HOTPOINT/ARISTON MD 444 IX HA Daily Reference Guide [ro]

GHID DE REFERINĂ
WWW
PENTRU UTILIZARE ZILNICĂ
RO
VĂ MULUMIM CĂ AI ACHIZIIONAT UN PRODUS HOTPOINT - ARISTON
Pentru a putea beneficia de asistenţă, vă rugăm să vă înregistraţi produsul la
www.hotpoint.eu/register
Înainte de a utiliza aparatul, citii cu atenie Ghidul privind sănătatea i sigurana
DESCRIEREA PRODUSULUI
1
2
Puteţi descărca Instrucţiunile privind siguranţa şi Ghidul de utilizare şi întreţinere vizitând site-ul nostru web docs.hotpoint.eu şi urmând instrucţiunile de pe coperta din spate a acestei broşuri.
1. Panou de comandă
4
5
(a nu se demonta)
3. Uşa
4. Rezistenţa superioară/grillul
5. Becul
6. Placa rotativă
3
PANOUL DE COMANDĂ
1 32 4
1. BUTONUL DE SELECTARE
Pentru pornirea cuptorului prin selectarea unei funcţii. Rotiţi în poziţia cuptorul.
2. ÎNAPOI
Pentru revenirea la meniul de setări anterior.
3. STOP
Pentru a întrerupe o funcţie activă în orice moment. Apăsaţi de două
pentru a opri
6
65
ori pentru a opri funcţia şi pentru a aduce cuptorul în modul Standby.
4. AFIAJ
5. PORNIRE
Pentru activarea funcţiilor şi pentru confirmarea setărilor. Când cuptorul este oprit, acesta activează funcţia de microunde „Jet Start”.
7
6. CONFIRMARE
Pentru confirmarea selectării unei funcţii sau a unei valori setate.
7. BUTON DE REGLARE
Pentru derularea prin meniuri şi aplicarea sau modificarea setărilor.
1
ACCESORIILE
WWW
Descărcaţi Ghidul de utilizare şi întreţinere de pe
docs.hotpoint.eu pentru mai multe informaţii
PLACA ROTATIVĂ
Placa rotativă din sticlă amplasată pe suportul său poate fi utilizată pentru toate metodele de preparare.
Placa rotativă trebuie să fie utilizată întotdeauna ca bază de susţinere pentru recipiente şi accesorii, excepţie făcând doar tava de copt dreptunghiulară.
SUPORTUL PLĂCII ROTATIVE
Suportul plăcii rotative din sticlă
trebuie să fie utilizat doar pentru susţinerea acesteia. Nu amplasaţi alte accesorii pe acest suport.
FARFURIA CRISP
Numai pentru utilizare cu funcţia
desemnată. Farfuria Crisp trebuie să fie
amplasată întotdeauna în centrul plăcii rotative din sticlă şi poate fi preîncălzită atunci când este goală, utilizându-se funcţia specială exclusiv în acest scop. Amplasaţi alimentele direct pe farfuria Crisp.
MÂNERUL PENTRU FARFURIA CRISP
Util pentru scoaterea din cuptor a
farfuriei Crisp fierbinţi.
GRĂTARUL METALIC
Acesta vă permite să amplasaţi alimentele mai aproape de grill, pentru o rumenire perfectă a preparatelor.
Amplasaţi grătarul metalic pe placa rotativă, având grijă ca acesta să nu intre în contact cu celelalte suprafeţe.
CAPAC DACĂ EXISTĂ ÎN DOTARE
Util pentru acoperirea recipientelor în timpul preparării şi încălzirii la microunde. Capacul previne stropirea, favorizează menţinerea nivelului
de umiditate necesar din interiorul alimentelor şi poate fi utilizat, de asemenea, pentru crearea a două niveluri de preparare. Nu este adecvat pentru utilizarea cu niciuna dintre funcţiile Grill (inclusiv funcţia „Crisp”)
.
Numărul de accesorii poate varia în funcţie de modelul achiziţionat. Alte accesorii care nu sunt furnizate pot fi achiziţionate separat de la serviciul de asistenţă tehnică post-vânzare.
Există mai multe accesorii disponibile pe piaă. Înainte de a le achiziiona, asigurai-vă că acestea sunt adecvate pentru utilizarea în cuptoarele cu microunde i că sunt rezistente la temperaturile generate în interiorul cuptorului.
