Homematic HMW-LC-Sw2-DR, HMW-LC-Bl1-DR, HMW-LC-Dim1L-DR Operating Manual [hu]

Conrad Szaküzlet 1067 Budapest, Teréz krt. 23. Tel: (061) 302-3588
Conrad Vevőszolgálat 1124 Budapest, Jagelló út 30. Tel: (061) 319-0250
Szerelési és használati útmutató
Kapcsoló-/fényszabályzó-, redõny-mûködtetõ, vezetékbusz, kalapsínes felszerelés HMW-LC-Sw2-DR HMW-LC-Bl1-DR HMW-LC-Dim1L-DR
1 Megjegyzések ehhez az útmutatóhoz
Olvassa el gondosan az útmutatót, mielõtt a HomeMatic egységet üzembe helyezné. Õrizze meg az útmutatót késõbbi betekintés céljára! Ha a készüléket más személyeknek használatra átengedi, adja át a jelen használati útmutatót is.
Az alkalmazott szimbólumok:
Figyelem! Itt veszélyhelyzetre mutatunk rá.
Megjegyzés: Ez a szakasz további fontos információkat tartalmaz.
2 Figyelmeztetés veszélyekre
Az ismertetett mûködtetõ készülékek az épület felszerelésének a részei. Az elektromos berendezések tervezésekor és kiépítésekor be kell tartani az építés színhelyéül szolgáló ország vonatkozó szabványeit és irányelveit. A készülék táplálására kizárólag a 230 V/50 Hz váltóáramú hálózatot szabad felhasználni. A 230 V-os hálózaton kizárólag képzett elektromos szakember dolgozhat (a VDE 0100 szerint). A szereléskor figyelembe kell venni az érvényes balesetmegelõzési rendszabályokat is. Az elektromos áramütés megelõzése érdekében a készüléken végzett munkák idejére ki kell kapcsolni a hálózati betáplálását (le kell kapcsolni a hozzátartozó kismegszakítót). A szerelési utastások be nem tartásának tûz vagy más veszélyhelyzet lehet a következménye. A terméket csak belsõ térben mûködtesse. Ne tegye ki nedvességnek, pornak, valamint közvetlen nap- vagy más hõsugárzásnak. A készüléket csak a megadott teljesítményhatárig terhelje. A túlterhelés tönkreteheti a készüléket, tüzet vagy balesetet okozhat.
A készülékek nem szigetelhetõk el. Ne nyissa fel a készüléket, mert az nem tartalmaz olyan alkatrészt, amelyet a felhasználó megjavíthatna. A készülék felnyitása áramütés veszélyét rejti magában.
A készülékkapcsok csatlakoztatásakor vegye figyelembe az erre megengedett vezetékeket és vezeték-keresztmetszeteket. !
Kapcsoló-mûködtetõ:
Egy fogyasztó csatlakoztatásakor feltétlenül vegye figyelembe a mûszaki adatokat, különösen a jelfogó megengedett maximális kapcsolási teljesítményét, és a csatlakoztatandó fogyasztó fajtáját. Az összes terhelési adat ohmos terhelésre vonatkozik.
Redõnymûködtetõ:
A mûködtetõ kizárólag 230 V-os váltóáramú (egyfázisú) villanymotorokhoz alkalmas. Ne csatlakoztasson rá háromfázisú vagy egyenáramú motort. Ha a mûködtetõ kimenetére párhuzamosan kell motorokat csatlakoztatni, feltétlenül vegye figyelembe a motor gyártójának az elõírásait. Különben tönkremehetnek a motorok. Csak (mechanikus vagy elektronikus) végálláskapcsolóval rendelkezõ zsalukat vagy redõnyöket alkalmazzon. Ellenõrizze a csatlakoztatott motorok végálláskapcsolóinak a finombeállítását a redõnymûködtetõ üzembeállítása elõtt.
3 Mûködés A mûködtetõk a rájuk csatlakoztatott fogyasztókat a vett rádióparancsoknak megfelelõen vezérlik. A parancsokat nyomógombok mûködtetése, távvezérlõk vagy szoftverfelületek adják ki. Lehetséges még a mûködtetõk vezérlése betanított
érzékelõk által is. Az érzékelõk (mint egy nyomógomb) egy parancsot küldenek el egy esemény bekövetkezésekor. Részletesebben errõl az adott érzékelõ leírásában olvashat.
