Helvi AUTOSTAR 700 User guide [cs]

Nabíječka autobaterií Autostar 700
Obj. č.: 85 52 75
Vážený zákazníku,
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup nabíječky baterií Autostar 700. Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení výrobku do provozu a k jeho obsluze.
Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod. Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Výrobek je určen pro nabíjení 12 a 24 V olověných akumulátorů mezi 15 Ah a 400 Ah.
Způsoby zapojení, které musí být dodrženy
Obecné pokyny k použití nabíječky/pomocného startovacího zařízení
Použití pomocného startovacího zařízení je třeba v případě, že autobaterie ve vozidle nemá kapacitu dostatečnou pro nastartování motoru automobilu.
Proveďte na 10 minut rychlé nabíjení za dodržení nabíjecího proudu adekvátního Vaší autobaterii. Přepněte přepínač na přístroji do polohy BOOSTER a pokuste se o pomocné nastartování (nesmí trvat déle, než je uvedeno v technickém listě).
Po několika pokusech o nastartování může dojít k aktivaci vestavěného ochranného termostatu, k jehož automatickému resetu dojde po cca 10-15 minutách.
Jakmile je motor nastartován, přístroj neprodleně vypněte. Pokud tak neučiníte, může dojít k poškození elektroniky automobilu.
Pokyny pro přenosné pomocné startovací zařízení
K dispozici jsou dvě verze nabíječky/pomocného startovacího zařízení. První verze pracuje pouze s 12V napěťovým výstupem a je vybavena přepínačem
nabíječka/pomocné startovací zařízení a ukazatelem stavu akumulátoru, který je vhodný pro odečet nabíjecího proudu (levá část stupnice) a startovacího proudu (pravá část stupnice).
Druhá verze pracuje s 12/24V napěťovým výstupem a navíc je vybavena ukazatelem stavu akumulátoru a přepínačem nabíječka/pomocné startovací zařízení. Má současně 2 zdířky označené 12 V a 24 V (které mohou být použity odděleně v závislosti na napětí akumulátoru).
Pokud bude zařízení použito jako nabíječka, připojte černou svorku k zápornému pólu a červenou svorku ke kladnému pólu baterie. Poté připojte napájecí kabel k síťové zásuvce s dostatečným proudovým omezením a otočte přepínač do nejčastěji používané polohy pro dobíjení akumulátoru, postupujte podle pokynů odpovídajících běžnému typu nabíječek autobaterií.
Pokud bude zařízení použito jako pomocné startovací, postupujte podle obecných pokynů výše.
Pokyny pro pomocná startovací zařízení na kolech
Otočte přepínačem funkcí (slow (pomalé) -fast charge (rychlé nabíjení) – starter (pomocné startovací zařízení)) do požadované polohy.
U modelů vybavených časovačem lze použít režim rychlého nabíjení pouze tehdy, je-li na časovači nastaven konkrétní časový interval. Jakmile nastavená doba uplyne, zařízení se automaticky vypne.
Je-li přepínač v poloze STARTER, časovač není funkční. U modelů s dálkovým ovládáním, které mohou být použity pro startování, je energie dodávána do akumulátoru
po stisknutí ovládacího tlačítka na dálkovém ovládání, je-li přepínač funkcí v poloze „Remote Control“ (dálkové ovládání).
vyměňte ji za novou téhož typu.
Nabíjení akumulátoru
Nejprve se ujistěte, že je akumulátor, který chcete nabíjet v dobrém stavu, bez jakýchkoliv úniků a zoxidovaných
Odstraňte krycí čepičky akumulátoru, aby mohly volně unikat plyny, k jejichž vzniku při nabíjení. Je-li to třeba,
POZOR! ELEKTROLYT JE VYSOCE ŽÍRAVÁ KYSELINA.
Odpojte všechna vedení od baterie.
