Gallet MAP 207 Operating Instructions

NÁVOD K POUŽITÍ
MAP 207
NÁVOD NA POUŽITIE INSTRUKCJA OBSŁUGI INSTRUCTION MANUAL
Baguette
Pícka chleba
Piecka chleba
Bread maker
Vážený zákazníku, děkujeme Vám za zakoupení našeho produktu. Před uvedením tohoto přístroje do provozu si velmi pozorně přečtěte návod k obsluze a tento návod spolu se záručním listem, pokladním dokladem a podle možností i s obalem a vnitřním obsahem obalu dobře uschovejte.
VŠEOBECNÉ BEZPEČNOSTNÍ POKYNY
• Používejte tento přístroj výlučně pro soukromou potřebu a pro stanovené účely. Tento přístroj není určen pro komerční použití.
• Chraňte jej před horkem, přímým slunečním zářením, vlhkostí (v žádném případě jej neponořujte do kapalin) a stykem s ostrými hranami. Nepoužívejte přístroj v případě, že máte vlhké ruce. Jestliže dojde k navlhčení nebo namočení přístroje, okamžitě vytáhněte zástrčku ze zásuvky. Vyvarujte se styku s vodou.
• Před výměnou příslušenství nebo přístupných části, které se při použí­vání pohybují, před montáží a demontáží, před čištěním nebo údržbou, spotřebič vypněte a odpojte od el. sítě vytažením vidlice napájecího přívodu z el. zásuvky!
• Jestliže je napájecí přívod tohoto spotřebiče poškozen, musí být přívod nahrazen výrobcem, jeho servisním technikem nebo podobně kvalifiko­vanou osobou, aby se tak zabránilo vzniku nebezpečné situace.
• Vždy odpojte spotřebič od napájení, pokud ho necháváte bez dozoru a před montáží, demontáží nebo čištěním.
• Abyste ochránili děti před riziky spojenými s elektrickými přístroji, postarejte se o to, aby kabel nevisel dolů a děti na přístroj nedosáhly.
• Neopravujte přístroj vlastními silami, vyhledejte autorizovaný servis.
• Respektujte, prosím, následující „Speciální bezpečnostní pokyny pro tento přístroj“.
SPECIÁLNÍ BEZPEČNOSTNÍ POKYNY PRO TENTO PŘÍSTROJ
• Před připojením do zásuvky zkontrolujte, zda napětí vaší elektrické sítě odpovídá napětí uvedenému na štítku přístroje.
• Před pečením odstraňte z potravin případné obaly (např. papír, PE-sáček atd.)
• Před připojením k elektrické zásuvce musí být v pekárně vhodná surovina na pečení. Zahřátím v suchém stavu by mohlo dojít k jejímu poškození.
• Umístěte spotřebič na rovnou, suchou a teplu odolnou plochu.
• Z důvodu zabránění zakopnutí o kabel, je přístroj vybaven krátkým napájecí kabelem.
• Pokud potřebujete použít prodlužovací kabel, ujistěte se, že přípustný maximální proud kabelu odpovídá, hodnotě na štítku přístroje.
• Umístěte prodlužovací kabel takovým způsobem, aby o něj nikdo nezakopnul a neshodil tak spotřebič.
• Toto zařízení není určené k provozu pomocí externího časovače, nebo v dálkově ovládaných elektrických sítí.
• Během provozu se NEDOTÝKEJTE horkých povrchů.
• NIKDY do nádoby na chléb nedávejte ruce/prsty, když je zařízení v provozu.
• Zástrčku, kabel ani jednotku NEPONOŘUJTE do vody či jiných tekutin.
• Pícku chleba NEPOUŽÍVEJTE venku.
• Při používání udržujte alespoň 50 mm vzdálenost zařízení od stěn či jiných objektů.
• VŽDY zařízení odpojte ze zásuvky, není-li používáno nebo před čištěním.
• Zařízení VŽDY používejte na rovném povrchu a ujistěte se, že gumové nožičky stojí pevně na podložce.
• Dbejte na to, aby napájecí kabel nevisel přes roh pracovní desky či plochy.
CZ - 2
• Při manipulaci se zařízením VŽDY používejte obě ruce.
• Vnější povrch pečicí trouby ČISTĚTE pouze vlhkým hadříkem. Nádobu na chléb čistěte po každém použití jemným roztokem čisticího prostředku, opláchněte a řádně osušte.
• Při manipulaci se spotřebičem postupujte tak, aby nedošlo k poranění (např. popálení, opaření). V průběhu pečení vystupuje pára z větracích otvorů a povrch pekárny je horký.
• Spotřebič nepřenášejte v horkém stavu, při eventuálním překlopení hrozí nebezpečí úrazu popálením.
• Pokud z pekárny vychází kouř způsobený vznícením připravovaných surovin, nechte víko uzavřené, pekárnu ihned vypněte a odpojte od elektrické sítě.
• Pekárnu nepoužívejte k jiným účelům (např. k sušení zvířat, výrobků z textilu, obuvi, potravin atd.) než doporučuje výrobce.
• Nikdy v pekárně neohřívejte vodu, neboť by to mohlo vyvolat vytvoření vápenatých usazenin a neodstranitelných skvrn na nádobě. Tyto skvrny jsou však nezávadné a v žádném případě neovlivňují normální funkci pícky.
• Spotřebič používejte pouze na místech, kde nehrozí její převrhnutí a v dostatečné vzdálenosti od hořlavých předmětů (např. záclony, závěsy, dřevo atd.), tepelných zdrojů (např. kamna, el./plynový sporák) a vlhkých povrchů (např. dřezy, umyvadlo).
• Spotřebič používejte pouze s originálním příslušenstvím od výrobce.
• Nikdy nezakrývejte prostor mezi pláštěm a pečící formou a nevsunujte do tohoto prostoru žádné předměty (např. prsty, lžíce, atd.) Prostor mezi pláštěm a pečící formou musí být volný.
• Výrobce neodpovídá za škody způsobené nesprávným používáním spotřebiče a příslušenství (např. znehodnocení potravin, poranění, popálení, opaření, požár apod.) a není odpovědný za spotřebič v případě nedodržení výše uvedených bezpečnostních upozornění.
• Pokud zařízení upustíte nebo dojde k jeho poškození, nepoužívejte je. Zaneste ho do autorizovaného servisního střediska.
• Spotřebič neponořujte do vody ani žádné jiné kapaliny, hrozí nebezpečí úrazu elektrickým proudem.
CZ
• Tento spotřebič není určen pro používání osobami (včetně dětí), jimž fyzická, smyslová, nebo mentální neschopnost či nedostatek zkuše­ností a znalostí zabraňuje v bezpečném používání spotřebiče, pokud na ně nebude dohlíženo nebo pokud nebyly instruovány ohledně pou­žití spotřebiče osobou zodpovědnou za jejich bezpečnost.
• Na děti by se mělo dohlížet, aby se zajistilo, že si nebudou se spotře­bičem hrát.
CZ - 3
POPIS OVLÁDACÍCH PRVKŮ
P1 Víko P2 Průhledové okénko P3 Hnětací nože P4 Nádoba pečení P5 Kontrolní panel P6 Základna spotřebiče P7 Odměrka P8 Odměřovací lžíce
OVLÁDACÍ PANEL
P9 Tlačítko MENU - volba programu P10 Tlačítko LOAF - nastavení velikost bochníku P11 Tlačítka TIME +, - pro nastavení odloženého startu P12 Tlačítko COLOR - nastavení opečení kůrky P13 Aktuální průběh programu P14 Tlačítko START/ STOP P15 Vybraná velikost bochníku P16 Čas zbývající do konce pečení P17 Zvolený program P18 Zvolený stupeň opečení kůrky
ÚVOD K PÍCKÁM CHLEBA
Je příjemné vědět, že technologie skutečně pomáhá zachovat umění pečení domácího chleba i pro příští generace. Stejně jako většina kuchyňských spotřebičů Vám i pícka chleba ušetří práci. Hlavní výhodou je, že hnětení, kynutí i pečení probíhá v jedné nádobě, která šetří místo. Vaše domácí pekárna bude snadno vytvářet vynikající bochníky znovu a znovu, za předpokladu, že uživatel bude dodržovat pokyny a pochopí několik základních principů.