Fényszabályzó-mûködtetõ:
Feltétlenül figyeljen a csatlakoztatott terhelésre! A fényszabályzó csak izzólámpákhoz és hagyományos transzformátort alkalmazó kisfeszültségû halogénlámpákhoz alkalmas. A készülékek nem szigetelhetõk el. A A terhelés nincs galvanikusan elválasztva a hálózattól. Hagyományos transzformátor használata esetén minden egyes transzformátort a gyártó adatainak megfelelõen a priméroldalon le kell biztosítani. Csak a DIN EN 61558-2-6 (VDE 0570, 2­6 rész) szabványnak megfelelõ biztonsági transzformátorokat szabad alkalmazni. Vegye figyelembe az elosztórendszerekben végzett szerelésekre vonatkozó szerelési elõírásokat.
3 Mûködés
• 2 Nyomógomb-csatlakozások
• A nyomógomb-csatlakozások szabadon konfigurálhatók, és tetszõleges mûködtetõ-csatornához (más modulokéhoz is)
hozzárendelhetõk.
• Egy nyomógomb-bemenetre tetszõleges számú potenciálmentes nyomógomb csatlakoztatható párhuzamosan.
• Nem felejtõ tároló a konfigurációs adatok számára.
• Galvanikusan elválasztott vezeték- és buszrész.
HMW-LC-Sw2-DR
• Két külön konfigurálható kapcsolócsatorna.
• Csatornánkénti terhelés a 230 V-os hálózaton
max. 16 A
4 Általános tudnivalók a HomeMatic rendszerrõl
A készülék a HomeMatic házvezérlõ rendszer része, és a bidirekcionális (kétirányú) BidCoS® rádiójeles protokollal mûködik. Minden készüléket egy standard konfigurációval szállítunk. Ezen kívül a készülék mûködése egy programozó készülékkel, és szoftverrel konfigurálható. Azt, hogy milyen további funkciókra ad lehetõséget, és milyen kiegészítõ funkciók állnak rendelkezésre a HomeMatic rendszerben a további komponensekkel való együttmûködésben, a különálló konfigurációs útmutatóból, vagy a HomeMatic kézikönyvbõl lehet megtudni. Minden mûszaki dokumentáció és aktuális adat megtalálható a következõ weblapon: www.HomeMatic.com.
(A) 1. kapcsolókimenet kapcsa (B) 2. kapcsolókimenet kapcsa (C) A busz (D) B busz (E) busz tápfeszültsége
(F) nyomógomb-bemenetek kapcsa (G) 1. csatorna programozógombja (H) 1. csatorna-LED (I) 2. csatorna programozógombja (J) 2. csatorna-LED
HMW-LC-Bl1-DR
• Csatornánkénti terhelés a 230 V-os hálózaton max. 4 A (800 W-os motor terhelése).
(A) külsõ vezetõ csatlakoztatása (B) „nyitás“ és „zárás“ kapcsolókimenetek kapcsai (C) A busz (D) B busz (E) busz tápfeszültsége (F) nyomógomb-bemenetek kapcsa
(G) „zárás“ programozógombja (H) „zárás“ csatorna-LED (I) „nyitás“ programozógombja (J) „nyitás“ csatorna-LED
HMW-LC-Dim1L-DR
Fázismetszési technika az ohmos és az induktív terhelésekre.
• Max. 200 VA-ig terhelhetõ.
(A) L/N kapcsok (B) N/leszabályzott fázis kapcsai (C) A busz (D) B busz (E) busz tápfeszültsége (F) nyomógomb-bemenetek kapcsa (G) programozógomb
(H) csatorna-LED (I) készülékbiztosíték
4 Általános tudnivalók a HomeMatic rendszerrõl
Ez a készülék a HomeMatic házvezérlõ rendszer része. Minden készüléket egy standard konfigurációval szállítunk. Ezen kívül a készülék mûködése egy programozó készülékkel, és szoftverrel konfigurálható. Azt, hogy milyen további funkciókra ad lehetõséget, és milyen kiegészítõ funkciók állnak rendelkezésre a HomeMatic rendszerben a további komponensekkel való együttmûködésben, a különálló konfigurációs útmutatóból, vagy a HomeMatic kézikönyvbõl lehet megtudni. Minden mûszaki dokumentáció és aktuális adat megtalálható a következõ weblapon: www.HomeMatic.com.
5 Általános tudnivalók a rádiójel-vezérlésrõl
5.1 Általános tudnivalók a tervezéssel kapcsolatban
Alapvetõen két csoportra osztható a HMW-egységek csatlakoztatása. A terhelési oldalra és a vezérlési oldalra (24 V tápfeszültség, nyomógomb-bemenetek, RS485-busz).