În cazul preparării cu microunde, nu trebuie
Asigurai-vă întotdeauna că alimentele i accesoriile nu intră în contact cu pereii interiori ai cuptorului.
Înainte de punerea în funciune a cuptorului, vericai întotdeauna ca placa rotativă să se poată roti liberă. Avei grijă să nu răsturnai placa rotativă
atunci când introducei sau scoatei alte accesorii. utilizate niciodată recipiente metalice pentru alimente sau băuturi.
2
RO
FUNCII
MICROUNDE
Pentru prepararea şi reîncălzirea rapidă a
alimentelor sau băuturilor.
PUTERE RECOMANDAT PENTRU
Reîncălzirea rapidă a băuturilor sau
1000 W
800 W
650 W
500 W
350 W
160 W
90 W
alimentelor care au un conţinut de apă
ridicat
Gătirea legumelor
Prepararea cărnii şi peştelui
Prepararea sosurilor cu carne sau a sosurilor
cu conţinut de brânză sau ouă. Rumenirea
plăcintelor cu carne sau a pastelor la cuptor
Preparare lentă, delicată. Perfectă pentru
topirea untului sau ciocolatei
Decongelarea alimentelor congelate sau
topirea untului şi brânzeturilor
Topirea îngheţatei
WWW
Descărcaţi Ghidul de utilizare şi întreţinere de pe
docs.hotpoint.eu pentru mai multe informaţii
DECONGELARE AUTOMATĂ
Pentru decongelarea rapidă a diferitelor tipuri de alimente doar prin specificarea greutăţii acestora. Alimentele trebuie să fie amplasate direct pe placa rotativă din sticlă. Întoarceţi alimentele atunci când vi se solicită acest lucru
CATEGORIE ALIMENTE RECOMANDATE GREUTATE
CARNE
(carne tocată, cotlete,
antricot, fripturi)
CARNE DE PASĂRE
(pui întreg, bucăţi, file)
PEŞTE
(întreg, medalioane, fileuri)
LEGUME
(amestec de legume, mazăre,
broccoli etc.)
100 g - 2 kg
100 g - 2,5 kg
100 g - 1,5 kg
100 g - 1,5 kg
Accesoriu recomandat: capacul
CRISP
Pentru rumenirea perfectă a unui preparat, atât pe partea superioară, cât şi pe partea inferioară. Această funcţie trebuie să fie utilizată doar în combinaţie cu farfuria Crisp specială.
Accesorii necesare: Farfuria Crisp, mânerul pentru farfuria Crisp
GRILL
Pentru rumenire, frigere pe grill şi gratinare. Este recomandat să întoarceţi alimentele pe parcursul procesului de preparare. Pentru rezultate optime, preîncălziţi grillul timp de 3-5 minute.
Accesoriu recomandat: grătarul de sârmă
GRILL + MICROUNDE
Pentru prepararea şi gratinarea rapidă a alimentelor, combinaţi funcţia de microunde cu funcţiile Grill.
Accesoriu recomandat: grătarul de sârmă
PÂINE
(franzele, biscuiţi, cornuri)
100 g - 1 kg
3
FUNCII AUTOMATE
Cu funcţiile automate, nu trebuie decât să selectaţi tipul şi greutatea sau cantitatea de alimente, pentru a obţine cele mai bune rezultate. Cuptorul va calcula automat setările ideale. Oricând se indică acest lucru, funcţia poate fi folosită numai împreună cu farfuria Crisp furnizată. Întoarceţi sau amestecaţi alimentele atunci când vi se solicită acest lucru.
CATEGORIE ALIMENTE GREUTATE CATEGORIE ALIMENTE GREUTATE
PLATOURI CU ALIMENTE 250 - 500 g FLORICELE DE PORUMB 100 g
CARTOFI PRĂJIŢI
LASAGNA CONGELATĂ 250 - 500 g
CARTOFI COPŢI
(Întoarceţi atunci când se solicită
acest lucru)
LEGUME PROASPETE
(Tăiaţi uniform şi adăugaţi între 2
şi 4 linguri de apă. Acoperiţi)
200 g - 1 kg
200 - 800 g
(dispuneţi-i într-un singur strat
pe farfuria Crisp şi presăraţi-i cu
sare înainte de preparare)
PIZZA
(utilizaţi farfuria Crisp)
ARIPI DE PUI, BUCĂŢI DE CARNE
DE PUI
(Ungeţi cu puţin ulei farfuria
Crisp.)
