows-tast+F1 Starter Windows Hjelp.
Windows-tast+F Åpner Windows Søk: Søk.
Windows-tast+M Minimerer alle åpne vinduer.
Skift+Windows-tast+M Tilbakestiller alle minimerte vinduer
Windows-tast+R Åpner Windows-dialogboksen Kjør.
2–8 Referansehåndbok
til den opprinnelige størrelsen.
Page 34
Grunnleggende bruk

Skrive spesialtegn med Alt Gr-tasten

Ikke-amerikanske tastaturer har en Alt Gr-tast til høyre for mellomromstasten. Med denne tasten kan du skrive visse spesialtegn med tastaturet. Disse spesialtegnene vises i det nederste høyre hjørnet på noen av tastene på tastaturet. For eksempel:
1Med Skift
2Uten Skift
3 Alt Gr
» For å skrive et Alt Gr-tegn, trykker du på og holder nede Alt
Gr-tasten samtidig som du trykker på tasten med tegnet.
Hvis tastaturet ikke har noen Alt Gr-tast, kan du bruke Alt-tasten i
stedet for Alt Gr-tasten.
Referansehåndbok 2–9
Page 35
Grunnleggende bruk

Bruke CD-er og DVD-er

Sette inn eller ta ut en CD eller en DVD

OBS: Ikke ta ut en CD eller DVD mens maskinen leser fra den. Det kan
Ä
føre til at maskinen henger og at du mister data. For å unngå å skade platen eller stasjonen, passer du på at CD-en eller DVD-en er trykket helt ned på spindelen.
Plasseringen av CD-ROM- og DVD-stasjonen er forskjellig fra
modell til modell.
1. Trykk på knappen foran på CD-ROM eller DVD-stasjonen. Hvis det er første gang du bruker stasjonen, må du huske på å fjerne pappskiven som er satt inn.
2. Trykk CD-en eller DVD-en forsiktig men bestemt ned på spindelen (etikettsiden skal vende oppover).
-eller­Ta ut CD- eller DVD-platen.
3. Skyv skuffen inn igjen for å lukke stasjonen.
Hvis maskinen ikke har strøm, kan du åpne stasjonen manuelt for
å ta ut en CD. Stikk spissen av en binders forsiktig inn i hullet foran på stasjonen for å åpne den.
2–10 Referansehåndbok
Page 36

Spille av DVD-filmer

Hvis maskinen har en DVD-stasjon, eller en annen stasjon som kan lese DVD-er, har den også et program for avspilling av DVD-filmer.
» Velg Start > Alle programmer > Multimedia > DVD-spiller >
InterVideo WinDVD.
Ved batteridrift får du best ytelse ved avspilling av filmer ved å
velge strømoppsettet Bærbar i kontrollpanelet.
DVD-plater kan ha sonekoder innebygget i platen. Disse kodene
hindrer DVD-filmer fra å bli avspilt utenfor den sonen der de blir solgt. Hvis du får en sonekodefeil, forsøker du å spille en DVD-film som er tiltenkt en annen sone.
På de fleste DVD-stasjoner kan du bare endre regionkode et begrenset antall ganger (vanligvis ikke mer enn fire). Når grensen er nådd, vil den siste endringen bli hardkodet i DVD-stasjonen slik at den blir permanent. Garantien dekker ikke kostnadene for å rette dette. Du finner mer informasjon om hvordan du angir sonekode i hjelpen i DVD-programmet.
Grunnleggende bruk
Referansehåndbok 2–11
Page 37
Grunnleggende bruk

Lage eller kopiere CD-er

Hvis maskinen har en kombinert DVD/CDRW-stasjon, følger det også med programvare, som Roxio Easy CD Creator, som gjør at du kan kopiere eller lage CD-er. Følg veiledningen som følger med denne programvaren. Lese- og skrivekvaliteten kan variere på ulike plater.

Skrive til DVD-er

Hvis maskinen har en kombinert DVD+RW/R og CDRW-stasjon, må du installere programvaren Roxio Easy CD Creator og Sonic My DVD fra CD-ene som leveres sammen med maskinen, før du kan skrive til DVD-er.
Følg disse retningslinjene når du skriver til DVD+R- eller DVD+RW-plater:
Q Plassér maskinen på en flat og stabil overflate. Pass på at
romtemperaturen er under 32° C.
Q Pass på at maskinen er koblet til strømnettet via
strømadapteren.
Q Lukk og avslutt alle programmer bortsett fra Roxio
Easy CD Creator (når du skriver til en dataplate) eller Sonic My DVD (når du skriver til en filmplate).
2–12 Referansehåndbok
Page 38

Sikre datamaskinen

Bruke passordbeskyttelse

Du kan sikre maskinen mot tilgang fra andre brukere ved å bruke passord. Slik gjør du:
1. Velg Start > Kontrollpanel > Brukerkontoer og velg kontoen din.
2. Velg Opprette et passord og angi et passord.
3. Velg Start > Kontrollpanel > Ytelse og vedlikehold > Strømalternativer.
4. På kategorien Avansert krysser du av i alternativet for å kreve passord når maskinen gjenopptar kjøring etter hvilemodus (ventemodus).
For å oppheve passordbeskyttelsen gjentar du veiledningen
ovenfor, men angir et tomt passord.
For mest mulig sikkerhet bruker du passordbeskyttelse både i Windows og i BIOS Setup. Flere opplysninger finner du under
"Konfigurere maskinen" i kapitlet "Feilsøking".
Grunnleggende bruk

Låse maskinen

Du kan hindre uautorisert tilgang mens maskinen kjører ved å låse maskinen før du forlater den, eller du kan velge en skjermbeskytter med et Windows-passord. Du kan låse datamaskinen på denne måten:
Q Hvis en One-Touch-tast er knyttet til Quick Lock (Hurtiglås),
trykker du på denne tasten.
-eller-
Q Trykk på ctrl+alt+del og velg Lås datamaskinen.
Du låser opp maskinen ved å følge den vanlig fremgangsmåten for pålogging.
Referansehåndbok 2–13
Page 39
Grunnleggende bruk

Koble til en tyverisikringskabel

Maskinen har et innebygd feste som kan brukes til å sikre maskinen med tyverisikringskabel og lås, for eksempel med Kensington MicroSaver-låsesystemet, som er tilgjengelig i mange dataforretninger.
1. Legg kabelen rundt et fastmontert objekt.
2. Sett kabelen inn i festesporet på datamaskinen.
3. Lås kabelen med nøkkelen og oppbevar nøkkelen på et trygt sted.
Sikkerhetsløsningene fungerer forebyggende. Løsningene
gir ingen garanti for at produktet ikke kan bli stjålet eller utsatt for hærverk.
2–14 Referansehåndbok
Page 40

Beskytte maskinen mot virus

Med antivirusprogramvare kan du beskytte dataene dine mot datavirus. Dette er spesielt viktig hvis du bruker Internett.
Maskinen leveres med programmet Norton AntiVirus. Fordi det stadig dukker opp nye virus, bør du sørge for å holde
programmets virusdefinisjoner oppdatert. Norton AntiVirus­oppdateringer finner du på
http://www.symantec.com. Du finner
detaljerte veiledninger i hjelpetekstene for programmet.

Låse harddisken

Du kan låse den interne harddisken slik at ikke du ikke får tilgang til den uten å oppgi et passord.
OBS: Når du aktiverer harddisklåsen, blir gjeldende
Ä
BIOS-brukerpassord (eller administratorpassordet hvis det er det eneste passordet) kodet på harddisken. Hvis du flytter harddisken til en
annen maskin, får du ikke tilgang til harddisken før du angir et brukerpassord (eller administratorpassord) som samsvarer med passordet som er kodet inn på harddisken. Når passordene samsvarer, kan du endre passordet for
datamaskinen (og disken). Hvis du glemmer passordet, kan du ikke gjenopprette dataene.
Grunnleggende bruk
1. Velg Start > Slå av datamaskinen > Start på nytt.
2. Når logovinduet vises, trykker du på
F2 for å åpne BIOS
Setup-programmet.
3. Fra menyen Security (Sikkerhet) velger du Password Required to Boot (Krev passord ved oppstart).
4. Fra menyen Security (Sikkerhet) velger du Internal hard drive lock (Låsing av intern harddisk).
5. Trykk på
Referansehåndbok 2–15
F10 for å lagre og avslutte BIOS Setup.
Page 41
Grunnleggende bruk

Vedlikeholde maskinen

Følg anbefalingene nedenfor for å vedlikeholde maskinen i det daglige arbeidet og for å forhindre fysisk skade og tap av data.

Beskytte harddisken

Harddisker kan, i likhet med andre interne komponenter, skades ved feilaktig håndtering og bruk.
Q Unngå støt og slag. Q Ikke bruk maskinen mens du reiser i ujevnt terreng. Q Sett maskinen i ventemodus, eller slå den av, før du flytter
den. Dette slår av harddisken. Et fall på noen få centimeter mot en hard overflate mens harddisken er i bruk kan ødelegge data eller skade disken.
Q Bær maskinen i en polstret veske for å beskytte den mot slag
og støt.
Q Vær forsiktig når du setter fra deg maskinen.

Vedlikeholde maskinen

Q Sørg for at det er tilstrekkelig ventilasjon rundt maskinen.
Plassér alltid maskinen på et flatt underlag slik at luften kan strømme fritt rundt og under den.
Q Slå alltid av datamaskinen eller sett den i dvalemodus før
du legger den i bærevesken.
Q Ikke løft opp eller bær datamaskinen etter skjermen. Q Ikke bruk maskinen utendørs hvis det regner eller snør (fuktig
vær). Hvis maskinen er kald, bør du varme den opp gradvis for å unngå kondens.
Q Vedlikehold batteriene slik at du får best mulig ytelse. Se
kapitlet "Batterier og strømstyring".
2–16 Referansehåndbok
Page 42

Beskytte dataene dine

Q Ikke bruk noen pekeenhet eller aktivér andre enheter som
avbryter driften, mens systemet starter opp eller stopper.
Q Ta sikkerhetskopier av dataene dine med jevne mellomrom.
Kopiér filer til disketter, CD-er, DVD-er eller andre medier eller til nettverkstasjoner.
Q Bruk et antivirusprogram (for eksempel Norton AntiVirus
som følger med datamaskinen) for å kontrollere filene og operativsystemet.
Q Kontrollér disken med Verktøy-kategorien i
Egenskaper-vinduet for disken.

