GM BM 102 User Manual [cz]

Domácí pekárna chleba
Návod k obsluze a recepty
BM-102
Před instalací a prvním použitím Vaší domácí pekárny si pozorně přečtěte
návod k použití i další instrukce a upozornění.
Uschovejte pro pozdější použití. Doporučujeme Vám po dobu záruky
1
ÚVOD
Vaše pekárna chleba je výsledkem naší mnohaleté zkušenosti s přístroji na pečení chleba. Ať už jste nikdy předtím sami chléb nepekli nebo již máte zkušenosti s pečením domácího chleba, informace v této brožuře jsou nezbytné k tomu, aby chléb z této pekárny byl co nejlepší. Existuje mnoho rozdílů mezi ruční výrobou chleba a výrobou chleba v přístroji. Tato brožura byla napsána tak, abyste docílili vynikajících výsledků již při pečení prvního bochníku v domácí pekárně. V brožuře jsou recepty, které využívají různé programy a funkce této domácí pekárny. Recepty byly navrženy tak, aby práce s přístrojem byla co nejjednodušší. Postupem času jistě nabudete jistoty a začnete vyrábět chléb dle receptů vlastních.
PROSÍM NEVYHAZUJTE OBAL
OBAL BYL SPECIÁLNĚ NAVRŽEN PRO BEZPEČNOU PŘEPRAVU PŘÍSTROJE. PŘEVÁŽENÍ PŘÍSTROJE V JINÉM NEŽ PŮVODNÍM OBALU, BY MOHLO PŘÍSTROJ POŠKODIT.
TECHNICKÉ PARAMETRY:
Síťové napětí 230 V/ 50 Hz
Výkon: 800 W
Ochrana při přerušení dodávky energie, pojistka umožňující automat. obnovu
činnosti motoru
Rozměry (vך×h): asi 37×34×26 cm
Hmotnost pekárny bez obalu (netto) 6,9 kg
Hmotnost pekárny s obalem (brutto) 8,7 kg
DŮLEŽITÁ BEZPEČNOSTNÍ UPOZORNĚNÍ
Před prvním použitím domácí pekárny chleba si pozorně přečtěte veškeré instrukce a upozornění a řiďte se jimi.
Domácí pekárnu chleba užívejte pouze k účelům popsaných v tomto návodu.
Nepoužívejte pekárnu, jestliže je prázdná, mohlo by dojít k poškození.
Nepracujte s domácí pekárnou chleba, jestliže špatně funguje nebo je jinak
poškozena, došlo-li k poškození přívodního kabelu nebo zásuvky. Při poškození přívodního kabelu nebo jakékoli jiné součástky se nikdy nepokoušejte závadu opravovat. V případě poškození přístroj nadále nepoužívejte a kontaktujte autorizovaný servis.
Tento přístroj musí být uzemněn! Před zapojením se ujistěte,že síťové napětí ve Vašem domě je 220-240 ~ AC. Pokud napětí neodpovídá, spotřebič nepoužívejte a kontaktujte prodejce. Domácí pekárnu chleba zapojujte do zásuvky s uzemňovacím kolíkem. Zásuvka musí odpovídat bezpečnostním normám.
Tento přístroj nesmí bez dozoru obsluhovat děti, osoby s omezenou schopností pohybu a orientace.
2
Nedotýkejte se horkého povrchu přístroje.
Nikdy nevkládejte prsty nebo ruce do pečící formy, je-li přístroj v provozu.
Nikdy nevkládejte zástrčku, přívodní kabel nebo vnější část přístroje do vody.
Nepoužívejte přístroj ve venkovním prostředí.
Umístěte přístroj alespoň 5 cm od zdi nebo jakéhokoli jiného předmětu.
Přístroj umístěte na rovný povrch a ujistěte se, že gumové nožky jsou stabilní.
Při přemisťování přístroje používejte obě ruce.
Vyjměte zástrčku ze zásuvky vždy, když není přístroj v provozu a před každým
čištěním.
Vnější stranu přístroje očistěte pouze vlhkým hadříkem. Pečící formu omyjte v roztoku ze slabého saponátu, opláchněte a řádně osušte po každém použití.
TOTO ZAŘÍZENÍ JE URČENO POUZE PRO DOMÁCÍ POUŽITÍ !
