Guzzanti GZ 505 User Manual

SUŠIČKA POTRAVIN SUŠIČKA POTRAVÍN
SUSZARKA DO ŻYWNOŚCI
ÉLELMISZERSZÁRÍTÓ
SUŠILNIK HRANE
DÖRRGERÄT
DELUXE DEHYDRATOR
GZ-505
CZ
SK
PL
H
SI
DE EN
Návod k obsluze
Návod na obsluhu
Használati útmutató
Navodila za uporabo
Gebrauchsanleitung
Instruction manual
1
Před uvedením do provozu si pozorně přečtěte a ujistěte se, zda rozumíte všem pokynům a varováním.
2
DŮÔLEŽITÁ BEZPEČNOSTNÍ OPATŘENÍ
VÝLUČNĚ PRO POUŽITÍ V DOMÁCNOSTI
Aby nedošlo k vážnemu zranění nebo smrti, poruše nebo škodám na majetku,
VAROVÁNÍ
používejte spotřebič pouze k určenému účelu a vždy postupujte dle pokynů.
Před použitím si pozorně přečtěte veškeré pokyny a návod uschovejte pro případné použití v budoucnosti. Při použití elektrických spotřebičů je nutné dodržovat základní bezpečnostní opatření, včetně následujících:
1. Spotřebič používejte pouze na rovném povrchu.
2. Nedotýkejte se horkých ploch. K přenášení použije madla. NIKDY nezvedejte spotřebič za napájecí kabel. K přenášení spotřebiče použijte obě ruce k uchopení madel.
3. Nenechávejte spotřebič v průběhu provozu bez dohledu.
4. Spotřebič nepoužívejte nepřetržitě déle než 40 hodin. Po použití jej vypněte, odpojte od napájení a nechte vychladnout. Nesprávné použití spotřebiče může způsobit jeho poškozen a možné zranění nebo dokonce smrt uživatele.
5. Spotřebič nezakrývejte během použití nebo po použití, dokud není zcela nevychladnul.
6. Pro ochranu před zasažením elektrickým proudem neponořujte kabel, zástrčku ani kryt do vody, či jiných tekutin.
3
7. Pokud se spotřebič používá v blízkosti dětí, je nutný dohled dospělé osoby.
8. Při odpojování ze sítě nikdy netahejte za kabel. Namísto toho uchopte zástrčku a tahem ji odpojte.
9. Nepoužívejte žádný spotřebič s poškozeným kabelem nebo zástrčkou, nebo pokud je vadný, nebo jakýmkoliv způsobem poškozený. Pokud máte podezření, že byl poškozen, odevzdejte spotřebič do nejbližšího autorizovaného servisu k přezkoušení, opravu nebo nastavení.
10. Kryt spotřebiče, kabely nebo zástrčky nesmí přijít do styku s vodou ani se nesmí ponořovat do vody ani jiné tekutiny. Nepoužívejte mokrý spotřebič nebo pokud máte mokré ruce.
11. Před připojením spotřebiče k elektrické síti se ujistěte, zda napětí na typovém štítku odpovídá napětí vaší elektrické síti v domácnosti.
12. Použití nedoporučeného příslušenství nebo neprodávaného výrobcem spotřebiče může způsobit požár, úraz elektrickým proudem nebo zranění.
13. Pokud spotřebič nepoužíváte, před instalací nebo demontáží jeho součástí a před čištěním vždy odpojte spotřebič od elektrické zásuvky. Před instalací nebo demontáží součástí nechte spotřebič vychladnout.
14. Nenechte napájecí kabel vidět přes okraj pracovní plochy, nebo se dotýkat horkých povrchů.
15. Neumisťujte spotřebič na nebo do blízkosti horkého plynového nebo elektrického vařiče, nebo vyhřáté trouby.
16. Mimořádně opatrní musíte být při přemisťování spotřebiče obsahujícího horký olej nebo jiné horké tekutiny.
4
17. Před připojením zástrčky do síťové zásuvky otočte všechny ovládače na „o“. P%ri odpojování otočte nejdříve všechny ovladače na „o“, pak vytáhněte zástrčku ze síťové zásuvky.
18. Nepoužívejte spotřebič k jinému než určenému účelu a vždy dodržujte pokyny a varování v návodu k obsluze.
19. Buďte mimořádně opatrní při vyndávání podnosů nebo likvidaci horkého tuku.
20. Spotřebič nečistěte drátěnkami. Jednotlivé části se mohou oddělit a přijít do kontaktu s elektrickými částmi, což vytváří riziko zasažení elektrickým proudem.
21. Nenechávejte potraviny ve spotřebič přes noc.
22. Výhradně pro použití v interiéru. Nepoužívejte venku.
23. Spotřebič není určený pro použití dětmi nebo osobami se sníženými fyzickými, smyslovými nebo duševními schopnostmi, nebo nedostatkem zkušeností a znalostí, bez pokynů ohledně použití spotřebiče a dohledu osobou odpovědnou za jejich bezpečnost.
24. Přísný dohled je nutný, když se tento spotřebič používá dětmi nebo v jejich blízkosti. Tento spotřebič není vhodný pro děti.
25. Spotřebič by se neměl používat s externím časovačem nebo samostatným systémem dálkového ovládání.
26. Vyhněte se náhlým změnám teplot, jako je například přidávání chlazených potravin během sušení, protože by to mohlo mít za následek nerovnoměrné vysušení.
USCHOVEJTE SI TENTO NÁVOD
5
POZNÁMKA: tento spotřebič má polarizovanou zástrčku (jeden kolík je širší než druhý). K snížení rizika úrazu elektrickým proudem bude tato zástrčka pasovat do polarizované zásuvky pouze jedním směrem. Pokud zástrčka nepasuje do zásuvky, otočte zástrčku. Pokud stále nepasuje, spotřebič nepoužívejte a obraťte se na kvalikovaného elektrikáře. Nepokoušejte se změnit tento bezpečnostní prvek.
Pokyny týkající se krátkého napájecího kabelu – krátký napájecí kabel slouží pro snížení rizika zamotání nebo zavadění o delší kabel. Prodlužovací kabel lze použít, pokud se dodržujte péče při jeho použití. Pokud se používá prodlužovací kabel, označené hodnoty elektrického proudu kabelu by měly být nejméně takové, jako hodnoty elektrického proudu spotřebiče. Prodlužovací kabel by měl být vedený tak, aby nevisel přes plochu, kde se spotřebič používá, nebo nevyčníval, aby se náhodné nevytáhl nebo se o něj neúmyslně nezavadilo.
POUŽITÍ A PÉČE O SUŠIČKU
VYBALENÍ A PŘED PRVNÍM POUŽITÍM
Sušičku opatrně vybalte. Umyjte víko a podnosy v teplé vodě s přidáním jemného prostředku na mytí nádobí. Nepoužívejte žádné jiné chemické čističe, aby nedošlo k poškození víka a podnosů. Základnu spotřebiče vyčistěte pomocí vlhké utěrky. Pro čištění základny spotřebiče nepoužívejte žádný typ chemických čističů.
Neponořujte základnu spotřebiče do vody ani do jiné
VAROVÁNÍ
6
tekutiny. Při nedodržení tohoto varování může dojít k zasažení elektrickým proudem, zranění nebo dokonce smrti.
NASAZENÍ A USKLADNĚNÍ PODNOSU
Podnosy lze umístit ve 2 různých polohách — jedna pro použití, které umožňuje prostor pro sušení a druhá pro uskladnění, která je kompaktnější. Při zcela prvním otevření budou podnosy ve skladovací poloze. Pro přípravu podnosů pro použití musí být každý podnos (s výjimkou spodního) jednotlivé otočený o 90 stupňů v některém ze směrů s ohledem na podnos pod ním. Každý podnos bude sedět výš, než jsou v poloze pro sušení potravin. Pro snadné uskladnění stačí opět otočit každý podnos o 90° v některém směru, dokud nebudou všechny podnosy usazené ve své spodní poloze.
SUŠENÍ
Připravte si potraviny, které chcete sušit jejich nakrájením na tenké a stejné tvary a velikost. Pak uložte potraviny na podnosy. Ujistěte se, zda je dostatečný volný prostor mezi každým kusem pokrmu k zajištění cirkulace vzduchu.
