Hotpoint Ariston TVF 751 User Manual

Page 1
Bruksanvisning
TORKTUMLARE
SV
Svenska, 1
NO
Norsk, 43
TVF751
DK
Dansk, 15
Suomi, 29
Innehåll
Important information, 2 Installation, 3-4
Torktumlarens placering Ventilation Elanslutningar Innan du startar torktumlaren
Beskrivning av torktumlaren, 5
Framsidan Baksidan Kontrollpanel
Start och program, 6-8
Val av program Programtabell Kontroller
Tvätt, 9-10
Sortering av tvätt Tvättsymboler Specialartiklar Torktider
SV
Varningar och förslag, 11
Generella säkerhetsföreskrifter Bortskaffning Energisparande och miljöskydd
Underhåll och skötsel, 12
Bryta strömmen Rengör filtret efter varje torkperiod Kontrollera trumman efter varje torkperiod Rengöra torktumlaren
Felsökning, 13 Service, 14
Reservdelar
! Förvara den här bruksanvisningen på en lättåtkomlig plats för framtida bruk. Ta med den när du flyttar. Om du säljer eller ger tumlaren till någon annan, ska du komma ihåg att även lämna över den här bruksanvisningen så att den nye ägaren kan ta del av varningar och information om hur torktumlaren fungerar. ! Läs noga igenom anvisningarna. Följande sidor innehåller viktig information om installation och torktumlarens funktioner.
Denna symbol påminner dig om att läsa denna bruksanvisning.
1
Page 2
SV
V
iktig information
F
ör att din ventilationstumlare ska kunna fungera effektivt, måste du följa det regelbundna underhållsschemat
nedan:
Filtret ...
! Du MÅSTE rengöra dammfiltret efter VARJE tumlingscykel
.
STEG 1.
Öppna luckan till din torktumlare.
STEG 4.
Sätt tillbaka filtret.
- Se till att pilarna pekar mot dig.
! Underlåtelse att rengöra filtret efter VARJE tumlingscykel kommer att påverka din maskins torkningsförmåga.
- Det kommer att ta längre tid för tvätten att torka och mer elektricitet kommer att förbrukas under torkningen.
STEG 2.
Ta ut filtret (med hjälp av de två fingergreppen).
STEG 5.
Se till att filtret har tryckts in ordentligt.
STEG 3.
Ta bort eventuella dammansamlingar från
filtergallret.
! Du MÅSTE ta bort damm som samlats runt filterhuset och ventilationsröret varannan eller var tredje månad:
- Kontrollera att det inte har samlats damm eller ludd i ventilationsröret eller i de permanenta ventilationsanordningarna och avlägsna det vid behov.
- Avlägsna ludd som samlas runt filtret och utgångsventilerna.
2
Page 3
Installation
Torktumlarens placering
●
Placera torktumlaren på behörigt avstånd från gasspisar, -värmare eller -plattor. Flammorna kan skada maskinen.
Minsta öppning 10mm
Minsta öppningar
15mm
eventuella sidoobjekt. Kontrollera att ventilerna på maskinens baksida inte är blockerade.
●
Torktumlaren bör stå i en torr och välventilerad miljö. Luftflödet runt torktumlaren spelar en avgörande roll för kondensering av det vatten som produceras under tvättning. Torktumlaren fungerar inte effektivt i ett trångt utrymme eller ett skåp.
! Vi rekommenderar inte att torktumlaren installeras i ett skåp. Torktumlaren får aldrig installeras bakom en låsbar dörr, en skjutdörr eller en dörr med klinka på den motsatta sidan av tumlarens dörr.
●
Om du avser att installera maskinen under ett arbetsbord, ska du av ventilationsskäl lämna ett 10 mm långt avstånd mellan maskinens överdel och andra objekt på eller över maskinen samt ett 15 mm långt avstånd mellan maskinens sidor och
! Kontrollera att röränden inte riktas mot luftkanalen på torktumlarens baksida.
! Ventilationsröret bör inte vara längre än 2,4 meter och bör vara fri från ludd, fibrer och vatten. Skaka bort eventuella sådana ansamlingar. Kontrollera regelbundet att röret inte är skadat.
Permanent ventilation
Vi rekommenderar bruk av ventilationssats för vägg/fönster i samband med ventilationsrör. En sådan sats finns tillgänglig hos närmaste återförsäljare.
Väggmontering
1. Lämna en öppning i väggen till vänster om torktumlarens avsedda placering.
2. Förhindra kondenserad fukt från att återvända till torktumlaren genom att använda ett så kort och rakt rör som möjligt.
SV
Ventilation
Tumlaren torkar tvätten genom att suga in kall, ren och relativt torr luft som tränger in i den tumlande tvätten. Optimal prestanda tillförsäkras genom att den fuktiga luften blåses ut genom ett ventilationsrör på torktumlarens baksida. När torktumlaren inte används måste tillräcklig ventilation föreligga för att undvika återbildning av gaser i rummet från maskiner som bränner andra typer av bränsle, till exempel öppen eld.
Mobil ventilation
Ett ventilationsrör måste alltid vara installerat på torktumlaren om denna används i samband med mobil ventilation. Röret måste installeras på ett säkert sätt på torktumlarens baksida (se Beskrivning av torktumlaren). Man bör i tillämpliga fall ansluta röret till ett permanent utlopp nära torktumlaren. Om en sådan permanent installation inte är möjlig, kan röret ledas genom ett öppet fönster och torktumlaren användas på vanligt sätt.
3. Ventilationsröret ut från väggen bör luta nedåt.
Fönstermontering
1. Hålet i fönstret bör befinna sig högre upp än torktumlaren om denna är placerad på ett objekt.
2. Röret bör vara så kort som möjligt.
Det är mycket viktigt att område A och B kontrolleras periodvis så att fibrer och partiklar kan avlägsnas. Ventilationsrörets insats måste vara väl fastmonterad så att fuktig luft inte kan återvända till rummet. ! Torktumlaren bör inte skjutas tillbaka så långt att insatsens montering rubbas eller röret skadas eller böjs. ! Röret bör ledas fritt från luftkanalen. Undvik u­böjningar och att röret snor sig, eftersom detta kan leda till rörblockeringar eller fickor med kondensering.
3
Page 4
Installation
SV
Ventilation med öppet fönster
Röränden bör riktas nedåt för att undvika att varm och fuktig luft kondenserar i rummet eller torktumlaren.
! Kontrollera att torktrummans ventilation är
tillfredsställande och att röränden inte är riktad mot
luftkanalen.
! Ventilationsröret måste alltid vara monterat för bästa
prestanda.
! Kontrollera att ventilationsröret och luftkanalerna inte
är blockerade.
! Torktumlaren får inte återvinna frånluft.
! Missbruk av en torktumlare kan medföra eldfara.
! Avled inte luften genom en kanal som även avleder
luft från gaseldade maskiner eller maskiner som
använder annat bränsle.
! Avled inte frånluft genom ett utsugningssystem eller
en kanal med utsugningsmotor. Detta påverkar
värmekontrollens funktion och kan resultera i eldsvåda.
! Använd inte förlängningssladd.
! Nätsladden får inte vara böjd eller skadad.
! Kontrollera nätsladden med jämna mellanrum. En ny
sladd måste vara avsedd för den här torktumlaren och kan enbart installeras av auktoriserad tekniker (se Service). Nya eller längre nätsladdar finns att köpa hos auktoriserade återförsäljare.
! Tillverkaren avsäger sig allt ansvar om dessa regler inte följs.
! Konsultera en kvalificerad tekniker om det råder tveksamhet om informationen ovan.
Planinställning av torktumlaren
Torktumlaren måste planinställas för att kunna fungera som avsett.
När du har installerat torktumlaren på avsett plats, ska du kontrollera att den ligger plant sidledes och därefter djupledes.
Elanslutningar
Kontrollera följande innan du sätter in kontakten i
eluttaget.
●
Uttaget måste vara jordat.
●
Uttaget måste minst motsvara maskinens maximala spänning, som anges på märkplåten (se Beskrivning av torktumlaren).
●
Spänningen måste ligga inom de värden som anges på märkplåten (se Beskrivning av torktumlaren).
●
Uttaget måste vara kompatibelt med torktumlarens kontakt. Byt kontakt eller uttag om detta inte är fallet.
! Torktumlaren får inte installeras utomhus, även om
detta sker på skyddad plats. Regn eller storm kan
utgöra fara.
! En installerad torktumlares elsladd och kontakt
måste vara väl tillgänglig.
Om torktumlaren inte ligger plant ska du stötta den med en träkloss samtidigt som du justerar de två frambenen upp och ned tills torktumlaren ligger plant.
Innan du startar torktumlaren
Rengör trumman invändigt när du har installerat torktumlaren och innan du börjar att använda den för att avlägsna eventuellt damm som har ansamlats under transporten.
4
Page 5
Beskrivning av torktumlaren
Framsidan Baksidan
Kontrollpanel
Modell- och
serienummer
Trumma
Filtret
Varning: Hett!
Kontrollpanel
PROGRAM-
ratt
Indikator
Märkplåt
DISPLAY
Luftintagsventil
SV
Ventilrör monteras här
ALTERNATIV­knapp och -lampor
Rengöra filtret­lampa
PÅ/AV-
knappen och lampa
PÅ/AV-knappen/lampan : Tryck på den här knappen om du vill stoppa en arbetande torktumlare. Tryck igen för att starta den på nytt. Lamporna signalerar att din torktumlare är arbetar eller klar för programmval.
Du ställer in ett program med PROGRAM-ratten: vrid ratten tills indikatorn pekar på det program du avser att använda (se Start och program).
Med ALTERNATIV-knapparna/lamporna väljer du tillgängliga alternativ för valt program. Lamporna anger att ett alternativ har valts. Om ett alternativ inte är tillgängligt kommer en signal att ljuda tre gånger (se Start och program).
Med START/PAUSE knappen/lampan startar du valt program. En signal hörs när du trycker på knappen, varefter statuslamporna blinkar för att bekräfta vald åtgärd. Håll den här knappen intryckt när ett program är aktivt för att stoppa både programmet och torktumlaren.
BARNLÅS-
knappen/ lampa
START/PAUSE
knappen/lampa Lampan visar grönt när programmet körs, blinkar gult när programmet har pausats eller blinkar grönt om det befinner sig på standby och väntar på att ett program ska startas (se Start och program).
BARNLÅS-knappen/lampa : Tryck in knappen och håll den intryckt efter att du valt ditt program och eventuella alternativ, detta förhindrar att programinställningarna ändras. När lampan är tänd avaktiveras andra knappar och programratten. Håll knappen intryckt för att annullera och lampan släcks.
Progress-lamporna visar programstatusen. När varje programsteg startar tänds motsvarande lampa.
Indikatorlampan för att rengöra filtret påminner dig före varje program, det är viktigt att rengöra filtret varje gång som torktumlaren har blivit använd (se Underhåll).
Progress
-lampor
5
Page 6
Start och program
SV
Val av program
Under torkprogrammets gång kan du kontrollera tvätten och plocka ut de plagg som eventuellt
1. Anslut torktumlaren till elnätet.
2. Sortera tvätten efter tygsort (se Tvätt).
3. Öppna luckan och kontrollera att filtret är rent och på plats (se Underhåll).
4. Ladda maskinen och se till att inget plagg täcker luckans stängningsmekanism. Stäng luckan.
5. Om På/Av-lampan inte är tänd: tryck på PÅ/AV­knappen .
6. Välj ett program med hjälp av programmeringsguiden (se Program) samt anvisningar för aktuella textiler (se Tvätt).
- Välj ett program genom att vrida på PROGRAM­ratten.
7. Ställ vid behov in fördröjd starttid och andra alternativ.
8. Lampan START/PAUSE blinkar grönt:
- Tryck på START/PAUSE-knappen för att starta. Den gröna lampan slutar blinka och displayen visar den uppskattade sluttiden.
redan har torkat. Tryck på START/PAUSE-knappen
när du stänger luckan för att fortsätta torkprogrammet. (När luckan är öppen, kommer START/PAUSE-
lampan att blinka gult. När luckan stängs och knappen START/PAUSE trycks in slutar START/PAUSE-lampan att blinka och börjar lysa grönt.)
9. Den slutliga KALLTUMLAR-fasen inleds cirka 10 minuter innan torkprogrammet avslutas (tvätten kyls ned). Denna fas bör alltid ges tid att avslutas.
10. Ljudet varnar dig när programmet är klart. Öppna luckan, plocka ut tvätten, rengör filtret och byt ut det (se Underhåll). Om du har valt alternativet Tumling efter tvätt och inte avlägsnar tvätten från torktumlaren, kommer maskinen att tumla med jämna mellanrum i 10 timmar innan du kan öppna luckan.
11. Bryt strömmen till torktumlaren.
Obs:
Denna torktumlare överensstämmer med ny lagstiftning om energibesparing och är försedd med ett självavstängningssystem (standby) som aktiveras några minuter efter 30 maskinen inte längre används. Tryck kort på PÅ/AV-knappen (On/Off) och vänta tills maskinen startar på nytt.
Strykvänligt program
Det här är ett kort 10-minutersprogram (8 minuters värme följt av 2 minuters kalltumling) för uppmjukning av fibrer i plagg som har legat stilla på samma plats under en längre tid. Programmet gör fibrerna lättare att stryka och vika. ! Det här är inget torkprogram och bör inte användas för våta plagg.
För bästa resultat:
1. Ladda inte mer än angiven maxkapacitet. Dessa siffror avser torrvikt.
Tyg Maximal laddningskapacitet
Bomull och bomullsblandning 2,5kg Syntetfiber 2kg Jeans 2kg
2. Plocka omedelbart ut plaggen ur torktumlaren efter avslutat program. Häng, vik eller stryk plaggen och placera de på deras förvaringsplats. Upprepa programmet om du inte är nöjd med resultatet.
Den “strykvänliga” effekten varierar beroende på vävnadstyp. Den fungerar väl i samband med traditionellt tyg som bomull eller bomullsblandningar och Tencel® eller liknande material.
Program för ullmärke
●
Detta är ett program för att säker torktumling av plagg som märkts med symbolen .
●
Det kan används för att laddningar upp till 1 kg (cirka 3 tröjor).
●
Vi rekommenderar att plagg vänds ut och in före torktumling.
●
Detta program är ca 60 minuter långt, men kan pågå längre beroende på laddningens storlek och densitet och din tvättmaskins rotationshastighet.
●
Laddningar som torkas med detta program är vanligtvis användningsklara, men hos några tyngre plagg kan kanterna vara aningen fuktiga. Låt dessa torka naturligt eftersom övertorkning kan skada plagget.
! Till skillnad från andra material, är mekanismen med ullkrympning oåterkallelig; det kan med andra ord inte sträckas tillbaka till dess ursprungsstorlek. ! Detta program lämpar sig inte för akrylplagg.
Denna torktumlares ulltorkningscykel har godkänts av The Woolmark Company för torkning av plagg med Woolmark:s etiketter som maskintvätt och torktumling, förutsatt att plaggen torkas I enlighet med insturktionerna på plaggens etikett och dessa har utfärdats av tillverkaren av denna torktumlare (M0615).
6
Page 7
Start och program
Program
! Om På/Av-lampa inte är tänd: tryck på PÅ/AV-knappen och välj därefter program.
Program
1
Bomull
Extra torr
2
Bomull
Skåptorrt
3
Bomull
Hängtorrt
4
Bomull
Stryktorrt
5
Syntet
Skåptorrt
6 Säng & bad
7
Ömtåligt
(akryk)
8
Ull
9 Luftning
10
Strykvänligt
Funktion… Inställning… Obs:
Torkar plagg i hög värme tills de är klara att användas.
Torkar plagg i hög värme inför omedelbar förvaring.
Torkar plagg i hög värme inför omedelbar upphängning.
Torkar plagg i hög värme inför strykning.
Torkar plagg i hög värme inför omedelbar förvaring.
Torkar dina sängkläder och handdukar på hög värme för omedelbar förvaring.
Torkar plagg i låg värme tills de är klara att användas.
Torkar dina yllekläder, (se föregående sida).
Luftar dina kläder med kalluft. Använd även för att kyla ned varma kläder.
Kort program (cirka 10 minuter) som mjuknar fibrer i strykfärdiga plagg.
1. Vrid PROGRAM-ratten till 1
2. Välj alternativ vid behov.
3. Tryck på START/PAUSE-knappen
1. Vrid PROGRAM-ratten till 2
2. Välj alternativ vid behov.
3. Tryck på START/PAUSE-knappen
1. Vrid PROGRAM-ratten till 3
2. Välj alternativ vid behov.
3. Tryck på START/PAUSE-knappen
1. Vrid PROGRAM-ratten till 4
2. Välj alternativ vid behov.
3. Tryck på START/PAUSE-knappen
1. Vrid PROGRAM-ratten till 5
2. Välj alternativ vid behov.
3. Tryck på START/PAUSE-knappen
1. Vrid PROGRAM-ratten till 6
2. Välj alternativ vid behov.
3. Tryck på START/PAUSE-knappen
1. Vrid PROGRAM-ratten till 7
2. Välj alternativ vid behov.
3. Tryck på START/PAUSE-knappen
1. Vrid PROGRAM-ratten till 8
2. Tryck på START/PAUSE-knappen
1. Vrid PROGRAM-ratten till 9
2. Tryck på START/PAUSE-knappen
1. Vrid PROGRAM-ratten till 10
2. Tryck på START/PAUSE-knappen
Tillgängliga alternativ:
Fördröjd start Tumling före tvätt Tumling efter tvätt
Tillgängliga alternativ:
Fördröjd start Tumling före tvätt Tumling efter tvätt
Tillgängliga alternativ:
Fördröjd start Tumling före tvätt Tumling efter tvätt
Tillgängliga alternativ:
Fördröjd start Tumling före tvätt Tumling efter tvätt
Tillgängliga alternativ:
Fördröjd start Tumling före tvätt Tumling efter tvätt
Tillgängliga alternativ:
Fördröjd start Tumling före tvätt Tumling efter tvätt
Tillgängliga alternativ:
Fördröjd start Tumling före tvätt Tumling efter tvätt
Tillgängliga alternativ:
Inga
Tillgängliga alternativ:
Inga
! Det här är inget torkprogram (se föregående sida).
SV
Tidsinställd torkning
(120, 90, 60, 30 eller 20 minuter)
11
Kalltumling
Torkar våta plagg som du vill torka i låg värme eller små tvättomgångar (mindre än 1 kg).
Kan användas med alternativet Hög värme om du föredrar tidsinställda program.
Kort program (cirka 10 minuter) som kyler ned fibrer i plagg.
1.
Ställ in önskad tid med PROGRAM­ratten:
120, 90, 60, 30 eller 20.
2. Välj alternativ vid behov.
3. Tryck på START/PAUSE-knappen
1. Vrid PROGRAM-ratten till 11
2. Tryck på START/PAUSE-knappen
Tillgängliga alternativ:
Inga
Tillgängliga alternativ:
Hög värme Fördröjd start Tumling före tvätt Tumling efter tvätt
Se föreslagna torktider (se Tvätt).
De sista 10 minuterna i dessa program utgörs av kalltumlingsfasen
Tillgängliga alternativ:
Inga
.
7
Page 8
SV
Start och program
Kontroller
●
PROGRAM-ratten
●
DISPLAYEN
! Varning, Valt program kommer INTE att ändras om PROGRAM-rattens läge ändras efter att du har tryckt på START/PAUSE-knappen . För att byta valt program, klicka på knappen START/PAUSE
, lampan blinkar gult för att visa att programmet har pausats. Välj nytt program och alla nödvändiga alternative och lampan börjar därefter blinka grönt. Tryck på knappen
START/PAUSE
igen
och det nya programmet startar.
●
ALTERNATIV-knappar/lampor
Med de här knapparna kan du ställa in ett program efter egna behov. Du måste välja ett program med PROGRAM-ratten innan du kan välja ett alternativ. Vissa alternativ kan inte väljas för vissa program (se Start och program). Signalen ljuder 3 gånger om du trycker på knappen när valt alternativ inte är tillgängligt. Om alternativet är tillgängligt hörs en signal samtidigt som alternativlampan intill knappen tänds för att bekräfta valet. Efter att knappen START/PAUSE har tryckts in, kan endast alternativen Tumling före tvätt Tumling efter tvätt ändras.
Fördröjd start
Du kan fördröja starttiden för vissa program (se Start och program) med upp till 24 timmar.
Tryck på denna knapp och displayen visar och
OFF
alternativlampan tänds. Tryck igen och en 1 timmesffördröjning väljs och displayen visar 1hr. Alla ytterligare tryckningar lägger till 1 timme till förseningen. När 24hr visas leder en ytterligare tryckning till att visas och fördröjningen
OFF
annulleras efter några sekunder. Du kan också annullera fördröjningen genom att trycka på knappen PÅ/AV.
Tumling före tvätt
Detta alternativ erbjuds endast om en fördröjd start har valts. Det torktumlar kläderna då och då under den fördröjda perioden för att förhindra att rynkor uppstår.
Hög värme
Tillgänglig för Tidsinställda torkningsprogram. När du trycker på knappen visas en hög värmeinställning samtidigt som lampan intill knappen tänds. Tidsinställda program är automatiskt inställda på låg värme. Om lampan intill den här knappen är tänd trycker du på knappen för att välja en låg värmeinställning, varefter lampan släcks.
Tumling efter tvätt
När tillgängligt och valt, tumlas, plaggen tumlas då och då efter torkningen och kalltumlingen så att veck inte uppstår (i de fall du inte kan avlägsna den torkade tvätten omedelbart efter programmets slut).
Displayen visar antingen den återstående fördröjningstiden eller en indikation av den återstående tiden för ett torkningsprogram. Fördröjningstiden visas i timmar och räknar nedåt varje minut. Den återstående tiden visas i timmar och minuter och räknar nedåt varje minut, detta inkluderar kalltumlingsfasen. När tidsbestämda program väljs är tiden som visas den återstående tiden. När ett sensorprogram väljs, är tiden som visas en uppskattning av den återstående tiden. När programmet väljs visar displayen tiden som behövs för att torka en full laddning. Efter 10 minuter ger kontrollern en bättre uppskattning av tumlingstiden. Kolumnerna mellan timmarna och minuterna i displayen blinkar för att visa att tiden räknas ned. När programmet avslutar dess kalla tummelfas visar displayen .
