Eurochron EFWS 402 User guide [cs]

Bezdrátová meteostanice DCF EFWS 402
Obj. č.: 117 09 69
Vážený zákazníku,
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup bezdrátové meteostanice EFWS 402. Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení výrobku do provozu a k jeho
obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod. Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Vlastnosti a funkce
a) Meteostanice
Napájení ze 2 baterií typu AA 1,5 V
Zobrazení času a data řízené DCF signálem, ruční nastavení je také možné
Přepínání mezi 12 a 24-hodinovým formátem zobrazení času
Funkce buzení
Zobrazení vnitřní teploty a vnitřní vlhkosti vzduchu
Zobrazení venkovní teploty a vnitřní vlhkosti vzduchu
Údaj o teplotě ve stupních Celsia (°C) nebo ve stupních Fahrenheita (°F) – lze přepínat
Paměť pro maximální a minimální hodnoty
Symboly pro předpověď počasí na dalších 12 až 24 hodin (výpočet na základě zaznamenaného
průběhu tlaku vzduchu)
Tendence pro tlak vzduchu, venkovní a vnitřní teplotu, venkovní a vnitřní vlhkost vzduchu
Lze přepínat až 3 venkovní senzory (jeden je součástí dodávky, jako příslušenství si můžete
objednat max. další 2)
Umístění na stůl (stojánek je součástí dodávky).
Provoz pouze v suchých, uzavřených interiérech
b) Venkovní senzor
Napájení 2 bateriemi typu AAA
Bezdrátový přenos naměřených hodnot pro teplotu a vlhkost vzduchu do meteostanice (na frekvenci 433 MHz)
Umístění na vodorovnou plochu nebo montáž na stěnu
Používání v chráněném venkovním prostředí
Popis a ovládací prvky
Účel použití
Tato meteostanice slouží ke zobrazování různých hodnot, např. venkovní a vnitřní teploty, venkovní a vnitřní vlhkosti vzduchu a přesného času.
Dále meteostanice vypočítá na základě interního senzoru pro tlak vzduchu a zachycených změn tlaku vzduchu předpověď počasí, kterou prezentuje na displeji pomocí symbolů.
Čas a datum se automaticky nastavuje pomocí DCF časového signálu. Ruční nastavení je ale také možné (např. v případě problémů s příjmem).
Naměřená data z venkovního senzoru se rádiem bezdrátově přenášejí do meteostanice.
Rozsah dodávky
Meteostanice
Venkovní senzor pro teplotu a vlhkost vzduchu
Návod k obsluze
1
2
1 Oblast displej pro zobrazení času a budíku 2 Oblast displej pro zobrazení vnitřní teploty a vnitřní vlhkosti 3 Číslo venkovního senzoru (kanál) 4 Oblast displeje pro zobrazení venkovní teploty a venkovní vlhkosti 5 Symbol příjmu bezdrátového signálu venkovního senzoru 6 Oblast displeje pro předpověď počasí na následujících 12-24 hodin 7 Symbol příjmu DCF signálu 8 Symbol zvonku (zobrazí se při aktivovaném budíku 9 Tlačítko „Alarm SET“ 10 Tlačítko „CH+“ 11 Přepínač pro výběr °C nebo °F jednotkou teploty 12 Tlačítko „Senzor“ 13 Tlačítko „SNOOZE/LIGHT“ 14 Tlačítko „DISPLAY SET“ 15 Tlačítko „MEM - “ 16 Tlačítko „RESET“ 17 Tlačítko „RCC“ 18 Přihrádka pro baterie 19 LED indikátor bezdrátového přenosu (krátce blikne při rádiovém přenosu naměřených hodnot) 20 LC displej pro zobrazení teploty/vzdušné vlhkosti (střídající se) a čísla kanálu 21 Tlačítko „RESET“ 22 Otvory pro montáž na stěnu 23 Přepínač pro nastavení vysílacího kanálu 24 Přihrádka pro baterie
Uvedení do provozu
Pokud začne displej blednout nebo pokud začne displej špatně zobrazovat, jsou baterie slabé a je třeba je vyměnit dle popisu níže. Abyste zajistili co nejdelší provozuschopnost hodin, použijte alkalické baterie.
Můžete použít i dobíjecí 1,2 V akumulátor, ale z důvodu menšího napětí (1,5 V u alkalických baterií) a nižší kapacitě bude doba provozu kratší, akumulátory jsou rovněž velmi citlivé na chlad, a proto bude jejich
životnost v zimních měsících podstatně kratší.