CZ - 4
POKYNY K POUŽITÍ
START/STOP
Slouží k zapnutí a vypnutí vybraného pečicího programu. Program zapněte stisknutím tlačítka „START/STOP“. Ozve se krátké pípnutí, dvojtečka v zobrazení času začne blikat a program se spustí. Program zastavíte přidržením tlačítka „START/STOP“ po dobu asi 3 sekund. Poté se ozve pípnutí znamenající, že program byl ukončen. Tato funkce brání nechtěnému přerušení programu. Poznámka: Pokud chcete pouze zkontrolovat stav chleba, tlačítko “START/STOP” nemačkejte.
MENU
Slouží k nastavení různých programů. Při každém stisknutí (které je doprovázeno krátkým pípnutím) se program změní. Při opakovaném stisknutí tlačítka se na displeji bude střídat 12 nabídek. Zvolte požadovaný program. Popis těchto 12 nabídek jsou vysvětleny níže.
Pečicí program 1: Basic - Základní
Pro bílý a smíšený chléb, který se skládá převážně z pšeničné či žitné mouky. Chléb má kompaktní hustotu. Můžete nastavit zbarvení kůrky pomocí tlačítka COLOR.
CZ
Pečicí program 2: French - Francouzský
Pro světlý chléb vyrobený z hladké mouky. Chléb je většinou nadýchaný s křupavou kůrkou. Tento program není vhodný pro recepty, které obsahují máslo, margarín či mléko.
Pečicí program 3: Whole Wheat - Celozrnný
Pro chléb s různými druhy mouky, který vyžaduje delší dobu hnětení a kynutí (např. celozrnná mouka pšeničná a žitná). Chléb bude hutný a těžký.
Pečicí program 4: Sweet - Sladký
Pro chléb s přísadami jako ovocné štávy, strouhaný kokos, rozinky, sušené ovoce, čokoláda či přidaný cukr. Díky delší době kynutí bude chléb světlý a nadýchaný.
Pečicí program 5: Super Rapid - Super rychlý
Hnětení, kynutí a pečení velmi rychlým způsobem. Takto upečený chléb je ale nejtvrdší ze všech.
Pečicí program 6: Sand wich - Toustový
Pro pečení toustového chleba.
Pečicí program 7: Butter milk - S podmáslím
Pro chléb, který se vyrábí s mlékem, podmáslím či jogurtem.
Pečicí program 8: Guten free - Bezlepkový
Pro chléb z bezlepkové mouky a směsí. Bezlepková mouka potřebuje delší dobu na vsáknutí tekutin a má jiné vlastnosti kynutí.
Pečicí program 9: Dough - Těsto
Pro přípravu těsta na bulky, pizzu či housky. Tento program neobsahuje pečení.
Pečicí program 10: Cake - Koláč
Hnětení, kynutí a pečení, ale kynutí se sodou či práškem do pečiva.
Pečicí program 11: Jam - Marmeláda
Pro přípravu marmelád.
Pečicí program 12: Bake - Pečení
Pro dopečení chleba, který je příliš světlý či není propečený. Tento program neobsahuje hnětení ani odležení.
CZ - 5
Recepty na pečení naleznete na str 55.
COLOR - KŮRKA
Pomocí tohoto tlačítka můžete zvolit barvu kůrky LIGHT (SVĚTLÁ), MEDIUM (STŘEDNÍ) nebo DARK (TMAVÁ). Stiskem tlačítka KŮRKA vyberte požadované zbarvení kůrky chleba. Doba pečení se mění v závislosti na vybrané hnědosti chleba. U programu 9 se zbarvení vybrat nedá.
LOAF BOCHNÍK
Stisknutím tohoto tlačítka vyberete velikost bochníku. Celková doba provozu se může lišit u různých velikostí bochníku. Vyberte požadovanou hmotnost (750g, 1000g, 1250g) opětovným stiskem tlačítka LOAF, vybranou velikost zobrazuje šipka na displeji u jednotlivých hmotností.
ODLOŽENÝ START
Tato domácí pekárna má funkci odloženého startu. Za použití tlačítek “TIME +” a “TIME -” nastavte požadovaný čas konce pečení. Maximální čas odloženého startu je až 13 hodin. Postup nastavení funkce zpoždění je následující:
1) Vyberte program, barvu kůrky a velikost bochníku.
2) Nastavte čas ukončení. Jedním stiskem tlačítka “TIME +” se posune čas o 10 min.
Pokud tlačítko “TIME +” přidržíte, čas se bude zvyšovat rychle. Pokud přejedete požadovaný čas, můžete jej vrátit zpět stiskem tlačítka “TIME -”. Např. pokud je teď 8:00 a v 15:15 min by jste chtěli mít upečený chléb, nastavte na displeji 7:15 min. Nejprve vyberte požadovaný program, pak stiskněte “TIME +” a “TIME -”, dokud se na displeji neobjeví 7:15.
3) Stiskem tlačítka “START/STOP” aktivujete odložrný start.
Dvojtečka na displeji začne blikat a program se spustí.
Poznámka: Nepoužívejte při odloženém startu ingredience, které se mohou zkazit, jako vejce, čerstvé mléko, ovoce nebo cibule.
UDRŽOVÁNÍ TEPLÉHO CHLEBA
Chléb se automaticky udržuje teplý po dobu 1 hodiny po skončení pečení. Chcete-li chléb vyjmout během této doby, program vypněte stisknutím tlačítka START/STOP.
PAMĚŤ
Dojde-li k přerušení dodávky napájení během výroby chleba, proces výroby chleba bude automaticky pokračovat po 10 minutách, i když tlačítko „START/STOP“ nestisknete. Přesáhne-li doba přerušení dodávky napájení 10 minut, paměť se vynuluje a je třeba ingredience v pekárně zlikvidovat, vložit ingredience nové a pekárnu na chleba znovu spustit. Pokud však těsto před přerušením dodávky proudu nebylo ve fázi kynutí, můžete stisknout tlačítko „START/STOP“ a pokračovat v programu od začátku.
OKOLNÍ PROSTŘEDÍ
Pekárna na chleba pracuje skvěle při různých teplotách, avšak ve velmi teplé a velmi chladné místnosti může být rozdíl ve velikosti upečeného bochníku. Doporučujeme pekárnu používat v místnosti s teplotou od 15 °C do 34 °C.
CZ - 6
ZOBRAZENÍ VAROVÁNÍ
1) Pokud se na displeji objeví “HHH” poté, co byl program spuštěn, znamená to, že teplota
uvnitř pečicí formy je příliš vysoká. Měli byste program zastavit a vytáhnout zařízení okamžitě ze zásuvky. Pak otevřete víko nechte zařízení zcela zchládnout před dalším použitím. Pokud se na displeji objeví “LLL” poté, co byl program spuštěn, znamená to, že teplota uvnitř pečicí formy je příliž nízká. Měli byste při použití domácí pekárnu umístit do teplejšího prostředí.
2) Pokud se na displeji objeví “EE0” poté, co jste stiskli tlačítko “START/STOP”, znamená
to, že teplotní čidlo nefunguje správně. Pokud se na displeji objeví “EE1”, znamená to, že teplotní čidlo je ve zkratu. Nechte prosím zařízení zkontrolovat autorizovaným servisním střediskem.
PŘED PRVNÍM POUŽITÍM
1) Kontrolujte, že žádné součástky ani příslušenství nechybí, a že nejsou poškozeny.
2) Všechny části vyčistěte dle části „Čištění a údržba“.
3) Nastavte pícku na režim 12. BAKE (PEČENÍ) a nechejte ji prázdnou péci po dobu 10 minut.
Poté ji nechejte vychladnout a veškeré odnímatelné části znovu vyčistěte.
4) Všechny části řádně osušte a znovu smontujte. Zařízení je připraveno k použití.
CZ
JAK PÉCI CHLÉB
1) Umístěte nádobu na chléb na místo a zatlačte, dokud neuslyšíte zacvaknutí. Upevněte
hnětací nože na hřídele. Otočte hnětací nože po směru hodinových ručiček, dokud neuslyšíte cvaknutí. Doporučujeme otvory v hnětacích nožích před umístěním vyplnit margarínem odolným vůči teplu, aby se těsto k nožům nepřichytilo. Také tím usnadníte vyjmutí hnětacích nožů z chlebu.