Forlenge skjermens levetid

Q Sett lysstyrke på skjermen til det laveste komfortable nivået
(
Fn+F1).
Q Hvis du ikke bruker en ekstern skjerm, bør du sette
tidsutkoblingene for skjermen (både for strømdrift og batteridrift) til kortest mulig intervall.
Q Ikke bruk en skjermbeskytter eller annen programvare som
hindrer at maskinen slår av skjermen eller går i ventemodus etter en angitt tidsperiode med inaktivitet. Hvis du bruker skjermbeskytter, aktiverer du alternativet som slår av skjermen etter en gitt tidsperiode.
Q Ikke deaktivér tidsutkoblingene for å slå av skjermen eller for
ventemodus.
Q Hvis du kjører maskinen på strømnettet og ikke har koblet til
noen ekstern skjerm, bør du sette maskinen i ventemodus når den ikke er i bruk.
Grunnleggende bruk
Referansehåndbok 2–17
Page 43
Grunnleggende bruk

Rengjøre datamaskinen

Q Du kan rengjøre maskinen med en myk klut fuktet med rent
vann eller mildt såpevann. Ikke bruk en veldig våt klut, og pass på at det ikke kommer vann inn i kabinettet.
Q Ikke bruk skuremidler, spesielt ikke på skjermen. Ikke bruk
rengjøringsmiddel direkte på skjermen. Ha i stedet middelet på en myk klut, og tørk forsiktig over skjermen med kluten.
2–18 Referansehåndbok
Page 44

Batterier og strømstyring

Styre strømforbruket

Når du kjører datamaskinen på batteristrøm, kan du øke batteriets driftstid uten at det går ut over ytelsen. Maskinen er laget slik at du skal kunne redusere strømforbruket og utvide driftstiden for batteriet.
Hvis du ikke bruker maskinen i løpet av en definert tidsperiode, vil den automatisk gå over i strømsparingsmodus. Du kan tilpasse disse tidsutkoblingene slik at de passer til arbeidsvanene dine.
3
Referansehåndbok 3–1
Page 45
Batterier og strømstyring

Om automatisk strømstyring

Maskinen går automatisk i dvalemodus og ventemodus, og slår av harddisken og skjermen i henhold til innstillinger du velger i Windows.
Når Skjer dette Slå på igjen
Du ikke har brukt tastaturet eller en pekeenhet i den angitte tidsperioden.
Harddisken er ikke i bruk innen tidsintervallet du har valgt.
Pekeenheter og disker brukes ikke og ingen porter eller kontakter (serielle, parallelle eller infrarøde) er aktive innen tidsintervallet du har valgt.
Maskinen blir værende i ventemodus i det tidsintervallet du har valgt.
OBS: Gjør det til en vane å lagre arbeidet før du lar datamaskinen
Ä
gå ventemodus. Hvis strømmen blir borte mens datamaskinen er i ventemodus, vil du miste eventuelle data som du ikke har lagret.
Maskinen kan også gå i dvalemodus hvis det er svært lite strøm igjen på batteriet. Hvis det skjer, vil du se når du starter igjen at dataene er blitt lagret, men at noen funksjoner kan være deaktivert. For å gjenoppta normal drift kobler du maskinen til strømnettet med strømadapteren eller setter inn et oppladet batteri. Deretter slår du av maskinen og starter den på nytt.
Skjermen slår seg av.
Skjermen slår seg av for å spare batteristrøm og for å forlenge skjermens levetid.
Harddisken slår seg av.
Dette skjer vanligvis rett etter at skjermen blir slått av.
Ventemodus startes.
Arbeidet lagres i minnet og skjermen og andre komponenter slås av for å spare strøm.
Dvalemodus startes.
Arbeidet lagres på harddisken og maskinen slår seg av.
Trykk raskt på en tast eller beveg en pekeenhet for å slå på skjermen.
Harddisken slår seg på igjen når du begynner å bruke maskinen.
Trykk raskt på strømknappen for å fortsette å arbeide med maskinen.
Trykk på strømknappen for å fortsette å arbeide med maskinen.
3–2 Referansehåndbok
Page 46
Batterier og strømstyring

Endre tidsutkoblingsinnstillinger og lage strømoppsett

Du kan tilpasse de tidsintervallene som bestemmer når datamaskinen skal slå av komponenter automatisk eller gå over i en strømsparingsmodus. Du kan også lagre disse innstillingene som et strømoppsett.
1. Velg Start > Kontrollpanel > Ytelse og vedlikehold > Strømalternativer.
2. Velg kategorien Strømoppsett og velg innstillingene du vil bruke. Hvis du ikke ønsker at en tidsutkobling skal brukes, velger du verdien Aldri i feltet. Du finner mer informasjon i Windows Hjelp.
Hvis du vil lagre innstillingene som et strømoppsett, velger du Lagre som og gir oppsettet et navn.
OBS: Ikke slå av støtten for dvalemodus i strøminnstillingene. Hvis
Ä
dvalemodus er deaktivert og batteriet går helt tomt, vil du miste alle data som ikke er lagret.

Bruke batteristrøm

Opplysninger om hvordan maskinen styrer strømforbruket og hvordan du manuelt kan redusere strømforbruket og forlenge driftstiden på batteriet, finner du i kapitlet "Batterier og strømstyring".
Referansehåndbok 3–3
Page 47
Batterier og strømstyring

Kontrollere batteristatus

På batteristatuslampen
» Kontrollér batteristatuslampen på maskinen.
Fra oppgavelinjen i Windows
På Windows-oppgavelinjen kan du vise et strømikon med detaljert informasjon om batteristatusen (se Windows Hjelp for detaljer). Ikonet ser ut som et batteri når maskinen ikke er koblet til strømnettet.
Q Plassér musepekeren over strømikonet for å vise ladenivået
for batteriet. Verdien vises enten som prosent av fullt ladenivå eller som gjenværende tid.
Q Velg strømikonet for å åpne batterimålervinduet.
Fra kontrollpanelet i Windows
» Velg Start > Kontrollpanel > Ytelse og vedlikehold >
Strømalternativer. Velg kategorien Strømmåler for å se batteristatus. På kategoriene Alarmer og Avansert finner du flere strøminnstillinger.
På batteriet
1. Ta batteriet ut av maskinen. Se kapitlet "Komme i gang" i denne håndboken.
2. Trykk på kontaktplaten på siden av batteriet. Ladenivået vises
med antall lamper som lyser. Hver lampe representerer
20 prosent av full opplading.
3–4 Referansehåndbok
Page 48
Batterier og strømstyring

Reagere på varsel om lite batteristrøm

Datamaskinen varsler automatisk når strømnivået i batteriet er kritisk lavt. Du hører først et høyt lydsignal fra datamaskinen eller du ser en varselmelding på skjermen. Hvis du ikke gjenoppretter strømnivået innen kort tid, vil datamaskinen gå i dvalemodus.
Når maskinen går i dvalemodus på denne måten, vil du ikke kunne starte den på nytt før du har gjenopprettet strømtilførselen ved å gjøre ett av følgende:
Q Bytt ut batteriet med et ladet batteri. Q Koble til strømadapteren.
Hvis du kobler til strømadapteren, kan du fortsette å arbeide mens
batteriet lades opp.

Lade opp batteriet

OBS: Det er normalt at strømadapteren er varm når den er koblet til et
Ä
strømuttak. Datamaskinen er også varm mens batteriet lades opp. Ikke lad opp batteriet mens maskinen ligger i en bæreveske eller lignende. Det kan føre til at batteriet overopphetes.
» Koble strømadapteren til datamaskinen.
Du får lengst mulig driftstid ved å la batteriet lades ut til under 50 prosent før du lader det opp igjen. Lad det helt opp (100 prosent). Oppladingen kan ta flere timer. Hvis du bruker maskinen under oppladingen, kan ladetiden øke.
Driftstiden for et oppladet batteri avhenger av maskinmodellen, strøminnstillingene og av hvordan du bruker maskinen.
Referansehåndbok 3–5
Page 49
Batterier og strømstyring

Få mest mulig ut av batteriene

Følg disse forslagene for at batteristrømmen skal vare så lenge som mulig:
Q Bruk strømadapteren, spesielt når du bruker en CD- eller
DVD-stasjon eller eksterne tilkoblinger som et PC-kort eller et modem.
Q Sett lysstyrken på skjermen til det laveste komfortable
nivået (
Q Sett datamaskinen i ventemodus når du ikke skal bruke
den på en kort stund.
Q Sett maskinen i dvalemodus når du vil lagre gjeldende
arbeidsøkt, og ikke skal bruke maskinen på en dag eller to.
Q Velg innstillinger for automatiske tidsavbrudd med vekt på
strømsparing. Velg laveste prosessorhastighet ved batteridrift hvis datamaskinen har en prosessor med flere hastigheter (standardinnstillingene sparer batteristrøm).
Q Hvis datamaskinen har på/av-knapp for trådløse tilkoblinger,
slår du av trådløse tilkoblinger når du ikke bruker dem. Trykk på på/av-knappen for trådløse tilkoblinger for å slå av lampen.
Q Hvis du har et PC-kort, for eksempel et nettverkskort, tar du
det ut når du ikke bruker det. Noen PC-kort bruker mye strøm selv når de ikke er aktive.
Q Hvis du arbeider med et program som bruker serieporten eller
et PC-kort, bør du avslutte programmet når du er ferdig med å bruke det.
I tillegg følger du disse forslagene for å forlenge batteriets levetid:
Q Ikke la batteriene ligge ubrukt i lengre perioder. Hvis du har
flere batterier, bør du bytte på å bruke dem.
Q Hvis du vanligvis bruker strømnettet, bør du la det bli en vane
å bruke batteriet som strømkilde minst én gang i uken.
Q Koble fra strømadapteren når du ikke bruker datamaskinen.
Fn+F1).
3–6 Referansehåndbok
Page 50
Batterier og strømstyring
Q Lad opp batteriet med jevne mellomrom for å forlenge
batteriets levetid.
Q Hvis maskinen ikke skal brukes på mer enn to uker, tar du ut
batteriet og oppbevarer det tørt og kjølig.
Unngå å utsette batteriet for høy temperatur over lengre tid.
Ä
Q Høy temperatur fører til at selvutladingen av batteriet går
raskere, selv om batteriet ikke står i maskinen. Oppbevar batterier mørkt og kjølig for å forlenge driftsiden lengst mulig.
Q For at batteriladenivået skal vises mest mulig nøyaktig,
bør du kalibrere batterier som ikke har vært brukt på mer enn en måned.
Q Ikke bruk eller lad batterier ved høye temperaturer.
Referansehåndbok 3–7
Page 51
nettverkstilkoblinger