Nejprve vložte baterie do venkovního senzoru resp. do venkovních senzorů a teprve potom do meteostanice.
a) Venkovní senzor
Otevřete přihrádku na baterie na zadní straně venkovního senzoru, posuňte víčko přihrádky na baterie o kousek dolů, abyste je mohli sejmout.
Vložte 2 baterie typu AA do přihrádky na baterie (24) venkovního senzoru a dbejte na správnou polaritu (plus/+ a minus/–).
Zvolte vysílací kanál (1, 2 nebo 3) pomocí přepínače (23), používáte-li pouze jeden venkovní senzor, použijte kanál 1.
Jakmile jsou baterie vloženy, objeví se na okamžik všechny segmenty displeje. Pokud se na displeji objeví nesmyslné symboly, stiskněte tlačítko „RESET“ (21) např. koncem kancelářské sponky nebo můžete vyjmout baterie opětovně je vložit.
Přihrádku na baterie znovu uzavřete.
3
Venkovní senzor můžete na za otvor na zadní straně zavěsit na zeď (22).
Venkovní senzor je vhodný pro používání na chráněném místě venku.
Měli byste ho umístit tak, aby nebyl vystaven přímému slunečnímu záření nebo dešti či sněhu, protože jinak by docházelo ke zkreslení naměřených hodnot.
Kromě toho respektujte při umísťování venkovního senzoru a meteostanice kapitolu „Dosah“.
Nikdy neponořujte venkovní senzor do vody, tím byste ho zničili!
Meteostanice může přijímat a zobrazovat naměřená data z až 3 venkovních senzorů.
Každý venkovní senzor musí být nastaven na vlastní vysílací kanál. Venkovní senzor, který je součástí dodávky, je nastavený na kanál „1“, to nelze změnit. Venkovní senzory, které si můžete objednat navíc jako příslušenství, jsou vybaveny voličem kanálů,
který nastavíte na kanál „2“ resp. na kanál „3“.
b) Meteostanice
Otevřete přihrádku na baterie (18) na zadní straně meteostanice, posuňte víčko přihrádky na baterie
ve směru šipky.
Následně vložte do přihrádky na baterie dvě baterie typu AA a dejte pozor na správnou polaritu.
Dbejte na správnou polaritu (plus/+ a minus/–).
Přihrádku na baterie znovu uzavřete.
Jakmile jsou baterie vloženy, objeví se na okamžik všechny segmenty displeje. Pokud se na displeji
objeví nesmyslné symboly, stiskněte tlačítko „RESET“ (16) např. koncem kancelářské sponky nebo můžete vyjmout baterie opětovně je vložit.
c) Vyhledávání dostupných venkovních senzorů
Po vložení baterií do hlavní jednotky meteostanice začne automaticky vyhledávání dostupných bezdrátových venkovních senzorů. Toto vyhledávání trvá přibližně 5 minut.
Po tuto dobu neměňte polohu hlavní jednotky meteostanice ani venkovního senzoru ani nestiskněte žádné tlačítko.
Jakmile je vyhledávání kompletní na displeji bliká symbol příjmu DCF signálu (7). Hlavní jednotka meteostanice nyní vyhledává DCF signál pro automatické nastavení času.
d) Příjem DCF signálu
Rozpoznání DCF signálu a jeho vyhodnocení může trvat několik minut. Pokud jste našli dobrou polohu pro příjem, v této době s meteostanicí nehýbejte. Nedotýkejte se žádných tlačítek na meteostanici.
Neumísťujte meteostanici do blízkosti elektrických a elektronických přístrojů a do blízkosti kabelů, zásuvek nebo kovových částí.
Špatný příjem signálu lze očekávat také např. u izolovaných okenních skel potažených vrstvou kovu,
u železobetonových stavebních konstrukcí, u povrstvených speciálních tapet nebo ve sklepních místnostech. Kromě toho respektujte informace ohledně příjmu DCF signálu.
Po bezchybném rozpoznání DCF signálu a jeho vyhodnocení se na displeji zobrazí správný čas.
4
Radiový signál DCF-77
čas, a to nezávisle na letním nebo na normálním (zimním) čase.
