Hotpoint Ariston PH 741 RQO GH, PH 741 RQO GH U, PH 760 RF GH/HA, PH 760 RF GH, PH 750 RT GH User Manual [pl]

...
Kuchenka do wbudowania w meble
• PH 760 RF...
• PH 750 RT...
• PH 741 RQO...
Instrukcja instalacji i obs∏ugi
PL
Kuchenka do wbudowania w meble
• PH 760 RF...
• PH 750 RT...
• PH 741 RQO...
Spis treÊci
Korzystanie z kuchenki
........................... 4
Jak dbaç o kuchenk´
............................. 5
Porady praktyczne
................................ 7
Problemy ?
......................................... 9
Bezpieczeƒstwo – dobry zwyczaj
............. 10
Instrukcje dotyczàce instalacji kuchenek do zabudowy
........................ 12
Parametry dysz i palników
..................... 18
2
Kuchenka do wbudowania w meble
• PH 760 RF...
• PH 750 RT...
• PH 741 RQO...
Gratulujemy Paƒstwu wyboru kuchenki firmy Ariston. Mamy nadziej´, ˝e uznajà jà Paƒstwo za produkt niezawodny i ∏atwy w u˝yciu. Prosimy o dok∏adne zapoznanie si´ z niniejszà instrukcjà obs∏ugi. Umo˝liwi
to Paƒstwu uzyskanie najlepszych efektów podczas korzystania z kuchenki oraz wp∏ynie na przed∏u˝enie trwa∏oÊci urzàdzenia.
3
WIDOK ELEMENTÓW W POWI¢KSZENIU
A. palniki gazowe B. ruszt kuchenki C. pokr´t∏a regulacyjne palników gazowych i p∏ytek elektrycznych D. zapalniczka do palników gazowych (tylko w niektórych modelach) F. urzàdzenie zabezpieczajàce (wyst´puje tylko w niektórych modelach) – w∏àcza si´ w sytuacji,
gdy p∏omieƒ przypadkowo zgaÊnie (na przyk∏ad w wyniku rozlania cieczy na palnik, przeciàgów, itp.); dzia∏anie urzàdzenia polega na odci´ciu dop∏ywu gazu do palnika
H. Êwiate∏ko sygnalizacyjne p∏ytek elektrycznych (wyst´puje tylko w niektórych modelach);
w modelach wyposa˝onych w p∏ytki elektryczne oraz zapalniczk´ Êwiate∏ko to wbudowane jest w przycisk zapalniczki
I. p∏yta ceramiczna (tylko w niektórych modelach)
Pokr´t∏a oznaczone sà symbolami okreÊlajàcymi przyporzàdkowanie palników gazowych lub p∏ytek elektrycznych (o ile urzàdzenie jest w nie wyposa­˝one).
Palnik gazowe
Palniki te ró˝nià si´ pod wzgl´dem wymiarów i mocy. Do przygotowywania posi∏ku nale˝y u˝yç palnika o wymiarze najbardziej zbli˝onym do roz­miarów stosowanego garnka. WielkoÊç p∏omienia palnika mo˝na ustawiç za po­mocà odpowiedniego pokr´t∏a. Dost´pne sà nast´­pujàce po∏o˝enia:
q palnik wy∏àczony
p∏omieƒ du˝y p∏omieƒ ma∏y
Aby w∏àczyç palnik, nale˝y zbli˝yç zapalonà zapa∏­k´ lub zapalniczk´ do palnika, ca∏kowicie wcisnàç pokr´t∏o i przekr´ciç je w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara – w po∏o˝enie oznaczo­ne symbolem du˝ego p∏omienia.
W modelach wyposa˝onych w urzàdzenie zabezpieczajàce (F) nale˝y przytrzymaç pokr´t∏o
wciÊni´te przez oko∏o 6 sekund, do momentu a˝ czujnik urzàdzenia zabezpieczajàcego nagrzeje si´ i zacznie podtrzymywaç p∏omieƒ.
Kuchenki wyposa˝one sà we w∏àcznik zapalniczki, który wbudowany jest w pokr´t∏o (symbol znajduje si´ w pobli˝u pokr´t∏a).
Aby zapaliç palnik w takiej kuchence, nale˝y po prostu wcisnàç do koƒca odpowiednie pokr´t∏o i przekr´ciç je w po∏o˝enie du˝ego p∏omienia przytrzymujàc je wciÊni´te a˝ do zapalenia si´ gazu.
Aby wy∏àczyç palnik, nale˝y przekr´ciç pokr´t∏o
w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, do koƒcowego po∏o˝enia (pokr´t∏o nale˝y zostawiç w po∏o˝eniu oznaczonym symbolem q).
