Fisher Installation Guide: 161EB, 161EBH, 161EBM, 161EBHM | Fisher Manuals & Guides

Asennusopas Suomi – Toukokuu 2002
Tyyppi 161EB
Tässä asennusoppaassa annetaan asennus-, käyttöönotto- ja säätöohjeet. Lisätietoja saa seuraavista lähteistä:
Tyypin EZR käyttöohjekirja, lomake 5468, D102600X012 tai www.FISHERregulators.com.
Painelaitedirektiivin luokka
Tätä tuotetta voidaan käyttää painelaitteiden turvavarusteena seuraavissa painelaitedirektiivin 97/23/ EY luokissa. Sitä voidaan käyttää myös muissa kuin painelaitedirektiivin alaisissa laitteissa hyvän teknisen käytännön mukaisesti alla olevan taulukon mukaan.
OKOKNEETTOUTTAKOULIPPYYTETSEN
)aamuut4/1(6NDPES1
Tekniset tiedot
Saatavissa olevat rakenteet
Tyyppi 161EB:
jonka ulostulopainealue on 0,34–24,2 bar (5–350 psig). Esiohjausventtiili vuotaa (tyhjenee) poistopuolen suuntaan tunnistuslinjan (ohjauslinjan) läpi.
Tyyppi 161EBM:
valvontaversio. Esiohjausventtiilin vuoto (tyhjennys) on eristetty tunnistuslinjasta (ohjauslinjasta). Tätä esiohjausventtiiliä käytetään valvontajärjestelmissä, joissa on oltava eristetty esiohjausventtiilin vuoto (tyhjennys).
Tyyppi 161EBH:
suurpaineversio, jonka ulostulopainealue on 17,2– 48,3 bar (250–700 psig).
Tyyppi 161EBHM:
suurpaineversio, jonka ulostulopainealue on 17,2– 48,3 bar (250–700 psig).
Rungon koko ja päätyliitäntätyyppi
DN 6 (1/4 tuumaa) NPT
Suurin sisääntulopaine
103 bar (1500 psig)
Suurin ulostulopaine
52 bar (750 psig)
Ulostulopaineiden alueet
Tyypit 161EB ja 161EBM:
0,69–2,8 bar (10–40 psig), 2,1–5,2 bar (30–75 psig), 4,8–9,7 bar (70–140 psig), 9,0–13,8 bar (130–200 psig), 8,3–21 bar (120–300 psig) ja 13,8–24,2 bar (200–350 psig).
Tyypit 161EBH ja 161EBHM:
psig) ja 27,6–48,3 bar (400–700 psig).
Koepaine
Kaikki paineenalaiset kiinnitysosat on testattu direktiivin 97/23/EC -mukaan. -Liite 1, Osa 7.4
Lämpötila alue
Nitriili/neopreeni: Fluoroelastomeeri:
kuumavesirajoitus 82 °C (180 °F)
1. Tässä asennusoppaassa annettuja paine- ja lämpötilarajoja ja muita sovellettavien standardien ja säännösten rajoituksia ei saa ylittää.
2. Fluoroelastomeerikalvojen suurin käyttöpaine on 31 bar (450 psig).
Erittäin tarkka esiohjausventtiili,
Tyypin 161EB esiohjausventtiilin
Tyypin 161EB esiohjausventtiilin
Tyypin 161EBM esiohjausventtiilin
(1)
(1)
(1)
0,34–1,0 bar (5–15 psig),
17,2–31 bar (250–450
(1)
-40–+82 °C (-40–+180 °F)
-18–+149 °C (0–300 °F)
Asennus
Säätimen asennuksen tai huollon saa tehdä ainoastaan asiantunteva henkilö. Säätimet on asennettava ja niitä on käytettävä ja ylläpidettävä kansainvälisten ja muiden soveltuvien sääntöjen ja määräysten sekä Fisherin ohjeiden mukaisesti.
Jos säätimen poistoaukosta tulee nestettä tai järjestelmä vuotaa, se on merkki huoltotarpeesta. Jos säädintä ei poisteta käytöstä välittömästi, seurauksena voi olla vaaratilanne.
Jos säätimeen kohdistuu liian suuri paine tai se asennetaan paikkaan, jossa käyttöolosuhteet voivat aiheuttaa sen, että Tekniset tiedot ­kohdassa mainitut rajoitukset tai viereisten putkien tai putkiliitosten nimellisarvot ylitetään, ulos virtaava neste tai paineistettujen osien halkeaminen voi aiheuttaa tapaturman, laitevaurioita tai vuodon.
Tällaisten tapaturmien ja vaurioiden estämiseksi on käytettävä paineenalennus- tai paineenrajoituslaitteita (asianmukaisten säännösten, määräysten tai standardien mukaisesti), jotta käyttöolosuhteet eivät aiheuta rajoitusten ylittämistä.
Myös säätimen vaurioitumisen yhteydessä ulos virtaava neste voi aiheuttaa tapaturman tai omaisuusvahinkoja. Tällaisten tapaturmien ja vahinkojen estämiseksi säädin on asennettava turvalliseen paikkaan.
