Gigahertz Solutions ME3851A User guide [sl]

SLO - NAVODILO ZA MONTAŽO IN UPORABO : št. art. : 10 03 04 www.conrad.si
Digitalni analizator elektrosmoga ME 3851A
Št. artikla: 100304
Ta navodila za uporabo so sestavni del izdelka. Obsegajo pomembne napotke za pripravo na zagon in uporabo. Če izdelek predate tretji osebi, ji izročite tudi navodila za uporabo.
Prosimo vas, da pred prvo uporabo pozorno preberete navodila za uporabo in varnostne napotke! Shranite jih, če jih boste morda kdaj kasneje zopet potrebovali.
VSEBINA
VARNOSTNI NAPOTKI..............................................................................................2
ELEMENTI ZA UPRAVLJANJE.................................................................................3
PRED PRIČETKOM OBRATOVANJA.......................................................................5
NAVODILA ZA MERJENJE........................................................................................6
MENJAVA AKUMULATORJA.................................................................................13
INFORMACIJE V POVEZAVI Z AKUMULATORJEM..........................................15
TEORIJA POLJA ........................................................................................................16
TEHNIČNI PODATKI ................................................................................................23
VARNOSTNI NAPOTKI
Prosimo, da pred prvo uporabo pozorno preberete navodila za uporabo, saj vsebujejo pomembne napotke za varnost, uporabo in vzdrževanje aparata.
Napajalnik uporabljajte le skupaj s predpisanim, ponovno naponljivim akumulatorjem. Običajnih baterij (npr. cink – ogljikovih ali alkalij-manganovih baterij) ne polnite – obstaja nevarnost eksplozije!
Za merjenje električnega polja je merilni aparat potrebno ozemljiti na golo vodno, plinsko ali grelno cev. Če ni druge možnosti, lahko električar opravi zasilno ozemljitev na varovalni prevodnik varnostne vtičnice. V tem primeru obstoji nevarnost električnega udara, če ozemljilna sponka pride v stik z fazo, ki je pod napetostjo!
Merilni aparat in napajalnik varujte pred stikom z vodo – nevarnost električnega udara oz. uničenja aparata! Predvsem vdor vode v ohišje lahko vodi do uničenja elektronike. Aparata ne hranite na prostem ter ga ne uporabljajte na dežju. Čistitie ga zgolj z zunanje strani z rahlo navlaženo krpo. Za ččenje ne uporabljajte čistilnih sredstev ali razpršil.
Pred ččenjem ali odpiranjem ohišja, aparat izklopite ter ga ločite od vseh povezanih kablov. Aparat v svoji notranjosti ne vsebuje delov, ki bi terjali vaše vzdrževanje.
Zaradi visoke točnosti merilnega aparata je elektronika občutljiva na vročino, udarce in dotike. V ta namen aparat varujte pred žgočimi sončnimi žarki ter ga ne puščajte ležati na grelnih telesih in podobnem. Aparat varujte pred padci ter, kadar je odprt, ne manipulirajte z njegovimi sestavnimi deli.
2
ELEMENTI ZA UPRAVLJANJE
magnetno polje
prikaz kompenzacije
˝: aparat
POLNJENJE OZEMLJITEV
Priključek za priloženi Priključek za ozemljitveni napajalnik (12-24V DC, s kabel (samo pri merjenju (+) notranjim električne poljske jakosti). prevodnikom in (–) zunanjim). Samo pri delovanju na akumulator!
POLJSKA VRSTA
MERILNO OBMOČJE 200 nT/Vm: (fin)
0-199,9 nT 0-199,9 V/m
2000 nT/Vm: (grob) OBRATOVANJE
0-1999 nT ˝Simbol zvočnika 0-1999 V/m vklopljen s tonskim signalom EIN: aparat vklopljen AUS: aparat izklopljen
DC-signalni izhod FREKVENČNI FILTER
0 do 1 VDC signalni izhod za dolgotrajna merjenja s 16 Hz do 2kHz frekvenčno pomočjo zbiralca podatkov ali območje. zapisovalnika izmerjenih vrednosti. Tudi za iskanje opcijskih, zunanjih prikaznih enot (DP3000).
Sveti, ko se akumulator
AC- signalni izhod
0 – 1 VDC pri polnem odklonu: Vtičnica za priključitev na analizator TIPKA ˝BATT CHECK˝ spektra za iskanje frekvenčnega Prikaz LC zaslon: 3,5 mestni prikaz za prikaz stanja napolnjenosti spektra izmerjenega signala. nastavljene izmerjene vrednosti in kontrolo zaslona. Maksimalna izhodna frekvenca poljske vrste 30kHz pri polnem odklonu. Črtica zgoraj: prikazana bo električna poljska jakost Črtica spodaj: prikazana bo magnetna pretočna gostota. Dve črtici: testni način
E: električno polje M: Test:
F1B2H31
SVETLEČA DIODA
polni.