Ostro˝nie: Je˝eli palnik przypadkowo zgaÊnie na­le˝y, korzystajàc z pokr´t∏a, zakr´ciç dop∏yw gazu. Przed przystàpieniem do ponownego zapalania gazu nale˝y odczekaç co najmniej jednà minut´.
Palnik „podwójna korona” sterowany dwoma pokr´t∏ami (dost´pny w niektórych modelach)
Palnik ten sk∏ada si´ z dwóch okràg∏ych palników, które mogà dzia∏aç razem lub osobno. U˝ycie tego palnika w pozycji maksymalnej daje nam mo˝liwoÊç uzyskania bardzo du˝ej mocy co znakomicie wp∏ywa na czas gotowania w porównaniu do tradycyjnych palników. JednoczeÊnie konstrukcja tego palnika za­pewnia bardziej efektywne dostarczenie ciep∏a do dna naczynia przy ustawieniu zaworów na minimum. Garnki i patelnie wszystkich rozmiarów mogà byç u˝ywane. Dla garnków ma∏ych rozmiarów zalecamy korzystaç z wewn´trznej cz´Êci palnika. Cz´Êç zew­n´trzna i wewn´trzna sà sterowane osobnymi za­worami.
Zawór oznaczony symbolem steruje zewn´trznà cz´Êcià, a zawór oznaczony symbolem steruje wewn´trznà cz´Êcià palnika.
Aby w∏àczyç palnik, nale˝y ca∏kowicie wcisnàç odpo­wiednie pokr´t∏o i przekr´ciç je w kierunku przeciw­nym do ruchu wskazówek zegara – w po∏o˝enie oznaczone symbolem du˝ego p∏omienia .
Poniewa˝ palnik wyposa˝ony jest w urzàdze­nie zabezpieczajàce (F) nale˝y przytrzymaç pokr´t∏o wciÊni´te przez oko∏o 6 sekund, do momentu a˝ czujnik urzàdzenia zabezpiecza­jàcego nagrzeje si´ i zacznie podtrzymywaç p∏omieƒ.
4
KORZYSTANIE Z KUCHENKI
WielkoÊç p∏omienia palnika mo˝na ustawiç za po­mocà odpowiedniego pokr´t∏a. Dost´pne sà nast´­pujàce po∏o˝enia:
q palnik wy∏àczony
p∏omieƒ du˝y p∏omieƒ ma∏y
Aby wy∏àczyç palnik, nale˝y przekr´ciç pokr´t∏o w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, do koƒcowego po∏o˝enia ( pokr´t∏o nale˝y zostawiç w po∏o˝eniu, oznaczonym symbolem q).
Modu∏ grzejny z p∏ytà ceramicznà
(tylko w niektórych modelach) W tym przypadku kuchenka wyposa˝ona jest w dwu­pierÊcieniowe elementy grzejne, które umieszczo­ne sà pod szybà. Mo˝liwe jest w∏àczenie jedynie okràg∏ego fragmentu elementu grzejnego (oznaczo­nego literà „A”). Istnieje równie˝ mo˝liwoÊç zwi´kszenia wielkoÊci ogrzewanej powierzchni poprzez w∏àczenie zarówno elementu „A” jak i „B”. Aby w∏àczyç sam element „A” nale˝y przekr´ciç pokr´t∏o w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara i ustawiç w jednej z 12 dost´pnych pozycji. Aby w∏àczyç oba elementy grzejne nale˝y prze­kr´ciç pokr´t∏o w po∏o˝enie 12, nast´pnie przejÊç
w po∏o˝enie oznaczone symbolem , po czym ustawiç moc grza∏ki, kr´càc pokr´t∏em w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Poni˝szy rysunek przedstawia strefy grzania – ele­menty grzejne, które widoczne sà po w∏àczeniu i rozgrzaniu ich do czerwonoÊci.
A. okràg∏y element grzejny B. dodatkowy element grzejny C. lampka sygnalizacyjna oznaczajàca, ˝e strefa
grzania przekroczy∏a temperatur´ 60°C; lampka ta dzia∏a równie˝ po wy∏àczeniu elementu
Je˝eli pokr´t∏o ustawione jest w jakiejkolwiek po­zycji innej ni˝ po∏o˝enie 0, zapali si´ lampka syg­nalizacyjna „H”.