E88
Displayen visar även om det finns ett problem med din torktumlare. Om detta sker visar displayen F följt av felkodnummer (se Felsökning).
●
Lucköppning
Om du öppnar luckan (eller trycker på knappen START/PAUSE ) mitt under ett program stoppar du tumlaren och orsakar även följande:
●
START/PAUSE-lampan blinkar gult.
●
Under en fördröjningsfas fortsätter maskinen att räkna ned inställd fördröjning. Du måste trycka på Start/Pause-knappen för att aktivera det fördröjda programmet på nytt. Statuslamporna anger aktuell status.
●
Under programmets torkningsfas, fortsätter nedräkningen av den återstående utan att kolumnerna blinkar. Du måste trycka på Start/Pause-knappen för att aktivera programmet på nytt. Statuslamporna anger aktuell status
●
Programmet avslutas efter torkningsprogrammets Tumling efter tvätt. Tryck på knappen START/PAUSE för att starta ett nytt program från början.
●
Du måste trycka på Start/Pause-knappen för att aktivera programmet på nytt. Statuslamporna anger aktuell status och START/PAUSE-lampan slutar blinka och blir grön.
●
Vrid på PROGRAM-ratten för att välja ett nytt program och START/PAUSE-lampan kommer att blinka grönt. Du kan göra detta för att välja kalltumlingsprogrammet om du vill kyla ned tillräckligt torra plagg. Tryck på knappen START/PAUSE för att påbörja ett nytt program.
●
Obs
Vid strömavbrott bryter du strömtillförseln (eller drar ur kontakten). När strömmen återkommer, samt trycker på START/PAUSE-knappen för att återuppta programmet.
8
Page 9
Tvätt
Sortering av tvätt
●
Kontrollera märkningen på kläderna för att fastställa om dessa kan torktumlas
●
Sortera tvätten materialvis
●
Töm ur fickor och kontrollera knappar
●
Dra upp dragkedjor, spänn spännen och dra åt lösa bälten och remmar
●
Vrid ur varje plagg individuellt för att avlägsna så mycket vatten som möjligt
! Placera inte dyblöta plagg i torktumlaren.
Maximal laddningskapacitet
Ladda inte mer än angiven maximal kapacitet. Följande angivelser gäller torrvikt: Naturliga fibrer: max. 7 kg. Syntetfibrer: max. 3 kg. ! Ladda INTE för mycket i maskinen. Du riskerar att reducera torkningens effektivitet.
Typical load
Obs: 1kg = 1000g
Kläder Blus Bomull 150g
Annat 100g
Klänning Bomull 500g
Annat 350g Jeans 700g 10 blöjor 1000g Skjorta Bomull 300g
Annat 200g T-Shirt 125g
Tvättsymboler
Kontrollera plaggens tvättsymboler, speciellt om du torktumlar dem för första gången. Följande symboler är mest vanliga:
Kan torktumlas
Torktumla ej
Torktumla på hög värme
Torktumla på låg värme
Olämpliga artiklar för torktumling
●
Artiklar som innehåller gummi, gummiliknande material eller plastfilm (olika kuddar eller regnställ av vinylkloridplast), andra brännbara artiklar eller objekt som innehåller eldfarliga ämnen (handdukar som är indränkta i hårspray)
●
Glasfibrer (vissa typer av draperier)
●
Kemtvättade objekt
●
Objekt märkta med ITCL-kod (se Specialartiklar). Dessa kan tvätta med speciella
rengöringsprodukter. Följ anvisningarna noga.
●
Stora, skrymmande artiklar (täcken, sovsäckar, olika kuddar, sängöverkast, etc.). Dessa expanderar när de torkas och kan hindra luftflödet i torktumlaren.
SV
Hushållsobjekt Påslakan Bomull 1500g (dubbel) Annat 1000g Stor bordsduk 700g Liten bordsduk 250g Kökshandduk 100g Badhandduk 700g Handduk 350g Dubbelt lakan 500g Enkelt lakan 350g
Bomullsplagg kan fortfarande vara fuktiga i slutet på torkperioden om du torkat bomull och syntet på samma gång. I ett sådant fall ställer du helt enkelt in ytterligare en kort torkperiod.
●
Obs: Oavsett tidsinställning så sker kalltumling under de sista 10 minuterna, tillåt detta när du ställler in tiden då denna fas inte torkar tvätten.
9
Page 10
Tvätt
SV
Specialartiklar
Filtar och sängöverkast: akrylartiklar (Acilan,
Courtelle, Orion, Dralon) måste torkas med speciell
varsamhet på LÅG värme. Undvik långvarig torkning.
Veckade eller skrynkliga plagg: läs tillverkarens
anvisningar på plaggen.
Stärkta plagg: torka inte dessa tillsammans med
ostärkta plagg. Kontrollera att så mycket som möjligt
av stärkelsemedlet avlägsnas från laddningen innan
du placerar den i torktumlaren. Torka inte för mycket:
stärkelsen antar puderform och gör plagget kraftlöst,
vilket motverkar syftet med stärkelsen.
Torktider
I tabellen nedan anges UNGEFÄRLIGA torktider i
minuter. Viktangivelser avser torra plagg:
Bomull
Hög (max.) värme
Torktider 800-1 000 varv/min. i tvättmaskin
Halv Full maskin maskin
1kg 2kg 3kg 4kg 5kg 6kg 7kg
20-30 35-45 45-60 60-70 70-80 80-100 90-120
Syntetfiber
Hög (max.) värme
Torktider vid reducerad centrifugering i tvättmaskin
Halv maskin Full maskin
1kg 2kg 3kg
20-40 30-50 40-70
Tiderna är ungefärliga och kan variera beroende på följande:
●
Mängd vatten i plagg efter centrifugering: handdukar och fint material håller mycket vatten.
●
Tyg: plagg som är tillverkade av samma tyg men är av olika vävnad och tjocklek kräver eventuellt olika torktider.
●
Tvättmängd: enkla plagg eller mindre tvättmängder kan ta längre tid att torka.
●
Torrhet: plagg som ska strykas kan plockas ut ur tumlaren medan de fortfarande är något fuktiga. Plagg som måste vara helt torra kan lämnas i tumlaren.
●
Värmeinställning.
●
Rumstemperatur: Det tar längre tid att torka plaggen om temperaturen är låg i det rum torktumlaren arbetar.
●
Storlek på de objekt som ska torkas: vissa större objekt kan torktumlas med försiktighet. Du bör ofta ta ut och skaka dessa objekt innan du fortsätter torkningen.
! Torka inte plaggen för mycket. Alla tygsorter innehåller en viss mängd fukt som håller plaggen mjuka och duniga.
Akrylfiber
Låg (mild) värme
Torktider vid reducerad centrifugering i tvättmaskin
Halv maskin Full maskin
1kg 2kg
50-70 90-130
10
Page 11
Varningar och förslag
●
! Den här maskinen är utformad och byggd enligt internationell säkerhetsstandard.
Dessa varningar ges av säkerhetsskäl och ska följas noga.
Generella säkerhetsföreskrifter
●
Denna torktumlare ska inte användas av personer
(inklusive barn) med nedsatta kroppsliga, sensoriska
eller mentala förmågor, eller med brist på erfarenhet
och kunskap, såvida de inte hålls under uppsikt
eller har instruerats i apparatens användning av en
person som ansvarar för deras säkerhet.
●
Den här torktumlaren är avsedd för hemmabruk,
inte kommersiellt bruk.
●
Vidrör inte maskinen om du är barfota eller med
blöta händer eller fötter.
●
Dra i kontakten (inte i sladden) när du bryter
strömmen till maskinen.
●
Barn bör hållas på behörigt avstånd från torktumlaren
när denna arbetar. Stäng av torktumlaren och bryt
strömmen till den så snart den inte används. Stäng
luckan så att barnen inte använder den som en leksak.
●
Barn ska hållas under uppsikt för att säkerställa att
de inte leker med tumlaren.
●
Installera maskinen på korrekt sätt och tillförsäkra
tillfredsställande ventilation. Luftintaget bakom
maskinen, utsuget och ventilationsröret får ej
blockeras (se Installation).
●
Rikta aldrig utsugsröret mot luftintaget bakom
maskinen.
●
Låt aldrig torktumlaren återanvända utsugsluft.
●
Placera aldrig torktumlaren på en matta som
blockerar luftflödet till torktumlarens bas.
●
Kontrollera att torktumlaren är tom innan du laddar den.
●
●
●
●
●
●
●
●
●
●
Torktumlarens baksida kan bli mycket varm.
Vidrör inte denna del när torktumlaren arbetar. Använd torktumlaren enbart om filtret sitter säkert på plats (se Underhåll). Använd inte flytande mjukmedel i torktumlaren. Tillsätt medlet inför den sista sköljningen av tvätten. Överstig inte torktumlaren maxkapacitet (se Tvätt). Placera inte dyblöta plagg o torktumlaren. Torktumla endast plagg som har tvättats med lösningsmedel och vatten, sköljts och centrifugerats. Torkning av plagg som INTE har tvättats i vatten utgör en eldfara. Följ noga alla tvättanvisningar på plaggen (se Tvätt). Torka inte plagg som har behandlats med kemiska produkter.
Torka aldrig föremål som är förorenade med lättantändliga ämnen (matolja, aceton, alkohol, bensin, fotogen, fläckborttagningsmedel, terpentin, vax, vaxborttagningsmedel och hårspray), om de inte tvättats i hett vatten med mer tvättmedel än vanligt. Torktumla inte gummi, gummibeklädda föremål eller kläder, kuddar med skumgummi, skum (latexskum), gummi, plast, badmössor, vattentäta textiler, blöjbyxor eller foder, polyeten eller papper.
Torktumla inte torrt gummi, skumgummi, plast, skumplast, blöjor, polyten eller papper.
●
Torktumla inte alltför stora och skrymmande plagg.
●
Torktumla inte torr akrylfiber i hög temperatur.
●
Ta bort alla eventuella saker i fickorna, speciellt tändare (explosionsrisk).
●
Avsluta varje program med att kalltumla.
●
Stäng inte av en torktumlare som innehåller varma plagg.
●
Rengör filtret efter varje användning (se Underhåll).
●
Låt inte ludd ansamlas runt torktumlaren.
●
Klättra aldrig upp på torktumlaren. Skaderisk föreligger.
●
Följ alltid angivna elstandarder och -krav (se Installation).
●
Köp alltid originalreservdelar och -tillbehör (se Service).
! VARNING: Stanna aldrig tumlaren innan torkcykeln är slut, såvida inte alla plagg fort avlägsnas och sprids ut så att värmen skingras.
Återanvändning och Bortskaffning
Som en del av vår kontinuerliga strävan att skydda miljön, förbehåller vi oss rätten att använda återanvända komponenter av hög kvalitet som minskar kundkostnaderna och minimerar materialspill.
●
Bortskaffning av förpackningsmaterial: följa lokala bestämmelser för återvinning.
●
Minska risken för barnskador genom att avlägsna luckan och kontakten samt skära av nätkabeln just intill maskinen. Kassera dessa delar separat så att maskinen inte längre kan anslutas till en väggkontakt.
Hantering av förbrukad elektronisk utrustning
Det europeiska direktivet 2002/96/EC gällande Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE – hantering av förbrukad elektrisk och elektronisk utrustning), kräver att gammal hushållselektronik INTE kasseras tillsammans med det vanliga osorterade avfallet. Förbrukad utrustning måste samlas ihop separat för att optimera materialåtervinnandet samt att reducera negativ inverkan på miljön och människors hälsa.
Du kan kontakta din kommun eller lokala återförsäljare för ytterligare information gällande hantering av förbrukad elektronisk utrustning.
Energisparande och miljöskydd
●
Vrid ut så mycket vatten ut plaggen som möjligt innan du torktumlar dem (välj en hög centrifuginställning om du tvättar plaggen i tvättmaskin före torkning). Du sparar både tid och energi.
●
Ladda alltid maskinen full för att spara energi. Enkla plagg eller mindre tvättmängder tar längre tid att torka.
●
Rengör filtret efter varje användning för att spara energi (se Underhåll).
SV
Symbolen av en överkryssad soptunna påminner dig om din skyldighet att hantera den förbrukade utrustningen separat.
11
Page 12
Underhåll och skötsel
SV
Bryta strömmen
Bryt strömmen till torktumlaren när du inte använder den samt vid rengöring och underhåll.
Rengör filtret efter varje torkperiod
Filtret utgör en viktig del av torktumlaren. Den samlar upp ludd och fibrer som bildas vid torkning. Även vissa mindre föremål kan fastna i filtret. Rengör därför filtret när du har slutat att använda torktumlaren genom att skölja det under rinnande vatten eller dammsuga det. Luftflödet i torktumlaren hämma starkt om filtret blockeras: torktiden förlängs och energiförbrukningen ökar. Även torktumlaren kan komma att skadas.
Filtret sitter framför torktumlarens inre system (se diagram).
Rengöra trumman
! Använd inte stålull, rengöringsprodukter med slipmedel eller för rostfritt stål för att rengöra trumman.
En färgad beläggning kan uppstå på den rostfria trumman, orsakad t.ex. av vattnet eller en kombination av vatten och mjukmedel från tvätten eller andra liknande medel. Beläggningen påverkar inte torktumlarens effektivitet.
Rengöra torktumlaren
●
Externa delar av metall, plast eller gummi kan rengöras med en mjuk trasa.
●
Kontrollera ventilationsröret och eventuella permanenta rör regelbundet för att tillförsäkra dig om att det inte förekommer ludd eller fibrer. Avlägsna vid behov.
●
Avlägsna fiberansamlingar runt filtret och utloppet.
! Använd inte lösningsmedel eller slipmedel.
Så här avlägsnar man filtret:
1. Dra upp filtrets plasthandtag (se diagram).
2. Rengör filtret och installera på korrekt sätt. Kontrollera att filtret sitter rätt mot torktumlaren.
! Använd inte en torktumlare som saknar filter
Kontrollera trumman efter varje torkperiod
Vrid trumman för hand för att avlägsna eventuella mindre föremål (exempelvis näsdukar).
! Torktumlaren innehåller speciella lagerkomponenter som inte kräver smörjning.
! Låt en auktoriserad tekniker regelbundet undersöka att torktumlarens elsystem och mekaniska system är säkert (se Service).
12
Page 13
Felsökning
Läs följande lösningsförslag innan du kontaktar servicepersonal (se Service) när det verkar vara något fel på torktumlaren.
Problem:
Torktumlaren startar inte.
Möjlig orsak / Lösning:
●
Dålig eller ingen anslutning till elnätet
●
Ett strömavbrott har inträffat
●
En säkring har gått. Försök att ansluta en annan maskin till samma kontakt
●
Använder du förlängningssladd? Sätt i så fall in torktumlarens nätsladd direkt i kontakten.
●
Är luckan ordentligt stängd?
●
PROGRAM-ratten är inte korrekt inställd (se Start och program)
●
START/PAUSE-knappen är inte intryckt (se Start och program)
Torkperioden inleds inte.
Tvätten tar lång tid att torka.
●
Du har ställt in fördröjd starttid (se Start och program)
●
Filtret har inte rengjorts (se Underhåll)
●
Inkorrekt program har valts för aktuell tvätt (se Start och program)
●
Det flexibla ventilröret är blockerat (se Installation)
●
Luftintagsventilen är blockerad (se Installation)
●
Den permanenta ventilationsklaffen på stormskyddet är blockerad (se Installation)
●
Tvätten är för våt (se Tvätt)
●
Torktumlarens laddningskapacitet har överskridits (se Tvätt)
SV
Programmet avslutas, men plaggen är våtare än väntat.
Displayen visar felkoden F följt av en eller två nummer.
Displayen visar snabbt
var sjätte sekund.
! Torktumlaren har av säkerhetsskäl en maximal programmeringstid på tre timmar. Torktumlaren genomför och avslutar programmet om ett automatiskt program inte har registrerat önskvärd fuktighetsgrad inom denna tidsperiod. Kontrollera punkterna ovan och kör programmet igen. Kontakta serviceavdelningen om plaggen fortfarande är fuktiga (se Service).
●
Om displayen visar F10 eller F15
- Slå av och avlägsna kontakten. Rengör filtret (se Underhåll). Sätt därefter tillbaka kontakten, slå på maskinen och starta ett annat program. Om F10 eller F15 fortfarande visas kontakta serviceavdelningen (se Service).
●
Om ett annat nummer visas: Skriv ned koden och kontakta serviceavdelningen (se Service).
●
Torktumlaren är i “Demo”-läge. Håll knapparna PÅ/AV och Start/Pause intryckta i 3 sekunder. Displayen visar i 3 sekunder och därefter återgår tumlaren till normal funktion
.
13
Page 14
Service
SV
Innan du kontaktar serviceavdelningen
●
Ta hjälp av felsökningsguiden för att se om du kan lösa problemet på egen hand (se Felsökning).
●
Om du inte kan lösa problemet, stänger du av torktumlaren och kontaktar närmaste serviceavdelning.
Serviceavdelningen vill veta följande:
●
namn, adress och postadress
●
telefonnummer
●
problemets art
●
inköpsdatum
●
maskinmodell (Mod.)
●
serienummer (S/N) Denna information finns på märkplåten på luckans insida.
Reservdelar
Den här torktumlaren är en komplex maskin. Reparation av dig eller någon annan icke-auktoriserad person kan leda till person- eller maskinskador och resultera i att reservdelsgarantin sätts ur spel. Kontakta en auktoriserad tekniker om du erfar problem vid bruk av den här maskinen. Reservdelarna är uteslutande avsedda för den här maskinen, inte något annat bruk.
Jämförande program
●
Rekommenderade program för jämförande test enligt EN61121
Program Program att välja Last (EN61121)
Torr bomull 2 Bomull - Skåptorrt 7 kg Stryktorrt bomull 4 Bomull - Stryktorrt 7 kg Strykfria textilier 5 Syntet - Skåptorrt 3 kg
! Notering: Detta är inte en fullständig lista över programtillval(se Start och program).
14
Den här maskinen överensstämmer med följande EC-direktiv:
- 2006/95/EC (lågspänningsutrustning)
- 89/336/EEC, 92/31/EEC och 93/68/EEC (elektromagnetisk kompatibilitet)
Page 15
Brugsanvisning
TØRRETUMBLER
SV
Svenska, 1
NO
Norsk, 43
TVF751
DK
Dansk, 15
Suomi, 29
Indhold
Vigtige oplysninger, 16 Installation, 17-18
Placering af tørretumbleren Ventilation Tilslutning til lysnet Før du tager tørretumbleren i brug
Beskrivelse af tørretumbler, 19
Forside Bagside Kontrolpanel
Start og programmer, 20-22
Valg af program Programoversigt Betjeningsgrebene
Vasketøj, 23-24
Sortering af vasketøj Vaskemærker Specielt tøj Tørretider
DK
Advarsler og forslag, 25
Generel sikkerhed Bortskafning Energibesparelse og respekt for miljøet
Pasning og vedligeholdelse, 26
Frakobling af lysnet Rengøring af filter efter hver tørring Kontroller tromlen efter hver tørring Rengøring
Fejlfinding, 27 Service, 28
Reservedele
! Hold denne brugervejledning ved hånden i tilfælde af, at det bliver nødvendigt med opslag. Tag den med, når du flytter. Hvis du sælger eller videregiver maskinen, skal du sikre, at denne bog følger med tumbleren, så den nye ejer kan få oplysninger om advarsler og tumblerens funktion. ! Læs denne vejledning omhyggeligt. De næste sider indeholder vigtige oplysninger om installation og ideer om, hvordan maskinen fungerer.
Dette symbol minder om, at man skal læse brugsanvisningen.
15
Page 16
Vigtige oplysninger
DK
For at din varmluftstumbler kan fungere tilfredsstillende, skal du overholde det regelmæssige vedligeholdelsesprogram som vist herunder:
Filteret...
! Fnugfilteret SKAL rengøres efter HVER tørrecyklus.
TRIN 1.
Åbn lemmen på din tørretumbler.
TRIN 4.
Sæt filteret tilbage på plads. - Sørg for at pilene vender mod dig selv.
TRIN 2.
Træk filteret ud (ved hjælp af 2-fingers grebene).
TRIN 5.
Sørg for at filteret er skub­bet helt på plads.
- brug ALDRIG tumbleren uden filteret på plads.
TRIN 3.
Rens eventuelle efterladte fnug fra filtermasken.
! Hvis ikke fnugfilteret rengøres efter HVER tørrecyklus, vil det påvirke din maskines præstationer negativt.
- Det vil tage længere tid at tørre tøjet og vil dermed kræve et større elforbrug til tørringen.
! Du SKAL rense filterhuset og varmluftslangen for ophobede fnug regelmæssigt, HVER anden eller tredje måned:
- Kontroller varmluftslangen og andet fastsiddende ventileringsinventar for at sikre dig, at der ikke findes ophobede fnug eller fibre, er det tilfældet, skal det fjernes.
- Fjern fibre, der samler sig omkring filteret og ventilationshuller.
16
Page 17
Installation
Placering af tørretumbleren
●
Placer tørretumbleren på lang afstand fra områder med gas, komfurer, varmeelementer, eller kogeplader, da åben ild kan beskadige maskinen.
Min. mellemrun 10mm
Min. mellemrun
15mm
Sørg for, at den bageste luftafgang ikke blokeres.
●
Sørg for at anbringe tumbleren i omgivelser, der ikke er fugtige, og at der helt igennem er en god luftcirkulation. Luftcirkulation omkring tørretumbleren er vigtig for at kunne fordampe vandet, der afgives under vask, - tørreren kan ikke fungere effektivt i et aflukket rum eller skab.
! Vi anbefaler ikke, at tørretumbleren placeres i et skab, men den må aldrig placeres bag en dør, der kan låses, en skydedør eller en dør med hængsel på modsatte side af tørretumblerens dør.
●
Hvis du installerer maskinen under et arbejdsbord, skal du sørge for at give 10mm mellemrum mellem toppen og andre genstande på eller over maskinen og 15mm mellemrum til sider og vægge eller møbler. Dette
skal sikre tilstrækkelig luftcirkulation.
