Greisinger GFTB 200 User guide [cs]

1
. Jednotky měření
2. Hlavní zobrazení
3. Vedlejší zobrazení
4. BAT
5. HLD
Přesný měřič teploty, vlhkosti a tlaku GFTB 200
Obj. č.: 64 99 61
Vážení zákazníci,
do provozu a k jeho obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod.
Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Účel použití
Přístroj GFTB 200 je určen pro měření absolutního tlaku vzduchu, relativní vlhkosti, teploty a dalších odvozených jednotek v okolitém vzduchu. Měření vzduchu a teploty se provádí přesnými senzory v sondážní trubičce, která se musí chránit před znečištěním. Další odvozené jednotky měření vzduchu zahrnují teplotu rosného bodu (Td), teplotu vlhkého teploměru (Twb), absolutní vlhkost vzduchu (g/m3), měrnou (specifickou) vlhkost (g/kg) a nabízí Vám jasný přehled stavu okolního vzduchu. Vzhledem k nízké spotřebě energie může přístroj běžet nepřetržitě, například jako meteorologická stanice, nebo monitor vlhkosti s akustickým hlásičem.
Rozsah dodávky
Ruční měřicí přístroj GFTB 200
Baterie 9 V
Návod k obsluze
.
Obsluha
Provoz na baterii
a) Pokud se ve spodní části displeje objeví „BAT“, je baterie slabá a musí se vyměnit.
Nicméně je možné s baterií ještě nějaký čas provádět měření.
Baterie se musí z přístroje vyjmout, pokud je teplota při skladování vyšší než 50 ºC. Doporučujeme, abyste baterii vyjmuli z přístroje, jestliže jej nebudete delší čas používat.
b) S přístrojem a s měřicími senzory zacházejte opatrně. Přístroj používejte jen v souladu s výše
uvedenými pokyny (neházejte a nabouchejte s ním). Udržujte přístroj v čistotě.
Popis prvků na displeji
Ovládací prvky
vlhkosti a absolutního tlaku.
hodnoty.
- Zobrazení upozornění na slabou baterii. – Naměřená hodnota je přidržena na displeji (tlačítko hold).
1. Tlačítko on/off: Krátké stisknutí – změna jednotek měření
2. Tlačítko mode: Krátké stisknutí – zobrazení MIN a MAX
3. Tlačítko hold: Krátké stisknutí - aktivace funkce přidržení
– Zobrazují se zde jednotky teploty, relativní
– Zobrazuje se zde zvolená jednotka měření.
– Zobrazení konfigurace a nastavení měřené
Dlouhé stisknutí - vypnutí přístroje hodnot
Dlouhé stisknutí – otevření menu nastavení naměřené hodnoty na displeji (na displeji se
zobrazí HLD).
Zapnutí
Přístroj se zapíná krátkým stisknutím tlačítka . Když proběhne test segmentů , ukáže se krátce na displeji nastavení přístroje:
Tento symbol se zobrazuje, když je aktivní funkce automatického vypnutí (viz níže část "Nastavení přístroje"). Pokud se funkce vypne, přístroj je v režimu nepřetržitého provozu. Následně je přístroj připraven k použití
Průběh měření
a) Dávejte pozor, aby se do otvorů nedostala žádná nečistota. Pokud se tak už stalo, nepokoušejte
se ji odstranit. Nevhodné zacházení s přístrojem může vést k poškození senzorů. Kromě toho chraňte přístroj před mechanickou zátěží, protože by se tím také mohly poškodit senzory (sklo
a keramika!). Pozor: Část přístroje okolo senzorů je citlivá na elektrostatické výboje. Nikdy nesahejte na tuto část a nedotýkejte se senzorů.
b) Pro přesná měření je potřebné, aby měl přístroj stejnou teplotu, jako je teplota prostředí, kde
probíhá měření. V případě potřeby proto počkejte, dokud se přístroj nepřizpůsobí teplotě okolí.
