Eurochron EFWS 800 Operation Manual [cs]

Bezdrátová DCF meteostanice EFWS 800
Obj. č.: 67 26 85
Vážený zákazníku,
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup bezdrátové meteorologické stanice EFWS 800. Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení výrobku do provozu, k jeho obsluze a k manipulaci s výrobkem. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod.
Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Účel použití
Meteorologická stanice slouží pro zobrazení pokojové a venkovní teploty, pokojové a venkovní vlhkosti vzduchu a také data a času. Datum a čas lze nastavit automaticky prostřednictvím vestavěného přijímače DCF signálu a samozřejmě také manuálně. Meteorologická stanice ukazuje rovněž pomocí symbolů předpověď počasí na nejbližších 24 hodin, tlak vzduchu za posledních 12 hodin, současnou fázi Měsíce a rovněž indikátor komfortu. Stanice disponuje i funkcí alarmu. Na displeji venkovního senzoru, který je součástí dodávky, se ukazuje teplota a vlhkost. Meteorologická stanice i venkovní senzor jsou napájeny bateriemi.
Rozsah dodávky
Meteorologická stanice
Venkovní senzor
Návod k obsluze
Příprava k uvedení do provozu
a) Venkovní senzor
Zatlačte kryt schránky pro baterie směrem dolů a schránku otevřete.
Předtím, než vložíte baterie, si zvolte posuvným přepínačem přenosový kanál.
Meteorologická stanice dokáže zobrazovat údaje až z 3 venkovních senzorů; jeden venkovní senzor je součástí dodávky a až 2 další senzory si můžete objednat, jako příslušenství.
Každý ze senzorů musíte nastavit na jiný přenosový kanál.
Při dodržení správné polarity (dodržujte +/Plus a -/Minus) vložte 2 baterie typu AAA. Příslušné symboly najdete ve schránce pro baterie. Po vložení baterií se na několik sekund zobrazí na displeji všechny zobrazované prvky. Poté se ukáže naměřená hodnota teploty a vlhkosti a taktéž číslo nastaveného kanálu.
Pokud chcete, můžete tlačítkem „C/F“ přepínat jednotky teploty °C a °F.
Když se na displeji zobrazují pouze nesrozumitelné symboly, stiskněte krátce tlačítko „RESET“
uvnitř schránky pro baterie, nebo na několik sekund vyjměte baterie.
Při přenosu dat bude krátce blikat červená LED kontrolka na přední straně venkovního senzoru.
Schránku pro baterie uzavřete.
b) Meteorologická stanice
Otevřete prostor pro baterie ve spodní části meteorologické stanice.
Při dodržení správné polarity (dodržujte +/Plus a -/Minus) vložte tři tužkové baterie typu AA.
Příslušné symboly najdete ve schránce pro baterie. Po vložení baterií se na několik sekund zobrazí na displeji všechny zobrazované prvky a krátce se zapne osvětlení displeje.
Schránku pro baterie uzavřete.
Když se na displeji zobrazují pouze nesrozumitelné symboly, stiskněte krátce tlačítko „RESET“
na zadní straně meteorologické stanice (např. párátkem), nebo na několik sekund vyjměte baterie. Meteorologická stanice se nyní bude po dobu asi 3 minut snažit nalézt přítomné venkovní
senzory. V levé spodní části displeje bude blikat symbol vysílače .
Poté se meteorologická stanice pokusí o příjem signálu DCF a napravo nad časem se rozbliká symbol vysílače .
Nedávejte stanici poblíž elektrických zařízení, kovových předmětů, kabelů apod. Špatný příjem signálu může být také zapříčiněný např. metalizovaným izolačním sklem v oknech, železobetonovou zdí, speciální potahovanou tapetou, nebo ve sklepních místnostech.
Nalezení a zpracování DCF signálu může trvat 3 až 7 minut. Během této doby se stanicí nehýbejte a nepoužívejte žádná tlačítka. Jakmile meteorologická stanice správně zpracuje signál DCF, zobrazí se v pravé spodní části displeje aktuální čas a datum a symbol rádiového vysílače přestane blikat. V létě se pod signálem rádiového vysílače zobrazuje označení letního času „DST“ (Daylight Saving Time).
Radiový signál DCF-77
DCF-77 je rozhlasový vysílač zakódovaných časových znaků, který je šířen v pásmu dlouhých vln (77,5 kHz) a jehož dosah je cca 1 500 km. Tento vysílač, který je umístěn v Mainflingenu poblíž Frankfurtu nad Mohanem, šíří a kóduje časový signál DCF-77 z césiových atomových hodin z Fyzikálně-technického institutu v Braunschweigu. Odchylka tohoto času činí méně než 1 sekundu za 1 milion let. Tento rádiový časový signál automaticky zohledňuje astronomicky podmíněné opravy času (letní a normální neboli zimní čas), přestupné roky a změny data. Pokud se Vaše meteostanice bude nacházet v dosahu příjmu z tohoto vysílače, pak začne tento časový signál přijímat, provede jeho dekódování a bude po celý rok zobrazovat přesný čas, a to nezávisle na letním nebo na normálním (zimním) čase. Zkratka DCF znamená následující: D (Deutschland = Německo) C (označení pásma dlouhých vln) F (frankfurtský region).
Příjem tohoto rádiového časového signálu DCF-77 je závislý na zeměpisných a stavebních podmínkách. V normálních podmínkách lze tento signál zachytit bez problému až do vzdálenosti 1 500 km od vysílače ve Frankfurtu nad Mohanem (za ideálních podmínek až do vzdálenosti 2.000 km od tohoto vysílače). V noci mívají atmosférické poruchy obvykle nižší intenzitu a příjem tohoto signálu je možný téměř na všech místech. Stačí jediný příjem během dne (i v noci), aby meteostanice udržela nastavený čas s odchylkou menší než 1 sekunda.