DCF-77 je rozhlasový vysílač zakódovaných časových znaků, který je šířen v pásmu dlouhých vln (77,5 kHz) a jehož dosah je cca 1.500 km. Tento vysílač, který j e umístěn v Mainflingenu poblíž Frankfurtu nad Mohanem, šíří a kóduje časový signál DCF-77 z césiových atomových hodin z Fyzikálně-technického institutu v Braunschweigu. Odchylka tohoto času činí méně než 1 sekundu za 1 milion let. Tento rádiový časový signál automaticky zohledňuje astronomicky podmíněné opravy času (letní a normální neboli zimní čas), přestupné roky a změny data. Pokud se meteostanice bude nacházet v dosahu příjmu z tohoto vysílače, pak začne tento časový signál přijímat, provede jeho dekódování a bude po celý rok zobrazovat přesný
Zkratka DCF znamená následující: D (Deutschland = Německo), C (označení pásma dlouhých vln) a F (frankfurtský region).
Příjem tohoto rádiového časového signálu DCF-77 je závislý na zeměpisných a stavebních podmínkách. V normálních podmínkách lze tento signál zachytit bez problému až do vzdálenosti 1.500 km od vysílače ve Frankfurtu nad Mohanem (za ideálních podmínek až do vzdálenosti 2.000 km od tohoto vysílače). V noci mívají atmosférické poruchy obvykle nižší intenzitu a příjem tohoto signálu je možný téměř na všech místech. Stačí jediný příjem během dne (i v noci), aby hodinky udržely nastavený čas s odchylkou menší než 1 sekunda.
V normálních podmínkách (v bezpečné vzdálenosti od zdrojů rušení, jako jsou např. televizní přijímače, monitory počítačů) trvá zachycení časového signálu několik minut. Pokud by meteostanice tento signál nezachytila (nebo bude-li příjem rušený), pak je třeba, abyste provedli kontrolu podle následujících bodů:
1) Přemístěte se s meteostanicí na jiné místo a pokuste se o nové zachycení signálu DCF-77.
2) Vzdálenost meteostanice od zdrojů rušení, jako jsou monitory počítačů nebo televizní přijímače, by měla být při příjmu tohoto signálu alespoň 1,5 až 2 metry. Nedávejte meteostanici při příjmu časového signálu do blízkosti kovových dveří, okenních rámů nebo jiných kovových konstrukcí či předmětů (pračky, sušičky, chladničky atd.).
3) V prostorách ze železobetonových konstrukcí (sklepy, výškové domy atd.) je příjem signálu DCF-77 podle podmínek slabší. V externích případech podržte meteostanici poblíž okna nebo meteostanicí otočte zadní nebo přední stranou směrem k vysílači ve Frankfurtu nad Mohanem.
Vyhledávání DCF signálu a jeho vyhodnocení trvá nejméně 5 minut. V této době s meteostanicí nehýbejte a nedotýkejte se tlačítek. Poté, co meteostanice přijme korektně DCF signál, zobrazí se v levé horní části displeje správný čas a symbol příjmu DCF signálu (7) přestane blikat. Přes léto se nalevo od symbolu příjmu DCF signálu (7) objeví „DST“ (Letní čas).
Další pokusy o zachycení signálu se budou konat ve 2.00h, 8:00h, 14:00h a 20:00h. Pouhý jeden úspěšný příjem signálu za den zajistí, že odchylka hodin řízených krystalem integrovaných v meteostanici je menší než 1 sekunda.
Pokud se při prvním uvedení do provozu kvůli problémům s příjmem ani po 6 minutách nezobrazuje správný čas, spusťte nový pokus o zachycení signálu, předtím ale přemístěte hlavní jednotku meteostanice na jiné místo. Pak stiskněte tlačítko „RCC“ (17) a spusťte tak nový pokus o příjem DCF signálu. V této době s meteostanicí nehýbejte a nedotýkejte se tlačítek.
Pokud na zvoleném místě pro meteostanici není možný příjem DCF signálu, nastavte čas a datum ručně.
Tímto je uvedení do provozu meteostanice a venkovních senzorů dovršené.
5
e) Umístění/instalace
Před trvalým umístěním/instalací hlavní jednotky meteostanice a venkovního senzoru na nějaké místo byste se měli ujistit, že probíhá spolehlivě rádiová komunikace z venkovního senzoru do hlavní jednotky
meteostanice.
Venkovní senzor můžete zavěsit na stěnu pomocí otvorů na zadní straně senzoru (22) např. na háček, hřebík apod. Mimoto lze venkovní senzor postavit na rovnou pevnou podložku.
Vzhledem k integrovanému LCD displeji doporučujeme instalovat venkovní senzor např. poblíž okna.