Pokud to není možné, provádějte měření níže uvedeným způsobem: Držte přístroj za vytažené rameno a houpejte s ním dopředu a dozadu, aby se zrychlila výměna vzduchu a vyrovnání teploty. Jakmile se naměřená hodnota ustálí, můžete ji odečíst. Platí to pro měření vlhkosti, jakož i pro měření teploty. Může být užitečné, když stisknete tlačítko hold a naměřená hodnota „zamrzne“ na displeji, aby ji bylo možné pohodlněji odečíst.
c) Když během měření držíte přístroj ve vzduchu, bude jak teplota, tak vlhkost ovlivňována tělesným
teplem. Aby se tento vliv minimalizoval, měl by se přístroj držet co nejdále od senzoru a neměl by
se vystavovat přímému kontaktu s vyzařovaným teplem. Nejpřesnějších výsledků měření
dosáhnete, pokud přístroj položíte a naměřenou hodnotu z displeje odečtete z patřič
vzdálenosti (jakmile se ustálí). Kromě toho byste měli zvážit skutečnost, že měření venkovní
vlhkosti nemůže z důvodů vnějších vlivů, jako je proudění vzduchu a výkyvy teploty, dosahovat
přesnosti na 0,1%.
Volba jednotek měření
Krátkým zmáčknutím tlačítka přepínáte následující jednotky měření:
- absolutní tlak vzduchu [hPa]
- teplota [ºC] nebo [ºF]
- relativní vlhkost vzduchu [%]
- teplota rosného bodu Td [ºC] nebo [ºF]
- teplota vlhkého teploměru [ºC] nebo [ºF]
- měrná (specifická vlhkost) [g/kg]
- absolutní vlhkost [g/m3] Když je aktivován režim cyklického zobrazení (2 nebo 4 sekundy), postupně se zobrazují
všechny jednotky měření. Podrobnější popis všech jednotek měření je uveden níže v části „Nastavení přístroje“.
Zobrazení jednotek lze potlačit nastavením , viz níže část „Nastavení přístroje“ a „Skrytí zobrazeni nepotřebných hodnot“.
Zobrazení minimálních a maximálních hodnot v paměti
Přístroj ukládá u všech měření provedených po zapnutí přístroje nejnižší a nejvyšší naměřené hodnoty.
Zobrazení MIN. hodnoty (Lo): Zobrazení MAX. hodnoty (Hi):
Návrat k aktuální hodnotě: Vymazání MIN/MAX hodnot:
Po vypnutí a následném zapnutí přístroje se všechny min. a max. hodnoty z paměti vymažou.
Stiskněte krátce Stiskněte znova
Stiskněte znova Stiskněte 2 sekundy
Na displeji se přepíná zobrazení „Lo“ a MIN. hodnota. Na displeji se přepíná zobrazení „Hi“ a MAX. hodnota.
Zobrazí se aktuální hodnota měření. Vymažou se hodnoty MIN a MAX a na
displeji se krátce objeví „CLr“ (Clear).
Funkce Hold
Když se stiskne tlačítko , aktuálně naměřená hodnota „zamrzne“ na displeji a objeví se symbol HLD. Jakmile se tlačítko stiskne znovu, přístroj se vrátí k normálnímu měření.
Popis hodnot měření
Absolutní tlak
Přístroj měří absolutní tlak P Absolutní tlak se používá zejména při pozorování počasí: Počasí ovlivňuje absolutní tlak prostředí (např. oblast s nízkým tlakem: aktuální absolutní tlak je nižší než normální tlak.). Hodnota absolutního tlaku je potřebná také pro výpočet některých dalších jednotek. Pozor: Absolutní tlak se nesmí plést s „atmosférickým tlakem na hladině moře“, jehož hodnoty poskytuje meteorologické zpravodajství. V tomto případě se kompenzuje pokles tlaku vzduchu vzhledem k nadmořské výšce. Měřicí přístroj dokáže kompenzovat tuto odchylku tlaku vzduchu. Pro
získání správné hodnoty se musí přitom aktivovat nastavení (přepočet na hladinu moře = „on“) a vložit aktuální nadmořská výška . Při výpočtu se vychází z předpokladu, že T0 = 15 ºC.
Tlak vzduchu – ukazatel tendence vývoje
Jako důležitý prvek předpovědi počasí lze použít tendenci vývoje tlaku vzduchu (buď klesající, nebo stoupající – je signalizována blikajícími šipkami nahoru nebo dolů). K výpočtu tendence vývoje přístroj používá hodnoty tlaku vzduchu naměřené za poslední 4 hodiny:
„šipka nahoru“: tlak vzduchu se zvyšuje. „šipka dolů“: tlak vzduchu klesá.
Pokud je tlak vzduchu konstantní (tj. mění se méně než o 0,2 mbar), šipky tendence vývoje se nezobrazují.
. Jednotkou je hektopascal – hPa. Jednotky hPa a mbar jsou identické.
abs
Ukazatel tendence vývoje je určen pro statické použití na jednom místě. Mobilní použití, například během horských túr nemá smysl, protože nelze rozlišit skutečné odchylky tlaku vzduchu a změny tlaku vzduchu, které jsou způsobené změnou nadmořské výšky. Pokud se používá ukazatel tendence vývoje tlaku vzduchu, vypněte funkci automatického vypnutí přístroje (viz níže „Nastavení přístroje“).
