Gorenje EC 763 E User Manual [cz]

Elektrický Samostatný Sporák CZ
Vážený spotřebiteli,
děkujeme vám za vaši koupi. Přesvědčte se sami o tom, že se na naše výrobky můžete spolehnout. Pro jednodušší použití výrobku vám přikládáme obsáhlý návod, který vám pomůže, aby jste se co nejrychleji seznámili s vaším novým přístrojem. Před použitím si pozorně přečtěte návod. Upozornění ohledně bezpečnosti najdete na straně 43. Nejdříve ověřte, jestli přístroj, který jste zakoupili není poškPřejeme vám hodně radosti při použití vašeho nového samostatného sporáku.ozen. Jestliže zjistíte jakékoliv poškození, které nastalo při přepravě, spojte se s prodavačem, u kterého jste přístroj zakoupili nebo se skladem od kud byl přístroj odebrán. Telefonní číslo najdete na účtu respektive na dodacím listu.
Obsah
Bezpečnostní upozornění .............................................43
Důležitá upozornění Praktické použití
Popis přístroje...............................................................44
Před prvním použitím .................................................. 45
Sklokeramický varný povrch Trouba Programovací hodiny Hodiny pro kratší dobu Rady pro ušetření energie Rady pro zakoupení nádobí Rady pro použití Rady pro použití trouby
Varné plotny .................................................................46
Důležitá upozornění Zvláštní upozornění u sklokeramické varné desky Ovládání varných ploten Ovládání dvoukruhové varné plotny a varné plotny pro pekáč HI-light varné plotny
Trouba...........................................................................47
Důležitá upozornění Ovládání Způsoby činnosti Výšky pečení Příslušenství trouby Pečení pečiva Pečení masa
Upozornění k tabulce pečení Pečení na grilu a zapékání Zavařování Rozmrazování
Čištění a údržba ............................................................55
Čištění a údržba sklokeramického povrchu................56
Trouba
Jak postupovat v případě závad? ................................58
Mějte na zřeteli! Důležité
Výměna dílů přistroje...................................................58
Ostatní příslušenství Žárovka trouby
Návod pro umístění a připojení ...................................58
Bezpečnostní upozornění pro instalaci Zásuvka sporáku Vyrovnání sporáku a dodatečný podstavec Elektrické zapojení
Technické údaje.............................................................60
Servis..............................................................................60
Oprava Typový štítek
42
Návod k obsluze, umístění a zapojení
Bezpečnostní upozorně
Neodborné připojení sporáku na elektrickou síť je nebezpečné. Aby jste zabránili nebezpečí elektrického zásahu, musí sporák zapojit jenom servis nebo k tomu oprávněný odborník.
Při neodborném zapojení přístroje nebo opravě přístroje hrozí nebezpečí elektrického zásahu a zkratu, proto je z důvodu nebezpečí tělesného poškození a poškození přístroje neprovádějte. Zapojení musí provádět jen k tomu oprávněný odborník respektive servis.
Při vaření nebo pečení se přehřátý tuk nebo olej rozteče po plotně a teplen dojde k zapálení. Může vzniknout nebezpečí popálenin a požáru, proto smažení mějte stále pod dohledem.
Pozor: nebezpečí popálenin je veliké zvláště u malých dětí a dětí, které si neuvědomují, jaké nebezpečí jim hrozí. Mohou se spálit nebo opařit a proto držte malé děti v přiměřené vzdálenosti od sporáku. Starší děti mohou používat sporák jenom pod dohledem.
Varný povrch a dvířka trouby se p se zahřeje také vnitřek trouby, varné části a otvor pro ucházení páry. Proto držte malé děti v přiměřené vzdálenosti od sporáku.
Pozor: nebezpečí popálenin. Varné části, trouba a části vybavení se mezi použitím silně zahřejí. Proto při uchopení nádob vždy používejte utěrky nebo rukavic a s nádobím jednejte opatrně aby jste se vyhnuli popáleninám.
Připojovací šňůry přístrojů, které se nacházejí v blízkosti sporáku se mohou při dotyku s horkým varným povrchem nebo přivřenými dvířkami od trouby poškodit a způsobit elektr. zkrat. Proto udržujte elektrické šňůry druhých přístrojů v přiměřené vzdálenosti od sporáku.