! Sørg for, at slangens åbning ikke vender mod luftindsugningen bag på tumbleren.
! Udluftningsslangen må ikke være længere end 2,4 meter og skal holdes fri for ansamlinger af nullermænd, fnug og vand ved jævnligt at ryste den. Sørg altid for, at slangen ikke er klemt.
Permanent luftafgang
Til afgangsslangen anbefaler vi at benytte en gennemføring til vægge/vinduer, der kan fås hos isenkræmmere/byggemarkeder o.l. eller hos den nærmeste reservedelsforhandler.
Vægmontering
1. Lav et hul i væggen til venstre for tumblerens placering.
2. Hold slangen så kort og lige som muligt for at forhindre, at kondenseret fugt løber tilbage i tørretumbleren.
DK
Ventilation
Tumbleren tørrer vasketøjet ved at suge kold, ren og relativt tør luft ind og blæse det igennem tøjet, mens det tumbles skånsomt. Den bedste funktion opnås, hvis luften optager fugten fra tøjet derefter blæses ud gennem afgangsslangen på tørretumblerens bagside. Når tørreren anvendes, skal der være tilstrækkelig ventilation for at undgå indsugning af gasser og dampe i rummet fra andre maskiner og apparater, der bruger andre brændstoffer, samt åben ild.
Flytbar luftafgang
En afgangsslange skal altid være monteret, når tumbleren anvendes med en flytbar luftadgang. Slangen skal monteres sikkert bag på tumbleren (se Beskrivelse af tørretumbler). Hvis det er muligt, er det altid bedst at forbinde slangen med en permanent afgang tæt på tumbleren. Hvis en permanent installation ikke er mulig, fungerer tørretumbleren nøjagtigt lige så godt med slangen ført ud gennem et halvåbent vindue.
3. Af samme grund skal kanalen i væggen hælde udad.
Vinduesmontering
1. Med en højt anbragt tørretumbler skal hullet i
vinduet helst være under afgangen.
2. Slangen skal være så kort som muligt.
Afhængigt af, hvor ofte tørretumbleren benyttes, er det vigtigt, at områderne A og B kontrolleres jævnligt og renses for fnug og snavs. Flexslangens adapter skal monteres forsvarligt og dermed forhindre, at fugtig luft sendes tilbage i lokalet. ! Tørretumbleren må ikke skubbes så tæt på væggen, at slangeadapteren trækkes ud, eller slangen klemmes eller bøjes. ! Slangen skal holdes fri af luftindsugningen, og knæk eller ‘U’-bøjninger skal undgås, da de vil blokere slangen eller samle kondens.
17
Page 18
Installation
DK
Afgang gennem åbent vindue
Slangens åbning skal vende nedad for at forhindre varm og/eller fugtig luft i at kondensere i lokalet eller tørretumbleren.
! Sørg for, at tørretumbleren ventileres tilstrækkeligt, og at slangens åbning ikke vender mod luftindsugningen. ! Afgangsslangen skal altid monteres, så den fungerer optimalt. ! Sørg for, at afgangsslangen og luftindsugningerne ikke er stoppet eller blokeret.
! Tumbleren må ikke recirkulere afgangsluften. ! Forkert brug af en tørretumbler er brandfarligt. ! Led ikke afgangsluften ud i en skorsten, der
benyttes til udstødningsgasser eller andre anlæg, der brænder gas eller andet brændstof. ! Udled ikke afgangsluften i et udsugningssystem eller en kanal med en udsugningsventilator. Dette vil påvirke varmekontrollen og kan resultere i brandfare.
! Benyt ikke forlængerledninger.
! Netledningen må ikke bøjes eller klemmes.
! Netledningen skal kontrolleres jævnligt og om
nødvendigt udskiftes med en ledning, der er specielt fremstillet til denne tørretumbler og må kun monteres af en autoriseret reparatør (se Service). Nye eller længere netledninger kan bestilles mod en merpris hos den autoriserede forhandler.
! Producenten fralægger sig ethvert ansvar, hvis nogen af disse regler ikke overholdes.
! Ved tvivl om noget af ovenstående kontaktes en autoriseret elektriker.
Nivellering af tørretumbleren
Tørretumbleren skal installeres, så den står vandret, for at kunne fungere korrekt.
Når tørretumbleren er installeret på sit blivende sted, kontrolleres, at den er vandret, først sidelæns og derefter fremad og bagud.
Tilslutning til lysnet
Kontroller følgende, før maskinen sættes til stikkontakten:
●
Stikket skal have jordforbindelse.
●
Stikket skal kunne bære maskinens største effekt, der er angivet på mærkepladen (se Beskrivelse af tørretumbler).
●
Netspændingen skal være inden for det angivne på mærkepladen (se Beskrivelse af tørretumbler).
●
Kontakten skal passe til tørretumblerens stik. Hvis det ikke er tilfældet, udskiftes kontakten eller stikket.
! Tørreren må ikke installeres udendørs, heller ikke selvom stedet er overdækket. Det kan være særdeles farligt, hvis maskinen udsættes for regn eller uvejr.
! Efter installationen skal tørretumblerens netledning og stik være inden for bekvem rækkevidde.
Hvis tumbleren ikke er vandret, anvendes en træklods som støtte under op- eller ned-justering af de to forreste ben, til tørretumbleren står vandret.
Før du tager tørretumbleren i brug
Når tørretumbleren er installeret, og før den tages i brug, skal tromlen rengøres indvendigt for støv, der kan have samlet sig under transporten.
18
Page 19
Beskrivelse af tørretumbler
Forside Bagside
Kontrolpanel
Model og
serienumre
Tromle
Filteret
Forsigtig: Varm!
Kontrolpanel
PROGRAM-
drejeknappen
Indikator
Mærkeplade
DISPLAYET
Åbning, luftindtag
DK
Afgangsslange monteres her
Indstillings­knapper og -lys
Filterrengöring­lys
TÆND/SLUK-
knap og lys
TÆND/SLUK-knappen/lampen : Hvis der trykkes på denne knap mens tørretumbleren kører, standses den. Trykkes igen, startes tørretumbleren igen. Lyset signalerer, at din tørretumbler er i brug eller at den er klar til programvalg.
Med PROGRAM-drejeknappen vælges program: Drej knappen, til viseren peger på det program, der skal vælges (se Start og Programmer).
Med INDSTILLINGS-knapperne vælges de tilgængelige indstillinger for det valgte program. Lamperne viser, at indstillingerne er valgt. Hvis et valg ikke er tilgængeligt, lyder summeren tre gange (se Start og Programmer).
START/PAUSE knap/lys starter et valgt program. Når denne knap trykkes, høres et bip, og programlamperne blinker for at bekræfte handlingen. Hvis knappen holdes nede under kørsel af et program, standses programmet og tørretumbleren.
BØRNELÅS
Knap & lys
Lyset er grønt, så længe programmet kører, det blinker gult, hvis programmet står på pause eller blinker grønt, hvis det står standby og venter på programstart (se Start og Programmer).
BØRNELÅSEN knap & lys : Tryk og hold denne knap, når programmet og valgmuligheder er valgt; dette forhindrer at programindstillingerne kan ændres. Når lyset er tændt, er de andre knapper og programvælgerknappen aflåst. Hold knappen trykket ind for at annullere, så slukkes lyset.
Statuslyset viser dig programmets aktuelle status. Efterhånden som hver programdel går igang, tændes det tilsvarende lys.
Indikationslampen for Filterrengöring paaminder dig foer hvert program, at det er vigtig at rengoere filteret hver gang tørretumbleren har været i brug (se Vedligeholdelse).
START/PAUSE
knap/lys
Statuslys
19
Page 20
Start og Programmer
DK
Valg af program
1. Sæt tørretumbleren til stikkontakten.
2. Sorter vasketøjet efter stoftype (se Vasketøj).
3. Åbn lågen og kontroller, at filteret er rent og rigtig på plads (se Vedligeholdelse).
4. Fyld maskinen, og kontroller, at der ikke sidder ting i vejen i dørpakningen. Luk døren.
5. Hvis Tænd/Sluk-lampen ikke er tændt, trykkes på ON/OFF-knappen .
6. Vælg et program ved at kontrollere programvejledningen (se Programmer) og angivelserne for hver type stof (se Vasketøj).
- Vælg et program ved at dreje på PROGRAM­knappen.
7. Indstil en udsættelsestid og om nødvendigt andre valg.
8. START/PAUSE lyset blinker grønt:
- Start ved at trykke på START/PAUSE-knappen Det grønne lys blinker ikke mere og displayet viser det skønnede tidsrum før programmet ender. Under afvikling af tørreprogrammet kan vasketøjet
kontrolleres, og dele, det er tørre kan tages ud, mens resten kan fortsætte med tørringen. Når døren lukkes igen, trykkes på START/PAUSE­knappen , så tørringen kan fortsætte. (Når lågen åbnes, blinker START/PAUSE lyset gult,
når lågen lukkes igen og START/PAUSE knappen trykkes ind, holder START/PAUSE lyset op med at blinke og bliver nu grønt.)
9. Under de sidste få minutter før tørringsprogrammerne afsluttes, påbegyndes den afsluttende AFKØLINGS-fasen (tøjet køles ned), og denne fases skal altid køre helt færdig.
10. Summeren advarer dig om, at programmet er afsluttet. Åbn døren, tag vasketøjet ud, rengør filteret og sæt det på plads igen (se Vedligeholdelse). Hvis Post Creasecare-indstillingen er valgt, og vasketøjet ikke straks tages ud, vil tørretumbleren køre med mellemrum i 10 timer, eller til døren åbnes.
11. Tag tørretumbleren fra stikkontakten.
Bemærk:
Denne törretumbler stemmer overens med de nye standarder for el-besparelse og er udstyret med et selvlukkende system (standby), der slås til efter 30 minutter, hvis vaskemaskinen ikke er i brug. Tryk kort på ON/OFF-knappen, og vent på, at maskinen genaktiveres.
Strygeklar-programmet
‘Strygeklar’ er et kort 10 minutters program (8 minutters varme efterfulgt af en 2 minutters køle-tumble-periode), der blødgør og lufter de tøjfibre, der har ligget i samme stilling i længere tid. Denne cyklus løsner fibrene og gør dem nemmere at stryge og folde. ! ‘Strygeklar’ er ikke et tørreprogram og må ikke anvendes til vådt tøj.
Det bedste resultat fås ved at overholde følgende:
1. Fyld ikke mere i maskinen end den angivne maksimale kapacitet. Nedenstående mængder er angivet i tør vægt:
Stof Maksimal fyldning
Bomuld og blandingsvarer med bomuld 2,5kg Syntetisk 2kg Denim 2kg
2. Tag tøjet ud af tørreren straks efter at programmet er færdig, hæng, fold eller stryg tøjet og anbring dem i skabet. Hvis dette ikke er er muligt, gentages programmet.
‘Strygeklar’-virkningen af det pågældende stof. Virkningen er god på traditionelle stoffer som bomuld eller blandingsvarer med bomuld og knap så god på acrylfibre og materialer som Tencel®.
Woolmark-program
●
Dette er et program til tørring af tørretumblesikre stoffer mærket med symbolet .
●
Det kan bruges til mængder på op til 1 kg (cirka 3 sweatere).
●
Vi anbefaler at vende tøjet med vrangen udad før tørring.
●
Dette program varer cirka 60 minutter, men kan også vare længere, afhængigt af, hvor meget tøj og hvor tykt tøjet er samt din vaskemaskines centrifugeringshastighed.
●
Tøj, der er tørret med dette program, er normalt klart til brug, men visse tykke stoffer kan stadig have let fugtige kanter. Lade dette tørre naturligt, da for lang tids tørring i tumbleren vil kunne beskadige stoffet.
! Til forskel fra andre materialer er det ikke muligt at ændre på uldstof, der er krympet, d.v.s. det kan ikke strækkes tilbage til den oprindelige størrelse og form. ! Dette program er ikke egnet til akrylstoffer.
Tørringscyklussen for uldstoffer i denne tørretumbler er godkendt af Woolmark Company til tørring af Woolmark­mærkede stoffer egnet til maskinvask og tørretumbling, forudsat at tøjet tørres i overensstemmelse med instruktionerne på stoffets mærkat og anvisningerne fra producenten af denne tørretumbler (M0615).
20
Page 21
Start og Programmer
Programmer
! Hvis Tænd/sluk-lampen ikke lyser, trykkes på TÆND/SLUK-knappen , og der vælges derefter program.
Programmet
1
Bomuld
Ekstra tørt
2
Bomuld
Skabstørt
3
Bomuld
Hængetørt
4
Bomuld
Strygetørt
5
Syntetisk
Skabstørt
6 Bed & Bath
7
Sarte stoffer
(acryl
8 Uld
- gør følgende...
Tørrer tøjet på høj varme, så det er klar til at tage på.
Tørrer tøjet på høj varme, så det er klart til at blive lagt i skab
Tørrer tøjet på høj varme, så det er klart til ophængning
Tørrer tøjet på høj varme, så det er klart til strygning
Tørrer tøjet på høj varme, så det er klart til at blive lagt i skab
Tørrer sengetøj og håndklæder på indstilling Høj varme, klart til brug.
Tørrer tøjet på lav varme, så det er klar til at tage på.
Tørrer dit uldtøj, (se
foregående side
).
- indstilles således...
1. Sæt PROGRAMM-drejeknappen på 1
2. Vælg om nødvendigt yderligere indstillinger.
3. Tryk på START/PAUSE-knappen
1. Sæt PROGRAMM-drejeknappen på 2
2. Vælg om nødvendigt yderligere indstillinger.
3. Tryk på START/PAUSE-knappen
1. Sæt PROGRAMM-drejeknappen på 3
2. Vælg om nødvendigt yderligere indstillinger.
3. Tryk på START/PAUSE-knappen
1. Sæt PROGRAMM-drejeknappen på 4
2. Vælg om nødvendigt yderligere indstillinger.
3. Tryk på START/PAUSE-knappen
1. Sæt PROGRAMM-drejeknappen på 5
2. Vælg om nødvendigt yderligere indstillinger.
3. Tryk på START/PAUSE-knappen
1. Sæt PROGRAMM-drejeknappen på 6
2. Vælg om nødvendigt yderligere indstillinger.
3. Tryk på START/PAUSE-knappen
1. Sæt PROGRAMM-drejeknappen på 7
2. Vælg om nødvendigt yderligere indstillinger.
3. Tryk på START/PAUSE-knappen
1. Sæt PROGRAMM-drejeknappen på 8
2. Tryk på START/PAUSE-knappen
Bemærkning:
Tilgængelige indstillinger:
Tidsudsættelse Pre-Creasecare Post Creasecare
Tilgængelige indstillinger:
Tidsudsættelse Pre-Creasecare Post Creasecare
Tilgængelige indstillinger:
Tidsudsættelse Pre-Creasecare Post Creasecare
Tilgængelige indstillinger:
Tidsudsættelse Pre-Creasecare Post Creasecare
Tilgængelige indstillinger:
Tidsudsættelse Pre-Creasecare Post Creasecare
Tilgængelige indstillinger:
Tidsudsættelse Pre-Creasecare Post Creasecare
Tilgængelige indstillinger:
Tidsudsættelse Pre-Creasecare Post Creasecare
Tilgængelige indstillinger:
Ingen
DK
9
Gennemluftning
10
Strygeklar
Tørring på tid
(120, 90, 60, 30 eller 20 minutter)
11
Afkølings­fasen
Gennemlufter dit tøj med
kølig luft. Brugest også til at afkøle opvarmet tøj.
Kort program (ca. 10 minutter), der blødgør tøjfibre, der er klar til strygning.
Tørrer vådt tøj, der skal tørres på lav varme eller små fyldninger (mindre end 1kg).
Kan anvendes med høj varme, hvis det foretrækkes at benytte et tidsstyret program.
Kort program (cirka 10 minutter), der køler tøjets fibre
.
1. Sæt PROGRAMM-drejeknappen på 9
2. Tryk på START/PAUSE-knappen
1. Sæt PROGRAMM-drejeknappen på 10
2. Tryk på START/PAUSE-knappen
1.
Sæt PROGRAMM-drejeknappen på den ønskede tid:
20.
2. Vælg om nødvendigt yderligere indstillinger.
3. Tryk på START/PAUSE-knappen
1. Sæt PROGRAMM-drejeknappen på 11
2. Tryk på START/PAUSE-knappen
120, 90, 60, 30 eller
Tilgængelige indstillinger:
Ingen
! Dette er ikke et tørreprogram
(se foregående side).
Tilgængelige indstillinger:
Ingen
Tilgængelige indstillinger:
Høj varme Tidsudsættelse Pre-Creasecare Post Creasecare
Se de foreslåede tørretider (se Vasketøj).
De sidste 10 minutter af disse programmer er Afkølings-fasen.
Tilgængelige indstillinger:
Ingen
21
Page 22
Start og Programmer
DK
Betjeningsgrebene
●
PROGRAM-drejeknap
! Advarsel Hvis programdrejeknappens stilling ændres, efter at start/pause-knappen er trykket, kan den nye position IKKE skifte det valgte program.
For at ændre et valgt program, trykker du på knappen for START/PAUSE , lyset blinker gult for at angive, at programmet er på pause. Vælg det nye program og ønskede valg, lyset blinker herefter grønt. Tryk endnu en gang på knappen START/PAUSE og det nye program starter.
●
INDSTILLINGsknapper / lyser
Med disse knapper tilpasses det valgte program til dine krav. Et program skal være valgt på programknappen, før der kan vælges indstillinger. Ikke alle indstillinger er tilgængelige for alle programmer (se Start og Programmer). Hvis en indstilling ikke er tilgængelig, og du alligevel trykker på knappen, bipper summeren 3 gange. Hvis indstillingen er tilgængelig, lyder der et bip, og indstillingslampen ved siden af knappen lyser for at bekræfte valget.
Når START/PAUSE knappen er trykket ind, kan kun valgmulighederne Pre Creasecare og Post Creasecare ændres.
Tidsudsættelse
Starten af visse programmer (se Start og Programmer) kan udsættes i op til 24 timer. Tryk på denne knap, displayet viser og lyset for valgmuligheden tændes. Tryk igen og der er valgt udsættelse på 1 time og displayet viser 1hr, hvert yderligere tryk på knappen lægger 1 time til udsættelsen. Når der vises 24hr vil endnu et tryk få displayet til at vise og efter et par sekunder annulleres
OFF
udsættelsen. Du kan også annullere udsættelsen ved at trykke på Tænd/Sluk knappen.
Pre Creasecare
Denne indstilling er kun tilgængelig, hvis der er valgt tidsudsættelse af starten. Tøjet tumbles en gang imellem under forsinkelsestiden for at forhindre, at tøjet krøller.
HØJ varme
Tilgængeligt for programmer med Tørring på tid. Tryk på denne knap, der vælges en høj varmeindstilling, og lyset ved siden af knappen tændes. Tidsindstillede programmer har lav varme som standardindstilling, men hvis lyset ved siden af knappen tændes, vil et tryk på knappen vælge høj varme, og lyset slukkes.
Post Creasecare
Når indstillingen er tilgængelig og valgt, tøjet tumbles med mellemrum efter afslutningen på tørrings- og afkølingstumblingen for at undgå, at tøjet krølles, hvis tøjet ikke kan tages ud straks efter at programmet er færdigt.
OFF
●
DISPLAYET
Displayet viser enten det tilbageværende tidsrum for udsættelse eller angiver det tidsrum, der er tilbage, før tørreprogrammet afsluttes. Udsættelsestiden vises i timer og tæller ned for hvert minut. Tid før afslutning vises i timer og minutter og tæller ned for hvert minut, dette inkluderer afkølingsfasen. Når programmer med Tørring på tid vælges, vises tiden under hele tørrecyklussen og angiver den faktiske tilbageværende tid. Når et føle-program er valgt, vises tiden som et skøn over den tilbageværende tid. Når programmet er valgt, viser displayet den krævede tid for at tørre en hel fyldt maskine, efter ca. 10 minutter beregner kontrolenheden et bedre skøn over cyklussens tidsforløb. Kolon-tegn mellem timer og minutter vises blinkende for at angive, at tiden tælles ned. Når programmet har afsluttet afkølingsfasen viser displayet .
E88
Displayet viser også, hvis der opstår et problem med tumbleren, hvis dette er tilfældet, vil displayet vise et F efterfulgt at en fejlkode (se Fejlfinding).
●
Åbning af luge
Hvis lugen (eller ved tryk på START/PAUSE knappen
) åbnes under et program, standses tørretumbleren
med følgende virkninger:
●
START/PAUSE lyset blinker gult.
●
Under en udsættelsesfase forsætter nedtællingen til udsættelsestidspunktet. Start/Pause-knappen skal trykkes ned for at kunne genoptage udsættelsesprogrammet. Fremdriftslamperne ændres for at vise den aktuelle status.
●
Under et programs tørretid fortsætter nedtællingen til afslutning, men kolon-tegnene blinker ikke. Start/Pause-knappen skal trykkes på for at kunne genoptage programmet. Fremdriftslamperne ændres for at vise den aktuelle status
●
Under post creasecare fasen af et tørreprogram afsluttes programmet. Hvis START/PAUSE knappen trykkes ind, genstarter et nyt program fra begyndelsen.
●
Start/Pause-knappen skal trykkes på for at kunne genoptage programmet. Fremdriftslamperne ændres for at vise den aktuelle status og START/PAUSE lyset holder op med at blinke og bliver grønt.
●
Ved at ændre på programknappen vælges et nyt program og START/PAUSE lyset blinker grønt. Dette kan benyttes at vælge Afkølings- fasen programmet til at køle tøjet, hvis det er tørt nok. Tryk på START/PAUSE knappen for at
igangsætte programmet.
●
Bemærk:
I tilfælde af strømafbrydelse skal der slukkes for strømmen, eller stikket skal tages ud af kontakten. Når strømmen vender tilbage, tryk på START/PAUSE­knappen , og programmet genoptages.
22
Page 23
Vasketøj
Sortering af vasketøj
●
Kontroller symbolerne på tøjets vaskemærker for at sikre, at tøjet kan tumbles.
●
Sorter vasketøjet efter stoftype.