Teplota
Přístroj měří teplotu okolního vzduchu. Můžete si zvolit buď jednotku ºC, nebo ºF. Teplotní senzor je umístěn v ochranné trubičce. V trubičce jsou velké otvory, aby bylo možné co nejrychleji změřit teplotu vzduchu v prostředí. Měření teploty lze ještě urychlit, když budete s přístrojem mávat ve vzduchu.
Relativní vlhkost
Přístroj měří relativní vlhkost vzduchu (F). Jednotkou je % relativní vlhkosti (Relative Humidity = RH). Měřicí přístroj ukazuje relativní objem vody ve vzduchu. 100% odpovídá takovému množství vody, které může vzduch maximálně obsahovat při stávající teplotě. Víc, než 100% se projevuje jako rosa, mlha nebo jinovatka. Teplý vzduch může obsahovat mnohem více vody než studený vzduch. Takže, když se vzduch zahřívá, relativní vlhkost klesá. Kromě teploty v místnosti se relativní vlhkost často používá jako faktor pro vyhodnocování zdravého ovzduší v místnostech. Za zdravé pokojové ovzduší se běžně považuje relativní vlhkost v rozmezí mezi min. 30% a max. 55%. Sušší vzduch zvyšuje nebezpečí akutních dýchacích chorob (a také přispívá k vytváření ozónu), zatímco vlhčí vzduch přispívá k růstu škodlivých bakterií a plísní. Relativní vlhkost vzduchu je rovněž důležitá z pohledu spotřeby energie. Pro vytápění vlhkého vzduchu je potřebné mnohem větší množství energie, než pro zahřátí suchého vzduchu.
Teplota rosného bodu
Přístroj vypočítává teplotu rosného bodu (Td). Můžete si zvolit buď jednotku ºC, nebo ºF. Tato teplota udává, při jaké teplotě se v měřeném vzduchu vytvoří rosa, mlha nebo jinovatka. Na studeném povrchu může dojít i k ochlazení pod tuto teplotu. Například, když vezmete studenou láhev z chladničky, okolitý vzduch orosí studený povrch láhve, protože jeho teplota je nižší než teplota rosného bodu.
Teplota vlhkého teploměru
Přístroj vypočítává teplotu tzv. vlhkého teploměru (Twb). Můžete si zvolit buď jednotku ºC, nebo ºF. Teplota vlhkého teploměru udává, jak se ochladí mokrý povrch v měřeném okolním vzduchu. Vzhledem k vypařování se mokré povrchy ochlazují na teplotu vlhkého teploměru. Čím sušší je okolní vzduch, tím víc se mokrý povrch ochlazuje. Když je relativní vlhkost okolního vzduchu 100%, povrch se neochlazuje a jeho teplota zůstává stejná, jako je teplota okolního vzduchu. S využitím tohoto efektu se v minulosti měřila vlhkost vzduchu pomocí psychrometrů. Kvůli uvedenému efektu se může sníh vytvářet i při teplotách nad 0 ºC a teplota vlhkého teploměru je tak důležitým faktorem např. při používání sněhových děl.
Měrná vlhkost
Přístroj vypočítává měrnou vlhkost vzduchu (x). Jednotkou je g/kg. Měrná vlhkost udává, jaké je množství vodní páry v gramech v jednom kilogramu vzduchu: x = m / m
suchý vzduch [kg].
Této jednotce se také někdy říká specifická vlhkost.
voda [g]
Absolutní vlhkost
Přístroj vypočítává absolutní vlhkost vzduchu. Jednotkou je g/m3. Absolutní vlhkost vzduchu udává, kolik gramů vody obsahuje jeden krychlový metr měřeného vzduchu. Pomocí této hodnoty lze konkrétně stanovit účinek vlhkosti na pokojovou teplotu. Níže uvedené faktory ovlivňují vlhkost prostředí (např. v podmínkách budov) následujícím způsobem: Vana přibližně 700 g vody za hodinu Sprcha přibližně 2 500 g vody za hodinu Pokojová rostlina přibližně 100 až 500 g vody za den Dýchání přibližně 100 g za hodinu Spánek přibližně 1 000 g na osobu Praní přibližně 1 000 až 1 500 g vody na 4,5 kg šatstva
Loading...
+ 3 hidden pages