2
Uvnitř plastové části nabíječky je pojistka - ochrana proti zkratu. (propojení kladné a záporné krokosvorky). Pokud zařízení nefunguje, ODPOJTE NAPÁJECÍ KABEL OD SÍŤOVÉ ZÁSUVKY, otevřete nabíječku a zkontrolujte, zdali je pojistka v pořádku. Pokud je pojistka přepálená,
svorek. dolijte destilovanou vodu tak, aby byly všechny články uvnitř akumulátoru ponořené ve vodě (správná hodnota
je 5-10 mm nad úroveň jednotlivých článků akumulátoru).
Pokud je instalována v autě, vypněte zapalování a odpojte všechna ostatní vedení.
Vybité baterie jsou rovněž zvláštním odpadem K jejich likvidaci slouží speciální sběrné nádoby
Připojte červenou nabíjecí svorku ke kladnému pólu autobaterie a černou nabíjecí svorku k zápornému pólu autobaterie.
Pomocí třípolohového přepínače na předním panelu (týká se modelů, jež jsou tímto přepínačem vybaveny) nastavte správné napětí na výstupu nabíječky (6, 12, 24V) v souladu s nabíjeným akumulátorem.
Ampérmetr (týká se modelů, jež jsou jím vybaveny) ukazuje velikost nabíjecího proudu akumulátoru. V průběhu nabíjení se hodnota zobrazená na displeji snižuje a až dosáhne nuly (doba závisí na stavu a kapacitě akumulátoru), je akumulátor nabitý.
Pomocí třípolohového přepínače na předním panelu (týká se modelů, jež jsou tímto přepínačem vybaveny) nastavte nabíjecí proud (MIN, MED, MAX) v závislosti na požadovaném nabíjecím proudu.
U nabíječek s nastavitelným nabíjecím proudem je třeba dodržovat pokyny výrobce akumulátoru. Nabíjení zpravidla trvá 10 hodin nabíjecím proudem odpovídajícímu 1/10 kapacity akumulátoru v Ah. Např. akumulátor o kapacitě 40 Ah bude nabíjen minimálně 10 hodin nabíjecím proudem 40/10 = 4A.
Po připojení nabíjecích kabelů k akumulátoru připojte nabíječku k napájení v souladu s typovým štítkem nabíječky.
Jakmile je nabíjení dokončeno, vypněte nabíječku tím způsobem, že ji odpojíte od síťové zásuvky, odpojte nabíjecí
kabely od svorek akumulátoru a opětovně uzavřete krycí čepičky akumulátoru.
POZOR! Pokud necháte nabíječku k akumulátoru připojenou po mnoho hodin poté, co je nabíjení ukončeno, může dojít k poškození akumulátoru z důvodu stále trvajícího nabíjecího proudu, který způsobí neúměrné zahřátí elektrod akumulátor a elektrolyt akumulátoru se může začít vařit. Pokud k tomuto jevu dojde i v průběhu nabíjení, je třeba snížit nabíjecí proud (u modelů, které mají regulátor) nebo nabíjení úplně přerušit, abyste předešli poškození akumulátoru.
Dodržujte všechny pokyny a bezpečnostní informace poskytované výrobcem automobilu týkající se nabíjení baterie. Moderní auta jsou vybavena citlivými elektronickými součástkami a ovládacími prvky, které mohou být poškozeny, pokud nedodržíte přesně předepsaný postup ovládání a provozu. Doporučujeme nejprve odpojit všechna vedení a všechny póly od baterie. Nejprve odpojte od baterie uzemnění (záporný pól -). Poté odpojte kladný pól (+). Mějte, prosím, na paměti, že odpojením můžete například ztratit data uložená v autorádiu nebo přehrávači, který je napájen z elektrické sítě automobilu.
Údržba a čiště
Před čištěním nabíječky odpojte nabíječku od baterie i ze sítě. V případě potřeby můžete prach a jiné nečistoty otřít suchým, měkkým hadrem. Nepoužívejte brusný materiál ani agresivní čistící prostředky, které by mohly odbarvit či jinak poškodit plastový plášť přístroje.