●
Tøm lommer og kontroller knapper.
●
Luk lynlåse og hægter, og spænd eller bind løse bælter og snører.
●
Vrid hver enkelt stykke beklædning for at fjerne mest muligt af det overskydende vand.
! Fyld ikke dryppende vandfyldt tøj i tørreren.
Største fyldningsmængde
Fyld ikke mere i maskinen end den angivne maksimale kapacitet. Nedenstående mængder er angivet i tør vægt: Naturfibre: 7kg maks. Syntetiske fibre: 3kg maks.
! Overfyld IKKE tørreren, da det kan resultere i nedsat funktion.
Typisk fyldning
Bemærk: 1kg = 1000g
Tøj Bluse Bomuld 150g
Andet 100g
Dragt Bomuld 500g
Andet 350g Cowboybukser 700g 10 bleer 1000g Skjorte Bomuld 300g
Andet 200g T-Shirt 125g
Vaskemærker
Se tøjets vaskemærker, når de tumbles første gang. Følgende symboler er de mest almindelige:
Kan tørretumbles
Må ikke tørretumbles
Tumbles ved høj varme
Tumbles ved lav varme
Tøj, der ikke er egnet til tørretumbling
●
Tøj, der indeholder gummi eller gummilignende materiale eller plastikfilm (puder, hynder eller regn tøj i PVC), alle andre brandfarlige genstande, der indeholder brændbare stoffer (f.eks. håndklæder, der er tilsprøjtet med hårlak).
●
Glasfiberstoffer (visse typer forhæng og gardiner).
●
Varer, der har været til rensning
●
Beklædningsgenstande med ITCL-kode (se Specielt tøj). Disse kan renses med særlige rense
produkter til hjemmebrug. Følg instruktionerne omhyggeligt.
●
Store fyldige genstande (quiltninger, dynejakker, soveposer, puder, hynder, store sengetæpper mm.). Disse udvider sig, når de tørrer, og kan hindre luftgennemstrømningen i tørretumbleren.
DK
Husholdningsgenstande Dynevår Bomuld 1500g (Dobbelt) Andet 1000g Stor dug 700g Lille dug 250g Viskestykke 100g Badehåndklæde 700g Håndklæde 350g Dobbelt lagen 500g Enkelt lagen 350g
Ved slutningen af en tørring kan bomuld stadig være fugtigt, hvis bomuld og kunststof tørres sammen. I dette tilfælde skal de blot have en kort ekstra tørreperiode.
●
Bemærk: De sidste 10 minutter af en tørring er Afkølingsfasen. Da denne fase ikke tørrer tøjet, bør der tages højde for den når tiden indstilles.
23
Page 24
Vasketøj
DK
Specielt tøj
Tæpper og sengetæpper: acrylstoffer (Acilan, Courtelle, Orion, Dralon) skal tørres med ekstra omhu på LAV varme. Undgå lange tørretider.
Tøj med læg, folder og plisseringer: Læs
producentens tørrevejledning til tøjet.
Stivede genstande: Må ikke tørres med ikke-stivet tøj. Kontroller, at så meget som muligt af stivelsesopløsningen er fjernet, før tøjet anbringes i tumbleren. Må ikke tørre for meget: Stivelsen bliver pulveragtig og gør tøjet blødt, og modvirker dermed hensigten med stivelsen.
Tørretider
Nedenstående tabel viser TILNÆRMEDE tørretider i minutter. Vægten er angivet for tørt tøj:
Bomuld Høj (fuld) varme Tørretider 800-1000 o./min. i vaskemaskine
Halvt fyldt Helt fyldt
1kg 2kg 3kg 4kg 5kg 6kg 7kg 20-30 35-45 45-60 60-70 70-80 80-100 90-120
Tiderne er omtrentlige og afhænger af:
●
Resterende vandmængde i tøjet efter centrifugering: Håndklæder og kulørt indeholder meget vand.
●
Stoffer: tøj af samme stof men i forskellig struktur og tykkelse har måske forskellig tørretid.
●
Vasketøjsmængde: Enkelte genstande eller små fyldninger kan være længere om at tørre.
●
Tørhed: Hvis noget af tøjet skal stryges, kan det tages ud, mens det stadig er lidt fugtigt. Andet kan tørre længere, hvis det skal være helt tørt.
●
Varmeindstilling.
●
Rumtemperatur: Hvis rummet med tumbleren er koldt, tager det længere tid at tørre tøjet.
●
Fyldighed: Visse fyldige genstande skal tørres med omhu. Vi foreslår, at udtage disse ting, ryste dem og lægge dem tilbage i tumbleren, til tørringen er slut.
! Tør ikke tøjet for meget: Alle stoffer indeholder lidt naturlig fugt, som gør dem bløde og lette.
Syntetisk Høj (fuld) varme
Tørretider ved reduceret centrifugering i vaskemaskine
Halvt fyldt Helt fyldt
1kg 2kg 3kg 20-40 30-50 40-70
Acryl Lav (moderat) varme
Tørretider ved reduceret centrifugering i vaskemaskine
Halvt fyldt Helt fyldt
1kg 2kg 50-70 90-130
24
Page 25
Advarsler og forslag
! Maskinen er konstrueret og bygget til internationale sikkerhedsstandarder. Disse advarsler gives af sikkerhedsmæssige årsager og bør følges nøje.
Generel sikkerhed
●
Denne tørretumbler bør ikke benyttes af personer (samt børn) med nedsat fysisk, sanseligeller psykisk evne eller af personer uden erfaring og viden, medmindre vedkommende er under opsyn eller har fået instruktioner omkring brugen af maskinen af personer med ansvar for vedkommendes sikkerhed.
●
Denne tørretumbler er konstrueret til husholdningsbrug og ikke til kommercielt brug.
●
Berør ikke maskinen uden fodtøj eller med våde hænder eller fødder.
●
Træk maskinen ud af stikkontakten ved at trække i stikket, ikke i ledningen.
●
Børn må ikke opholde sig i nærheden af tørretumbleren, mens den benyttes. Når tørreren ikke bruges skal den slukkes og tages ud af stikkontakten. Hold døren lukket for at sikre, at børn ikke bruger maskinen som legetøj.
●
Børn bør være under opsyn for at sikre, at de ikke leger med tørretumbleren.
●
Maskinen skal installeres korrekt og have korrekt ventilation. Luftindtagshullerne bag på maskinen, afgangshullet og afgangsslangen må aldrig blokeres (se Installation).
●
Vend aldrig afgangsslangen mod luftindsugningen bag på maskinen.
●
Lad aldrig tørretumbleren suge afgangsluften ind.
●
Brug aldrig tumbleren på tæpper, hvor opstillingshøjden kan hindre luften i at komme ind i tumbleren fra foden.
●
Kontroller, om tumbleren er tom, før du fylder den.
●
●
●
●
●
●
●
●
●
●
Tumblerens bagside kan blive meget varm.
Rør den aldrig, når den kører. Brug ikke tørreren, medmindre filteret er sikkert på plads (se Vedligeholdelse). Brug ikke flydende skyllemiddel i tørretumbler, tilsæt det i sidste skyl under vasken. Overfyld ikke tumbleren (se Vasketøj). Læg ikke beklædningsgenstande, der er så våde, at de drypper, i tumbleren. Tøj må kun tumbles, hvis det er vasket med sæbe og vand, skyllet og centrifugeret. Det er forbundet på grund af brandfare at tørre tøj, der IKKE er vasket med vand. Gennemse omhyggeligt alle anvisninger på tøjets vaskemærker (se Vasketøj). Tør ikke tøj, der er behandlet med kemiske produkter. Genstande som indeholder brandbare stoffer (spiseolie, acetone, alkohol, benzin, petroleum, pletfjerner, terpentin, voks, voksfjerner og hårspray) må aldrig tørres, medmindre de inden da er blevet vasket i varmt vand med en ekstra mængde vaskemiddel. Tør aldrig tør gummi, gummibearbejdet tøj eller genstande, puder med skumgummipolstring, skum (latex skum), gummi, plastik, badeforhæng,
vandtætte tekstiler, bleer, polyethylen eller papir.
●
Tørtrømle ikke store, forede genstande.
●
Tørtrømle ikke acrylfibre ved høje temperaturer.
●
Fjern alle genstande fra lommerne, specielt lightere (fare for eksplosion).
●
Kør hvert program helt færdig med den afsluttende Afkølings-fasen.
●
Sluk ikke for tumbleren, hvis der stadig er varm tøj i maskinen.
●
Rengør filteret efter hver tørring (se Vedligeholdelse).
●
Der må ikke samle sig fnug omkring tørreren.
●
Kravl aldrig op på tumbleren. Det kan forårsage skader.
●
Følg altid de elektriske standarder og krav (se Installation).
●
Køb altid originale reservedele og tilbehør (se Service).
! ADVARSEL: Stop aldrig tumbleren før tørreperioden udløber medmindre alle genstande hurtigt fjernes og spredes ud, således at varmen dissiperer.
Oplysninger og genbrug og bortskafning
Som en del af vort stadige engagement i at beskytte miljøet forbeholder vi os retten til at anvende genbrugte komponenter i høj kvalitet for at holde kundens udgifter nede og minimere materialespild.
●
Bortskafning af emballage: Følg de lokale bestemmelser, så emballagen kan genbruges.
●
For at minimere risikoen for skader på børn skal døren og proppen aftages, og netledningen skæres af helt inde ved apparatet . Bortskaf disse dele særskilt for at sikre, at apparatet ikke længere kan sættes til en stikkontakt.
Affaldshåndtering af gamle elektronisk apperater
Det Europæiske Direktiv 2002/96/EC angående Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE – Affaldshåndtering af Elektriske og Elektroniske udstyr), kræver at når gamle elektronisk husholdningsudstyr skal udskilles må dette ikke ske på en usorteret måde. Gamle elektroniske apperater skal indsamles seperat for at optimere genbrugligheden af de materialer apperaterne besidder. Derved reduceres den skadelig påvirkning på mennesker og miljø mest mulig.
Symbolet med krydset over skallespanden på produktet, vil påminde dig om dit ansvar til at
indsamle disse produkter seperat. Det opfordres stærkt, at man tager kontakt til sin lokale kommune eller forhandler for yderligere information angående affaldshåndteringen af gamle elektroniske apperater.
Energibesparelse og respekt for miljøet
●
Vrid tøjet for at fjerne overskydende vand, før det tumbles (Vælg centrifugering, hvis du først bruger en vaskemaskine). Dermed spares energi og tid ved tørringen.
●
Tør altid med maskinen fyldt til maksimum – det sparer energi: Enkelte genstande eller små fyldninger kan være længere om at tørre.
●
Rengør filteret efter hver tørring for at begrænse energiomkostningerne (se Vedligeholdelse).
DK
25
Page 26
Pasning og vedligeholdelse
DK
Frakobling af lysnet
Tag tumbleren ud af stikket, når den ikke kører, ved rengøring og ved alt vedligeholdelsesarbejde.
Rengør filteret efter hver tørring
Filteret er en vigtig del i tørreren: Det samler fnug og nullermænd, der dannes ved tørring. Små beklædningsgenstande kan også blive fanget i filteret. Så når tørringen er færdig, rengøres filteret ved at skylle det under rindende vand eller med støvsugeren. Hvis filteret bliver stoppet, forringes luftgennemstrømningen i tumbleren alvorligt: Tørretiden bliver længere, og energiforbruget bliver større. Det kan også beskadige tørreren.
Filteret findes foran på tørren (se diagram).
Rengøring af tromlen
! Rengør ikke tromlen med skure- eller slibemidler, ståluld eller rengøringsmidler til stål.
En farvet film kan dannes på tromlen af rustfrit stål, som kan skyldes en kombination af vand og regøringsmidler som skyllemidler fra vask. Denne farvede film påvirker ikke vaske/tørreresultatet.
Rengøring
●
Udvendige dele i metal eller plast og gummidele
kan rengøres med en fugtig klud.
●
Kontroller jævnligt afgangsslangen og eventuelt
permanent slangeophæng for at sikre, at der ikke
er opsamlet fnuller eller fnug, og fjern det.
●
Fjern det fnug, der samles omkring filteret og
afgangshullerne.
! Brug ikke opløsningsmidler eller skurepulver.
Aftagning af filter:
1. Træk opad i filterets plastikgreb (se diagram).
2. Rengør filteret og sæt det korrekt på plads. Kontroller, at filteret er helt på plads i tørretumblerens forkant.
! Kør ikke med tumbleren uden at sætte filteret på plads.
Kontroller tromlen efter hver tørring
Drej tromlen manuelt for at få fjernet små genstande (lommetørklæder), der kan være blevet efterladt.
! Tumbleren anvender specielle lejer, der er smørefrie.
! Få tumbleren kontrolleret regelmæssigt af
autoriserede teknikere for at bevare den elektriske og mekaniske sikkerhed (se Service).
26
Page 27
Fejlfinding
På et tidspunkt virker tørretumbleren måske ikke til at fungere korrekt. Før du kontakter Service Centeret (se Service), skal du gennemgå følgende fejlfindingsforslag:
Problem:
Tørretumbleren starter ikke.
Mulige årsager / løsninger:
●
Stikket er ikke sat i kontakten eller har ikke forbindelse.
●
Strømsvigt.
●
Sikringen er slået. Prøv at sætte et andet apparat til stikkontakten.
●
Anvender du forlængerledning? Prøv at sætte tørretumblerens netledning direkte i stikkontakten.
●
Er døren sikkert lukket?
●
PROGRAM-drejeknappen er ikke indstillet korrekt (se Start og programmer).
●
START/PAUSE-knappen er ikke trykket ind (se Start og programmer).
●
Tørrecyklussen starter ikke.
Lang tørretid.
Du har indstillet en senere start (se Start og programmer).
●
Filteret er ikke rengjort (se Vedligeholdelse).
●
Der er ikke valgt korrekt program til den pågældende fyldning (se Start og programmer)
●
Flexslangen er stoppet (se Installation).
●
Luftindtagshullet er stoppet (se Installation).
●
Den permanente ventilationsklap på stormdækslet er stoppet (se Installation).
●
Tøjet er for vådt (se Vasketøj).
●
Tørretumbleren er overfyldt (se Vasketøj).
DK
Programmet afsluttes, og tøjet er fugtigere end forventet.
Displayet viser en fejlkode F efterfulgt af et eller to tal
Displaet viser kort
hvert 6. sekund.
! Af sikkerhedshensyn har tørretumbleren en maksimal programtid på 3 timer. Hvis et automatisk program ikke har registreret den påkrævede slutfugt på dette tidspunkt, gennemfører tørretumbleren programmet og standser. Kontroller ovenstående punkter, kør programmet igen, og kontakt servicecenteret hvis resultatet stadig er for fugtigt (se Service).
●
Hvis displayet viser F10 eller F15:
- Sluk og tag proppen ud. Rens filteret (se Vedligeholdelse). Sæt herefter proppen i igen, tænd og igangsæt et nyt program. Hvis F10 eller F15 stadig vises, bedes du kontakte et Servicecenter (se Service).
●
Hvis der vises andre tal: Skriv koden ned og kontakt Servicecenteret (se Service).
●
Tørretumbleren står i ‘Demo’ måde. Tryk og hold på både Tænd/Sluk og Start/Pause knapper i 3 sekunder. Displayet viser nu i 3 sekunder, hvorefter tumbleren genoptager sin normale funktion.
27
Page 28
Service
DK
Før du kontakter Service Centeret:
●
Anvend fejlfindingsguiden til at se, om du selv kan løse problemet (se Fejlfinding).
●
Hvis ikke, slukker du tumbleren og kontakter det nærmeste Service Center.
Følgende skal oplyses til Service Centeret:
●
Navn, adresse og postnummer.
●
Telefonnummer.
●
Problemet
●
Købsdatoen.
●
Model (Mod.).
●
Serienummer (S/N). Disse oplysninger findes på datamærket på lågens inderside.
Reservedele
Denne tørretumbler er en kompliceret maskine. Forsøg på at reparere den selv eller forsøg på reparationer af ikke-autoriserede personer kan forårsage personskader og skader på tumbleren, og garantien på reservedelene kan bortfalde. Kontakt en autoriseret tekniker, hvis du oplever problemer med maskinen. Reservedelene er konstrueret specielt til netop dette apparat og ikke til andre formål.
Sammenlignede programmer
●
Programmer anbefalet til sammenligningstest efter EN61121
Program Program, der skal vælges Fyldningsmængde (EN61121)
Tørt bomuld 2 Bomuld - Skabstørt 7 kg Strygetørt bomuld 4 Bomuld - Strygetørt 7 kg Syntetiske tekstiler 5 Syntetisk - Skabstørt 3 kg
! Bemærk: Dette er ikke en komplet liste over programvalg (se Start og programmer).
28
Denne maskine er i overensstemmelse med følgende EU-direktiver:
- 2006/95/EØF (Lavspændingsdirektivet)
- 89/336/EØF, 92/31/EØF og 93/68/EØF (Elektromagnetisk kompatibilitet)
Page 29
KÄYTTöOHJEET
KUIVAUSRUMPU
SV
Svenska, 1
NO
Norsk, 43
TVF751
DK
Dansk, 15
Suomi, 29
Sisällysluettelo
Tärkeää tietoa, 30 Asennus, 31-32
Kuivaajan sijoitus Ilmastointi Sähköliitännät Ennen kuin ryhdyt käyttämään kuivaajaa
Kuivaajan kuvaus, 33
Etupuoli Takapuoli Säätimet
Aloitus ja ohjelmat, 34-36
Ohjelman valinta Ohjelmataulukko Säätimet
Pyykit, 37-38
Pyykkien lajittelu Hoito-ohjeet Erityisvalmisteet Kuivausajat
SF
Varoituksia ja vinkkejä, 39
Yleisiä turvallisuusohjeita Hävittäminen Energian säästö ja ympäristön huomioiminen
Kunnossapito ja puhdistus, 40
Virran kytkeminen pois päältä Puhdista suodatin jokaisen käyttökerran jälkeen Tarkista rumpu jokaisen käyttökerran jälkeen Kuivaajan puhdistus
Vianmääritys, 41 Huolto, 42
Varaosat
! Pidä nämä käyttöohjeet lähettyvillä, jotta voit tarkistaa niistä tietoja tarvittaessa. Ota ne mukaan kun muutat, ja jos myyt kuivaajan, anna nämä ohjeet uudelle omistajalle, jotta hän voi lukea kuivaajaan liittyvät varoitukset ja vinkit ja kuinka se toimii. ! Lue nämä ohjeet huolella. Seuraavilla sivulla on tärkeitä asennusta koskevia tietoja sekä kuivaajan käyttöön liittyviä ehdotuksia.
Tämä tunnus kehottaa sinua lukemaan tämän käyttöoppaan.
29
Page 30
Tärkeää tietoa
SF
Jotta tuulettava kuivaaja toimii tehokkaasti, täytyy noudattaa seuraavassa esitettyä huoltoaikataulua:
Suodatin...
! Nukkasuodatin TÄYTYY puhdistaa JOKAISEN kuivausjakson jälkeen.
VAIHE 1.
Avaa kuivaajan luukku.
VAIHE 4.
Laita suodatin takaisin paikalleen. Varmista, että nuolet ovat itseäsi kohti.
VAIHE 2.
Vedä suodatin ulos (kahden sormen otteella).
VAIHE 5.
Varmista, että suodatin on työnnetty perille saakka.
- ÄLÄ ikinä käytä kuivaajaa ilman suodatinta.
VAIHE 3.
Puhdista suodatinverkko kaikesta nukasta.
! Nukkasuodattimen jättäminen puhdistamatta JOKAISEN kuivausjakson jälkeen vaikuttaa koneen kuivaustehoon.
- Kuivaaminen kestää kauemmin ja sen seurauksena kone kuluttaa kuivauksessa enemmän sähköä.
! Suodatinkotelon ja tuuletusputken ympärille kertynyt nukka TÄYTYY puhdistaa pois 2 tai 3 kuukauden VÄLEIN.
- Tarkista tuuletusputkesta ja kaikista kiinteistä tuuletusosista, ettei niissä ole kertynyttä nukkaa ja poista sellainen tarvittaessa.
- Poista suodattimen ja tuuletuksen poistoaukkojen ympärille kertyvä nukka.
30
Page 31
Asennus
Kuivaajan sijoitus
●
Älä aseta kuivaajaa lähelle kaasulla toimivaa kaa suliettä, uunia, lämmitintä tai keittolevyä, koska liekit saattavat vahingoittaa sitä.
Minimiväli 10mm
Minimivälit
15mm
Näin tarvittava ilmankierto on riittävä. Varmista, että takana olevat ilmanottoaukot eivät tukkiudu.
●
Varmista, että kuivaajaa ei asenneta kosteaan tilaan ja että ilmastointi on riittävä. Ilman täytyy päästä kiertämään kuivaajan ympärillä, jotta pesun aikana muodostunut vesi pääsee tiivistymään. Kuivaaja ei toimi tehokkaasti suljetussa tilassa tai kaapissa.
! Emme suosittele kuivaajan asentamista kaappiin. Missään tapauksessa kuivaajaa ei saa asentaa lukittavan oven tai liukuoven taakse eikä sellaisen oven taakse, jonka sarana on vastakkaisella puolella kuivaajan oven saranaan nähden.
●
Jos asennat kuivaajan työtason alapuolelle, varmista, että kuivaajan ja sen yläpuolella olevat tason tms. väliin jää vähintään 10 mm tyhjää tilaa ja että kuivaajan ja sen sivuilla olevan seinän tms. väliin jää vähintään 15 mm tyhjää tilaa.
Ilmastointi
Kuivaaja kuivaa pyykit ottamalla sisään viileää, puhdasta ja suhteellisen kuivaa ilmaa, jonka se lämmittää ja puhaltaa pyykeille niiden pyöriessä rummun sisällä. Tämän jälkeen kostea ilma poistuu ulos kuivaajan takana olevasta ilmastointiputkesta. Kuivaajaa käytettäessä on varmistettava, että tuuletus on riittävä, jotta vältytään muita polttoaineita käyttävien laitteiden (mukaan lukien avotulet) poistoilman takaisinvirtaukselta huoneeseen.