Umístěte každý z podnosů na základnu do polohy, která umožňuje více prostoru pro sušení.
Položte víko na sušičku. V průběhu sušení by mělo být víko vždy na spotřebiči. Připojte a zapněte spotřebič stisknutím tlačítka ON/OFF. Stisknutím tlačítka TEMP nastavte teplotu. Teplota je zobrazená na LCD displeji ve
stupních. Teplotní rozsah je od 32 stupňů Celsia do 70 stupňů Celsia. Časovač nastavte stisknutím tlačítka TIME. Rozsah časovače je od 1 hodiny do 12 hodin
a 55 minut. Teplotu a čas upravíte tlačítkem + (plus) a – (mínus). Když uplyne čas, spotřebič se automaticky vypne. Kdykoliv v průběhu cyklu sušení
můžete spotřebič vypnout stisknutím tlačítka ON/OFF. Odpojte spotřebič. Před uskladněním nechte pokrm zcela vychladnout.
PODNOSY
Kry a podnosy sušičky se snadno čistí. Pouze je na několik minut namočte do teplé vody s jemným mycím prostředkem. Měkkým kartáčem uvolněte části potravin, které odolávají změkčení namočením. Nemyjte žádné části drsnými hubkami, brusnými čističi nebo ostrým náčiním, protože by mohli poškodit povrch. Podnosy můžete mýt v myčce nádobí.
UPOZORNĚNÍ: umístěte podnosy do horního koše myčky, vyndejte před cyklem sušení nebo použijte nastavení myčky bez tepelného sušení. Nedodržení některého z výše uvedených doporučení může způsobit deformaci podnosů, což bude mít za následek nesprávný provoz sušičky.
7
ZÁKLADNA
Základna vaší sušičky obsahuje všechny pohyblivé mechanické části a elektrické komponenty, při čištění použijte správnou péči. Před čištěním se ujistěte, zda je základna odpojená od síťové zásuvky. Vyčistěte základnu pomocí vlhké utěrky. Na základnu nepoužívejte žádný typ typ chemických čističů.
PŘEDBĚŽNÁ OPATŘENÍ
Při sušení potravin dodržujte tato bezpečnostní opatření:
• Předmanipulacísjakýmikolivpotravinamisidůkladněumyjteruce.
• Předpoužitímseujistěte,zdajsouvšechnynástroje,nádobyakrájecídeskydůkladně
čisté.
• Důkladněvyčistětevšechnypodložkynakrájenía/nebopracovníplochu.
• Povysušeníuložtevysušenépotravinydochladničkynebomrazničky.
• Pootevřeníuzavřenýchnádobsesušenýmipotravinamizkonzumujtetytopotraviny
ihned jak je to jde. Pokud je ve skladovací nádobě se sušenými potravinami plíseň, musíte zlikvidovat celý obsah.
• Otevřenénádobysesušenýmipotravinamineprodyšněuzavřeteauschovejtedo
chladničky k uchování jejich čerstvosti a kvality.
• Nesuštepotraviny,kterébylypřipravenésnebomarinovanévalkoholu.
• Nepoužívejtepodnosyvběžnétrouběnebosjinýmspotřebičem.
• Vždypoužijtevšech5podnosůpřisušenísesušičkou,ikdyžjejedennebovíce
podnosů prázdných.
VŠEOBECNÉ ZÁSADY SUŠENÍ
UPOZORNĚNÍ: při zpracování syrového masa jakéhokoliv druhu vyčistěte a dezinkujte všechny varné a přípravné povrchy, nástroje a krájecí podložky před a po použití.
Experimentujte s různými teplotami sušení a tloušťky masa nebo produktů. Sami zjistíte, což je nejlepší pro vaše konkrétní potřeby a požadavky. Použijte následující pokyny:
1. Pro výrobu kvalitně sušeného produktu je nutné pracovat rychle při přípravě
potravin pro sušení.
2. Ujistěte se, zda jsou všechny potraviny rozložené rovnoměrně na podnosech a v
jednotlivých vrstvách. Pokud nevěnujete pozornost zabránění překrývání potravin, budou oblasti, které se překrývají schnout dvakrát tak dlouho.
3. Potraviny vložené ve vaší sušičce je nutné sušit nepřetržitě při doporučených
teplotách. Sušičku nevypínejte, dokud nejsou vysušené všechny potraviny. Nenechávejte částečně vysušené potraviny na podnosech, protože to vede k jejich znehodnocení.
4. Nepřidávejte další potraviny pro sušení k již částečně vysušeným potravinám.
Zpomalí se tak rychlost sušení obou produktů.
8
Pravidelné kontrolujte každý podnos pro správné vysušení potravin. Vyndejte potraviny, které již dosáhly správné sušení, utřete je papírovým ubrouskem pro odstranění přebytečného tuku a pak je uložte do čisté suché nádoby a do chladničky, během čekání na připomínku, než budou potraviny hotové.
VOLBA POTRAVIN PRO SUŠENÍ
Zvolte produkty nejvyšší kvality na vrcholu zralosti a chuti. Důkladným umytím odstraňte nečistoty, prach a hmyz. Odřízněte a vyhoďte všechny pohmožděné a poškozené části.
PLNĚNÍ PODNOSŮ
Ukládejte kousky potraviny rovnoměrně na podnosy. Nepřekrývejte kousky potravin, protože byste tak prodloužili dobu sušení a zůstanou tak částečně usušené některé části potravin. Když je naplněný každý podnos, umístěte jej do sušičky k zahájení sušení.
DOBA SUŠENÍ
Doba sušení se může a bude měnit, v závislosti na druhu potravin, množství potravin a jejich síle a rovnoměrnosti řezů. Mezi další faktory, které ovlivňují dobu sušení, bude množství vody v potravinách, vlhkost a teplota místnosti a nadmořská výška. Doby sušení se mohou také značně odlišovat ze dne na den, v závislosti na vlhkosti vzduchu. Uchovávejte si záznamy, které vám pomůžou předvídat doby sušení pro konkrétní potraviny.
TEPLOTA SUŠENÍ
Skutečná teplota potravin zůstane o 10 °C až 7 °C nižší než je teplota v místnosti pro první hodiny v sušičce.
DOPORUČENÉ TEPLOTY SUŠENÍ
Maso a drůbež............................................................................................................ Nejvyšší nastavení
Ryby ........................................................................................................................................ 54 °C až 60 °C
Ovoce a zelenina ................................................................................................................ 54 °C až 60 °C
Bylinky, koření, ořechy a semínka ................................................................................ 32 °C až 38 °C
9
SPRÁVNÉ SUŠENÍ
WILD GAME JERKY - SUŠENÉ NA NEJVYŠŠÍ HODNOTĚ
Jerky je oblíbené občerstvení pro každého - ve škole, k obědu, na cestách nebo jen tak kdekoliv! Je vyrobeno kořeněním libového, syrového masa ze zvěřiny v solní směsi (kúře) a marinádě, které se pak suší bez vaření. Hotový jerky výrobek je bohatý na bílkoviny a někdy je dobrý jako samostatný samostatný pokrm, nebo jako pikantní základ do polévek a dušených pokrmů.
V případě přípravy masa ze zvěřiny zmrazte maso na nejméně dní na 0 °C nebo nižší teplotu dříve, než přistoupíte k sušení, což slouží jako prevence vůči parazitům, kterých nositeli dané zvíře mohlo být. Pak maso částečně rozmrazte, nakrájejte jej na 6 cm až 9 cm vysoké a 15 cm dlouhé proužky. Je snazší krájet částečně zmražené maso pro výrobu jerky. Nařežte maso o stejné tloušťce, tak aby byla pro jeho sušení zapotřebí stejná doba. Při výrobě jerky bude nejvhodnější, krájíte-li proužky napříč svalovému vláknu, díky čemu se bude líp rozpadat a žvýkat.
Přidejte lahodnou Eastman Outdoors® jerky marinádu a koření, které jsou k dispozici v široké paletě chutí nebo použijte svoji vlastní marinádu na minimálně 4 až 8 hodin v chladničce, než zahájíte sušení. Čím déle budete maso marinovat, tím chutnější jerky bude. Pokud používáte vlastní recept, nezapomeňte použít marinádu a koření, které obsahuje sůl (dusitan sodný), abyste zabránili množení bakterií v počátečních fázích sušení.