Výměna pojistky (u modelů, kterou jsou vybaveny pojistkou):
1) Odpojte nabíječku od napájení (Vytáhněte zástrčku ze síťové zásuvky).
2) Odšroubujte upevňovací šrouby a otevřete nabíječku. Pozor! Nabíječku nikdy neprovozujte otevřenou.
3) Odstraňte ochranný kryt pojistky, vyjměte pojistku a vyměňte ji za jinou téže hodnoty (správný typ pojistky
je uveden na štítku u pojistky).
4) Uzavřete nabíječku, zašroubujte šrouby.
Výměna napájecího kabelu (u modelů, u kterých toto lze provést bez speciálního nástroje):
1) Odpojte nabíječku od napájení (Vytáhněte zástrčku ze síťové zásuvky).
2) Odšroubujte upevňovací šrouby a otevřete nabíječku. Pozor! Nabíječku nikdy neprovozujte otevřenou.
3) Vytáhněte konektory napájecího kabelu.
4) Vyměňte napájecí kabel, ujistěte se, že je umístěn stejně jako předtím.
5) Uzavřete nabíječku, zašroubujte šrouby.
Recyklace
Elektrická zařízení, která dosloužila, jsou zvláštním odpadem a nepatří do domovního odpadu. Musí být s nimi zacházeno tak, aby nedocházelo k poškození životního prostředí! Zlikvidujte je v souladu s regionálními předpisy o recyklaci zvláštního odpadu!
v prodejnách s elektrospotřebiči nebo ve sběrných surovinách!
Šetřete životní prostředí! Přispějte k jeho ochraně!
Technické údaje
Provozní napětí: 230 V~/50Hz Příkon: 1400 W Typ nabíjených akumulátorů: Olověné akumulátory 12 V nebo 24 V o kapacitě 15 až 400 Ah Nabíjecí proud: 50 A při 12 V a 24 A při 24 V (nastavitelný v 6 stupních) Rozměry 320 x 483 x 745 mm Pomocný startovací proud (12V) 550 A Hmotnost 30 kg
Řešení problémů
NABÍJEČKA NENABÍJÍ:
Zkontrolujte, zdali jsou záporné (-) a kladné (+) svorky připojeny ke správným pólům autobaterie.
Pokud máte připojeno více akumulátorů v sérii, zkontrolujte jejich propojení (záporný pól jednoho akumulátoru je
propojen s kladným pólem dalšího). Podrobnosti viz kapitola „Způsoby zapojení, které musí být dodrženy
Zkontrolujte, zdali je připojen napájecí kabel.
Zkontrolujte, zdali není aktivována tepelná pojistka (u modelů s resetem externí ochrany) ve smyslu tlačítka,
počkejte několik minut a stiskněte tlačítko na předním panelu nabíječky.
Záruka
Na nabíječku autobaterií poskytujeme záruku 24 měsíců. Záruka se nevztahuje na škody, které vyplývají z neodborného zacházení, nehody, opotřebení, nedodržení
návodu k obsluze nebo změn na výrobku, provedených třetí osobou.
Pokus o nabíjení poškozených akumulátorů nebo nepřetržitý zkrat mezi svorkami po dobu delší než je nutné může nenapravitelně poškodit tepelnou pojistku uvnitř nabíječky.
Překlad tohoto návodu zajistila společnost Conrad Electronic Česká republika, s. r. o.
Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv druhy kopií tohoto návodu, jako např. fotokopie, jsou předmětem souhlasu společnosti Conrad Electronic Česká republika, s. r. o. Návod k použití odpovídá technickému stavu při tisku! Změny vyhrazeny!
© Copyright Conrad Electronic Česká republika, s. r. o. KOV/1/2014
3
4
Loading...