Bruke modemet

Du kan koble modemet til en telefonlinje, og så kommunisere med andre datamaskiner over hele verden. Du kan utforske Internett, sende og motta e-post og bruke maskinen til å sende og motta fakser. Maskinen har flere programmer som du kan bruke sammen med modemet:
Q Internet Explorer for å utforske Internett. Q Outlook Express for å sende og motta e-post. Q Windows Fakskonsoll for å sende og motta fakser.
Best ytelse får du ved å koble deg opp mot en Internett-leverandør (ISP) eller et modemnettverk som har V.90- eller v.92-kompatible modemer. Kontakt Internett-leverandøren for å få en liste over telefonnumre som støtter V.90 eller V.92. V.92 aktiverer modem på vent-teknologi som tillater at en Internett-økt avbrytes og et telefonanrop besvares, for deretter å gjenoppta Internett-økten når samtalen er over.
Den høyeste hastigheten for telefakser er 14,4 Kbps, selv om modemet kan laste ned data ved høyere hastigheter.
4
Modem- og
Referansehåndbok 4–1
Page 52
Modem- og nettverkstilkoblinger

Koble til modemet

OBS: Det er ikke sikkert at det innbygde modemet virker sammen med
Ä
flere telefonlinjer eller et sentralbord (PBX = Private Branch eXchange). Det kan ikke kobles til en telefon med myntapparat og virker ikke sammen med delte linjer. Noen av disse forbindelsene kan resultere i for høy elektrisk spenning og forårsake feil i det interne modemet. Kontrollér linjetypen før du kobler modemet til telefonlinjen.
4–2 Referansehåndbok
Page 53
Modem- og nettverkstilkoblinger

Spesielle begrensninger i enkelte land

Q Mange land bruker en "blackout"-periode etter gjentatte
mislykkede forsøk på å opprette modemforbindelse til en tjenesteleverandør. Antall mislykkede forsøk og perioden du må vente før du kan forsøke igjen, varierer fra land til land. Kontakt telefonselskapet for mer informasjon.
Hvis du for eksempel ringer fra Italia og tilkobling til serveren mislykkes, må du vente ett minutt før du slår nummeret igjen. Hvis du slår nummeret tidligere enn dette, får du feilmeldingen "delay" (forsinkelse). Hvis det fjerde forsøket også mislykkes, må du vente en time før du forsøker nummeret igjen. Hvis du slår nummeret før timen er gått, får du meldingen "black list" (svarteliste).
Q Når du bruker modemet, kan et overspenningsvern beskytte
maskinen mot eventuelle skader fra for eksempel lynnedslag. Du kan koble et hvilket som helst godkjent overspenningsvern til modemledningen når du bruker modemet.
Referansehåndbok 4–3
Page 54
Modem- og nettverkstilkoblinger

Endre modeminnstillinger

Modemet er allerede konfigurert slik at det er kompatibelt med telefonsystemer og modemer i landet der du har kjøpt maskinen. I noen tilfeller kan det imidlertid være nødvendig å endre modeminnstillingene etter lokale forhold. Hvis du har spørsmål angående lokale krav, tar du kontakt med det lokale telefonselskapet.
Q Kontrollpanel. Du kan endre mange modeminnstillinger ved
å åpne Telefon- og modemalternativer i kontrollpanelet i Windows. Velg Egenskaper på kategorien Modemer for å velge tilkoblingshastigheter. Velg Rediger i kategorien Oppringingsregler for å velge oppringingsalternativer.
Q Kommunikasjonsprogrammer. Mange
kommunikasjonsprogrammer har valg du kan bruke for å styre modeminnstillingene. Se i hjelpetekstene for programmet.
Q AT-kommandoer. Du kan styre mange modemfunksjoner
ved hjelp av AT-kommandoer. AT-kommandoer er spesielle tegnstrenger som sendes til modemet, for å konfigurere det. Disse kommandostrengene begynner vanligvis med Du finner en liste med AT-kommandoer for det innebygde modemet i kapitlet "Referanseinformasjon".
Åpne Telefon- og modemalternativer i kontrollpanelet i Windows. Velg Egenskaper i kategorien Modemer. Du kan skrive inn AT-kommandoer i kategorien Avansert i feltet Ekstra initialiseringskommandoer.
"AT".
4–4 Referansehåndbok
Page 55
Modem- og nettverkstilkoblinger

Koble til et nettverk (LAN)

Du kan koble maskinen til lokalnettverk (LAN). Nettverk gir deg tilgang til nettverksressurser, som felles skrivere og filservere, og eventuelt også til Internett.
Slik kobler du til et lokalnettverk:
1. Kontrollér at det eksisterende nettverket støtter Ethernet 10Base-T (10 Mbps) eller 100Base-TX (100 Mbps).
2. Koble nettverkskabelen (følger ikke med) til nettverkskontakten i maskinen. Kabelen må ha en RJ-45-kontakt.
3. Windows oppdager og setter automatisk opp en nettverkstilkobling. Du kan endre innstillingene ved å åpne Nettverk og eksterne tilkoblinger i kontrollpanelet i Windows.
Se Windows Hjelp for å finne informasjon om hvordan du konfigurerer og bruker nettverkstilkoblinger. Velg Start > Hjelp og støtte. Kontakt nettverksadministratoren for å få informasjon om nettverket.
De to lampene ved siden av nettverkskontakten viser status for tilkoblingen:
Q Den gule lampen viser at det pågår nettverksaktivitet. Q Den grønne lampen viser at forbindelsen er på 100 Mbps
per sekund.
Referansehåndbok 4–5
Page 56
Modem- og nettverkstilkoblinger

Bruke et trådløst nettverkskort

Noen maskinmodeller leveres med et trådløst nettverkskort (WLAN). Ved hjelp av det trådløse nettverkskortet kan maskinen koble seg til et kompatibelt trådløst aksesspunkt eller til en annen maskin som har et kompatibelt, trådløst nettverkskort. Du kan ikke bruke det trådløse nettverkskortet for å koble maskinen til et mobiltelefonnett, en trådløs Bluetooth-enhet eller en trådløs telefon.
For å sette opp et trådløst nettverk må du ha:
Q En maskin med et trådløst nettverkskort—nettverkskortet kan
være innebygget, eller det kan være et tilleggskort, for eksempel et PC-kort.
Q Et trådløst aksesspunkt—trådløse aksesspunkter kan være
egne enheter, eller være innebygget i andre nettverksenheter, for eksempel i en ruter.
For at du skal kunne koble deg til Internett via et trådløst nettverk må du ha:
Q En enhet som gir deg tilgang til Internett, for eksempel en
bredbåndskabel, et DSL-modem eller et analogt modem som er koblet til en telefonlinje.
Q Konto hos en internett-leverandør (ISP).
Maskinvaren du må ha for Internett-tilkobling er et trådløst nettverkskort i datamaskinen, et trådløst aksesspunkt og et modem. Utseendet på maskinen varierer mellom de ulike maskinmodellene.
4–6 Referansehåndbok
Page 57
Modem- og nettverkstilkoblinger
Slik bruker du en trådløs nettverkstilkobling:
1. Kontrollér at alle nødvendige drivere for det trådløse nettverkskortet er installert, og at kortet er riktig konfigurert.
Hvis du bruker et innebygget trådløst nettverkskort, vil alle de nødvendige driverne være forhåndsinstallert og kortet vil være forhåndskonfigurert og klart til bruk.
2. Hvis du bruker et innebygget trådløst nettverkskort, kontrollerer du at det er aktivert. Når det trådløse nettverkskortet er aktivert, lyser lampen for trådløse enheter. Hvis lampen for trådløse enheter ikke lyser, trykker du på knappen for trådløse enheter for å aktivere det trådløse nettverkskortet.
Lampen og knappen for den trådløse enheten er merket med trådløs-symbolet som illustrert her. Plasseringen av knappen og lampen er også beskrevet i dokumentasjonen for maskinmodellen din.
3. Kontrollér at aksesspunktet er riktig konfigurert. Opplysninger om dette finner du i dokumentasjonen for aksesspunktet.
4. Pass på at du er innen rekkevidde, vanligvis 30 meter, for et kompatibelt trådløst aksesspunkt (eller en kompatibel trådløs maskin).
5. Du konfigurerer den trådløse nettverkstilkoblingen i Windows XP ved å følge veiledningene i Start > Hjelp og støtte.
Slik finner du mer informasjon om hvordan du bruker en trådløs nettverkstilkobling:
Q Les opplysningene og bruk koblingene som du finner i
Start > Hjelp og støtte.
Q Les dokumentasjonen som leveres sammen med
datamaskinen. I håndboken Feilsøking på CD-en Documentation Library (Dokumentasjonsbibliotek) finner
du opplysninger om problemer knyttet til trådløse enheter.
Q Les dokumentasjonen som følger med nettverksenheter
og tjenester.
Referansehåndbok 4–7
Page 58
Modem- og nettverkstilkoblinger

Opprette trådløse tilkoblinger (kun på enkelte modeller)

Hvis maskinen har en på/av-knapp for trådløse tilkoblinger, kan du koble til et 802.11 trådløst lokalnett (WLAN) og få tilgang til ressursene på nettverket.
Et trådløst nettverk har de samme funksjonene som et vanlig kablet nettverk, men har også mulighet for "roaming", det vil si at du kan flytte maskinen uten å miste nettverksforbindelsen. Fordi datamaskinen kobler seg til nettverket via radiosignaler og ikke med kabler, kan du bevege deg rundt innenfor nettverksområdet— for eksempel fra kontoret til møterommet—og være koblet til nettverket hele tiden.
ADVARSEL: Radiofrekvensstråling Strålingen fra denne enheten
Å
ligger under FCCs grenseverdier for radiofrekvensstråling. Likevel bør du bruke denne enheten på en måte som medfører minst mulig kontakt med enheten under vanlig bruk. For å unngå en eventuell overskridelse av FCCs grenseverdier for radiofrekvensstråling, bør du ikke være nærmere antennen enn 20 cm under vanlig bruk. Dette gjelder også når skjermen er lukket.
4–8 Referansehåndbok
Page 59
Modem- og nettverkstilkoblinger

Klargjøre tilkoblinger

Før du kan koble datamaskinen til et 802.11 trådløst nettverk, må du konfigurere datamaskinen for denne typen trådløs forbindelse.

