Greisinger G 1500 User guide [cs]

Zobrazení „nestabilní“
Zapnutí
– vypnutí přístroje a podsvícení displeje
Tlačítko funkce
Měřič pH G 1500
Obj. č.: 159 21 72
děkujeme vám za Vaši důvěru a za nákup digitálního měřiče pH Greisinger G 1500. Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení výrobku
do provozu a k jeho obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod.
Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Účel použití
Měřicí přístroj G 1500 je určen k měření pH pomocí vhodných elektrod (měřicích článků). Různé pH elektrody se k přístroji připojují konektorem BNC. Výběr různých typů elektrod umožňuje široké pole využití přístroje.
Rozsah dodávky
Měřicí přístroj a 2 baterie typu AA
Elektroda pro měření hodnoty pH (neplatí pro model G 1500-GL)
Návod k obsluze
Kalibrační protokol
Obsluha
1. Baterie: Pokud je baterie slabá a je potřeba ji vyměnit, začne na displeji blikat prázdný symbol baterie. Nicméně je možné s baterií ještě nějaký čas provádět měření. Když se symbol „bAt“ objeví v hlavní části displeje, baterie je úplně vybita a s přístrojem nelze déle pracovat. Pokyny k výměně baterie najdete níže v návodu.
2. S přístrojem a s měřicím senzorem zacházejte opatrně. Přístroj používejte jen v souladu s výše
3. Elektroda se musí uchovávat v 3 molárním roztoku chloridu draselného (náš typ: KCL 3 M),
4. Elektroda se musí skladovat na suchém místě při teplotě v rozsahu od 10 °C do 30 °C.
5. Naše přiložené pH elektrody (kromě G 1500-GL) lze používat v úhlu od 90° ±45° od vodorovné
Popis a ovládací prvky
Pokud přístroj skladujete při teplotě nad 50 ºC, baterie se musí z přístroje vyjmout. Doporučujeme, abyste baterie vyjmuli z přístroje, pokud ho nebudete delší čas používat.
uvedenými pokyny (neházejte a nabouchejte s ním). Konektory a zdířku chraňte před znečištěním. aby nevyschla. Dlouhodobé skladování v destilované nebo deionizované vodě bude mít
za následek úbytek referenčního elektrolytu. Při teplotě pod -5 °C může elektrolyt zamrznout a způsobit poškození elektrody. roviny. Obdobně lze používat i mnohé jiné elektrody, řiďte se návodem k obsluze.
Prvky displeje
1. Symbol baterie: Ukazatel stavu baterií
2. Jednotka měření: Jednotky naměřené hodnoty s indikátorem
stability (dokud není měření stabilní, objevuje se symbol a jeho vnitřní segmenty rotují), nebo se zobrazením „min/max/hold“.
3. Hlavní zobrazení: Aktuální hodnota pH, nebo hodnota
„min/max/hold“.
4. Vedlejší zobrazení: Příslušná hodnota teploty (vztahuje
se k hodnotě, která se zobrazuje výše) a jednotky teploty.
5. Žádná funkce
Test segmentů
Tlačítka na přístroji
Krátké stisknutí: zapíná přístroj, zapíná a vypíná podsvícení Dlouhé stisknutí: vypíná přístroj V menu dlouhým stisknutím rušíte změny a vypínáte přístroj.
Krátké stisknutí: přidrží naměřenou hodnotu na displeji Dlouhé stisknutí: otevře menu Při zobrazení uložené hodnoty: Krátké stisknutí: návrat k zobrazení naměřené hodnoty V menu: Krátké stisknutí: výběr dalšího parametru Dlouhé stisknutí: uložení nastavení a zavření nabídky menu
:
Tlačítka šipek:
Krátké stisknutí: indikace „min nebo max“.
Obrácený displej
Dlouhé stisknutí: resetování „min / max“ hodnoty na aktuálně naměřenou hodnotu. V menu: Změna zvoleného parametru Otočení displeje: stiskněte obě tlačítka současně.
Připojení
Kontakty chraňte před znečištěním a vlhkem!
Kontakty jsou vodotěsné, jen když se připojí vodotěsný konektor.
Použití BNC konektoru: Konektor upevníte a uvolníte otáčením prstence kolem kabelové přípojky.