Venkovní senzor je vhodný pro použití v chráněném venkovním prostoru. Měl by se umístit tak, aby na něj
nedopadalo přímé sluneční záření, protože jinak nebude měření teploty správné. K nesprávnému měření teploty a vlhkosti povede rovněž, když vystavíte venkovní senzor přímému dešti, protože se tak bude ochlazovat plášť senzoru.
Hlavní jednotku metestanice s využitím stojánku můžete postavit na rovný a pevný podklad. Povrch cenného nábytku chraňte před poškrábáním vhodnou podložkou.
Pro umístění hlavní jednotky meterostanice volte takové místo, které není vystaveno přímému slunečnímu záření nebo není v blízkosti radiátoru. To může způsobit nesprávné zobrazení teploty a vzdušné vlhkosti.
Obsluha
a) Ruční pokus o příjem DCF signálu
Pak stiskněte krátce tlačítko „RCC“ (17) a spusťte tak ruční pokus o příjem DCF signálu. V této době s meteostanicí nehýbejte a nedotýkejte se tlačítek.
Vyhledávání DCF signálu a jeho vyhodnocení trvá nejméně 5 minut. V této době s meteostanicí nehýbejte a nedotýkejte se tlačítek. Poté, co meteostanice přijme korektně DCF signál, zobrazí se v levé horní části displeje správný čas a symbol příjmu DCF signálu (7) přestane blikat. Přes léto se nalevo od symbolu příjmu DCF signálu (7) objeví „DST“ (Letní čas).
Neumísťujte meteostanici do blízkosti elektrických a elektronických přístrojů a do blízkosti kabelů, zásuvek nebo kovových částí.
Špatný příjem signálu lze očekávat také např. u izolovaných okenních skel potažených vrstvou kovu, u železobetonových stavebních konstrukcí, u povrstvených speciálních tapet nebo ve sklepních místnostech.
Pokud není příjem DCF signálu v místě umístění hlavní jednotky meteostanice možný, nastavte čas ručně. Vypněte DCF přijímač stisknutím a podržením tlačítka „RCC“ (17) po dobu 3 sekund, následně zmizí z displeje symbol příjmu DCF signálu (7).
Chcete-li DCF přijímač opětovně aktivovat, stiskněte jednou krátce „RCC“ tlačítko (17) čímž dojde k restartování pokusu o příjem DCF signálu viz výše.
b) Ruční vyhledání venkovních senzorů.
Stiskněte krátce tlačítko „SENSOR“ (12) na hlavní jednotce meteostanice, na displeji začne blikat symbol příjmu (5).
Hlavní jednotka nyní vyhledává dostupné venkovní senzory, každý ze senzorů musí mít nastaven jiný vysílací kanál. Pro tento účel použijte přepínač (23) v přihrádce pro baterie venkovního senzoru.
Pokud nemůže hlavní jednotka venkovní senzor nalézt (na displeji pro údaje z venkovního senzoru jsou pouze pomlčky), snižte vzdálenost mezi venkovním senzorem a hlavní jednotkou meteostanice, vyberte jiné místo umístění/instalace. Viz kapitola „Dosah“.
Pokud chcete vypnout přijímač pro venkovní senzory, stiskněte a podržte stisknuté tlačítko „SENSOR“ (12) alespoň na 3 sekundy. Symbol příjmu (5) zmizí a od tohoto okamžiku nejsou přijímány žádné informace z venkovních senzorů.
Chcete-li přijímač senzorů opětovně aktivovat, stiskněte jednou krátce „SENSOR“ tlačítko (12) čímž dojde ke spuštění pokusu o příjem signálů z venkovních senzorů viz výše.
6
c) Nastavení 12h/24h režimu, času a časového pásma
Chcete-li začít s nastavením, stiskněte a podržte stisknuté tlačítko „DISPLAY SET“ (14) po dobu alespoň 3 sekund dokud nezačne na displeji blikat „12“ nebo „24“.
Pomocí tlačítek „CH+“ (10) nebo „MEM -“ (15) si vybíráte mezi 12h nebo 24h režimem zobrazením času. Ve 12h režimu je u času v první polovině dne zobrazeno „AM“ a ve druhé polovině dne „PM“.
Stiskněte krátce tlačítko „DISPLAY SET“ (14) a začnou blikat hodiny.
Pomocí tlačítek „CH+“ (10) nebo „MEM -“ (15) nastavte aktuální hodinu. Pro rychlejší změnu hodnoty
stiskněte a podržte příslušné tlačítko stisknuté déle.