Koble til et trådløst nettverk

Du kan koble maskinen til et aksesspunkt som gir tilgang til et lokalt nettverk, eller direkte til andre datamaskiner i et "ad-hoc"-nettverk.
Før du kan koble til et eksisterende trådløst nettverk, må du konfigurere maskinen. Detaljer om hvordan du konfigurerer maskinen for bruk i et trådløst nettverk får du ved å åpne Hjelp og støtte og så søke etter "trådløs". Søkeresultatene gir deg oversikter, opplæring, artikler og trinnvise veiledninger i hvordan du setter opp en trådløs enhet.
For å kontrollere status for nettverkstilkoblingen velger du Start > Kontrollpanel > Nettverks- og Internett-tilkoblinger og deretter tilkoblingen du vil vise status for.

Kontrollere status for den trådløse tilkoblingen

Hvis du er innen dekningsområdet for det trådløse nettverket, kobler maskinen seg til nettverket automatisk. For å kontrollere status for nettverkstilkoblingen åpner du Nettverks- og Internett-tilkoblinger i kontrollpanelet og velger tilkoblingen.
Sette opp en ny datamaskin-til­datamaskin-forbindelse (ad-hoc)
Du kan sette opp et nytt nettverk som blir tilgjengelig for andre datamaskiner.
1. Velg Start > Kontrollpanel > Nettverks- og Internett-tilkoblinger > Nettverkstilkoblinger.
2. Velg trådløs forbindelse for å vise statusen. Deretter velger du Egenskaper.
3. På kategorien Trådløse nettverk velger du Legg til for å opprette et nytt nettverk.
Referansehåndbok 4–9
Page 60
Modem- og nettverkstilkoblinger
4. Skriv navn på det nye nettverket.
5. Hvis du vil bruke kryptert kommunikasjon, fjerner du avmerkingen for alternativet automatisk nøkkel og velger deretter disse parameterene:
R Nøkkel: ASCII-tilgangsuttrykk (ASCII passphrase) eller
heksadesimal nøkkelstreng (hexadecimal key string).
R Nøkkelformat: ASCII for tilgangsuttrykk (ASCII
passphrase), heksadesimal for nøkkelstreng (hexadecimal key string).
R Nøkkellengde: mindre tall for 64-bits kryptering og
større for 128-bits.
6. Velg alternativet for å gjøre dette til et maskin-til-maskin­nettverk (ad-hoc).
7. Velg OK for å lagre konfigurasjonen. Nettverket legges til listen over foretrukne nettverk og er tilgjengelig for andre datamaskiner.

Slå på og av trådløs kommunikasjon

Trådløse nettverk og modemer i mobiltelefoner er eksempler på
enheter som bruker trådløs kommunikasjon. Det kan være forbudt å bruke slike enheter i visse situasjoner eller i enkelte miljøer, som for eksempel ombord på fly. Hvis du er i tvil, skal du be om tillatelse før du slår på den trådløse funksjonen.
I Italia, Singapore og andre land må du ha lisens fra myndighetene før du kan bruke den trådløse funksjonen.
4–10 Referansehåndbok
Page 61
Modem- og nettverkstilkoblinger
Slå på kommunikasjon og opprette en forbindelse
Hvis maskinen har trådløs 802.11, lyser indikatorlampen for trådløs forbindelse foran på maskinen når
802.11-kommunikasjon er slått på.
1. Slå på datamaskinen, hvis den ikke allerede er på.
2. Hvis du vanligvis bruker på/av-knappen for fremsiden av maskinen for å slå trådløs 802.11-kommunikasjon på og av, trykker du på knappen slik at lampen lyser. Dette gjenoppretter den forrige trådløse konfigurasjonen.
-eller­Velg Start > Kontrollpanel > Nettverks- og
Internett-tilkoblinger > Nettverkstilkoblinger, og deretter ikonet for trådløs forbindelse.
Hvis du er innen dekningsområdet for det trådløse nettverket, kobler maskinen seg til nettverket automatisk. For å kontrollere status for nettverkstilkoblingen åpner du Nettverks- og Internett-tilkoblinger i kontrollpanelet og velger tilkoblingen.
Slå av kommunikasjon og avslutte en tilkobling
1. Lukk eventuelle filer eller dokumenter som ligger på andre nettverksmaskiner.
2. For å slå av trådløs 802.11-kommunikasjon uten å slå av maskinen, trykker du på trådlås på/av-knappen.
-eller­Høyreklikk på ikonet for trådløs forbindelse på oppgavelinjen
og velg Deaktiver.
Trådløsfunksjonen slås også av hvis du setter maskinen i ventemodus eller slår den av.
Referansehåndbok 4–11
Page 62

Tilleggsenheter

Koble til eksterne enheter

Sette inn eller ta ut et PC-kort

Datamaskinen støtter standard Type II og Type III PC-kort (PCMCIA og CardBus).
Antallet PC-kortspor og plasseringen av disse varierer mellom de
ulike maskinmodellene.
Sette inn et PC-kort
1. Snu kortet slik at etiketten vender opp og kontaktene peker inn mot kortsporet.
2. Skyv PC-kortet helt inn i sporet. De fleste kort er satt inn riktig hvis kanten av kortet er jevnt med kabinettet på maskinen, men noen kort er utformet slik at stikker litt ut.
5
Referansehåndbok 5–1
Page 63
Tilleggsenheter
Ta ut et PC-kort
OBS: Før du tar ut et PC-kort, må du bruke ikonet for å løse ut maskinvare
Ä
eller ikonet Trygg fjerning av maskinvare på oppgavelinjen, eller slå av maskinen. Hvis du ikke gjør dette, kan du miste data.
1. Velg ikonet for å løse ut maskinvare eller ikonet Trygg fjerning av maskinvare på oppgavelinjen. Deretter velger du kortet du ønsker å fjerne. Dette beskytter dataene og forhindrer uventede problemer.
Om nødvendig starter du kortet på nytt ved å ta det ut og sette det inn igjen.
2. Trykk på utløserknappen slik at knappen spretter ut, og trykk på knappen igjen for å løse ut PC-kortet.
Før du kobler til en enhet leser du dokumentasjonen for enheten
for å finne ut om du må endre innstillinger eller gjøre andre justeringer før du bruker enheten. Dette kan blant annet være å konfigurere enheten slik at den fungerer sammen med datamaskinen og med programvaren du planlegger å bruke.
5–2 Referansehåndbok
Page 64

Koble til en lydenhet

Du kan koble til en ekstern mikrofon, eksterne høyttalere eller hodetelefoner. Hvis du kobler datamaskinen til portreplikatoren, kan du i tillegg koble til en stereokilde (som for eksempel en CD-spiller) eller en enhet for digital lyd (som for eksempel en digital lydopptaker).
OBS: Hodetelefon- og linje inn-kontaktene er tre-pols stereokontakter. De
Ä
er ikke kompatible med to-pols monoplugger. Du kan skade datamaskinen hvis du kobler en monoplugg til en av disse kontaktene.
» På illustrasjonen for maskinen din ser du hvor lydkontaktene
er plassert. Koble lydkabelen til riktig lydkontakt på datamaskinen eller portreplikatoren.
Tilleggsenheter
1 Kontakt for ekstern mikrofon
(rosa)
2 Lydutgang (hodetelefoner)
(grønn)
Hvis du kobler en enhet til hodetelefonutgangen, slås de interne
høyttalerne automatisk av. Hvis du kobler en enhet til en av lydutgangene på datamaskinen, blir enheter som er koblet til den tilsvarende utgangen på portreplikatoren, koblet ut.
Referansehåndbok 5–3
1 Lydutgang (hodetelefoner)
(grønn)
2 Kontakt for ekstern mikrofon
(rosa)
Page 65
Tilleggsenheter

Bruke en ekstern skjerm

Koble til en ekstern skjerm
1. Plugg inn en standard 4-pinners S-Video-ledning inn i S-Video-utgangen på datamaskinen (gul kontakt bak på maskinen). Plugg den andre enden av ledningen inn i S-Video-inngangen på TV-en. Start maskinen på nytt.
Selv om maskinen har en 7-pinners S-Video-utgang, kan
du bruke enten en 7-pinners eller en 4-pinners ledning.
2. Velg Start > Kontrollpanel > Utseende og temaer > Skjerm. Deretter velger du kategorien Innstillinger > knappen Avansert > kategorien Visning.
3. For å aktivere TV-en velger du den røde knappen ved siden av TV.
Hvis ikke S-Video-ledningen er koblet til datamaskinen
og TV-en, vil ikke den røde knappen vises.
4. Velg Bruk for å ta i bruk de nye innstillingene.
5. Velg Ja hvis du blir spurt om du vil starte Windows på nytt.
Justere skjermoppløsning og andre innstillinger
1. Velg Start > Kontrollpanel > Utseende og temaer > Skjerm.
2. På kategorien Innstillinger kan du endre skjermoppløsningen. Du kan også endre andre innstillinger.
Hvis du skal øke oppdateringsfrekvensen på den eksterne skjermen, kan du bruke bare den eksterne skjermen. Et alternativ er å gjøre den ene skjermen til "sekundær" skjerm slik at du kan velge uavhengige oppdateringsfrekvenser:
1. Velg Start > Kontrollpanel > Utseende og temaer > Skjerm.
2. På kategorien Innstillinger velger du Avansert-knappen og deretter kategorien Skjerm eller Visning. Velg oppdateringsfrekvens.
5–4 Referansehåndbok
Page 66
Bruke utvidet Windows-skrivebord
Du kan utvide skrivebordet i Windows ved å koble en ekstern skjerm til datamaskinen.
1. Velg Start > Kontrollpanel > Utseende og temaer > Skjerm.
2. Velg kategorien Innstillinger.
3. Velg den andre skjermen og deretter alternativet for å utvide Windows-skrivebordet.
Du kan bruke forskjellige oppløsninger og antall farger for de to skjermene. Men bruk av utvidet skrivebord krever skjermminne for hver skjerm. Derfor kan høyere oppløsninger og høyere antall farger føre til uventet oppførsel. Forsøk å starte med en oppløsning på 1024 × 768 på den eksterne skjermen og 64000 farger (16-biter) på begge skjermene. Du kan deretter forsøke høyere innstillinger for å se om dette fungerer med programmene du bruker. I tillegg krever visse operasjoner, som avspilling av DVD-er og kjøring av 3D-grafikk, ekstra skjermminne, så du må kanskje justere skjerminnstillingene for å tilpasse dem til slike oppgaver.
Ved avspilling av DVD-film vises filmen bare på primærskjermen. Du kan endre primærskjerm på kategorien Innstillinger under Egenskaper for skjerm (se trinnene ovenfor) ved å høyreklikke på skjermen du ønsker, og velge Primær.
Tilleggsenheter
Referansehåndbok 5–5
Page 67
Tilleggsenheter

Koble til en 1394-enhet (kun på enkelte modeller)

Hvis maskinen har en 1394-kontakt (også kalt FireWire), kan du koble til enheter som lyd- og videoutstyr, disker, skrivere og andre datamaskiner.
Koble ledningen fra enheten til 1394-kontakten. Windows gjenkjenner automatisk enheten.
1394-kontakten har 4 ledere. Hvis du skal koble til en enhet som har en plugg med 6 ledere, må du kjøpe en enkel adapter hvis enheten ikke trenger strømtilførsel, eller en hub hvis enheten trenger strømtilførsel.
Hvis du har problemer med tilkoblingen, går du til leverandørens
nettsted og henter ned den nyeste versjonen av driveren for enheten.