! Varmista, että letkun pää ei osoita kuivaajan takana olevaan ilmanottoaukkoon.
! Ilmastointiletku saa olla korkeintaan 2,4 m pitkä ja sitä täytyy ravistella säännöllisesti, jottei pöly, nukka ja vesi pääse kertymään sen sisälle. Varmista, että letku ei joudu puristukseen.
Kiinteästi asennettava ilmastointiletku
Ilmastointiletkun kanssa on suositeltavaa käyttää seinään/ikkunaan asennettavaa ilmastointivälinesarjaa, jota on saatavana jälleenmyyjiltä tai lähimmästä varaosaliikkeestä.
Seinään asennus
1. Jätä seinään aukko kuivaajan asennuspaikan vasemmalle puolelle.
2. Käytä mahdollisimman lyhyttä ja suoraa letkua, jottei tiivistynyt kosteus palaa kuivaajaan.
3. Seinästä ulos johtavan putken tulisi myös osoittaa viistosti alaspäin.
Ikkunaan asennus
1. Tornimallisessa kuivausrummussa ikkunassa olevan aukon tulisi olla poistoaukon alapuolella.
2. Letkun tulisi olla mahdollisimman lyhyt.
SF
Ei kiinteästi asennettu ilmastointiletku
Ilmastointiletku täytyy aina kiinnittää kuivaajaan, jos käytössä ei ole kiinteää poistoaukkoa. Letku täytyy kiinnittää tukevasti kuivaajan takana olevaan aukkoon (katso Kuivaajan kuvaus). Mikäli mahdollista, ilmastointiletku tulisi asentaa lähellä kuivaajaa olevaan poistoaukkoon kiinteästi. Jos letkua ei voi asentaa kiinteästi, kuivaaja toimii yhtä hyvin, kun letku asetetaan raollaan olevan ikkunan väliin.
Riippuen siitä kuinka usein kuivaajaa käytetään on tärkeää, että kohdat A ja B tarkistetaan ajoittain ja nukka ja roskat poistetaan. Ilmastointiletkun sovituskappale täytyy kiinnittää tukevasti, jottei kostea ilma pääse vuotamaan huoneeseen.
! Kuivaajaa ei saa työntää niin taakse, että letkun sovituskappale irtoaa, letku joutuu puristukseen tai taipuu.
! Letku täytyy pitää poissa ilmanottoaukosta eikä se saa joutua mutkalle tai taipua, koska se estää ilman kulun tai kosteutta saattaa kertyä letkun sisälle.
31
Page 32
Asennus
SF
Tuuletus avoimen ikkunan kautta
Letkun pään tulisi osoittaa alaspäin, jottei lämmin kostea ilma tiivisty sisätilaan tai kuivaajaan.
! Varmista, että kuivaaja on ilmastoitu hyvin ja että ilmastointiletkun pää ei osoita ilmantottoaukkoon. ! Ilmastointiletku täytyy asentaa, jotta kuivaaja toimisi mahdollisimman hyvin. ! Varmista, että Ilmastointiletku ja ilmanottoaukot eivät ole tukossa millään lailla.
! Kuivaajan ei saa antaa kierrättää poistoilmaa. ! Kuivaajan väärinkäyttö saattaa aiheuttaa
tulipalovaaran. ! Poistoilmaa ei saa johdattaa hormiin, johon johdetaan sellaisten laitteiden poistoilma, jotka toimivat kaasulla tai muilla polttoaineilla. ! Poistoilmaa ei saa johdattaa poistojärjestelmään tai muuhun kanavaan, jossa on tuuletin. Tämä vaikuttaa lämmönhallintalaitteiden toimintaan ja saattaa aiheut­taa tulipalovaaran.
! Älä käytä jatkojohtoja.
! Verkkojohtoa ei sa taittaa eikä se saa olla
puristuksissa.
! Verkkojohto tulisi tarkistaa ajoittain ja tilalle tulee vaihtaa vain tätä kuivaajaa varten tarkoitettu johto, jonka saa asentaa vain valtuutettu ammattihenkilö (katso Huolto). Valtuutetut jälleenmyyjät myyvät uusia tai pitempiä verkkojohtoja.
! Valmistaja ei ota mitään vastuuta, mikäli näitä ohjeita ei noudateta.
! Jos olet epävarma edellä mainittujen seikkojen suhteen, ota yhteyttä pätevään sähköasentajaan.
Kuivaajan asettaminen vaakasuoraan
Kuivaaja täytyy asettaa vaakasuoraan, jotta se toimisi kunnolla.
Kun kuivaaja on asetettu lopulliselle paikalleen, tarkista ensin että se on vaakasuorassa sivusuunnassa ja sen jälkeen etu-takasuunnassa.
Sähköliitännät
Tarkista seuraavat ennen kuin kytket pistokkeen pistorasiaan:
●
Pistorasian täytyy olla maadoitettu.
●
Pistorasian täytyy kestää kuivaajan suurin jännite, joka löytyy arvokilvestä (katso Kuivaajan kuvaus).
●
Jännitteen täytyy olla arvokilvessä merkittyjen arvojen mukainen (katso Kuivaajan kuvaus).
●
Pistorasian täytyy olla kuivaajan pistokkeeseen sopiva. Jos se on erilainen, pistoke tai pistorasia täytyy vaihtaa.
! Kuivaajaa ei saa asentaa ulos, vaikka se olisi suojattu. On erittäin vaarallista jättää kuivaaja alttiiksi sateelle tai myrskyilmalle.
! Kuivaaja täytyy asentaa niin, että verkkojohto ja pistoke ovat kätten ulottuvilla.
Jos kuivaaja ei ole vaakasuorassa, tue se esim. puupalikalla siksi aikaa kun säädät etujalkoja ylös- tai alaspäin, kunnes kuivaaja on vaakasuorassa.
Ennen kuin ryhdyt käyttämään kuivaajaa
Kun kuivaaja on asennettu ja ennen kuin ryhdyt käyttämään sitä, puhdista rumpu mahdollisesta pölystä, jota on saattanut kertyä kuljetuksen aikana.
32
Page 33
Kuivaajan kuvaus
Etupuoli Taustapuoli
Tyyppikilpi
Malli- &
valmistusnumerot
Säätimet
Rumpu
Suodatin
Varoitus: Kuuma!
Säätimet
OHJELMA-valitsin
Osoitin
LISÄTOIMINTO-
painikkeet/merkkivalo
NÄYTTÖ
Ilmanottoaukko
Tuuletusputki tähän
Suodattimen puhdistuksen-
merkkivalo
SF
TOIMINTA-
painike/merkkivalo
TOIMINTA-painike/merkkivalo : Jos kuivaaja on toiminnassa ja tätä painiketta painetaan, kuivaaja pysähtyy. Paina uudelleen ja kuivaaja jatkaa toimintaa. Valo ilmaisee, että kuivaaja on käynnissä tai valmis ohjelman valintaan.
OHJELMA-valitsimella valitaan ohjelma. Käännä sitä, kunnes osoitin on haluamasi ohjelman kohdalla (Katso Aloitus ja ohjelmat).
LISÄTOIMINNOT-painikkeella/merkkivalot valitaan valitun ohjelman lisätoiminnot. Merkkivalot ilmoittavat, että kyseinen toiminto on valittu. Jos valinta ei ole käytettävissä, summeri antaa kolme merkkiääntä. (Katso Aloitus ja ohjelmat).
ALOITUS/TAUKO-painike/merkkivalo käynnistää valitun ohjelman. Kun tätä painiketta painetaan, kuuluu yksi äänimerkki ja ohjelmavalot vilkkuvat merkkinä siitä, että ohjelma on valittu.
LAPSILUKKO
Painike ja merkkivalo
ALOITUS/TAUKO
Painike ja merkkivalo
Kun ohjelma on käynnissä, ja tämä painike pidetään painettuna, ohjelma peruuntuu ja kuivaaja pysähtyy. Ohjelman ollessa käynnissä merkkivalo palaa vihreänä, tauon aikana vilkkuu kellanruskeana tai odotustilassa ennen ohjelman käynnistystä vilkkuu vihreänä (Katso Aloitus ja ohjelmat).
LAPSILUKKO-painike/merkkivalo: pidä tämä painike painettuna valittuasi ohjelman ja kaikki lisätoiminnot. Tämä estää ohjelma-asetuksien muuttamisen. Kun merkkivalo palaa, niin mikään muu painike ja ohjelmavalitsin eivät toimi. Peruuta toiminto pitämällä painike painettuna ja merkkivalo sammuu.t.
Seuranta-merkkivalot esittävät ohjelman tilan. Kunkin ohjelmavaiheen alkaessa syttyy vastaava merkkivalo.
Suodattimen puhdistuksen merkkivalo
muistuttaa ennen jokaista käyttökertaa siitä, että suodatin tulisi puhdistaa jokaisen käyttökerran jälkeen (Katso Kunnossapito).
Seuranta
Merkkivalot
33
Page 34
Aloitus ja ohjelmat
SF
Ohjelman valinta
Voit tarkistaa pyykit kuivauksen aikana, ottaa pois kuivat ja jättää loput kuivumaan. Kun suljet oven
1. Kiinnitä kuivaajan pistoke seinäpistorasiaan.
2. Lajittele pyykit materiaalityypin mukaan (katso Pyykit).
3. Avaa ovi ja varmista, että suodatin on puhdas ja paikallaan(katso Kunnossapito).
4. Laita pyykit koneeseen ja varmista, että oven tiivisteen väliin ei jää pyykkiä. Sulje ovi.
5. Jos Toiminta-valo ei pala: paina Toiminta-painiketta
6. Valitse ohjelma Ohjelmaoppaasta (katso Ohjelma) ja tarkista myös kutakin materiaalia koskevat ohje et (katso pyykit).
- Valitse ohjelma kääntämällä OHJELMA-valitsinta.
7. Aseta aikaviive ja muut lisätoiminnot tarvittaessa.
8. Aloitus/Tauko merkkivalo vilkkuu vihreänä:
- Käynnistä kuivaaja painamalla Aloitus/Tauko­painiketta . Vihreä merkkivalo lopettaa vilkkumisen ja näyttö esittää arvioidun päättymisajan.
uudelleen, paina Aloitus/Tauko-painiketta , jotta ohjelma käynnistyy uudelleen. (Avattaessa luukku Aloitus/Tauko-merkkivalo
vilkkuu kellanruskeana. Sen jälkeen kun luukku on suljettu ja Aloitus/Tauko-painiketta painettu Aloitus/Tauko-merkkivalon vilkkuminen loppuu ja valo palaa vihreänä.)
9. Kuivausohjelman muutaman viimeisen minuutin aikana ennen ohjelman päättymistä, kuivaaja siirtyy KYLMÄKUIVAUS-vaiheeseen (pyykit jäähtyvät). Tämän vaiheen täytyy aina antaa käydä loppuun.
10. Summeri varoittaa ohjelman loppumisesta. Avaa ovi, ota pyykit ulos, puhdista suodatin ja vaihda se (katso Kunnossapito). Jos lopussa tapahtuva rypistymisenesto-toiminto on valittu eikä pyykkejä poisteta heti, kuivaaja pyörähtää ajoittain 10 tunnin ajan tai kunnes ovi avataan.
11. Irrota pistoke seinästä.
Huomaa:
Kuivausrumpu on varustettu uusien energiansäästöön liittyvien määräysten mukaisella automaattisella sammutusjärjestelmällä, joka siirtää koneen valmiustilaan 30 minuutissa, mikäli konetta ei käytetä. Paina lyhyesti Toiminta-painiketta (ON-OFF) ja odota, että kone kytkeytyy uudelleen päälle.
Helposti siliävät -ohjelma
‘Helposti siliävät’ on lyhyt, 10 minuuttia kestävä ohjelma (8 minuutin lämpökuivaus ja 2 minuutin kylmäkuivaus), joka pöyhentää sellaisten vaatteiden kuidut, jotka on jätetty samaan asentoon pitkäksi aikaa. Ohjelma vapauttaa kuidut ja tekee niistä helpommin siliävät ja viikattavat. ! ‘Helposti siliävät’ ei ole kuivausohjelma, eikä sitä saa käyttää märille vaatteille. Paras tulos saadaan seuraavasti:
1. Älä ylitä suurinta täyttömäärää. Seuraavat määrät viittaavat kuivapainoon:
Suurin täyttömäärä
Puuvilla ja puuvillasekoitteet 2,5kg Synteettiset 2kg Denim 2kg
2. Tyhjennä kuivaaja välittömästi ohjelman päätyttyä, ripusta, viikkaa tai silitä vaatteet ja laita kaappiin. Jos tämä ei onnistu, toista ohjelma.
‘Helposti siliävä’ –ominaisuus vaihtelee materiaalin mukaan. Se toimii hyvin perinteisiin kuituihin kuten puuvillaan ja puuvillasekoitteisiin ja huonommin akryyleihin ja esim. Tencel® in kaltaisiin materiaaleihin.
Woolmark-villaohjelma
●
Tällä ohjelmalla kuivataan turvallisesti asusteita, joissa on merkki
●
Sitä voi käyttää enintään 1kg täytöille (noin 3 villapaitaa).
●
Suositamme vaatteiden kääntämistä nurin ennen kuivausta.
●
Tähän ohjelmaan kuluu noin 60 minuuttia, mutta aikaa voi mennä enemmänkin riippuen täytön koosta ja tiheydestä sekä pesukoneessa käytetystä linkousnopeudesta.
●
Tällä ohjelmalla kuivatut täytöt ovat tavallisesti käyttövalmiita, mutta painavimpien asusteiden reunat voivat olla vähän kosteita. Anna niiden kuivua itsekseen, sillä liika kuivatus voi vioittaa asusteita.
! Toisin kuin muissa materiaaleissa villan kutistumismekanismi on palautumaton eli vaate ei veny takaisin alkuperäiseen kokoonsa ja muotoonsa. ! Tämä ohjelma ei sovi akryyliasusteille
.
Tämän rumpukuivaajan villankuivausjakson on Woolmark-yhtiö hyväksynyt Woolmark-asusteiden kuivaukseen silloin kun niissä on merkintä konepesusta ja rumpukuivauksesta edellyttäen että asusteet kuivataan asusteen pesumerkintöjen ja tämän rumpukuivaajan valmistajan ohjeiden mukaisesti (M0615).
34
Page 35
Aloitus ja ohjelmat
Ohjelmat
! Jos Toiminta-valo ei pala, paina Toiminta-painiketta ja valitse ohjelma.
Ohjelma
1
Puuvilla
Erittäin kuiva
2
Puuvilla
Kaappikuiva
3
Puuvilla
Ripustuskuiva
4
Puuvilla
Silityskuiva
5 Synteettiset
Kaappikuiva
6 Vuode+ pyyhe
7 Arat kuidut
(esim. akryyli)
8 Villa
9 Ilmastus
10
Helposti siliävät
Ajastettu kuivaus
(120, 90, 60, 30 tai 20
minuuttia)
11 Kylmäkuivaus
Mitä ohjelma tekee... Kuinka se valitaan... Huom:
Kuivaa vaatteet korkealla lämpöasetuksella, jolloin ne ovat käyttövalmiit.
Kuivaa vaatteet korkealla lämpöasetuksella, jolloin ne voidaan laittaa suoraan kaappiin.
Kuivaa vaatteet korkealla lämpöasetuksella, jolloin ne voidaan ripustaa vaatepuulle.
Kuivaa vaatteet korkealla lämpöasetuksella, jolloin ne ovat valmiit silitettäväksi.
Kuivaa vaatteet korkealla lämpöasetuksella, jolloin ne voidaan laittaa suoraan kaappiin.
Kuivaa vuodevaatteet ja pyyhkeet korkealla lämpöasetuksella, jolloin ne voidaan laittaa suoraan kaappiin. Kuivaa vaatteet alhaisella
lämpöasetuksella, jolloin ne ovat käyttövalmiit.
Kuivaa villavaatteet
(katso edellinen sivu).
Ohjelma joka pöyhii vaatteet viileässä ilmassa. Käytetään myös kuumien vaatteiden viilentämiseen.
Lyhyt ohjelma (noin 10 minuuttia), joka
1. Käännä OHJELMA-valitsin asentoon 1.
2. Valitse haluamasi lisätoiminnot.
3. Paina ALOITUS/PAUSE-painiketta
1. Käännä OHJELMA-valitsin asentoon 2.
2. Valitse haluamasi lisätoiminnot.
3. Paina ALOITUS/PAUSE-painiketta
1. Käännä OHJELMA-valitsin asentoon 3.
2. Valitse haluamasi lisätoiminnot.
3. Paina ALOITUS/PAUSE-painiketta
1. Käännä OHJELMA-valitsin asentoon 4.
2. Valitse haluamasi lisätoiminnot.
3. Paina ALOITUS/PAUSE-painiketta
1. Käännä OHJELMA-valitsin asentoon 5.
2. Valitse haluamasi lisätoiminnot.
3. Paina ALOITUS/PAUSE-painiketta
1. Käännä OHJELMA-valitsin asentoon 6.
2. Valitse haluamasi lisätoiminnot.
3. Paina ALOITUS/PAUSE-painiketta
1. Käännä OHJELMA-valitsin asentoon 7.
2. Valitse haluamasi lisätoiminnot.
3. Paina ALOITUS/PAUSE-painiketta
1. Käännä OHJELMA-valitsin asentoon 8.
2. Paina ALOITUS/PAUSE-painiketta
1. Käännä OHJELMA-valitsin asentoon 9.
2. Paina ALOITUS/PAUSE-painiketta
1. Käännä OHJELMA-valitsin asentoon 10
2. Paina ALOITUS/PAUSE-painiketta
pehmentää sellaisten vaatteiden kuidut, jotka ovat silitysvalmiita.
Kuivaa märät vaatteet, jotka haluat kuivata alhaisella lämmöllä tai pienissä määrissä (alle 1kg).
1. Säädä OHJELMA-valitsin haluamaasi aikaan:
tai 20.
2. Valitse haluamasi lisätoiminnot.
3. Paina ALOITUS/PAUSE-painiketta
120, 90, 60, 30
Voidaan käyttää korkealla lämpöasetuksella, jos haluat käyttää ajastettua ohjelmaa.
Lyhyt ohjelma (noin 10 minuuttia), joka jäähdyttää vaatteiden kuidut.
1. Käännä OHJELMA-valitsin asentoon 11
2. Paina ALOITUS/PAUSE-painiketta
SF
Mahdolliset lisätoiminnot:
Aikaviive Rypistymisenesto alussa Rypistymisenesto lopussa
Mahdolliset lisätoiminnot:
Aikaviive Rypistymisenesto alussa Rypistymisenesto lopussa
Mahdolliset lisätoiminnot:
Aikaviive Rypistymisenesto alussa Rypistymisenesto lopussa
Mahdolliset lisätoiminnot:
Aikaviive Rypistymisenesto alussa Rypistymisenesto lopussa
Mahdolliset lisätoiminnot:
Aikaviive Rypistymisenesto alussa Rypistymisenesto lopussa
Mahdolliset lisätoiminnot:
Aikaviive Rypistymisenesto alussa Rypistymisenesto lopussa
Mahdolliset lisätoiminnot:
Aikaviive Rypistymisenesto alussa Rypistymisenesto lopussa
Mahdolliset lisätoiminnot:
Ei mitään
Mahdolliset lisätoiminnot:
Ei mitään
! Tämä ei ole kuivausohjelma (katso edellinen sivu)
Mahdolliset lisätoiminnot:
Ei mitään
Mahdolliset lisätoiminnot:
Korkea lämpötila Aikaviive Rypistymisenesto alussa Rypistymisenesto lopussa
Katso ‘suositeltavat kuivausajat (katso Pyykit).
Näiden ohjelmien viimeiset 10 minuuttia on kylmäkuivausvaihe
Mahdolliset lisätoiminnot:
Ei mitään
35
Page 36
Aloitus ja ohjelmat
SF
Säätimet
●
OHJELMA-valitsin
! Varoitus Jos ohjelma-valitsimen asentoa muutetaan sen jälkeen kun Aloitus/Tauko-painiketta on painettu, uusi asento EI muuta valittua ohjelmaa.
Valittu ohjelma vaihdetaan painamalla painiketta Aloitus/Tauko , jolloin kellanruskeana vilkkuva valo ilmaisee ohjelman tauottavan. Valitse uusi ohjelma ja tarvittavat lisätoiminnot, ja merkkivalo alkaa vilkkua vihreänä. Paina Aloitus/Tauko-painiketta uudestaan ja uusi ohjelma käynnistyy.
●
LISÄTOIMINNOT-painike/valot
Näillä painikkeilla valitaan halutut lisätoiminnot ohjelman lisäksi. Ohjelma täytyy valita ohjelma-valitsimella ennen kuin lisätoimito voidaan valita. Kaikki lisätoiminnot eivät ole mahdollisia kaikkien ohjelmien kanssa (Katso Aloitus ja ohjelmat). Jos valitsemasi lisätoiminto ei ole mahdollinen ja painat sitä vstaavaa painiketta, äänimerkki kuuluu 3 kertaa. Jos lisätoiminto on mahdollinen, kuuluu yksi äänimerkki ja lisätoiminto-painikkeen vieressä oleva merkkivalo syttyy vahvistaen valintasi. Kun Aloitus/Tauko-painiketta on painettu, muuttaa voidaan ainoastaan lisätoimintoja Rypistymisenesto alussa ja Rypistymisenesto lopussa.
Aikaviive
Jotkut ohjelmat (Katso Aloitus ja ohjelmat) voidaan ajastaa käynnistymään jopa 24 tuntia. Paina tätä painiketta, näyttöön tulee ja vaihtoehdon merkkivalo syttyy. Paina uudestaan, viiveeksi on valittu 1 tunti ja näyttöön tulee viesti 1hr: ja jokainen painikkeen lisäpainallus lisää viivettä 1 tunnilla. Kun näytössä on 24hr, lisäpainalluksen jälkeen näyttöön tulee ja viive peruuntuu parin sekunnin kuluttua.
OFF
Viiveen voi peruuttaa myös painamalla TOIMINTA­painiketta.
Rypistymisenesto alussa
Tämä vaihtoehto on käytettävissä vain, kun viivekäynnistys on valittu. Se pöyhii vaatteita aika ajoin viivästetyn ajanjakson ja auttaa siten välttämään rypistymistä.