Vynikající jerky můžete připravit z masa ze zvěřiny, pomocí sady Eastman Outdoors® Jerky and Sausage Gun Kit a naší široké škály chutných směsí kořenin.
Při výrobě jerky z masa ze zvěřiny se ujistěte, zda se suší na nejvyšší možné teplotě. Jerky několikrát utřete čistou papírovou utěrkou v průběhu cyklu sušení pro odstranění tuku, který se nahromadí na povrchu jerky. Při vyndávání jerky z podnosů sušičky zabalte plátky do papírových utěrek, aby byl absorbován přebytečný tuk, což přispěje k prodloužení trvanlivosti při skladování.
UPOZORNĚNÍ: nakonec po dokončení sušení zahřejte všechny plátky masa v troubě při minimální teplotě 74 °C na nejméně 30 minut, což slouží jako prevence vůči parazitům, jako je například salmonela.
10
JERKY S POUŽITÍM MASA NEBO DRŮBEŽE - SUŠENÉ NA NEJVYŠŠÍ HODNOTĚ
Jerky lze vyrobit také z různých jiných druhů masa a drůbeže. Při nákupu masa na jerky vybírejte čerstvé a libové maso s minimálním mramorováním (tukem), protože tuk má tendenci v průběhu skladování žluknout. Z kousku libového ank steaku nebo round steaku lze vyrobit vynikající jerky.
Pro výrobu jerky z mletého masa zvolte čerstvě mleté 85% až 90% libové mleté maso. Jerky z mletého masa se vyrábí snadněji, rychleji schne a je mnohem levnější a snáz se žvýká, než plátky jerky.
Přidejte lahodnou Eastman Outdoors® jerky marinádu a koření nebo svoji vlastní marinádu na minimálně 4 až 8 hodin v chladničce než zahájíte sušení. Čím déle budete maso marinovat, tím chutnější jerky bude. Pokud používáte svůj vlastní recept, nezapomeňte použít marinádu a koření obsahující sůl (dusitan sodný), abyste zabránili množení bakterií v počátečních fázích sušení.
Nezapomeňte sušit maso a drůbež na nejvyšší teplotě.
UPOZORNĚNÍ: po dokončení sušení zahřejte všechny plátky masa v troubě při minimální teplotě 74 °C na nejméně 30 minut, což slouží jako prevence vůči parazitům jako je salmonela.
SKLADOVÁNÍ VAŠEHO JERKY
Jerky, které není uložené v chladničce, začne žluknout při pokojové teplotě po uplynutí 3 až 4 týdnů. Uložte jej do chladničky nebo mrazničky při dlouhodobém uskladnění, nebo dokud nebudete na konzumaci. Pokud se uvnitř plastového sáčku nebo nádoby vytvořily nějaké krystaly ledu, vložte jerky do suché nádoby. Pokud je jerky důkladně vysušené, vydrží několik týdnů bez uskladnění v chladničce. Všechny druhy jerky musí být dostatečně vysušené, aby se zabránilo tvorbě plísní. Pokud najdete v balení jerky plíseň, musíte vyhodit obsah celé nádoby.
SUŠENÍ RYB - SUŠENÍ PŘI TEPLOTĚ 54 °C AŽ 60 °C
Chudou vykostěnou rybu lze také použít na jerky. Můžete sušit také vykostěné tučné ryby, ale nebude je možné skladovat při pokojové teplotě déle než jeden týden. Rybí jerky by měly obsahovat přibližně 15% vlhkosti, když jsou zcela vysušené. Budou ohebné a pevné. Pokud máte nějaké pochybnosti ohledně sušení, uschovejte ryby do chladničky nebo mrazničky, aby se zabránilo jejich znehodnocení.
Vysušit lze i dříve tepelně připravené ryby, i když budou mít jinou chuť než rybí jerky vyrobené z čerstvých rýb. Pro sušení zvolte čerstvé a chudé ryby.
11
Pokud jste nachytali ryby, co nejdříve je vyčistěte a vykostěte a uložte do ledu, dokud nebudete připravení na jejich sušení. Pokud jste ryby koupili, ujistěte se, zda jsou čerstvé a nebyly předtím zmražené. Jerky vyrobené z dříve zmrazených ryb budou mít horší chuť, než jerky vyrobené z čerstvých ryb.
Nakrájejte ryby na 6 cm až 9 cm silné proužky. Marinujte je ve vlastní oblíbené marinádě. Pokud používáte vlastní recept, nezapomeňte použít nejméně 1-1/2 až 2 čajové lžičky soli (dusitan sodný) na 1/2 kg čerstvých ryb. Sůl zpomaluje růst bakterií na povrchu v průběhu počátečních fází sušení. Marinujte nejméně 4 až 8 hodin v chladničce tak, aby ryby nasály sůl a koření.
Sušte proužky ryb při teplotě 54 °C až 60 °C, dokud nebudou pevné a suché, ale nebudou se rozpadat. Neměly by být na nich žádné vlhké skvrny.
OVOCE - SUŠENÍ PŘI TEPLOTĚ 54 °C AŽ 60 °C
Ovoce důkladně umyjte a odstraňte, případně vyřízněte jakékoliv nedokonalosti. Odstraňte slupky (v případě potřeby), stonky a semená. Rozpulte nebo nakrájejte na 0,6 až 1,27 cm kroužky nebo plátky. Některé ovoce má přirozenou ochrannou vrstvu vosku, jako jsou například hrozny, borůvky, brusinky apod. Pokud chcete sušit toto ovoce celé, nejdříve jej ponořte na 1 až 2 minuty do vařící vody. Díky tomu bude slupka poréznější, protože dojde k odstranění přirozené ochranné vrstvy vosku a zkrátí se doba sušení.
ZELENINA - SUŠENÍ PŘI TEPLOTĚ 54 °C AŽ 60 °C
Zeleninu důkladně umyjte a vyřízněte všechny chyby. Zeleninu oloupejte, okrojte, zbavte jader a/nebo nakrájejte. Zeleninu rozpulte nebo nakrájejte na 0,6 až 1,27 cm kroužky nebo plátky.
Většina zeleniny musíte před sušením blanšírovat a to buď napařením ve vařící vodě nebo v troubě, či mikrovlnné troubě. Blanšírování zpomaluje činnost enzymů, které pokračují v činnosti v průběhu sušení a skladování.
Napařte zeleninu, dokud nebude zcela zahřátá, nikoliv uvařená. Obyčejně se jedná o 1/3 času potřebného na vaření zeleniny. Zelenina by měla být křupavá. Vysušte ji a ihned umístěte na podnosy.
Pro blanšírování zeleniny lze použít také mikrovlnnou troubu. Připravte ji stejným způsobem, jako při parním blanšírování. Umístěte zeleninu do nádoby vhodné pro mikrovlnné trouby, zakryjte a vařte na vysokém výkonu přibližně 1/2 doby potřebné pro uvaření čerstvé zeleniny. Vysušte a ihned ukládejte na podnosy.
12
Uložte blanšírovanou zeleninu na podnosy sušičky, přičemž se ujistěte, zda může vzduch volně proudit mezi jednotlivými kousky. U zeleniny, jako je kukuřice nebo hrášek, která má tendenci se shlukovat, tuto zeleninu občas promíchejte , aby se mohl vzduch dostat ke všem kouskům.
Zelenina se suší, dokud není křupavá, tuhá nebo křehká. Po sušení ji ihned zabalte, aby se zabránilo absorpci vlhkosti ze vzduchu.
PŘEZKOUŠENÍ VYSUŠENÍ
Potraviny je nutné kontrolovat během závěrečných fází sušení, aby se zabránilo jejich nadměrnému vysušení. Nadměrně vysušené potraviny ztratí kvalitu ve struktuře, výživových hodnotách a chuti. Při přezkoumání vysušení vyberte kousek potraviny, nechte ji vychladnout a prsty zkuste vysušení. Použijte následující pokyny:
1. Jerky by mělo být tvrdé, nikoliv křehké.
2. Sušené ryby by měly být tvrdé, nikoliv křehké. Ryby s vysokým obsahem tuku se
mohou jevit stále jako vlhké, vzhledem na vysoký obsah oleje.
