Gigahertz Solutions HF 32D User guide [hu]

Conrad Szaküzlet 1067 Budapest, Teréz krt. 23. Tel: (061) 302-3588
Conrad Vevőszolgálat 1124 Budapest, Jagelló út 30. Tel: (061) 319-0250
HF32D
Nagyfrekvenciás vizsgálóműszer, 800MHz...2,5GHz
Rend.sz.: 100320
2.3 verzió Ezen útmutatót rendszeresen frissítjük és bővítjük, ld. www.gigahertz-solutions.de. Az első használatba vétel előtt feltétlenül olvassa el.
Professzionális technika
A GIGAHERTZ SOLUTIONS® cég készülékei, részben szabadalmaztatott áramkörök használatával, új méréstechnikát alkalmaznak. Jelen műszer a nagyfrekvenciás sugárterhelés vizsgálatára lett kifejlesztve. Ilyen sugárzás forrása lehet mobiltelefon, vezeték nélküli telefon, mikrohullámú sütő, valamint a jövő technikáját képviselő UMTS és Bluetooth készülékek. Az útmutató mellett cégünk szemináriumokkal és problémamegoldási tanácsadással is a vevők rendelkezésére áll.
Biztonsági tudnivalók
A készüléket nem érheti víz; esőben nem lehet használni. Tisztítani kívül lehet, enyhén megnedvesített ruhával. Tisztítószert, sprayt nem szabad használni. Tisztítás, vagy kinyitás előtt ki kell kapcsolni, a hozzá kötött kábeleket el kell távolítani. A műszerben nincsenek laikusok által javítható részek; ne próbálkozzon belső átalakítással. Kezelje óvatosan; óvja hő, ütés, erős napsugárzás hatásától, fűtőtest közelségétől; ne ejtse le. Csak a megadott célra, és a mellékelt vagy ajánlott tartozékokkal szabad használni.
Kezelőszervek
Auszug fr. belegung=frekvencia kiosztás kivonat Frequenz in MHz=frekvencia, MHz-ben DECT=vezeték nélküli telefon MIKROWELLE=mikrohullám Leistungsflussdichte=teljesítmény sűrűség Signal-Bewertung=jel kiértékelés Messbereich=méréstartomány Spitzenwert=csúcsérték Mittelwert=középérték Betrieb=üzem AUS=ki Auto-Power-Off=automatikus kikapcsolás
A műszer nagyfrekvenciás részét az antenna bemenetnél belül árnyékoló lemezburkolat védi a zavaroktól (árnyékolási tényező kb. 35…40 dB).
1. Antenna kábel csatlakozó: - az antennát függőlegesen a műszer homlokoldalán levő résbe lehet illeszteni.
2. Kijelzési mértékegység kapcsoló: a határértékeket legtöbbször μW/m² -ben adják meg (alsó kapcsolóállás). A választott egységet kis vonal jelzi a kijelző baloldalán. Figyelem: átkapcsolás esetén az érzékenység nem változik, csak a kijelzési egység! A méréstartomány 100-as tényezővel való növeléséhez csillapító tagot lehet beiktatni, amelyet külön rendelésre szállítunk.
3. Be-/Ki kapcsoló - legfelső állás: térerővel arányos hangjelzés bekapcsolva.
4 A készülék automatikus kikapcsolással védi az elemet a
kimerüléstől.
Szállítás
Műszer; rádugaszolható antenna, kábellel; alkáli mangán elem; útmutató.
Tudnivalók üzembe helyezés előtt Bekapcsolás
Amennyiben bekapcsolás után semmi nem látható a kijelzőn, elemet kell cserélni (ld. később).
Elem kimerülés jelzés
Amikor az elem kimerülés (“Low Batt.“) kijelzés megjelenik vízszintesen középen, többé nem lehet pontosan mérni. Cserélje ki az elemet egy minőségi alkáli-mangán 9V-os elemre. Akku használata nem ajánlott.
A működés ellenőrzése Alapfogalmak
Minden mérőműszer bizonyos tűréssel rendelkezik. A helyes értéktől való eltérés a nulla körül lehet a legjelentősebb („offszet”), amit sok esetben nem adnak meg. Nagyfrekvenciás méréseknél a tűrés még nagyobb, mint alacsonyabb frekvenciákon.