Terhelési oldal
Mivel a terhelési oldalon tipikusan 230 V-os hálózati fogyasztók kapcsolása folyik, szabványos (pl. VDE) szerelõvezetékek használata követelmény. A vezetékkeresztmetszet a VDE-elõírások szerint a mûködtetõk névleges terhelési tartományában 1,5 mm2.
Vezérlési oldal
A vezérlési oldalon ellenben csak veszélytelen biztonsági kisfeszültség kerül alkalmazásra. Mivel az egységeken belül a terhelési és a vezérlési oldal galvanikusan el van választva egymástól, nem kell itt hálózati feszültségnek ellenálló vezetékeket alkalmazni. Ajánlott itt távközlési vezetékek vagy ahhoz hasonló vezérlõvezetékek használata. Figyelni kell azonban arra, hogy a terhelõ- és vezérlõvezetékeket a szabványok elõírásainak megfelelõen egymástól elválasztva vezesse az alelosztókon belül. A kétfajta vezetékek között legalább 8 mm távolságot kell tartani. Az RS485-busz csatlakoztatásakor az egységek A-kapcsát (1.3), B-kapcsát (1.7), 24 V-os tápbekötését és a testcsatlakozását egy alelosztón belül (max. 127 egységé) kell egymással összekötni. A busz-rendszert tartalmazó kábelezési rajz a rendszer kézikönyvében található. Több modul alkalmazása esetén buszcsatlakozásra van szükség. A csatlakoztatásra vonatkozó információkat az adott egység használati útmutatója tartalmazza.
5.2 A buszrendszer topológiája
Az áttekinthetõség érdekében a HMW-egységeket mindig csoportosan kell beszerelni az alelosztókba. Az, hogy hány alelosztót célszerû alkalmazni, a megvalósítandó projekt fajájától és méretétõl függ, és alkalmanként kell meghatározni. Mindenesetre ajánlható, hogy emeletenként legalább egy alelosztó legyen telepítve. Nagyobb épületeknél ésszerû lehet emeletenként több alelosztó (pl. folyosónként külön egy-egy) telepítése. Ennek megfelelõen az összes terhelõ- és vezérlõvezetéket csillagalakban vezesse a megfelelõ alelosztókhoz. A tápáramellátást a HMW-Sys-PS7-DR típusú tápegység szolgáltatja, vagy más hasonló, az összes meglévõ egység számának és együttes áramfelvételének megfelelõen méretezett, az adott alelosztóban elhelyezett 24 V-os hálózati tápegység. Ha a HomeMatic központ által központilag programozott és vezérelt üzemre van szükség, az egyes alelosztók HMW-buszvezetékeit, továbbá a vezérlõ-számítógéprõl, illetve egy központról jövõ vezetékeket helyi szempontok alapján kedvezõ pontra kell összegyûjteni, hogy az egyes buszszakaszokat el lehessen választani, és adott esetben egyszerûbb legyen a hibakeresés. Általában ez az a helyiség, amelyben a HomeMatic rendszer központja is el van helyezve.
6 Felszerelés
A süllyesztett szerelésû mûködtetõk alkalmasak szerelõdobozokban történõ láthatatlan felszerelésre.
Vegye figyelembe az elosztórendszerekben végzett szerelésekre vonatkozó szerelési elõírásokat.
Rakja fel a modult a kalapsínre, és rögzítse rá. Figyeljen közben arra., hogy a rögzítõrugók teljesen bepattanjanak, és a készülék feszesen beüljön a sínbe. Csupaszítsa le 8 mm hosszban a hálózati bekötõvezeték, a terhelés vezetéke, a nyomógombok vezetékei, a tápfeszültség­és a busz-vezetékek végét úgy, hogy ne sérüljenek meg közben maguk a vezetékerek. Vegye figyelembe a megengedett vezeték-keresztmetszeteket. Kösse be a a hálózati bekötõvezetéket és a terhelés vezetékeit a 230 V- os hálózati csatlakozásra az alábbi bekötési rajzoknak megfelelõen. Gyõzõdjön meg róla, hogy minden csatlakozást szilárdan és biztosan rögzített-e a bekötõkapcsokban. Kösse össze a kalapsínes egységeket a hálózati tápegységgel a busz­tápvezetékeken (1.4 és 1.8 kapocs) keresztül. Nagyon figyeljen a kapcsok csatlakoztatásakor a helyes polaritásra! A nyomógomb-bemenetek bekötésekor vigyázzon arra, hogy tényleg nyomógombok (záró) legyenek, és nem billenõ- vagy bennmaradó kapcsolók. A nyomógombokat mindenkor a föld (GND; 1.8 kapocs) és az adott nyomógomb-bemenet (2.4 ill.
Loading...
+ 2 hidden pages