200 - 500 g
300 - 800 g
200 - 500 g
LEGUME CONGELATE
(întoarceţi atunci când se solicită
acest lucru, acoperiţi)
200 - 800 g
PRIMA UTILIZARE A APARATULUI
. SETAREA OREI
Va trebui să setaţi ora atunci când porniţi aparatul pentru prima dată: Cele două cifre care reprezintă ora vor clipi pe afişaj.
COTLETE PRĂJITE
(Farfuria Crisp trebuie să fie
preîncălzită)
200 - 500 g
Rotiţi butonul de reglare pentru a seta ora corectă şi apăsaţi
pentru a confirma. Cele două cifre aferente minutelor vor începe să clipească. Rotiţi butonul de reglare pentru a seta ora corectă şi apăsaţi
pentru
a confirma.
Vă rugăm să reţineţi: pentru a modifica durata la un moment ulterior, apăsaţi şi menţineţi apăsat pentru cel puţin 3 secunde în timp ce cuptorul este oprit şi repetaţi etapele de mai sus. După întreruperi îndelungate ale alimentării cu energie electrică, ar putea fi necesar să setaţi din nou ora.
4
UTILIZAREA ZILNICĂ
RO
1. SELECTAREA UNEI FUNCII
Când cuptorul este oprit, numai ora este indicată pe afişaj. Rotiţi butonul de selectare pentru a selecta una dintre funcţiile disponibile.
.
2. SETAREA UNEI FUNCII
. FUNCII MANUALE
După selectarea funcţiei dorite, puteţi modifica setările acesteia. Pe afişaj vor fi prezentate secvenţial setările care pot fi modificate.
NIVEL DE PUTERE MICROUNDE
Atunci când pictograma clipeşte pe afişaj, rotiţi butonul de reglare pentru a schimba elementul selectat, apăsaţi pe continuaţi cu următoarele setări.
Vă rugăm să reţineţi: odată ce funcţia a fost activată, nivelul de putere poate fi modificat apăsând de două ori pentru a accesa meniul nivelurilor de putere, apoi rotind butonul de reglare pentru a modifica setarea respectivă.
DURATA
Atunci când pictograma clipeşte pe afişaj, rotiţi butonul de reglare pentru a seta durata de preparare dorită. Atunci când durata de preparare afişată corespunde cu cea dorită, apăsaţi funcţia.
Vă rugăm să reţineţi: În timpul procesului de preparare, puteţi regla durata de preparare rotind selectorul; la fiecare apăsare pe , durata de preparare creşte cu 30 de secunde.
pentru a confirma şi
pentru a confirma şi porni
. FUNCII AUTOMATE / DECONGELARE
AUTOMATĂ
CATEGORII Odată ce aţi ales una dintre funcţiile automate, va trebui să selectaţi o categorie pentru alimentele pe care le preparaţi.
Atunci când pictograma clipeşte pe afişaj, rotiţi butonul de reglare pentru a selecta cifra corespunzătoare categoriei dorite, apoi apăsaţi pentru a confirma.
GREUTATE Pentru a obţine rezultate optime, funcţiile automate vă solicită să introduceţi greutatea alimentelor, selectând dintre setările implicite: cuptorul va calcula durata de timp ideală pentru derularea funcţiei, în conformitate cu fiecare categorie de alimente.
Atunci când pe afişaj apare setarea implicită, iar pictograma a introduce greutatea, apoi apăsaţi confirma şi porniţi funcţia.
3. ACTIVAREA FUNCIEI
Odată aplicate setările necesare, apăsaţi pe pentru a activa funcţia.
La fiecare reapăsare a butonului preparare este prelungită cu încă 30 de secunde (numai pentru funcţiile manuale).
Vă rugăm să reţineţi: Puteţi apăsa în orice moment pentru a întrerupe funcţia care este activă în mod curent.
JET START
Când cuptorul este oprit, apăsaţi pe pentru a porni procesul de preparare cu funcţia de microunde setată la putere maximă (1000 W) timp de 30 de secunde.
clipeşte, rotiţi butonul de reglare pentru
pentru a
, durata de
5
. BLOCAREA DE SIGURANĂ
Această funcţie este activată automat pentru a se preveni pornirea accidentală a cuptorului.
