GoGEN TA 8500 QUAD, TA 10300 QUAD User Manual

Jak se Iiší GOGEN od GoGENu

GOGEN TA 8500 QUAD 3 999 Kc

GOGEN TA 1o3oo QUAD 5 999 Kč

Tablety GOGEN čile sledují aktuální trendy: počtem jader, pokročilou verzí platformy Android, oblíbeným typem displeje a dalšími parametry, s gustem uváděnými na reklamních letáčcích. To vše za velmi přijatelný peníz. Co do velikosti najdeme dnes v nabídce všechny oblíbené „tabletí úhlopříčky“. Dva nejnovější modely se čtyřjádrovými procesory si dnes představíme.

Čtenáři nás občas upozorňují, že máme tendenci nadržovat dražším modelům a, „velkým“ značkám. Je to tak a má to svůj důvod. Takový test obvykle zabere jeden, dva, někdy i tři týdny: na delší testování není čas ani z výrobních důvodů, ani kvůli systému zapůjčování přístrojů redakcím. Za tu dobu lze velmi dobře ohodnotit základní, viditelné vlastnosti přístroje, ale není možné odhalit skryté, dřímající neduhy, které se projeví po měsíci práce se strojem či ještě později. Často jde o hardwarové „zrady“ v podobě nefunkčního napájení, nespolehlivých konektorů apod. My sice můžeme odhadnout, zda přístroj bude spíše věrný druh, či naopak tak trochu padavka zralá na časté reklamace, ale i zde platí jakási presumpce neviny: nemáme právo věštit na základě dojmů. Můžeme se však opřít o dlouhodobou zkušenost obecně, a ta jednoznačně mluví pro ony „velké“ značky a dražší přístroje. Oba modely GOGEN patří jednoznačně do kategorie „poměrně levných". Na trhu sice najdeme i tablety s cenami o další tisícikorunu hubenějšími, u nich se však různé kompromisy příliš podepisují na použitelnosti. Dalo byse říci, že cena u obou GoGENů představuje výhodný poměr výkon/cena, kdy slovo „výkon“ ještě znamená víceméně plnohodnotnou práci s tabletem. Rovnou však dodáváme, že ve srovnání se špičkovými modely se projeví rozdíly významné, možná i co se mechanické odolnosti týká.

Každý na to jde jinak

Každý z testovaných modelů má trochu jiný vnější design, ba i grafické provedení uživatelského prostředí. Svědčí to o tom, že se zde nepostupuje od kompletního firemního návrhu k následné výrobě, ale naopak od získání hotových „střev“ a jejich následnému „ošacení“ a firmwarovému dotažení. V případě menšího z obou testovaných kousků (TA 8500 QUAD s úhlopříčkou 7,85"/20 cm) jde o ošacení méně bytelné i pečlivé, výsledkem je povrzávající těleso s jakoby hliníkovým, snadno se odírajícím hřbetem a displejem, jehož poslední vrstvou je ochranná fólie s viditelnými vzduchovými bublinkami. Hardwarové prvky jsou rozmístěny takto: horní hrana vpravo (při horizontální poloze) On/Off + Volume, vlevo slot na microSDHC, levá hrana pak nese sluchátkový výstup, rozhraní micro USB, výstup mini HDMI (označený jako TV out) a otvor pro možnost restartu „natvrdo“. Oproti tomu větší TA 10 300 (s úhlopříčkou 9,7"/24,6 cm) působí bytelně, dostatečně odolný displej nepotřebuje žádnou dodatečnou fólii, záda tvoří snad nefalšovaný kartáčovaný hliník. Hardwarové prvky se (při horizontální poloze) rozprostřely převážně na levé hraně, kde najdeme jak On/Off + Volume, tak resetovací zdířku, konektor pro napájení ze sítě, micro HDMI, micro USB a sluchátkový výstup, Zatím co šachta pro paměťovou kartu microSDHC se skrývá na dolní hraně vpravo. Po spuštění tabletů se rozjasní i virtuální ovládací prvky: U menšího GoGENu jsou to Zleva ikonka historie, pak volitelně funkce Screenshot, až po ní domácí tlačítko a konečně zpátečka, po stranách jsou navíc vtipně vysvíceny ovladače pro ztišení či zvýšení hlasitosti. Vetší TA 10300 nemá virtuální ovladače hlasitosti, ikonka pro Screenshot má jinou podobu a sídlí úplně vlevo (přičemž je možné nastavit umístění snímku v paměti a 15s prodlevu před vlastním pořízením kopie obrazovky), vedle ní pak následují typické tři androidí prvky (Zpátečka, domeček a naposledy otevřené aplikace). U dvou blízkých příbuzných je těch rozdílů docela hodné.