V normálních podmínkách (v bezpečné vzdálenosti od zdrojů rušení, jako jsou např. televizní přijímače, monitory počítačů) trvá zachycení časového signálu několik minut. Pokud by hodinky tento signál nezachytily (nebo bude-li příjem rušený), pak je třeba, abyste provedli kontrolu podle následujících bodů:
1) Přemístěte se s meteostanicí na jiné místo a pokuste se o nové zachycení signálu DCF-77.
2) Vzdálenost meteostanice od zdrojů rušení, jako jsou monitory počítačů nebo televizní přijímače, by měla být při příjmu tohoto signálu alespoň 1,5 až 2 metry. Nedávejte meteostanici při příjmu
časového signálu do blízkosti kovových dveří, okenních rámů nebo jiných kovových konstrukcí či předmětů (pračky, sušičky, chladničky atd.).
3) V prostorách ze železobetonových konstrukcí (sklepy, výškové domy atd.) je příjem signálu DCF-77 podle podmínek slabší. V externích případech podržte meteostanici poblíž okna a/nebo s ní otočte zadní nebo přední stranou směrem k vysílači ve Frankfurtu nad Mohanem.
Pokud se na displeji meteorologické stanici nezobrazuje po 5 minutách aktuální čas, změňte
umístění stanice. Stiskněte asi 3 sekundy tlačítko „WAVE“, abyste znovu spustili příjem DCF signálu. Můžete také počkat do následujícího dne, aby se stanice pokusila o příjem signálu během noci, kdy jsou podmínky příjmu lepší. Čas a datum na meteorologické stanici můžete případně nastavit i ručně.
Instalace
Meteorologickou stanici používejte pouze v uvnitř suché uzavřené místnosti. Položte ji na rovný pevný a dostatečně velký povrch. Povrch drahého nábytku chraňte před škrábanci vhodnou podložkou.
Venkovní senzor je určen k instalaci na chráněném venkovním místě. Pověste jej na hřebík, nebo na šroubek. Chraňte venkovní senzor před přímým deštěm, protože v opačném případě nemůže měřit teplotu vzduchu. Nikdy nepoužívejte venkovní senzor ve vodě, nebo pod vodou. Vedlo by to k jeho poškození!
Výměna baterií
a) Venkovní senzor
Když baterie zeslábnou, sníží se kontrast displeje. Na displeji venkovního senzoru a meteorologické stanice se navíc objeví symbol baterie . Vyměňte baterie za nové. Pokud meteorologická stanice nemůže vyhledat venkovní senzor, stiskněte 3 sekundy tlačítko „CHANNEL“, dokud nezačne
blikat symbol pro vyhledávání senzoru. Proces vyhledávání bude trvat přibližně 3 minuty. Během této doby se stanicí, ani s venkovním senzorem nehýbejte a nestískejte žádná tlačítka.
b) Meteorologická stanice
Když jsou baterie slabé, sníží se kontrast displeje anebo se symboly ztratí, když zapnete osvětlení displeje. Vyměňte baterie za nové. Po výměně se ztratí všechna uložená data.
Výběr času, data, časové zóny, režimu zobrazení časového formátu 12/24 hodin a zobrazovaného jazyka
Pokud
měníte čas nebo datum, příjem DCF signálu se automaticky vypne.
Podržte cca 3 sekundy stisknuté tlačítko „SET“, dokud se na displeji nerozbliká údaj pro nastavení roku.
Tlačítky „UP“ a „DOWN“ nastavte požadovaný rok.
Pro rychlý posun podržte příslušné tlačítko stisknuté. Platí to i pro nastavení měsíce, data, hodin a minut. Pokud během 10 sekund nestiskněte žádné tlačítko, meteorologická stanice
uloží všechna nastavení a automaticky ukončí režim nastavení.
Stiskněte krátce tlačítko „SET“ a začne blikat nastavení měsíce. Tlačítky „UP“ a „DOWN“ nastavte požadovaný měsíc.
Stiskněte krátce tlačítko „SET“ a na displeji začne blikat nastavení data. Tlačítky „UP“ a „DOWN“ nastavte požadované datum.
Stiskněte krátce tlačítko „SET“ a na displeji začne blikat nastavení časové zóny. Tlačítky „UP“ a „DOWN“ můžete nastavit časovou zónu od +12 do -12 hodin.
Stiskněte několikrát tlačítko „SET“ a na displeji začne blikat nastavení časového formátu „24h“, nebo „12h“. Tlačítky „UP“ a „DOWN“ můžete nastavit časový formát 12, nebo 24 hodin. V 12 hodinovém formátu se dopoledne zobrazuje „am“ a odpoledne „pm“.
Stiskněte krátce tlačítko „SET“ a začne blikat nastavení hodin. Tlačítky „UP“ a „DOWN“ nastavte požadovanou hodinu.
Stiskněte krátce tlačítko „SET“ a začne blikat nastavení minut. Tlačítky „UP“ a „DOWN“ nastavte požadovanou minutu.
Stiskněte krátce tlačítko „SET“ a začne blikat nastavení jazyka pro zobrazení dne v týdnu. Tlačítky „UP“ a „DOWN“ nastavte požadovaný jazyk („GER“ = němčina, „ENG“ = angličtina, „FRA“ = francouzština, „SPA“ = španělština, „ITA“ = italština, „DUT“ = holandština, „DAN“ = dánština).
Stiskněte opět krátce tlačítko „SET“ a ukončíte režim nastavení. Všechna nastavení se uloží.
Loading...
+ 3 hidden pages