Pro čištění trouby nepoužívejte čističe na horkou páru a vysokotlaké čističe neboť mohou způsobit elektrický zkrat.
Dvířka trouby se při použití siln vestavěna dodatečná ochrana, třetí sklo (jenom u některých modelů).
V odkládací zásuvce trouby neschraňujte hořlavé, výbušné nebo na teplo citlivé předměty (například papír, utěrky na hrnce, sáčky z umělé hmoty, čisticí spreje a prostředky). Při použití trouby mohou způsobit požár. Odkládací zásuvku sporáku používejte jen pro uskladnění nádobí (nízký pekáč, pekáč pro zachycení kapajícího tuku, tukový filtr atd.).
Jestliže se na sklokeramickém povrchu ukáže jakákoliv viditelná prasklina,varnou desku nesmíte používat, protože hrozí nebezpečí elektrického zásahu. Ihned vypněte všechny vypínače varných zón a odšroubujte pojistku, vypněte hlavní pojistku tak, aby byl sporák zcela odpojen z elektrické sítě. Zavolejte do servisu.
Přístroj musí být umístěn přímo na podlaze, bez jakýchkoliv podstavců.
ři použití zahřejí. Stejně tak
ě ohřejí. Za tím účelem je
Symbol na výrobku nebo jeho balení udává, že tento výrobek nepatří do domácího odpadu. Je nutné odvézt ho do sběrného místa pro recyklaci
elektrického a elektronického zařízení. Zajištěním správné likvidace tohoto výrobku pomůžete zabránit negativním důsledkům pro životní prostředí a lidské zdraví, které by jinak byly způsobeny nevhodnou likvidací tohoto výrobku. Podrobnější informace o recyklaci tohoto výrobku zjistíte u příslušného místního úřadu, služby pro likvidaci domovního odpadu nebo v obchodě, kde jste výrobek zakoupili.
Důležitá upozorně
Sklokeramickou varnou desku nepoužívejte jako odkládací desku, protože se tak může poškodit nebo poškrábat. Na varném povrchu není dovolena příprava jídel v aluminiové fólii nebo v nádobí z umělé hmoty pro nebezpečí roztavení respektive požáru.
Panta dvířek u trouby se mohou poškodit, jestliže otevřená dvířka zatížíte těžkými předměty. Proto není dovoleno sedět na otevřených dvířkách trouby nebo na ně odkládat těžké předměty.
Praktické použití
Elektrický sporák je určen pro přípravu jídel a proto jej nepoužívejte k jiným účelům. Jednotlivé možnosti použití sporáku jsou podrobněji popsané v pokračování tohoto návodu.
Návod k obsluze, umístění a zapojení
43
Popis přístroje
Otvor pro odvádění páry (mají je jenom některé modely)
Sklokeramický varný povrch
Ovládací panel
Rukojeť trouby
Dvířka trouby s okénkem
Zásuvka sporáku
Dodatečný podstavec (mají je jenom některé modely)
Nastavitelné nožky (můžete je použít jakmile vytáhnete zásuvku sporáku), mají je jenom některé modely
1 2 3 4 5 6 7
1 Elektronické programovací hodiny se znázorněním teploty
(jenom u některých modelů)
2 Knoflík pro zapnutí / vypnutí a výběr způsobu činnosti trouby
3 Knoflík varné zóny, vzadu vlevo
4 Knoflík varné zóny, vpředu vlevo 5 Kontrolní světlo činnosti. Ukazuje, že je trouba
nebo varná zóna zapnuta.
6 Knoflík varné zóny, vpředu vpravo 7 Knoflík varné zóny, vzadu vpravo
44
Návod k obsluze, umístění a zapojení
Před prvním použitím
Sklokeramický varný povrch
Sklokeramický varný povrch očistěte navlhčeným hadříkem a čisticím přípravkem pro ruční umývání nádobí.
Nepoužívejte agresivních čistidel, houbičky na nádobí, odstraňovače rezu a skvrn, která způsobují poškrábání.
Trouba
Vyjměte všechny díly vybavení trouby a očistěte je teplou vodou a obyčejným čisticím prostředkem. Nepoužívejte hrubých čistidel! Při prvním ohřívání trouby se uvolňuje typický zápach “po novém” a proto přitom místnost řádně větrejte.
