Graupner 6469, ULTRA TRIO PLUS 16 User guide [cs]

Modelářská nabíjecí stanice Ultra Trio Plus 16, 10 A
Obj. č. 23 49 84
Vážený zákazníku,
a k jeho obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod k obsluze.
Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Používáním zařízení v souladu s tímto návodem dosáhnete jeho maximálního výkonu. Respektujte zároveň všechna varování a důležitá upozornění. Nabíjecí stanice nabízí vysoce inteligentní systém s použitím těch nejkvalitnějších polovodičových komponentů a moderní RISC mikroprocesor, který poskytuje různé metody a charakteristiky při jednoduchém ovládání a s maximální spolehlivostí. Nabíjecí stanice tyto vlastnosti nabízí v přijatelném poměru cena / výkon. Stanice umožňuje nabíjení Ni-Cd, Ni-MH, Li-Po, Li-Mn, Li-Io a LeFePO4 (LiFe), gelových a olověných (lead-gel, lead-acid) akumulátorů. Uvedené typy uzavřených akumulátorů jsou nejvhodnější pro použití v RC modelářství. Tyto akumulátory jsou především mechanicky velmi odolné a navíc velmi spolehlivé. Nevyžadují ani zvláštní nároky na uskladnění. Údržba těchto akumulátorů sestává hlavně z pravidelného dobíjení tak, aby nedošlo k jejich hlubokému vybití. Stanici je proto možné použít i pro účely vybíjení a udržovacího nabíjení. Vždy proto dodržujte všechny pokyny pro nabíjení uvedené výrobcem akumulátoru. Dbejte použití požadovaného nabíjecího proudu a celkového času nabíjení. Proces rychlého nabíjení použijte pouze u akumulátorů, jejichž technické údaje udávané výrobcem tuto funkci umožňují. Při nabíjení nových akumulátorů budete moci zaznamenat předčasné ukončení nabíjecího procesu. Před prvotním nabíjením nových akumulátorů proto ponechte nabíjecí systém zvolit optimální nabíjecí metodu, kterou předchází série testování. Tím bude zaručena nejvhodnější nabíjecí metoda s dosažením maximální kapacity a výkonu akumulátoru. Stanici nevystavujte přílišné vlhkosti, stříkající vodě, vibracím ani zdrojům extrémního tepla. Nikdy nezakrývejte ventilační otvory na krytu nabíjecí stanice. Ponechejte proto v okolí stanice dostatečně volný prostor, který zajišťuje optimální cirkulaci zařízení prouděním okolního vzduchu. Nabíjecí stanice používá jako vlastní zdroj napájení 12 V DC při použití autobaterií nebo napájení ze sítě 100 – 240 V AC. V žádném případě však nesmí dojít k paralelnímu použití obou zdrojů napájení! Zařízení nikdy nerozebírejte a ani se jej nepokoušejte sami opravovat. Při nabíjení stanici umístěte na suchý, nehořlavý povrch bez vodivých částí. Stanici nepoužívejte v prostředí s těkavými plyny a chemikáliemi. Nikdy nenabíjejte viditelně poškozené akumulátory.
Hrozí tak nebezpečí exploze! Svorky nabíjecí stanice 12 V DC připojte přímo na svorky autobaterie ve vozidle. Použijte přitom pouze originální kabely a konektory. Během připojování stanice k autobaterii musí být motor vozidla v klidu. Nikdy neupravujte výstupní konektory a kabely. Nepoužívejte žádné propojovací můstky a klemy. V opačném případě hrozí nebezpečí zkratu mezi nabíjecími výstupy a kostrou vozidla během připojení nabíjecí stanice k autobaterii. Zařízení není hračka a nepatří tak do rukou malých dětí. Během nabíjení nikdy neponechávejte stanici bez dozoru. Nabíjení je možné pouze po připojení jedné autobaterie k nabíjecí stanici.
Následující typy akumulátorů nikdy nepřipojujte k nabíjecí stanici:
NI-Cd/Ni-MH akumulátory s více než 14 články, Li-Ion / Li-Mn / Li-Pol / LiFe akumulátory s více než 6 články, nebo olověné akumulátory se jmenovitým napětím vyšším než 12 V.
