Graupner 6464, ULTRAMAT 14 plus User guide [cs]

Modelářská nabíjecí stanice ULTRAMAT 14 plus
Obj. č.: 23 74 15
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup univerzální modelářské nabíječky Graupner 7E. Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení výrobku do provozu a k jeho obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod.
Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Účel použití
Nabíjecí stanice ULTRAMAT 14 plus je vybavena nejnovější polovodičovou technologií, kterou řídí mikroprocesor RISC s vysoce optimalizovanou sadou instrukcí, aby nabíječka získala ty nejlepší nabíjecí vlastnosti a kombinovala jednoduchou obsluhu a optimální spolehlivost. Funkce, které nabízí ULTRAMAT 14 plus obvykle najdete jen u mnohem dražších přístrojů. Nabíjecí stanice poskytuje spolehlivý způsob nabíjení slinutých akupacků NiCd, NiMH, Li-Pol, Li-Mn, Li-Ion a LiFePo4 (LiFe) a také olověných akumulátorů. Hermeticky uzavřené olověné akumulátory, které brání úniku plynu, se ukázaly jako nejlepší pro použití v RC modelech. Jsou mechanicky odolné, mají všestranné použití a jsou celkově vysoce spolehlivé. Kromě ochrany článků proti hlubokému vybití nevyžadují žádné zvláštní opatření při skladování.
Poznámka Je velmi důležité, abyste vždy dodržovali pokyny k nabíjení, které uvádí výrobce akumulátoru a udržovali doporoučený nabíjecí proud a čas nabíjení. Nepoužívejte rychlé nabíjení, pokud výrobce akumulátoru vysloveně neuvádí, že akumulátor je vhodný pro nabíjení vysokým nabíjecím proudem, který se při rychlém nabíjení používá. Když nabíjíte nové akumulátory, můžete se setkat s problémem předčasného ukončení nabíjení. Při nabíjení nových akumulátorů proto stojí za to, provést sérii kontrolovaných nabíjení, abyste zjistili, zda obvod automatického ukončení nabíjení pracuje správně a spolehlivě nabije akumulátor na plnou kapacitu.
Pokyny k práci s nabíječkou
Nabíjení akumulátorů
V průběhu nabíjení se do akumulátoru dostává určité množství elektrické energie, které se vypočte vynásobením nabíjecího proudu časem nabíjení. Maximální přípustný nabíjecí proud různých typů akumulátorů je rozdílný a najdete ho v informacích, které poskytuje výrobce akumulátoru. Vyšším, než standardním proudem je přípustné nabíjet pouze akumulátory, u nichž výrobce vysloveně uvádí, že jsou vhodné pro rychlé nabíjení. Standardní nabíjecí proud je 1/10 (jedna desetina) jmenovité kapacity článku (např. v případě akupacku 1,7 Ah je standardní nabíjecí proud 170 mA).
Akumulátor, který chcete nabít, připojte pomocí vhodných nabíjecích kabelů (červený = kladný pól,
černý = záporný pól) k nabíjecím zdířkám nabíječky.
V každém případě si přečtěte informace o způsobu nabíjení, které uvádí výrobce akumulátoru
a dodržujte hodnoty doporučeného nabíjecího proudu a času nabíjení. Nepokoušejte se rychle nabíjet akumulátory, které nejsou vysloveně určeny pro nabíjení vyšším proudem.
Vezměte do úvahy, že nové akumulátory nedosahují své plné kapacity, dokud neprojdou několika
cykly vybití a nabití. Uvědomte si také, že nabíječka může předčasně ukončit nabíjení, pokud k ní připojíte nový akupack nebo akumulátory, u nichž došlo k hlubokému vybití.
Akupack NiCd je běžně na konci rychlého nabíjení teplý, ale pokud je jeden z článků zahřátý
mnohem víc než ostatní články, může to signalizovat, že je vadný. Akumulátor likvidujte bezpečným způsobem – viz níže „Likvidace odpadu“.
Dávejte pozor, aby všechny konektory a svorky pólů měly dobrý kontakt. Když například dojde ke
krátkému přerušení z důvodu nestálého připojení, výsledkem bude nevyhnutně chybné chování nabíječky, jako např. znovuzahájení nabíjecího procesu, které může vést k silnému přebití akupacku.