Rady pro ušetření energie
Dno hrnce nebo pánve je příliš tenké a při ohřívání se vyboulí. Důsledkem toho je zvýšená spotřeba energie a nestejnoměrné rozdělení tepla.
nepřiměřené
Nádoba je příliš velká nebo malá. Malý hrnec a víko, které není správně umístěné je nehospodárné a spotřebuje hodně energie.
nepřiměřené
Správná nádoba na vaření. V pokračování najdete několik důležitých rad pro hospodárné a účinné vaření na novém sporáku.
optimální
Platí zásada:
Čím kvalitnější je nádobí, tím je menší spotřeba elektrické energie!
Rady pro zakoupení nádobí
Dobré nádobí poznáte, že má rovné a tlusté dno. Nerovné dno nádobí způsobuje velkou spotřebu energie a delší dobu vaření.
Při zakoupení nádobí dávejte pozor, aby uvedený horní průměr nádoby byl větší než průměr dna nádoby.
Tlakový hrnec (úsporný hrnec) umožňuje pro svůj uzavřený varný prostor a nadtlak ještě dodatečné ušetření času a energie. Pro svůj krátký čas vaření se v jídle zachovají také vitamíny.
Jestliže při vaření na sklokeramické varné desce používáte nádobí, které odráží teplo (světlý kovový povrch) nebo nádoba se silným dnem, může se doba uvedení do varu prodloužit o několik minut (až o 10 minut). Pro ohřátí většího množství tekutiny, doporučujeme použít nádobí s rovným tmavým dnem.
Rady pro použití
Přenos tepla je nejlepší, jestliže má dno nádoby stejný průměr jako varná zóna a nádoba je postavena uprostřed varné zóny.
Hrnce a pánve mohou mít dno větší než je průměr varné zóny ale nesmí být menší, protože tak přichází ke ztrátě energie a špína na varné zóně se může připálit.
Hrnce a pánve pokryjte vždy vhodnou pokličkou.
Pro každé množství jídla je potřeba použít přiměřeně velkou
nádobu. Větší, napůl prázdná nádoba spotřebuje hodně energie.
Při vaření včas snižte stupeň výkonu varné zóny a ke konci vaření varnou zónu vypněte již o trochu dříve, aby jste tak využili zbytkového tepla.
Dávejte vždy pozor, aby v tlakovém hrnci (úsporný hrnec) bylo dost tekutiny, protože při vaření dochází k vypařování tekutiny a přehřívání a tak může dojít k poškození hrnce a sporáku.
Nádobí z ohnivzdorného skla se zvlášť broušeným dnem je vhodné pro použití na sklokeramických varných zónách, jestliže odpovídá průměru varné zóny.
i použití zvláštního nádobí se řiďte návody výrobce.
Př
Rady pro použití trouby
Podle možnosti používejte pekáče tmavé, černě lakované, se silikónovou vrstvou nebo smaltované, jelikož velmi dobře přenášejí teplo.
Troubu předehřívejte jenom tehdy, jestliže je to uvedeno v receptáři nebo v tabulce tohoto návodu.
Při ohřívání prázdné trouby se spotřebuje hodně energie a proto při pečení více druhů pečiva nebo pizzy která pečete po sobě ušetříte hodně energie, jelikož je trouba již ohřátá.
Troubu vždy vypněte asi 10 min. před ukončeným časem, jen tak využijete zbytkového tepla a tím ušetříte energii.
Návod k obsluze, umístění a zapojení
45
Varné plotny
Důležitá upozorně
Varné plotny nezapínejte bez nádobí a nikdy je nepoužívejte na ohřívání místností!
Dávejte pozor, aby byla varná plotna a dno nádoby vždy suché a čisté. Tím je zajištěn dobrý přenos tepla a varný povrch se tak nepoškodí.
Na varných plotnách se může přehřátý tuk nebo olej rychle zapálit. Proto připravujte jídla na tuku nebo olejem (například hranolky) opatrně a stálým dohledem.
Zvláštní upozornění u sklokeramické varné desky
Sklokeramická varná deska je velmi odolná ale ostré a tvrdé předměty, které na ni spadnou ji mohou poškodit.