Az ellenő
rzés végrehajtása
Kapcsolja be a műszert úgy, hogy az antenna nincsen csatlakoztatva, és várjon néhány másodpercet, amíg a kijelző „beáll”. Az ekkor leolvasható érték az alapzajból és az offszetből tevődik össze; értéke 20 digitig terjedhet
1
(számjegyek, a tizedespont helyétől függetlenül). Ekkor a specifikált tűrésen belül vagyunk. Kapcsolási folyamatok (pl. mértékegység váltás) rövid túlvezérléssel járnak, ami a kijelzőn is megjelenik.
Mérési tudnivalók
Megjegyzések a nagyfrekvenciás sugárzásokról
Itt csak a háztartásokban végzendő méréshez szükséges tényezőkről szólunk. Egy anyagot érő nagyfrekvenciás sugárzásnak egy része áthatol, egy része visszaverődik, egy része pedig elnyelődik. Ezen összetevők aránya függ az anyag minőségétől, vastagságától, valamint a sugárzás frekvenciájától. Pl. a fa-, gipszkarton-, tető- és ablak anyagok gyakran jó áteresztőképességű helyei a háznak. Ezekről további áttekintést lehet kapni az Interneten: www.ohne-elektrosmog-wohnen.de . Pontosabb adatgyűjtemény található a következő címen: “Reduzierung hochfrequenter Strahlung - Baustoffe und Abschirmmaterialien“ (A nagyfrekvenciás sugárzás csökkentése - építőanyagok és árnyékolások), szerzők: Dr. Moldan / Prof. Pauli, cím: www.drmoldan.de .
Minimális távolság
A sugárzást a forrástól adott távolságban, a teljesítménysűrűség (W/m jellemezni. A távolság nagyobb frekvenciákon néhány méter, alacsonyabbaknál néhány tíz m. Ha pl. egy mobiltelefont vagy vezeték nélküli telefon bázisállomást közvetlenül az antenna közelébe helyez, akkor jókora értéket mérhet, de ez nem okvetlenül jellemző a gyakorlati hatásra. (A sugárzások a közeltartományban jóval erősebbek.)
Polarizáció
A nagyfrekvenciás sugárzások általában polarizáltak, vagyis a hullámok pl. függőleges vagy vízszintes síkúak. A mobil rádiózás esetében a polarizáció többnyire vertikális, de a belvárosi területeken már részben horizontális, vagy pl. 45 fokra is módosulhat. A reflexió, valamint a készülék használati helyzete is változtat a polarizáción. Ezért mindkét síkban mérni kell (antenna helyzet).
Helyi és időbeli ingadozások
A teljesítménysűrűség a részben frekvencia-szelektív reflexiók miatt is, különösen épületekben, ingadozhat, ami erősödést vagy kioltást is jelenthet. Időben is változik, a pillanatnyi vételi viszonyok, hálózat foglaltság a nap folyamán stb. okokból. Mindezek miatt többször ellenőrizni kell a mért mennyiséget.
Méréstechnikai megjegyzések
A műszerrel szállított logaritmikus-periodikus antenna kifejezett iránykarakterisztikával rendelkezik, ami lehetővé teszi egy forrás helyének felderítését, valamint annak megállapítását, hogy mennyiben járul hozzá az összterheléshez. Az irány ismerete az óvintézkedések meghozatalához is fontos. Teleszkópantennák nem alkalmasak jó épületbiológiai mérésekhez. A kijelzőn megjelenő érték a mérési hely teljesítménysűrűsége, az „antennakúp” térfogati integráljához viszonyítva (vagyis az antenna irányát figyelembe véve).