2) Vložte do nádoby ingredience. Dodržujte pořadí uvedené v receptu. Zpravidla se vkládá
voda nebo tekuté ingredience první. Poté následuje cukr, sůl a mouka; kvasnice nebo prášek na pečení jsou vždy posledními ingrediencemi. Poznámka: maximální množství mouky a kvasnic, které lze použít, naleznete v receptu.
kvasnice nebo soda
suché ingredience
voda a další tekutiny
3) V mouce udělejte prstem malou prohlubeň a do ní nasypte kvasnice.
Ujistěte se, že kvasnice nejsou v kontaktu s tekutinou nebo solí.
4) Zavřete víko a zapojte napájecí kabel do zásuvky.
5) Stisknutím tlačítka MENU zvolte požadovaný program.
6) Stisknutím tlačítka COLOR zvolte požadovanou barvu kůrky.
7) Stisknutím tlačítka LOAF zvolte požadovanou velikost (750 g, 1000 g, 1250 g).
8) Nastavte odložený start pomocí tlačítka TIME + nebo TIME -.
Tento krok můžete přeskočit, chcete-li pekárnou zapnout ihned.
9) Stisknutím tlačítka START/STOP pekárnu zapněte.
10) U programů 1, 2, 3, 4, 5, a 6. uslyšíte během provozu zvukový signál. Jde o upozornění, že
můžete přidat ingredience. Otevřete víko a přidejte ingredience. Je možné, že ventilačním otvorem ve víku bude během provozu ucházet pára. To je normální.
CZ - 7
11) Jakmile je proces dokončen, ozve se 3 pípnutí. Můžete tlačítko START/STOP
přidržet po dobu asi 3 sekund, tím vypnete proces, a poté chléb vyjmout. Otevřete víko a pomocí kuchyňských chňapek pevně uchopte nádobu na chleba a vyjměte ji z pekárny. Pozor: nádoba na chleba a chléb mohou být velmi horké! Buďte vždy opatrní.
12) Nechejte nádobu na chleba vychladnout, poté chléb vyjměte.
Pomocí nepřilnavé stěrky jemně uvolněte okraje chlebu od nádoby.
13) Otočte nádobu na chleba dnem vzhůru na drátěnou podložku nebo čistou kuchyňskou
desku a jemným třepáním chléb vyjměte.
14) Nechejte chléb před krájením asi 20 minut chladnout. Doporučujeme chléb krájet
elektrickým kráječem nebo zubatým nožem, nikoli nožem na ovoce nebo kuchyňským nožem, aby se chléb nezdeformoval.
15) Nejste-li v blízkosti pícky nebo tlačítko START/STOP po skončení pečení nestisknete, chléb
bude automaticky udržován teplý po dobu 1 hodiny, kdy se funkce Udržet teplé ukončí, ozve se 3 pípnutí a zařízení se automaticky vypne.
16) Pokud zařízení nepoužíváte, vypněte ho a odpojte ze zásuvky.
POZNÁMKA: Před krájením chleba vyjměte hnětací nože ve spodu chlebu. Bochník je horký – nikdy nože nevyjímejte rukou.
Poznámka: Pokud chléb nesníte celý, doporučujeme zbytek vložit do plastikového sáčku nebo nádoby. Chléb lze skladovat přibližně po dobu tří dnů při pokojové teplotě. Chcete-li jej uchovávat více dnů, zabalte jej do plastového sáčku nebo nádoby a umístěte do ledničky, kde vydrží nanejvýš deset dnů. Jelikož do doma pečených chlebů většinou nepřidáváte konzervanty, obvyklá doba trvanlivosti nepřekračuje trvanlivost chlebů v obchodě.
CHLEBOVÉ INGREDIENCE
1. Chlebová mouka
Chlebová mouka obsahuje vysoké množství lepku (proto jí lze také říkat lepková mouka, která obsahuje velké množství bílkovin, má dobrou elasticitu a zabraňuje spadnutí chleba po nakynutí. Jelikož je obsah lepku vyšší než u běžné mouky, lze ji použít na výrobu velkých chlebů s lepší vnitřní strukturou. Chlebová mouka je nejdůležitější ingrediencí při výrobě chleba.
2. Hladká mouka
Mouka, která neobsahuje prášek na pečení, a lze ji použít na výrobu rychlých chlebů.
3. Celozrnná mouka
Celozrnná mouka je umleta ze zrn. Obsahuje pšeničné slupky a lepek. Celozrnná mouka je těžší a výživnější než běžná mouka. Chléb z celozrnné mouky je obvykle malý. Proto většina receptů obvykle kombinuje celozrnnou mouku s chlebovou moukou, aby bylo dosaženo nejlepších výsledků.
4. Tmavá pšeničná mouka
Tmavé pšeničné mouce se také říká hrubá mouka. Jde o mouku s vysokým obsahem vlákniny a je podobná celozrnné mouce. Chcete-li po kynutí mít velký bochník, je třeba ji smíchat s trochou chlebové mouky.
5. Samokynoucí mouka
Mouka obsahující prášek na pečení, která se používá především na pečení koláčů. Samokynoucí mouka se pripravuje smícháním mouky, soli a prásku do peciva v tomto pomeru: 250 ml mouky, 1½ kávové lžičky prásku do peciva, ½ kávové lžičky soli
6. Kukuřičná mouka a ovesná mouka
Kukuřičná a ovesná mouka je mleta z kukuřice a ovsa. Jde o přídavné ingredience při výrobě hrubého chleba, které se přidávají za účelem vylepšení chuti a textury.
CZ - 8
7. Cukr
Cukr je velmi důležitou ingrediencí zvyšující sladkou chuť a způsobující barvu chleba. Také slouží jako výživa kvasnic. Běžně se používá bílý cukr. Tmavý cukr, mletý cukr a bavlněný cukr může být vyžadován u specických receptů.
8. Kvasnice
Při procesu kvašení kvasnice produkují oxid uhličitý. Oxid uhličitý chléb zvětší a zlehčí jeho strukturu. Kvasnice však potřebují uhlovodany v cukru a mouce jako výživu. 1 lžička aktivních suchých kvasnic = 3/4 lžičky instantních kvasnic 1,5 lžičky aktivních suchých kvasnic = 1 lžička instantních kvasnic 2 lžičky aktivních suchých kvasnic = 1,5 lžičky instantních kvasnic Kvasnice je třeba uchovávat v lednici, aby nedošlo k jejich zničení při vysoké teplotě. Před použitím zkontrolujte datum výroby a dobu trvanlivosti kvasnic. Po každém použití je ihned uložte zpět do lednice. Pokud chléb nenakyne, je to většinou špatnými kvasnicemi. Níže jsou popsány způsoby, jak zjistíte, zda jsou vaše kvasnice čerstvé a aktivní.
1) Nalijte 1/2 hrnečku teplé vody (45 - 50 °C) do odměrky.
2) Přidejte 1 lžičku bílého cukru do odměrky a promíchejte. Poté přisypte 2 lžičky kvasnic.
3) Odměrku umístěte na teplé místo na přibližně 10 minut. Vodu nemíchejte.
4) Měl by vzniknout až 1 hrníček pěny. V opačném případě jsou kvasnice staré a neaktivní.
CZ
9. Sůl
Sůl je nutná pro lepší chuť chleba a barvu kůrky. Může ale také zabránit kvasnicím v kynutí. Nepoužívejte v receptech příliš mnoho soli. Chléb by byl bez soli větší.
10. Vejce
Vejce mohou zlepšit strukturu chlebu, chléb bude výživnější a větší. Vejce je nutné stejnoměrně vmíchat.
11. Tuk, máslo a rostlinný olej
Tuk chléb změkčí a prodlouží jeho trvanlivost. Máslo před použitím roztavte nebo nasekejte na malé kousky.
12. Prášek na pečení
Prášek na pečení se používá při kynutí velmi rychlých chlebů a koláčů. Přestože nepotřebuje čas na kynutí, dojde ke tvorbě vzduchu, který vytvoří bublinky a měkčí tak chléb.
13. Soda
Je podobná prášku na pečení. Lze ji také použít v kombinací s práškem na pečení.
14. Voda a další tekutiny
Voda je základní ingrediencí při výrobě chleba. Nejlepší je zpravidla voda o teplotě mezi 20 °C a 25 °C. Vodu lze nahradit čerstvým mlékem nebo vodou smíchanou s 2% mléčným práškem, což zlepší chuť chleba a barvu kůrky. Některé recepty mohou vyžadovat džus pro vylepšení chuti chlebu, např. Jablečný džus, pomerančový džus, citrónovou šťávu atd.
