Greisinger GFTB100 User guide [hu]

Conrad Szaküzlet 1067 Budapest, Teréz krt. 23. Tel: (061) 302-3588
Conrad Vevőszolgálat 1124 Budapest, Jagelló út 30. Tel: (061) 319-0250
GFTB 100 hőmérő, barométer és higrométer
Megrend. szám: 12 21 58
1.1 Felhasználás
A műszerrel pillanatok alatt mérhetünk légnyomást, relatív páratartalmat, hőmérsékletet és származtatott mennyiségeket, harmatpontot, nedves hőmérsékletet számítógép helyiségekben, múzeumokban, galériákban, templomokban, irodahelyiségben, lakószobában, raktárhelyiségekben, üvegházban, uszodában, üzemcsarnokokban, klíma- és hűtéstechnikai berendezéseknél, valamint használhatjuk építésnél, épület-fizikai méréseknél és kárszakértésnél stb. A készülék igen precíz érzékelőivel a hozzá hasonlókhoz képest lényegesen nagyobb pontosságot képes elérni. A kiegészítő - „harmatpont hőmérséklet Td”, „nedves hőmérséklet Twb”, „abszolút páratartalom [g/m kijelzésének lehetőségével a légállapot precízen és szemléletesen leírható. Csekély áramfogyasztásával a készülék folyamatos üzemben, időjárás regisztráló állomásként is használható. A készülék mindegyik mérési fajtánál rendelkezik min-/max- érték tárolóval. A digitálisan tárolt jelleggörbéknek köszönhetően nagy a pontossága. Nullpont és meredekség korrekcióval pillanatok alatt jusztírozható. Opcionálisan interfész is kapható hozzá.
1.2 Biztonsági tudnivalók: A mérőműszer az elektronikus mérőműszerek biztonsági előírásainak megfelelően lett gyártva és ellenőrizve. A műszer kifogástalanul és biztonságosan csak akkor működik, ha használata során az általános, valamint a készülékre vonatkozó és a kezelési utasításban leírt biztonsági előírásokat betartjuk. A műszer kifogástalanul és biztonságosan csak a „Műszaki adatokban”
leírt klimatikus körülmények között működik. Amikor a műszert hideg helyről melegbe visszük, a rá lecsapódó vízpára hatására hibásan működhet. Ilyen esetben a használat előtt meg kell várni, hogy a műszer felvegye a környezet hőmérsékletét.
Amennyiben feltételezhető, hogy a műszer veszélytelenül nem
használható, mert külső sérülései vannak, nem működik előírásszerűen, vagy nem megfelelő körülmények között tárolták, akkor üzemen kívül kell helyezni és szükség esetén javításra vagy karbantartásra a gyártóhoz el kell küldeni.
Figyelmeztetés:
vészkikapcsolóknál vagy egyéb olyan berendezésekben, amelyek hibás működése esetén személyi vagy anyagi károk következhetnek be. Ezen utasítás be nem tartása sérülésekhez, anyagi károkhoz vezethet, vagy akár halált is okozhat.
1.3 Ártalmatlanítás
A lemerült elemeket adjuk le a gyűjtőhelyen. Amennyiben a műszert ki kell selejtezni, kellően bérmentesítve küldjék el
hozzánk, mi gondoskodunk a szakszerű és környezetkímélő ártalmatlanításáról.
2 Kezelés
2.1 A műszer be- és kikapcsolása
A műszert a baloldali (on/off) gombot röviden megnyomva kapcsoljuk be. Amennyiben az automatikus kikapcsolási funkció (auto-off) aktiválva van (lásd a „Műszer konfigurálása” fejezetet) a műszer a beállított idő után, ha közben egyetlen gombot sem nyomtunk meg automatikusan kikapcsol. Amennyiben ez ki van kapcsolva, a műszer folyamatos üzemmódban működik. A műszert a baloldali gomb (on/off) hosszú megnyomásával kapcsoljuk ki.
