Eurochron EFWU 1600, EFWU 1601 Operation Manual [cs]

Digitální nástěnné hodiny DCF
Obj. č.: 67 27 16 EFWU1600
Obj. č. 67 27 17 EFWU1601 Černé
Vážený zákazníku,
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup difitálních nástěnných hodin DCF. Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení výrobku do provozu
a k jeho obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod. Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Rozsah dodávky
DCF hodiny JUMBO Venkovní senzor Návod k použití
Instalace/montáž na stěnu
Hodiny mohou být postaveny na rovný podlad nebo zavěšeny na stěnu. Venkovní senzor se instaluje na stěnu pomocí konzole, která je součástí dodávky.
Kvůli zajištění správného příjmu DCF signálu by neměly být hodiny umístěny v těsné blízkosti elektroniky, kabelů, kovových částí, atd. Postavení hodin
- Vyklopte stojánek ze zadní strany výrobku.
- Postavte hodiny na vodorovnou, nekluzký a stabilní povrch.
- Povrch drahého nábytku před poškrábáním chraňte např. vhodnou podložkou.
Montáž hodin na stěnu
- Na zadní straně hodin je oko sloužící k zavěšení hodin na stěnu.
- Hodiny zavěste pomocí tohoto oka za šroub zašroubovaný do stěny a vystupující pouze o několik milimetrů ze stěny.
Montáž venkovního senzoru na stěnu
- Pomocí šroubků připevněte ke stěně konzoli venkovního senzoru
- Venkovní senzor zacvakněte do konzole.
Vložení/výměna baterií
Kvůli zajištění hladké synchronizace mezi venkovním senzorem a hodinami, vložte nejprve baterie do venkovního senzoru a poté baterie vložte do hodin.
Venkovní senzor
- Vyjměte venkovní senzor z konzole a otevřete víčko přihrádky baterií na zadní straně straně
senzoru.
- Vložte 2 baterie AAA, dodržujte správnou polaritu. Polarita je vyznačena uvnitř přihrádky.
- Opětovně přihrádku baterií uzavřete.
- Venkovní senzor zacvakněte zpět do konzole.
- Zobrazí-li se na displeji hodin v části s venkovní teplotou, symbol baterie, je třeba baterie
vyměnit.
Nástěnné hodiny
- Otevřete víčko přihrádky baterií na zadní straně straně hodin a vložte 2 baterie AA,
dodržujte správnou polaritu. Polarita je vyznačena uvnitř přihrádky.
- Opětovně přihrádku baterií uzavřete.
- Zobrazí-li se na displeji hodin v části s časem, symbol baterie, je třeba baterie vyměnit.
Můžete použít i dobíjecí akumulátory 1,2 V, ale z důvodu menšího napětí (1,5 V u alkalických baterií) a nižší kapacitě bude doba provozu kratší. Pokud je současně připojen síťový adaptér a jsou vloženy baterie, je přístroj automaticky napájen prostřednictvím síťového adaptéru a projekce času zůstává trvale zapnutá.
Pokud se rozhodujete, kde budete hodiny používat, postarejte se, pokud je to možné, aby byly co nejdál od elektrických / elektronických přístrojů, kabelů, síťových zásuvek nebo kovových částí. Tyto části moho negativně ovlivňovat příjem DCF signálu.
1
2
Uvedení do provozu
Krátce po vložení baterií do hodin a venkovního senzoru dojde k prvnímu pokusu o příjem DCF signálu. Po úspěšném přijetí signálu se na displeji hodin zobrazí venkovní teplota.
Poté začnou hodiny vyhledávat DCF signál. Pokud nedojde k nastavení času a data po uplynutí 10-20 minut, změňte umístění hodin a ručně spusťte
opětovné vyhledávání signálu DCF tak, jak je popsáno výše. Pokud opět nedojde k úspěšnému přijetí DCF signálu, doporučujeme ponechat hodiny po dobu alespoň 24h blízko okna a zkontrolovat, zdali byl signál DCF přijat.
Radiový signál DCF
DCF-77 je rozhlasový vysílač zakódovaných časových znaků, který je šířen v pásmu dlouhých vln (77,5 kHz) a jehož dosah je cca 1 500 km. Tento vysílač, který je umístěn v Mainflingenu poblíž Frankfurtu nad Mohanem, šíří a kóduje časový signál DCF-77 z césiových atomových hodin z Fyzikálně-technického institutu v Braunschweigu. Odchylka tohoto času činí méně než 1 sekundu za 1 milion let. Tento rádiový časový signál automaticky zohledňuje astronomicky podmíněné opravy času (letní a normální neboli zimní čas), přestupné roky a změny data. Pokud se Vaše hodiny budou nacházet v dosahu příjmu z tohoto vysílače, pak začnou tento časový signál přijímat, provedou jeho dekódování a budou po celý rok zobrazovat přesný čas, a to nezávisle na letním nebo na normálním (zimním) čase.
Zkratka DCF znamená následující: D (Deutschland = Německo), C (označení pásma dlouhých vln) a F (frankfurtský region).