CZ - 9
VÁHA INGREDIENCÍ
Důležitým krokem při výrobě dobrého chleba je správné množství ingrediencí. Doporučujeme použít odměrku za účelem stanovení přesných množství - nesprávné množství výsledný chléb značně ovlivňuje.
1. Vážení tekutých ingrediencí
Voda, čerstvé mléko nebo roztok z mléčného prášku odměřujte pomocí odměrky. Odměrku mějte při měření ve výšce očí. Při odměřování oleje na vaření či jiných ingrediencí odměrku řádně očistěte.
2. Odměřování suchých ingrediencí
Odměřování suchých ingrediencí provádějte postupným přidáváním ingredience do odměrky po lžičkách a po naplnění odměrku zarovnejte nožem. Odebíráním z odměrky nebo poklepáváním naměříte větší množství, než je vyžadováno. Toto množství navíc ovlivní rovnováhu receptu. Při odměřování malých množství suchých ingrediencí používejte odměřovací lžičku. Odměřené množství nesmí být „na kopec“, protože by takový rozdíl narušil rovnováhu receptu.
3. Pořadí přidávání
Pořadí přidávání ingrediencí dodržujte. Obecně platí toto pořadí: tekutiny, vejce, sůl a mléčný prášek, atd. Při přidávání ingrediencí nedovolte, aby byla veškerá mouka ve styku s tekutinou. Kvasnice lze položit pouze na suchou mouku. A kvasnice také nesmějí být ve styku se solí. Jakmile je mouka nějakou dobu hnětena, pípnutí vás upozorní, že můžete přidat do směsi ovoce. Přidáte-li ovoce příliš brzo, chuť se během dlouhého míchání vytratí. Používáte-li funkci odloženého startu s nastavením dlouhé doby, nepřidávejte do směsi ingredience, které se mohou zkazit, jako vejce či ovoce.
ČIŠTĚNÍ A ÚDRŽBA
Odpojte zařízení ze zdroje napájení a nechejte je před čištěním vychladnout.
1) Nádoba pečení a hnětací nože
Povrch nádoby a nožů je opratřen nepřilnavým povlakem.
na chleba pomocí madel a vytřete vnitřní i vnější část nádoby vlhkým hadříkem.
Při čištění nepoužívejte žádné silné prostředky, čisticí prášky nebo předměty, které mohou způsobit škrábance na povrchu. Vlivem častých změn vlhkosti a teplot nádoby může dojít v průběhu času k změnám vzhledu
povrchu nádoby. To nemá vliv na kvalitu nebo správnou funkci spotřebiče.
Nádobu je nutné před vložením do pekárny zcela usušit. Poznámka: Vložte nádobu na chleba do pekárny a lehce ji zatlačte na místo. Pokud ji nelze vložit, upravte polohu hnětacích nožů a zatlačte. Nůž také otřete vlhkým bavlněným hadříkem.
DŮLEŽITÉ:
Nikdy neponořujte nádobu na pečení zcela do vody nebo jiné tekutiny. Vyčistěte vnitřek chleba pánve s teplou mýdlovou vodou. Pokud hnětací nože nelze vyjmout nalijte do nádoby teplou vodu a ponechte 30 minut odmočit. Pokud jsou otvory hnetacího nože ucpané, můžete je opatrně vyčistit pomocí dřevěné špilky. Na čištění nepoužívejte žádné chemické čistící prostředky nebo ředidla.
2) Vnější část: lehce otřete vnější stranu vlhkým hadříkem. Nepoužívejte čisticí prostředky
obsahující drsné části - mohlo by dojít k poškození lesku povrchu. Nikdy neponořujte zařízení do vody. Poznámka: Doporučujeme víko za účelem čištění nerozebírat.
3) Než pícku chleba zabalíte a uložíte, ujistěte se, že je naprosto vychladlá, čistá a suchá
a víko je zavřené.
:
Vyjměte nádobu
CZ - 10
CZ
PROGRAM 1. BASIC 2. FRENCH 3. WHOLE WHEAT 4. SWEET 5. SUPER RAPID
Velikost (g) 1250 1000 750 1250 1000 750 1250 1000 750 1250 1000 750 1250 1000 750
Čas přípravy 3:10 3:05 3:00 3:30 3:25 3:18 3:40 3:30 3:25 3:05 3:00 2:55 1:30 1:28 1:25
Hnětení 1 10 10 10 11 11 11 10 10 10 10 10 10 8 8 8
Kynutí 1 32 30 28 40 38 38 40 35 35 30 30 30 N/A N/A N/A
Čas přípravy 3:10 3:05 3:00 3:25 3:22 3:20 3:45 3:40 3:25 1:50 1:40 1:35 1:30
Hnětení 1 10 10 10 10 10 10 10 10 10 12 15 15 15 N/A N/A
Kynutí 1 36 34 33 30 30 30 40 40 40 20 N/A N/A N/A 15 N/A
Hnětení 2 13 13 12 13 13 13 13 13 13 8 N/A N/A N/A N/A
Kynutí 2 31 31 31 47 47 47 42 42 40 25 N/A N/A N/A N/A N/A
Kynutí 3 35 35 35 45 45 45 50 50 50 45 N/A N/A N/A 45 N/A
Pečení 65 62 59 60 57 55 70 65 62 N/A 85 80 75 odp 20 60
Udržování teploty 60 60 60 60 60 60 60 60 60 N/A 60 60 60 N/A 60
Vložení příměsy 02:17 02:14 02:11 02:38 02:35 02:33 02:50 02:45 02:40 01:15 01:20 01:18 01:15 N/A N/A
Hnětení 2 12 12 11 13 13 11 13 13 10 13 13 13 7 7 7
Kynutí 2 31 31 31 36 36 35 42 42 42 37 34 31 N/A N/A N/A
Kynutí 3 40 40 40 35 35 35 50 50 50 35 35 35 20 20 20
Pečení 65 62 60 75 72 68 65 60 58 60 58 56 N/A N/A N/A
Udržování teploty 60 60 60 60 60 60 60 60 60 60 60 60 60 60 60
Vložení příměsy 02:21 02:18 02:16 02:32 02:29 02:24 02:41 02:36 02:34 02:18 02:13 02:08 01:20 01:18 01:15
Čas odložení (h) 13 13 13 13 13 13 13 13 13 13 13 13 13 13 13
PROGRAM 6. SAND WICH 7. BUTTER MILK 8. GLUTEN FREE 9. DOUGH 10. CAKE 11. JAM 12 .BAKE
Velikost (g) 1250 1000 750 1250 1000 750 1250 1000 750 750- 1250 1250 1000 750 1:20 1:00
CZ - 11
Čas odložení (h) 13 13 13 13 13 13 13 13 13 13 13 13 13 N/A 13
PŘÍRUČKA ŘEŠENÍ POTÍŽÍ
Č. Problém Příčina Řešení
Z větracího otvoru
1
vychází při pečení kouř
Spodní kůrka chleba
2
je příliš silná
Některé ingredience se přilepily k hřejícímu tělesu nebo poblíž. Na povrchu hřejícího tělesa zůstal při prvním použití olej.
Chléb jste udržovali teplý a nechali v nádobě příliš dlouho, a tak se ztratilo velké množství vody.
Odpojte pícku od napájení a hřející těleso očistěte. Buďte opatrní, abyste se nespálili. Při prvním použití pekárnu nezavírejte víko.
Vyjměte chléb dříve a nepoužívejte funkci udržování teplého chleba.
Jakmile chléb vyjmete, nalijte do
Chléb se velmi těžce
3
vyjímá
Hnětač se přilepil k hřídeli v nádobě na chleba.
nádoby horkou vodu a nechejte hnětač ponořený asi 10 minut. Poté jej vyjměte a očistěte.
Ingredience nejsou
4
řádně zamíchány a dobře upečeny.
1. Zvolili jste nevhodný program.
2. Během pečení jste několikrát otevřeli víko a chléb je suchý a kůrka tmavá.
3. Odpor při míchání je příliš velký a hnětací nůž se nemůže dobře otáčet a ingredience míchat.
Zvolte odpovídající program.
Neotevírejte víko při posledním kynutí.
Zkontrolujte otvor hnětače, nádobu na chléb vyjměte a zkuste pekárnu zapnout bez ingrediencí. Nepracuje-li normálně, obraťte se na autorizovaný servis.