Jestliže jsou na povrchu sklokeramické desky viditelné praskliny, nesmíte ji používat, protože může dojít k nebezpečnému elektrickému zásahu. V tom případě vypněte ihned všechny varné plotny a vypněte sporák z elektrické sítě tak, že odšroubujete domovní pojistku nebo vypnete hlavní pojistku. Zavolejte do servisu.
Zrnka písku nebo hrubé hrnce z litiny mohou způsobit na dekoru a na sklokeranickém povrchu praskliny.
Varný povrch nepoužívejte pro odkládání věcí, protože by mohlo dojít k poškození povrchu.
V žádném případě však nesmíte na varném povrchu ohřívat jídla v hliníkové fólii nebo v nádobách z umělé hmoty, jelikož se mohou roztavit a způsobit požár a tím poškodit varný povrch.
Do červená rozehřátá plotna může s ohledem na zorný úhel svítit také přes označené místo.
Ovládání varných ploten
Varné plotny zapnete pomocí knoflíků umístěných na ovládacím panelu. Symboly vedle knoflíků ukazují na příslušnost k jednotlivým varným plotnám. Ohřívací výkon varných ploten se může nastavit nestupňovitě (1-9) nebo stupňovitě (1-6). Je vhodné, aby jste asi 3-5 minut před ukončením vaření vypnuli varnou plotnu a tak využili zbytkového tepla u tím ušetřili energii. V tabulce najdete příklady pro použití jednotlivých stupňů výkonu.
Ovládání dvoukruhové varné plotny a varné plotny pro pekáč
U dvoukruhové varné plotny a varné plotny pro pekáč se varný povrch může přizpůsobit určité velikosti a tvaru nádoby. Varnou plotnu zapnete a vypnete příslušným knoflíkem.
Větší varnou plotnu zapnete otáčením knoflíku příslušné varné plotny do konce
(viz symbol; nastavte požadovaný stupeň výkonu.
Všechny varné plotny vypnete otočením knoflíku do polohy "O"(vypnutí).
Knoflík varné desky s dodatečnou
plotnou
ozve se "klap"). Potom
Dvoukruhová varná plotna
Varná plotna pro pekáč
HI-light varné plotny
Varné plotny s HI-Light topnými tělesy ("viz Technické údaje") se od obyčejných liší tím, že mají krátkou ohřívací dobu a postup vaření začne velmi rychle.
Ukazatel zbytkového tepla
Každá varná plotna má signální světlo, které se rožne, jakmile je varná plotna horká. Když se varná plotna ochladí, světlo zhasne. Ukazatel zbytkového tepla se rozsvítí také tehdy, jestliže na varnou plotnu, kterou jste nepoužili postavíte horkou nádobu.
Stupeň Vhodné pro ES 00 1-2 1
32 4-5 3
64 7-8 5 96Vření, zapečení, pečení (největší výkon)
46
poloha VYPNUTO, využití zbytkového tepla udržování tepla, pokračování ve vaření menšího množství (nejmenší výkon) pokračování ve vaření pokračování ve vaření většího množství,
pokračování v pečení větších kusů pečení, příprava jíšky pečení
Návod k obsluze, umístění a zapojení
Trouba
Elektronické programovatelné hodiny se zobrazením teploty
S2
S3
S1
2
1
S3
S1
2
1
1 – časovač 2 – doba provozu 3 – konec provozu 4 – reset 5 – tlačítko nastavení času (+) a (-)
(jen u některých modelů)
Poznámka: Tento ovladač se používá následovně: při požadovaném zvýšení nastaveného času (+) jím otočte doprava a držte jej v této poloze, při požadovaném snížení nastaveného času (-) jím otočte doleva a držte jej v této poloze!
45
3
45
3
S4
S2
S4
Nastavení času
Po připojení spotřebiče k hlavnímu napájení se na displeji rozblikají nuly (0.00) a symbol AUTO. Stiskněte současně tlačítka (2) a (3) (a uvolněte je). Jakmile se na displeji rozbliká symbol (S4), nastavte přesný čas pomocí tlačítka (5). Jakmile symbol (S4) přestane blikat, spustí se hodiny. Po nastavení času jsou hodiny připraveny k provozu.