5
JAK DBAå O KUCHENK¢
Przed przystàpieniem do czyszczenia lub innych prac konserwacyjnych nale˝y zawsze od∏àczyç urzà­dzenie od zasilania – za pomocà g∏ównego wy­∏àcznika lub wyjmujàc wtyczk´ kabla zasilajàcego z gniazdka. Aby zapewniç d∏ugà trwa∏oÊç kuchenki, nale˝y jà re­gularnie czyÊciç, pami´tajàc o nast´pujàcych kwestiach:
• Cz´Êci emaliowane i szyb´ p∏yty kuchenki (o ile dany model jest w takà szyb´ wyposa˝ony) nale˝y czyÊciç ciep∏à wodà. Nie wolno stosowaç proszków Êciernych ani substancji ˝ràcych, które mog∏yby zniszczyç wyglàd tych elementów.
• Cz´Êci palników, które mogà zostaç zdemon­towane, nale˝y mo˝liwie cz´sto myç w ciep∏ej wodzie z myd∏em, zwracajàc przy tym uwag´, czy usuwane sà zapieczone na nich pozosta­∏oÊci.
• W kuchenkach z automatycznà zapalniczkà nale˝y cz´sto i starannie czyÊciç koƒcówk´ urzàdzenia zap∏onowego, zwracajàc przy tym uwag´ na to, czy nie sà zatkane otwory na gaz.
• P∏ytki elektryczne nale˝y czyÊciç wilgotnà szmat­kà a nast´pnie, gdy sà jeszcze ciep∏e, nasmaro­waç je olejem.
• JeÊli elementy ze stali nierdzewnej przez d∏u˝szy czas b´dà wchodziç w kontakt z wodà o du˝ym st´˝eniu wapnia lub zawierajàcà detergenty (bogate w fosfor) mogà si´ one pokryç nalotem. Aby temu zapobiec, cz´Êci te nale˝y dobrze sp∏ukaç wodà a nast´pnie wysuszyç. Dobrà prak­tykà jest równie˝ natychmiastowe usuwanie wszelkich rozlanych p∏ynów i potraw.
• Przed u˝yciem elementów grzejnych, zamonto­wanych pod szybà ceramicznà, nale˝y wilgotnà szmatkà oczyÊciç powierzchni´ szyby usuwajàc kurz i pozosta∏oÊci jedzenia. Powierzchnia szyby powinna byç czyszczona regularnie, roztworem ciep∏ej wody i nieÊciernego Êrodka myjàcego. Czasami mo˝e si´ okazaç konieczne zastoso­wanie innych Êrodków do czyszczenia powierz­chni. W takiej sytuacji najpierw nale˝y usunàç nagromadzone resztki jedzenia lub t∏uszczu za pomocà skrobaczki – mo˝e to byç skrobaczka typu CERA Quick (nie wchodzàca w sk∏ad ze­stawu) (rysunek A). Czyszczenie powierzchni kuchenki powinno byç przeprowadzane zaraz po zakoƒczeniu goto­wania, gdy kuchenka jest wcià˝ ciep∏a. Do czy­szczenia nale˝y u˝yç odpowiedniego Êrodka czyszczàcego oraz r´czników papierowych. Po zakoƒczeniu mycia powierzchni´ kuchenki nale˝y przetrzeç suchà szmatkà i wysuszyç jà. Folia aluminiowa, elementy plastikowe, obiekty wykonane z materia∏ów syntetycznych oraz cu­kier lub potrawy o du˝ej zawartoÊci cukru, które roztopi∏y si´ na goràcej powierzchni kuchenki nale˝y usuwaç skrobaczkà jak najszybciej, póki kuchenka jest jeszcze goràca. Dobrà formà
zabezpieczenia sà równie˝ specjalne produkty ochronne do powierzchni ceramicznych i szk∏a – po na∏o˝eniu na powierzchni´ tworzà one ochronnà warstw´ zapobiegajàcà gromadzeniu si´ zanieczyszczeƒ. Zabezpieczajà one równie˝ powierzchni´ kuchenki przed odk∏adaniem si´ resztek potraw o du˝ej zawartoÊci cukru. Do czyszczenia p∏yty ceramicznej nie nale˝y stoso­waç w ˝adnym wypadku szorstkich gàbek ani Êciernych Êrodków czyszczàcych. Dotyczy to rów­nie˝ Êrodków czyszczàcych agresywnych chemi­cznie, jak na przyk∏ad aerozole do czyszczenia piekarników lub Êrodki do usuwania plam (rysunek B).
• Do czyszczenia p∏yt grzejnych producent poleca profesjonalne Êrodki do czyszczenia urzàdzeƒ AGD, które dost´pne sà w autoryzowanej sieci serwisowej Ariston.
6
Rys. A Rys. B
Loading...
+ 14 hidden pages