Gigahertz Solutions ME 3030B, ME 3830B User guide [cs]

Analyzátor elektrosmogu NF Gigahertz ME 3030B a ME 3830B
Obj. č.: 10 03 68 10 03 69
Kombinovaný měřící přístroj intenzity elektrických a (elektro)magnetických střídavých polí od 5 Hz do 100 kHz
Pozorně si přečtěte tento návod k obsluze před prvním použitím přístroje. Najdete v něm důležité pokyny ohledně bezpečnosti, použití a údržby přístroje.
Měřící přístroje intenzity pole konstrukčřady ME 3 firmy GIGAHERTZ SOLUTIONS® představují nový trend v měřící technice nízkofrekvenčních střídavých polí: Měřící technika na profesionální úrovni byly realizována za použití velmi nízkých nákladů. Toto bylo možné konsekvenčním využitím inovovaných a patentově přihlášených obvodů a nejmodernějším způsobem zhotovení.
Přístroj, který jste získali, Vám umožní podat kvalifikované informace o zátěži elektrickými a magnetickými střídavými poli podle předepsaných postupů měření, které jsou uvedeny v mezinárodně uznávaných směrnicích pro pracoviště s televizními obrazovkami a monitory (TCO / MPR) a zcela odpovídají frekvenčnímu rozsahu, který je uveden v normě „Standard konstrukčně-biologické měřící techniky“ (Maes 1998), tedy v rozsahu 5 Hz až 100 kHz.
Přístroj ME 3830B odpovídá evropským směrnicím a normám 98/336/EHS, 92/31/EHS, EN50062- a EN5501-1.
Děkujeme Vám za důvěru, že jste si zakoupili přístroj ME 3030B (ME 3830B). Jsme přesvědčeni, že splníme Vaše očekávání a přejeme Vám, abyste při používání našeho přístroje získali užitečné poznatky.
Obsah
Strana
BEZPEČNOSTNÍ PŘEDPISY:...................................................................................................... 2
NÁVOD K MĚŘENÍ....................................................................................................................... 2
1. P
ŘÍPRAVA MĚŘENÍ
2. N
ÁVOD K MĚŘENÍ - ELEKTRICKÁ STŘÍDAVÁ POLE
3. U
ZEMNĚNÍ MĚŘÍCÍHO PŘÍSTROJE A OSOBY, KTERÁ PROVÁDÍ MĚŘENÍ
4. P
ROVÁDĚNÍ MĚŘENÍ (ELEKTRICKÁ STŘÍDAVÁ POLE
5. P
ROVÁDĚNÍ MĚŘENÍ (MAGNETICKÁ STŘÍDAVÁ POLE
U
RČENÍ VÝSLEDNÉ INTENZITY MAGNETICKÉHO POLE U VÍCE ZDROJŮ TĚCHTO POLÍ
E
MPIRICKÉ (PŘIBLIŽNÉ) ODHADNUTÍ VÝSLEDNÉ CELKOVÉ INTENZITY (ELEKTRO)MAGNETICKÉHO POLE
K
ONTROLA POČÍTAČOVÝCH MONITORŮ OHLEDNĚ SHODY S NORMOU
AUTOMATICKÉ VYPÍNÁNÍ MĚŘÍCÍHO PŘÍSTROJE..................................................................7
LITERATURA................................................................................................................................7
TECHNICKÉ ÚDAJE.....................................................................................................................7
PŘÍLOHA: VLIV NA LIDSKÝ ORGANISMUS .............................................................................. 9
........................................................................................................................3
............................................................................3
...............................................3
)....................................................................... 4
)...................................................................... 5
..............................5
.. 5
„TCO“........................................6
Bezpečnostní předpisy a návod k měření
Bezpečnostní předpisy
Prosím, bezpodmínečně si pozorně přečtěte tento návod k obsluze před prvním použitím přístroje. Najdete v něm důležité pokyny ohledně bezpečnosti, použití a údržby přístroje.
Pro měření intenzity elektrického pole je nutné provést uzemnění měřícího přístroje. Přiložený uzemňovací kabel připojte na neizolovanou trubku vodovodního, plynového potrubí nebo na potrubí dálkového topení. Pokud by tato možnost neexistovala, může provést kvalifikovaný elektrikář též připojení na ochranný kolík (vodič) síťové zásuvky. V tomto případě však hrozí nebezpečí úrazu elektrickým proudem, pokud by se zemnící svorka dostala do kontaktu s fází pod proudem.
Měřící přístroj nesmí přijít do styku s vodou a nesmí být používán za deště. Čistěte pouze vnější povrch přístroje slabě navlhčeným hadříkem. Nepoužívejte žádné čistící prostředky nebo rozstřikovače (spreje).
Před čištěním nebo otevřením pouzdra přístroj vypněte o odpojte všechny kabely, které jsou k němu připojené. Uvnitř přístroje se nenacházejí žádné díly nebo součástky, které by mohl laik sám opravovat.
Jelikož má přístroj velké rozlišení, je jeho elektronika citlivá na tepelné zdroje a otřesy. Z tohoto důvodu nenechávejte přístroj ne slunci, nepokládejte jej na topení, dejte pozor, aby nespadl na zem. Rovněž jej nenechávejte otevřený a nemanipulujte se součástkami. Tento přístroj je určen pouze pro předepsané účely. Jako doplňky měřícího přístroje používejte pouze spolu s ním dodané nebo doporučené příslušenství.
Návod k měření
Poznámka na úvod
Informace o působení a účincích elektrických a magnetických střídavých polí na lidský organismus, měřící techniku a o opatřeních na jejich odstranění naleznete v přiložené brožuře.