Poloautomatický režim s přednastavenou dobou trvání provozu
Stiskněte tlačítko (2). Displej zobrazí 0.00 a rozbliká se symbol „AUTO“ (symbol (S3)). Pomocí tlačítka (5) nastavte požadovanou dobu provozu. Tato doba může být nastavena v násobcích 1 minuty. Dobu provozu lze přednastavit maximálně na 10 hodin. Jakmile nastavíte požadovanou dobu, symbol „AUTO“ přestane po několika vteřinách blikat a zahájí se odpočet. Displej zobrazuje teplotu trouby. Stisknutím tlačítka (2) zjistíte zbývající čas a můžete jej podle potřeby upravit. Jakmile skončí odpočet, ozve se pípnutí a rozbliká se symbol „AUTO“. Trouba se
automaticky vypne a přednastavený čas se vynuluje!
Zvukový signál se automaticky vypne po pěti minutách, pokud jej předtím nevypnete stisknutím jakéhokoli tlačítka (symbol „AUTO“ na displeji zhasne).
Poloautomatický režim s přednastavenou dobou ukončení provozu
Stiskněte tlačítko (3) a na displeji se zobrazí aktuální čas a blikající symbol „AUTO“. Pomocí tlačítka (5) nastavte čas ukončení provozu (který musí být samozřejmě vyšší než aktuální čas). Jakmile nastavíte čas pro ukončení provozu, symbol „AUTO“ přestane po několika vteřinách blikat a na displeji se zobrazí teplota v troubě. Jakmile aktuální čas dosáhne přednastaveného času konce provozu, ozve se zvukový signál a rozbliká se symbol „AUTO“. Trouba se automaticky vypne
a přednastavený čas se vynuluje!
Zvukový signál se automaticky vypne po pěti minutách, pokud jej předtím nevypnete stisknutím jakéhokoli tlačítka (symbol „AUTO“ na displeji zhasne).
Automatický režim s přednastavenou dobou trvání a ukončení provozu
Stiskněte tlačítko (2) a pomocí tlačítka (5) nastavte požadovaný čas. Stiskněte tlačítko (3) a displej zobrazí nejbližší možný čas ukončení provozu. Je-li čas ukončení vyšší než aktuální čas + doba trvání provozu, symbol (S2) zhasne a symbol „AUTO“ bude svítit. Trouba je v režimu stand-by a uvede se do provozu podle přednastavených časů.
Příklad:
Aktuální čas je 12:00, doba trvání provozu je nastavena na 1:30 a ukončení provozu na 14:00. To znamená, že trouba se uvede do provozu ve 12:30.
Časovač
Časovač má pouze signální funkci a neslouží k vypnutí trouby. Po stisknutí tlačítka (1) se na displeji zobrazí 0.00 a rozbliká se (S1). Pomocí tlačítka (5) nastavte požadovaný čas. Po několika vteřinách symbol přestane blikat a zahájí se odpočet. Displej zobrazuje aktuální čas nebo teplotu trouby (pokud je trouba v provozu). Stisknutím tlačítka (1) můžete zjistit zbývající čas a podle potřeby jej upravit. Jakmile odpočet skončí, zobrazí se blikající symbol (S1) a ukončení provozu je oznámeno pípnutím, které skončí samo, pokud není přerušeno stisknutím jakéhokoli tlačítka.
Vynulování přednastavených programů a teploty
Jakákoli nastavení času a teploty, s výjimkou hodin, mohou být kdykoli vynulována stisknutím tlačítka (4) na dobu 3 vteřin. Přednastavené časové programy se automaticky zastaví.
Pozor: Stisknete-li tlačítko (4) na dobu 3 vteřin během provozu trouby, přednastavená teplota se vynuluje a trouba se automaticky vypne.
Důležitá varování!
Na dno trouby za žádných okolností nepokládejte hliníkovou fólii ani keramické nádobí. Smaltování trouby by se poškodilo nadměrným teplem.
Ovocné šťávy a výpek z masa mohou na smaltování trouby způsobit skvrny, které lze jen velmi těžko odstranit.
Návod k obsluze, umístění a zapojení
47
Loading...
+ 13 hidden pages