Obvyklou příčinou závady je používání nevhodných nabíjecích kabelů. Protože nabíječka
nedokáže detekovat rozdíl mezi vnitřním odporem akupacku, kabelu a konektoru, je prvním předpokladem toho, aby pracovala správně, že nabíjecí kabel bude mít adekvátní průřez a nebude delší než 30 cm a že na obou koncích se použijí kvalitní konektory (s pozlacenými
kontakty). Nabíjení akumulátorů vysílače Akumulátory v bezdrátovém dálkovém vysílači lze obvykle nabíjet přes integrovanou nabíjecí zdířku na vysílači. Nabíjecí zdířky vysílače jsou většinou vybaveny diodou, která brání obrácenému toku proudu. Chrání se tím před poškozením elektronika vysílače, pokud by se nabíječka připojila s obrácenou polaritou, nebo když se na konektorech nabíjecího kabelu vyskytne zkrat. Akumulátor vysílače, který je chráněn tímto způsobem, lze však nabíjet jen nabíjecí stanicí ULTRAMAT 16, jen když se dioda přemostí. Přečtěte si provozní pokyny k vysílači, kde najdete podrobnější informace k nabíjení. Nikdy se nesmí překročit stanovený maximální nabíjecí proud akumulátoru ve vysílači. Abyste se vyhnuli možnému poškození vnitřních komponentů vysílače přehřátím, doporučujeme, abyste před nabíjením vyjmuli akumulátor ze schránky ve vysílači. V průběhu celého procesu nabíjení musí být vysílač vypnutý (OFF). Nikdy nezapínejte vysílač, zatímco je ještě připojen k nabíječce. I nepatrné přerušení nabíjecího procesu může způsobit nárůst nabíjecího napětí až na úroveň, při které se vysílač okamžitě zničí. Nikdy se nepokoušejte přes integrovanou nabíjecí zdířku na vysílači provádět vybíjení akumulátoru nebo nějaký program udržovacího nabíjení. Tato zdířka se k tomuto účelu nehodí. Pokud nastavíte určitý nabíjecí proud, nabíječka dodává tento proud pouze za předpokladu, že jeho hodnota nepřekračuje technickou kapacitu přístroje. Pokud nastavíte nabíjecí proud, který je mimo technické parametry nabíječky, nabíječka jej automaticky sníží na maximálně přípustnou hodnotu. V takovém případě se na displeji bude střídavě zobrazovat aktuálně používaný nabíjecí proud a varování „MAX“.
Omezení odpovědnosti
Společnost GRAUPNER jako výrobce nedokáže zajistit, abyste při instalaci, během provozu a při manipulaci s touto nabíječkou dodržovali správný postup. Musíme proto odmítnout veškerou odpovědnost za ztráty, škody nebo finanční újmy, které vzniknou v důsledku nekomponentního nebo nesprávného použití našich výrobků, nebo se jakýmkoli způsobem vztahují k jejich použití.
Doporučené nabíjecích kabely / polarita
Bez připojeného akumulátoru
S připojeným akumulátorem
Požadavky na nabíjecí akumulátory se značně liší v závislosti na jejich konkrétním použití a zároveň se podle toho vyžaduje i použití různých typů jejich konektorů. Vezměte do úvahy, že konektory, jejich názvy a polarita mohou být u jednotlivých výrobců různé. Doporučujeme proto vždy používat originální konektory stejné konstrukce. S touto nabíječkou lze k nabíjení používat následující nabíjecí kabely:
Japonský nabíjecí kabel Nabíjecí kabel G2 Nabíjecí kabel BEC
Nabíjecí kabel JR přijímače Nabíjecí kabel vysílače GRAUPNER/JR
Používejte jen originální nabíjecí kabely, které jsou vybaveny vodičem s příslušným průřezem.
Popis a ovládací prvky
Funkce tlačítek
Všechny funkce nabíječky se ovládají jen 4 tlačítky. Pro změnu hodnot proudu a napětí se používají tlačítka - / DEC a + / DEC. Funkce zbylých dvou tlačítek se liší v závislosti na připojeném akumulátoru a na tom, zda je, nebo není akumulátor připojený do nabíjecích zdířek.
Krátký stisk PROGRAMM/MODE:
- Výběr nabíjecích programů a podnabídek Dlouhý stisk (2 s) PROGRAMM/MODE:
- Výběr (nabíjecího) programu skupiny Krátký stisk ENTER/START:
- Výběr následující pozice hodnoty
Krátký stisk PROGRAM/MODE
- Ukončení procesu nabíjení,
- Zastavení bzučáku,
- Výběr následující pozice hodnoty Dlouhý stisk (2 s) ENTER/START:
- Zahájení procesu nabíjení
Nabíjecí programy
Různé funkce nabíječky jsou rozděleny do čtyř programových skupin, které můžete vybírat, pokud stisknete a 2 sekundy podržíte tlačítko MODE. Sekvence výběru je znázorněna na níže uvedeném obrázku. Programy pro akumulátory NiCd: nabíjení, vyvážení nabití článků. Programy pro akumulátory NiMH: nabíjení, vyvážení nabití článků. Programy pro akumulátory Li-Pol, Lilo, LiFe: nabíjení článků. Programy pro olověné akumulátory: nabíjení, kapkové udržovací nabíjení.