2.2 A mérés
a) Ügyeljünk rá, hogy a nyílásokba piszok ne kerüljön. Ha ez mégis
megtörténnék, ne kíséreljük meg az eltávolítását. A szakszerűtlen kezelés károsíthatja az érzékelőket. Különös gonddal óvjuk a rázkódástól, odaütődéstől a műszert, mivel az üvegből ill. kerámiából készült érzékelők megsérülhetnek.
Figyelem: A készülék érzékelők körüli része ESD-re (elektrosztatikus kisülésekre) érzékeny: erős elektrosztatikus
3
] és a „levegő nedvességtartalma [g/kg]”
A műszert ne használjuk biztonsági berendezésekben,
töltések tönkre tehetik az érzékelőt. Az érzékelő fejet ezért lehetőleg ne érintsük meg!
b) A mérőműszer és a mérendő levegő
legyen azonos hőmérsékleten, mivel ez a pontos mérés feltétele. Biztosítsunk kellő időt a hőmérsékletkülönbség kiegyenlítődésére. Amennyiben erre nincs mód, a mérést a következőképp hajtsuk végre: a műszert kinyújtott karral lengessük legyezőszerűen ide-oda, hogy meggyorsítsuk a hőmérséklet kiegyenlítődést. Miután a mutatott érték stabillá válik, le lehet olvasni. Ez egyaránt vonatkozik páratartalom és hőmérséklet mérésekre. A Hold (kimerevítés) gomb megnyomásával a mért értékeket rögzíthetjük, majd probléma mentesen leolvashatjuk.
c) Amennyiben a műszert mérés közben a kezünkben tartjuk, a testünk
melege és a leheletünk is módosítja a hőmérséklet és a páratartalom értékeket. E behatások minimálisra csökkentéséhez tartsuk a műszert úgy, hogy az érzékelőtől lehetőleg távol legyünk, és kerüljük el, hogy a lehelettel érintkezzen. Pontos mérési eredményeket kapunk, ha a műszert lerakjuk az adott helyre és a kijelzőt, miután a mutatott érték állandósult, megfelelő távolságból leolvassuk. Ezen kívül gondoljunk arra, hogy szabad térben a páratartalom méréseket a külső behatások (pl.: légmozgások, hőmérséklet ingadozások) következtében nem lehet 0,1% pontossággal végrehajtani.
.2.1 Átkapcsolás a különböző kijelzett értékek között
A műszer a következő mé2rt értékek jelzésére képes:
- abszolút nyomás [hPa]
- hőmérséklet [
- relatív páratartalom [%]
- harmatpont hőmérséklet Td [
- elpárolgási hőmérséklet Twb [
- nedvességtartalom [g/kg]
- abszolút nedvesség [g/m
0
C] vagy [0F]
0
C] vagy [0F]
0
C] vagy [0F]
3
]
Amennyiben a ciklikus kijelzés deaktiválva van (OFF, ami a gyári beállítás is), úgy kapcsolhatunk át a fenti értékek között, ha a baloldali (unit) gombot röviden megnyomjuk. Ha a ciklikus kijelzés aktiválva van (2 vagy 4 másodpercre beállítva) egymás után valamennyi érték megjelenik a kijelzőn. Az egyes kijelzett értékek és azok értelmezése az alábbiakban található. A ciklikus kijelzés beállítását a „Műszer konfigurálása” fejezetben írjuk le.
Figyelem: A mért értékeket eltakarhatjuk a ’HidE’ konfigurálásával, amit a „Műszer konfigurálása” fejezetben a „A nem kívánt kijelzések elrejtése” alatt találunk meg.
