Evolveo ECOcharger User Manual

JAK NA TO
48
STEREO & VIDEO 8| 2010
Alkalické baterie nemusíte vyhazovat
Nabíječka (nejen) alkalických baterií
Asi čtyři roky stará duracellka, která sloužila předtím půldruhého roku v budíku, až se zcela vybila a dal­ší dva roky ležela zapomenutá v šuplíku. Po regeneraci rozsvítila žárovku… Veselá historka z natáčení?
Nabíječka akumulátorů a alkalických baterií Evolve ECOcharger za 624 Kč s patentovanou technologií dobíjí nízkým proudem 50 mAh až čtyři různé články velikosti AA (tužkové) nebo AAA
(mikrotužkové) nezávisle na sobě a na typu článku (alkalická baterie či NiMH a NiCd akumulátor). Alkalické baterii prodlouží život až o 20 dobíjecích cyklů (s kapacitou postupně klesající odhadem až na 75 procent nové baterie, poté jejich kapacita strmě spadne na nepoužitelnou hodnotu) . Mikroprocesor hlídá kapacitu, napětí a teplotu, po čtyřech hodinách se automaticky dobíjení vypne: v případě neúplného nabití lze nastar tovat další cyklus. Stav oznámí LED diody. Připojí se k síti (AC 100–240 V), na výstupu má napětí 1,7 V, měří 118 x 71 x 30 mm.
a trh přichází poněkud zvláštní nabíječka baterií. Ano, baterií, čtete dobře, nikoliv
akumulátorů. Nejde tedy o novinářskou kachnu, jak nedávno označili tiskovou zprávu „pohotoví“ kritici na netu. Upřímně řečeno, tech­nick y méně zdatným jedincům se nelze divit. Obecně se totiž traduje, že vybité baterie znovu nabíjet nelze. Jak je to tedy ve skutečnosti?
Jak to funguje
Dnešní zhruba šedesátníci, absolventi nechval­ných dob totality, vědí, že „tenkrát“ se běžné ba­terie znovu nabíjely, protože při nedostatku zboží nejrůznějšího druhu se prostě zkoušelo všechno možné. Občas se sice nějaká taková baterie tro­chu „nafoukla“, takže třebas nabitá stala se ne­použitelnou už jen proto, že se do spotřebiče prostě nevešla. Ale což… Zářící očka dítek zkou­šejících nově darované autíčko na (levně poříze­né) baterie u váno čního stromečku byly technicky zdatnějším tatínkům dostatečnou odměnou za pár vyhozených kusů, „které se nepovedly“. Pro­stě se nabíjelo – stejnosměrně, střídavě a dokon­ce i pulzně. A synek jezdil a jezdil…
Tak proč teď taková senzace? A jak je to vůbec možné, když téměř na každém bateriovém článku je kromě vhazování do ohně zakázáno, nebo aspoň striktně nedoporučeno baterku znovu nabíjet?
Inu nejspíš proto, že znovunabíjení použitých baterií musí být inteligentně řízeno – a čím jiným v dnešní době než mikroprocesorem. Odborník
-elektronik sice ví, že procesor se v takovém za­řízení musí většinu času silně nudit (ne že by vů­bec nic nedělal, ale to, co děl á, je převážn ě „f ádní rutina“), to nám však vůbec nemusí vadit, hlavně že ho máme k dispozici, když je to zapotřebí.
Start nabíječky
Nabíječka má čtyři diody L ED, které mohou svítit buď zeleně, nebo červeně. O to se nám postará opě t mikroprocesor. Po zapnutí do sítě proběhne užitečný sel ftest, kter ý nám má říct, že nabíječka je v pořádku. Postupně bliknou na krátký oka­mžik všechny kontrolky LED zelenou bar vou, pak totéž proběhne v barvě červené a konec testu je nám oznámen trvale svítícími zelenými světly.
Celé to netr vá déle než 2 s ekundy a nabí je čka se dos tane do pohotovostního stav u – můžeme za­čít vkládat baterie.
Kontrola baterií
Vložíme-li do nabíječky baterii, kterou není zap o­třebí dobíjet (což ovšem dopředu nevíme), začne příslušná ledka blikat zeleně. Vložíme-li naopak baterii, která regeneraci vyžaduje, příslušná LED nad pozicí, kam jsme baterii umístili, se rozsvítí červeně. Nedalo mi to a s napětím jsem si změřil, co se při regeneraci s baterkou děje. Dovnitř na­bíječky jsem „nešel“, ale mohu předpokládat, že po vložení článku se začne měřit jeho stav. Je totiž docela dobře možné, že je už natolik vybitý nebo poškozený, že by regene rační proces nebyl úsp ěšný. Nabíječka nám v tom případě „odpoví“ tím, že původně zeleně svítící ledka zhasne. A máme zde první klad Evolve ECOcharger: upo­zorní nás, že baterka je skutečně už „kaput“. Splňuje se tím také podmínka výrobce uvedená v návodu – nedobíjet poškozené články.