1. Příprava měření
1. Otevřete kryt bateriového pouzdra. Baterii připojte na svorky, baterii vložte do pouzdra a pouzdro opět uzavřete.
2. Při měření v domácnosti nebo na pracovišti mohou být zapnuty všechny obvyklé a typické spotřebiče, a to i takové, které se zapínají automaticky, např. lednička, ohřívače vody, boilery, elektrické vytápění (též i ve vedlejších místnostech). Zapínáním a vypínáním jednotlivých spotřebičů můžete lokalizovat místo vyzařování. Vypnutím celého okruhu napájení pomocí jističů ve spínací skříní lze zjistit, která pole jsou vytvářena uvnitř místnosti, domu a která mimo dům, např. vysokonapěťová vedení, trakce (vlaky, tramvaje), trafostanice nebo instalace sousedních bytů.
3. Náčrtek měřeného místa a zaprotokolované naměřené hodnoty Vám umožní další analýzu situace. Tímto způsobem si připravíte podklady pro následná opatření. Zvláště prozkoumejte místa, kde spíte a kde nejčastěji pobýváte!
Návod k měření
Tento průzkum Vám usnadní zapínatelná zvuková signalizace, která mění proporcionálně
4.
hlasitost podle intenzity polí.
5. Abyste si usnadnili měření volnýma rukama, je přístroj vybaven dílensky zabudovaným filtrem s horní pásmovou propustí 16 Hz. Tento filtr můžete aktivovat pro měření kmitočtu na stativu od 5 Hz pomocí posuvného mikrospínače na malé desce s plošnými spoji uvnitř přístroje. Spínač v dolní poloze = aktivace, horní poloha spínače = deaktivace filtru.
Obr. 01
GIGAHERTZ
SOLUTIONS
3
®
2. Návod k měření - elektrická střídavá pole
Pro spolehlivé, reprodukovatelné výsledky podle předepsaných směrnic (TCO, MPR II, předpisy technické zkušebny) musí být měřící přístroj před prováděním měření intenzity elektrických střídavých polí uzemněn pomocí přiloženého kabelu. Bez uzemnění nejsou spolehlivé výsledky měření možné.
3. Uzemnění měřicího přístroje a osoby, která provádí měření
Obr. 02
K uzemnění pomocí přiloženého kabelu se hodí kovové neizolované (bez nátěru) vodovodní a plynové trubky, přívodní kovové trubky dálkového topení s případným použitím uzemňovací svorky STV0008 (zvláštní příslušenství na přání). Alternativně může kvalifikovaný elektrikář provést připojení pomocí krokosvorky přímo k ochrannému kolíku síťové zásuvky. (Pozor: V tomto případě hrozí úraz elektrickým proudem při dotyku s fází!).
Zástrčku (konektor) kabelu zastrčte do příslušně zdířky na přístroji (která je označená symbolem „uzemnění“) a tento kabel zaveďte směrem dozadu po straně přístroje.
Obr. 03
Návod k měření
4. Provádění měření (elektrická střídavá pole)
Přístroj zapněte a přepínač „Feldart“ (druh pole) přepněte do polohy „E“ (elektrické střídavé pole).
Postarejte se o dobré uzemnění své vlastní osoby. Při měření dbejte stále na to, aby uzemňovací kabel stále směřoval dozadu abyste se Vy a ostatní přítomné osoby zdržovali za měřícím přístrojem.
Měřící přístroj přidržujte v blízkosti těla (čím ve větší vzdálenosti budete držet přístroj od těla nebo jestliže přístroj odložíte, tím více bude naměřená hodnota zkreslována „nahoru“). Zaměřte přístroj na domnělé zdroje polí, případně, jestliže neznáte žádné konkrétní zdroje polí, prohledávejte systematicky prostor. Přitom postupujte následujícím způsobem:
- Zpočátku procházejte prostorem velmi pomalu.
- Často se přitom zastavujte a měřte intenzitu pole směrem vzad, vlevo, vpravo a nahoru. Dbejte přitom stále na to, aby uzemňovací kabel stále směřoval dozadu.
- V měření pokračujte směrem ke zdroji nejsilnějšího pole, abyste toto pole lokalizovali nebo
jakmile dojdete k místu, kde se nejvíce zdržujete, např. postel v ložnici či pracoviště
(pracovní stůl), prozkoumejte podle předchozího postupu všechny směry a podržte přístroj v poloze (ve směru) nejvyšší zjištěné intenzity.
- Hodnota, kterou jste naměřili ve směru nejvyšší intenzity, může být v první derivaci vztažena jako výsledná intenzita pole. *
Také při měření na stativu nebo s položeným přístrojem se musí, aby bylo měření přesné, za přístrojem nacházet osoba, nebo použijte pro reprodukovatelné měření kovovou desku (50 x 50 cm) pravoúhle vycentrovanou ve vzdálenosti 5 cm za přístrojem.
* Bližší informace o dílenské kalibraci přístroje Vám sdělíme na požádání. Zkoumáte-li místo, kde spíte, musíte to provést za normálních podmínek „při spaní“, tedy se
zhasnutou lampou na nočním stolku. Intenzita elektrického pole se může za určitých okolností po zhasnutí této lampy zvýšit (následkem zvýšeného poklesu napětí).
Doporučené mezní hodnoty elektrických střídavých polí: pod 10 V/m, může být dokonce i pod 1 V/m (při 50 Hz).
Pozor: Pokud by kabel nebo prst ruky překrýval přední stranu měřícího přístroje, vedlo by to ke zkreslení naměřené hodnoty.
GIGAHERTZ
SOLUTIONS
4
®
Loading...
+ 3 hidden pages