Příjem tohoto rádiového časového signálu DCF-77 je závislý na zeměpisných a stavebních podmínkách. V normálních podmínkách lze tento signál zachytit bez problému až do vzdálenosti 1 500 km od vysílače ve Frankfurtu nad Mohanem (za ideálních podmínek až do vzdálenosti 2 000 km od tohoto vysílače). V noci mívají atmosférické poruchy obvykle nižší intenzitu a příjem tohoto signálu je možný téměř na všech místech. Stačí jediný příjem během dne (i v noci), aby hodiny udržely nastavený čas s odchylkou menší než 1 sekunda.
V normálních podmínkách (v bezpečné vzdálenosti od zdrojů rušení, jako jsou např. televizní přijímače, monitory počítačů) trvá zachycení časového signálu několik minut. Pokud by hodiny tento signál nezachytily (nebo bude-li příjem rušený), pak je třeba, abyste provedli kontrolu podle následujících bodů:
1) Přemístěte se s hodinami na jiné místo a pokuste se o nové zachycení signálu DCF-77.
2) Vzdálenost hodin od zdrojů rušení, jako jsou monitory počítačů nebo televizní přijímače, by měla být při příjmu tohoto signálu alespoň 1,5 až 2 metry. Nedávejte hodiny při příjmu časového signálu do blízkosti kovových dveří, okenních rámů nebo jiných kovových konstrukcí či předmětů (pračky, chladničky atd.).
3) V prostorách ze železobetonových konstrukcí (sklepy, výškové domy atd.) je příjem signálu DCF-77 podle podmínek slabší. V externích případech podržte hodiny poblíž okna nebo jimi otočte zadní či přední stranou směrem k vysílači ve Frankfurtu nad Mohanem.
Ruční vyhledávání signálu DCF
- Kdykoliv můžete spustit ruční vyhledávání signálu DCF (např. při přemístění hodin na jiné místo) a to stisknutím a podržením tlačítka UP – z displeje zmizí symbol rádiové věže.
Takto můžete příjem DCF signálu vypnout.
- Poté, opětovně stiskněte a podržte stisknuté tlačítko UP – na displeji začne blikat symbol rádiové věže. Tímto bylo spuštěno nové vyhledávání DCF signálu.
Ruční nastavení
- Po úspěšném pokusu o přijetí DCF signálu můžete provést některá další individuální nastavení. Navíc je možné ruční nastavení času, pro případ, že nebyl správně přijat signál DCF.
- Podržte stisknuté tlačítko MODE, čímž dojde k aktivaci režimu pro nastavení.
- Výběr jazyků pro zobrazení dnů v týdnu bliká vedle zobrazení času.
- Vyberte si pomocí tlačítek UP nebo DOWN požadovaný jazyk: EN = English / DE = German / FR = French / IT = Italian / SP = Spanish / DU = Dutch / SW = Swedish
- Stiskněte opětovně tlačítko MODE a použijte UP nebo DOWN tlačítka pro analogické nastavení dalšího tj. roku, měsíce, dne a formátu zobrazení data a času (12h/24h), hodin a minut.
- Stiskněte opětovně MODE tlačítko pro uložení nastavení. Podržíte-li příslušné tlačítko pro nastavení stisknuté, dojde tím k nepřetržité změně hodnoty,
která má být nastavena.
Zobrazení teploty
Na spodní části displeje se zobrazuje vnitřní a vnější teplota.
- Stiskněte tlačítko MEM pro zobrazení minimálních hodnot.
- Stiskněte opětovně tlačítko MEM pro zobrazení maximálních hodnot.
- Stiskněte a podržte stisknuté tlačítko MEM pro vymazání uložených maximálních a minimálních hodnot teploty.
- Stisknutím tlačítka °C/°F p řepínáte mezi jednotkami zobrazení teploty. Pokud je naměřená teplota mimo měřitelný rozsah, na displeji se zobrazí HHH
(teplota je příliš vysoká) nebo LLL (teplota je příliš nízká). Pokud se na displeji pro venkovní teplotu zobrazují pomlčky, došlo k přerušení vzájemné komunikace mezi hodinami a venkovním senzorem. Zkontrolujte, zdali nejsou baterie vybité, nebo zdali není čidlo umístěno mimo dosah rádiového signálu. Elektronika a kovové překážky mohou negativně ovlivnit přenos signálu. Stikněte a podržte stisknuté tlačítko DOWN čímž dojde k ručnímu vyhledávání příjmu rádiového vysílání z bezdrátového senzoru.
Zobrazení
Stiskněte krátce tlačítko MODE pro změnu typu zobrazení času a kalendáře. Každým stisknutím tlačítka MODE přepínáte mezi těmito typy zobrazení:
Čas se zobrazením sekund > Čas se zobrazením dne v týdnu > Čas druhého časového pásma se zobrazením dne v týdnu > Čas druhého časového pásma se zobrazením sekund.
3
4
Loading...
+ 1 hidden pages