Stiskněte krátce tlačítko „DISPLAY SET“ (14) a začnou blikat minuty.
Pomocí tlačítek „CH+“ (10) nebo „MEM -“ (15) nastavte aktuální minutu. Pro rychlejší změnu hodnoty
stiskněte a podržte příslušné tlačítko stisknuté déle.
Stiskněte krátce tlačítko „DISPLAY SET“ (14) a začnou blikat sekundy.
Krátkým stisknutím tlačítka „CH+“ (10) nebo „MEM -“ (15) nastavte sekundy na „00“.
Stiskněte krátce tlačítko „DISPLAY SET“ (14) a začne blikat časové pásmo.
Pomocí tlačítek „CH+“ (10) nebo „MEM -“ (15) nastavte aktuální časové pásmo, rozsah nastavení
je +23 až -23 hodin. Pro rychlejší změnu hodnoty stiskněte a podržte příslušné tlačítko stisknuté déle.
Stiskněte krátce tlačítko „DISPLAY SET“ (14) pro opuštění režimu nastavení. Nyní se zobrazí čas opět zobrazí.
Režim nastavení můžete opustit v jakémkoliv okamžiku, pokud stisknete a podržíte stisknuté tlačítko „DISPLAY SET“ po dobu 3 sekund. V tomto stádiu jsou předchozí nastavení uložena. Ke stejnému ukončení režimu nastavení dojde i tehdy, pokud nestisknete žádné tlačítko po dobu jedné minuty. Zde také dojde
k ukončení režimu nastavení a uložení předchozího nastavení.
d) Přepínání mezi 12h/24h režimem
Prosím postupujte tak, jak je zobrazeno výše v bodu c). Je-li spuštěn režim nastavení, symbol příjmu DCF signálu (7) zmizí z displeje. Jakmile provede hlavní jednotka
meteostanice denně pokusy o přijetí DCF signálu (ve 2:00h, 8:00h, 14:00h a 20:00h) a neúspěšná, symbol se na displeji opět zobrazí. V tomto stádiu nastavení 12h/24h zůstane nezměněno.
e) Nastavení časového pásma
Postupujte tak, jak je zobrazeno výše v bodu c). Je-li spuštěn režim nastavení, symbol příjmu DCF signálu (7) zmizí z displeje. Jakmile provede hlavní jednotka
meteostanice denně pokusy o přijetí DCF signálu (ve 2:00h, 8:00h, 14:00h a 20:00h) a neúspěšná, symbol se na displeji opět zobrazí. V tomto stádiu nastavení časového pásma zůstane nezměněno.
f) Budík Zobrazení času buzení
Stiskněte krátce tlačítko „ALARM SET“ (9) pro zobrazení času buzení. Napravo na displeji se zobrazí „AL“
Pro návrat k zobrazení času vyčkejte několik sekund aniž byste stisknuli jakékoliv tlačítko.
Zapnutí/vypnutí budíku
Pokud je zobrazen čas buzení, stiskněte krátce tlačítko „ALARM SET“ (9) pro zapnutí nebo vypnutí budíku.
Je-li budík aktivován, zobrazí se na displeji nad „AL“ symbol budíku
7
Nastavení času buzení
Je-li zobrazen čas budíku, stiskněte a podržte stisknuté tlačítko „ALARM SET“ (9) po dobu přibližně 3 sekund, dokud nezačnou na displeji blikat hodiny. Poté tlačítko opět uvolněte.
Pomocí tlačítek „CH+“ (10) nebo „MEM -“ (15) nastavte hodinu buzení. Pro rychlejší změnu hodnoty stiskněte a podržte příslušné tlačítko stisknuté déle.
Stiskněte krátce tlačítko „ALARM SET“ (9) a začnou blikat minuty.
Pomocí tlačítek „CH+“ (10) nebo „MEM -“ (15) nastavte minutu buzení. Pro rychlejší změnu hodnoty
stiskněte a podržte příslušné tlačítko stisknuté déle.
Stiskněte krátce tlačítko „ALARM SET“ (9) pro opuštění režimu nastavení budíku.
Je-li nastaven čas buzení, budík je automaticky aktivován.
Aktivace funkce snooze a/nebo ukončení buzení
V nastavený čas buzení se rozezní zvukový alarm a na displeji bliká symbol
Je-li stisknuto tlačítko „SNOOZE/LIGHT“ (13), zvukový alarm je přerušen na 5 minut.