Ennen kuin asennat säätimen, puhdista kaikki putkijohdot ja varmista, ettei säädin ole vioittunut ja ettei siihen ole kertynyt roskaa tai muuta asiaankuulumatonta kuljetuksen aikana. Jos kyseessä on NPT-runko, levitä putkiliitoksen voitelu-tiivistysainetta putken ulkokierteille. Jos kyseessä on laipallinen runko, käytä sopivia putkitiivisteitä ja noudata hyväksyttyjä putkitus- ja pultitustapoja. Asenna säädin mihin tahansa asentoon, ellei muuta ole neuvottu, mutta varmista, että virtaus rungon läpi tapahtuu rungossa olevan nuolen suuntaan.
Huomautus:
On tärkeää, että säädin asennetaan siten, että jousen kotelossa oleva poistoaukko pysyy aina esteettömänä. Jos säädin asennetaan ulkotiloihin, se on sijoitettava pois ajoneuvoliikenteen tieltä ja niin, ettei vesi, jää tai muu vieras materiaali pääse poistoaukon kautta jousen koteloon. Säädintä ei tulisi sijoittaa räystäiden tai syöksytorvien alle. Varmista myös, että asennuspaikka on todennäköisen lumenpinnan yläpuolella.
Suojaus ylipaineelta
Suositellut painerajoitukset on merkitty säätimen nimikilpeen. Jonkinlainen ylipainesuojaus on tarpeen, jos todellinen sisäänmenopaine on suurempi kuin suurin sallittu nimellinen ulostulopaine. Ylipainesuojausta tarvitaan myös, jos säätimen sisääntulopaine on suurempi kuin poistopuolen laitteiston turvallinen käyttöpaine.
D103054XFIN
www.FISHERregulators.com
Tyyppi 161EB
Ulkoisten tekijöiden tai putkistossa olevan roskan aiheuttama vioittumismahdollisuus on olemassa, vaikka säädintä käytettäisiinkin sen maksimipainerajoja pienemmällä paineella. Säätimen mahdollinen vioittuminen on tarkastettava kaikkien ylipainetilanteiden jälkeen.
Käyttöönotto
Säädin on asetettu tehtaalla noin puoleenväliin jousen säätöaluetta tai pyydettyyn paineeseen, joten alkusäätö voi olla tarpeen haluttujen tulosten aikaansaamiseksi. Kun asennus on suoritettu ja venttiilit on säädetty oikein, avaa hitaasti tulo- ja poistopuolen sulkuventtiilit.
Säätö
Ulostulopainetta säädetään irrottamalla sulkutulppa tai löysäämällä lukkomutteria ja kääntämällä sitten säätöruuvia myötäpäivään (ulostulopaine suurenee) tai vastapäivään (ulostulopaine pienenee). Tarkkaile ulostulopainetta mittarilla säädön aikana. Aseta sulkutulppa takaisin tai kiristä lukkomutteri, jotta haluttu asetus ei muutu.
Poistaminen käytöstä (sulkeminen)
Eristä säädin kaikesta paineesta ennen sen purkamista, jotta paineen äkillinen purkautuminen ei aiheuta tapaturmaa.
Osaluettelo
Avain Kuvaus
1 Runkorakenne 2 Jousen kotelo 3 Rungon tulppa 4 Venttiilin tulppa 6 Tulpan jousi 7 Kalvorakenne 8 Ohjausjousen istukka 9 Ohjausjousi 10 Kalvon rajoitin 11 Säätöruuvi 12 Lukkomutteri 13 Koneruuvi 14 Putken tulppa 15 Rungon tulpan o-rengas 16 Sulkutulppa 17 Sulkutulpan tasotiiviste 18 Tyypin Y602-12 venttiilirakenne 19 Varren ohjaimen tiivisterakenne
TUNNISTUSAUKKO (OHJAUSAUKKO)
TUNNISTUSAUKKO (TYHJENNYSAUKKO)
TUNNISTUSAUKKO (OHJAUSAUKKO)
TUNNISTUSAUKKO (TYHJENNYSAUKKO)
30B4395-E
32B0707-B
TYYPIN 161EB ESIOHJAUSVENTTIILI
TYYPIN 161EBH ESIOHJAUSVENTTIILI
31B5012-A
32B0708-B
TYYPIN 161EBM
ESIOHJAUSVENTTIILI
TYYPIN 161EBHM
ESIOHJAUSVENTTIILI
Kuva 1. Tyyppien 161EB, 161EBM, 161EBH ja 161EBHM esiohjausventtiilit
©Fisher Controls International, Inc., 2002. Kaikki oikeudet pidätetään.
Fisher ja Fisher Regulators ovat Fisher Controls International, Inc:n omistamia merkkejä. Emerson-logo on Emerson Electric Co:n tavara- ja palvelumerkki. Kaikki muut merkit ovat niiden omistajien omaisuutta.
Vaikka tämän julkaisun sisällön tarkkuudesta on pyritty huolehtimaan kaikin tavoin, julkaisun sisältö on tarkoitettu vain tiedoksi eikä sitä pidä tulkita tässä kuvattujen tuotteiden tai palvelujen eikä niiden käytön tai soveltuvuuden ilmaistuiksi tai konkludenttisiksi takuiksi. Pidätämme oikeuden muuttaa tai parantaa tuotteiden mallia ja teknisiä tietoja milloin tahansa siitä ilmoittamatta.
Lisätietoja saat ottamalla yhteyden Fisher Controls, Internationaliin: Yhdysvalloissa (800) 588 5853 – Yhdysvaltojen ulkopuolella +1 972 542 0132 Ranska: +33 23 733 4700 Singapore: +65 770 8320 Meksiko: +52 57 28 0888
Painettu Yhdysvalloissa
www.FISHERregulators.com
Loading...