Fisher Installation Guide: ACE95jr | Fisher Manuals & Guides

Installationsvejledning Dansk – Maj 2002
Type ACE95jr
Indledning
Instruktionsmanual, type ACE95jr, beskyttelsesgasventil (formular 5666, D10274X012).
Kategori for trykbærende udstyr (P.E.D.)
Dette produkt kan bruges som et sikkerhedstilbehør til trykudstyr i de følgende kategorier under direktiv 97/23/EF, Trykbærende udstyr. Det kan også bruges udenfor direktivet for trykbærende udstyr ved hjælp af praksis om lydteknik (SEP) iht. tabellen nedenfor.
NOISNEMIDTKUDORPREIROGETAKEPPURGEKSÆV
)hcni-1-2/1(52-51NDPES1
Specifikationer
Dimension og slutforbindelsestype
DN 15 (1/2-inch): NPT, NPT x 1-inch tankflange, eller
CL150 RF
DN 25 (1-inch): NPT, CL150 RF, sanitetsflange
Maksimale arbejdstilgangstryk
13,8 bar (200 psig)
Maksimalt (hus) udløbstryk
1,4 bar (20 psig)
Maksimalt arbejdsudløbstryk
103 mbar (1.5 psig)
Udløbstrykområder
-1,2 til -12 mbar (-5 til -0.5-in. vandsøjle), -2 til 2 mbar (-1 til 1-in. vs), 1,2 til 12 mbar (0.5 til 5-in. vs), 10 til 25 mbar (4 til 10-in. vs), 20 til 36 mbar (8 til 15-in. vs), og 34 til 103 mbar (0.5 til 1.5 psig)
(1)
(1)
(1)
(1)
Prøvetryk
Alle trykbærende dele er blevet testet i henhold til Direktiv 97/23/EC -Annex 1, Sektion 7.4
Temperaturkapaciteter
Nitril (NBR): fluorelastomer: EPDM (FDA): FFKM:
-29 til 82° C (-20 til 180°F)
-18 til 100° C (0 til 212°F)
-29 til 100° C (-20 til 212°F)
-29 til 100° C (-20 til 212°F)
(1)
Installation
installeret hvor jobforholdene kan overstige begrænsningerne angivet i afsnittet Specifikationer, eller hvor forholdene overstiger klassificeringer for de tilstødende rør eller rørforbindelser, kan det resultere i personskade, materiel skade, lækager med udstrømmende væske, eller brud på trykkomponenter.
For at undgå sådanne personskader eller materielle skader, skal der anskaffes trykaflastnings- eller trykbegrænsningsanordninger (som krævet un­der de gældende forordninger, regulativer eller standarder), således at jobforholdene kan holdes indenfor de afsatte grænser.
Beskadigelse af regulatoren kan ligeledes medføre personskade og materiel skade på grund af udstrømmende væske. Regulatoren skal installeres på et sikkert sted for at undgå ulykker af denne art.
Rens rørsystemet inden regulatoren installeres og se efter, at regulatoren ikke har taget skade eller har opsamlet fremmedlegemer under transporten. På NPT-elementer skal der smøres pakningsfedt på rørets hangevind. På flange-elementer skal der bruges passende pakninger og godkendte rørførings­og boltningsmetoder. Installér regulatoren i den ønskede stilling medmindre andet er specificeret, men vær sikker på at gennemstrømningen i elementet foregår i den retning, der er indikeret med pilen på elementet.
Bemærk
Det er vigtigt, at regulatoren installeres således, at ventilationshullet i fjederhuset aldrig blokeres. Ved instal­lation udendørs bør regulatoren placeres på afstand af kørende trafik og således, at vand, is og andre fremmedlegemer ikke kan komme ind i fjederhuset gennem ventilationshullet. Undgå at placere regulatoren under tagrender eller nedløbsrør, og sørg for at den er placeret højere end et muligt snelag.
Beskyttelse mod overtryk
De anbefalede trykbegrænsninger er stemplet på regulatorens navneplade. Der er brug for en slags overtryksbeskyttelse, hvis det egentlige tilgangstryk overstiger funktionens maksimale nominelle værdi for udløbstrykket. Der bør også være overtryksbeskyttelse, hvis regulatorens tilgangstryk er større end det sikre arbejdstryk for nedstrømsudstyr.
