Eurolite MF-5 User manual [hu]

Conrad Szaküzlet 1067 Budapest, Teréz krt. 23. Tel: (061) 302-3588
Conrad Vevőszolgálat 1124 Budapest, Jagelló út 30. Tel: (061) 319-0250
Effektsugárzó MF-5 Rend. sz.: 59 06 22
FIGYELEM! Óvja a készüléket nedvességtől, párától. A készülék felnyitása előtt
válassza le az elektromos hálózatról.
át ezt a használati útmutatót!
Mindenkire, aki jelen berendezés felállításával, üzembe helyezésével,
működtetésével, karbantartásával, szerelésével foglalkozik, a következők
vonatkoznak:
- kellő szakképzettséggel kell rendelkeznie
- pontosan be kell tartania ezt az útmutatót
BEVEZETÉS
Örülünk, hogy az MF-5 effektsugárzó megvásárlása mellett döntött. Az MF-5 egy beépített mikrofonnal és a hátoldalon egy 3 fokozatú választókapcsolóval rendelkezik. Az MF-5 ideális partyhelyiségekbe és kisebb diszkókba. Vegye ki a az MF-5 -öt a csomagolásból. Ellenőrizze, hogy a szállítás során nem sérült-e meg. Ha igen, ne helyezze üzembe a készüléket, és lépjen kapcsolatba a szaküzlettel.
BIZTONSÁGI TUDNIVALÓK
FIGYELEM!
Legyen különösen óvatos a veszélyes hálózati feszültséggel kapcsolatban. Ennél a feszültségnél életveszélyes áramütést szenvedhet!
A készülék a gyárat biztonságtechnikailag kifogástalan állapotban hagyta el. Ennek az állapotnak a fenntartása, és a veszélytelen üzemeltetés érdekében a használónak feltétlenül figyelembe kell vennie a használati útmutatóban található biztonsági előírásokat és figyelmeztetéseket.
Okvetlenül olvassa el:
Az útmutató utasításainak figyelmen kívül hagyásából eredő károknál érvényét veszti a garancia. Az ebből eredő következményi károkért a gyártó nem vállal felelősséget.
A készüléket nem szabad használatba venni, ha hideg helyről meleg helyre került. Az ekkor keletkező kondenzvíz adott esetben tönkreteheti a készüléket. Addig ne kapcsolja be a készüléket, amíg az fel nem melegedett szobahőmérsékletre!
A készülék kivitele megfelel az I. védelmi osztálynak. A hálózati csatlakozót csak
védőérintkezős dugaljhoz szabad csatlakoztatni. A hálózati csatlakozóvezeték ne érintkezzen más vezetékekkel! Körültekintően
járjon el a hálózati vezetékekkel és csatlakozókkal. Nedves kézzel ne nyúljon ezekhez az alkatrészekhez! Győződjön meg arról, hogy a csatlakoztatandó hálózati feszültség nem nagyobb, mint a hátoldali típuscímkén megadott feszültség.
A dugaszt csak védőérintkező dugaszoló aljzathoz csatlakoztassa. Figyeljen arra, nehogy a vezeték becsípődjön vagy éles sarkok felsértsék. Rendszeres időközönként ellenőrizze a készülék és a hálózati vezetékek
sérülésmentességét.
Ha nem használja, vagy minden tisztítás előtt, válassza le az elektromos hálózatról!
Ehhez a hálózati csatlakozót a fogófelületénél, és sohasem a vezetékénél fogva húzza ki! Az első használatba vételkor füst és szagok keletkezhetnek. Ez esetben nem a készülék meghibásodásáról van szó. Figyelem: soha ne érintse meg a berendezést működés közben. A ház felforrósodik! Kerülje el a készülék rövid időközönkénti ki- és bekapcsolását . pl. másodpercenkénti ütem), mert a fényforrás élettartama jelentősen csökkenhet.
EGÉSZSÉGVESZÉLY!
Soha ne nézzen közvetlenül a fényforrásba, mert érzékenyebb személyek esetében akár epilepsziás rohamot is kiválthat (különösen epilepsziás embereknél)!
A gyerekeket és a hozzá nem értőket tartsa távol a készüléktől! A készülék felügyelet nélküli üzemeltetése tilos!
RENDELTETÉSSZERŰ HASZNÁLAT
A készülék egy effektsugárzó, amellyel különböző dekoratív fényhatásokat lehet
létrehozni. A termék 230 V, 50 Hz váltakozó feszültséghez csatlakoztatásra van engedélyezve, és kizárólag beltéri használatra tervezték. Ez a berendezés professzionális használatra alkalmas, pl. diszkókban, színpadon, színházakban stb.