3. Ovoce by mělo být ohebné a pevné, bez skvrn vlhkosti. Rozlomte ovoce na
polovinu, odštípněte a sledujte, zda se podél zlomu vyskytnou kapky vlhkosti. Pokud se nevyskytne žádná vlhkost, pak je ovoce dostatečně suché pro uskladnění.
4. Zelenina by měla být pevná nebo křupavá.
USKLADNĚNÍ VYSUŠENÝCH POTRAVIN
Skladovací prosto by měl být chladný, suchý a co nejtmavší. Čím tmavší a chladnější je skladovací prostor, tím déle sušené potraviny vydrží se zachováním dobré kvality a nutričních hodnot.
Ideální skladovací teplota pro sušené potraviny je pod bodem mrazu až 16 °C. Ideálním skladovacím místem je mraznička nebo chladnička, zejména pro uskladnění sušeného masa, ryb a zeleniny.
Veškeré sušené potraviny by se měly skladovat v čistých, suchých a neprodyšných nádobách odolných vůči vlhkosti. Zabalte všechny sušené potraviny ihned po utření papírovou utěrkou, aby vsáknul veškerý přebytečný olej. Zabalení sušených potravin ihned po jejich vysušení pomáhá předcházet kontaminaci potravin. Opětovná hydratace způsobená vlhkostí se může vyskytnou rychle po vysušení.
Přístroje pro domácí vakuové balení jsou ideální pro balení sušených potravin. Mohou výrazně troj- až čtyřnásobně prodloužit životnost sušených potravin.
Neskladujte ovoce a zeleninu společně v jedné skladovací nádobě, protože by mezi nimi mohlo dojít k přenosu chutí a vlhkosti.
13
ZÁRUČNÍ PODMÍNKY
Záruka na tento spotřebič představuje 24 měsíců od data zakoupení. Nárok na záruku je možné uplatnit pouze po předložení originálu dokladu o zakoupení výrobku (paragon, faktura) s typovým označením výrobku, datem prodeje a čitelným razítkem prodejce. Záruka zahrnuje výměnu nebo opravu částí spotřebiče, které se poškodí z důvodu poruch ve výrobě spotřebiče. Po uplynutí záruční doby bude spotřebič opraven za poplatek. Výrobce neodpovídá za poškození nebo úrazy osob, zvířat z důvodu nesprávného použití spotřebiče a nedodržení pokynů v návodu k použití. Výrobek je určen výhradně jako domácí spotřebič pro použití v domácnosti. Smluvní záruka je 6 měsíců, pokud je kupující podnikatel ­fyzická osoba a spotřebič kupuje pro podnikatelskou činnost nebo komerční využití (§ 429 Obchodního zákoníku). Záruka se snižuje dle § 619 odst. 2 občanského zákoníku na 6 měsíců pro: žárovky, baterie, křemíkové a halogenové trubice.
Záruka se nevztahuje
- jakékoliv mechanické poškození výrobku nebo jeho části
- na vady způsobené nevhodným zacházením nebo umístěním.
- je-li zařízení obsluhováno v rozporu s návodem, případně zásahem neoprávněné osoby.
- nesprávně používán, skladován nebo přenášen.
- na záruku 24 měsíců se nevztahují opravy, například: výměna žárovky, trubice, čištění a odvápňování kávovarů,
žehliček, zvlhčovačů, atd. Zde bude účtováno servisem za smluvní cenu.
- pokud nebude při kontrole přístroje zjištěna žádná závada nebo nebudou splněny záruční podmínky, uhradí režijní
náklady spojené s kontrolou nebo opravou výrobku kupující.
- zákazník ztrácí záruku při používání výrobků k profesionální či jiné výdělečné činnosti v provozovnách.
- závada byla způsobena vnějšími a živelními podmínkami (např. poruchami v elektrické síti nebo bytové instalaci)
- záruka se netýká poškození vnějšího vzhledu nebo jiných, které nebrání standardní obsluze.
Pokud zboží při uplatňování vady ze strany spotřebitele bude zasíláno poštou nebo přepravní službou musí být zabaleno v obalu vhodném pro přepravu tak, aby se zabránilo poškození výrobku.
Zodpovědný zástupce za servis pro ČR na značky: ARDES, Guzzanti, Scarlett, Luxell, Graef
ČERTES spol. s r.o. Donínská 83 463 34 Hrádek nad Nisou Tel./fax 482771487 - příjem oprav- servis. Tel./fax 482718718 - náhradní díly Mobil: 721018073, 731521116, 608719174 Pracovní doba 8 - 16,30 www: certes.info, e-mail: certes@certes.info
Záruční list
Tento oddíl vyplňte prosím hůlkovým písmem a přiložte k výrobku.
Odesílatel: ..........................................................................................................................................
Příjmení/jméno: ...................................................................................................................................
Stát/PSČ/obec/ulice: ...........................................................................................................................
Telefonní číslo: ....................................................................................................................................
Číslo/označení (zbožní) položky: ........................................................................................................
Datum/místo prodeje: ..........................................................................................................................
Popis závady: ......................................................................................................................................
.............................................................................................................................................................
Datum/podpis: .....................................................................................................................................
Záruka se nevztahuje.
Zašlete prosím neopravený výrobek za cenu poštovného zpět.
Sdělte mi, kolik budou činit náklady. Opravte výrobek za úhradu.
1
Informace pro uživatele k likvidaci elektrických
a elektronických zařízení (domácnosti)
Tento symbol na produktech anebo v průvodních dokumentech znamená, že použité elektrické a elektronické výrobky nesmí být přidány do běžného komunálního odpadu. Ke správné likvidaci, obnově a recyklaci doručte tyto výrobky na určená sběrná místa, kde budou přijata zdarma. Alternativně v některých zemích můžete vrátit své výrobky místnímu prodejci při koupi ekvivalentního nového produktu. Správnou likvidací tohoto produktu pomůžete zachovat cenné přírodní zdroje a napomáháte prevenci potenciálních negativních dopadů na životní prostředí a lidské zdraví, nesprávné likvidace odpadů. Další podrobnosti si vyžádejte od místního úřadu nebo nejbližšího sběrného místa. Při nesprávné likvidaci tohoto druhu odpadu mohou být v souladu s národními předpisy uděleny pokuty.
což by mohly být důsledky
Pro podnikové uživatele v zemích Evropské unie
Chcete-li likvidovat elektrická a elektronická zařízení, vyžádejte si potřebné informace od svého prodejce nebo dodavatele.
Informace k likvidaci v ostatních zemích mimo Evropskou unii
Tento symbol je platný jen v Evropské unii. Chcete-li tento výrobek zlikvidovat, vyžádejte si potřebné informace o správném způsobu likvidace od místních úřadů nebo od svého prodejce.
Dovozce:
PRIVEST s.r.o.
Na Zlatnici 301/2
Praha 4, PSČ 147 00
www: www.privest.cz
Email: info@privest.cz
Telefon: (+420) 241 410 819
Pred uvedením do prevádzky, si pozorne prečítajte a uistite sa či rozumiete všetkým pokynom a varovaniam.
2
DÔLEŽITÉ BEZPEČNOSTNÉ OPATRENIA
VÝHRADNE PRE DOMÁCE POUŽITIE
Aby nedošlo k vážnemu poraneniu alebo smrti, poruche alebo škodám na majetku,
VAROVANIE
používajte spotrebič len na to, na čo je určený a vždy postupujte podľa pokynov.
Pred používaním si pozorne prečítajte všetky pokyny a odložte si návod pre jeho použitie v budúcnosti. Pri používaní elektrických spotrebičov, je vždy potrebné dodržiavať základné bezpečnostné opatrenia, vrátane nasledujúcich:
1. Spotrebič používajte len na rovnom povrchu.
2. Nedotýkajte sa horúcich povrchov. Na prenášanie, použite držadlá alebo ovládače. NIKDY nedvíhajte spotrebič za napájací kábel. Pre prenášaní spotrebiče použite obe ruky na uchopenie držadiel.