Regulatorfunktion under de maksimale trykbegrænsninger udelukker ikke muligheden for beskadigelse fra eksterne årsager eller affald i rørledningen. Regulatoren bør undersøges for evt. skader efter hvert overtryk.
Kun kvalificerede folk bør installere eller efterse en regulator. Regulatorer skal installeres, betjenes og vedligeholdes i overensstemmelse med både internationale og andre gældende forordninger og regulativer, samt instruktioner fra Fisher.
Hvis regulatoren har væske i udluftningen, eller der er opstået lækage i systemet, er det tegn på at systemet skal efterses. Tages regulatoren ikke omgående ud af brug, kan der opstå en kritisk situation.
Hvis denne regulator har overtryk, eller er
1. Tryk- og temperaturbegrænsningerne i denne installationsvejledning og enhver gældende standard eller regulativ begrænsning må ikke overskrides.
www.FISHERregulators.com
Start
Regulatoren er fra fabrikken indstillet til det omtrentlige midtpunkt af fjederens rækkevidde eller det forlangte tryk, så en begyndelsesjustering kan blive nødvendig for at få de ønskede resultater. Nå r installationen er rigtigt udfø rt og aflastningsventilerne er justeret korrekt, åbnes opstrøms- og nedstrømsspærreventilerne langsomt.
Justering
Når udløbstrykket skal ændres, skal lukkedækslet fjernes eller låsemøtrikken løsnes, og justeringsskruen drejes med uret for at øge udløbstrykket eller mod uret for at sænke trykket. Brug et måleinstrument til at overvåge udløbstrykket under justeringen. Sæt lukkedækslet på igen eller stram låsemøtrikken således at den ønskede indstilling bevares.
D102774XDAN
Type ACE95jr
Tage ud af drift (Afbrydelse)
41
42
Regulatoren skal udelukkes fra alt tryk inden den skilles ad, så man undgår personskader fra et pludseligt trykudslip.
Reservedelsliste
Tegn Beskrivelse
1Hætte 2 Justeringsskrue 3Låsemøtrik 4 O-ring 5 Fjedersæde 6 Ventilationshul 7 Fjederhus 8 Fjederområde 9 Pakning 10 Membranplade (øvre) 11 Membran (hoved) 12 Pakning (aktivator) 13 Membrans låsemøtrik 14 O-ring 15 Membranbolt 16 O-ring 18 Hus 27 Pakning (top/aktivator) 28 Låseskive 29 Maskinskrue m/sekskanthoved 30 Aktivatorhus 31 Sekskantmøtrik 33 Aktivatorhus 36 Fjeder 37 Stempel 38 Rullemembran
Tegn Beskrivelse
39 O-ring 41 O-ring 42 Pitotrør 47 Flad spændskive 48 Membranplade (nedre) 52 Bur 162 Nedre fjederområde
7
5
52
39
38
37
36
1
DETALJER AF HOVEDVENTIL
2
3
4
10
11
47
33
8
6
29
31
28
30
28
9
29
27
29
13
14
15
16
E0621
162
FIND RILLE I HUSET TIL DEN RULLEMEMBRANKUGLE
18
Figur 1. Beskyttelsesgasventil, type ACE95jr
©Fisher Controls International, Inc., 2002; Alle rettigheder forbeholdt
Fisher og Fisher Regulators er varemærker tilhørende Fisher Controls International, Inc. Emersons logo er et varemærke og servicemærke tilhørende Emerson Electric Co. Alle andre varemærker tilhører deres respektive ejere.
Indholdet i denne publikation er fremlagt udelukkende med det formål at give oplysninger, og selvom vi har gjort alt for at sikre rigtigheden af disse, skal de ikke forstås som forsikringer eller garantier, udtrykkelige eller underforståede, om produkter eller service beskrevet heri, eller deres brug og anvendelse. Vi forbeholder os retten til når som helst og uden forudgående varsel at foretage ændringer eller forbedringer af design eller specifikationer.
For nærmere oplysninger, ret henvendelse til Fisher Controls, International: Indenfor USA (800) 588-5853 – Udenfor USA (972) 542-0132 Frankrig – (33) 23-733-4700 Singapore – (65) 770-8320 Mexico – (52) 57-28-0888
Printed in U.S.A.
www.FISHERregulators.com
12
48
Loading...