A fényhatásokat nem tervezték tartós üzemelésre. Vegye tekintetbe, hogy a következetesen alkalmazott üzemszünetek meghosszabbítják a készülék élettartamát. Az üzembe helyezés és felszerelés során kímélje meg a készüléket mindenfajta rázkódástól és erőszaktól. A felszerelés helyének megválasztásánál ügyeljen arra, hogy a készülék ne legyen
kitéve túlzott hőhatásnak, nedvességnek és pornak. Gondoskodjon arról, hogy ne
heverjenek kábelek szanaszét. Ezek veszélyeztetik a saját és harmadik személyek biztonságát! A fénykilépés helye és a megvilágított tárgy közötti távolság nem lehet 0,5 m-nél kisebb! A berendezés fel- és leszerelésénél, javításánál ügyeljen arra, hogy a szerelési helyszín a berendezés alatt le legyen zárva.
A sugárzót mindig rögzítse egy megfelelő biztonsági kötéllel. A maximális környezeti hőmérsékletet soha nem szabad túllépni.
Csak akkor vegye használatba a készüléket, ha már megismerkedett a működésével. Ne engedje át a készülék kezelését olyanoknak, akik nem jártasak a készülék
használatában. Ha a készülék nem működik hibátlanul, annak oka legtöbbször a szakszerűtlen kezelés!
Ha a készüléket szállítani kell, a szállítási károsodások elkerülésére használja az eredeti csomagolást. Vegye tekintetbe, hogy a készülék önkényes módosítása biztonsági okokból tilos.
A széria kódcímkét ne távolítsa el a készülékről, mert a garancia elvész. Ha a készüléket a használati útmutatóban leírtaktól eltérően használják, az a terméket károsíthatja és azzal a garancia is elvész. Továbbá minden, ettől eltérő
használat veszélyekkel járhat, pl.
rövidzárlat, tűz, áramütés, fényforrás robbanása, lezuhanás stb.
FELSZERELÉS Fényforrások behelyezése/cseréje
ÉLETVESZÉLY!
A fényforrásokat csak kikapcsolt állapotban helyezze be! A hálózati csatlakozódugót ki kell húzni!
FIGYELEM! A sérült, vagy a hő hatására deformálódott izzót ki kell cserélni!
A csere előtt minden képpen várja meg amíg az lehűl (kb. 5 perc)
és válassza le a készüléket minden pólusnál a hálózati feszültségről (dugót
kihúzni).
El kell kerülni az üvegtest megérintését puszta kézzel. Feltétlenül figyelembe kell venni a fényforrás gyártójának előírásait.
Ne helyezzen be nagyobb teljesítményadatokkal rendelkező fényforrást. Nagyobb teljesítményű fényforrásnál nagyobb hőmérséklet keletkezik, amire a készülék nincs méretezve. Ezek figyelmen kívül hagyása esetén megszűnik a garancia. A működéshez egy 230 V/300 W G-6,35 fényforrás szükséges. A fényforrás működés közben eléri a 870°C hőmérsékletet.
Ehhez a következőket kell tennie: 1 lépés: Oldja ki a ház felső részén található 6 csavart. 2 lépés: húzza felfelé a felső házrészt. 3 lépés: A meghibásodott fényforrás cseréje esetén távolítsa el a foglalatból a
hibás fényforrást.
4 lépés: Helyezze be óvatosan az új 230 V/300 W G-6,35 fényforrást a foglalatba. 5 lépés: Helyezze fel ismét a ház fedelét és húzza meg alaposan a csavarokat.
Soha ne kapcsolja be a készüléket anélkül, hogy a készülékházat lezárta volna!
A projektor felszerelése
ÉLETVESZÉLY!
A szerelésnél különösen a BGV C1 (korábban VBG 70) és az EN 60598-2-17
előírásokat kell figyelembe venni! A szerelést csak erre feljogosított szakember
végezheti!