Korkea lämpötila
Käytettävissä aikakuivausohjelmissa.. Valitse korkea lämpötila-asetus painamalla tätä painiketta ja painikkeen vieressä oleva merkkivalo syttyy. Ajastetut ohjelmat toimivat automaattisesti alhaisella lämpötila-
asetuksella. Jos painikkeen vieressä oleva merkkivalo palaa, ja painiketta painetaan alhainen lämpötila­asetus tulee valituksi ja valo sammuu.
Rypistymisenesto lopussa
Kun saatavissa ja valittu, pyykit pyörähtävät ajoittain kuivausohjelman ja kylmäkuivauksen päätyttyä, jotteivät ne rypistyisi siinä tapauksessa että niitä ei poisteta heti ohjelman päätyttyä.
OFF
●
Näyttö
Näyttö esittää joko jäljellä olevaa viiveaikaa tai kuivausohjelmasta jäljellä olevaa aikaa. Viiveaika esitetään tunteina ja lasketaan alaspäin minuutteina. Aika päättymiseen esitetään tunteina ja minuutteina ja sitä lasketaan alaspäin joka minuutti. Siihen sisältyy viileä pöyhintävaihe. Kun on valittu ajastettuja ohjelmia, näytetty aika koko jakson ajalta on todellinen jäljellä oleva aika. Kun on valittu tunnistava ohjelma, näytetty aika on arvioitu jäljellä oleva aika. Kun ohjelma on valittu, näyttä esittää täyden täytön kuivaamiseen kuluvan ajan, mutta noin 10 minuutin kuluttua säädin laskee paremman arvion jakson ajasta. Kaksoispisteet tuntien ja minuuttien välissä näytössä vilkkuvat ilmaisten siten, että aikaa lasketaan alaspäin. Ohjelman lopettaessa viileän pöyhintävaiheensa, näyttöön tulee .
E88
Näyttö esittää myös kuivaajassa mahdollisesti olevat ongelmat. Jos sellainen ilmenee, näyttöön tulee F ja sen perään virhekoodin numero (katso Vianmääritys).
●
Oven avaaminen
Jos ovi avataan (tai painetaan Aloitus/Tauko-painiketta
) kun ohjelma on käynnissä, kuivaaja pysähtyy ja
aiheuttaa seuraavat:
●
Aloitus/Tauko-merkkivalo vilkkuu kellanruskeana.
●
Aikaviive etenee viivevaiheen aikana. Aloitus/Tauko-painiketta täytyy painaa, jotta viiveohjelma jatkuisi. Ohjelmavaihe-valot muuttuvat ilmoittaen sen hetkisen ohjelmavaiheen.
●
Ohjelman kuivausosan aikana ajan laskenta alaspäin jatkuu, mutta kaksoispisteet eivät vilku. Ohjelman jatkamiseksi täytyy painaa Aloitus/Tauko-painiketta . Ohjelmavaihe-valot muuttuvat ilmoittaen sen hetkisen ohjelmavaiheen.
●
Ohjelman päättyy kuivausohjelman vaiheessa Rypistymisenesto lopussa. Aloitus/Tauko­painikkeen painaminen käynnistää uuden ohjelman uudestaan alusta.
●
Aloitus/Tauko-painiketta täytyy painaa, jotta ohjelma jatkuisi. Ohjelmavaihe-valot muuttuvat ilmoittaen sen hetkisen ohjelmavaiheen ja Aloitus/Tauko-merkkivalo lopettaa vilkkumisen ja muuttuu vihreäksi.
●
Jos ohjelma-valitsin käännetään toiseen asentoon, uusi ohjelma valitaan, ja Aloitus/Tauko­merkkivalo vilkkuu vihreänä. Näin voidaan valita kylmä kuivaus-ohjelma pyykkien jäähdyttämiseksi, jos ne ovat jo riittävän kuivat. Aloita uusi ohjelma painamalla Aloitus/Tauko­painiketta .
●
Huom
Sähkökatkoksen sattuessa, katkaise virta tai irrota pistoke pistorasiasta. Kun virta palautuu, paina Aloitus/Tauko-painiketta ja ohjelma jatkuu.
36
Page 37
Pyykit
Pyykkien lajittelu
●
Tarkista pyykkien hoito-ohjeista, että ne voi laittaa kuivausrumpuun.
●
Lajittele pyykit materiaalityypin mukaan.
●
Tyhjennä taskut ja tarkista napit.
●
Sulje vetoketjut ja soljet ja sido vyöt ja nauhat.
●
Purista ylimääräinen vesi pois pyykeistä.
! Kuivausrumpuun ei saa laittaa vettä valuvia pyykkejä.
Suurin sallittu täyttömäärä
Älä ylitä suurinta sallittua täyttömäärää. Seuraavat määrät viittaavat kuivapainoon: Luonnonkuidut: 7 kg (maksimi) Synteettiset kuidut: 3 kg (maksimi)
! ÄLÄ täytä kuivaajaa liian täyteen, sillä se saattaa heikentää kuivaustulosta.
Tyypillinen täyttömäärä
Huomaa: 1kg = 1000g
Vaatteet Paita Puuvillaa 150g
Muu 100g
Leninki Puuvillaa 500g
Muu 350g Farmarit 700g 10 vaippaa 1000g Paita Puuvillaa 300g
Muu 200g T-paita 125g
Pesu- ja hoito-ohjeet
Lue pyykeissä olevat ohjeet etenkin ennen ensimmäistä kuivauskertaa. Seuraavassa on selostettu yleisimmät merkit:
Voidaan kuivata kuivausrummussa
Ei saa kuivata kuivausrummussa
Kuivataan korkeassa lämpötilassa
Kuivataan alhaisessa lämpötilassa
Seuraavia ei saa kuivata kuivausrummussa
●
Kumi tai kumintapaiset materiaalit tai muovikalvoja sisältävät valmisteet (tyynyt tai PVC-muovia sisältävät sadevaatteet), kaikki muut tulenarat tai tulenarkoja aineita sisältävät valmisteet (pyyhkeet, joissa on hiuslakkaa).
●
Lasikuidut (tietyt verhot)
●
Kuivapesuaineella pestyt valmisteet
●
Valmisteet, joissa on ITCL-koodi (katso Erityisvalmisteet). Nämä voidaan pestä erityisellä
kotikuivapesuaineella. Noudata ohjeita huolella.
●
Suuret ja paksut valmisteet (täkit, makuupussit, tyynyt, suuret päiväpeitteet, jne). Nämä laajenevat kuivuessaan ja estävät ilmankierron kuivausrummun sisällä.
SF
Liinavaatteet Pussilakana Puuvillaa Puuvillaa 1500g (Parivuoteen peite) Muu 1000g Suuri pöytäliina 700g Pieni pöytäliina 250g Astiapyyhe 100g Kylpypyyhe 700g Käsipyyhe 350g Parivuoteen aluslakana 500g Yhden hengen aluslakana 350g
Puuvillaiset pyykit saattavat jäädä kosteiksi kuivausohjelman päätyttyä, jos puuvillaisia ja synteettisiä kuituja laitetaan sekaisin. Jos näin tapahtuu, kuivaa niitä vielä hetken aikaa.
●
Huomaa: Minkä tahansa asetetun ajan viimeiset 10 minuuttia ovat kylmäkuivausta. Ota tämä huomioon asettaessasi aikaa, sillä kylmäkuivaus ei kuivata pyykkiä.
37
Page 38
Pyykit
SF
Erityisvalmisteet
Peitot ja päiväpeitteet: Akryylivalmisteet (Acilan,
Courtelle, Orion, Dralon) täytyy kuivata erittäin varovasti ALHAISELLA lämpötila-asetuksella. Vältettävä pitkään kestävää kuivausta.
Vekatut tai laskostetut vaatteet: Lue vaatteen valmistajan kuivausohjeet.
Tärkätyt valmisteet: Älä kuivaa näitä yhdessä tärkkiä sisältämättömien valmisteiden kanssa. Varmista että tärkkiliuosta on jäljellä mahdollisimman vähän ennen kuin laitat pyykit kuivaajaan. Älä kuivaa liikaa: tärkki muuttuu jauhomaiseksi ja tekee valmisteesta velton, jolloin tärkki ei toimi toivotulla tavalla.
Kuivausajat
Alla olevassa taulukossa on annettu KESKIMÄÄRÄISET kuivausajat minuuteissa. Painot viittaavat kuivapainoon:
Puuvilla Korkea (täys-) lämpö Kuivausajat 800-1000 kierr/min pesukoneessa
Puoliksi Täynnä täynnä
1kg 2kg 3kg 4kg 5kg 6kg 7kg 20-30 35-45 45-60 60-70 70-80 80-100 90-120
Ajat ovat likimääräisiä ja voivat vaihdella seuraavista riippuen:
●
Pyykeissä oleva vesimäärä linkouksen jälkeen: Pyyhkeissä ja aroissa kuiduissa on paljon vettä.
●
Materiaalit: Valmisteet, jotka on tehty samasta kankaasta, mutta erilaisesta kudoksesta ja eri pak suisesta kankaasta saattavat kuivua eri ajassa.
●
Pyykin määrä: Yhden valmisteen tai pienten määrien kuivuminen saattaa kestää pitempään.
●
Kuivuus: Jos aiot silittää osan pyykeistä, ne voidaan ottaa ulos hieman kosteina. Loput voidaan jättää kuivumaan pitempään, jos on tarvetta.
●
Lämpötila-asetus.
●
Huoneen lämpötila: Jos huone, jossa kuivausrumpu sijaitsee on kylmä, pyykkien kuivaaminen kestää pitempään.
●
Paksuus: Jotkut paksut valmisteet voidaan kuivata varovasti. Suosittelemme, että tällaiset valmisteet otetaan ulos ja ravistellaan monta kertaa kuivauksen aikana ja laitetaan takaisin kuivumaan.
! Älä kuivaa vaatteita liian kuivaksi. Kaikissa kankaissa on luonnostaan vähän kosteutta, mikä pitää ne pehmeinä ja ilmavina.
Synteettiset Korkea (täys-) lämpö Kuivausajat, kun lyhennetty linkous pesukoneessa
Puoliksi täynnä Täynnä
1kg 2kg 3kg 20-40 30-50 40-70
Akryylit Alhainen (mieto) lämpö Kuivausajat, kun lyhennetty linkous pesukoneessa
Puoliksi täynnä Täynnä
1kg 2kg 50-70 90-130
38
Page 39
Varoituksia ja vinkkejä
●
! Tämä laite on suunniteltu ja valmistettu kansainvälisten turvallisuusmääräysten mukaisesti. Nämä varoitukset on annettu turvallisuussyistä ja niitä on noudatettava huolellisesti.
Yleisiä turvallisuusohjeita
●
Tätä kuivaajaa ei ole tarkoitettu sellaisten henkilöiden (mukaan lukien lapset) käyttöön, joiden fyysinen, psyykkinen tai sensorinen kyky on heikentynyt tai joilla ei ole laitteen käyttöön vaadittavaa kokemusta tai pätevyyttä, ellei heidän turvallisuudestaan vastuussa oleva henkilö valvo tai neuvo heitä tämän laitteen käytössä.
●
Tämä kuivausrumpu on tarkoitettu vain kotikäyttöön ­ei ammattikäyttöön.
●
Älä koske laitteeseen ollessasi paljain jaloin, tai jos kätesi tai jalkasi ovat märät.
●
Irrota pistoke seinästä vetämällä pistokkeesta ei johdosta.
●
Lapsia ei saa päästää kuivaajan lähettyville sen toimiessa. Sammuta kuivaaja käytön jälkeen ja irrota pistoke seinästä. Pidä ovi suljettuna, estääksesi lapsia leikkimästä sillä.
●
Lapsia on valvottava, etteivät he pääse leikkimään kuivausrummulla.
●
Kuivaaja täytyy asentaa ohjeiden mukaisesti ja ilmastoinnin täytyy olla asianmukainen. Koneen takana olevia ilmanotto-, -poistoaukkoja ja ilmastointiletkuja ei saa tukkia millään tavalla (katso Asennus).
●
Älä koskaan kohdista lmastointiletkua kohti koneen takana olevaan ilmanottoaukkoon.
●
Älä koskaan anna kuivaajan kierrättää poistoilmaa.
●
Älä koskaan käytä kuivaajaa pitkänukkaisen maton päällä, jossa nukka voin tunkeutua kuivaajan sisälle alapuolelta.
●
Tarkista, että kuivaaja on tyhjä ennen kuin täytät sen pyykeillä.
●
●
●
●
●
●
●
●
●
Kuivaajan takaosa saattaa lämmetä erittäin kuumaksi. Älä koske takaosaan kuivaajan
toimiessa. Älä käytä kuivaajaa, jos suodatin ei ole kunnolla paikallaan (katso Kunnossapito). Älä käytä nestemäistä pyykinpehmennysaineita kuivaajassa, vaan lisää se viimeiseen huuhteluun pesukoneessa. Älä ylitä kuivaajan sallittua täyttömäärää (katso Pyykit). Älä laita kuivaajaan vettä tippuvia pyykkejä. Laita kuivaajaan vain sellaisia pyykkejä, jotka on pesty vedellä ja pesuaineella, huuhdeltu ja lingottu. Tulipalovaara on olemassa, jos pyykkejä EI OLE pesty vedellä. Tarkista huolella kaikki pyykeissä olevat hoito-ohjeet (katso Pyykit). Älä kuivaa valmisteita, jotka on käsitelty kemiallisilla aineilla. Älä kuivaa vaatetta tai tekstiiliä jotka sisältää helposti syttyviä ainesosia (ruokaöljyä, asetonia, alkoholia, bensiiniä, paloöljyä, tahranpoistoainetta, tärpättiä, vahaa, vahanpoistoainetta tai hiuslakkaa), ellei sittä ole ensin pesty kuumalla vedellä ja ylimääräisellä pesuainemäärällä.
Älä kuivaa kumisia tai kumivahvisteisia tuotteita tai vaatteita, kumitäytteisiä tyynyjä, avaahtoa (lateksivaahtoa), kumia, muovia, uimalakkeja, vedenkestäviä tekstiilejä, kestovaippa housuja tai irtovuoria, polyeteeniä äläkä paperia.
●
Älä laita kuivaajaan suuria, paksua valmisteita.
●
Älä kuivaa akryylikuituja korkeassa lämpötilassa.
●
Poista kaikki esineet taskuista, erityisesti sytyttimet (räjähdysvaara).
●
Päätä jokainen ohjelma kylmäkuivaukseen.
●
Älä sammuta kuivaajaa, kun sen sisällä on lämpimiä pyykkejä.
●
Puhdista suodatin jokaisen käyttökerran jälkeen (katso Kunnossapito).
●
Älä päästää nukkaa kertymään kuivajaan ympärille.
●
Älä koskaan kiipeä kuivaajan päälle. Siitä saattaa aiheutua vahinkoa.
●
Noudata aina sähkömääräyksiä (katso Asennus).
●
Osta aina alkuperäisvaraosia ja -tarvikkeita (katso Huolto).
! VAROITUS: Älä pysäytä kuivaajaa ennen kuivausajan päättymistä. Jos kuitenkin pysäytät laitteen aiemmin, poista ja levitä kaikki kuivaajassa olleet vaatteet tai tekstiilit nopeasti, jotta lämpö haihtuu.
Kierrätys ja hävittäminen
Osana pyrkimystämme suojella ympäristöä pidätämme oikeuden käyttää laadukkaita kierrätysosia, jotka pienentävät kuluttajiin suuntautuvia kustannuksia ja vähentävät materiaalihävikkiä.
●
Pakkausmateriaalien hävittäminen: Noudata paikallisia määräyksiä, jotta pakkausmateriaalit voidaan kierrätää.
●
Lasten turvallisuuden vuoksi irrota ovi ja pistoke ja katkaise sen jälkeen verkkojohto aivan laitteen pinnasta. Hävitä nämä osat erikseen varmistaaksesi, että laitetta ei voi enää liittää sähköverkkoon.
Vanhan elektoroniikka-romun kierrätys
Euroopan Direktiivi 2002/96/EC Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE – elektroniikka romulle), vaatii vanhojen sähkölaitteiden romun erottamisen normaali jätteiden kierrosta. Vanhat sähkölaitteet tulee kerätä erikseen, jotta näin voidaan optimoida laitteiden kierrätys ja näin ollen vähentää vaaran aiheutumista ihmisille ja luonnolle.
Merkkinä rasti jäteastian päällä muistuttaa vastuustasi laitteiden hävittämisestä erikseen.
Kuluttajien tulee ottaa yhteyttä paikallisiin viranomaisiin tai jälleenmyyjiin saadakseen tietoa vanhojen laitteiden oikeasta kierrättämisestä.
Energian säästö ja ympäristön huomioiminen
●
Purista ylimääräinen vesi pois ennen kuivaamista (jos käytät pyykinpesukonetta, valitse suurnopeuksinen linkous). Tämä säästää aikaa ja sähköä kuivauksen aikana.
●
Kuivaa aina täysmäärä – se säästää sähköä. Yksi vaate tai pienet määrät kestävät pitempään kuivua.
●
Puhdista suodatin jokaisen käyttökerran jälkeen – se säästää sähköä (katso Kunnossapito).
SF
39
Page 40
Kunnossapito ja puhdistus
SF
Virran kytkeminen pois päältä
Irrota pistoke pistorasiasta, kun kuivaaja ei ole käytössä, kun sitä puhdistetaan ja kunnossapitotoimenpiteiden ajaksi.
Puhdista suodatin jokaisen käyttökerran jälkeen
Suodain on tärkeä osa kuivaajaa. Se kerää kuivauksen aikana muodostuvaa nukkaa ja nöyhtää. Pienet pyykit saattavat myös tarttua kiinni suodattimeen. Tästä syystä on tärkeää puhdistaa suodatin käytön jälkeen huuhtelemalla se juoksevalla vedellä tai se voidaan puhdistaa myös pölynimurilla. Jos suodatin menee tukkoon, se häiritsee kuivaajan sisäistä ilmankiertoa, jolloin kuivausajat pitenevät ja sähköä kuluu enemmän. Se saattaa myös vahingoittaa kuivaajaa.
Suodatin sijaitsee kuivaajan etureunan etupuolella (katso kuva).
Rummun puhdistus
! Älä puhdista rumpua hankaavilla aineilla, teräsvillalla tai ruostumattomalle teräkselle tarkoitetuilla puhdistusaineilla.
Teräsrumpuun saattaa alkaa muodostua värillinen kalvo, joka voi johtua vedestä ja/tai puhdistusaineita, kuten huuhteluaineesta. Tämä värikalvo ei vaikuta rummun toimintaan.
Puhdistus
●
Metalliset tai muoviset ja kumiset ulko-osat voidaan puhdistaa kostealla liinalla.
●
Tarkista ilmastointiletku ja kiinteät ilmastointirakenteet ajoittain varmistaaksesi, ettei niihin ole kerääntynyt nöyhtää tai nukkaa ja puhdista ne.
●
Poista suodattimen ja poistoaukkojen ympärille kertynyt nukka.
! Älä käytä liuottimia tai hankaavia aineita.
Suodattimen irrotus:
1. Vedä suodattimen muovista kahvaa ylöspäin (katso kuva).
2. Puhdista suodatin ja laita se takaisin paikalleen. Varmista, että suodatin on kunnolla paikallaan, samalla tasolla kuivaajan reunan kanssa.
! Älä käytä kuivaajaa ilman suodatinta.
Tarkista rumpu jokaisen käyttökerran jälkeen
Käännä rumpua käsillä, jotta mahdollisesti kiinni jääneet pienet pyykit (nenäliinat) irtoavat.
! Kuivaajassa on erityislaakerit, joita ei tarvitse rasvata.
! Pyydä valtuutettua mekaanikkoa tarkistamaan kuivaaja
säännöllisesti varmistaaksesi että siinä ei ole sahkövikoja ja että se on mekaanisesti turvallinen käyttää (katso Huolto).
40
Page 41
Vianmääritys
Jos kuivaajaan tulee vikaa, käy läpi seuraavat vianmäärityksen vaiheet, ennen kuin soitat huoltoon (katso Huolto):
Ongelma:
Kuivausrumpu ei käynnisty.
Mahdollinen syy/ratkaisu:
●
Pistoke ei ole pistorasiassa tai se ei saa kontaktia.
●
Sähkökatkos.
●
Sulake on palanut. Testaa kytkemällä jokin toinen laite pistorasiaan.
●
Käytätkö jatkojohtoa? Yritä liittää kuivaajan oma verkkojohto suoraan pistorasiaan.
●
Onko ovi kunnolla kiinni?
●
OHJELMA-säädin ei ole kohdallaan (katso Aloitus ja ohjelmat).
●
Aloitus/Tauko-painiketta ei ole painettu (katso Aloitus ja ohjelmat).
●
Kuivausohjelma ei käynnisty.
Kuivaus kestää liian kauan.
Olet valinnut ajastukset (katso Aloitus ja ohjelmat).
●
Suodatinta ei ole puhdistettu] (katso Kunnossapito).
●
Pyykille on valittu väärä ohjelma (katso Aloitus ja ohjelmat).
●
Taipuisassa ilmastointiletkussa on tukos/se on mutkalla (katso Asennus).
●
Ilmanottoaukossa on tukos (katso Asennus).
●
Sääsuojassa oleva ilmastointiluukku on jumissa (katso Asennus).
●
Pyykit olivat liian märkiä (katso Pyykit).
●
Kuivaajassa on liikaa pyykkiä (katso Pyykit).
SF
Ohjelma päättyy ja pyykit ovat odotettua kosteammat.
Näytössä on virhekoodi F ja sen perässä yksi tai kaksi numeroa.
Näyttö esittää lyhyesti
6 sekunnin välein.
! Turvallisuussyistä kuivaaja toimii korkeintaan 3 tuntia kerrallaan. Jos automaattinen ohjelma ei ole tunnistanut lopullista kosteutta tässä ajassa, ohjelma päättyy ja kuivaaja pysähtyy. Tarkista edellä mainitut kohdat ja käynnistä ohjelma uudelleen, jos pyykit ovat edelleen kosteita, ota yhteyttä huoltoliikkeeseen (katso Huolto).