Akumulátory, které vyžadují jiné metody nabíjení než Ni-Cd, Ni-MH, Lithiové a jiné typy akumulátorů.
Viditelně poškozené akumulátory, akumulátory, které mají paralelní propojení článků vodiči, nebo články rozdílných typů.
Staré a nové akumulátory a akumulátory různých výrobců.
Nikdy nenabíjejte běžné baterie (suché články). V opačném případě hrozí nebezpečí výbuchu!
Akumulátory, u kterých jejich výrobce doporučuje použití specifických nabíjecích metod.
Akumulátory s vysokou teplotou na povrchu a s různou kapacitou.
Akumulátory instalované uvnitř různých zařízení nebo které jsou připojeny k různým elektronickým komponentům
.
Jako prevenci před zkratem vždy používejte izolované svorky a vodiče. Jako první připojte vodiče k nabíjecí stanici a teprve poté k akumulátoru, který hodláte nabíjet. Opačně postupujte po ukončení nabíjecího procesu. Po připojení aku, nabíjecí stanice vždy ověřuje kapacitu akumulátoru. Systém stanice umožňuje několik testovacích metod vhodných pro nabíjení konkrétního akumulátoru. Tato funkce nachází uplatnění především v těch případech, kdy nabíjíte menší množství článků. Před každým nabíjením ověřte použití vhodného nabíjecího programu pro konkrétní akumulátor. Ověřte správné nastavení nabíjecího a vybíjecího proudu. Stejně tak nastavte správnou hodnotu vypínacího napětí při nabíjení Ni-Cd a Ni-MH akumulátorů. Všechny spoje a konektory musí vždy pevně doléhat a musí být řádně upevněny. V opačném případě hrozí (zejména při použití metody rychlého nabíjení) předčasné ukončení nabíjecího procesu a jeho následný restart. To může vést k nežádoucímu přetečení akumulátorů a jejich poškození.
Nabíjení akumulátorů
Po ukončení nabíjecího procesu akumulátor uchovává velké množství elektrického náboje. Jeho velikost závisí na technických parametrech akumulátoru a dále pak na nabíjecím proudu a době nabíjení. Tyto údaje uvádí výrobce v technické dokumentaci u každého akumulátoru. Standardní nabíjecí proud je 1/10 (jedna desetina) jmenovité kapacity článku (například 1,7 Ah = standardní nabíjecí proud 170 mA). Připojte akumulátor k výstupním svorkám stanice za použití nabíjecích kabelů (červený = kladný pól, černý = záporný pól). Dbejte všech pokynů výrobce použitého akumulátoru a doporučení nabíjecích metod. Stejně tak používejte doporučovaný nabíjecí proud a dobu pro tyto akumulátory. Nabíjené akumulátory musí být výrobcem výslovně doporučeny pro nabíjení vysokými proudy, které nabíjecí stanice dodává. Plné kapacity akumulátoru je vždy dosaženo až po několika nabíjecích cyklech. K předčasnému ukončení nabíjení může dojít například při použití nových akumulátorů a akumulátorů, u nichž došlo k hlubokému vybití. Ni-CD akumulátory se během nabíjení zahřívají na vyšší teplotu. Nejedná se o závadu akumulátoru ani nabíjecí stanice. Přesto v takovém případě může dojít k chybovému hlášení a předčasnému ukončení nabíjení. Poškozené akumulátory odevzdejte do místa jejich prodeje nebo na příslušná sběrná místa. Předčasné ukončení nabíjecího procesu představuje ve většině případů použití nevhodné nabíjecí metody nebo nevhodných nabíjecích kabelů.
