Greisinger GMK 210 User guide [cs]

Přepínač hloubky
Měřič vlhkosti materiálu GMK 210
Obj. č.: 12 34 23
Vážení zákazníci,
a k jeho obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod k obsluze.
Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Účel použití
Přístroj je učen pro měření vlhkosti materiálu (%u) a obsahu vody (%w) v materiálech s rovným povrchem a tloušťkou minimálně 10 mm. Kromě toho můžete s přístrojem v režimu „detektor“ velmi rychle a pohodlně najít vlhká místa se zobrazením relativní hodnoty na displeji [číslice]. K měření dochází přes izolovanou měřící plochu na zadní straně přístroje. Přístroj je vhodný pro měření následujících materiálů:
Dřevo
Vytvrzený sklolaminát (GRP)
Přístroj je určen speciálně k zjišťování vlhkosti plavidel, obytných vozů a karavanů. Pro zjišťování vlhkosti stavebních materiálů doporučujeme používat měřicí přístroj GMK 100, který je určen k měření dřeva, omítek, podlahových a podkladových potěrů, atd.
Rozsah dodávky
Přístroj GMK 210 Baterie 9 V Návod k obsluze
Ovládací prvky a zobrazení na displeji
Prvky displeje
1. Hlavní zobrazení - zobrazení aktuální vlhkosti materiálu (%u) nebo obsahu vody (%w)
2. Zobrazení charakteristiky materiálu - označení zvolené charakteristiky materiálu
3. Vyhodnocení vlhkosti - zobrazení hodnoty vlhkosti pomocí sloupcového grafu
4. HLD - přidržení naměřené hodnoty na displeji
Ovládací prvky
1. Tlačítko on/off: Dlouhé stisknutí - vypnutí přístroje
2. Sort (nahoru): Výběr charakteru materiálu - posun nahoru
3. Hold: Krátké stisknutí - aktivace funkce přidržení
Tlačítka 2 + 3 současně = Sort (dolů)
měření: (na pravé straně)
Krátké stisknutí - aktivace podsvícení (viz níže část "Nastavení přístroje").
(viz níže část "Vlastnosti a materiály"). (na displeji se zobrazí HLD).
Stiskněte a 2 sekundy přidržte - funkce vynulování (viz níže část "Funkce vynulování"). Výběr druhu materiálu - posun dolů (viz níže část "Vlastnosti a materiály").
Posunutí nahoru: hloubka měření asi 10 mm (d 10). Posun dolů: hloubka měření asi 25 mm (d 25) Po změně hloubky měření se na displeji krátce zobrazí "d 10" (pro hloubku 10 mm) nebo "d 25" (pro hloubku 25 mm).
Plocha měření: na zadní straně
Zadní strana přístroje:
Celý tmavě šedý povrch musí ležet na měřeném materiálu bez jakýchkoli vzduchových bublin mezi přístrojem a plochou materiálu.
Oblasti "10 mm" (tmavě šedá) a "25 mm" (bílá) označují místa, pod kterými se koncentruje měření.
Uvedení do provozu
Zapněte přístroj tlačítkem . Po proběhnutí testu jednotlivých částí se na displeji zobrazí informace, které se týkají nastavení přístroje: S. 10 Pokud se aplikuje úprava sklonu pro 10 mm měření (viz níže část "Seřízení přístroje"). S. 20 Pokud se aplikuje úprava sklonu pro 25 mm měření (viz níže část "Seřízení přístroje"). P.oF Pokud je aktivní funkce automatického vypnutí (viz níže část "Nastavení přístroje"). Následně je přístroj připraven k použití.
Základy měření
d 45 Dř
evo, hustota = 450 kg/m
3
d 60 Dřevo, hustota = 600 kg/m
3
d 75 Dřevo, hustota = 750 kg/m
3
d 90 Dřevo, hustota = 900 kg/m
3
GrP GRP (tvrzený sklolaminát)
Plocha a hloubka měření
Přístroj provádí měření pomocí elektrického pole (kapacitní měřící metoda), které se šíří ze zadní strany směrem dolů. Hloubku měření lze měnit pomocí posuvného přepínače přibližně mezi 10 mm a 25 mm.