A készülék felfüggesztését úgy kell kialakítani és méretezni, hogy 1 óra hosszat tartós káros alakváltozás nélkül a hasznos terhelés 10-szeresét képes legyen elviselni. A készüléket mindig egy második, a korábbitól független felfüggesztéssel, pl. egy
megfelelő felfogó-védőhálóval kell felszerelni. A második felfüggesztést úgy kell kialakítani és felszerelni, hogy a fő felfüggesztés hibája esetén a szerelvény
egyetlen része se eshessen le. A fel-, át- és leszerelés során feleslegesen senki sem tartózkodhat a
munkaterületen, a magasban lévő munkaterület alatt, valamint az egyéb
veszélyzónákban. A vállalkozó kell gondoskodjon arról, hogy a biztonságtechnikai és a gépészeti
berendezések az első üzembe helyezés és minden jelentős módosítás után, de az újbóli üzembe helyezés előtt, szakértő által ellenőrizve legyenek.
A vállalkozó kell gondoskodjon arról, hogy a biztonságtechnikai és a gépészeti
Vezeték
Láb
Nemzetközi jelölés
Barna
Fázis
L
Kék
Nullavezető
N
Sárga/Zöld
Védővezető
berendezések legalább négy évente szakértő által, az átvételi vizsgálattal azonos
terjedelemben meg legyenek vizsgálva. A vállalkozó kell gondoskodjon arról, hogy a biztonságtechnikai és a gépészeti berendezések legalább évente egyszer szakember által ellenőrizve legyenek.
Az eljárás a következő:
A készüléket személyek tartózkodási területén kívül kell felszerelni. FONTOS! A FEJ FELETTI SZERELÉSHEZ NAGYFOKÚ GYAKORLATRA VAN SZÜKSÉG. Ebbe beletartoznak (de nemcsak erre korlátozódnak) a teherbírást meghatározó számítások, a használt szerelési anyag megválasztása és a használt
anyagok és a készülék rendszeres biztonsági ellenőrzése. Ne kísérelje meg sajátkezűleg a szerelést, ha nem rendelkezik az ehhez szükséges szakképesítéssel, hanem bízzon meg egy szakképzett épületgépész szerelőt. A szakszerűtlen szerelés személyi sérülésekhez és anyagi károkhoz vezethet. A készüléket kizárólag olyan helyre szerelje fel, ahol nem elérhető egyszerű
kézmozdulattal.
Amennyiben a sugárzót mennyezetről, vagy magasan lévő hordszerkezetről
szeretné lelógatni, minden képpen használjon traverz rendszert. A készüléket nem szabad a helyiségben szabadon lengő módon felszerelni. Figyelem: felfüggesztett berendezések súlyos sérüléseket okozhatnak, ha lezuhannak! Ha kétségei vannak egy lehetséges felszerelési mód biztonsága felől, NE szerelje fel a készüléket!
A szerelést megelőzően bizonyosodjon meg arról, hogy a felszerelési felület pontszerű igénybevétel formájában képes-e az önsúly 10-szeresének megfelelő
terhelés elviselésére.
TŰZVESZÉLY!
A készülék felszerelésénél ügyeljen arra, hogy 0,5 m távolságon belül semmilyen gyúlékony anyag (dekoráció, stb.) ne legyen.
Megfelelő kampóval, akasztóval rögzítse a berendezést a traverz rendszeréhez. Fej feletti szerelés esetén mindig biztosítsa a berendezést egy biztonsági fogókötéllel, amely a berendezés súlyának legalább 12 -szeresére van tervezve.
Csak gyorszáró végrésszel ellátott kötelet használjon. A biztosító kötelet megfelelő
fogóbiztosítóba bekötve, és a traverz rendszeren átvezetve egy biztos ponthoz
rögzítse. Helyezze a végét a gyorszáró végrészébe és erősen húzza meg a
biztosító-anyát. A maximális esési távolság nem haladhatja meg a 20 cm-t. Olyan biztosító kötelet ismételten biztosításra használni tilos, mely már egyszer zuhanás következtében ki volt téve terhelésnek, vagy látható
sérülést mutat. Állítsa be kívánt dőlésszöget, majd alaposan rögzítse a szorítókengyel csavart. Csatlakoztassa a készüléket a hálózati dugasszal a hálózathoz.
A vezetékek kiosztása a következő:
A védővezetőt mindenképpen csatlakoztatni kell! Fényeffekteket ne kössön dimmelő szabályozókhoz.
ÉLETVESZÉLY!
Az első üzembe helyezés előtt a berendezést szakértővel ellenőriztetni kell!