3. Nenechávajte spotrebič v priebehu prevádzky bez dozoru.
4. Nepoužívajte spotrebič nepretržite dlhšie ako 40 hodín. Po používaní spotrebiča ho vypnite, odpojte od napájania a nechajte vychladnúť. Nesprávne používanie spotrebiča môže spôsobiť jeho poškodenie a možné poranenie, či dokonca smrť používateľa.
5. Nezakrývajte spotrebič počas používania alebo po použití, pokiaľ nie je úplne vychladnutý.
6. Na ochranu pred úrazom elektrickým prúdom, neponárajte kábel, koncovky ani kryt do vody, či iných tekutín.
3
7. Je potrebný dohľad dospelej osoby, ak je nejaký spotrebič používaný deťmi alebo v ich blízkosti.
8. Pri odpájaní zo siete, nikdy neťahajte za kábel. Namiesto toho, uchopte zástrčku a ťahom ju odpojte.
9. Nepoužívajte žiaden spotrebič s poškodeným káblom alebo zástrčkou, alebo ak je pokazený alebo bol akýmkoľvek spôsobom poškodený. Ak máte podozrenie, že bol poškodený, odovzdajte spotrebič do najbližšieho autorizovaného servisu na preskúšanie, opravu alebo nastavenie.
10. Kryt spotrebiča, káble alebo zástrčky nesmú prísť do styku s vodou ani nesmú byť ponorené do vody ani inej tekutiny. Nepoužívajte spotrebič vtedy, ak je mokrý alebo ak máte mokré ruky.
11. Pred pripojením spotrebiča k elektrickej sieti sa uistite, či je napätie na typovom štítku zodpovedá napätiu vo vašej domácnosti.
12. Použitie príslušenstva ktoré nie je odporúčané alebo predávané výrobcom spotrebiča, môže spôsobiť požiar, úraz elektrickým prúdom alebo poranenie.
13. Ak spotrebič nepoužívate, pred vkladaním alebo zložením jeho súčastí a pred čistením, vždy odpojte spotrebič z elektrickej zásuvky. Pred vkladaním alebo vyberaním súčastí, nechajte spotrebič vychladnúť.
14. Nenechajte napájací kábel vidieť cez okraj pracovnej plochy, alebo sa dotýkať horúcich povrchov.
15. Neumiestňujte spotrebič na alebo do blízkosti horúceho plynového alebo elektrického variča, alebo vyhriatej rúry.
16. Mimoriadne opatrní musíte byť pri premiestňovaní spotrebiča obsahujúceho horúci olej alebo iné horúce tekutiny.
4
17. Pred pripojením zástrčky do elektrickej zásuvky, otočte všetky ovládače na „o“. Pri odpájaní, otočte najskôr všetky ovládače na „o“, potom vytiahnite zástrčku z elektrickej zásuvky.
18. Nepoužívajte spotrebič na iný účel, na aký je určený a vždy dodržiavajte pokyny a varovania v návode na obsluhu.
19. Buďte mimoriadne opatrní pri vyberaní podnosov alebo likvidácii horúceho tuku.
20. Nečistite spotrebič drôtenkami. Jednotlivé časti sa môžu oddeliť a prísť do kontaktu s elektrickými časťami, čo vytvára riziko úrazu elektrickým prúdom.
21. Nenechávajte potraviny v spotrebiči cez noc.
22. Výhradne pre použitie v interiéri. Nepoužívajte vonku.
23. Spotrebič nie je určený na použitie deťmi alebo osobami so zníženými fyzickými, zmyslovými alebo duševnými schopnosťami, alebo nedostatkom skúseností a znalostí, bez pokynov ohľadom používania spotrebiča a dohľadu osobou zodpovednou za ich bezpečnosť.
24. Prísny dohľad je potrebný vtedy, keď je tento spotrebič používaný deťmi alebo v ich blízkosti. Tento spotrebič nie je vhodný pre deti.
25. Spotrebič by nemal byť používaný prostredníctvom externého časovača alebo samostatného systému diaľkového ovládania.
26. Vyhnite sa náhlym zmenám teplôt, ako je napríklad pridávanie chladených potravín počas sušenia, pretože by to mohlo mať za následok nerovnomerné vysušenie.
ODLOŽTE SI TENTO NÁVOD
5
POZNÁMKA: Tento spotrebič má polarizovanú zástrčku (jeden kolík je širší ako druhý). Na zníženie rizika úrazu elektrickým prúdom, bude táto zástrčka pasovať do polarizovanej zásuvky len jedným spôsobom. Ak zástrčka nepasuje úplne do zásuvky, otočte zástrčku. Ak stále nepasuje, nepoužívajte spotrebič a obráťte sa na kvalikovaného elektrikára. Nepokúšajte sa zmeniť tento bezpečnostný prvok.
Pokyny týkajúce sa krátkeho napájacieho kábla – Krátky napájací kábel slúži na zníženie rizika zamotania alebo zakopnutia o dlhší kábel. Predlžovací kábel je možné použiť vtedy, ak je dodržaná starostlivosť pri jeho používaní. Ak je používaný predlžovací kábel, označené hodnoty elektrického prúdu kábla by mali byť aspoň tak veľké, ako hodnoty elektrického prúdu spotrebiča. Predlžovací kábel by mal byť usporiadaný tak, aby nevisel cez plochu, kde sa používa spotrebič, alebo nevytŕčal tak, aby sa náhodne nevytiahol alebo sa oň neúmyselne nezakoplo
POUŽITIE A STAROSTLIVOSŤ O SUŠIČKU
ROZBALENIE A PRED PRVÝM POUŽITÍM
Opatrne rozbaľte sušičku. Umyte kryt a podnosy v teplej vode s pridaním jemného prostriedku na umývanie riadu. Nepoužívajte žiadne iné chemické čističe, aby nedošlo k poškodeniu krytu a podnosov. Základňu spotrebiča vyčistite pomocou vlhkej tkaniny. Nepoužívajte žiaden typ chemických čističov na základňu spotrebiča.
Neponárajte základňu spotrebiča do vody ani do inej tekutiny.
VAROVANIE
6
Pri nedodržaní tohto varovania, môže dôjsť k úrazu elektrickým prúdom, poraneniu alebo dokonca smrti.
NASADENIE A USKLADNENIE PODNOSU
Podnosy je možné umiestniť v 2 rôznych polohách — jedna pre použitie, ktoré umožňuje priestor na sušenie a druhá na uskladnenie, ktorá je kompaktnejšia. Pri úplne prvom otvorení, budú podnosy v skladovacej polohe. Na prípravu podnosov pre použitie, musí byť každý podnos (s výnimkou spodného) jednotlivo otočený o 90 stupňov v niektorom zo smerov s ohľadom na podnos pod ním. Každý podnos bude sedieť vyššie, ak sú v polohe na sušenie potravín. Pre jednoduchú uskladnenie, stačí opäť otočiť každý podnos o 90° v niektorom smere, pokiaľ nebudú všetky podnosy usadené vo svojej spodnej polohe.
SUŠENIE
Pripravte si potraviny, ktoré chcete sušiť ich nakrájaním na tenké a rovnaké tvary a veľkosti. Potom poukladajte potraviny na podnosy. Uistite sa, či je dostatočne voľný priestor medzi každým kúskom pokrmu na zaistenie cirkulácie vzduchu.
Umiestnite každý z podnosov na základňu do polohy, ktorá umožňuje viac priestoru na sušenie.
Položte kryt na sušičku. V priebehu sušenia, by mal byť kryt vždy na spotrebiči. Pripojte a zapnite spotrebič stlačením tlačidla ON/OFF. Stlačením tlačidla TEMP nastavte teplotu. Teplota je zobrazená na LCD displeji v
stupňoch. Teplotný rozsah je od 32 stupňov Celzia do 70 stupňov Celzia. Časovač nastavte stlačením tlačidla TIME. Rozsah časovača je od 1 hodiny do 12 hodín a
55 minút. Teplotu a čas upravíte stláčaním tlačidla + (plus) a – (mínus). Keď čas vyprší, spotrebič sa automaticky vypne. Kedykoľvek v priebehu cyklu sušenia,
môžete vypnúť spotrebič stlačením tlačidla ON/OFF. Odpojte spotrebič. Pred uložením, nechajte jedlo úplne vychladnúť.