1. Napájecí kabel pro připojení k síti 100 – 240 V AC (součást dodávky)
2. Krokosvorky pro připojení k autobaterii
3. Displej
4. Zástrčka napájecího kabelu
5. Konektor balancéru pro GRAUPNER akumulátory Li-Pol
6. Provozní tlačítka
7. Vstupy nabíjecích kabelů akumulátoru „BATTERY“
Výběr programové skupiny nabíjení
V zájmu větší přehlednosti jsou funkce nabíjení a nastavení na ULTRAMAT 14 rozděleny do 4 logických programových skupin. Pro každý typ různých akumulátorů (NiCd, NiMH, Li-Ion/Li-Pol/LiFe a PB) existuje samostatná programová skupina.
Přepínání programů:
Přepínání z jedné programové skupiny do druhé se provádí
pomocí tlačítka MODE, které se musí stisknout a cca 2 sekundy podržet. Krátkým stiskem tlačítka MODE se pak provádí změny uvnitř dané programové skupiny.
Uvedení nabíjecí stanice do provozu
Když se současně stiskne tlačítko INC a DEC, a ULTRAMAT 14 plus se připojí poprvé k napájení z autobaterie 12 V DC, nebo ze síťové zásuvky 100 – 240 V AC, na displeji stanice se objeví menu pro výběr jazyka. Pokud jste už jazyk vybrali, objeví se krátký souhrn základního uživatelského nastavení – viz níže:
Stiskněte a podržte současně tlačítka INC a DEC a poté připojte nabíječku k napájení, aby se na displeji ukázalo menu pro výběr jazyka. Pomocí tlačítka INC, nebo DEC vyberte požadovaný jazyk a výběr potvrďte stiskem tlačítka ENTER.
Na displeji se objeví název ULTRAMATE 14 plus.
Po 3 sekundách se ukáže nastavení bezpečnostního časovače (zapnutý – ON, nebo vypnutý – OFF). V průběhu asi 3 sekund ho můžete zapnout, nebo vypnout stiskem tlačítka INC, nebo DEC. Při manuálním nabíjení olověných akumulátorů je časovač vždy vypnutý. V ostatních nabíjecích programech je nastaven na 180 minut (když se zapne).
Po dalších 3 sekundách se ukáže nastavení bzučáku (zapnutý – ON, nebo vypnutý – OFF). Nastavení můžete změnit tlačítkem INC, nebo DEC. Po dalších 3 sekundách je nabíječka připravena k použití (viz níže).
Zahájení procesu nabíjení
Podle níže uvedených kroků vyberte požadovaný program nabíjení, vybíjení, nebo údržby akupacku a poté nastavte vhodné hodnoty. V případě, že akumulátor má konektor balancéru, připojte ho k vstupu BALANCER CONNECTOR na nabíječce. Dávejte pozor na správnou polaritu, která je (Zprava doleva): Pin 1 (GND): Země = akumulátor -; Pin 2 (1): + článek 1, Pin 3 (2): + článek 2, Pin 4 (3): + čl. 3, Pin 5 (4): + čl. 4, Pin 6 (5): + čl. 5, Pin 7 (6): + čl. 6.
Připojte dvojpólový nabíjecí kabel akumulátoru k nabíjecím výstupům – BATTERY + na nabíječce při dodržení správné polarity. Stiskněte a asi 2 sekundy podržte tlačítko START a na displeji nabíječky se ukáže, zda je, nebo není připojen konektor balancéru. Pokud se připojí konektor balancéru, můžete zobrazit napětí jednotlivých článků (viz níže).
V případě, že je připojen akumulátor Li-Pol a není připojen konektor balancéru, na displeji se ukáže počet článku akupacku. Pokud tento počet není správný, musí se opravit manuálně.
POZOR! Věnujte velkou pozornost správnému nastavení počtu článků a typu akumulátoru. V případě chybného nastavení může akumulátor explodovat a způsobit požár!
Stiskněte znovu tlačítko START a nabíječka získá přístup k akumulátoru. Proces nabíjení můžete kdykoliv přerušit dalším krátkým stiskem tlačítka START.
Poznámka: Pokud nabíjení přerušíte stiskem tlačítka START, všechny zobrazované parametry se trvale vymažou.
Programy NiCd
Tato skupina zahrnuje sadu nabíjecích programů pro nabíjení akumulátorů NiCd, které se obvykle používají v modelářství. Když se program dokončí, na displeji se střídavě ukazuje název programu a informace o ukončení „END“, spolu s časem nabíjení, posledním nabíjecím proudem, nabitou kapacitou a napětím akumulátoru, a to až dokud akumulátor neodpojíte. Zobrazované informace vám často můžou poskytnout užitečné ukazatele nabíjecí charakteristiky a kapacity akupacku NiCd nebo vás upozorní, když nabíječky chybně detekuje akupack jako plný („full“).
Loading...
+ 5 hidden pages