2.2.2 A Min-/Max-érték tárolóban lévő adatok kijelzése
A műszer a bekapcsolás időpontjától mért minden kijelzett értékhez tartozó minimális és maximális értéket regisztrál és tárol. MIN érték (Lo) kijelzése: A „mode” gombot röviden megnyomni A kijelzés a ’Lo’ vagyis Min értékre vált. MAX érték (Hi) kijelzése: A „mode” gombot még egyszer megnyomni A kijelzés a ’Hi’ vagyis Max értékre vált. Aktuális érték kijelzése újra: A „mode” gombot még egyszer megnyomni Az aktuális érték látható. MIN-/MAX érték törlése: A „mode” gombot 2 másodpercig megnyomva kell tartani A műszer a MIN- és MAX értékeket törli. Rövid ideig ’Clr’ (Clear) (törölve) látható. A Min- és Max- értékeket a műszer ki- és újbóli bekapcsoláskor törli.
2.2.3 Hold (kimerevítés) funkció
Amikor a hold (kimerevítés) gombot megnyomjuk, a műszer az éppen mért értéket „befagyasztja” (a kijelzőn ’HLD” szimbólum látható). Ha a gombot újra megnyomjuk, a műszer normálisan tovább folytatja a mérést.
2.3 Az egyes mért értékek ismertetése
2.3.1 Abszolút nyomás
A műszer méri a P (hektopascal). A hPa és a mbar azonos értéket jelentenek. Az abszolút
abszolút nyomást. Ennek mértékegysége a hPa
abs
nyomást elsősorban a meteorológiai megfigyeléseknél használják: Az időjárás befolyásolja a környezetünk abszolút nyomását (pl.: „alacsony nyomású zóna”: az abszolút nyomás alacsonyabb a „normálisnál”). Ezen kívül szükséges további kijelzések számításához. Vigyázat: Az abszolút nyomást nem szabad összetéveszteni a Meteorológiai Intézet által megadott „tengerszintre számított légnyomással”. Ezeknél a nyomásadatoknál a magasságtól függő légnyomás-növekedést hozzászámolják. A műszer képes a tengerszint feletti magasságból eredő ilyen korrekció kiszámítására. A helyes érték kijelzéséhez a konfigurálásnál a SEA.L (Sea Level Korrektur) (tengerszintre korrigálást) aktiválni kell
1
(=”on”) és a tengerszint feletti aktuális magasságot (Alti = Altitude = magasság) meg kell adni. A számításnál a műszer To = 15
0
C légköri
hőmérsékletet tételez fel.
Légnyomás – tendencia jelzés:
A légnyomás süllyedő vagy emelkedő tendenciáját a kijelző baloldalán villogó nyíl mutatja, ami az időjárás előrejelzés fontos indikátora. E tendencia számításához a műszer a legutolsó négy óra légnyomását figyeli meg:
„Felfelé mutató nyíl” a légnyomás növekedett.
„Lefelé mutató nyíl” a légnyomás csökkent. Ha a légnyomás állandó értékű marad (a változás kisebb mint 0,2 mbar/óra) a tendenciát mutató nyíl nem jelenik meg.
Megjegyzés: A tendencia jelzésnek egy adott helyen, folyamatos üzemmódban van értelme. Menet közben való
használata értelmetlen, mivel a műszer nem tud különbséget tenni a légnyomás ingadozása és a magasságtól függő légnyomás változás között. A tendencia jelzés használatakor az automatikus műszer- lekapcsolást (Auto-Off funkció) deaktiválni kell, lásd „Műszer
konfigurálás”.
2.3.2 Hőmérséklet
A műszer a T-t, a környezet hőmérsékletét méri. Mértékegységként
0
F állítható be. A hőmérséklet érzékelő az érzékelő csőben védetten van
0
C, ill.
elhelyezve. A környezeti hőmérséklet gyors megméréséhez az érzékelő csövön nagy áttörések vannak kialakítva, hogy az érzékelő gyorsan fel tudja venni a környezet hőmérsékletét. A műszert ide-oda mozgatva meggyorsíthatjuk a hőmérséklet mérést.