Koble til en infrarød-enhet (kun på enkelte modeller)

Noen modeller leveres med en infrarødport. Infrarødporten er
aktivert som standard.
Hvis maskinen har en infrarødport, en liten rektangulær linse plassert foran på maskinen, kan du opprette trådløs kommunikasjon mellom datamaskinen og andre infrarødenheter, som skrivere og andre datamaskiner.
5–6 Referansehåndbok
Page 68
Tilleggsenheter
Bruke infrarødporten
Q Pass på at infrarødportene på datamaskinen og den andre
enheten er vendt mest mulig rett mot hverandre. De to portene bør ikke være mer enn 1 meter fra hverandre, og det må ikke være hindringer mellom dem. Støy fra annet utstyr i nærheten kan føre til overføringsfeil.
Q For å vise status for forbindelsen åpner du vinduet Trådløs
forbindelse ved å velge Start > Kontrollpanel > Skrivere og annen maskinvare > Trådløs forbindelse.
Unngå ventemodus ved infrarød overføring
Ventemodus er ikke kompatibel med infrarød overføring. Hvis maskinen er i ventemodus, kan du ikke starte en infrarød
overføring. Hvis ventemodus starter mens en infrarød overføring pågår,
stopper overføringen. Overføringen kan fortsette automatisk når du avslutter ventemodus, eller du kan måtte starte overføringen på nytt. Du avslutter ventemodus ved å trykke raskt på strømknappen.
Skrive ut til en infrarødskriver
Installér skriveren og knytt den til infrarødporten på datamaskinen. Deretter kan du skrive ut til infrarødskriveren på samme måte som til andre skrivere.
Overføre filer via infrarødforbindelse
Du kan bruke infrarødporten på maskinen for å overføre filer ved hjelp av Trådløs forbindelse. I Windows Hjelp finner du opplysninger om hvordan du bruker trådløs forbindelse.
Referansehåndbok 5–7
Page 69
Tilleggsenheter

Bruke en portreplikator (kun på enkelte modeller)

Med en portreplikator får du eksterne tilkoblinger, for eksempel til en ekstern skjerm eller en skriver, som du kan la bli stående når du flytter maskinen fra skrivebordet. I stedet for å koble den bærbare maskinen til og fra de enkelte eksterne enhetene, kobler du den ganske enkelt til og fra portreplikatoren.
OBS: Bruk kun en godkjent strømadapter som oppfyller strømkravene til
Ä
datamaskinen.
Bruk av feil strømadapter kan skade maskinen eller adapteren, føre til tap av data og oppheve garantien for maskinen.
Du kan koble maskinen til eller fra portreplikatoren enten den er: på, av, i ventemodus eller i dvalemodus. Pass på at datamaskinen ikke er i ferd med å gå inn i eller starte opp fra vente- eller dvalemodus når du kobler den til eller fra portreplikatoren. Det kan føre til at maskinen henger.
Før du kobler maskinen til eller fra portreplikatoren, lagrer du
data og lukker eventuelle programmer som bruker eksterne tilkoblinger. Dette beskytter dataene ved eventuelle tilkoblingsproblemer.
5–8 Referansehåndbok
Page 70
Koble til portreplikatoren
1. Koble strømadapteren til et strømuttak og deretter til bak på portreplikatoren. Du kan også bruke portreplikatoren med strøm fra batteriet i datamaskinen.
2. Fjern gummidekselet fra forankringskontakten på undersiden av datamaskinen.
3. Justér datamaskinen etter styrepinnene på portreplikatoren.
Tilleggsenheter
4. Trykk maskinen ned til den klikker på plass.
5. Hvis datamaskinen er avslått, åpner du den og trykker på strømknappen for å slå den på. Lampene på portreplikatoren slår seg på.
Når maskinen er koblet til portreplikatoren, kan du bruke tyverisikringskontakten for å sikre maskinen. Du kan sikre både maskinen og portreplikatoren ved å sette inn tyverisikringslåsen i tyverisikringsfestet ved siden av frakoblingsknappen. Dette låser også frakoblingskontakten.
Hvis du kobler en enhet til en lydutgang på maskinen, blir enheter
som er koblet til den tilsvarende utgangen på portreplikatoren, koblet ut.
Referansehåndbok 5–9
Page 71
Tilleggsenheter
Koble fra portreplikatoren
1. Trykk ned frakoblingsknappen på høyre side av portreplikatoren.
2. Løft datamaskinen ut fra portreplikatoren.
5–10 Referansehåndbok
Page 72

Installere ekstra minne (RAM)

Maskinen har to spor med plass til to minnemoduler. Minst ett av sporene inneholder en fabrikkinstallert minnemodul. Du kan bruke begge sporene for å utvide minnet.

Installere en minnemodul

Bruk kun PC2100 DDR-266-MHz eller høyere RAM. Du trenger en liten stjerneskrutrekker til denne oppgaven.
OBS: De interne komponentene i datamaskinen er svært ømfintlige og kan
Ä
bli ødelagt av statisk elektrisitet. Hold bare i kantene på minnemodulen. Før du installerer minnemodulen, må du lade ut din egen statiske elektrisitet ved å berøre metallet rundt kontaktene på baksiden av maskinen.
1. Lagre det du arbeider med, og slå av maskinen. Hvis du ikke er sikker på om maskinen er avslått eller i dvalemodus, trykker du raskt på strømknappen. Hvis maskinen avslutter dvalemodus og viser det du arbeidet med på skjermen, avslutter du alle programmer og slår av maskinen.
2. Koble fra alle eksterne enheter som er koblet til maskinen.
3. Koble fra strømledningen.
4. Ta ut batteriet.
5. Snu maskinen opp-ned. Skru ut skruen i minnedekselet og ta av dekslet.
6. Finn illustrasjonen som samsvarer med maskinen din. Hold minnekortet i cirka 30 graders vinkel og skyv det helt på plass i kontakten. Trykk deretter ned på begge sidene til begge festeklipsene klikker på plass.
Tilleggsenheter
Referansehåndbok 5–11
Page 73
Tilleggsenheter
7. Sett på dekslet igjen.
8. Sett inn batteriet.
5–12 Referansehåndbok
Page 74

Ta ut en minnemodul

Du kan ta ut en minnemodul og bytte den ut med en modul som har mer minne. Du trenger en liten stjerneskrutrekker til denne oppgaven.
OBS: Brikkene i datamaskinen er svært ømfintlige og kan bli ødelagt av
Ä
statisk elektrisitet. Hold bare i kantene på minnemodulen. Før du installerer minnemodulen, må du lade ut din egen statiske elektrisitet ved å berøre metallet rundt kontaktene på baksiden av maskinen.
1. Lagre det du arbeider med, og slå av maskinen. Hvis du ikke er sikker på om maskinen er avslått eller i dvalemodus, trykker du raskt på strømknappen. Hvis maskinen avslutter dvalemodus og viser det du arbeidet med på skjermen, avslutter du alle programmer og slår av maskinen.
2. Koble fra alle eksterne enheter som er koblet til maskinen.
3. Koble fra strømledningen.
4. Ta ut batteriet.
5. Snu maskinen opp-ned. Skru ut skruen i minnedekselet og ta av dekslet.
6. Finn illustrasjonen som samsvarer med maskinen din. Løsne de to klipsene på sidene av minnekortet slik at den ene kanten av kortet spretter opp.
Tilleggsenheter
Referansehåndbok 5–13
Page 75
Tilleggsenheter
7. Trekk kortet ut av kontakten.
8. Sett på plass dekslet igjen.
9. Sett inn batteriet.

Bytte ut harddisken

Slik bytter du ut harddisken

Du trenger en liten stjerneskrutrekker til denne oppgaven.
1. Lagre det du arbeider med, og slå av maskinen. Hvis du ikke er sikker på om maskinen er avslått eller i dvalemodus, trykker du raskt på strømknappen. Hvis maskinen avslutter dvalemodus og viser det du arbeidet med på skjermen, avslutter du alle programmer og slår av maskinen.
2. Koble fra alle eksterne enheter som er koblet til maskinen.
3. Koble fra strømledningen.
4. Ta ut batteriet.
5. Snu maskinen opp-ned.
5–14 Referansehåndbok
Page 76
Tilleggsenheter
6. Finn illustrasjonen som samsvarer med maskinen din. Bruk et spisst verktøy for å fjerne pluggene fra de to eller tre skruehullene, og skru deretter ut skruene. Det er forskjellig antall skruer i de forskjellige maskinmodellene.
7. Trekk harddisken forsiktig ut av datamaskinen.
8. Skyv den nye harddisken forsiktig inn i harddiskbrønnen. Trykk den godt inn slik at kontaktene er helt på plass.
9. Skru inn festeskruene, og sett på pluggene.
Hvis du installerer en ny harddisk, bør du lage en Utility-partisjon
på disken før du installerer programvare.
Referansehåndbok 5–15
Page 77
Tilleggsenheter

Ta av harddiskholderen

Hvis du installerer en ny harddisk som ikke har noen holder, kan du ta av og bruke holderdelene fra den gamle harddisken. Du trenger en liten stjerneskrutrekker til denne oppgaven.
1. Skru ut de fire skruene på siden av holderen og stasjonskassen, og skyv disken ut av holderen.
2. Legg merke til at harddisken har en pinnekontakt i den ene enden. Løsne denne kontakten forsiktig fra enden av stasjonen. Pass på å trekke jevnt på begge sider slik at kontaktpinnene ikke blir bøyd.
3. Sett kontakten forsiktig inn på pinnene i enden av den nye harddisken. Pass på å trykke jevnt på begge sider slik at kontakten settes på uten at kontaktpinnene blir bøyd.
4. Sett stasjonen inn i holderen.
5. Fest skruene på holderen og stasjonskassen.
5–16 Referansehåndbok
Page 78