Uvedení do provozu
Dejte pozor, abyste do přístroje vložili vhodné baterie (viz níže „Výměna baterií“). Zapněte přístroj. Proběhne krátký interní test a na displeji se ve vedlejším zobrazení ukáže několik informací k nastavení přístroje.
Když je aktivní funkce automatického vypnutí, přístroj se po uplynutí nastaveného času nečinnosti automaticky vypíná (Viz níže „Nastavení“). Tento symbol bliká na displeji, když přístroj nemá platnou kalibraci.
Před zahájením měření a po výměně elektrody se musí přístroj kalibrovat (viz níže „Kalibrace pH měření).
Poté je přístroj připraven k použití.
Základy měření
Měření pH
Hodnota pH určuje, zda vodný roztok reaguje kysele, nebo zásaditě (alkalicky). Hodnoty pH nižší než 7 jsou kyselé (nižší hodnoty indikují větší kyselost) a hodnoty nad 7 jsou alkalické; pH 7 = neutrální hodnota. Při určování pH hodnoty nějakého roztoku se musí spolu s pH zaznamenat také naměřená teplota, např. pH 5,87; 23,0 °C. Důvod: pH většiny kapalin se mění podle jejich teploty.
Měření pH je velmi přesné, ale také velmi citlivé. Signály měření jsou velmi slabé (vysoký odpor), především při měření v médiu s nízkým obsahem iontů. Proto při měření vždy dávejte pozor na následující body:
- Vyhýbejte se rušením (elektrostatické výboje, atd.)
- Udržujte kontakty suché a čisté
- Neponořujte do roztoku elektrodu (kromě speciálních vodotěsných elektrod) nad držadlem
- Kalibrujte elektrodu dostatečně často (viz níže). Frekvence kalibrace se může v závislosti na elektrodě a jejímu používání pohybovat od 1 hodiny až po několik týdnů.
- Používejte vhodnou elektrodu (viz níže „Výběr vhodné pH elektrody“).
pH elektrody
Popis
Ve většině případů se používají kombinované elektrody. Znamená to, že všechny potřebné prvky se kombinují v jedné elektrodě (včetně referenční elektrody), která někdy obsahuje i teplotní senzor. Existuje několik typů diafragmat, ale v zásadě platí, že se jedná o propojení mezi elektrolytem a měřeným roztokem. Znečištění a neprůchodnost diafragmy je častou příčinou nestability a chyb elektrod. O skleněnou membránu se musí pečovat. Pro měření má zásadní význam hydratovaná gelová vrstva na povrchu skleněné membrány. Aby se tato vrstva zachovala, musí být elektroda neustále vlhká.
pH elektroda GE 114 WD
Součástí dodávky měřicího přístroje G 1500 je také robustní gelová elektroda s epoxydovým tělem (Ø 12 mm x 120 mm) a s nízkými nároky na údržbu, s diafragmou Pellon a s vodotěsným konektorem BNC. Oblast použití: pH 0 – 14 (rozsah teploty 0 – 60 °C, vodivost > 200 µS/cm) Tato elektroda má univerzální použití (např. pitná voda, povrchová voda, plavecké bazény, akvária, částečně znečištěná odpadová voda).
1. Kabel
2. Držadlo elektrody
3. Elektrolyt
4. Referenční elektroda
5. Vnitřní tlumivý roztok
6. Indikační elektroda
7. Diafragma
8. Skleněná membrána Elektroda je dodávána se skladovací lahvičkou a před měřením se musí
z lahvičky vyjmout. Poté elektrodu opláchněte pod tekoucí vodou z vodovodního kohoutku.
Elektroda v skladovací lahvičce Elektroda bez skladovací
lahvičky
če a údržba
Čisticí a kalibrační sada GAK 1400 obsahuje prostředky potřebné ke kalibraci, k péči a údržbě vaší elektrody: 5 kapslí s pufračními koncentráty (pufry GPH 4,0, GPH 7,0, GPH 10,0), 3 plastové lahve se širokým hrdlem GPF 100, skladovací roztok KCL 3M, čisticí roztok GRL 100.
Krystalizace elektrolytu 3 mol/l KCl je nevyhnutným jevem! Zkrystalizovaný KCl na ochranné čepičce a na manžetě ochranného otvoru lze snadno odstranit nehtem nebo hadříkem a jako taková není závadou ani důvodem k reklamaci.
Loading...
+ 4 hidden pages