2.3.3 Relatív páratartalom A műszer méri a levegő „F” relatív páratartalmát. Ennek mértékegysége % rel. F.
Ez az érték adja meg, hogy a levegő relatíve mennyi vizet tartalmaz. 100% annak a vízmennyiségnek felel meg, amelyet a levegő az adott pillanatnyi hőmérsékleten maximálisan felvenni képes. A 100%-ot meghaladó vízmennyiség ködként, harmatként vagy zúzmaraként kicsapódik. A meleg levegő lényegesen több vizet képes felvenni, mint a hideg. Ezért csökken a relatív páratartalom, ha a levegőt felmelegítjük. A relatív páratartalmat gyakran a helyiség hőmérséklete mellett az egészséges helyiség klíma értékelésére is használják: általában legalább 30 és legfeljebb 55% relatív páratartalmat tartanak egészségesnek. A szárazabb levegő növeli a légúti fertőzések kockázatát (és kedvez az ózonképződésnek is), a nedvesebb levegő elősegíti az egészségre káros gombák és baktériumok létrejöttét. A relatív páratartalom energiagazdálkodási szempontból is fontos mérőszám, mivel a nedves levegő felmelegítéséhez lényegesen több hő szükséges, mint a szárazhoz.
2.3.4 Harmatpont hőmérséklet
A műszer kiszámítja a Td harmatpont-hőmérsékletet. Mértékegységként
0
ill.
F állítható be. Ez a hőmérséklet azt mutatja, hogy milyen levegő
0
C,
hőmérséklet értéknél képződne köd, harmat vagy zúzmara. Egy ilyen hőmérséklet alá való lehűlés hideg felületeken is bekövetkezhet. Példa: vegyünk ki egy hideg palackot a hűtőszekrényből, és a környező levegőből a víz azonnal bepárásítja a hideg palack-felületet, mivel ennek a hőmérséklete alacsonyabb a harmatpont hőmérsékletnél.
2.3.5 Elpárolgási hőmérséklet
A műszer kiszámítja a Twb elpárolgási hőmérsékletet. Mértékegységként
0
C, ill. 0F állítható be. Az elpárolgási hőmérséklet azt mutatja, hogy milyen
hideg a nedves felület a mért környezeti levegő adatok mellett.
A párolgás által elvont hő miatt a nedves felületek az „elpárolgási hőmérsékletre” hűlnek le. Minél szárazabb a környezeti levegő, a felület
annál jobban lehűl. Amennyiben a környező levegő relatív páratartalma 100%, a felület nem hűl le, hanem felveszi a környező levegő hőmérsékletét. Korábban ezzel az effektussal határozták meg a pszichrométerek a levegő páratartalmát. Ezzel a hűtési effektussal lehet 0
0
C feletti hőmérsékleten havat előállítani, ahol a
hóágyúknál az elpárolgási hőmérséklet egy fontos mért érték.
2.3.6 Nedvességtartalom A műszer kiszámítja a levegő „x” nedvességtartalmát. Ennek mértékegysége g/kg. A nedvességtartalom az 1 kg levegőben lévő víz mennyiségét adja meg grammban mérve. Ezt a mennyiséget néha elegyedési viszonynak is nevezik.
2.3.7 Abszolút nedvesség
A műszer kiszámítja a levegő „d” abszolút nedvességét. Ennek mértékegysége g/m
3
.
