Hotpoint Ariston BFS 121 I/HA User Manual [pl]

Zamra˝arka do zabudowy
• BFS 121 I
Instrukcja instalacji i obs∏ugi
PL
Zamra˝arka do zabudowy
• BFS 121 I
Spis treÊci
Bezpieczeƒstwo – dobry zwyczaj ........................ 3
Instalacja ........................................................ 4
Opis zamra˝arki .............................................. 5
Uruchomienie urzàdzenia ................................. 6
Korzystanie z urzàdzenia ................................... 6
Konserwacja ................................................... 7
Ewentualne problemy ...................................... 8
wykorzystania komory zamra˝arki ...................... 9
2
Zamra˝arka do zabudowy
• BFS 121 I
W celu zapewnienia SPRAWNEGO i BEZPIECZNEGO dzia∏ania urzàdzenia nale˝y: – korzystaç wy∏àcznie z us∏ug AUTORYZOWANYCH serwisów – stosowaç tylko ORYGINALNE cz´Êci zamienne
3
BEZPIECZE¡STWO – DOBRY ZWYCZAJ
UWAGA!
Opracowana przez nas instrukcja zawiera szereg istotnych informacji dotyczàcych zarówno bezpie­czeƒstwa instalacji, u˝ytkowania oraz konserwacji urzàdzenia, dlatego te˝ przed zainstalowaniem ch∏odziarko-zamra˝arki niezb´dne jest uwa˝ne za­poznanie si´ z treÊcià niniejszego opracowania.
Ch∏odziarko-zamra˝arka zosta∏a wykonana zgodnie z mi´dzynarodowymi normami bezpie­czeƒstwa, majàcymi na celu ochron´ konsumenta. – 73/23/CEE z 19/02/73 (Niskie Napi´cia) z póêniej-
szymi zmianami;
– 89/336/CEE z 03/05/89 (KompatybilnoÊç elektro-
magnetyczna z póêniejszymi zmianami.
1. Urzàdzenie przeznaczone jest do zainstalowa-
nia wy∏àcznie w pomieszczeniach zamkni´tych. Pod ˝adnym pozorem nie mo˝e pracowaç na zewnàtrz, nawet w zadaszonych pomieszcze­niach. Wystawianie ch∏odziarko-zamra˝arki na wp∏yw czynników atmosferycznych jest bardzo niebezpieczne. Minimalna temperatura u˝ytko­wania produktu 16°C w/g PN-89/M-41105 (Polska Norma).
2. Ch∏odziarka musi byç pod∏àczona do gniazda
zasilajàcego z bolcem ochronnym. W przypadku uszkodzenia przewodu zasilajàcego naprawy dokonuje technik z autoryzowanego serwisu.
3. Urzàdzenie mo˝e byç u˝ytkowane tylko przez oso-
by doros∏e, zgodnie ze swoim przeznaczeniem, do przechowywania produktów ˝ywnoÊciowych zgo­dnie z zaleceniami zawartymi w instrukcji.
4. Nie wolno dotykaç ani obs∏ugiwaç urzàdzenia
mokrymi r´kami, majàc bose lub mokre stopy.
5. Nie zaleca si´ u˝ywania przed∏u˝aczy i rozga-
∏´êników. JeÊli ch∏odziarka jest zainstalowana mi´dzy meblami, nale˝y zwróciç uwag´, aby kabel zasilajàcy nie by∏ przygnieciony lub zagi´ty.
6. Nie wolno ciàgnàç kabla lub urzàdzenia w celu
wyciàgni´cia wtyczki z kontaktu, jest to bardzo niebezpieczne.
7. Nie wolno dotykaç wewn´trznych cz´Êci ch∏o-
dzàcych, szczególnie mokrymi r´kami, gdy˝ mo˝na si´ poparzyç lub zraniç. Nie nale˝y wk∏adaç do ust kostek lodu zaraz po wyj´ciu ich z zamra˝arki, gdy˝ mo˝na si´ zraniç.
8. Przed przystàpieniem do czyszczenia ch∏odziarki
nale˝y od∏àczyç urzàdzenie od êród∏a zasilania (wyciàgajàc wtyczk´ lub wy∏àczajàc g∏ówny bez­piecznik w mieszkaniu). Nie wystarczy przekr´cenie termostatu do pozycji q w celu od∏àczenia urzàdzenia od zasilania.
9. JeÊli ch∏odziarka ma zastàpiç ch∏odziark´ star-
szego typu zaopatrzonà w zamek zatrzaskowy lub rygiel, przed wyrzuceniem urzàdzenia nale˝y koniecznie usunàç lub zniszczyç zamek. Dzi´ki temu unikniemy ewentualnego nieszcz´Êliwego wypadku wskutek przypadkowego zamkni´cia bawiàcych si´ dzieci wewnàtrz urzàdzenia.
10. W przypadku awarii, nale˝y przed wezwaniem
specjalisty z serwisu przeczytaç rozdzia∏ „Ewen­tualne problemy” w celu usuni´cia ewentualnej usterki. Nie nale˝y samodzielnie przeprowa­dzaç ˝adnych dalszych prac, szczególnie przy mechanizmach wewn´trznych urzàdzenia.