Po stisknutí tlačítka
5
START/STOP se na displeji zobrazí zpráva „H:HH“.
Teplota pekárny je příliš vysoká.
Stiskněte tlačítko START/STOP a pekárnu odpojte od napájení. Poté nádobu na chleba vyjměte a otevřete víko, dokud pekárna nevychladne.
Zkontrolujte, zda je nádoba na
Je slyšet motor, ale
6
těsto se nemíchá.
Nádoba na chleba není správně usazena nebo je těsta příliš mnoho.
chleba správně usazena a zda je těsto připraveno dle receptu se správným množstvím ingrediencí.
Chléb je příliš velký
7
a tlačí na víko.
Přidali jste příliš mnoho kvasnic nebo mouky, nebo je teplota vody nebo okolního prostředí příliš vysoká.
Zkontrolujte výše uvedené faktory a případně snižte množství ingrediencí.
Nepřidali jste kvasnice, nebo jich bylo málo. Kvasnice
Chléb je příliš malý
8
nebo nenakynul.
mohou být neaktivní kvůli příliš teplé vodě, nebo byly
Zkontrolujte množství a čerstvost
kvasnic, zvyšte okolní teplotu. smíchány se solí, nebo je okolní teplota příliš nízká.
Těsto přetéká
9
z nádoby na chleba
Přidali jste příliš mnoho tekutin a těsto je příliš vláčné, nebo příliš mnoho kvasnic.
Snižte množství tekutin,
aby těsto zhoustlo.
CZ - 12
CZ
Chléb při pečení ve
10
středu spadne
Chléb je velmi těžký
11
a hutný
Střed chlebu je po
12
rozkrájení dutý
Na povrchu chlebu
13
jsou suché ingredience
Kůrka je příliš silná a tmavá při pečení
14
koláčů nebo potravin s velkým množstvím cukru
1. Použitá mouka neobsahuje dost silný prášek na pečení a těsto nemůže nakynout.
2. Kvasnice pracují příliš rychle nebo je jejich teplota příliš vysoká.
3. Velké množství vody má za následek příliš vlhké a vláčné těsto.
1. Příliš mnoho mouky nebo málo vody.
2. Příliš mnoho ovoce nebo celozrnné mouky.
1. Příliš mnoho vody nebo kvasnic, nebo málo soli.
Použijte chlebovou mouku nebo
silný prášek na pečení.
Používejte kvasnice s nižší než
pokojovou teplotou.
Upravte množství vody
v receptu.
Snižte množství mouky nebo
přidejte vodu.
Snižte množství odpovídajících
ingrediencí a přidejte více
kvasnic.
Snižte množství vody nebo
kvasnic a zkontrolujte
množství soli.
2. Teplota vody je příliš vysoká. Zkontrolujte teplotu vody.
1. V chlebu je příliš mnoho lepkavých ingrediencí jako máslo, banány, atd.
2. Směs není řádně smíchána kvůli nedostatku vody.
Nepřidávejte do chleba silně
lepkavé ingredience.
Zkontrolujte množství vody
a konstrukci pekárny.
Je-li kůrka u receptu s velkým
Různé recepty nebo ingredience mají velký vliv na vzhled chleba. Při použití velkého množství cukru bude kůrka velmi tmavá.
množstvím cukru příliš tmavá ,
stisknutím tlačítka START/STOP
program přerušte 5 - 10 minut
před dokončením. Než chléb
či koláč vyjmete, nechejte jej
v nádobě s uzavřeným víkem
ještě asi 20 minut udržovat teplý.
CZ - 13
TECHNICKÁ SPECIFIKACE
- Pícka chleba
- Velký LCD displej se zobrazením průběhu
přípravy
- Plně automatická příprava těsta a chleba
- Možnost přípravy bezlepkového chleba
- 12 přednastavených programů pro přípravu
chleba
- 1 přednastavený program pro přípravu džemů
- Akustický signál pro vložení dalších ingrediencí
- Max. objem 1,25 kg
- Pečící nádoba s nepřilnavým povrchem
- 2 hnětací nože z tepelně odolného materiálu
- Možnost odložení začátku pečení
až o 13 hodin
- Funkce 60 minut udržování teploty
- Hlučnost < 65 dB
- Napájení: 230 V ~ 50 Hz
- Příkon: 850 W
- Rozměry: 42,5 x 28 x 30 cm
- Hmotnost (NETTO): 5,75 kg
- Nastavitelný stupeň opečení kůrky chleba
Změna technické specifikace výrobku vyhrazena výrobcem.
VAROVÁNÍ: NEVYSTAVUJTE SPOTŘEBIČ DEŠTI NEBO VLHKOSTI ABYSTE
PŘEDEŠLI VZNIKU POŽÁRU NEBO ÚRAZU ELEKTRICKÝM PROUDEM. VŽDY SPOTŘEBIČ VYPNĚTE ZE ZÁSUVKY KDYŽ JEJ NEPOUŽÍVÁTE NEBO PŘED
OPRAVOU. V PŘÍSTROJI NEJSOU ŽÁDNÉ ČÁSTI OPRAVITELNÉ SPOTŘEBITELEM. VŽDY SE OBRACEJTE NA KVALIFIKOVANÝ AUTORIZOVANÝ SERVIS. PŘÍSTROJ JE POD NEBEZPEČNÝM NAPĚTÍM .
Informace o ochraně životního prostředí
Udělali jsme to nejlepší pro snížení množství obalů a zajistili jsme jejich snadné rozdělení na 3 materiály: lepenka, papírová drť a roztažený polyetylén. Tento přístroj obsahuje materiály, které mohou být po demontáži specializovanou společností recyklovány. Dodržujte prosím místní nařízení týkající se nakládání s balícími materiály, vybitými bateriemi a starým zařízením.
Likvidace starého elektrozařízení a použitých baterií a akumulátorů
Tento symbol na výrobku, jeho příslušenství nebo na jeho obalu označuje, že s výrobkem nesmí být nakládáno jako s domácím odpadem. Po ukončení životnosti odevzdejte prosím výrobek nebo baterii (pokud je přiložena) v příslušném místě zpětného odběru, kde bude provedena recyklace tohoto elektrozařízení a baterií. V Evropské unii a v ostatních evropských zemích existují místa zpětného odběru vysloužilého elektrozařízení. Tím, že zajistíte správnou
likvidaci výrobku, můžete předejít možným negativním následkům pro životní prostředí a lidské zdraví, které se mohou v opačném případě projevit jako důsledek nesprávné manipulace s tímto výrobkem nebo baterií či akumulátorem. Recyklace materiálů přispívá k ochraně přírodních zdrojů. Z tohoto důvodu prosím nevyhazujte vysloužilé elektrozařízení a baterie/akumulátory do domovního odpadu.
Informace o tom, kde je možné vysloužilé elektrozařízení zdarma odložit, získáte u vašeho prodejce, na obecním úřadě nebo na webu www.elektrowin.cz. Informace o tom, kde můžete zdarma odevzdat použité baterie nebo akumulátory, získáte také u vašeho prodejce, na obecním úřadě a na webu www.ecobat.cz.
Dovozce zařízení je registrován u kolektivního systému Elektrowin a.s. (pro recyklaci elektrozařízení) a u kolektivního systému ECOBAT s.r.o. (pro recyklaci baterií a akumulátorů).
CZ - 14
Vážený zákazník, ďakujeme Vám za zakúpenie nášho produktu. Pred uvedením tohto prístroja do prevádzky, si veľmi pozorne prečítajte návod na obsluhu a tento návod spolu so záručným listom, dokladom o predaji a podľa možností aj s obalom a vnútorným vybavením obalu dobre uschovajte.
BEZPEČNOSTNÉ POKYNY
• Používajte tento prístroj výhradne pre súkromnú potrebu a pre stanovené účely.
Tento prístroj nie je určený pre komerčné použitie.
• Chráňte ho pred horúčavou, priamym slnečným žiarením, vlhkosťou (v žiadnom prípade ho
neponárajte do kvapalín) a stykom s ostrými hranami. Nepoužívajte prístroj v prípade, že máte vlhké ruky. Ak dôjde k navlhčeniu alebo k namočeniu prístroja, okamžite vytiahnite zástrčku zo zásuvky. Vyvarujte sa styku s vodou.