A műszer nemcsak középértéket, hanem valódi csúcsértéket is mér, ami pulzáló sugárzásnál fontos. Pl. vezetéknélküli telefon bázisállomása a középérték tízszeresét is elérő csúcsot produkálhat. A vizsgált frekvenciatartomány magában foglalja a mobil frekvenciákat (GSM900 és GSM1800), a DECT standard szerinti vezeték nélküli telefonokat, a jövőbeli UMTS standard szerinti mobil frekvenciákat, a Bluetooth standard
2
) mérésével lehet mennyiségileg
szerinti wLAN-t, néhány további kommersz sávot, természetesen a mikrohullámú sütőket, és a fentiek közé eső frekvenciákat. Különös figyelmet fordítunk a fontosnak tartott pulzáló jelekre. Rádió- és TV adók közelében is kialakulhat jelentős nagyfrekvenciás terhelés.
Különleges eset: a radar
A légi- és vízi közlekedéshez kis kúpszögű sugarat bocsájtanak ki, forgó antennával. Ez tehát csak néhány ms­ig mérhető, néhány másodperces időközökben, ami különleges méréstechnikát igényel. A műszerben levő egyenirányító kapcsolás a kis radarjeleket alulértékelheti A kapcsolás a folyamatos vagy folyamatosan pulzáló jeleknél (GSM ... DECT) megfelel
ő, és az erősebb
radarjeleknél is kisebb jelentőségű az alulbecslés.
A műszer előkészítése
Ellenőrizze a műszert (ld. korábban) és az antennát, valamint az elem feszültséget.
Az antenna csatlakoztatása
Az antenna vezeték könyökös csatlakozódugóját csavarja a bázisműszeren levő hüvelybe jobboldalt fent. Villáskulcsot ne alkalmazzon, mert túlerőltetheti a meneteket; elegendő kézzel meghúzni. Az aranyozott SMA csatlakozók a legjobb minőségű nagyfrekvenciás összeköttetést biztosítják ebben a méretben. Gondosan ellenőrizze a csatlakozás stabilitását az antenna végén; ezt lehetőség szerint nem szabad bontani. Dugja az antennát a függőleges sliccbe a műszer homloklapján. Az antennát lehet a műszerhez rögzítve, vagy szabadon kézben tartva is használni. Utóbbi esetben a kéz ne érintse az első rezonátort, vagy a vezető részeket az antennán. Ajánlatos tehát lehetőleg minél hátrább megfogni. (Hozzávaló markolat előkészületben.) Precíz mérésnél ne fogja kézbe az antennát, hanem illessze a műszerhez. Típustól függően kisebb rézfólia darabok lehetnek ráerősítve az antennára, finomhangolás céljára. Ezeket ne távolítsa el és ne sértse meg.
Mérés
A mérésekről ajánlatos jegyzőkönyvet vezetni. Ugyanilyen fontos a többszöri ismétlés, hogy a napszakonként és a hét folyamán bekövetkező ingadozásokat is felderítsük. Hosszabb időszakok során is érdemes ismételt mérést végezni. Előfordulhatnak ritkább egyedi esetek, pl. adó karbantartás stb., amelyek különleges eredményhez vezetnek. Gondolni kell a mobil hálózatok gyors bővülésére is. Ehhez jönnek még a tervezett UMTS-hálózatok, amelyeknél még erősebb terhelés várható, a sűr
űbb kiépítés miatt.
Beltéri mérés előtt érdemes a külső teret is megmérni, minden irányban. Ezzel valamelyes áttekintést kapunk egyrészt az épület “HF sűrűségéről“ másrészt az esetleges belső forrásokról, pl. vezeték nélküli telefonok, akár pl. a szomszédban. A nagyobb érdeklődésre számot tartó beltéri mérésnél adódhatnak további mérési bizonytalanságok a műszerre megadott értékekhez képest. Mennyiségileg pontos HF mérés csak ún. szabad téri körülmények között végezhető. Ismét figyelmeztetünk a helyzetfüggésre, ami nagy frekevencián lényegesen nagyobb. Tanácsos a lokális maximumot megkeresni, akkor is, ha ez nem azonos az általunk mérni kívánt hellyel (pl. az ágy vége). A lokális maximum is változhat a nap/hét stb. során.
Tájékozódó mérés
A mérés célja a helyzet nagyjábóli felmérése. A számértékek másodlagos jelentőségűek, általában elegendő a térerővel
2
Loading...
+ 2 hidden pages