Máme-li štěstí a změní-li se po vložení článku zelené světlo na červené, pak byl článek „uznán“ za použitelný pro regenerační pro ces a začne na­bíjení. Po vložení baterie přiš lo překv apení – prou ­dové nabíjecí pulzy. Vidíme je na oscilogramu:
Dolní pulzní průběh fialovou barvou říká, že zhruba dvaapůlkrát za sekundu baterie dostane proudový skok – pro měřenou baterii v tomto případě činil asi 50 miliampé r (u jiných t ypů člán ­ků však špičková hodnota dosahovala až 130 mA, záleží skutečně na stavu vybití). Horní žlutá křivka zachycuje měřené napětí na článku. Od­borníky hodnota 2,5 Hz (dvaapůlkrát za vteřinu) možná překvapí, stejně jako udivila mě. Je to to-
tiž pomalejší kadence, než bych čekal. A zde je i jedna z prvních odpovědí internetovým skepti- kům, kteří soudili, že p atentovat takovou nabíječ ­ku je drzost. Ne, pánové, drzost to není, je to odvaha inovace!
Rozhodl-li se v ýrobce takovou věc patentovat, pak vlastně přebírá také zodpovědnost za to, že to funguje. Ne nadarmo jsem v úvodu článku vzpomněl nechvalných dob, kdy se při nabíjení zkou šelo všechno m ožné, jenže s nejistým výsled­kem. Tenkrát každý, kdo zkoušel nabíjet baterie, věděl, že se zahřívají. Zkoušelo se to pak pulzně: nabíjecí proces byl poněkud účinnější, nicméně s odpadním teplem byl problém stále. Frekvence pulzů byla většinou odvozena od napájecí sítě, činila tedy 50 hertzů. To je pro baterii již poměrně vysok ý kmitočet, protože s e chová také jako kon­denzátor a průchodem střídavého nebo pulzního proudu se zahřívá. Snížením frekvence v nabíječ­ce na uvedených 2,5 Hz se tedy zahřívání podstat­ně omezí, což je pro baterii šetrné. A aby nebylo u tohoto výrobku o překvapení nouze, přišlo další. Po třech minutách, kdy jsem se zalíbením na os­ciloskopu sledoval proudové pulzy, náhle zmizely. Co s e stalo? Je snad něc o špatně? Ne, po dal ších třech minutách se opět pulzy objevily na další tři minuty a mě začalo svítat. Jde o další trik paten­tovaného procesu. Nebudu dále napínat – tyto tříminutové sekvence s přestávkami jsou celkem tři a teprve po třetí přestávce se rozběhne trvalé nabíjení. Podstata patentu tedy spočívá mj. v tom, že na počátku nabíjení se s chemickým obsahem článku jakoby přerušov aně „z atřese“, dojde k po ­čátečnímu oživení chemickéh o proc esu, a pak se teprve přistoupí k vlastnímu nabíjení.
Funkce a vlastnosti
Nabíječka je určena pro oživení alkalických ba­terií, které mohou být regenerovány až dvacet­krát, poslouží však i pro nabíjení NiMH a NiCd akumulátorů s kapacitou do 2700 mAh na kus. Dobíjet se dají vlastně všechny „tužkovky“, tedy i běžné zinko-uhlíkové baterie; proces však není tak účinný (jak správně upozorňuje výrobce na­bíječky) a dalo by se to provést zhruba 3–5x s pramalým efektem.
48
JAK NA TO
49
STEREO & VIDEO 8| 2010
H
udba je naše vášeň
Yamaha je u rozvoje hudebních nástrojů více než 120 let. Naše rozsáhlé zkušenosti v dokonalosti zvuku, používání nejkvalitnějších materiálů, to je de nice unikátního zvuku Hi systémů. Pouze s komponenty Yamaha uslyšíte a zažijete kvalitu zvuku Vašich nahrávek.