• Prístroj vypnite a vždy vytiahnite zástrčku zo zásuvky (ťahajte len za zástrčku, nikdy nie za
kábel), ak nebudete prístroj používať, ak chcete namontovať príslušenstvo, prístroj vyčistiť alebo v prípade poruchy.
• Prístroj nesmie zostať v prevádzke bez dozoru. Ak musíte pracovisko opustiť, vždy prístroj
vypnite, resp. vytiahnite zástrčku zo zásuvky (vždy ťahajte za zástrčku, nikdy nie za kábel).
• Ak chcete ochrániť deti pred rizikami spojenými s elektrickými prístrojmi, postarajte sa o to,
aby kábel nevisel dole a deti na prístroj nedosiahli.
• Pravidelne kontrolujte prístroj a prívodný kábel z hľadiska poškodenia.
Ak prístroj vykazuje nejakú závadu, neuvádzajte ho do prevádzky.
• Neopravujte prístroj vlastnými silami, ale vždy vyhľadajte autorizovaný servis.
• Rešpektujte prosím nasledujúce „Špeciálne bezpečnostné pokyny pre tento prístroj“.
SK
ŠPECIÁLNE BEZPEČNOSTNÉ POKYNY PRE TENTO PRÍSTROJ
• Pred pripojením do zásuvky skontrolujte, či napätie vašej elektrické siete odpovedá napätie
uvedenému na štítku prístroja.
• Pred pripojením k elektrickej zásuvke musí byť v pekárni vhodná surovina na pečenie.
Zahriatím v suchom stave by mohlo dôjsť k jej poškodeniu.
• Pred pečením odstráňte z potravín prípadné obaly (napr. papier, PE – vrecko atď.).
• Umiestnite spotrebič na rovnú, suchú a teplu odolnú plochu.
• Z dôvodu zabránenia zakopnutie o kábel, je prístroj vybavený krátkym napájací káblom.
• Ak potrebujete použiť predlžovací kábel, uistite sa, že prípustný maximálny prúd kábla
zodpovedá, hodnote na štítku prístroja.
• Umiestnite predlžovací kábel takým spôsobom, aby o neho nikto nezakopnul a neshodil
tak spotrebič.
• Toto zariadenie nie je určené na prevádzku pomocou externého časovača, alebo v diaľkovo
ovládaných elektrických sietí.
• V priebehu prevádzky sa NEDOTÝKEJTE horúcich povrchov.
• NIKDY do nádoby na chlieb nedávajte ruky/prsty, keď je zariadenie v prevádzky.
• Zástrčku, kábel ani jednotku NEPONÁRAJTE do vody či iných tekutín.
• Piecku chleba NEPOUŽÍVEJTE vonku.
• Pri používaní udržujte aspoň 50mm vzdialenosť zariadenia od stien či iných objektov.
• VŽDY zariadenie odpojte zo zásuvky, ak nie je používaný alebo pred čistením.
• Zariadenie VŽDY používajte na rovnom povrchu a uistite sa, že gumové nožičky stoja pevne
na podložke.
• Dbajte na to, aby napájací kábel nevisel cez roh pracovnej dosky či plochy.
• Pri manipulácií so zariadením VŽDY používajte obe ruky.
• Vonkajší povrch rúry na pečenie ČISTITE len vlhkou handričkou. Nádoba na chlieb čistite
po každom použití jemným roztokom čistiaceho prostrediu, opláchnete a riadne osušte.
• Pri manipulácií so spotrebičom postupujte tak, aby nedošlo k poraneniu (napr. popálení,
oparení). V priebehu pečenia vystupuje pára z vetracích otvorov a povrch pekárne je horúci.
SK - 15
• Spotrebič neprenášajte v horúcom stave, pri eventuálnym preklopení hrozí nebezpečie úrazu
popálením.
• Pokiaľ z pekárne vychádza dym spôsobený vznietením pripravovaných surovín, nechte veko
uzavreté, pekáreň ihneď vypnite a odpojte od elektrickej siete.
• Pekáreň nepoužívajte k iným účelom (napr. k sušení zvierat, výrobkov z textilu, obuvi,
potravín atď.) než odporúča výrobca.
• Spotrebič používajte len s originálnym príslušenstvom od výrobcu.
• Nikdy v pekárni neohrievajte vodu, pretože by to mohlo vyvolať vytvorenie vápenatých
usadenín a neodstrániteľných škvŕn na nádobe. Tieto skvrny sú však nezásadné a v žiadnom prípade neovplyvňujú normálnu funkciu piecky.
• Spotrebič používajte len na miestach, kde nehrozí jej prevrhnutie a v dostatočnej vzdialenosti
od horľavých predmetov (napr. záclony, závesy, drevo atd.), tepelných zdrojov (napr. kachle, el./plynový sporák) a vlhkých povrchov (napr. drezy, umývadlo).
• Nikdy nezakrývajte priestor medzi plášťom a formou na pečenie a nevsunujte do tohto
priestoru žiadne predmety (napr. prsty, lyžice, atd.) Priestor medzi plášťom a formou na pečenie musí byť voľný.
• Výrobca neodpovedá za škody spôsobené nesprávnym používaním spotrebiča
a príslušenstva (napr. znehodnotenie potravín, poranenie, popálenie, oparenie, požiar a pod.) a nie je zodpovedný za spotrebič v prípade nedodržania výšky uvedených bezpečnostných upozornení.
• Pokiaľ zariadenie upustíte alebo dôjde k jeho poškodeniu, nepoužívajte ho.
Zaneste ho do autorizovaného servisu.
• Tento spotrebič nie je určený pre používanie osobami (vrátane detí), čím fyzická, zmyslová,
nebo mentálna neschopnosť či nedostatok skúsenosti a znalostí zabraňuje v bezpečnom používaní spotrebiče, pokiaľ na ne nebude dohliadané alebo pokiaľ neboli inštruovaný ohľadne použitia spotrebiča osobou zodpovednou za ich bezpečnosť.
• Na deti by sa malo dohliadať, aby sa zaistilo, že si nebudú so spotrebičom hrať.
POPIS OVLÁDACÍCH PRVKU
P1 Veko P5 Kontrolný panel P2 Príhľadové okienko P6 Základna zariadenie P3 Hnětacie nože P7 Odmerka P4 Nádoba pečenie P8 Meracia lyžica
SK - 16
OVLÁDACÍ PANEL
P9 Tlačidlo MENU - voľba programu P10 Tlačidlo LOAF - nastavenie veľkosti bochníku P11 Tlačidla TIME +, - pre nastavenie odloženého štartu P12 Tlačidlo COLOR - nastavenie opečenia kôrky P13 Aktuálny priebeh programu P14 Tlačidlo START/ STOP P15 Vybratá veľkosť bochníka P16 Čas zostávajúci do konca pečenia P17 Zvolený program P18 Zvolený stupeň opečenia kôrky
SK
ÚVOD K PIECKAM CHLEBA
Je príjemné vedieť, že technológia skutočne pomáha zachovať umenie pečenia domáceho chleba i pre budúce generácie. Rovnako ako väčšina kuchynských spotrebičov Vám i rúra na pečenie chleba ušetrí prácu. Hlavnou výhodou je, že hnetenie, kynutie i pečenie prebieha v jednej nádobe, ktorá šetrí miesto. Vaše domáca pekáreň bude ľahko vytvárať vynikajúce bochníky znovu a znovu, za predpokladu, že užívateľ bude dodržovať pokyny a pochopí niekoľko základných princípov.
SK - 17
POKYNY K POUŽITIU
ŠTART/STOP
Slúži k zapnutiu a vypnutiu vybraného programu na pečenie. Program zapnete stisnutím tlačidla „START/STOP“. Ozve sa krátke pípnutie, dvojbodka v zobrazení času začne blikať a program sa spustí. Po spustení programu sú všetky tlačidlá, okrem tlačidla „START/STOP“, neaktívne. Program zastavíte pridržaním tlačidlá „START/STOP“ po dobu asi 3 sekúnd. Potom sa ozve pípnutie znamenajúce, že program bol ukončený. Tato funkcia braní nechcenému prerušeniu programu.
MENU
Slúži k nastaveniu rôznych programov. Pri každom stisnutí (ktoré je odprevádzané krátkym pípnutím) sa program zmení. Pri opakovanom stisnutí tlačidla sa na displeji bude striedať 12 ponúk. Zvoľte požadovaný program. Funkcie týchto 12 ponúk sú vysvetlené nižšie.
