Eurochron EFWS 402 User guide [cs]

Bezdrátová meteostanice DCF EFWS 402
Obj. č.: 117 09 69
Vážený zákazníku,
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup bezdrátové meteostanice EFWS 402. Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení výrobku do provozu a k jeho
obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod. Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Vlastnosti a funkce
a) Meteostanice
Napájení ze 2 baterií typu AA 1,5 V
Zobrazení času a data řízené DCF signálem, ruční nastavení je také možné
Přepínání mezi 12 a 24-hodinovým formátem zobrazení času
Funkce buzení
Zobrazení vnitřní teploty a vnitřní vlhkosti vzduchu
Zobrazení venkovní teploty a vnitřní vlhkosti vzduchu
Údaj o teplotě ve stupních Celsia (°C) nebo ve stupních Fahrenheita (°F) – lze přepínat
Paměť pro maximální a minimální hodnoty
Symboly pro předpověď počasí na dalších 12 až 24 hodin (výpočet na základě zaznamenaného
průběhu tlaku vzduchu)
Tendence pro tlak vzduchu, venkovní a vnitřní teplotu, venkovní a vnitřní vlhkost vzduchu
Lze přepínat až 3 venkovní senzory (jeden je součástí dodávky, jako příslušenství si můžete
objednat max. další 2)
Umístění na stůl (stojánek je součástí dodávky).
Provoz pouze v suchých, uzavřených interiérech
b) Venkovní senzor
Napájení 2 bateriemi typu AAA
Bezdrátový přenos naměřených hodnot pro teplotu a vlhkost vzduchu do meteostanice (na frekvenci 433 MHz)
Umístění na vodorovnou plochu nebo montáž na stěnu
Používání v chráněném venkovním prostředí
Popis a ovládací prvky
Účel použití
Tato meteostanice slouží ke zobrazování různých hodnot, např. venkovní a vnitřní teploty, venkovní a vnitřní vlhkosti vzduchu a přesného času.
Dále meteostanice vypočítá na základě interního senzoru pro tlak vzduchu a zachycených změn tlaku vzduchu předpověď počasí, kterou prezentuje na displeji pomocí symbolů.
Čas a datum se automaticky nastavuje pomocí DCF časového signálu. Ruční nastavení je ale také možné (např. v případě problémů s příjmem).
Naměřená data z venkovního senzoru se rádiem bezdrátově přenášejí do meteostanice.
Rozsah dodávky
Meteostanice
Venkovní senzor pro teplotu a vlhkost vzduchu
Návod k obsluze
1
2
1 Oblast displej pro zobrazení času a budíku 2 Oblast displej pro zobrazení vnitřní teploty a vnitřní vlhkosti 3 Číslo venkovního senzoru (kanál) 4 Oblast displeje pro zobrazení venkovní teploty a venkovní vlhkosti 5 Symbol příjmu bezdrátového signálu venkovního senzoru 6 Oblast displeje pro předpověď počasí na následujících 12-24 hodin 7 Symbol příjmu DCF signálu 8 Symbol zvonku (zobrazí se při aktivovaném budíku 9 Tlačítko „Alarm SET“ 10 Tlačítko „CH+“ 11 Přepínač pro výběr °C nebo °F jednotkou teploty 12 Tlačítko „Senzor“ 13 Tlačítko „SNOOZE/LIGHT“ 14 Tlačítko „DISPLAY SET“ 15 Tlačítko „MEM - “ 16 Tlačítko „RESET“ 17 Tlačítko „RCC“ 18 Přihrádka pro baterie 19 LED indikátor bezdrátového přenosu (krátce blikne při rádiovém přenosu naměřených hodnot) 20 LC displej pro zobrazení teploty/vzdušné vlhkosti (střídající se) a čísla kanálu 21 Tlačítko „RESET“ 22 Otvory pro montáž na stěnu 23 Přepínač pro nastavení vysílacího kanálu 24 Přihrádka pro baterie
Uvedení do provozu
Pokud začne displej blednout nebo pokud začne displej špatně zobrazovat, jsou baterie slabé a je třeba je vyměnit dle popisu níže. Abyste zajistili co nejdelší provozuschopnost hodin, použijte alkalické baterie.