Nabíjení akumulátorů do vysílače
Stav Ovládací tlačítko
Funkce
Většina vestavěných akumulátorů RC vysílačů je možné nabíjet prostřednictvím vestavného konektoru přímo ve vysílači. Nabíjecí konektory vysílačů jsou většinou vybaveny LED kontrolkou, která indikuje přepólování. Jedná se o elektronickou ochrannou funkci vysílače před poškozením při přepólování zdroje. Při nabíjení akumulátorů ve vysílačích proto vždy dbejte příslušné technické dokumentace uváděné výrobcem vysílače. Při nabíjení akumulátoru vysílače nesmí nikdy dojít k překročení maximálního nabíjecího proudu. Doporučujeme však nabíjení akumulátorů mimo prostor dálkového vysílače. Při nabíjení vysílač vždy vypněte (přepínač do polohy OFF) a ponechejte jej vypnutý po celou dobu nabíjení. Vysílač nikdy nezapínejte, je-li stále připojen k nabíjecí stanici. Přerušení nabíjecího procesu může vést k dalšímu nárůstu nabíjecího napětí a poškození akumulátoru. Během nabíjení ani nikdy nevyjímejte nabíjené akumulátory. Při výběru zvoleného nabíjecího proudu systém stanice vyhodnotí tento požadavek a v žádném případě nedovolí, aby došlo k překročení maximálních proudových hodnot (Treshold) pro daný akumulátor. V tomto případě interní program stanice přizpůsobí výši maximálního nabíjecího proudu pro nabíjení konkrétního článku. Navíc se na displeji zobrazí informace „MAX“ o nastavení hranice proudu, která překračuje maximální mez.
Výrobce nenese žádnou odpovědnost za poškození nabíjených akumulátorů v důsledku výběru nesprávného nabíjecího procesu, nesprávného použití a obsluhy stanice uživatelem.
Doporučené nabíjecí kabely / konektory
Požadavky na nabíjení akumulátorů vycházejí z konkrétních technických parametrů. Kabely, konektory a jejich polarita se proto vždy může lišit v závislosti na konkrétním použití a akumulátorů různých výrobců. Doporučujeme proto výhradně používat pouze originální výrobky.
Následující konektory nabíjecích kabelů jsou pro nabíjení se stanicí plně kompatibilní:
Používejte zároveň vždy takové kabely, jejichž průřez odpovídá maximálnímu proudovému zatížení. Všechny funkce nabíjecí stanice jsou ovládány pomocí 5 hlavních tlačítek. Tlačítka – / DEC a + / INC
se používají pro nastavení hodnot napětí a proudu, tlačítko Output Select slouží pro přepínání mezi terminály nabíjecích výstupů. Funkce zbývajících 2 tlačítek jsou proměnné a závisí na aktuálním výběru a zvoleném nabíjecím konektoru:
Není připojen žádný akumulátor
Připojený akumulátor
Nabíjecí a vybíjecí programy (Otput 1)
Programový systém stanice je rozdělen do 4 programových skupin. Jejich výběr provedete stisknutím a přidržením tlačítka PROG-MODE (2 s).
Ni-Cd programy: nabíjení, udržovací nabíjení, zjišťování nebo vybíjení zbývající kapacity nebo výběr článků. Ni-MH programy: nabíjení, udržovací nabíjení, zjišťování nebo vybíjení zbývající kapacity nebo výběr článků.
LiPol / LiIo / LiFe programy: nabíjení, zjišťování nebo vybíjení zbývající kapacity nebo výběr článků. Lead-acid (olověné aku) programy: nabíjení, zjišťování nebo vybíjení zbývající kapacity nebo
udržovací nabíjení pro Stand-by operace.
PROGRAMM / MODE PROGRAMM / MODE (2 s) ENTER / START PROGRAMM / MODE
----------------------------------------­ENTER /START (2s)
Výběr nabíjecího programu a podskupin Výběr skupiny (nabíjecího) programu Výběr další pozice vybíjení / cyklu Ukončení nabíjecího procesu / signalizace, výběr další pozice vybíjení / cyklu Zahájení nabíjecího procesu
Programová nabídka (Output 1)
Výběr skupiny nabíjecích programů (Output 1)
Z důvodů vyšší přehlednosti má nabíjecí stanice rozdělen systém nabíjecích programů celkem do 16. skupin. Jednotlivá programová skupina je k dispozici pro všechny typy akumulátorů:
Ni-Cd, Ni-MH, Li-Ion, Li-Pol, LiFe a Pb (olověné) akumulátory. Přepínání mezi programy
Pro přepínání mezi jednotlivými programy použijte tlačítko MODE. Stiskněte jej a přidržte po dobu přibližně 2 sekund. Krátkým stiskem tohoto tlačítka provedete změny v rámci programové skupiny.