1. CHLÉB
Chléb je jednou z nejstarších potravin, které známe. Brzy poté, co se lidé naučili obdělávat pole, se chléb stal základní potravinou mnoha kultur po celém světě. Od té doby si každá kultura vyvinula svou vlastní metodu na výrobu chleba na základě místních přísad a zpracování jim vlastní. Tento trend pokračuje dodnes. Dokonce chléb prodávaný v supermarketu se liší s ohledem na zemi, ve které je prodáván. Bez ohledu na to, jak široká je nabídka chlebů prodávaných v pekařstvích a supermarketech, není nad vůni a chuť chleba vyrobeného doma.
2. PŘÍSTROJE NA PEČENÍ CHLEBA
Je příjemné vědět, že dnešní technologie pomáhá zachovat tradici pečení domácího chleba. Jako většina domácích spotřebičů, Vaše domácí pekárna je přístroj, který Vám usnadňuje práci. Základní výhodou je, že veškerou práci: mísení, hnětení, kynutí i pečení za Vás vykoná přistroj, aniž byste museli vynaložit sebemenší úsilí. Vaše domácí pekárna bude péct vynikající bochníky znovu a znovu za předpokladu, že se budete držet instrukcí a rad. Přístroj nemůže myslet za vás, a proto se vždy ujistěte, že ingredience i nastavený program pečení odpovídají instrukcím v brožuře.
3. PŘÍSADY
Nejdůležitější částí při pečení chleba je moudrý výběr přísad. Pouze s vhodnými přísadami docílíte vynikajících výsledků. Abychom Vám ušetřili čas při zjišťování, které přísady jsou nejvhodnější, věnovali jsme každé ze základních přísad jeden z následujících odstavců.
4. HLADKÁ MOUKA
Pro pečení je nejdůležitější složkou v mouce protein zvaný lepek, který drží těsto pohromadě. Termín „silná mouka“ znamená, že tato mouka má vysoký obsah lepku. Pravděpodobně byla umleta z tvrdé pšenice a je obzvláště vhodná pro pečení.
4.1 CELOZRNNÁ PŠENIČNÁ MOUKA
3
Tento typ mouky obsahuje pšeničná zrna včetně otrub - vnější slupku pšeničných zrn, která je vynikajícím zdrojem vlákniny. Otruby v celozrnné mouce zamezují uvolňování lepku, takže celozrnný chléb bývá menší a hutnější než chléb bílý. Vaše domácí pekárna má zvláštní program na celozrnný chléb, který věnuje více času hnětení a kynutí.
5. DROŽDÍ
Droždí je nezbytnou přísadou pro kynutí těsta. Pro pečení v domácí pekárně je nejvhodnější sušené droždí, které se prodává v sáčcích o obsahu 7 g, který vystačí na upečení chleba o hmotnosti 0,7 kg. Ke kvašení tohoto droždí není nutné velké množství cukru, a tak je možné snížit obsah cukru v bochníku. Sušené droždí je citlivé na vlhkost, proto zbytek droždí neskladujte více než jeden den.
6. SŮL
Sůl nejen dodává chlebu chuť, ale může také zpomalit obzvláště rychlé kynutí.
7. MÁSLO (nebo tuk)
Zdokonaluje a zjemňuje chuť chleba. Náhradou za máslo může být margarín nebo olivový olej. Nepoužívejte výrobky s nízkým obsahem tuku, nebudou mít ten samý efekt.
8. CUKR
Cukr dodává chlebu chuť a částečně napomáhá tomu, aby kůrka zhnědla. Poznámka: Většina sušeného droždí nepotřebuje velké množství cukru ke kvašení.
9. VODA
Můžete-li, používejte k výrobě chleba měkkou vodu. Nicméně Vaše domácí pekárna vyrobí dobrý chléb i z vody tvrdé. Není nezbytné vodu před přidáním ohřívat. Voda by měla mít pokojovou teplotu, není-li v receptu napsáno jinak.
10. DALŠÍ PŘÍSADY
Další přísady mohou znamenat cokoliv od sušeného ovoce, sýru, vajec, ořechů nebo jogurtu po další druhy obilovin jako např. žita nebo různého koření. Je to na Vás. Je ale nezbytné mít na paměti několik základních rad. Vždy si buďte vědomi obsahu vlhkosti dalších přísad a podle toho se přizpůsobte. Potraviny jako sýr, mléko a čerstvé ovoce obsahují vysoké množství vody, což ovlivní konečný vzhled vašeho bochníku. Jednou z možností je použití sušených variant, jako je Parmazán, sušené mléko nebo ovoce. Až se zdokonalíte v používání domácí pekárny, sami poznáte zda je těsto příliš suché či vodnaté. Také mějte na paměti obsah soli v jednotlivých přísadách. Sůl zpomaluje kynutí. Přidáváte-li tekuté přísady, jako například jogurt, nebo přísady v prášku, jako třeba sušené bylinky, doporučujeme je vložit do pečící formy jako první. Přísady jako ořechy nebo sušené ovoce se přidávají až během hnětení po upozornění akustickým signálem. Viz. Tabulka programů a časů.