●
Jos näytössä on F10 tai F15:
- Sammuta kone ja irrota pistoke pistorasiasta. Puhdista suodatin (katso Kunnossapito). Laita sitten pistoke pistorasiaan, kytke koneeseen virta ja käynnistä toinen ohjelma. Jos F10 tai F15 on yhä näytössä, ota yhteys huoltopisteeseen (katso Huolto).
●
Jos näytössä on jokin muu numero: merkitse koodi muistiin ja ota yhteys huoltopisteeseen (katso Huolto).
●
Kuivaaja on "Demo"-tilassa. Pidä painettuna painikkeita Toiminta ja Aloitus/Tauko 3 sekuntia. Näytössä on viesti 3 sekuntia ja sitten kuivaaja jatkaa normaalia toimintaa.
41
Page 42
Huolto
SF
Ennen kuin soitat huoltoon:
●
Yritä ratkaista ongelma itse käyttämällä vianmääritystaulukkoa (katso Vianmääritys).
●
Jos se ei onnistu, katkaise kuivaajasta virta ja soita lähimpään huoltoliikkeeseen.
Huoltoliikkeen tarvitsemat tiedot:
●
Nimi, osoite ja postinumero
●
Puhelinnumero
●
Ongelma
●
Ostopäiväys
●
Laitteen malli (Mod.)
●
Valmistusnumero (S/N). Tämä löytyy koneen oven sisäpuolella olevasta tarrasta.
Varaosat
Tämä kuivaaja on monimutkainen laite. Jos yrität itse korjata kuivaajaa tai annat epäpätevän henkilön korjata sitä, siitä saattaa aiheutua henkilövahinkoja, kone saattaa vahingoittua ja varaosatakuu saattaa mitätöityä. Soita valtuutetulle mekaanikolle, jos koneen käytössä ilmenee ongelmia. Varaosat on suunniteltu erityisesti tälle laitteelle eikä muuhu tarkoitukseen.
Vertailuohjelmat
●
EN61121:n mukaiseen vertailutestiin suositellut ohjelmat
Ohjelma Valittava ohjelma Täyttö (EN61121)
Kuiva puuvilla 2 Puuvilla - Kaappikuiva 7 kg Silityskuiva puuvilla 4 Puuvilla - Silityskuiva 7 kg Helppohoitoiset tekstiilit 5 Synteettiset - Kaappikuiva 3 kg
! Huom. Tämä luettelo ei sisällä kaikkia ohjelmavaihtoehtoja (katso Aloitus ja ohjelmat).
42
Tämä laite vastaa seuraavia vaatimuksia: ETY-direktiivit:
- 2006/95/ETY (pienjännitelaitteet)
- 89/336/ETY, 92/31/ETY ja 93/68/ETY (sähkömagnettinen yhteensopivuus)
Page 43
Bruksanvisning
TØRKETROMMEL
SV
Svenska, 1
NO
Norsk, 43
TVF751
DK
Dansk, 15
Suomi, 29
Innhold
Viktig informasjon, 44 Installering, 45-46
Plassering av tørketrommelen Ventilasjon Elektrisk tilkopling Før bruk av tørketrommelen
Beskrivelse av tørketrommelen, 47
Forside Bakside Kontrollpanel
Start og programmer, 48-50
Velge et program Tabell over programmer Kontrollinnretningene
Vask, 51-52
Sortere vasken Vaskeanvisninger Spesielle klær Tørketider
NO
Advarsler og forslag, 53
Generell sikkerhet Bortskaffing Spare energi og respektere miljøet
Vedlikehold og pleie, 54
Slå av elektrisiteten Rengjøring av filteret etter hver syklus Kontroll av trommelen etter hver syklus Rengjøring av tørketrommelen
Feilsøking, 55 Service, 56
Reservedeler
! Ta vare på denne bruksanvisningen slik at du kan bruke den senere ved behov. Ta den med deg når du flytter, og hvis du skulle selge dette apparatet eller gi den til noen andre, se til at de som overtar maskinen får med seg bruksanvisningen, slik at den nye eieren kan informeres om advarsler og forslag om virkemåte. ! Les nøye gjennom disse anvisningene, de følgende sidene innholder viktig informasjon om installering og forslag til hvordan apparatet virker.
Dette symbolet minner på om å lese denne bruksanvisningen.
43
Page 44
NO
Viktig informasjon
F
or at kondenstørkeren skal fungere best mulig, må du følge vedlikeholdsintervallene vist under:
Filteret...
! Du MÅ gjøre rent lofilteret HVER tørkesyklus
TRINN 1.
Åpne døren til tørke-trommelen.
TRINN 4.
Monter filteret tilbake.
- Kontroller at pilene peker mot deg.
! Hvis du unnlater å rense filteret etter HVER tørkesyklus vil dette påvirke tørkeprestasjonen til maskinen.
-T
ørkingen tar lengre tid og vil dermed også bruke mer strøm.
TRINN 2.
Trekk ut filteret (ved hjelp av de to fingerhåndtakene).
TRINN 5.
Kontroller at filteret er skjøvet skikkelig på plass.
- BRUK ALDRI tørketrommelen uten at filteret er på plass.
.
TRINN 3.
Fjern lorester fra filterristen.
! Du MÅ fjerne lo som bygger seg opp rundt filterbrønnen og lufteslangen regelmessig HVER andre til tredje måned:
- Kontroller lufteslangen og ventilasjonsfester for å sikre at det ikke har samlet seg opp lo eller rusk, og fjern det.
-F
jern lodotter som samles opp rundt filteret og lufteåpningene.
44
Page 45
Installering
Plassering av tørketrommelen
●
Plasser tørketrommelen på avstand fra gassovner, komfyrer, varmeovner eller kokeinnretninger, da flammer kan ødelegge apparatet.
Minste mellomrom 10mm
Minst mellomrom
15mm
Se til at luftehullene på baksiden ikke er tildekket.
●
Se til at du plasserer tørketrommelen i et miljø som ikke er fuktig eller mangler tilstrekkelig luftsirkulasjon. God luftsirkulasjon rundt tørketrommelen er svært viktig for kondensering av vannet som produseres under vaskeprosessen. Tørketrommelen vil ikke fungere som den skal dersom den plasseres i et lukket rom eller skap.
! Vi anbefaler ikke at tørketrommelen installeres på et skap, men tørketrommelen må aldri installeres bak en dør som kan låse seg, en skyvedør eller en dør med hengsel på motsatt side av døren på tørketrommelen.
●
Hvis du skal installere apparatet under en arbeidsbenk, se til å la det være igjen 10 mm mellom toppen på apparatet og andre gjenstander på eller ovenfor maskinen, samt 15 mm mellom sidene og sideplater på innredning eller vegger. Dette er for å sikre tilstrekkelig med luftsirkulasjon.
! Se til at enden på røret ikke er rettet mot luftinntaksåpningen på baksiden av tørketrommelen.
! Lufterøret skal ikke være lengre enn 2,4 meter i lengde og skal holdes fritt for oppsamling av lo, tråder og vann ved å riste det regelmessig. Se alltid til at røret ikke klemmes.
Permanent lufting
Sammen med lufterøret anbefaler vi også bruk av et vegg-/vindusluftingssett som er tilgjengelig hos en lokal forhandler eller nærmeste reservedelsforhandler.
Veggmontering
1. La det være en åpning i veggen til venstre for tørketrommelens tenkte plassering.
2. Hold røret så kort og rett som mulig for å unngå at kondensert fuktighet kommer tilbake inn i tørketrommelen..
NO
Ventilasjon
Tørketrommelen tørker vasken din ved å trekke inn kjølig, ren og relativt fuktig luft, varme opp denne og deretter fordele den i klærne samtidig som de tromles. For optimal ytelse blåses den fuktige luften ut igjen gjennom et lufterør på baksiden av tørketrommelen. Når tørketrommelen ikke er i bruk, må det være tilstrekkelig med ventilasjon for å unngå at gasser flyter inn i rommet fra apparater som benytter andre drivstoff, inkludert åpne flammer
Mobil lufting
Et lufterør må alltid monteres når tørkemaskinen brukes med mobil lufting. Røret må festes godt på baksiden av tørketrommelen (se Beskrivelse av tørketrommelen). Hvis det er mulig, er det alltid best å feste røret til en permanent utgang i nærheten av tørketrommelen. Men hvis en permanent installering ikke er mulig, virker tørketrommelen også like godt med røret lagt ut gjennom et delvis åpent vindu.
3. På samme måte, åpningen i veggen skal helle nedover mot utsiden.
Vindusmontering
1. Hullet i vinduet bør ideelt sett befinne seg under lufteåpningen.
2. Røret skal holdes så kort som mulig.
Avhengig av hvor ofte du bruker tørketrommelen din er det avgjørende at områdene A og B kontrolleres regelmessig for å fjerne lo og rester. Lufterørsadapteren må monteres godt for å forhindre at fuktig luft kommer tilbake til rommet. ! Tørketrommelen skal ikke skyves så langt tilbake at røradapteren trekkes ut av stilling eller røret klemmes eller bøyes. ! Røret skal holdes borte fra luftinntaksåpningen, og knekker eller “U”-bøyninger skal unngås, da disse vil tette igjen røret og fange kondensen.
45
Page 46
Installering
NO
Lufting gjennom åpent vindu
Enden av røret skal rettes nedover for å forhindre at varm, fuktig luft kondenserer i rommet eller i tørketrommelen.
! Se til at tørketrommelen får tilstrekkelig ventilasjon og at enden av røret ikke rettes mot luftinntaksåpningen.
! Lufterøret skal alltid monteres for optimal ytelse. ! Se til at lufterøret og luftinntaksåpningene ikke er
forhindret eller blokkert.
! Tørketrommelen skal ikke resirkulere utslippsluften. ! Misbruk av tørketrommelen kan være brannfarlig. ! Ikke slipp luften inn i utganger som brukes til å
slippe ut damp fra andre apparater som brenner gass eller annet drivstoff. ! Ikke slipp uttrekksluft inn i et avtrekkssystem eller en kanal med sugevifte. Dette vil påvirke måten varmereguleringen fungerer på, og kan føre til brannfare.
Elektriske tilkoplinger
! Ikke bruk skjøteledninger.
! Strømledningen må ikke bøyes eller klemmes.
! Strømledningen skal kontrolleres regelmessig og
skiftes ut med en ledning som er spesielt tilpasset denne tørketrommelen og monteres kun av en autorisert tekniker (se Service). Nye eller lengre strømledninger leveres mot ekstra kostnad fra autoriserte forhandlere.
! Produsenten frasier seg ethvert ansvar hvis disse reglene ikke følges.
! Hvis du er usikker på noen av punktene, ta kontakt med en kvalifisert elektriker.
Installere tørketrommelen plant
Tørketrommelen må installeres plant for å kunne fungere korrekt.
Når du har installert tørketrommelen der den skal stå, kontrollerer du at den står plant, først fra side til side, deretter fra fremsiden til baksiden.
Se til følgende før du setter i støpselet i det elektriske uttaket:
●
Kontakten må være jordet.
●
Kontakten må være i stand til å tåle maskinens maksimale kraft, som er indikert på merkeplaten (se Beskrivelse av tørketrommelen).
●
Spenningen må være innenfor verdiene som er oppgitt på merkeplaten (se Beskrivelse av tørketrommelen).
●
Kontakten må være kompatibel med tørketrommelens støpsel. Hvis dette ikke er tilfelle, skift ut støpsel eller kontakt.
! Tørketrommelen må ikke installeres utendørs, selv om plassen er beskyttet. Det kan være svært farlig hvis den utsettes for regn eller storm.
! Når maskinen er installert, skal strømledningen og støpselet være lett tilgjengelig.
Dersom tørketrommelen ikke står plant, bruker du en treblokk som støtte, mens du justerer de to frembena opp eller ned, til tørketrommelen står plant.
Før bruk av tørketrommelen
Når du har installert tørketrommelen og før du tar den i bruk, skal innsiden av trommelen rengjøres for å fjerne eventuelt støv som kan ha samlet seg under transporten.
46
Page 47
Beskrivelse av tørketrommelen
Forside Bakside
Kontrollpanel
Modell- og
serienumre
Trommel
Filteret
Forsiktig: Varmt!
Kontrollpanel
PROGRAMBRYTER
Indikator
Merkeplate
SKJERM
Luftinntaksåpning
NO
Lufterør monteres her
ALTERNATIV­knapper og lys
Rensing av filteret­lys
PÅ/AV-
knapp og lys
PÅ/AV-knapp/lys : Hvis tørketrommelen er på og knappen trykkes, stoppes maskinen. Trykk enda en gang for å starte tørketrommelen på nytt. Lyset viser at tørketrommelen er klar til bruk eller valg av et program.
PROGRAMBRYTER stiller inn program: roter den inntil indikatoren peker på ønsket program (se Start og programmer).
ALTERNATIV-knapper/lys velger tilgjengelige alternativer for det valgte programmet. Lysene indikere at alternativet er valgt. Hvis et alternativ ikke er tilgjengelig, vil du høre en pipelyd tre ganger (se Start og programmer).
START/PAUSE -knapp/lys program. Når du trykker på denne knappen, vil det høres et pip, og lysene kommer til å blinke for å bekrefte handlingen. Når et program er i gang, vil programmet avbrytes og tørketrommelen stoppes hvis du trykker på denne knappen.
starter et valgt
BARNESIKRING-
knapp/lys
START/PAUSE
knapp/lys Lampen lyser grønt mens programmet kjører, blinker oransje hvis det er satt på pause eller blinker grønt hvis den venter på å starte et program (se Start og programmer).
BARNESIKRING-knapp/lys : Trykk og hold inne denne knappen etter at du har valgt program og alternativer. Dette forhindrer at programinnstillingene endres. Når indikatoren lyser, er de andre knappene og programmeringshåndtaket deaktivert. Hold knappen inne for å skru av barnesikringen og lyset vil bli slukket.
Framdriftslysene viser deg statusen til programmet. For hvert trinn i programmet vil de respektive lampene lyse.
Signal lampen for Rensing av filteret gir et varsel før hvert program at det er viktig å rense filteret før maskinen brukes (se Vedlikehold).
Framdriftslys
-
47
Page 48
Start og programmer
NO
Velge et program
1. Sett i tørketrommelens støpsel i strømuttaket.
2. Sorter vasken etter stofftype (se Vask).
3. Åpne døren, og se til at filteret er rent og på plass (se Vedlikehold)).
4. Last maskinen, og se til at klærne ikke er i veien for dørforseglingen. Lukk døren.
5. Hvis På/Av-lyset ikke er tent: Trykk på PÅ/AV-knappen
6. Velg et program ved å se på programguiden (se
Programmer) og tegnene for hver stofftype (se Vask).
- Velg et program ved å rotere PROGRAM-bryter.
7. Still inn forsinkelsestid og andre alternativer ved behov.
8. START/PAUSE-lyset blinker grønt:
- Trykk på START/PAUSE-KNAPPEN for å sette i i gang tørkingen. Det grønne lyset slutter å blinke og skjermen viser beregnet tid som er igjen. I løpet av tørkeprogrammet kan du kontrollere
vasken og ta ut klær som er tørre, mens du fortsetter tørkingen av andre. Når du lukker døren igjen, må du trykke på START/PAUSE-KNAPPEN for å ortsette tørkingen. (Når døren åpnes vil START/PAUSE-lyset blinke
oransje. Etter at døren lukkes og START/PAUSE­knappen trykkes vil det slutte å blinke og vise grønt i stedet.)
9. I løpet av de siste få minuttene av tørkeprogrammene, før programmet er fullført, startes avkjølingsfasen (stoffene kjøles ned), denne fasen skal alltid fullføres.
10. Du vil høre en pipelyd når programmet er ferdig Åpne døren, ta ut vasken, rengjør filteret og sett det på plass igjen (se Vedlikehold). Hvis valget for etterbehandling er trykket og du ikke fjerner vasken umiddelbart, vil tørketrommelen tromle av og til i 10 timer eller inntil du åpner døren
11. Trekk ut støpselet.
Merk:
Denne tørketrommel er, i samsvar med de nye forskriftene for energibesparelse, utstyrt med et selvslukkende system (stand by) som trår i kraft etter 30 minutter der maskinen ikke er i bruk. Trykk kort på PÅ/AV-knappen (ON-OFF) og vent til maskinen settes i gang igjen.
Strykelett-programmet
“Strykelett” er et kort program som varer i 10 minutter (8 minutter med varme og 2 minutter med nedkjøling) som tilfører luft til klærne som har blitt liggende i samme stilling/på samme sted over lengre tid. Programmet myker opp fibrene og gjør dem lettere å stryke og brette. ! Strykelett er ikke et tørkeprogram og skal ikke brukes til våte klær.
For best resultat:
1. Ikke last mer enn maks. kapasitet. Disse tallene refererer til tørr vekt:
Stoff Maks. last
Bomull og bomullsblandinger 2,5 kg Syntetiske stoffer 2 kg Denim 2 kg
2. Fjern tøyet fra tørketrommelen umiddelbart etter slutten av programmet, heng, brett eller stryk klærne, og legg dem i skapet. Hvis dette ikke er mulig, gjenta programmet.
Strykelettvirkningen varierer fra stoff til stoff. Det virker bra på tradisjonelle stoffer som bomull eller bomullsblandinger, og mindre bra på akrylfibrer og på materialer slik som f.eks. Tencel®.
Woolmark- programmet
●
Dette er et program for tøy som kan tørkes i tørketromler og som er merket med symbolet .
●
Det kan brukes med vekt på opptil 1kg (omtrent 3 gensere).
●
Vi anbefaler at klærne vrenges før tørking.
●
Dette programmet tar omtrent en time, men kan ta lenger avhengig av størrelsen og tettheten på tøyet og sentrifugeringshastigheten som ble brukt i vaskemaskinen.
●
Klær som tørkes med dette programmet blir vanligvis tørre nok til at du kan ha dem på deg, men noen tyngre klær kan fortsatt være litt fuktige i kantene. La disse tørke av seg selv ettersom overtørking kan skade tøyet.
! I motsetning til andre stoffer kan krymping av ull ikke reverseres - du kan ikke strekke tøyet tilbake til den originale størrelsen og formen. ! Dette programmet passer ikke for tøy i akryl.
Woolmark-programmet til denne tørketrommelen har blitt godkjent av The Woolmark Company for tørking av tøy merket med Woolmark-merket, så fremt tøyet tørkes ifølge instruksjonene på vaskelappen og instruksjonene til produsenten av denne tørketrommelen (M0615).
48
Page 49
Start og programmer
Programmer
! Hvis På/Av-knappen ikke er tent, trykkes PÅ/AV-knappen og velg deretter programmet.
Program
1
Bomull
Ekstra tørt
2
Bomull
Skaptørt
3
Bomull
Hengetørt
4
Bomull
Stryketørt
5
Syntetiske stoffer
Skaptørt
6 Seng og bad
7
Ømfintlig
(f.eks. Akryl)
8 Ull
Hva det gjør… Hvordan det stilles inn… Merk:
Tørker klærne dine ved høy varme, klare til bruk.
Tørker klærne dine ved høy varme, klare til å legges vekk.
Tørker klærne dine ved høy varme, klare til å henges.
Tørker klærne dine ved høy varme, klare til å strykes.
Tørker klærne dine ved høy varme, klare til å legges vekk.
Tørker sengeklær og håndklær på høy varme, klar til å legges på plass.
Tørker klærne dine ved lav varme, klare til bruk.
Tørker ulltøy, (
se forrige side).
1. Sett PROGRAMBRYTEREN på 1
2.
Velg videre variasjoner etter behov.
3. Trykk på START/PAUSE-KNAPPEN
1. Sett PROGRAMBRYTEREN på 2
2.
Velg videre variasjoner etter behov.
3. Trykk på START/PAUSE-KNAPPEN
1. Sett PROGRAMBRYTEREN på 3
2.
Velg videre variasjoner etter behov.
3. Trykk på START/PAUSE-KNAPPEN
1. Sett PROGRAMBRYTEREN på 4
2.
Velg videre variasjoner etter behov.
3. Trykk på START/PAUSE-KNAPPEN
1. Sett PROGRAMBRYTEREN på 5
2.
Velg videre variasjoner etter behov.
3. Trykk på START/PAUSE-KNAPPEN
1. Sett PROGRAMBRYTEREN på 6
2.
Velg videre variasjoner etter behov.
3. Trykk på START/PAUSE-KNAPPEN
1. Sett PROGRAMBRYTEREN på 7
2.
Velg videre variasjoner etter behov.
3. Trykk på START/PAUSE-KNAPPEN
1. Sett PROGRAMBRYTEREN på 8
2. Trykk på START/PAUSE-KNAPPEN
Tilgjengelige alternativer:
forsinket start forbehandling etterbehandling
Tilgjengelige alternativer:
forsinket start forbehandling etterbehandling
Tilgjengelige alternativer:
forsinket start forbehandling etterbehandling
Tilgjengelige alternativer:
forsinket start forbehandling etterbehandling
Tilgjengelige alternativer:
forsinket start forbehandling etterbehandling
Tilgjengelige alternativer:
forsinket start forbehandling etterbehandling
Tilgjengelige alternativer:
forsinket start forbehandling etterbehandling
Tilgjengelige alternativer:
Ingen
NO
9 Lufting
10
Strykelett
Tidsinnstilt tørking
(120, 90, 60, 30 eller 20 minuter)
11 Nedkjølingsfase
Lufter tøyet med kald luft. Brukes også for å kjøle ned varmt tøy.
Kort program (ca. 10 minutter) som mykgjør fibrene på i klærne slik at de er klare for stryking.
Tørker våte klær som du ønsker å tørke på lav varme eller i små omganger (mindre enn 1 kg).
Kan brukes med høy varme hvis du ønsker å bruke et tidsinnstilt tørkeprogram.
Kort program (ca. 10 minutter) som kjøler ned klesfibrene.