˚eby zapewniç prawid∏owe funkcjonowanie i niewielkie zu˝ycie pràdu, istotne jest, aby instalacja zosta∏a dokonana prawid∏owo.
Wentylacja
Agregat wydziela ciep∏o i dlatego wymaga dobrej wentylacji. Urzàdzenie nie powinno byç wystawione na bezpoÊrednie dzia∏anie s∏oƒca, staç obok ku­chenki elektrycznej i tym podobnych. Nie nadajà si´ równie˝ pomieszczenia ze s∏abà wentylacjà. Urzàdzenie nale˝y wi´c zainstalowaç w pomie­szczeniu z otworem (okno lub drzwi balkonowe) zapewniajàcym wymagany przewiew. Pomieszcze­nie nie mo˝e byç zbyt wilgotne. Nale˝y uwa˝aç, aby podczas instalacji nie zastawiç ani nie zas∏oniç kratek zapewniajàcych dobrà wentylacj´ urzàdzenia.
Z dala od ciep∏a
Urzàdzenia nale˝y umieÊciç w miejscu nie wystawio­nym bezpoÊrednio na dzia∏anie s∏oƒca, a tak˝e z dala od kuchenki i tym podobnych.
Na p∏askim
Urzàdzenie musi staç równo na p∏askim pod∏o˝u; jeÊli pod∏oga nie jest równa, mo˝na wyregulowaç ustawienie urzàdzenia przy pomocy specjalnych nó˝ek znajdujàcych si´ z przodu.
Pod∏àczenie elektryczne i uziemienie
Przed pod∏àczeniem elektrycznym nale˝y sprawdziç, czy napi´cie wskazane na tabliczce znamionowej, znajdujàcej si´ u do∏u po lewej stronie obok po­jemnika na warzywa, odpowiada napi´ciu w insta­lacji domowej, oraz czy gniazdko ma prawid∏owe uziemienie zgodne z prawem o bezpieczeƒstwie instalacji 46/90. JeÊli brakuje uziemienia, produ­cent nie bierze na siebie ˝adnej odpowiedzialnoÊci. Nie nale˝y u˝ywaç rozga∏´êników ani wtyczek adaptacyjnych.
Napi´cie jest niewystarczajàce?
èród∏o zasilania powinno byç w stanie znieÊç ma­ksymalne obcià˝enie mocy urzàdzenia, wskazanej na tabliczce znamionowej znajdujàcej si´ u do∏u po lewej stronie, obok pojemnika na warzywa.
Przed pod∏àczeniem elektrycznym
W celu zapewnienia prawid∏owego funkcjonowa­nia, po przetransportowaniu ustawiç urzàdzenie pionowo i odczekaç co najmniej 3 godziny przed w∏àczeniem go do gniazdka.
4
INSTALACJA
11. Nie nale˝y u˝ywaç urzàdzeƒ elektrycznych we-
wnàtrz komory do przechowywania ˝ywnoÊci, je˝eli nie sà one zalecane przez producenta.
12. Ch∏odziarka zawierajàca gaz cyklopentan
w gàbce izolacyjnej i ewentualnie gaz R600a
(izobutan) w obiegu ch∏odzàcym, po zakoƒ­czeniu ˝ywotnoÊci, musi zostaç oczyszczona ze szkodliwych czynników przed wyrzuceniem na Êmietnik. CzynnoÊç ta musi byç wykonana przez przeszkolonego technika.
Termostat
Reguluje w sposób automatyczny tempera­tur´ wewnàtrz komory ch∏odziarki. Przekr´­cenie pokr´t∏a zgodnie z ruchem wskazówek zegara od pozycji 1 do pozycji 5 pozwala na uzyskanie, coraz ni˝szej temperatury. W celu regulowania termostatu nale˝y przekr´ciç po­kr´t∏o przy u˝yciu monety.
Zielona kontrolka
Zapalona lampka (przesunàç wy∏àcznik w pra­wo) wskazuje, ˝e urzàdzenie jest pod∏àczone do sieci zasilajàcej. Przesuwajàc wy∏àcznik w lewo (zielona lampka zgaszona) od∏àczamy urzàdzenie od êród∏a zasilania.
˚ó∏ta kontrolka
Kiedy ˝ó∏ta lampka jest zapalona (przesunàç wy∏àcznik w lewo) agregat pracuje w sposób ciàg∏y w celu uzyskania niskiej temperatury
niezb´dnej do szybkiego zamra˝ania Êwie˝ych produktów. Po przesuni´ciu wy∏àcznika w pra­wo (˝ó∏ta lampka zgaszona) zamra˝anie od­bywa si´ wed∏ug ustawienia termostatu.
Kontrolka czerwona
Zapala si´, gdy temperatura w komorze za­mra˝arki jest zbyt wysoka i nie pozwala na prawid∏owe przechowywanie zamro˝onych produktów.
Przedzia∏ do zamra˝ania i przechowywania produktów
Przedzia∏ do przechowywania zamro˝onych produktów
5
OPIS ZAMRA˚ARKI
A
B
C
D
E
F
Loading...
+ 11 hidden pages