Co mají společného

Oba tablety svorně vyfasovaly vyšší verzi Androidu 4.2.2 Jelly Bean se dvěma shora vysouvacími poli (vlevo aktuální notifikace, vpravo ikonky rychlého nastavení). Přestože tato generace OS umožňuje vytvářet uživatelské profily, GoGEN tuto funkci nepodporuje: 9,7“ model ji aspoň dokázal z nabídky vypreparovat, zatímco u menšího TA 8500 trčí v nabídce jako nefunkční čtvereček s nápisem „Vlastník“. V Základní výbavě aplikacemi a přístupu k nim v podstatě u obou potkáváme čistý Android bez příkras, dokonce se ani nenabízí žádný průvodce nastavením: po zapnutí se rovnou objeví obrazovka s ikonkami či widgety a logem GoGEN, Zbytek si uživatel nastaví sám. Lokalizace je bezchybně česká (pouze doplňková funkce pro kopii obrazovka se v menu u obou nedočkala překladu a hlásí „Screen adaption“, „Screen button visible“ apod.). Každý přidal k androidnímu základu jen minimum, menší z obou sourozenců například 4K Hráče (sdružuje přístup k videu a ke hrám), ale třeba YouTube či GMail si musí zájemce stáhnout sám. Větší model už Gmail a priori nabízí, navrch pak přidává WiFi display, který dovolí sdílení obrazovky v domácí síti, a potěší i Movie Studio pro vytváření klipů. Oba tablety mají navíc několik dalších volně dostupných aplikací jako třeba iVysílání (archiv ČT). lkonky lze rozmisťovat na pět pracovních ploch (menší jich pojme až 5 × 7, větší až 7 × 9), pod nimiž je permanentně vysvícena další skupinka vyvolených aplikací (šest u menšího brášky, větší zvládne o dvě víc). Tablety nabízejí obě základní bezdrátové technologie, Bluetooth (4.0) i Wi-Fi (standard b/g/n). První připojení k síti je bez problémů, ale načítání již známé sítě je občas loudavé, stejně tak obnova seznamu dostupných sítí.

Co umějí

Oba čtyřjádrové modely už z podstaty zvládají v zásadě vše, co od multimediálního tabletu můžeme očekávat. V benchmarkových testech se větší kolega jeví po všech stránkách svižnější, oba však představují spolehlivý průměr: při srovnání S námi testovanými tablety obdobné velikosti snese menší GOGEN porovnání se Samsungem Galaxy Tab3 7.0 (S&V 11/12), zatímco větší TA 10300 by se výkonem zařadil s malým odstupem za Prestigio Multipad 4 (S&V 12/12). Překvapivě se však menší sourozenec blýskl v testech vykreslování grafiky: jak v testu AnTuTu, tak Basemark X svého 9,7" kolegu celkem jednoznačné předhonil v rychlosti vykreslení pohybujících se obrázků na displeji (ne tak už v jejich načítání ještě před vykreslením). V praxi se to projeví zejména v prostředí rychlých 3D her: žrouty času typu Real Racing 3 zpřístupní kupodivu oba (navzdory některým recenzím na webu), avšak zatímco TA 8500 vykresluje plynule, ale je celkově trochu zpomalený, větší TA 10300 běží celkově rychleji, ale s neustálými drobnými záškuby. Pro reálného tableto-šoféra je první varianta příjemnější. Co se vykreslení obrazu streamovaného televizního vysílání týká, oba modely zvládnou TV Óčko i kanály ČT (Sport a 24) ve zcela srovnatelné kvalitě i z hlediska plynulosti, pouze přechod na vyšší rozlišení obrazu u obou programů ČT větší z obou tabletů nevydýchá a střídavě hlásí „Konec videostreamu“ či ,,Server ukončil spojení“. Při listování mezi graficky náročnými stránkami je menší tablet plynulejší, u většího jako by docházelo k pomalejší odezvě, i při přesunu ikonek po ploše pozorujeme u TA 10300 zřetelně záškuby. Na druhé straně, samotný displej u 9,7" modelu odpovídá na dotyk přesně a rychle, u menšího TA 8500 je méně citlivý a občas je třeba přitlačit nebo prodlít prstem na potvrzovacím okénku, aby vůbec zareagoval. Suma sumárum, oba umějí totéž, ale s jistou dávkou nedokonalosti, uživatelsky je však přijatelnější zpomalená plynulost než záškuby. Nekritizujeme drobný neduh zobrazení při psaní textu pomocí defaultní klávesnice u TA10300, který již GoGEN promptně vyřešil vydáním nového firmwaru.

Vybavenost

Oba sourozenci mají výbavu odpovídající dnešním tabletům dané cenové třídy: neposkytují slot pro 3G (Zájemce si může přikoupit USB dongle), zato mají HDMI pro výstup signálu ve Full HD rozlišení, nečtou GPS, umějí režim USB OTG a oplývají ne zrovna výkonným zadním fotoaparátem. Chlubí se čtyřjádrovými procesory s přijatelným taktem a alespoň 1GB operační pamětí (u menšího modelu, větší má kapacitu dvojnásobnou), ale neohromí velikostí interní paměti: Větší TA 10300 má ještě jakžtakž přijatelných 16 GB, ale menší TA 8500 jen 8 GB, což je žalostné s přihlédnutím ke

Loading...
+ 2 hidden pages