PODNOSY
Kry a podnosy sušičky sa ľahko čistia. Jednoducho ich na niekoľko minút namočte do teplej vody s jemným čistiacim prostriedkom. Mäkkou kefkou uvoľnite časti potravín, ktoré odolávajú zmäkčeniu namočením. Neumývajte žiadne časti drsnými špongiami, abrazívnymi čističmi, alebo ostrým náradím, pretože by mohli poškodiť povrch. Podnosy je možné umývať v umývačke riadu.
UPOZORNENIE: Umiestnite podnosy do horného koša umývačky, vyberte pred cyklom sušenia alebo použite nastavenie umývačky bez tepelného sušenia. Nedodržanie niektorého z vyššie uvedených odporúčaní môže spôsobiť deformáciu podnosov, čo bude mať za následok nesprávnu prevádzku sušičky.
7
ZÁKLADŇA
Základňa vašej sušičky obsahuje všetky pohyblivé mechanické časti a elektrické komponenty, takže pri čistení použite správnu starostlivosť. Pred čistením sa uistite, či je základňa odpojená od elektrickej zásuvky. Vyčistite základňu pomocou vlhkej tkaniny. Nepoužívajte na základňu žiaden typ chemických čističov.
PREDBEŽNÉ OPATRENIA
Pri sušení potravín dodržiavajte tieto bezpečnostné opatrenia:
• Predmanipuláciousakýmikoľvekpotravinami,sidôkladneumyteruky.
• Uistitesa,čisúvšetkynástroje,nádobyadoskynakrájaniedôkladnevyčistenépred
ich použitím.
• Dôkladnevyčistitevšetkypodložkynakrájaniea/alebopracovnéplochy.
• Povysušení,uložtevysušenépotravinydochladničkyalebomrazničky.
• Pootvoreníuzavretýchnádobsosušenýmipotravinami,skonzumujtetietopotraviny
hneď ako to bude možné. Ak je v skladovacej nádobe so sušenými potravinami pleseň, musí byť vyhodená celá nádoba.
• Otvorenénádobysosušenýmipotravinamitesneuzavriteaodložtedochladničkyna
zachovanie ich čerstvosti a kvality.
• Nesuštepotraviny,ktorébolipripravenésalebomarinovanévalkohole.
• Nepoužívajtepodnosyvbežnejrúrealebosakýmkoľvekinýmspotrebičom.
• Vždypoužitevšetkých5podnosovprisušenísvašousušičkou,ajkeďjejedenalebo
viacero podnosov prázdnych.
VŠEOBECNÉ ZÁSADY SUŠENIA
UPOZORNENIE: Pri spracovaní surového mäsa akéhokoľvek druhu, vyčistite a dezinkujte všetky varné a prípravné povrchy, nástroje a krájacie podložky pred a po ich použití.
Experimentujte s rôznymi teplotami sušenia a hrúbkami mäsa alebo produktov. Sami zistíte, čo je najlepšie pre vaše konkrétne potreby a požiadavky. Použite nasledujúce pokyny:
1. Na výrobu kvalitne sušeného produktu, je potrebné pracovať rýchlo pri príprave
potravín na sušenie.
2. Uistite sa, či sú všetky potraviny rozložené rovnomerne na podnosoch a v
jednotlivých vrstvách. Ak nevenujete pozornosť zabráneniu prekrývaniu potravín, budú oblasti, ktoré sa prekrývajú, schnúť dvakrát ak dlho.
3. Potraviny vložené vo vašej sušičke je potrebné sušiť nepretržite pri odporúčaných
teplotách. Nevypínajte vašu sušičku, pokiaľ nie sú vysušené všetky potraviny. Nenechávajte čiastočne vysušené potraviny na podnosoch, pretože to vedie k ich znehodnoteniu.
4. Nepridávajte ďalšie potraviny na sušenie k už čiastočne vysušeným potravinám.
Spomalí sa tak rýchlosť sušenia pre oba produkty.
8
Pravidelne kontrolujte každý podnos pre správne usušenie potravín. Vyberte potraviny, ktoré už dosiahli správne vysušenie, utrite ich papierovou utierkou na odstránenie prebytočného tuku a potom ich uložte do čistej suchej nádoby a do vašej chladničky, počas čakania na pripomienku toho, kým budú potraviny hotové.
VOĽBA POTRAVÍN NA SUŠENIE
Zvoľte produkty najvyššej kvality na vrchole zrelosti a chuti. Dôkladným umytím odstráňte nečistoty, prach a hmyz. Odrežte a vyhoďte všetky pomliaždené a poškodené časti.
PLNENIE PODNOSOV
Ukladajte kúsky potravín rovnomerne na podnosy. Neprekrývajte kúsky potravín, pretože by ste tak predĺžili čas sušenia a ostanú tak čiastočne sušené časti potravín. Keď je naplnený každý podnos, umiestnite ho do sušičky na začatie sušenia.
ČAS SUŠENIA
Časy sušenia sa môžu a budú meniť, v závislosti na druhu potravín, množstve potravín a ich hrúbke a rovnomernosti rezov. Medzi ďalšie faktory, ktoré ovplyvňujú čas sušenia, bude množstvo vody v potravinách, vlhkosť a teplota miestnosti a nadmorská výška. Časy sušenia sa môžu taktiež značne líšiť zo dňa na deň, v závislosti na vlhkosti vzduchu. Uchovávajte si záznamy, ktoré vám pomôžu predvídať časy sušenia pre konkrétne potraviny.
TEPLOTA SUŠENIA
Skutočná teplota potravín zostane o 10 °C až 7 °C nižšia ako je teplota v miestnosti pre prvé hodiny v sušičke.
ODPORÚČANÉ TEPLOTY SUŠENIA
Mäso a hydina ....................................................................................................... Najvyššie nastavenie
Ryby ........................................................................................................................................ 54 °C až 60 °C
Ovocie a zelenina ............................................................................................................... 54 °C až 60 °C
Bylinky, korenie, orechy a semiačka ............................................................................ 32 °C až 38 °C
9
SPRÁVNE SUŠENIE
WILD GAME JERKY - SUŠENÉ NA NAJVYŠŠEJ HODNOTE
Jerky je obľúbené občerstvenie pre každého - v škole, na obed, na cestách alebo len tak kdekoľvek! Je vyrobené korenením chudého, surového mäsa z diviny v soľnej zmesi (kúre) a marináde, ktoré je potom sušené bez varenia. Hotový jerky výrobok je bokatý na bielkoviny a niekedy je dobrý ako samostatný pokrm, alebo ako pikantný základ do polievok a dusených pokrmov.
V prípade prípravy mäsa z diviny, zmrazte mäso na najmenej 60 dní na 0 °C alebo nižšiu teplotu skôr, ako pristúpite k sušeniu, čo slúži ako prevencia proti parazitom, ktorých nositeľmi dané zvieratá mohli byť. Potom čiastočne rozmrazte mäso, nakrájajte ho na 6 cm až 9 cm hrubé a 15 cm dlhé prúžky. Je jednoduchšie krájať čiastočne zmrazené mäso na výrobu jerky. Narežte mäso s rovnakou hrúbkou, tak aby bolo na jeho sušenie potrebné rovnaké množstvo času. Pri výrobe jerky bude najlepšie, ak nakrájate prúžky naprieč svalovým vláknam, vďaka čomu sa bude ľahšie rozpadať a žuť.
Pridajte lahodnú Eastman Outdoors® jerky marinádu a korenie, ktoré sú k dispozícii v širokej palete chutí alebo použite svoju vlastnú marinádu na minimálne 4 až 8 hodín v chladničke predtým, ako začnete sušenie. Čím dlhšie budete mäso marinovať, tým chutnejšie bude jerky. Ak používate svoj vlastný recept, nezabudnite použiť marinádu a korenie, ktoré zahŕňa soľ (dusitan sodný), aby ste zabránili množeniu baktérií v počiatočných fázach sušenia.
Môžete urobiť vynikajúce jerky z mäsa z diviny, pomocou sady Eastman Outdoors® Jerky and Sausage Gun Kit a našej širokej škály chutných koreniacich zmesí.