3
Senzor za električno
Stikalo za izmenično polje Akumulator (9V E- ustvarjanje kratkega stika Block) magnetnega Opozorilo! Akumulator senzorja ali baterijo v izogib poškodbam zaradi kratkega stika
Senzor za magnetno izmenično polje
Predal za akumulator Zatič za fiksiranje akumulatorja
LC zaslon: 3,5 mestni prikaz izmerjene vrednosti.
Frekvenčni filter
(zamenjate ga lahko s stanja baterije. filtri z drugimi mejnimi frekvencami)
2 miniaturna zvočnika
uporabljajte le z vsebovano lepenko.
Z indikatorjem polja in nizkega
PAKET VSEBUJE
1. Merilni aparat
2. Omrežni del z vtičem (2,0 mm)
3. Ozemljitveni kabel (5 m) s klinken vtičem (2,5 mm, mono) in krokodiljimi kleščami
4. Ozemljitveno sponko
5. Merilni adapter - BNC-doza na klinken vtiču (3,5 mm, mono)
4
6. Merilni adapter - klinken vtična doza (3,5 mm, mono) na klinken vtiču (2,5 mm mono)
7. Klinken vtič (2,5 mm mono)
8. Klin za pomoč pri odpiranju ohišja (na primer za menjavo akumulatorja ali frekvenčnega filtra)
9. Akumulatorski block, nominalna napetost 9V
PRED PRIČETKOM OBRATOVANJA
VKLOP V primeru, če se zaslon ne vklopi, zamenjajte baterijo ali akumulator (za več informacij glejte poglavje ˝Menjava akumulatorja˝).
POLNJENJE
Če se na zaslonu pojavi znak, ki označuje nizko stanje akumulatorja (baterije), čimprej napolnite akumulator oz. baterijo zamenjajte z novo.
PREIZKUS DELOVANJA, KOMPENZACIJA
PREIZKUS DELOVANJA – PRIKAZ MAGNETNE PRETOČNE GOSTOTE
1. Nastavitve na aparatu: Poljska vrsta = ˝M˝, merilno območje = ˝200 nT/Vm˝, frekvenčno območje = ˝5 Hz – 100 kHz˝, obratovanje = ˝simbol zvočnika˝.
2. Merilni aparat s hitrimi, kratkimi gibi vrtite okoli vzdolžne osi kot prikazuje skica.
S tem se iz statičnega zemljinega magnetnega polja tvori ˝kvazi-izmenično polje˝ in hitrejši in večji kot
so gibi, toliko močnejše je nastalo izmenično polje. To označujejo visoko izmerjene vrednosti na zaslonu in hitro ˝pokanje˝ signala.
PREIZKUS DELOVANJA – PRIKAZ ELEKTRIČNE POLJSKE JAKOSTI
Tukaj potrkajte 1. Nastavitve na aparatu
Poljska vrsta = ˝E˝, merilno območje = ˝200 nT/Vm˝, frekvenčno območje = ˝5 Hz – 100 kHz˝, obratovanje = ˝simbol zvočnika˝.
2. Merilni aparat držite mirno in s prsti potrkajte po vrhu, kot prikazuje skica.
Zaradi masnega potenciala prsta nastane električno ˝kvazi-izmenično polje˝, katerega jakost prikazujejo visoke izmerjene vrednosti na zaslonu in hitro
5
˝pokanje˝ signala.
DOLOČITEV KOMPENZACIJE
Aparat vklopite in postavite stikalo za poljsko vrsto v pozicijo ˝Test˝. Na levi strani zaslona se pojavi ˝1˝ (kot oznaka načina za testiranje) in na desni strani ˝00.0˝ oziroma ˝000˝ (glede na izbran merilni obseg.
Če se namesto ˝00.0˝ oziroma ˝000˝ prikaže visoka številčna vrednost, je to trenuten ničelni odklon. Le-ta lahko nastopi zaradi aktualnih pogojev okolja (temperatura, zračna vlaga ipd.). Okoli prikazane vrednosti se poveča toleranca kasnejših rezultatov
meritev pri merjenju ˝E˝ ali ˝M˝.
NAVODILA ZA MERJENJE
Značilnosti električnega in magnetnega izmeničnega polja
Električnega in magnetnega izmeničnega polja praviloma ni moč zaznati s človeškimi čutili. Enostavno ˝sta tam˝ pod določenimi predpostavkami in potekata po zelo kompleksnih zakonitostih v tridimenzionalnem prostoru. Za praktično izvedbo merjenja so še posebej pomembne naslednje značilnosti:
1. Merjenje je krajevno oziroma smerno vezano, kar pomeni, da ima lahko že malenkostna sprememba kraja oziroma smeri merilnega aparata močan vpliv na izmerjeno vrednost– še posebej pri magnetnih izmeničnih poljih.