Program na pečenie 1: Basic - Základný
Pre biely a zmiešaný chlieb, ktorý sa skladá prevažne z pšeničnej či žitnej múky. Chlieb má kompaktnú hustotu. Môžete nastaviť sfarbenie kôrky pomocou tlačidla COLOR.
Program na pečenie 2: French - Francúzsky
Pre svetlý chlieb vyrobený z hladkej múky. Chlieb je väčšinou nadýchaný s chrumkavou kôrkou. Tento program nie je vhodný pre recepty, ktoré obsahujú maslo, margarín či mlieko.
Program na pečenie 3: Whole wheat - Celozrnný
Pre chlieb s rôznymi druhmi múky, ktorý vyžaduje dlhšiu dobu hnetenia a kysnutia (napr. celozrnná múka pšeničná a žitná). Chlieb bude hutný a ťažký.
Program na pečenie 4: Sweet - Sladký
Pre chlieb s prísadami ako ovocné šťavy, strúhaný kokos, hrozienka, sušené ovocie, čokoláda či pridaný cukor. Vďaka dlhšej dobe kysnutia bude chlieb svetlý a nadýchaný.
Program na pečenie 5: Super Rapid - Super rýchly
Hnetenie, kysnutie a pečenie veľmi rýchlym spôsobom. Takto upečený chlieb je ale najtvrdší zo všetkých.
Program na pečenie 6: Sand wich - Toustový
Pre pečenie toastového chleba.
Program na pečenie 7: Butter milk - S podmaslím
Pre chlieb, ktorý sa vyrába s mliekom, podmaslím či jogurtom.
Program na pečenie 8: Guten free - Bezlepkový
Pre chlieb z bezlepkové múky a zmesi. Bezlepková múka potrebuje dlhšiu dobu na vsiaknutie tekutín a má iné vlastnosti kysnutia.
Program na pečenie 9: Dough - Cesto
Pre prípravu cesta na uzlíky, pizzu či húsky. Tento program neobsahuje pečení.
Program na pečenie 10: Cake - Koláč
Hnetenie, kysnutie a pečenie, ale kysnutie sa sódou či práškom do pečiva.
Program na pečenie 11: Jam - Marmeláda
Pre prípravu marmelád.
Program na pečenie 12: Bake - Pečenie
Pre dopečenie chleba, ktorý je príliš svetlý či nie je prepečený. Tento program neobsahuje hnetenie ani odležanie.
SK - 18
Recepty na pečenie nájdete na str 55.
COLOR - KÔRKA
Pomocou tohto tlačidla môžete zvoliť farbu kôrky LIGHT (SVETLÁ), MEDIUM (STREDNÁ) alebo DARK (TMAVÁ). Stiskom tlačidla COLOR vyberte požadované sfarbenie kôrky chleba. Doba pečenia sa mení v závislosti na vybranej hnedosti chleba. U programu 9 sa sfarbenie vybrať nedá.
LOAF - BOCHNÍK
Stisnutím tohto tlačidla vyberiete veľkosť bochníku. Celková doba prevádzky sa môže líšiť u rôznych veľkosti bochníku. Vyberte požadovanou hmotnosť (750g, 1000g, 1250g) opätovným stiskom tlačidla LOAF, vybranou veľkosť zobrazuje šípka na displeji u jednotlivých hmotností.
ODLOŽENÝ ŠTART
Táto domáca pekáreň má funkciu odloženého štartu. Za použití tlačidiel “TIME +” a “TIME -” nastavte požadovaný čas konca pečenia. Maximálny čas odloženého štartu je až 13 hodín. Postup nastavenia funkcie meškanie je nasledujúca:
1) Vyberte program, farbu kôrky a veľkosť bochníku.
2) Nastavte čas ukončenia. Jedným stiskom tlačidla “TIME +” sa posune čas o 10 min.
Pokiaľ tlačidlo “TIME +” pridržíte, čas sa bude zvyšovať rýchlo. Pokiaľ predídete požadovaný čas, môžete ho vrátiť späť stiskom tlačidla “TIME -”. Napr. pokiaľ je teraz 8:00 a v 15:15 min by ste chceli mať upečený chlieb, nastavte na displeji 7:15 min. Najskôr vyberte požadovaný program, potom stlačte “TIME +” a “TIME -”, dokiaľ sa na displeji neobjaví 7:15.
3) Stiskom tlačidla “START/STOP” aktivujete odložený štart.
Dvojbodka na displeji začne blikať a program sa spustí.
SK
UDRŽOVANIE TEPLÉHO CHLEBA
Chlieb se automaticky udržuje teplý po dobu 1 hodiny po skončení pečenia. Ak chcete chlieb vybrať v priebehu tejto doby, program vypnite stisnutím tlačidla START/STOP.
PAMÄŤ
Ak dôjde k prerušení dodávky napájaniu v priebehu výroby chleba, proces výroby chleba bude automaticky pokračovať po 10 minútach, i keď tlačidlo „START/STOP“ nestisnete. Ak presiahne doba prerušenia dodávky napájanie 10 minút, pamäť sa vynuluje a je treba ingrediencie v pekárni zlikvidovať, vložiť ingrediencie nové a pekáreň na chleba znovu spustiť. Pokiaľ však cesto pred prerušením dodávky prúdu nebolo vo fázy kysnutia, môžete stisnúť tlačidlo „START/STOP“ a pokračovať v programu od začiatku.
OKOLITÉ PROSTREDIE
Pekáreň na chleba pracuje skvele pri ráznych teplotách, avšak vo veľmi teplej a veľmi chladnej miestnosti môže byť rozdiel vo veľkosti upečeného bochníku. Odporúčame pekáreň používať v miestnosti s teplotou od 15 °C do 34 °C.
SK - 19
ZOBRAZENIE VAROVANIA
1) Pokiaľ sa na displeji objaví “HHH” potom, čo bol program spustený, znamená to, že teplota
vo vnútri formy na pečenie je príliš vysoká. Mali by ste program zastaviť a vytiahnuť zariadenie okamžite zo zásuvky. Potom otvorte veko, nechajte zariadenie celkom schladnúť pred ďalším použitím. Pokiaľ sa na displeji objaví “LLL” potom, čo bol program spustený, znamená to, že teplota vo vnútri formy na pečenie je príliš nízka. Mali by ste pri použití domácej pekárne umiestniť do teplejšieho prostredia.
2) Pokiaľ sa na displeji objaví “EE0” potom, čo ste stlačili tlačidlo “START/STOP”, znamená
to, že teplotné čidlo nefunguje správne. Pokiaľ sa na displeji objaví “EE1”, znamená to, že teplotní čidlo je v skrate. Nechajte prosím zariadenie skontrolovať autorizovaným servisným strediskom.
PRED PRVÝM POUŽITÍM
1) Kontrolujte, že žiadne súčiastky ani príslušenstvo nechybí, a že nie sú poškodené.
2) Všetky časti vyčistite podľa časti „Čistenie a údržba“.
3) Nastavte piecku na režim 12 BAKE (PEČENÍ) a nechajte ju prázdnou piecť po dobu
10 minút. Potom ju nechajte vychladnúť a všetky odnímateľné časti znovu vyčistite.
4) Všetky časti riadne osušte a znovu zmontujte. Zariadenie je pripravené k použitiu.
AKO PIECŤ CHLIEB
1) Umiestnite nádobu na chlieb na miesto a zatlačte, dokiaľ nebudete počuť zacvaknutie.
Upevnite hnetacie nože na hriadele. Otočte hnetacie nože po smeru hodinových ručičiek, dokiaľ nezapočujete cvaknutie. Odporúčame otvory hnetacích nožov pred umiestením vyplniť margarínom odolným voči teplu, aby sa cesto k nožom neprichytilo. Taktiež tým uľahčíte vybratie hnetacích nožov z chleba.
2) Vložte do nádoby ingrediencie. Dodržujte poradí uvedené v receptu.
Spravidla sa vkladá voda alebo tekuté ingrediencie prvé. Potom nasleduje cukor, soľ a múka; kvasnice alebo prášok na pečenie sú vždy poslednými ingredienciami. Poznámka: maximálne množstvo múky a kvasníc, ktoré možno použiť, nájdete v recepte.
kvasnice alebo sóda
suché ingrediencie
voda a ďalšie tekutiny
3) V múke urobte prstom malú priehlbinu a do nej nasypte kvasnice.
Uistite sa, že kvasnice nie sú v kontakte s tekutinou alebo soľou.