Pri výrobe jerky z mäsa z diviny sa uistite, či je sušené na nastavení s najvyššou teplotou. Niekoľkokrát utrite jerky čistou papierovou utierkou v priebehu cyklu sušenia, na odstránenie tukov, ktoré sa nahromadia na povrchu jerky. Pri vyberaní jerky z podnosov sušičky, zabaľte plátky do papierových utierok tak, aby mohol byť absorbovaný prebytočný tuk, čo prispeje k zvýšeniu trvanlivosti pri skladovaní.
UPOZORNENIE: Nakoniec po dokončení sušenia, zahrejte všetky plátky mäsa vo vašej rúre pri minimálnej teplote 74 °C na najmenej 30 minút, čo slúži ako prevencia proti parazitom ako je napríklad salmonela.
10
JERKY S POUŽITÍM MÄSA ALEBO HYDINY - SUŠENÉ NA NAJVYŠŠEJ HODNOTE
Jerky je možné taktiež vyrobiť z rôznych iných druhov mäsa a hydiny. Pri nákupe mäsa na jerky, vyberte čerstvo porazené a chudé mäso s minimálnym mramorovaním (tukom), pretože tuk má tendenciu v priebehu skladovania žltnúť. Z kúska chudého ank steaku alebo round steaku je možné vyrobiť vynikajúce jerky.
Na výrobu jerky z mletého mäsa, vyberte čerstvo zomleté 85% až 90% chudé mleté mäso. Jerky z mletého mäsa sa vyrába jednoduchšie, rýchlejšie schne a je oveľa lacnejšie a jednoduchšie sa žuje, ako plátky jerky.
Pridajte lahodnú Eastman Outdoors® jerky marinádu a korenie alebo svoju vlastnú marinádu na minimálne 4 až 8 hodín v chladničke predtým, ako začnete sušenie. Čím dlhšie budete mäso marinovať, tým chutnejšie bude jerky. Ak používate svoj vlastný recept, nezabudnite použiť marinádu a korenie, ktoré zahŕňa soľ (dusitan sodný), aby ste zabránili množeniu baktérií v počiatočných fázach sušenia.
Nezabudnite sušiť mäso a hydinu s nastavením najvyššej teploty.
UPOZORNENIE: Nakoniec po dokončení sušenia, zahrejte všetky plátky mäsa vo vašej rúre pri minimálnej teplote 74 °C na najmenej 30 minút, čo slúži ako prevencia proti parazitom ako je napríklad salmonela.
SKLADOVANIE VÁŠHO JERKY
Jerky, ktoré nie sú uložené v chladničke, začne žltnúť pri izbovej teplote po uplynutí 3 až 4 týždňov. Uložte ho do chladničky alebo mrazničky pri dlhodobom uskladnení, alebo dovtedy, pokiaľ nebudete pripravení na jeho konzumáciu. Ak sa vo vnútri plastového vrecka alebo nádoby vytvorili nejaké kryštály ľadu, vložte jerky do suchej nádoby. Ak je jerky dôkladne vysušené, vydrží niekoľko týždňov bez uskladnenia v chladničke. Všetky druhy jerky musia byť dostatočne vysušené, aby sa zabránilo tvorbe plesní. Ak nájdete v balení jerky pleseň, musíte vyhodiť obsah celej nádoby.
SUŠENIE RÝB - SUŠENIE PRI TEPLOTE 54 °C AŽ 60 °C
Chudú vykostenú rybu je možné použiť na jerky. Môžete taktiež sušiť vykostené tučné ryby, ale nebude ich možné skladovať pri izbovej teplote dlhšie ako jeden týždeň. Rybie jerky by mali obsahovať približne 15% vlhkosti, keď sú úplne vysušené. Budú ohybné a pevné. Ak máte nejaké pochybnosti ohľadom vysušenia, odložte ryby do chladničky alebo mrazničky, aby sa zabránilo ich znehodnoteniu.
Vysušiť je možné aj predtým tepelne pripravené ryby, hoci budú mať inú chuť ako rybie jerky vyrobené z čerstvých rýb. Na sušenie vyberte čerstvé a chudé ryby.
11
Ak ste nachytali ryby, čo najskôr ich vyčistite a vykostite a uložte do ľadu dovtedy, pokiaľ nebudete pripravený na ich sušenie. Ak ste ryby kúpili, uistite sa, či sú čerstvé a neboli predtým zmrazené. Jerky vyrobené z predtým zmrazených rýb, budú horšiu chuť, ako jerky vyrobené z čerstvých rýb.
Narežte ryby na 6 cm až 9 cm hrubé prúžky. Marinujte ich vo svojej vlastnej obľúbenej marináde. Ak používate svoj vlastný recept, nezabudnite použiť najmenej 1-1/2 až 2 čajové lyžičky soli (dusitan sodný) na 1/2 kg čerstvých rýb. Soľ spomaľuje rast baktérií na povrchu v priebehu počiatočných fáz sušenia. Marinujte najmenej 4 až 8 hodín v chladničke tak, aby ryby nasali soľ a korenie.
Sušte prúžky rýb pri teplote 54 °C až 60 °C dovtedy, pokiaľ nebudú pevné a suché, ale nebudú sa rozpadať. Nemali byť na nich byť žiadne vlhké škvrny.
OVOCIE - SUŠENIE PRI TEPLOTE 54 °C AŽ 60 °C
Ovocie dôkladne poumývajte a odstráňte a vyrežte akékoľvek nedokonalosti. Odstráňte šupky (v prípade potreby), stonky a semená. Rozpoľte alebo nakrájajte na 0,6 až 1,27 cm krúžky alebo plátky. Niektoré ovocie má prirodzenú ochrannú vrstvu vosku, ako je napríklad hrozno, čučoriedky, brusnice, atď. Ak chcete sušiť toto ovocie celé, najskôr ho ponorte na 1 až 2 minúty do vriacej vody. Vďaka tomu bude šupka oveľa porézna, pretože dôjde k odstráneniu prirodzenej ochrannej vrstvy vosku a skráti sa tak čas sušenia.
ZELENINA - SUŠENIE PRI TEPLOTE 54 °C AŽ 60 °C
Zeleninu dôkladne poumývajte a vyrežte a vyhoďte všetky chyby. Zeleninu ošúpte, orežte, zbavte jadier a/alebo nakrájajte. Zeleninu rozpoľte alebo nakrájajte na 0,6 až 1,27 cm krúžky alebo plátky.
Väčšina zeleniny musí byť pred sušením blanšírovaná a to buď naparením vo vriacej vode alebo v sporáku, či mikrovlnnej rúre. Blanšírovanie spomaľuje činnosť enzýmov, ktoré pokračujú v činnosti v priebehu sušenia a skladovania.
Naparte zeleninu dovtedy, pokiaľ nebude úplne zohriata, ale nie uvarená. Zvyčajne ide o 1/3 času potrebného na uvarenie zeleniny. Zelenina by mala byť stále chrumkavá. Vysušte ju a ihneď umiestnite na podnosy.
Na blanšírovanie zeleniny je taktiež možné použiť mikrovlnnú rúru. Pripravte ju rovnakým spôsobom, ako pri parnom blanšírovaní. Umiestnite zeleninu do nádoby vhodnej pre mikrovlnné rúry, zakryte a varte na vysokom výkone približne 1/2 času potrebného na úplné uvarenie čerstvej zeleniny. Vysušte a ihneď poukladajte na podnosy.
12
Poukladajte blanšírovanú zeleninu na podnosy sušičky, pričom sa uistite, či vzduch môže voľne prúdiť medzi jednotlivými kúskami. Pri zelenine, ako je kukurica alebo hrášok, ktorá má tendenciu sa zhlukovať, túto zeleninu občas premiešajte, aby sa mohol vzduch dostať ku všetkým kúskom.
Zelenina sa suší dovtedy, pokiaľ nie je chrumkavá, tuhá alebo krehká. Po sušení ju ihneď zabaľte, aby sa zabránilo absorpcii vlhkosti zo vzduchu.