Pohled z boku: Pole měření a hloubka průniku do materiálu když je přepínač nastaven na "10 mm"
Pohled z boku: Pole měření a hloubka průniku když je přepínač nastaven na "25 mm" Označení specifikace hloubky průniku do materiálu 10 mm a 25 mm představuje pouze přibližnou
hodnotu. Skutečná hodnota hloubky měření je tím větší, čím je měřený materiál vlhčí. Proto pokud nastavíte přepínač na 25 mm, bude se ve velmi mokrém materiálu měřit oblast, která je hlubší než 25 mm. Označená plocha na zadní straně přístroje označuje místa, pod kterými se koncentruje měření.
POZOR: Pro přesné výsledky měření musí být přístroj přiložen k materiálu nejen místem s vyznačenou plochou, ale celým povrchem zadní strany. Pokud jsou mezi přístrojem a měřeným materiálem nějaké vzduchové bubliny, bude naměřena hodnota nižší, než je skutečná vlhkost.
Níže je uvedeno několik příkladů měření, která jsou nepřesná. (Ve všech případech bude naměřená hodnota příliš nízká):
Špatně: nerovný povrch Špatně: nepravidelný povrch Špatně: příliš tenký materiál (extrémní příklad)
Hodnocení stavu vlhkosti („WET“ – „MEDIUM“ – „DRY“)
Kromě zobrazení naměřené hodnoty je stav vlhkosti vyhodnocován ještě pomocí sloupcového grafu a zvukovým signálem (pokud je aktivován, viz níže část "Nastavení přístroje"). Při většině způsobů použití přístroje lze proto rozhodnutí "mokrý, nebo suchý" udělat snadno a pohodlně a není potřeba jej komplikovaně zjišťovat pomocí odborné literatury a tabulek.
Zobrazení stavu vlhkosti má však pouze orientační hodnotou a pro definitivní vyhodnocení se musí brát do úvahy další faktory, jako další způsob použití měřeného materiálu. Přístroj nedokáže plně nahradit znalosti zkušených odborníků a technických expertů.
Správný způsob uchopení přístroje
Pokud nebudete držet přístroj správně, bude naměřená hodnota ovlivněna obsahem vody v ruce. Nejlepších výsledků dosáhnete, když přístroj položíte, nebo ho budete držet způsobem, který je zobrazen na obrázku č. 3.
Obr. 1: Špatné držení Obr. 2: Položený přístroj - OK! Obr. 3: Správný způsob držení!
Vlhkost u a obsah vody w
V závislosti na použití přístroje zjišťujeme buď vlhkost měřeného materiálu (u), nebo obsah vody v materiálu (w). Truhlář, nebo tesař běžně potřebuje měřit vlhkost materiálu (u), (ve vztahu k suché hmotě).
Měření obsahu vody w se běžně používá při hodnocení stavu palivového materiálu (např. dřevěné brikety). Můžete si vybrat, jestli budete přístroj používat k měření vlhkosti materiálu, nebo k měření obsahu vody (viz níže část "Nastavení přístroje").
Vlhkost materiálu u (ve vztahu k suché hmotnosti) – doporučované nastavení
Vlhkost materiálu u [%] = ((celková hmotnost materiálu - hmotnost suchého materiálu) / hmotnost suchého materiálu) * 100 nebo vlhkost materiálu u [%] = hmotnost vody v materiálu / hmotnost suchého materiálu * 100
Vlhkost materiálu u se udává v procentech (někdy se používají % atro, váhová procenta). Příklad: 1 kg mokrého dřeva, které obsahuje 500 g vody, má vlhkost 100%.
Obsah vody w (= vlhkost ve vztahu k celkové hmotnosti)
Obsah vody w [%] = ((celková hmotnost materiálu - hmotnost suchého materiálu) / celková hmotnost materiálu) * 100 nebo obsah vody w [%] = (hmotnost vody v materiálu / celková hmotnost materiálu) * 100
Měrnou jednotkou je % w. Příklad: 1 kg mokrého dřeva, které obsahuje 500 g vody, má obsah vody 50%.