Klargjøre en ny harddisk

Når du installerer en ny harddisk, må du også klargjøre den slik at den fungerer sammen med maskinen.
Hvis du vil reinstallere Windows-programvaren og operativsystemet som opprinnelig var installert på maskinen, følger du veiledningen for systemgjenoppretting i kapitlet "Feilsøking" i denne håndboken.
Tilleggsenheter
Referansehåndbok 5–17
Page 79

Feilsøking

Løse problemer med datamaskinen

Dette kapitlet inneholder løsninger på ulike typer problemer som du kan få med datamaskinen. Forsøk én løsning om gangen i samme rekkefølge som løsningene er presentert.
Her er noen andre informasjonskilder når det gjelder feilsøking:
Q Bruk feilsøkingsverktøyene i Windows. Velg Start >
Hjelp og støtte.
Q Trykk på One-Touch-knappen med spørsmålstegn øverst
på tastaturet.
Q Slå opp i Microsoft Windows-håndboken som leveres
sammen med datamaskinen.
Q Slå opp i heftet Worldwide Telephone Numbers for å finne
nummeret til nærmeste kundestøttesenter.
6
Referansehåndbok 6–1
Page 80
Feilsøking

Lydproblemer

Hvis ingen lyd kan høres
Q Hvis maskinen har volumkontroll, trykker du på
pluss-knappen (
Q Velg høyttalerikonet på oppgavelinjen (hvis det vises). Fjern
krysset i feltet Demp alle. Hvis maskinen har en lyddempingsknapp, trykker du på den slik at statuslampen slås av.
Q Når du bruker datamaskinen i MS-DOS-modus (for eksempel
når du kjører MS-DOS-spill), kan det hende at lyden ikke fungerer som den skal. Bruk Windows-programmer for å utnytte lydfunksjonene fullt ut.
Hvis du ikke får spilt inn lyd
Q Koble til en ekstern mikrofon. Maskinen har ikke innebygd
mikrofon.
Q Kontrollér programvareinnstillingene for lydinnspilling.
Velg Start > Alle programmer > Tilbehør > Multimedia (eller Underholdning) > Lydinnspilling.
Q I vinduet Volumkontroll velger du Alternativer > Egenskaper
og kontrollerer at mikrofonen er aktivert i innspillingskontrollene.
+) for å øke volumet.
Hvis du hører en høy hvinende lyd fra høyttalerne
Q Velg høyttalerikonet på oppgavelinjen og redusér lydvolumet. Q I Volumkontroll-vinduet velger du Alternativer > Egenskaper
og velger mikrofonalternativet for avspillingsinnstillinger. Kontrollér også at mikrofonen er dempet.
6–2 Referansehåndbok
Page 81

CD- og DVD-problemer

Hvis du ikke kan starte maskinen fra en CD eller en DVD
Q Kontrollér at CD-en eller DVD-en er oppstartbar. Q Kontrollér at CD-/DVD-stasjonen er valgt som
oppstartsenhet. I kapitlet "Grunnleggende bruk" i denne håndboken finner du opplysninger om hvordan du endrer oppstartrekkefølgen.
Q Start maskinen på nytt. Velg Start > Slå av datamaskinen >
Start på nytt.
Avspillingen av en DVD er ujevn
Q Skitt og smuss kan få platen til å hoppe. Rengjør platen med
en myk klut. Hvis det er større riper i platen, må den sannsynligvis skiftes ut.
Q Hvis du spiller av DVD-en på batteridrift, forsøker du å endre
strømoppsettet.
Feilsøking
Hvis du får en sonekodefeil ved avspilling av en DVD-film
DVD-plater kan ha sonekoder innebygget i platen. Disse kodene hindrer DVD-filmer fra å bli avspilt utenfor den sonen der de blir solgt. Hvis du får en sonekodefeil, forsøker du å spille en DVD-film som er tiltenkt en annen sone.
Referansehåndbok 6–3
Page 82
Feilsøking
Hvis maskinen ikke kan lese en CD eller DVD
Q Pass på at enkeltsidige CD-er og DVD-er er lagt inn i
stasjonen med etikettsiden opp.
Q Rengjør platen. Q Vent 5 til 10 sekunder etter å ha lukket skuffen slik at
maskinen får tid til å gjenkjenne platen.
Q Start maskinen på nytt: ta platen ut av stasjonen og velg
Start > Slå av datamaskinen > Start på nytt.
Q Hvis du har laget CD-en på en kombinert
DVD/CDRW-stasjon, kan du forsøke å lage den på nytt med et annet CD-merke. Lese- og skrivekvaliteten varierer med kvaliteten på CD-ene du bruker.
Hvis en DVD-film ikke fyller hele skjermen
Sidene på en dobbeltsidig DVD-plate har forskjellige formater (standard eller widescreen). I widescreen-formatet får du svarte bånd øverst og nederst på skjermen. Hvis du vil bruke standardformatet, snur du platen og spiller den andre siden.
6–4 Referansehåndbok
Page 83

Skjermproblemer

Hvis skjermen er blank selv når datamaskinen er på
Q Flytt musen eller bank lett på styreputen. Dette slår på
skjermen hvis den har slått seg av automatisk.
Q Hvis datamaskinen er kald, må du la den få varme opp.
Hvis det er vanskelig å lese fra skjermen
Q Forsøk å sette skjermoppløsningen til standardinnstillingen
1024 × 768 eller høyere, avhengig av maskinmodellen. Velg Start > Kontrollpanel > Utseende og temaer > Skjerm.
Q Forsøk å endre størrelsen på ikonene og tekstene på
skrivebordet i Windows.
Q Justér lysstyrken på skjermen.
Hvis en ekstern skjerm ikke virker
Q Kontrollér tilkoblingen. Q Det kan være at den eksterne skjermen ikke blir gjenkjent av
systemet. I BIOS Setup-programmet kan du forsøke å sette Video Display Device (Skjermenhet) til Both (Begge) i menyen System Devices (Systemenheter).
Q Hvis du bruker et fjernsynsapparat som er koblet til
S-Video-kontakten, må du aktivere TV-en.
Q Installér driveren eller.inf-filen for skjermen.
R Velg den eksterne skjermen som primærskjerm i
skjermegenskapene.
R Bytt visning mellom de tilkoblede skjermene med Fn+F5
til den eksterne skjermen blir aktivert.
Feilsøking
Referansehåndbok 6–5
Page 84
Feilsøking

Harddiskproblemer

Hvis harddisken på maskinen ikke starter
Q Kontrollér at datamaskinen har strøm. Om nødvendig kobler
du til strømadapteren og kontrollerer at den er koblet til en stikkontakt og kontakten på baksiden av datamaskinen.
Q Ta ut harddisken og sett den inn igjen.
Hvis harddisken lager en summende eller hvinende lyd
Q Sjekk om lyden kommer fra et annet sted, for eksempel fra en
vifte eller en PC-kortstasjon.
Q Ta umiddelbart en sikkerhetskopi av dataene på disken.
Hvis filene er ødelagt
Q Åpne Min datamaskin og velg disken du vil skanne. Velg
Fil > Egenskaper. På kategorien Verktøy velger du Kontroller og starter diskkontrollen.
Q Kjør et virusskanneprogram. Q Om nødvendig kan du formatere harddisken og gjenopprette
den opprinnelige programvaren ved hjelp av systemgjenopprettingsfunksjonen som beskrevet i denne håndboken.
6–6 Referansehåndbok
Page 85

Problemer med varme

Det er normalt at maskinen blir varm ved vanlig bruk.
Hvis datamaskinen blir unormalt varm
Q Plassér alltid maskinen på et flatt underlag slik at luften kan
strømme fritt rundt og under den.
Q Kontrollér at luftspaltene under og på sidene av datamaskinen
ikke er tildekket.
Q Husk at spill og andre programmer som presser
prosessorbruken opp mot 100 prosent, kan øke temperaturen.

Infrarødproblemer

Hvis du har problemer med infrarød kommunikasjon
Q Kontrollér at linjen mellom de to infrarødportene ikke er
blokkert og at portene er vendt så rett mot hverandre som mulig. Infrarødporten er plassert foran på maskinen. Portene skal ikke være mer enn 1 meter fra hverandre.
Q Kontrollér innstillingene i Enhetsbehandling:
1. Velg Start > Kontrollpanel > Ytelse og vedlikehold >
System.
2. På Maskinvare-kategorien velger du Enhetsbehandling
og utvider infrarødenhetene. Velg infrarødporten og kontrollér at enheten er aktivert.
Q Pass på at kun ett program bruker infrarødporten.
Feilsøking
Referansehåndbok 6–7
Page 86
Feilsøking

Problemer med tastatur og pekeenhet

Disse opplysningene gjelder både de innebygde enhetene samt
eventuelle eksterne enheter.
Hvis det er vanskelig å styre pekeren
Q Justér pekerinnstillingene ved å velge Start > Kontrollpanel >
Skrivere og annen maskinvare > Mus.
Q Kontrollér at du ikke har slått av styreputen ved et uhell. Q Bruk en ekstern mus hvis du synes det er vanskelig å bruke
styreputen.
Hvis styreputen ikke virker
Q Trykk på på/av-knappen på styreputen for å slå av lampen. Q Ikke berør styreputen mens datamaskinen starter opp eller
avslutter ventemodus. Hvis dette skjer, kan du prøve følgende: Trykk på en tast på tastaturet for å gjenopprette normal drift.
Q Hvis en ekstern mus er tilkoblet, blir de innebygde
pekeenhetene vanligvis deaktivert. Du kan endre denne innstillingen med BIOS Setup-programmet. Se "Konfigurere
maskinen" i dette kapitlet.
Q Start maskinen på nytt. Velg Start > Slå av datamaskinen >
Start på nytt.
Hvis styreputen flytter pekeren eller markøren mens du skriver
Trykk på på/av-knappen for styreputen for å slå den av mens du skriver.
6–8 Referansehåndbok
Page 87
Hvis en PS/2-mus med rullehjul ikke virker
Q Styreputen må være deaktivert for at rullefunksjonen skal
virke. Kontrollér at alternativet External Pointing Devices (Eksterne pekeenheter) er satt til Auto på menyen System Devices (Systemenheter) i BIOS Setup-programmet. Se
"Konfigurere maskinen" i dette kapitlet.
Q Sett datamaskinen i ventemodus eller slå den av før du kobler
til musen med rullehjul, slik at musen blir gjenkjent på riktig måte.
Hvis du vil bruke styreputen igjen, må du sette datamaskinen i ventemodus eller avslutte før du kobler fra musen med rullehjul.