PRESKÚŠANIE VYSUŠENIA
Potraviny je potrebné kontrolovať počas záverečných fáz sušenia, aby sa zabránilo ich nadmernému vysušeniu. Nadmerne vysušené potraviny stratia kvalitu v štruktúre, výživových hodnotách a chuti. Pri preskúšaní vysušenia, vyberte kúsok potraviny, nechajte ju vychladnúť a prstami vyskúšajte vysušenie. Použite nasledujúce pokyny:
1. Jerky by malo byť tvrdé, ale nie krehké.
2. Sušené ryby by mali byť tvrdé, ale nie krehké. Ryby s vysokým obsahom tuku sa
môžu zdať stále ako vlhké, vzhľadom na vysoký obsah oleja.
3. Ovocie by malo byť ohybné a pevné, bez škvŕn vlhkosti. Rozlomte ovocie na
polovicu, odštipnite a sledujte, či sa pozdĺž zlomu vyskytnú kvapky vlhkosti. Ak sa nevyskytne žiadna vlhkosť, potom je ovocie dostatočne suché na uskladnenie.
4. Zelenina by mala byť pevná alebo chrumkavá.
USKLADNENIE VYSUŠENÝCH POTRAVÍN
Skladovací priestor by mal byť chladný, suchý a čo najtmavší. Čím tmavší a chladnejší je skladovací priestor, tým dlhšie sušené potraviny vydržia so zachovaním dobrej kvality a nutričných hodnôt.
Ideálna skladovacia teplota pre sušené potraviny je pod bodom mrazu až 16 °C. Ideálnym skladovacím miestom je mraznička alebo chladnička, hlavne na uskladnenie sušeného mäsa, rýb a zeleniny.
Všetky sušené potraviny by mali byť uložené v čistých, suchých a vzduchotesných nádobách odolných voči vlhkosti. Zabaľte všetky sušené potraviny ihneď potom, ako ich poutierate papierovou utierkou, aby tak vsiakol všetok prebytočný olej. Zabalenie sušených potravín ihneď po ich vysušení pomáha predchádzať kontaminácii potravín. Opätovná hydratácia spôsobená vlhkosťou sa môže vyskytnúť rýchlo po vysušení.
Prístroje na domáce vákuové balenie sú ideálne na balenie sušených potravín. Môžu výrazne troj- až štvornásobne predĺžiť životnosť sušených potravín.
Neskladujte ovocie a zeleninu dohromady v jednej skladovacej nádobe, pretože by medzi nimi mohlo dôjsť k prenosu chutí a vlhkosti.
13
ZÁRUČNÉ PODMIENKY
Záruka na tento spotrebič predstavuje 24 mesiacov od dátumu zakúpenia. Nárok na záruku je možné uplatniť len po predložení originálu dokladu o zakúpení výrobku (paragón, faktúra) s typovým označením výrobku, dátumom predaja a čitateľnou pečiatkou predajcu. Záruka zahŕňa výmenu alebo opravu častí spotrebiča, ktoré sa poškodia z dôvodu porúch vo výrobe spotrebiča. Po uplynutí záručnej doby bude spotrebič opravený za poplatok. Výrobca nezodpovedá za poškodenia alebo úrazy osôb, zvierat z dôvodu nesprávneho použitia spotrebiča a nedodržania pokynov v návode na obsluhu. Výrobok je určený výhradne ako domáci spotrebič pre použitie v domácnosti. Zmluvná záruka je 6 mesiacov, ak je kupujúci podnikateľ - fyzická osoba a spotrebič kupuje pre podnikateľskú činnosť alebo komerčné využitie. Záruka sa znižuje podľa občianskeho zákonníka na 6 mesiacov pre: žiarovky, batérie, kremíkové a halogénové trubice.
Záruka sa nevzťahuje na
- akékoľvek mechanické poškodenie výrobku alebo jeho časti
- na chyby spôsobené nevhodným zaobchádzaním alebo umiestnením.
- ak je zariadenie obsluhované v rozpore s návodom, prípadne zásahom neoprávnenej osoby.
- nesprávne používaný, skladovaný alebo prenášaný.
- na záruku 24 mesiacov sa nevzťahujú opravy, napríklad: výmena žiarovky, trubice, čistenie a odvápňovanie kávovarov,
žehličiek, zvlhčovačov, atď. Tu bude účtované servisom za zmluvnú cenu.
- ak nebude pri kontrole zariadenia zistená žiadna porucha alebo nebudú splnené záručné podmienky, uhradí režijné
náklady spojené s kontrolou alebo opravou výrobku kupujúci.
- zákazník stráca záruku pri používaní výrobkov na profesionálnej alebo inej zárobkovej činnosti v prevádzkach.
- porucha bola spôsobená vonkajšími a živelnými podmienkami (napr. poruchami v elektrickej sieti alebo bytovej inštalácii).
- záruka sa netýka poškodenia vonkajšieho vzhľadu alebo iných, ktoré nebránia štandardnej obsluhe.
Ak tovar pri uplatňovaní poruchy zo strany spotrebiteľa bude zasielaný poštou alebo prepravnou službou, musí byť zabalený v obale vhodnom pre prepravu tak, aby sa zabránilo poškodeniu výrobku.
Zodpovedný zástupca za servis pre SR
ČERTES SK, s.r.o. Pažite č. 42 010 09 Žilina tel./fax: +421 41 5680 171, 5680 173 mobil: +421 905 259213 +421 907 241912 Pracovná doba Po-Pia. 9:00 - 15:00 e-mail: certes.sk@gmail.com certes@eslovakia.sk
Záručný list
Tento oddiel vyplňte prosím paličkovým písmom a priložte k výrobku.
Odosielateľ: .......................................................................................................................................
Priezvisko/meno: ................................................................................................................................
Štát/PSČ/obec/ulica: ..........................................................................................................................
Telefónne číslo: ..................................................................................................................................
Číslo/označenie (tovaru) položky: ......................................................................................................
Dátum/miesto predaja: .......................................................................................................................
Popis poruchy: ...................................................................................................................................
.............................................................................................................................................................
Dátum/podpis: .....................................................................................................................................
Záruka sa nevzťahuje.
Zašlite prosím neopravený výrobok za cenu poštovného späť.
Informujte ma, koľko budú predstavovať náklady. Opravte výrobok za úhradu.
1
Informácie o likvidácii opotrebovaného elektrického zariadenia
(súkromné domácnosti)
Tento symbol na produktoch a/alebo na priložených dokumentoch znamená, že sa pri likvidácii nesmú elektrické a elektronické zariadenia miešať so všeobecným domácim odpadom. V záujme správneho obhospodarovania, obnovy a recyklácie odvezte, prosím, tieto produkty na určené zberné miesta, kde budú prijaté bez poplatku. V niektorých krajinách je možné tieto produkty vrátiť priamo miestnemu maloobchodu v prípade, ak si objednáte podobný nový výrobok. Správna likvidácia týchto produktov pomôže ušetriť hodnotné zdroje a zabrániť možným negatívnym vplyvom na ľudské zdravie a prostredie, ktoré môžu inak vzniknúť v dôsledku nesprávneho zaobchádzania s odpadom. Bližšie informácie o najbližšom zbernom mieste získate na miestnom úrade. V prípade nesprávnej likvidácie odpadu môžu byť uplatnené pokuty v súlade s platnou legislatívou.
Pre právnické osoby v Európskej únii
Ak potrebujete zlikvidovať opotrebované elektrické a elektronické zariadenia, bližšie informácie získate od svojho miestneho predajcu alebo dodávateľa.
Informácie o likvidácii v krajinách mimo Európskej únie
Tento symbol je platný len v Európskej únii. Ak si želáte zlikvidovať toto zariadenie, obráťte sa na miestny úrad alebo predajcu a poinformujte sa o správnom spôsobe likvidácie tohto typu odpadu.
Dovozca:
PRIVEST s.r.o.
Na Zlatnici 301/2
Praha 4, PSČ 147 00
www: www.privest.cz
Email: info@privest.cz
Telefon: (+420) 241 410 819
Przed rozpoczęciem użytkowania urządzenia przeczytaj uważnie i upewnij się, czy rozumiesz wszystkie instrukcje i ostrzeżenia.
2
Loading...
+ 68 hidden pages