Deschideţi şi închideţi uşa, iar apoi apăsaţi pe pentru a porni funcţia.
. TEMPORIZATORUL Când cuptorul este oprit, afişajul poate fi utilizat ca timer. Temporizatorul nu activează niciunul din ciclurile de preparare. Pentru a activa funcţia şi a seta durata de preparare necesară, rotiţi butonul de reglare.
4. PAUZĂ
Pentru a întrerupe o funcţie activă, de exemplu, pentru a amesteca sau întoarce alimentele, nu trebuie decât să deschideţi uşa.
Pentru a o reporni, închideţi uşa şi apăsaţi pe De asemenea, puteţi întrerupe temporar procesul de
preparare apăsând preparare, închideţi uşa şi apăsaţi
. Pentru a relua procesul de
.
ÎNTRERUPERE AUTOMATĂ
(AMESTECAŢI SAU ÎNTOARCEŢI ALIMENTELE)
Anumite funcţii se vor întrerupe pentru a vă permite să întoarceţi sau să amestecaţi alimentele.
Atunci când cuptorul întrerupe procesul de preparare, iar pe afişaj apare mesajul „Turn food” sau „Stir Food”, deschideţi uşa pentru a întoarce sau amesteca alimentele, apoi închideţi uşa şi apăsaţi
pentru a
reporni procesul de preparare. Vă rugăm să reţineţi: după 2 minute, chiar dacă
alimentele nu au fost întoarse sau amestecate, funcţia va reporni automat.
5. FINALIZAREA PROCESULUI DE PREPARARE Se va emite un semnal sonor, iar pe afişaj va apărea mesajul „End” pentru a indica finalizarea unei funcţii de preparare.
Apăsaţi pentru a activa temporizatorul. Odată ce temporizatorul a finalizat numărătoarea inversă a duratei de timp selectate, se va emite un semnal sonor, iar pe afişaj va fi indicat acest lucru.
Pentru a modifica temporizatorul odată ce a fost activat, rotiţi butonul de reglare, apoi apăsaţi OK pentru a confirma. Pentru a-l întrerupe sau a reveni la afişajul cu ora curentă, rotiţi butonul de reglare până când pe afişaj apare 0:00 şi apăsaţi
Vă rugăm să reţineţi: Odată ce temporizatorul a fost activat, puteţi activa, de asemenea, o funcţie: Temporizatorul va continua automat numărătoarea inversă a duratei de timp selectate, fără a influenţa funcţia. Pentru a reveni la vizualizarea temporizatorului, aşteptaţi finalizarea funcţiei sau opriţi-o apăsând pe de două ori.
În cazul anumitor funcţii, puteţi întârzia prepararea păstrând în acelaşi timp setările definite în prealabil: rotiţi butonul de reglare pentru a seta o durată de preparare nouă, apoi apăsaţi
6
.
TABEL CU INFORMAII PRIVIND PREPARAREA
RO
ALIMENTE FUNCIE PREÎNCĂLZIRE
Pandipan
Plăcintă cu fructe
Fursecuri
Tarte picante şi quiche Lorraine
(1 - 1,2 kg)
Platouri cu alimente
(250 - 500 g)
Lasagna / paste la cuptor
Lasagna congelată
(500 - 700 g)
Pizza (300 g)
Carne (cotlete, medalioane)
Carne de pasăre (bucată întreagă, 800 g - 1,5 kg)
PUTERE
(W)
- - 7 - 15
- - 12 - 20
- - 5 - 10
- - 18 - 25
- 750 4 - 7 -
- 350 - 500 15 - 40
- 500 - 750 14 - 20 -
- - 14 - 16
- 500 10 - 15
- 350 - 500 30 - 45 *
DURATĂ
(MIN)
ACCESORIILE
Fileuri sau bucăi de carne de pui
Friptură
Cârnai / frigărui
Cârnai/hamburgeri
Peşte (medalioane sau leuri)
Pete întreg
Carto copi
Carto feliai
Mere coapte
- 350 - 500 10 -17
- 350 - 500 25 - 40 *
- - 20 - 40 *
Da** - 6 - 16 *
Da 160 - 350 15 - 30 *
- 160 - 350 20 - 40 *
- 350 - 500 30 - 50 *
- - 25 - 30
- 160 -350 15 -25
* Întoarceţi alimentele la jumătatea duratei de preparare ** Preîncălziţi farfuria Crisp timp de 3-5 minute
WWW
Descărcaţi Ghidul de utilizare şi întreţinere de pe docs.hotpoint.eu pentru a consulta tabelul cu reţete testate,
prevăzut pentru autorităţile de certificare în conformitate cu standardul IEC 60350.