A nedvességtartalom az egy köbméter levegőben lévő víz mennyiségét adja meg grammban mérve. Ezzel a mennyiséggel szemléletesen bemutathatók a helyiség klímájára gyakorolt különböző hatások. A helyiség levegőjéhez az építési adottságokon felül a következő vízmennyiségek adódnak hozzá:
kádfürdő kb. 700 g víz óránként zuhanyozás kb. 2500 g víz óránként szobanövény kb. 100 ... 500 g víz naponta 1 ember lélegzése kb. 100 g óránként éjszakai alvás kb. 1000 g személyenként ruhaszárítás kb. 1000...1500 g 4,5 kg szennyesnél
Összehasonlításképpen: 1 köbméter levegő 20
0
C-nál 17 g víz felvételére képes. Ezzel a mérési eredménnyel egyszerűen szemléltethető, hogy a lakás klímájához milyen fontos a megfelelő szellőztetés. Amennyiben nem szellőztetünk, a helyiség levegője igen hamar nedvessé válhat. A felesleges nedvesség ilyenkor lecsapódik a hideg tárgyakon (ablakon, falakon) vagy rosszul szellőztetett pangó helyeken (a szoba sarkában). Ezáltal, egyebek mellett, egészségre káros penészgombák is elszaporodhatnak.
2.4 További funkciók és információk
2.4.1 A felesleges kijelzett értékek elrejtése
A „HidE” érték konfigurálásánál mindegyik elrejtendő kijelzett értékhez egy bináris kódolású maszkot kell kitölteni ill. megadni. Mindegyik kijelzéshez egy kódszám tartozik (pl. a nyomás kijelzés = 1, hőmérséklet = 2, lásd a táblázatot).
Kijelzés Egység Kód 1 példa 2 példa
abszolút nyomás [hPa] 1 1 hőmérséklet [0C] vagy [0F] 2 relatív páratartalom [%] 4 harmatpont hőmérséklet Td [0C] vagy [0F] 8 8 8 elpárolgási hőmérséklet Twb [0C] vagy [0F] 16 16 nedvességtartalom [g/kg] 32 32 32 abszolút nedvesség [g/m3] 64 64 64 HidE érték = összesen: 120 105
1 példa: csak az abszolút nyomás, hőmérséklet és relatív páratartalom jelenik meg a kijelzőn. 2 példa: csak a hőmérséklet, relatív páratartalom és az elpárolgási hőmérséklet jelenik meg. Legalább egy kijelzett érték minden esetre látható marad. Gyári beállítás: no (0 beállítási értéknek felel meg) - valamennyi kijelzés hozzáférhető.
2.4.2 Mérési frekvencia, „rAtE”
A mérési sebességet be lehet állítani (lásd a „Műszer konfigurálását”). Beállítható értékek: „FASt”: Standard mérés, másodpercenként 1 alkalommal. Gyors helyszíni mérésekhez használják. „SLo”: Áramtakarékos mérés: percenként egy alkalommal. Például folyamatos üzemben, meteorológiai állomásként (az automatikus lekapcsolás deaktiválva: P_oF = oFF). A lassú mérésnél az elem élettartama több mint duplájára növekszik. Még a közönséges cink-szén elemekkel is 1 évnél hosszabb élettartam érhető el. Jó minőségű lítium elemekkel a műszer még ennél is hosszabb ideig működtethető.
2.4.3 Kalibrálási szolgálat
Gyári kalibrálási bizonylat – DKD-igazolás – hivatalos tanúsítványok: Amennyiben a mérőműszerhez gyári kalibrálási bizonylatra van szükség, úgy azt be kell küldeni a gyártóhoz. Csak a gyártó ellenőrizheti és korrigálhatja – szükség esetén - az alap-beállításokat. Így a legpontosabb referencia mérésekkel biztosítható az optimális pontosság elérése.
2.4.4 Rendszer (hiba-) üzenetek
Er. 1 = a mérési tartomány túllépve Er. 2 = a mérési tartomány alatti érték Er. 3 = az érték túllépi a kijelzőn megjeleníthető értéket (>19999) Er. 4 = az érték kisebb mint a minimálisan megjeleníthető érték (< -19999) Er. 7 = rendszerhiba – a műszer rendszerhibát észlelt (a műszer hibás vagy messze a megengedett hőmérsékleti határokon kívül üzemel).
2
Loading...
+ 3 hidden pages