Můžete použít i dobíjecí 1,2 V akumulátor, ale z důvodu menšího napětí (1,5 V u alkalických baterií) a nižší kapacitě bude doba provozu kratší, akumulátory jsou rovněž velmi citlivé na chlad, a proto bude jejich
životnost v zimních měsících podstatně kratší.
Nejprve vložte baterie do venkovního senzoru resp. do venkovních senzorů a teprve potom do meteostanice.
a) Venkovní senzor
Otevřete přihrádku na baterie na zadní straně venkovního senzoru, posuňte víčko přihrádky na baterie o kousek dolů, abyste je mohli sejmout.
Vložte 2 baterie typu AA do přihrádky na baterie (24) venkovního senzoru a dbejte na správnou polaritu (plus/+ a minus/–).
Zvolte vysílací kanál (1, 2 nebo 3) pomocí přepínače (23), používáte-li pouze jeden venkovní senzor, použijte kanál 1.
Jakmile jsou baterie vloženy, objeví se na okamžik všechny segmenty displeje. Pokud se na displeji objeví nesmyslné symboly, stiskněte tlačítko „RESET“ (21) např. koncem kancelářské sponky nebo můžete vyjmout baterie opětovně je vložit.
Přihrádku na baterie znovu uzavřete.
3
Venkovní senzor můžete na za otvor na zadní straně zavěsit na zeď (22).
Venkovní senzor je vhodný pro používání na chráněném místě venku.
Měli byste ho umístit tak, aby nebyl vystaven přímému slunečnímu záření nebo dešti či sněhu, protože jinak by docházelo ke zkreslení naměřených hodnot.
Kromě toho respektujte při umísťování venkovního senzoru a meteostanice kapitolu „Dosah“.
Nikdy neponořujte venkovní senzor do vody, tím byste ho zničili!
Meteostanice může přijímat a zobrazovat naměřená data z až 3 venkovních senzorů.
Každý venkovní senzor musí být nastaven na vlastní vysílací kanál. Venkovní senzor, který je součástí dodávky, je nastavený na kanál „1“, to nelze změnit. Venkovní senzory, které si můžete objednat navíc jako příslušenství, jsou vybaveny voličem kanálů,
který nastavíte na kanál „2“ resp. na kanál „3“.
b) Meteostanice
Otevřete přihrádku na baterie (18) na zadní straně meteostanice, posuňte víčko přihrádky na baterie
ve směru šipky.
Následně vložte do přihrádky na baterie dvě baterie typu AA a dejte pozor na správnou polaritu.
Dbejte na správnou polaritu (plus/+ a minus/–).
Přihrádku na baterie znovu uzavřete.
Jakmile jsou baterie vloženy, objeví se na okamžik všechny segmenty displeje. Pokud se na displeji
objeví nesmyslné symboly, stiskněte tlačítko „RESET“ (16) např. koncem kancelářské sponky nebo můžete vyjmout baterie opětovně je vložit.
c) Vyhledávání dostupných venkovních senzorů
Po vložení baterií do hlavní jednotky meteostanice začne automaticky vyhledávání dostupných bezdrátových venkovních senzorů. Toto vyhledávání trvá přibližně 5 minut.
Po tuto dobu neměňte polohu hlavní jednotky meteostanice ani venkovního senzoru ani nestiskněte žádné tlačítko.
Jakmile je vyhledávání kompletní na displeji bliká symbol příjmu DCF signálu (7). Hlavní jednotka meteostanice nyní vyhledává DCF signál pro automatické nastavení času.
d) Příjem DCF signálu
Rozpoznání DCF signálu a jeho vyhodnocení může trvat několik minut. Pokud jste našli dobrou polohu pro příjem, v této době s meteostanicí nehýbejte. Nedotýkejte se žádných tlačítek na meteostanici.
Neumísťujte meteostanici do blízkosti elektrických a elektronických přístrojů a do blízkosti kabelů, zásuvek nebo kovových částí.
Špatný příjem signálu lze očekávat také např. u izolovaných okenních skel potažených vrstvou kovu,
u železobetonových stavebních konstrukcí, u povrstvených speciálních tapet nebo ve sklepních místnostech. Kromě toho respektujte informace ohledně příjmu DCF signálu.
Po bezchybném rozpoznání DCF signálu a jeho vyhodnocení se na displeji zobrazí správný čas.