FUNCŢII
ACCESORIILE
Crisp Grill Grill + Microunde
farfurie rezistentă la căldură/recipient
adecvat pentru utilizarea în cuptorul cu
microunde
Grătarul de sârmă Farfuria Crisp
7
WWW
CURĂARE
Asigurai-vă că s-a răcit cuptorul înainte de efectuarea oricăror activităi de întreinere sau curăare.
Nu utilizai burei de sârmă, burei abrazivi sau produse de curăare abrazive/corozive, deoarece acestea ar putea deteriora suprafaa aparatului.
Nu utilizai aparate de curăare cu aburi.
SUPRAFEŢELE INTERIOARE ŞI EXTERIOARE
• Curăţaţi suprafeţele cu o cârpă umedă. Dacă acestea sunt foarte murdare, adăugaţi câteva picături de detergent cu pH neutru. La final, ştergeţi cu o lavetă uscată.
• Curăţaţi geamul uşii cu un detergent lichid adecvat.
• La intervale regulate sau în cazul vărsării de alimente sau lichide, scoateţi placa rotativă şi
ACCESORIILE
Toate accesoriile pot fi spălate în maşina de spălat vase, cu excepţia farfuriei Crisp. Farfuria Crisp trebuie să fie spălată într-o soluţie de apă cu detergent neutru. Pentru depunerile persistente, frecaţi uşor cu o lavetă. Permiteţi întotdeauna răcirea farfuriei Crisp înainte de a o curăţa.
suportul acesteia pentru a curăţa baza cuptorului, eliminând toate reziduurile de alimente.
• Grillul nu necesită curăţare, deoarece căldura intensă arde toate reziduurile: Utilizaţi această funcţie în mod regulat.
REMEDIEREA DEFECIUNILOR
Problemă Cauză posibilă Soluie
Descărcaţi Ghidul de utilizare şi întreţinere de pe
docs.hotpoint.eu pentru mai multe informaţii
Cuptorul nu funcţionează. Întreruperea curentului electric.
Deconectare de la reţeaua electrică.
Cuptorul emite zgomote, chiar şi când este oprit.
Pe afişaj apare litera „F” urmată de o literă sau un număr.
FIA TEHNICĂ A PRODUSULUI
WWW
Fişa tehnică a produsului, care include datele
energetice ale acestui aparat, poate fi descărcată de pe site-ul web docs.hotpoint.eu
Ventilatorul de răcire este activ.
Defecţiune de software. Contactaţi cel mai apropiat centru de servicii
CONTACTAREA SERVICIULUI NOSTRU DE ASISTENĂ TEHNICĂ POSTVÂNZARE
Detaliile noastre de contact se regăsesc în manualul de garanţie. Când contactaţi serviciul
OBINEREA GHIDULUI DE UTILIZARE I ÎNTREINERE
WWW
>
Descărcaţi Ghidul de utilizare şi
întreţinere de pe site-ul nostru web docs.hotpoint.eu (poate fi utilizat acest cod QR), specificând codul comercial al produsului.
nostru de asistenţă tehnică post-vânzare, vă rugăm să precizaţi codurile specificate pe plăcuţa cu date de identificare a produsului dumneavoastră.
Asiguraţi-vă că nu este întrerupt curentul electric, iar cuptorul este conectat la reţeaua electrică. Opriţi şi reporniţi cuptorul, pentru a verifica dacă defecţiunea persistă.
Apăsaţi aşteptaţi până când alimentele s-au răcit.
de asistenţă tehnică post-vânzare şi precizaţi litera sau numărul care este prezentat(ă) după litera „ F”.
de două ori sau deschideţi uşa şi
XXX/XXX
> Alternativ, puteţi să contactaţi serviciul nostru de asistenţă tehnică post-vânzare
001
8
400010890475
Tipărit în Italia
Loading...