Charakteristiky a materiály
Materiál rEF Referenční charakter
d 50 Dřevo, hustota = 500 kg/m3 d 55 Dřevo, hustota = 550 kg/m3
d 65 Dřevo, hustota = 650 kg/m3 d 70 Dřevo, hustota = 700 kg/m3
d 80 Dřevo, hustota = 800 kg/m3 d 85 Dřevo, hustota = 850 kg/m3
d 95 Dřevo, hustota = 950 kg/m3 d 99 Dřevo, hustota = 1 000 kg/m3
ISO Lehké izolační materiály, např. polystyrén) Seznam různých druhů dřeva s označením jejich charakteristiky (ve tvaru d.xx) najdete níže v příloze.
A. Změnu charakteristiky materiálu volíte následujícími tlačítky:
Výběr materiálu směrem nahoru stiskněte: Pro výběr materiálu směrem dolů stiskněte současně tlačítka .
Použití nesprávného označení charakteristiky materiálu povede k chybným výsledkům měření!
Funkce vynulování
Pro dosažení co nejlepších výsledků měření se doporučuje pravidelně používat funkci nulování, tj. nastavit přístroj na nulovou hodnotu: Držte přístroj ve vzduchu a podržte 2 sekundy stisknuté tlačítko "Hold", jak ukazuje obrázek vpravo. Pokud je nastavení nulového bodu v pořádku, lze přístroj dále nastavit pomocí charakteristiky "rEF". Pokud přístroj ukazuje ve vzduchu u vlastností "rEF" hodnotu, která je menší než 0,5, nebo vyšší než 0,5, nebo se ukazuje blikající čárka „-", musíte spustit funkci vynulování.
Dejte pozor, abyste neovlivňovali nulování rukama. Nejlepší způsob jak toho dosáhnout ukazuje výše uvedený obrázek.
POZN.: Při použití funkce vynulování displeje přístroj GMK 210 provede současně nastavení nulového bodu pro obě hloubky měření, tj. 10 mm i 25 mm.
Provozní režimy: „Režim Měření“ a „Režim detektoru“
Přístroj má 2 provozní režimy:
1. Měření (nastavení dEt oF)
2. Detektor (relativní měření s nastavitelnou mezní hodnotou upozornění: dEt on) Režimy lze přepínat v menu nastavení.
Režim měření
V režimu měření (nastavení: dEt oF) lze přesně měřit materiály v absolutních jednotkách (%u, nebo %w). Vyhodnocení se zobrazuje ve formě grafu nebo akustické signalizace.
Režim detektoru
V režimu detektoru (nastavení dEt on; pevně daný výběr materiálu: „dEt“ = referenční křivka) můžete velmi pohodlně vyhledat vlhká místa při nastavení vysokého rozlišení a volitelné mezní hodnoty („dEt SCL) v kovových materiálech, v sloupech pod sádrokartonem, atd. Měření je relativní (jen číslice bez jednotek).
Pokud vyberete režim detektoru (nastavení dEt on), měli byste si zvolit vhodnou mezní hodnotu pro akustickou signalizaci (= sensitivity „dEt SCL“), příklady:
Vyhledávání v materiálu pod sádrokartonem: 10
Vyhledávání problematických míst v trupu lodi: 10
Vyhledávání v dřevěných nebo kovových sloupech pod sádrokartonem 5
Nastavením mezní hodnoty se určuje maximální zobrazovaná hodnota vlhkosti, při které se ozve akustická signalizace.
Postup: Položte přístroj na referenční bod (suchý), stiskněte a podržte tlačítko „hold“, dokud se displej nevynuluje na 0.0 (asi 2 sekundy). Pomalu pohybujte přístrojem po ploše > když se detekuje místo se zvýšenou vlhkostí, změní se hodnota na displeji a kromě toho je tato skutečnost signalizována akusticky a grafickým zobrazením.