1. Sett PROGRAMBRYTEREN på 9
2. Trykk på START/PAUSE-KNAPPEN
1. Sett PROGRAMBRYTEREN på 10
2. Trykk på START/PAUSE-KNAPPEN
1. Sett PROGRAMBRYTEREN på ønsket tid: 120, 90, 60, 30 eller 20.
2. Velg videre variasjoner etter behov.
3. Trykk på START/PAUSE-KNAPPEN
1. Sett PROGRAMBRYTEREN på 11
2. Trykk på START/PAUSE-KNAPPEN
Tilgjengelige alternativer:
Ingen
! Dette er ikke et tørkeprogram (se forrige side).
Tilgjengelige alternativer:
Ingen
Tilgjengelige alternativer:
høy varme forsinket start forbehandling etterbehandling
Rådfør deg med foreslåtte tørketider (se Vask).
De siste 10 minuttene av disse programmene er avkjølingsfasen
.
Tilgjengelige alternativer:
Ingen
49
Page 50
Start og programmer
NO
Kontrollinnretningene
●
PROGRAMBRYTER
! Advarsel. Hvis programknottens stilling er endret etter Start/Pause-knappen trykkes, vil den nye stillingen IKKE endre det valgte programmet. For å endre et valgt program, trykk på
knappen slik at lyset blinker oransje for å indikere at programmet er satt på pause
. Velg det nye programmet og ønskede alternativer - lyset vil da blinke grønt.
Trykk på START/PAUSE-knappen
igjen for å starte det nye programmet.
●
ALTERNATIV-knapper / lys
Disse knappene brukes til å tilpasse det valgte etter dine behov. Det må velges et program på programknotten før det kan velges et alternativ. Ikke alle alternativer er tilgjengelige for alle programmer (se Start og programmer). Hvis et alternativ ikke er tilgjengelig og du trykker på knappen, vil alarmen pipe 3 ganger. Hvis alternativet er tilgjengelig, vil det høres et pip, og lyset ved siden av det aktuelle alternativet tennes for å bekrefte valget. Etter at START/PAUSE-knappen har blitt trykket, vil kun forbehandlings- og etterbehandlingsalternativer kunne endres.
Forsinkelse
Starten av noen programmer (se Start og programmer) kan forsinkes med inntil 24 timer. Trykk på denne knappen, skjermen viser og alternativlyset slås på. Trykk én gang til og en én times forsinkelse er valgt og skjermen viser 1hr. For hver gang du trykker på knappen blir en time lagt til forsinkelsen. Når 24hr vises. vil et trykk til gjøre at den viser og etter noen sekunder blir forsinkelsen
OFF
avbrutt. Du kan også avbryte forsinkelsen ved å trykke på PÅ/AV-knappen.
Forbehandling
Dette alternativet er kun tilgjengelig hvis forsinket start er valgt. Klærne roteres av og til i løpet av den forsinkede perioden for å unngå krølling.
Høy varme
Tilgjengelig for tidstørkeprogrammer. Trykk på denne knappen, høy varme velges og lyset ved siden av knappen tennes. Tidsprogrammer har lav varme som standard, hvis lyset ved siden av knappen er på, vil lav varme velges når knappen trykkes og lyset slukkes.
Etterbehandling
Når den er tilgjengelig og du har valgt den, tromles klærne av og til etter at tørkingen og avkjølingen er ferdig for å forhindre krølling hvis du ikke har mulighet til å ta ut klærne straks etter at programmet er ferdig.
START/PAUSE-
OFF
●
Skjerm
Skjermen viser enten hvor mye tid som er igjen av tidsforsinkelsen eller hvor lenge som er igjen av et tørkeprogram. Forsinkelsestiden vises i timer og telles ned hvert minutt. Tid som er igjen vises i time og minutter, og teller ned hvert minutt. Dette gjelder også kaldtørkefasen. Når tidsinnstilte programmer er valgt, er tiden som vises den faktiske tiden som er igjen. Når et måleprogram er valgt, er tiden som vises et overslag over hvor mye tid som er igjen. Når programmet er valgt, viser skjermen den tiden det tar å tørke en full last. Etter omtrent 10 minutter blir en ny beregning gjort for å gi et bedre estimat. Kolon-tegnet mellom timer og minutter blinker for å vise at tiden telles ned. Når programmet er ferdig med kaldtørkingsfasen vil skjermen vise .
E88
Skjermen viser også hvis det har oppstått en feil med tørketrommelen. Hvis dette skjer, vil skjermen vise en F etterfulgt av en feilkode (se Feilsøking).
●
Døråpning
Åpning av døren (eller å trykke på START/PAUSE­knappen ) i løpet av et program vil stoppe tørketrommelen og ha følgende virkninger:
●
START/PAUSE-lyset blinker oransje
●
I løpet av en forsinkelsesfase vil forsinkelsen fortsette nedtellingen. Start/Pause-knappen må trykkes igjen for å oppta forsinkelsesprogrammet. Fremskrittslysene vil endres for å vise aktuell status.
●
I løpet av tørkingen i et program vil tiden fortsette å telles ned, men kolontegnene vil ikke blinke. Start/Pause-knappen må trykkes igjen for å oppta forsinkelsesprogrammet. Fremskrittslysene vil endres for å vise aktuell status.
●
Programmet vil avsluttes i løpet av etterbehandlingsfasen til et tørkeprogram. Ved å trykke på START/PAUSE-knappen vil et nytt program startes fra begynnelsen av.
●
Start/Pause-knappen må trykkes for å gjenoppta programmet. Fremskrittslysene vil endres for å vise aktuell status og START/PAUSE-lyset vil slutte å blinke og i stedet bli grønt.
●
Endring av programknotten vil velge et nytt program og START/PAUSE-lyset vil blinke grønt. Du kan bruke denne for å velge nedkjølingsprogrammet for å kjøle ned klærne hvis du synes at de er tørre nok. START/PAUSE-knappen
Trykk på
for å starte et nytt
program.
●
Merk
Hvis det er strømbrudd, slå av maskinen eller trekk ut ledningen. Når strømmen kommer tilbake igjen, trykk
START/PAUSE-knappen , og programmet
på gjenopptas.
50
Page 51
Vask
Sortere vasken
●
Kontroller symboler på klærnes merker for å være sikker på at plaggene kan tørkes i trommel.
●
Sorter vasken etter stofftype.
●
Tøm lommer, og kontroller knapper.
●
Lukk glidelåser og hemper, og knytt løse belter og snorer.
●
Vri ut klærne for å få bort så mye overflødig vann som mulig.
! Ikke legg inn dryppende våte klær i tørketrommelen.
Maks. last
Ikke legg inn mer klær enn maks. kapasitet tillater. Disse numrene refererer til tørr vekt: Naturlige fibrer: 7 kg maks. Syntetiske fibrer: 3 kg maks. ! IKKE overbelast tørketrommelen, da dette kan føre til redusert tørkeytelse.
Typisk last
Merk: 1kg = 1000g
Klær Bluse Bomull 150 g
Annet 100 g
Kjole Bomull 500 g
Annet 350 g Jeans 700 g 10 bleier 1000 g Skjorte Bomull 300 g
Annet 200 g T-skjorte 125 g
Vaskeanvisninger
Se på merkene som er på klærne, spesielt når du skal putte dem i tørketrommel for første gang. Følgende symboler er mest vanlige:
Kan tørkes i tørketrommel
Kan IKKE tørkes i tørketrommel
Kan tørkes i tørketrommel på høy varme
Kan tørkes i tørketrommel på lav varme
Plagg som ikke egner seg for tørking i trommel
●
Plagg som inneholder gummi eller gummilignende materialer eller plastfilm (puter eller PVC-regntøy), andre antennelige produkter eller gjenstander som inneholder antennelige stoffer (håndklær tilsmusset med hårspray).
●
Glassfiber (bestemte typer gardiner)
●
Plagg som er renset
●
Plagg med koden (se Spesielle klær). Disse kan rengjøres med spesielle hjemmerensingsprodukter. Følg instruksene nøye.
●
Større gjenstander (tepper, soveposer, puter, store sengetepper osv.). Disse utvider seg under tørking og ville forhindre luftstrømmen gjennom tørketrommelen.
NO
Husholdningsgjenstander Dynetrekk Bomull 1500 g (Dobbelt) Annet 1000 g Stor duk 700 g Liten duk 250 g Lite håndkle 100 g Badehåndkle 700 g Håndkle 350 g Dobbelt laken 500 g Enkelt laken 350 g
På slutten av en tørkesyklus kan bomullsstoffer fortsatt være fuktige hvis du puttet bomullsstoffer og syntetiske stoffer sammen. Hvis dette skjer, sett ganske enkelt på nok en liten runde med tørking.
●
Merk: De siste 10 minutter av innstilt tid går med til avkjølingsfasen. Ha dette i tankene når du stiller inn tiden, ettersom vasken ikke vil bli tørket i denne perioden.
51
Page 52
Vask
NO
Spesielle klær
Tepper og sengetepper: akrylgjenstander (Acilan,
Courtelle, Orion, Dralon) må tørkes med spesiell forsiktighet på LAV varmeinnstilling. Unngå å tørke over for lang tid.
Plagg med folder eller press: les produsentens tørkeinstrukser for plagget.
Stivede artikler: ikke tørk disse sammen ikke-stivede gjenstander. Se til at så mye som mulig av stivningsløsningen fjernes før de plasseres i tørketrommelen. Ikke tørk for mye: stivelsen vil bli pudrete og gjøre klærne slappe, noe som gjør stivelsen bortkastet.
Tørketider
Tabellen nedenfor viser OMTRENTLIGE tørketider i minutter. Vekt refererer til tørre plagg:
Bomull Høy (full) varme Tørketider 800-1000 o/min i vaskemaskinen
Halv last Hel last
1kg 2kg 3kg 4kg 5kg 6kg 7kg 20-30 35-45 45-60 60-70 70-80 80-100 90-120
Syntetiske stoffer Høy (full) varme Tørketider ved redusert sentrifuge i vaskemaskin
Halv last Hel last
1kg 2kg 3kg 20-40 30-50 40-70
Tidene er omtrentlige og kan variere avhengig av :
●
Mengde vann som finnes i klærne etter sentrifugering: håndklær og delikate gjenstander holder på mye vann.
●
Stoffer: gjenstander som er av samme type stoff, men med ulik tekstur og tykkelse kan ha ulik tørketid.
●
Mengde vask: enkeltgjenstander eller små laster kan ta lengre tid å tørke.
●
Tørrhet: hvis du har tenkt å stryke noen av klærne dine, kan de tas ut mens de fortsatt er litt fuktige. Resten kan tørkes lenger hvis du ønsker at de blir helt tørre.
●
Varmeinnstilling.
●
Romtemperatur: hvis rommet der tørketrommelen står er kaldt, vil det ta lenger tid for tørketrommelen å tørke klærne dine.
●
Størrelse: noen større gjenstander kan tørkes i trommelen med forsiktighet. Vi foreslår at du tar ut disse gjenstandene flere ganger for å riste dem og deretter legger dem tilbake i tørketrommelen igjen inntil de er ferdige.
! Ikke tørk klærne dine altfor mye. Alle stoffer inneholder litt naturlig fuktighet som holder dem myke og luftige.
Acrylics Lav (skånsom) varme Tørketider ved redusert sentrifuge i vaskemaskin
Halv last Hel last
1kg 2kg 50-70 90-130
52
Page 53
Advarsler og forslag
! Apparatet er konstruert og bygget etter internasjonale sikkerhetsstandarder. Disse advarslene er oppgitt av sikkerhetsmessige årsaker, og må til enhver tid overholdes.
Generell sikkerhet
●
Tørketrommelen må ikke betjenes av personer (inkludert barn) med svekkede fysiske, sensoriske eller mentale evner, eller mangel på erfaring og kunnskaper, uten tilsyn og uten å ha fått veiledning i hvordan apparatet skal brukes av en person som er ansvarlig for sikkerheten deres.
●
Denne tørketrommelen er konstruert for hjemmebruk, ikke profesjonell bruk.
●
Ikke rør apparatet når du er barføtt eller våt på hender eller føtter.
●
Frakople maskinen ved å trekke i støpselet, ikke i ledningen.
●
Barn skal ikke oppholde seg i nærheten av tørketrommelen når den er i bruk. Etter bruk av maskinen, slå den av og trekk ut støpselet fra kontakten. Hold døren lukket for å forhindre at barn ikke bruker den som en leke.
●
Hold barn under oppsyn, og pass på at de ikke leker med tørketrommelen.
●
Apparatet må installeres riktig og ha tilstrekkelig ventilasjon. Luftinntaksåpningene bak på maskinen, utslippsåpningene og lufterøret skal aldri stenges (se Installering).
●
Rett aldri lufterøret mot luftinntaket på baksiden av maskinen.
●
La aldri maskinen resirkulere luften.
●
Tørketrommelen skal ikke brukes på teppegulv med høyde som ville forhindre luft til å komme inn i tørketrommelen fra basen.
●
Kontroller for å se om tørketrommelen er tom før den brukes.
●
●
●
●
●
●
●
●
Baksiden av tørketrommelen kan bli svært varm. Berør den derfor ikke når maskinen er
i bruk. Ikke bruk tørketrommelen med mindre filteret er sikkert på plass (se Vedlikehold). Ikke bruk flytende tøymykner i tørketrommelen, bruk dette i siste skylling av vasken. Ikke overlast tørketrommelen (se Vask) for maks. last. Ikke legg plagg som er dryppende våte inn i maskinen. Tørk kun klær som er vasket med såpemiddel og vann, skylt og sentrifugert. Det er brannfarlig å tørke gjenstander som IKKE er vasket med vann. Kontroller alle anvisninger på klærnes merker (se Vask). Ikke tørk plagg som er behandlet med kjemiske produkter.
●
●
●
●
●
●
●
●
●
●
●
●
! ADVARSEL: Stans aldri tørketrommelen før tørkesyklusen er ferdig. Da må man eventuelt fjerne alle plaggene raskt og spre dem ut slik at varmen forsvinner.
Bortskaffing
●
●
Spare energi og respektere miljøet
●
●
●
Tørk aldri ting som er tilsmusset med brennbare stoffer (steikeolje, aceton, alkohol, bensin, parafin, terpentin, voks, voksfjernere, flekkfjerningsmiddel og hårspray), uten at de har blitt vasket i varmt vann med ekstra mye vaskemiddel. Gummi, gjenstander og klær med gummibelegg, puter med innsydd skumgummi, skumgummi, (lateksskumgummi), plast, dusjhetter, vanntette tekstiler, bleietruser eller bleier med plastkant, polyetylen eller papir må ikke tørkes i tørketrommelen.
Ikke tørk større, svært voluminøse gjenstander. Ikke tørk akryliske fibrer ved høy temperatur.
Fjern alt fra lommer, spesielt lightere (eksplosjonsrisiko).
Fullfør hvert program med nedkjølingsfasen. Ikke slå av tørketrommelen når det fortsatt befinner seg varme gjenstander inne i den. Rengjør filteret etter hver bruk (se Vedlikehold). Ikke la det samle seg lo rundt tørketrommelen. Klatre aldri opp på tørketrommelen. Det kan føre til skade. Følg alltid de elektriske standarder og krav (se Installering). Kjøp alltid originale reservedeler og tilbehør (se Service).
Bortskaffing av emballasjen: følg lokale forskrifter, slik at innpakningen kan resirkuleres. Bortskaffing av den gamle tørketrommelen din: kutt av strømledningen og fjern døren før den gamle tørketrommelen bortskaffes.
Vri ut plagg for å forhindre overflødig vann før de tørkes i tørketrommelen (hvis du benytter vaskemaskin først, velg en høy sentrifugering). Dette vil spare tid og energi til tørking. Tørk alltid fulle laster - du sparer energi: enkeltgjenstander eller små laster tar lenger tid å tørke. Rengjør filteret etter hver bruk for å redusere energiforbrukskostnader (se Vedlikehold).
NO
53
Page 54
Vedlikehold og pleie
NO
Slå av elektrisiteten
Trekk ut støpselet fra kontakten når maskinen ikke er i bruk, ved rengjøring og under alt vedlikehold.
Rengjør filteret etter hver syklus
Filteret er en viktig del av tørketrommelen din: det samler opp tråder og lo som dannes under tørkingen. Små gjenstander kan også feste seg i filteret. Når tørkingen er ferdig, skal derfor filteret rengjøres ved å skylle det under rennende vann eller med støvsugeren din. Hvis filteret tilstoppes, vil luftstrømmen inne i tørketrommelen forhindres betydelig: tørketiden forlenges, og du vil forbruke mer energi. Det kan dessuten skade tørketrommelen.
Filteret finnes foran på tørketrommelen (se figur).
Rengjøre trommelen
! Ikke bruk skuremidler, stålull eller rensemidler for rustfritt stål til rengjøring av trommelen.
Det kan begynne å danne seg en fargefilm på trommelen i rustrfritt stål. Dette kan være forårsaket av en kombinasjon av vann og rengjøringsmidler, slik som tøymyknere under tøyvask. Denne fargefilmen vil ikke innvirke på tørketrommelens effekt.
Rengjøring
●
Eksterne deler i metall eller plast og gummideler kan rengjøres med en fuktig klut.
●
Kontroller lufterøret regelmessig og enhver permanent lufteinnretning for å sikre at det ikke har samlet seg lo eller tråder, og fjern evt. dette.
●
Fjern lo som samles opp rundt filteret og utslippsåpningene.
! Ikke bruk løsemidler eller skuremidler.
Fjerning av filteret: Trekk opp plasthåndtaket på filteret (se figur). Rengjør filteret, og sett det tilbake på plass. Se til at filteret sitter som det skal.
! Ikke bruk tørketrommelen uten å sette på plass fil­teret.
Kontroller trommelen etter hvert program
Snurr trommelen manuelt for å fjerne små gjenstander (lommetørklær) som kan ha blitt lagt igjen.
! Tørketrommelen din bruker spesielle lagerkomponenter som ikke trenger smøring.
! Få tørketrommelen din kontrollert av en autorisert tekniker regelmessig for å sikre elektrisk og mekanisk sikkerhet (se Service).
54
Page 55
Feilsøking
En dag kan det hende at det ser ut til at tørketrommelen din ikke virker. Før du ringer servicesenteret (se Service), gjennom følgende feilsøkingsforslag:
Problem:
Tørketrommelen vil ikke starte.
Mulig årsak/Løsning:
●
Støpselet er ikke satt inn i kontakten eller har ingen kontakt.
●
Det har vært strømbrudd.
●
Sikringen har gått. Prøv å kople til et annet apparat i uttaket.
●
Bruker du skjøteledning? Prøv å sette støpselet fra tørketrommelen direkte inn i uttaket.
●
Er døren kanskje ikke lukket helt?
●
PROGRAMBRYTEREN er kanskje ikke stilt riktig (se Start og programmer).
●
START/PAUSE-KNAPPEN har ikke blitt trykket (se Start og programmer).
●
Tørkesyklusen vil ikke
Du har stilt inn en forsinkelse (se Start og programmer).
begynne.
●
Tørkingen tar altfor lang tid.
Filteret er ikke rengjort (se Vedlikehold).
●
Riktig program er ikke valgt for lasten (se Start og programmer).
●
Det fleksible åpningsrøret er tilstoppet (se Installering).
●
Luftinntaksåpningen er tilstoppet (se Installering).
●
Den permanente ventilasjonsklaffen på stormdekselet er forhindret (se Installering).
●
Klærne var altfor våte (se Vask).
●
Tørketrommelen var overlastet (se Vask).
NO
Programmet avsluttes, men klærne er fuktigere enn forventet.
Skjermen viser en feilkode F, etterfulgt av en eller to tall
Skjermen viser
hvert 6. sekund.
! For sikkerhet skyld har tørketrommelen en maks. programtid på 3 timer. Hvis et automatisk program ikke har oppnådd nødvendig sluttfuktighet i løpet av denne tiden, vil tørketrommelen fullføre programmet og stoppe. Kontroller punktene ovenfor, og kjør programmet på nytt, hvis resultatet fortsatt er fuktig, kontakt servicesentret (se Service).
●
Slik gjør du vis skjermen viser F10 eller F15:
- Skru av maskinen og trekk ut kontakten. rengør filteret (se Vedlikehold). Sett i kontakten igjen, slå på maskine og start et annet program. Hvis F10 eller F15 fortsatt vises ta kontakt med servicesenter (se Service).
●
Hvis andre feilkoder vises, skriv den ned og ta kontakt med servicesenter (se Service).
●
Tørketrommelen er i "Demo"-modus. Trykk og hold inne PÅ/AV- og START/PAUSE-knappene i 3 sekunder. Skjermen vil vise i 3 sekunder og tørketrommelen kan brukes som normalt
.
55
Page 56
Service
195083250.00 W
02/2010 - SIMLEX . Four Ashes, Wolverhampton
NO
Før du kontakter servicesenteret:
●
Bruk feilsøkingsguiden for å se om du kan løse problemet selv (se Feilsøking).
●
Hvis ikke, slå av tørketrommelen, og ring servicesenteret i nærheten av deg.
Dette må du fortelle til servicesenteret:
●
navn, adresse og postnummer.
●
telefonnummer.
●
problemtype.
●
kjøpsdato.
●
apparatmodell (Mod.).
●
serienummer (S/N). Denne informasjonen finnes på merkeplaten på innsiden av døren på maskinen.
Reservedeler
Denne tørketrommelen er en kompleks maskin. Det å reparere den selv eller få en ikke-autorisert person til å prøve å reparere den kan forårsake skade på én eller flere personer, maskinen og kan ugyldiggjøre reservedelsgarantien. Ring en autorisert tekniker hvis du opplever problemer under bruk av maskinen. Reservedelene er konstruert eksklusivt for dette apparatet og ikke for annen bruk.
Sammenligningsprogrammer
●
Programmer anbefalt for sammenligningstest med EN61121
Program Program som skal velges Lastmengde (EN61121)
Tørr bomull 2 Bomull - Skaptørt 7 kg Stryketørt bomull 4 Bomull ­Lettstelte tekstiler 5 Syntetiske stoffer - Skaptørt 3 kg
! Merk: Dette er ikke en komplett liste med programvalg (se Start og programmer).
Stryketørt 7 kg
56
CE Dette apparatet oppfyller følgende EØF-direktiver:
- 2006/95/EØF (lavspenningsutstyr)
- 89/336/EØF, 92/31/EØF og 93/68/EØF (elektromagnetisk kompatibilitet)
Loading...