4) Zavrite veko a zapojte napájací kábel do zásuvky.
5) Stisnutím tlačidla MENU zvoľte požadovaný program.
6) Stisnutím tlačidla COLOR zvoľte požadovanú farby kôrky.
7) Stisnutím tlačidlá LOAF zvoľte požadovanú veľkosť (750 g, 1000 g, 1250 g).
8) Nastavte odložený štart pomocou tlačidla TIME + alebo TIME -.
Tento krok môžete preskočiť, ak chcete pekáreň zapnúť ihneď.
9) Stisnutím tlačidla START/STOP piecku zapnete.
10) U programov 1, 2, 3,4, 5, a 6 budete počuť v priebehu prevádzky 3 pípnutie.
Ide o upozornenie, že môžete pridať ingrediencie. Otvorte veko a pridajte ingrediencie. Je možné, že ventilačným otvorom vo veku bude v priebehu prevádzky uchádzať para. To je normálne.
SK - 20
11) Ako náhle je proces dokončený, ozve sa 3 pípnutie. Môžete tlačidlo START/STOP pridržať
po dobu asi 3 sekúnd, tým vypnete proces, a potom chlieb vybrať. Otvorte veko a pomocou kuchynských chňapiek pevne uchopte nádobu na chleba a vyberte ju z pekárne. Pozor: nádoba na chleba a chleba môžu byť veľmi horúce! Buďte vždy opatrní.
12) Nechajte nádobu na chleba vychladnúť, potom chlieb vyberte.
Pomocou nepriľnavej stierky jemne uvoľnite okraje chleba od nádoby.
13) Otočte nádobu na chleba dnom hore na drôtenú podložku alebo čistou kuchynskou doskou
a jemným trepaním chlieb vyberte.
14) Nechajte chlieb pred krájaním asi 20 minút chladnúť. Odporúčame chlieb krájať elektrickým
krájačom alebo zubatým nožom, nie nožom na ovocie alebo kuchynským nožom, aby sa chlieb nezdeformoval.
15) Ak si nie ste istí v blízkosti piecky alebo tlačidlo START/STOP po skončení pečenie nestis-
nete, chlieb bude automaticky udržovaný teplý po dobu 1 hodiny, kedy sa funkcia Udržať teplé ukončí, ozve sa 3 pípnutie a zariadenie sa automaticky vypne.
16) Pokiaľ zariadenie nepoužívate, vypnite ho a odpojte zo zásuvky.
Poznámka: pokiaľ chlieb nezjete celý, odporúčame zostatok vložiť do plastového vrecka alebo nádoby. chlieb možno skladovať približne po dobu troch dní pri izbovej teplote. Ak ho chcete uchovávať viacej dní, zabaľte ho do plastového vrecka alebo nádoby a umiestnite do chladničky, kde vydrží nanajvýš desať dní. Keďže do doma pečených chlebov väčšinou nepridávate konzervanty, obvyklá doba trvanlivosti neprekračuje trvanlivosť chleba v obchode.
SK
CHLEBOVÉ INGREDIENCE
1. Chlebová múka
Chlebová múka obsahuje vysoké množstvo lepku (preto mu tiež možno vravieť lepková múka, ktorá obsahuje veľké množstvo bielkovín, má dobrú elasticitu a zabraňuje spadnutiu chleba po nakysnutie. Keďže je obsah lepku vyšší než u bežnej múky, možno ju použiť na výrobu veľkých chlebov s lepšou vnútornou štruktúrou. Chlebová múka je najdôležitejšou ingredienciou pri výrobe chleba.
2. Hladká múka
Múka, ktorá neobsahuje prášok na pečenie, a možno ju použiť na výrobu rýchlych chlebov.
3. Celozrnná múka
Celozrnná múka je umletá zo zŕn. Obsahuje pšeničné šupky a lepok. Celozrnná múka je ťažšia a výživnejšia než bežná múka. Chlieb z celozrnné múky je obvykle malý. Preto väčšina receptov obvykle kombinuje celozrnnú múku s chlebovou múkou, aby bolo dosiahnuto najlepších výsledkov.
4. Tmavá pšeničná múka
Tmavej pšeničnej múke sa tiež hovorí hrubá múka. Ide o múku s vysokým obsahom vlákniny a je podobná celozrnné múke. Ak chcete po kysnutí mať veľký bochník, je treba ju zmiešať s trochou chlebovej múky.
5. Samo kysnúca múka
Múka obsahujúca prášok na pečenie, ktorá sa používa predovšetkým na pečenie koláčov. Samokysnúca múka sa pripravuje zmiešaním múky, soli a prášku do pečiva v tomto pomere: 250 ml múky, 1½ kávovej lyžičky prášku do pečiva, ½ kávovej lyžičky soli.
6. Kukuričná múka a ovsená múka
Kukuričná a ovsená múka je mletá z kukurice a ovsa. Ide o prídavné ingrediencie pri výrobe hrubého chleba, ktoré sa pridávajú za účelom vylepšenia chuti a textúry.
7. Cukor
Cukor je veľmi dôležitou ingredienciou zvyšujúcou sladkú chuť a spôsobujúcou farbu chleba. Taktiež slúži ako výživa kvasníc. Bežne sa používa biely cukor. Tmavý cukor, mletý cukor a bavlnený cukor môže byť vyžadovaný u špecických receptov.
SK - 21
8. Kvasnice
Pri procesu kvasenia kvasnice produkujú oxid uhličitý. Oxid uhličitý chlieb zväčší a zľahčí jeho štruktúru. Kvasnice však potrebujú uhľovodíky Cukoru a múke ako výživu. 1 lyžička aktívnych suchých kvasníc = 3/4 lyžičky instantných kvasníc 1,5 lyžičky aktívnych suchých kvasníc = 1 lyžička instantných kvasníc 2 lyžičky aktívnych suchých kvasníc = 1,5 lyžičky instantných kvasníc Kvasnice je treba uchovávať v chladničke, aby nedošlo k ich zničeniu pri vysoké teplote. Pred použitím skontrolujte dátum výroby a dobu trvanlivosti kvasníc. Po každom použití je ihneď uložte späť do chladničky. pokiaľ chlieb nenakysne, je to väčšinou špatnými kvasnicami. Níže sú popísané spôsoby, ako zistíte, či sú vaše kvasnice čerstvé a aktívne.
1) Nalejte 1/2 hrnčeky teplej vody (45-50 °C) do odmerky.
2) Pridajte 1 lyžičku bieleho Cukoru do odmerky a premiešajte.
Potom prisypte 2 lyžičky kvasníc.
3) Odmerku umiestnite na teplé miesto na približne 10 minút. Vodu nemiešajte.
4) Mal by vzniknúť až 1 hrnček peny. V opačnom prípade sú kvasnice staré a neaktívne.
9. Soľ
Soľ je nutná pre lepšiu chuť chleba a farbu kôrky. Môže ale tiež zabrániť kvasniciam v kysnutie. Nepoužívajte v receptoch príliš mnoho soli. Chlieb by bol bez soli väčší.
10. Vajce
Vajce môžu zlepšiť štruktúru chlebu, chlieb bude výživnejší a väčší. Vajce je nutné rovnomerne vmiešať.
11. Tuk, maslo a rastlinný olej
Tuk chlieb zmäkčí a predlží jeho trvanlivosť. Maslo pred použitím roztavte alebo nasekajte na malé kúsky.
12. Prášok na pečenie
Prášok na pečenie sa používa pri kysnutí veľmi rýchlych chlebov a koláčov. Napriek tomu nepotrebuje čas na kysnutie, dôjde ku tvorbe vzduchu, ktorý vytvorí bublinky a mäkčí tak chlieb.
13. Sóda
Je podobná prášku na pečenie. Možno ju tiež použiť v kombinácii s práškom na pečenie.
14. Voda a ďalší tekutiny
Voda je základní ingredienciou pri výrobe chleba. Najlepšia je spravidla voda o teplote medzi 20 °C a 25 °C. Vodu možno nahradiť čerstvým mliekom alebo vodou zmiešanou s 2% mliečnym práškom, čo zlepší chuť chleba a farbu kôrky. Niektoré recepty môžu vyžadovať džús pre vylepšenie chuti chlebu, napr. Jablčný džús, pomarančový džús, citrónovú šťavu atď.
SK - 22
Loading...
+ 50 hidden pages