Yamaha - Powered by Music
www.yamaha-hi .cz
Tím, že každý článek má svůj separátní nabíje­cí obvod, lze nabíjet současně i články různého typu a odlišného stupně vybití. Lze tedy začít na­bíjet třeba jednu alkalickou baterii a kdykoliv bě­hem nabíjení připojit další (například akumulátor NiMH). O specifické podmínky nabíjecího proce­su pro každou nabíjecí cestu se postará mikro­procesor. Ten také pilně kontroluje (průběžně každé dvě sekundy) momentální napětí baterie: vždy zhruba na tisícinu vteřiny přeruší nabíjecí proces a během tohoto okamžiku změří napětí článku a rozhodne co dál. Pokud je baterie již na ­bita na napětí 1,65 V, nabíjecí proces skončí, rozsvítí se zelená LED a článek je tak ochráněn před přebíjením. Nabíječka má také zabudovaný „bezpečnostní“ časov ač, kter ý automaticky ukon­čí nabíjecí proces po čtyřech hodinách, kdy se také trvale rozsvítí zelená LED. To funguje jako bezpečnostní pojis tka, aby se baterka nepřehřála nebo v případě nějaké jiné nepředvídané okol­nos ti a do hr y je tak „vtažen“ člověk. Mírné z ahří­vání se nabíjených článků je ovšem samozřej­mostí, jak také pro jistotu upozorňuje výrobce v návodu. Pro kontrolu, zda byly baterie plně na­bity, se proto doporučuje vyjmout je a opětovně vložit. Rozsvítí-li se červená, je vhodné nastarto ­vat další nabíjecí proces, zelená oznamuje plné nabití. Většinou potřebujeme těchto cyklů více než jeden. Pokud během nabíjení kontrolka LED zhasne, je nám tím oznámeno, že baterie je příliš stará nebo vadná a nelze ji nabít.
inzerce
Je to ekologické?
V případě napájení přenosných p řístrojů je třeba mít neu st ále na pamět i, že už samotné používání baterií je velmi drahé. Málokdo si spočítá ten nejprostší fakt, že jedna kilowathodina z alkalic­ké baterie přijde asi na takových 7,5 tisíce korun, při čemž napájení ze sítě na pouhé asi čty ři koru­ny, záleží samozřejmě na aktuálních cenách a konkrétně používaných článcích. Náklady na dobíjení vycházejí odhadem na zhruba 40 halé­řů. Na jednu kilowathodinu získanou z baterií typu AA bychom jich potřebovali asi 400 kusů, záleží opět na typu a kapacitě. Regenerace 400 článků AA (neb oli cena, kterou z aplatíme za „dal­ší“ 1 kWh) nás tedy vyjde už jen asi na 160 korun (v pr axi to bude více, protože články se opotřebu­jí a nedají se nabít na plnou kapacitu: opakované dobíjení alkaliky je navíc omezeno 20 cykly). Po­rovnáme-li je s oněmi 7,5 tisíci Kč, je to slušná úspora. Na druhou stranu se to ale, v porovnání s cenou za napájení ze sítě, stále nedá srovnávat ani náhodou… Jakmile tedy jednou přijmeme potřebu napájení z baterie, vždy už se nám dra­maticky zvednou nákl ady. Je fak t, že př i 20 rege­neracích nás alkalický článek vyjde zhruba na korunu, a to je již reálná úspora, ale ve srovnání s cenou elektřiny ze sítě je to pořád ještě „nee­kologické“ v samotném principu. Dá se tedy říci, že regenerací baterií skutečně životní prostředí šetříme, ale spíš proto, že snižujeme náš osobní příspěvek k odpadům, než že bychom tím získali
kdovíjak levnou energii. Uvedenou úvahu v čís­lech nutno brát za orientační, nicméně principi­álně je správná. Podrobnější výpočet si každý kritik může učinit sám podle toho, kde a za kolik články nakupuje. Je nám ale samozřejmě jasné, že elektrickou zásuvku na horách, v lese či na pláži nenajdete, takže srovnání nákladů z elek­trického rozvodu a z baterií/aku berte prosím s rezervou.
Výhody a nevýhody dobíjení
Nabíječka Evolve tedy funguje právě tak, jak vý­robce říká. Nevýhodou se může zdát poměrně pomalý proces, který se prodlužuje i tím, že jed­no nabití (kter ým dodáme článku kapacitu kolem 200 mAh) obv ykle nestačí, a tím se regenerace prodlužuje. Vezměme v úvahu, že kdyby šlo teo­reticky o „plnění“ od „čisté nuly“ ke kapacitě 2700 mAh proudem 50 mA, bude proces trvat 54 hodin. To je sice hodně, nicméně možnost to je, navíc, dobíjené baterie nikdy nejdou „z nuly na maximum“. Ostatně vše silně závisí na tom, jak a do čeho články používáme.
Věříme, že návod k použití bude ve finální po­době lépe zpracován. Ten, který jsme dostali k prototypu, zahrnoval vedle drobných tiskových chyb i poněkud matoucí označení jednotlivých odstavců. Celkově vzato však Evolve ECOcharger představuje novou a užitečnou nabíječku, kterou si jistě mnoho zákazníků za rozumnou cenu kou­pí a budou s ní spokojeni. Petr Přidal
Loading...