4
Radiový signál DCF-77
čas, a to nezávisle na letním nebo na normálním (zimním) čase.
DCF-77 je rozhlasový vysílač zakódovaných časových znaků, který je šířen v pásmu dlouhých vln (77,5 kHz) a jehož dosah je cca 1.500 km. Tento vysílač, který j e umístěn v Mainflingenu poblíž Frankfurtu nad Mohanem, šíří a kóduje časový signál DCF-77 z césiových atomových hodin z Fyzikálně-technického institutu v Braunschweigu. Odchylka tohoto času činí méně než 1 sekundu za 1 milion let. Tento rádiový časový signál automaticky zohledňuje astronomicky podmíněné opravy času (letní a normální neboli zimní čas), přestupné roky a změny data. Pokud se meteostanice bude nacházet v dosahu příjmu z tohoto vysílače, pak začne tento časový signál přijímat, provede jeho dekódování a bude po celý rok zobrazovat přesný
Zkratka DCF znamená následující: D (Deutschland = Německo), C (označení pásma dlouhých vln) a F (frankfurtský region).
Příjem tohoto rádiového časového signálu DCF-77 je závislý na zeměpisných a stavebních podmínkách. V normálních podmínkách lze tento signál zachytit bez problému až do vzdálenosti 1.500 km od vysílače ve Frankfurtu nad Mohanem (za ideálních podmínek až do vzdálenosti 2.000 km od tohoto vysílače). V noci mívají atmosférické poruchy obvykle nižší intenzitu a příjem tohoto signálu je možný téměř na všech místech. Stačí jediný příjem během dne (i v noci), aby hodinky udržely nastavený čas s odchylkou menší než 1 sekunda.
V normálních podmínkách (v bezpečné vzdálenosti od zdrojů rušení, jako jsou např. televizní přijímače, monitory počítačů) trvá zachycení časového signálu několik minut. Pokud by meteostanice tento signál nezachytila (nebo bude-li příjem rušený), pak je třeba, abyste provedli kontrolu podle následujících bodů:
1) Přemístěte se s meteostanicí na jiné místo a pokuste se o nové zachycení signálu DCF-77.
2) Vzdálenost meteostanice od zdrojů rušení, jako jsou monitory počítačů nebo televizní přijímače, by měla být při příjmu tohoto signálu alespoň 1,5 až 2 metry. Nedávejte meteostanici při příjmu časového signálu do blízkosti kovových dveří, okenních rámů nebo jiných kovových konstrukcí či předmětů (pračky, sušičky, chladničky atd.).
3) V prostorách ze železobetonových konstrukcí (sklepy, výškové domy atd.) je příjem signálu DCF-77 podle podmínek slabší. V externích případech podržte meteostanici poblíž okna nebo meteostanicí otočte zadní nebo přední stranou směrem k vysílači ve Frankfurtu nad Mohanem.
Vyhledávání DCF signálu a jeho vyhodnocení trvá nejméně 5 minut. V této době s meteostanicí nehýbejte a nedotýkejte se tlačítek. Poté, co meteostanice přijme korektně DCF signál, zobrazí se v levé horní části displeje správný čas a symbol příjmu DCF signálu (7) přestane blikat. Přes léto se nalevo od symbolu příjmu DCF signálu (7) objeví „DST“ (Letní čas).
Další pokusy o zachycení signálu se budou konat ve 2.00h, 8:00h, 14:00h a 20:00h. Pouhý jeden úspěšný příjem signálu za den zajistí, že odchylka hodin řízených krystalem integrovaných v meteostanici je menší než 1 sekunda.
Pokud se při prvním uvedení do provozu kvůli problémům s příjmem ani po 6 minutách nezobrazuje správný čas, spusťte nový pokus o zachycení signálu, předtím ale přemístěte hlavní jednotku meteostanice na jiné místo. Pak stiskněte tlačítko „RCC“ (17) a spusťte tak nový pokus o příjem DCF signálu. V této době s meteostanicí nehýbejte a nedotýkejte se tlačítek.
Pokud na zvoleném místě pro meteostanici není možný příjem DCF signálu, nastavte čas a datum ručně.
Tímto je uvedení do provozu meteostanice a venkovních senzorů dovršené.