Problemer med lokalnettverk (LAN)

Hvis det innbygde nettverkskortet ikke kobler seg til nettverket
Q Kontrollér alle ledninger og tilkoblinger. Forsøk, om mulig,
å koble deg til fra en annen nettverksstasjon.
Q Kontrollér at nettverkskabelen er i kategori 3, 4 eller 5 for
10 Base-T, eller i kategori 5 for 100 Base-TX. Den maksimale kabellengden er 100 meter.
Q Velg Start > Hjelp og støtte > og bruk feilsøkingsverktøyet
for nettverk.
Q Åpne kategorien Enhetsbehandling:
1. Velg Start > Kontrollpanel > Utseende og temaer >
System.
2. Hvis nettverkskortet er deaktivert, prøver du å aktivere
det. Hvis det har en konflikt, prøver du å deaktivere den andre enheten.
Feilsøking
Hvis du ikke kan bla gjennom Andre maskiner eller Mine nettverkssteder
Velg Start > Søk > Datamaskiner eller personer for å lete etter en maskin.
Referansehåndbok 6–9
Page 88
Feilsøking
Hvis du ikke kan logge inn på Netware-servere
Hvis en Netware-server bruker IPX/SPX-protokollen, må du kanskje endre rammetypen (frame type) i samsvar med serverens rammetype. Kontakt nettverksadministratoren for flere opplysninger.
Hvis en nettverksforbindelse har dårlig responstid
Hvis nettverksforbindelsen bruker en proxyserver, kan du forsøke å aktivere alternativet for å omgå proxyserveren for lokale adresser. Du kan gjøre dette i kontrollpanelet, under egenskaper for nettverksforbindelse.

Minneproblemer

Hvis du får en melding om for lite minne
Q Kontrollér at det ikke er for lite ledig diskplass på stasjon C. Q Hvis du har minneproblemer mens du kjører
MS-DOS-programmer, velger du Start > Hjelp og støtte. Bruk feilsøkingsverktøyene for MS-DOS og programvare.
Q Ikke alt minnet (RAM) i maskinen er tilgjengelig for å kjøre
programmer. En bestemt del av minnet brukes til skjermminne. Størrelsen på skjermminnet vises i BIOS Setup-programmet.
Hvis du ikke får mer minne etter å ha installert en minnemodul
Kontrollér at datamaskinen bare bruker PC2100 DDR 266-MHz eller høyere minnemoduler (RAM).
Hvis maskinen piper, men ikke starter etter at du har installert minne
Du har installert en minnetype som ikke er kompatibel. Ta ut minnemodulen.
6–10 Referansehåndbok
Page 89

Modemproblemer

Hvis modemforbindelsen er langsom
Q Støy på linjen kan føre til lavere overføringshastighet. Ta om
nødvendig kontakt med telefonselskapet for å få rettet denne typen feil.
Q Hvis du ringer utenlands, er linjestøy ofte et problem som det
er vanskelig eller umulig å eliminere.
Q Deaktivér eventuelt funksjonen Samtale venter. Kontakt
telefonselskapet for opplysninger om hvordan dette gjøres. Samtale venter-tjenesten kan gi de samme symptomene som støy.
Q Fjern ekstra tilkoblinger til linjen. Hvis det er mulig, kobler
du direkte til veggkontakten.
Q Prøv en annen telefonlinje, helst en som vanligvis brukes til
telefaks eller modem.
Hvis modemet ikke ringer eller ikke får summetonen
Feilsøking
Q Kontrollér alle ledninger og tilkoblinger. Q Koble en vanlig telefon til telefonlinjen og kontrollér at
linjen virker.
Q Kontrollér at ingen andre bruker den samme telefonlinjen. Q Prøv en annen telefonlinje, helst en som vanligvis brukes til
telefaks eller modem.
Q Hvis du er utlandet, er det ikke sikkert at summetonen
gjenkjennes av modemet. Åpne Telefon- og modemalternativer i kontrollpanelet i Windows. Forsøk å deaktivere alternativet for å vente på summetone.
Hvis modemet ringer feil
Q Kontrollér at du har valgt riktig telefonnummer, også
eventuelle sifre for ekstern linje eller rikssamtale.
Referansehåndbok 6–11
Page 90
Feilsøking
Q Åpne Telefon- og modemalternativer i kontrollpanelet i
Windows. Kontroller oppringingsalternativene og se etter duplisering av sifre for ekstern linje eller fjernvalgsamtale.
Q Kontrollér at nummeret du ringer ikke er opptatt. Q Hvis du er utlandet, er det ikke sikkert at summetonen
gjenkjennes av modemet. Åpne Telefon- og modemalternativer i kontrollpanelet i Windows. Forsøk å deaktivere alternativet for å vente på summetone.
Q Deaktivér eventuelt funksjonen Samtale venter. Kontakt
telefonselskapet for opplysninger om hvordan dette gjøres.
Hvis modemet ringer, men ikke oppretter noen forbindelse
Q Kontrollér at du bruker en analog telefonlinje (2, 3 eller
4 ledninger). Du må ikke bruke en digital linje. Be om en datalinje hvis du er på hotell.
Q Prøv en annen telefonlinje, helst en som vanligvis brukes til
telefaks eller modem.
Q Det kan være feil på modemet i den andre enden. Prøv å ringe
et annet modem.
Hvis modemet ikke gjenkjennes
Q Kontrollér modemoppsettet. Åpne Telefon- og
modemalternativer i kontrollpanelet i Windows. Kontrollér COM-porten.
Q Åpne kategorien Enhetsbehandling:
1. Velg Start > Kontrollpanel > Utseende og temaer >
System.
2. Hvis modemet er deaktivert, prøver du å aktivere det.
Hvis det har en konflikt, prøver du å deaktivere den andre enheten.
Q Hvis du kjører faksprogramvare som bruker faksklasse 2,
prøver du å bruke klasse 1.
6–12 Referansehåndbok
Page 91
Hvis modemet ringer, men du ikke hører lyd fra modemet
Q Hvis din modell har en lyddempingslampe, kontrollerer
du at den er slått av. Hvis den er på, trykker du på lyddempingsknappen.
Q Kontrollér innstillingen for høyttalervolum. Q Åpne Telefon- og modemalternativer i kontrollpanelet i
Windows. Velg modemet og deretter Egenskaper. Kontrollér voluminnstillingene på Modem-kategorien.
Hvis modemet oppretter forbindelse, men overførte data er ødelagt
Q Åpne Telefon- og modemalternativer i kontrollpanelet i
Windows. Kontrollér at pariteten, hastigheten, ordlengden og stoppbitene er de samme for modemet som sender og det som mottar.
Q Prøv en annen telefonlinje eller ring et annet servernummer.
Hvis modemet forårsaker en feilmelding
Feilsøking
En streng med AT-kommandoer kan inneholde feil kommando. Hvis du har oppgitt kommandoer som ekstra innstillinger for modemet i Kontrollpanel eller kommunikasjonsprogrammet, må du kontrollere kommandoene.
Hvis modemet ikke sender en faks
Q Hvis du kjører faksprogramvare med faksklasse 2, prøver
du å bruke klasse 1.
Q Lukk alle andre kommunikasjonsprogrammer. Q Hvis du fakser ved å skrive ut fra et program, må du
kontrollere at du har valgt faksskriveren.
Q Forsøk å slå av strømstyringsfunksjoner midlertidig.
Referansehåndbok 6–13
Page 92
Feilsøking
Hvis for høy linjespenning oppdages
Kontrollér at du bruker en analog telefonlinje (2, 3 eller 4 ledninger). Du må ikke bruke en digital linje. Be om en datalinje hvis du er på hotell.
Hvis modemet lager klikkelyder, men ikke oppretter noen forbindelse
Q Kontrollér at du bruker en analog telefonlinje (2, 3 eller
4 ledninger). Du må ikke bruke en digital linje. Be om en datalinje hvis du er på hotell.
Q Kontrollér alle ledninger og tilkoblinger.

Problemer med PC-kort (PCMCIA)

Hvis maskinen ikke gjenkjenner et PC-kort
Q Ta ut PC-kortet og sett det inn igjen. Q Start maskinen på nytt. Velg Start > Slå av datamaskinen >
Start på nytt.
Q Prøv kortet i en annen maskin for å se om det fungerer
som det skal.
Q Zoomed Video støttes ikke. Q Hvis kortet krever IRQ, må du kontrollere at det finnes
en ledig IRQ. Åpne Enhetsbehandling. Velg Start > Kontrollpanel > Utseende og temaer > System.
Hvis et nettverks-PC-kort slutter å fungere
Q Kortet kan ha blitt tilbakestilt hvis maskinen har gått i
ventemodus eller har blitt slått av. Avslutt alle programmer. Ta ut kortet og sett det inn igjen.
Q Kontrollér innstillingene i kontrollpanelet i Windows.
6–14 Referansehåndbok
Page 93
Hvis et PC-kortmodem ikke virker
Deaktivér det interne modemet:
1. Åpne Enhetsbehandling. Velg Start > Kontrollpanel > Utseende og temaer > System.
2. Velg Modemer for å vise gjeldende modemenheter.
3. Velg det interne modemet og velg deretter alternativet for å deaktivere det.

Problemer med ytelsen

For å få best mulig ytelse bør maskinen ha minst 128 MB minne (RAM). Koble maskinen til strømnettet for å få maksimal ytelse.
Hvis datamaskinen stanser eller kjører tregt
Q Dette kan være normalt for Windows. Bakgrunnsbehandling
kan påvirke responstiden.
Q Enkelte bakgrunnsoperasjoner (som virusskanning) kan
påvirke ytelsen.
Q Trykk på ctrl+alt+del og bruk Oppgavebehandling for å se om
det er et program som ikke svarer.
Q Start maskinen på nytt. Velg Start > Slå av datamaskinen >
Start på nytt.
Q Enkelte filbehandlere reagerer langsomt ved behandling av
grafikk eller ved venting på tidsutkobling av avbrutte nettverksforbindelser.
Q Hvis harddisken i maskinen brukes ofte (vises av
harddisklampen foran på datamaskinen) mens datamaskinen ser ut til å ha pause eller kjører langsomt, bruker sannsynligvis Windows mye tid på å skrive til vekslefilen (swap-filen) på harddisken. Hvis dette skjer ofte, bør du vurdere å installere mer minne.
Q Kontrollér hvor mye ledig plass det er på disken. Slett
midlertidige og unødvendige filer.
Feilsøking
Referansehåndbok 6–15
Page 94
Feilsøking
Hvis datamaskinen ikke reagerer på kommandoer
Q Trykk på ctrl+alt+del og bruk Oppgavebehandling for å
avslutte programmet som ikke svarer.
Q Trykk på strømknappen i minst fire sekunder for å slå av og
tilbakestille datamaskinen. Du vil miste eventuelle data som du ikke har lagret. Trykk deretter på strømknappen for å slå på datamaskinen igjen.
Q Hvis ingenting skjer, stikker du spissen av en binders inn i
tilbakestillingsknappen på undersiden av datamaskinen. Trykk deretter på strømknappen for å slå på datamaskinen igjen.
Q For å unngå at maskinen henger bør du ikke slå av maskinen
eller la den gå i ventemodus mens grafikk-krevende programmer kjører.