11. UMÍSTĚNÍ PŘÍSTROJE
Aby Vaše domácí pekárna správně fungovala, je nezbytné, aby okolní prostředí mělo stálou teplotu. Neumisťujte přístroj ve vlhkých místnostech.
12. SKLADOVÁNÍ CHLEBA
4
Doma vyrobený chléb neobsahuje umělé konzervační látky. Budete-li ho skladovat v neprodyšné nádobě v lednici, vydrží 5 až 7 dní. Tento chléb může být uložen i do mrazícího boxu; před zmražením se ujistěte, že chléb již vystydl.
13. PŘÍSLUŠENSTVÍ
Zkontrolujte, zda Vaše nově zakoupená domácí pekárna obsahuje následující příslušenství:
2 hnětací háky 1 odměrka – hrnek; tento hrnek můžete používat při odměřování tekutých přísad
nebo mouky 1 odměrka – lžíce; množství cukru, oleje a některých dalších přísad je v našich
receptech napsáno v polévkových lžících (15 ml) a kávových lžičkách (5 ml).
14. SEZNÁMENÍ S DOMÁCÍ PEKÁRNOU
Otevřete kryt pekárny, vyjměte a znovu zandejte pečící formu. Forma musí být řádně vložena, aby byl možný správný chod hnětacích háků. Dále vložte hnětací háky (1 velký a 1 malý); rozmístění háků není rozhodující. Poté jimi otáčejte, dokud správně nezapadnou do čepů.
15. OVLÁDACÍ PRVKY
1. TLAČÍTKO START/ STOP. START spustí nastavený program. Chcete-li ukončit program stiskněte na 3 sekundy tlačítko STOP – tímto se daný program vynuluje a přístroj se nastaví na program 1.
2. ČAS. Toto tlačítko se používá pro programy, které mohou být spuštěny s časovým zpožděním. Viz. Oddíl 18.
3. BARVA KŮRKY. Toto tlačítko se používá k nastavení propečení kůrky (světlá, střední a tmavá). Šipka na displeji ukáže zabarvení, které jste si vybrali. Poznámka: V některých režimech pečení nemůže být propečení kůrky nastaveno
4. HMOTNOST. Vyberte hmotnost mezi 0,7 kg, 0,9 kg, 1,1 kg. Šipka na displeji ukáže Vámi zvolenou hmotnost.
5. PROGRAM. Hlavní tlačítko, kterým se volí program pečení. Číslo programu se ukáže na displeji.
16. UVEDENÍ PŘÍSTROJE DO CHODU
Zapojte přístroj do sítě. Na displeji se objeví následující údaje: HLAVNÍ program (1) na pečení chleba o hmotnosti 0,7 kg se středně propečenou kůrkou. Čas zpracování je 3 hodiny 30 minut. Stiskněte jednou tlačítko PROGRAM. Na displeji se navolí program Rychlého pečení (2) se středně propečenou kůrkou. Čas zpracování se sníží na 1 hodinu 58 minut. UPOZORNĚNÍ: Nastavení velikosti chleba není v programu 2 k dispozici. Stisknete-li tlačítko Barva kůrky šipka na displeji se přesune a bude ukazovat na údaj TMAVÁ. Stisknete-li tlačítko Barva kůrky ještě jednou šipka na displeji se přesune a bude ukazovat na údaj SVĚTLÁ. Nebojte se stisknout další tlačítka, abyste se lépe seznámili s novým přístrojem.
5
Vysvětlivky pro tlačítka na displeji:
Levá strana displeje
1. Hlavní
2. Rychlé pečení
3. Rohlíky/bagety
4. Velmi rychlé pečení
5. Celozrnné pečivo
6. Bábovka
7. Výroba těsta
8. Pečení těsta
9. Vaření džemů a povidel
10. Pečení polotovaru
START/STOP
ČAS (+šipka dolů)
Prostředek displeje
SVĚTLÉ ZLATÉ TMAVÉ 0,7 kg 0,9 kg 1,1 kg
Pravá strana displeje
ČAS (+šipka nahoru)
6
Loading...
+ 13 hidden pages