2. Električna in magnetna polja prodirajo v trdne materiale, celo stene, steklo in podobno (oziroma celo prodirajo skoznje). Omenjeno velja še posebej za magnetna polja, ki se jih lahko zavaruje zgolj z dragimi ukrepi.
3. Električna izmenična polja obstojijo povsod tam, kjer leži izmenična napetost. V gospodinjstvu je to naprimer od električnih kablov do priklopljenih električnih aparatov oz. stikal. In tocelo takrat, kadar so omenjeni aparati izklopljeni! Magnetna izmenična polja nastanejo dodatno v trenutku, ko električni aparat vklopite, torej takoj ko tok steče.
4. Poleg poljske jakosti je električno ali magnetno izmenično polje definirano tudi s svojo frekvenco. Razločujemo med razširjenim nizkofrekvenčnim območjem in visokofrekvenčnimi polji. Poleg tega obstojijo še statična ali konstantna polja, za katera je potrebna popolnoma druga merilna tehnika (tako kot tudi za visokofrekvečno sevanje).
Uvodna pojasnila v povezavi z merilno tehniko
Za merjenje nizkofrekvenčnih izmeničnih polj so bile v eko preizkusu 6/96 postavljene naslednje minimalne zahteve merilne tehnike:
6
1. Ločeno merjenje električnih in magnetnih izmeničnih polj.
2. Reproduktibilna, visoka točnost.
3. Kompenzirana frekvenčna odzivnost, ki naj gre čez skupno specificirano območje, najmanj od železniške fekvence 16,67 Hz do kHz območja.
4. Visoka ločilnost: 10 nT oz. 1V/m ali boljša.
Merilni aparati GIGAHERTZ SOLUTIONS ® izpolnjujejo vse naštete predpostavke.
PREDPRIPRAVE MERJENJA
1. Upoštevajte napotke pod poglavjem ˝Pred pričetkom obratovanja˝.
2. Za ugotovitev osnovne obremenitve je vnaprej potrebno izvesti meritve električnih in magnetnih izmeničnih polj na prostem. V primeru, če osnovna obremenitev znaša prek 5 V/m ali 5 nT, jo lahko uvrstite vnaprej: z izklopom električnega kroga s pomočjo instalacijskih odklopnikov v omaricah z varovalkami ugotovite, katera polja se tvorijo v hiši in katera z drugimi generatorji, npr. visokonapetostnimi napeljavami, transformatorji, instalacijami sosednjih stanovanj ipd.
3. Za merjenje na bivalnem ali delovnem mestu, naj bodo vsi tipični porabniki vklopljeni, prav tako tudi tisti, ki se samodejno vklapljajo samo od časa do časa (npr. hladilnik, termoakumulacijske peči,...). Z vklopom in izklopom posameznega porabnika se lahko omejijo bistveni povzročitelji.
4. Skica kraja merjenja in zapisane izmerjene vrednosti omogočajo kasnejšo naknadno analizo situacije. Na ta način lahko izvedete smotrne ukrepe.
5. V merilnem območju ˝200 nT/Vm˝ pričnite z merjenjem in samo tam, kjer je prikaz zaradi velike poljske jakosti prekoračen, preklopite v večje območje ˝2000 nT/Vm˝.
6. Za ugotovitev nihanj merjenja ponovite v različnih delih dneva in tedna.
7. Preklopljiv tonski signal služi poenostavitvi sondiranega merjenja.
NAVODILA ZA MERJENJE ELEKTRIČNIH IZMENIČNIH POLJ
1. OZEMLJITEV MERILNEGA APARATA IN OSEBE, KI MERI
Za zanesljive, reproduktibilne rezultate v skladu z zadevnimi smernicami (TCO, MPR II, TÜV) pred merjenjem električno izmenično polje merilnega aparata s pomočjo ozemljitvenega kabla povežite z zemeljskim potencialom. Zanesljivo sporočanje prek električnega izmeničnega polja brez predpisane povezave z zemeljskim potencialom namreč ni mogoče.
Za ozemljitev z priloženim ozemljitvenim kablom so še posebej primerne nelakirane kovinske vodne, plinske ali grelne cevi (eventuelno s pomočjo ozemljitvene sponke). Alternativno lahko ozemljitev izvede električar s krokodiljimi sponkami na varovalni prevodnik varnostne vtičnice (previdno: v primeru stika s fazo
obstoji nevarnost električnega udara)!
7
Loading...
+ 16 hidden pages