Uvedení do provozu
Stisknete-li současně tlačítka INC a DEC zatímco je stanice připojena k autobaterii nebo k síťovému zdroji, přejde stanice do režimu výběru jazyka menu. V opačném případě stanice zobrazí základní informace o zařízení a uživatelské konfiguraci. Následně se na displeji stanice zobrazí tyto informace:
Stiskněte a přidržte obě tlačítka INC a DEC a zapněte stanici. Systém přejde k výběru jazykového nastavení. Pomocí tlačítek INC a DEC vyberte požadovaný jazyk menu a výběr potvrďte stisknutím ENTER. Na displeji se poté zobrazí název zařízení. Následně se na displeji zobrazí bezpečnostní časovač (byl-li konfigurován). Jeho aktivaci / deaktivaci provedete pomocí tlačítek INC a DEC. Časovač je automaticky deaktivován v případě vybíjecího procesu a při manuálním nastavení nabíjení. Pro všechny nabíjecí programy je možné časovač nastavit v rozsahu 10 – 600 minut. Na závěr se zobrazí nastavení signalizace, kterou aktivujete / deaktivujete pomocí tlačítek INC a DEC. Stanice je nyní připravena k použití.
Spuštění nabíjecího / vybíjecího procesu Output 1
Vyberte nabíjecí / vybíjecí program nebo program udržovacího nabíjení. V případě, že je nabíjecí kabel vybaven symetrickým (balancer) konektorem, zapojte jej do příslušného vstupu (Balancer Connector) stanice. Ujistěte se předtím o správné polaritě konektoru. Zprava doleva:
Pin 1 (GND): Ground = „–“ pól Pin 2 (1): „+“ pól 1 Pin 3 (2): „+“ pól 2 Pin 4 (3): „+“ pól 3 Pin 5 (4): „+“ pól 4 Pin 6 (5): „+“ pól 5 Pin 7 (6): „+“ pól 6 Pin 8 (7): „+“ pól 7 Pin 9 (8): „+“ pól 8
Připojte dvoupólový nabíjecí kabel akumulátoru do výstupu „–“ BATTERY „+“. Zachovejte přitom správnou polaritu. Stiskněte a přidržte tlačítko START po dobu 2 sekund. Systém stanice detekuje připojení symetrického / asymetrického konektoru. Je-li akumulátor připojen pomocí symetrického (balancer) konektoru, na displeji lze zobrazit napětí u jednotlivého článku. Pokud je ke stanici připojen lithiový akumulátor bez použití symetrického konektoru, zobrazí se celkový počet článků akupacku a tento počet je následně nezbytné přesně nastavit jako z nejdůležitějších parametrů pro nabíjecí proces.
Upozornění! Počet nabíjených článků musí být nastaven vždy naprosto přesně! V opačném případě hrozí během nabíjení exploze akumulátoru a vznik požáru!
Nabíjecí proces můžete ukončit v libovolné fázi stisknutím tlačítka START. Při přerušení aktuálního procesu dojde k vynulování všech parametrů z displeje.
Spuštění nabíjecího procesu Output 2 a 3
Stiskněte tlačítko Output Select (1 x) pro přepnutí na výstupní terminály 2. Pokud tlačítko stisknete 2 x dojde k přepnutí na výstupní terminál 3. Zvolte požadovaný nabíjecí program. Pokud připojený akumulátor disponuje symetrickým (balancer) konektorem, připojte tento konektor do vstupu BALANCER CONNECTOR. Správná polarita přitom musí být vždy zachována.
Pin 1 (GND): Uzemnění = „ –“ pól baterie Pin 2 (1): „+“ pól článku 1 Pin 3 (2): „+“ pól článku 2 Pin 4 (3): „+“ pól článku 3
Připojte dvoupólový nabíjecí kabel akumulátoru do výstupu – BATTERY + nabíjecí stanice. Stiskněte a přidržte tlačítko START.
Na displeji stanice se zobrazí informace o tom, zda je připojen symetrický (balancer) nebo asymetrický konektor. V případě připojení symetrického konektoru (například u lithiového aku) systém stanice zobrazí napětí u jednotlivého článku.
Upozornění! Počet nabíjených článků musí být nastaven vždy naprosto přesně! V opačném případě hrozí během nabíjení exploze akumulátoru a vznik požáru! Stisknutím tlačítka START stanice vyhodnotí stav připojených akumulátorů a spustí nabíjecí proces.
Loading...
+ 5 hidden pages