Problemer med strøm og batterier

Hvis datamaskinen slår seg av rett etter at den er slått på
Det er sannsynligvis veldig lite strøm på batteriet. Koble til strømadapteren eller sett inn et oppladet batteri.
Hvis datamaskinen piper
Datamaskinen piper eller viser en varselmelding når det er lite batteristrøm. Lagre arbeidet, avslutt Windows umiddelbart og sett inn et oppladet batteri eller koble til strømadapteren.
6–16 Referansehåndbok
Page 95
Hvis batteriet ikke lades
Q Kontrollér at strømadapteren er koblet riktig til stikkontakten
og datamaskinen, og at lampen på adapteren lyser.
Q Hvis du bruker en skjøteledning, kobler du strømadapteren
fra skjøteledningen og direkte til et vegguttak.
Q Kontrollér at batteriet er riktig satt inn og låst på plass. Q Bruk kun strømadapteren som ble levert med datamaskinen
(eller en annen godkjent adapter som tilfredsstiller datamaskinens krav til strøm). Ikke bruk en 60 watt, 3,16 amp adapter.
Q Flytt datamaskinen vekk fra eventuelle varmekilder. Koble
fra strømadapteren og la batteriet avkjøles. Hvis batteriet blir for varmt, vil det ikke lades skikkelig.
Q Forsøk, hvis mulig, et annet batteri og en annen strømadapter.
Hvis batteriet blir raskt utladet
Q Reduser strømforbruket ved hjelp av forslagene i kapitlet
"Batterier og strømstyring" i denne håndboken.
Q Hvis du kjører et program med funksjon for automatisk
lagring (som Microsoft Word), deaktiverer du denne funksjonen eller øker det angitte tidsrommet mellom lagringene for å redusere bruken av harddisken.
Q Hvis driftstiden har blitt gradvis kortere og batteriet er mer
enn ett eller to år gammelt, må du kanskje bytte ut batteriet.
Q Utstrakt bruk av modem kan påvirke batteriets driftstid. Q Bruk av PC-kort kan påvirke batteriets driftstid. Q Test batteriet hver tredje måned.
Feilsøking
Referansehåndbok 6–17
Page 96
Feilsøking
Hvis gjenværende driftstid for batteriet ikke vises riktig
Gjenværende driftstid er et anslag, ikke en nøyaktig verdi, og det er basert på hvor mye strøm datamaskinen bruker i øyeblikket. Verdien er derfor avhengig av hva du gjør i øyeblikket, og forutsetter at du kommer til å fortsette å bruke like mye strøm helt til batteriet er tomt. Så hvis du kontrollerer gjenværende tid mens datamaskinen utfører en oppgave som krever mye strøm (som lesing fra en CD eller DVD), vil verdien sannsynligvis vise mindre gjenværende tid enn du egentlig har, fordi du senere trolig vil gå over til oppgaver som krever mindre strøm.
Hvis maskinen ikke går i ventemodus når den skal
Q Hvis du er tilkoblet en annen datamaskin, settes ikke
maskinen i ventemodus så lenge forbindelsen er aktiv.
Q Hvis maskinen utfører en oppgave, venter den vanligvis
til oppgaven er avsluttet før den går i ventemodus.
Hvis maskinen ikke går i dvalemodus når den skal
Q Kontrollér at dvalemodus er aktivert. I Kontrollpanel åpner
du Strømalternativer og velger kategorien Dvalemodus.
Q Kontrollér kategorien Strømoppsett. Pass på at
tidsavbruddene for Sett i dvalemodus ikke er satt til Aldri under Går på strøm og Kjører på batterier.
6–18 Referansehåndbok
Page 97
Feilsøking

Problemer med utskrift

Du vil kunne løse de fleste problemene med utskrift ved hjelp av
feilsøkingsverktøyet for utskrift i Windows Hjelp. Velg Start > Hjelp og støtte.
Hvis en seriell eller parallellskriver ikke skriver ut
Q Kontrollér at skriveren er slått på og at det er papir i den. Q Kontrollér at du bruker riktig skriverkabel eller kabeladapter,
og at kabelen er koblet til i begge ender.
Q Kontrollér om det er feil på skriveren.
Hvis venstre kant på utskriften mangler
Noen programmer fungerer ikke riktig sammen med 600 dpi-skrivere. Hvis du bruker en slik skriver, kan du prøve å velge en kompatibel skriverdriver for en 300 dpi-skriver.
Hvis du ikke kan skrive ut med en infrarødskriver
Q Kontrollér at linjen mellom de to infrarødportene ikke er
blokkert og at portene er vendt så rett mot hverandre som mulig. Infrarødporten er plassert foran på maskinen. Portene skal ikke være mer enn 1 meter fra hverandre.
Q Kontrollér at skriveren er slått på og at det er papir i den. Q Kontrollér om det er feil på skriveren. Q Kontrollér at Windows kjører, ellers vil ikke infrarød utskrift
være tilgjengelig.
Referansehåndbok 6–19
Page 98
Feilsøking

Problemer med serielle og parallelle enheter og USB-enheter

Hvis en seriell mus ikke fungerer
Q Kontrollér at du har fulgt produsentens
installeringsveiledning og at du har installert musen riktig. Hvis ikke, gjentar du installeringsprosedyren.
Q Kontrollér porttilkoblingen. Q Start maskinen på nytt. Velg Start > Slå av datamaskinen >
Start på nytt.
Q Kontrollér innstillingene for musen i kontrollpanelet i
Windows. Velg Start > Kontrollpanel > Skrivere og annen maskinvare > Mus.
Q Bruk en mus som kobles til USB- eller PS/2-porten. Hvis du
har et PS/2-tastatur tilkoblet, bruker du en PS/2 Y-adapter.
Q Kontrollér portinnstillingene i kontrollpanelet i Windows.
Åpne kategorien Enhetsbehandling og velg Porter (COM og LPT).
Hvis et serielt modem ikke fungerer
Q Kontrollér porttilkoblingen. Q Bruk feilsøkingsverktøyet for modem i Windows Hjelp.
Velg Start > Hjelp og støtte.
Q Åpne Telefon- og modemalternativer i kontrollpanelet i
Windows, og kontrollér modeminnstillingene.
Q Deaktivér det interne modemet:
1. Åpne Enhetsbehandling. Velg Start > Kontrollpanel >
Utseende og temaer > System.
2. Velg Modemer for å vise gjeldende modemenheter.
3. Velg det interne modemet og velg deretter alternativet
for å deaktivere det.
Q Kontrollér portinnstillingene i kontrollpanelet i Windows.
Åpne kategorien Enhetsbehandling og velg Porter (COM og LPT).
6–20 Referansehåndbok
Page 99
Feilsøking
Hvis serieporten eller parallellporten ikke virker
Q Kontrollér porttilkoblingen. Q Kontrollér portinnstillingene i kontrollpanelet i Windows.
Åpne kategorien Enhetsbehandling og velg Porter (COM og LPT).
Hvis USB-porten ikke virker
Q Kontrollér leverandøren av den eksterne enheten for å få tak i
de nyeste USB-driverne.
Q Kontrollér portinnstillingene i kontrollpanelet i Windows.
Åpne kategorien Enhetsbehandling og velg deretter Universal Serial Bus-kontroller.

Problemer med oppstart

Hvis maskinen ikke reagerer når du slår den på
Q Koble til strømadapteren. Q Tilbakestill maskinen ved å stikke spissen av en binders inn
i tilbakestillingsknappen på undersiden av datamaskinen. Trykk deretter på strømknappen for å slå på datamaskinen.
Q Hvis datamaskinen fremdeles ikke reagerer, tar du ut batteriet
og strømadapteren, tar ut alle PC-kort og kobler eventuelt datamaskinen fra portreplikatoren. Deretter setter du inn igjen strømadapteren og tilbakestiller datamaskinen med tilbakestillingsknappen.
Hvis datamaskinen ikke starter når den kjøres på batteristrøm
Q Kontrollér at batteriet er riktig installert og fulladet. Ta ut
batteriet og kontrollér ladenivået ved å trykke på platen på siden av batteriet. Lampene viser strømnivået.
Q Forsøk om mulig med et annet batteri.
Referansehåndbok 6–21
Page 100
Feilsøking
Hvis datamaskinen ikke starter fra diskettstasjonen
Q Kontrollér at diskettstasjonen er valgt som oppstartsenhet. Se
kapitlet "Grunnleggende bruk" i denne håndboken.
Q Hvis du bruker en USB-diskettstasjon, kontrollerer du at
Legacy USB Support (Støtte for eldre USB) er aktivert i BIOS Setup-programmet. Hvis maskinen også har en innebygget diskettstasjon, bruker du menyen Boot (Oppstart) i BIOS Setup-programmet for å kontrollere at USB-diskettstasjonen er den første enheten under Removable Drive (Uttakbar stasjon).
Hvis datamaskinen slutter å reagere etter oppstart
Kontrollér om du er koblet til et TCP/IP-nettverk uten DHCP-server. Dette kan gi lange forsinkelser ved oppstart når DHCP er aktivert. Ta kontakt med nettverksadministratoren for å få riktig TCP/IP-konfigurasjon.
Hvis maskinen bruker lang tid på å avslutte ventemodus
Det kan ta et minutt eller mer å starte opp maskinen igjen hvis den har et nettverkskort installert. Mens operativsystemet laster inn drivere og kontrollerer maskinvare og nettverksforbindelser, vil du se en blinkende markør på skjermen. Når maskinvaren er initialisert på nytt, vises skrivebordet i Windows.
6–22 Referansehåndbok
Loading...