5
e) Umístění/instalace
Před trvalým umístěním/instalací hlavní jednotky meteostanice a venkovního senzoru na nějaké místo byste se měli ujistit, že probíhá spolehlivě rádiová komunikace z venkovního senzoru do hlavní jednotky
meteostanice.
Venkovní senzor můžete zavěsit na stěnu pomocí otvorů na zadní straně senzoru (22) např. na háček, hřebík apod. Mimoto lze venkovní senzor postavit na rovnou pevnou podložku.
Vzhledem k integrovanému LCD displeji doporučujeme instalovat venkovní senzor např. poblíž okna.
Venkovní senzor je vhodný pro použití v chráněném venkovním prostoru. Měl by se umístit tak, aby na něj
nedopadalo přímé sluneční záření, protože jinak nebude měření teploty správné. K nesprávnému měření teploty a vlhkosti povede rovněž, když vystavíte venkovní senzor přímému dešti, protože se tak bude ochlazovat plášť senzoru.
Hlavní jednotku metestanice s využitím stojánku můžete postavit na rovný a pevný podklad. Povrch cenného nábytku chraňte před poškrábáním vhodnou podložkou.
Pro umístění hlavní jednotky meterostanice volte takové místo, které není vystaveno přímému slunečnímu záření nebo není v blízkosti radiátoru. To může způsobit nesprávné zobrazení teploty a vzdušné vlhkosti.
Obsluha
a) Ruční pokus o příjem DCF signálu
Pak stiskněte krátce tlačítko „RCC“ (17) a spusťte tak ruční pokus o příjem DCF signálu. V této době s meteostanicí nehýbejte a nedotýkejte se tlačítek.
Vyhledávání DCF signálu a jeho vyhodnocení trvá nejméně 5 minut. V této době s meteostanicí nehýbejte a nedotýkejte se tlačítek. Poté, co meteostanice přijme korektně DCF signál, zobrazí se v levé horní části displeje správný čas a symbol příjmu DCF signálu (7) přestane blikat. Přes léto se nalevo od symbolu příjmu DCF signálu (7) objeví „DST“ (Letní čas).
Neumísťujte meteostanici do blízkosti elektrických a elektronických přístrojů a do blízkosti kabelů, zásuvek nebo kovových částí.
Špatný příjem signálu lze očekávat také např. u izolovaných okenních skel potažených vrstvou kovu, u železobetonových stavebních konstrukcí, u povrstvených speciálních tapet nebo ve sklepních místnostech.
Pokud není příjem DCF signálu v místě umístění hlavní jednotky meteostanice možný, nastavte čas ručně. Vypněte DCF přijímač stisknutím a podržením tlačítka „RCC“ (17) po dobu 3 sekund, následně zmizí z displeje symbol příjmu DCF signálu (7).
Chcete-li DCF přijímač opětovně aktivovat, stiskněte jednou krátce „RCC“ tlačítko (17) čímž dojde k restartování pokusu o příjem DCF signálu viz výše.
b) Ruční vyhledání venkovních senzorů.
Stiskněte krátce tlačítko „SENSOR“ (12) na hlavní jednotce meteostanice, na displeji začne blikat symbol příjmu (5).
Hlavní jednotka nyní vyhledává dostupné venkovní senzory, každý ze senzorů musí mít nastaven jiný vysílací kanál. Pro tento účel použijte přepínač (23) v přihrádce pro baterie venkovního senzoru.
Pokud nemůže hlavní jednotka venkovní senzor nalézt (na displeji pro údaje z venkovního senzoru jsou pouze pomlčky), snižte vzdálenost mezi venkovním senzorem a hlavní jednotkou meteostanice, vyberte jiné místo umístění/instalace. Viz kapitola „Dosah“.
Pokud chcete vypnout přijímač pro venkovní senzory, stiskněte a podržte stisknuté tlačítko „SENSOR“ (12) alespoň na 3 sekundy. Symbol příjmu (5) zmizí a od tohoto okamžiku nejsou přijímány žádné informace z venkovních senzorů.
Chcete-li přijímač senzorů opětovně aktivovat, stiskněte jednou krátce „SENSOR“ tlačítko (12) čímž dojde ke spuštění pokusu o příjem signálů z venkovních senzorů viz výše.
6
Loading...
+ 4 hidden pages