KEZELÉS
Amennyiben a berendezést csatlakoztatta a tápellátáshoz, az MF-5 működni kezd. Az MF-5 hátoldalán egy 3 fokozatú kapcsoló található a következő funkciókkal: 0 lámpa ki I lámpa folyamatosan bekapcsolva, zenevezérelt fénysugármozgás
II zenevezérelt fényforrás kapcsolás, és zenevezérelt fénysugármozgás
TISZTÍTÁS ÉS KARBANTARTÁS
A vállalkozónak kell gondoskodnia arról, hogy a biztonságtechnikai és a gépészeti berendezések legalább négy évente szakértő által, az átvételi vizsgálattal azonos terjedelemben meg legyenek vizsgálva. A vállalkozónak kell gondoskodnia arról, hogy a biztonságtechnikai és a gépészeti berendezések legalább évente egyszer szakember által ellenőrizve legyenek. Melynek során a következő pontokra kell különös figyelmet fordítani:
1) Minden csavar, amellyel a készülék vagy a készülékrész fel van szerelve, jól meg van-e húzva és nem korrodálódott-e.
2) A burkolaton, a felerősítésen és a felszerelés helyén (mennyezet, felfüggesztés,
tartószerkezet) nem szabad látható deformációnak lennie.
3) Mechanikus mozgó részeken, mint pl. tengelyek, csapszegek és hasonlók, nem mutatkozhatnak elhasználódásra utaló jelek (pl. . anyagkopás, sérülés) és nem mozoghatnak akadozva.
4) Az elektromos csatlakozó vezetékeken nem lehet sérülés és nem lehetnek anyag öregedésre (pl. porózus vezetékek) utaló jelek és lerakódások. További, az
adott felszerelési helyre és használatra vonatkozó előírásokat egy szakképzett szerelő szemügyre veszi és a biztonsági hiányokat megszűnteti.
ÉLETVESZÉLY!
Karbantartási munkák előtt a készülék teljesen le kell választani a hálózatról!
A készüléket a szennyeződésektől, portól, stb. rendszeresen meg kell tisztítani. A
tisztításhoz nem szöszölő, megnedvesített kendőt használjon. A
tisztításhoz semmi esetre se használjon alkoholt, vagy egyéb oldószert!
FIGYELEM! A lencsét cserélje ki, ha látható sérülést szenvedett ami a hatékonyságát csökkenti, pl. lepattant,
vagy mély karcolások!
A készülék belsejében a fényforráson kívül nincsenek karbantartást igénylő részek. A karbantartási és szerelési munkákat csak arra feljogosított szakember végezze!
Vegye figyelembe a "Fényforrások behelyezése/cseréje" című fejezet
figyelmeztetéseit is.
Biztosítékcsere
Amennyiben a készülék finombiztosítéka meghibásodik csak azonos típusú biztosítékra cserélhető.
A biztosíték cseréje előtt a készüléket minden pólusnál válassza le az
elektromos hálózatról (húzza ki a dugaszt a konnektorból). Ehhez a következőket kell tennie: 1 lépés: Csavarja ki egy megfelelő csavarhúzóval a készülék
hátoldalán található biztosítéktartót a házból (az óra járásával ellenkező irányban).
2. lépés: Távolítsa el a biztosítéktartóból a meghibásodott
biztosítékot.
3. lépés: Tegye be az új biztosítékot a tartóba. 4 lépés: Helyezze vissza a tartót a biztosítékkal a házba és
csavarja vissza. Ha egyszer tartalék alkatrészre lenne szükség, kizárólag eredeti alkatrészt használjon.
Ha a készülék csatlakozó vezetéke megsérül (fixbekötésű hálózati
csatlakozókábel), a veszélyek elkerülése végett szakemberrel kell kicseréltetni.
Amennyiben a készülék vezetéke megsérül, úgy egy megfelelő, speciális vezetékre kell kicserélni, mely a szakkereskedésekben beszerezhető.
Ha további kérdései lennének, a szaküzlet mindenkor szíves rendelkezésére áll.
MŰSZAKI ADATOK
Feszültség : 230 V AC, 50 Hz ~ Csatlakoztatott összes teljesítmény: 350 W Zenevezérlés: beépített mikrofonon keresztül Méret (H x Szé x Ma): 280 x 220 x 160 mm Súly: 3 kg Alkalmas fényforrás: 230 V/ 300W G-6,35 Maximális környezeti hőmérséklet kb.: 45°C A fényforrás maximális hőmérséklete állandósult állapotban kb.: 90°C Biztosíték: F 2 A, 250 V
Vegye figyelembe: A műszaki módosítás joga előzetes bejelentés nélkül, továbbá a tévedés lehetősége fenntartva. 2005.04.08. ©
Loading...