Další způsoby upozornění v režimu detektoru:
Nastavení přepínače hloubky na 10 mm: Blikající displej ukazuje, že v hloubce 25 mm je vlhkost mnohem vyšší, než ukazuje hodnota na displeji.
Nastavení přepínače hloubky na 25 mm: Blikající symbol ukazuje, že v hloubce 10 mm je mnohem vyšší vlhkost, než ukazuje hodnota na displeji.
Měření dřeva
Podle tabulky v příloze A si vyberte materiál, který odpovídá druhu dřeva, které chcete měřit. Příklad: Chcete-li měřit Borovici lesní ((Pinus sylvestris) potom zvolíte charakteristiku d. 50. Nejlepších výsledků dosáhnete, pokud budete měřit co nejvíc kolmo přes strukturu let dřeva (viz obrázek vpravo). Neohoblovaný a nerovný povrch způsobí, že výsledky měření budou příliš nízké!
POZNÁMKA.: Dřevo je přírodním produktem Jeho hustota kolísá podle vzrůstu stromu a jeho vad (suky, pukliny, smolníky atd.). Může to vést k chybám v měření až do několika %u, protože měření je závislé na hustotě dřeva. Pokud druh dřeva, který chcete měřit, nenajdete v příloze A, musíte znát jeho hustotu (v suchém stavu): například dřevo s hustotou 0,68 kg/dm3 se měří podle charakteristiky d.70 (přibližná skutečná hustota nejbližší charakteristiky 0,52 = d.50, 0,53 = d.55).
Měření jiných materiálů
V přístroji nejsou uloženy charakteristiky pro všechny materiály. Ale i když se charakteristika materiálu nenachází v paměti přístroje, můžete provádět průkazná relativní měření. K tomuto účelu doporučujeme použít referenční charakteristiku "rEF" (pouze číselná hodnota, úmyslně bez hodnot %u a %w). Pokud například chcete vyhodnotit škodu způsobenou vodou, můžete změřit úplně suché místo a poté místo, které je evidentně mokré (identifikovatelné podle mokrých skvrn, tvoření plísní a solních výkvětů, atd.). Poté můžete s těmito místy porovnat další naměřené hodnoty a dostanete obrázek šíření vlhkosti na měřené ploše, nebo příčinu pronikání vlhkosti.
Nepotřebujete k tomu absolutní hodnoty (%u, nebo %w). POZNÁMKA.: Vezměte do úvahy, že výsledné hodnoty měření mohou být také ovlivněny kompozicí
měřeného materiálu (dutiny, cementové spáry, výztuhy, atd.).
Hodnocení vlhkosti v obytných automobilech a v karavanech
V správně používaných obytných vozech a v karavanech, které jsou bez závad, by normální vlhkost neměla způsobovat žádné problémy. Zvýšená vlhkost však může vést k následujícím problémům:
Tvorba plísní spojena s nepříjemným zápachem a zdravotním rizikem
Materiální škody (ztrouchnivění dřeva, oxidace kovů, koroze, atd.)
Vlhkost může pocházet z různých zdrojů:
Z vnějšku: dešťová voda nebo stříkance, které se dostanou do materiálu přes netěsnosti v karoserii
Z vnitřního prostoru: netěsnosti v instalaci, kondenzace způsobená vyparováním vlhka z pasažérů, z vaření, z květináčů, atd.
Aby se hodnota vlhkosti vozidla udržela na přijatelné úrovni, je důležité zvýšenou vlhkost co nejdříve odstranit. Přístroj dokáže zjistit vlhkost v materiálech dlouho předtím, než je viditelná lidskému oku (viditelné mokré skvrny). I když se přístroj dokáže podívat dovnitř materiálu, nijak ho nepoškozuje a neničí. Výjimkou je jen kovový materiál. Pokud je kovový materiál velmi blízko u plochy senzoru, přístroj obvykle vykazuje příliš vysoké hodnoty. Proto můžou kovové tyče, dráty, hliníkové izolační kryty apod. způsobovat problémy.
Loading...
+ 4 hidden pages