Po tuto dobu bliká na displeji symbol Poté dojde k restartování alarmu. Tento proces lze opakovat několikrát po sobě.
Chcete-li ukončit buzení (nebo režim snooze), stiskněte tlačítko „ALARM SET“ (9).
Zvukový alarm je automaticky ukončen po dvou minutách, není-li stisknuto žádné tlačítko.
Následující den je zvukový alarm v nastavený čas opětovně spuštěn.
g) Přepínání mezi venkovními senzory
Je-li k hlavní jednotce meteostanice připojeno více venkovních senzorů, můžete si krátkým stisknutím tlačítka „CH +“ (10) mezi nimi přepínat. Příslušné číslo kanálu (2) je zobrazeno na displeji.
Pokud chcete, aby docházelo k přepínání mezi jednotlivými kanály automaticky, stiskněte a podržte stisknuté tlačítko „CH +“ (10) po dobu 3 sekund. Každý kanál je následně po několik sekund zobrazen před změnou na další kanál.
Chcete-li funkci automatického přepínání deaktivovat, stiskněte krátce tlačítko „CH +“ (10).
h) Přepínání mezi jednotkami teploty °C/°F
Pomocí přepínače „°C°F“ (11) můžete přepínat mezi jednotkami teploty °C (stupně Celsia) nebo °F (stupně Fahrenheita).
i) Zobrazení maximálních/minimálních hodnot
Základna ukládá extrémní hodnoty vnitřní/vnější teploty a vnitřní/venkovní vlhkosti vzduchu. Několikanásobným krátkým stisknutím tlačítka „MEM - “ (15) přepínáte mezi jednotlivými zobrazeními:
Maximální hodnoty („MAX“ na displeji)
Minimální hodnoty („MIN“ na displeji)
Aktuální naměřené hodnoty
Zobrazení maximálních a minimálních hodnot se automaticky změní zpět na zobrazení aktuálně
naměřených hodnot po 5 sekundách, pokud není stisknuté žádné tlačítko.
8
j) Reset maximálních/minimálních hodnot
Chcete-li resetovat záznamy o maximálních a minimálních hodnotách, stiskněte na 3 sekundy tlačítko „MEM - “ (15).
k) Upozornění na námrazu
Je-li venkovní teplota v rozsahu -2 °C až +3°C (+28 °F až 37 °F), objeví se symbol malé sněhové vločky napravo od naměřené venkovní teploty na displeji hlavní stanice (viz černá šipka na obrázku napravo). Je-li naměřená hodnota mimo tento rozsah, symbol sněhové vločky se ztratí.
l) Podsvětlení displeje
Krátkým stisknutím tlačítka „SNOOZE/LIGHT“ (13) aktivujete na několik sekund podsvícení displeje. Poté poosvětlení automaticky zhasne z důvodu úspory energie.
m) Symboly pro předpověď počasí
Meteostanice vypočítá na základě tlakové tendence za poslední hodiny a dny předpověď počasí pro následujících 12 až 24 hodin. Maximální přesnost, které lze docílit, činí asi 70 %.
Slunečno Polojasno Zataženo Déšť Pozor:
Pokud se Vám v noci zobrazuje „slunečno“, znamená to hvězdnatou noc.
Symboly nezobrazují aktuální stav počasí, nýbrž předpověď na následujících 12 až 24 hodin.
Výpočet předpovědi počasí založený pouze na tlaku vzduchu poskytuje maximální přesnost pouze okolo 70 %.
Další den proto může být skutečné počasí úplně jiné. Protože měření tlaku vzduchu zahrnuje pouze oblast o průměru přibližně 50 km, může se počasí také rychle změnit. Toto platí zvláště v horských nebo vysokohorských oblastech.
Proto se nespoléhejte pouze na předpověď počasí z naší meteostanice, ale informujte se i na místě, pokud se např. chystáte na výlet do hor.
Dojde-li k náhlým nebo větším výkyvům tlaku vzduchu, symboly se aktualizují a označují blížící se změnu počasí. Pokud se symboly nemění, buď se nemění tlak vzduchu, nebo změna probíhá tak pomalu, že ji meteostanice nemohla zaregistrovat.
Pokud předpověď počasí ukazuje „slunečno“ nebo „srážky“, tyto symboly se nemění, ani když se počasí zlepší (v případě „slunečno“) nebo zhorší (v případě „srážky“), protože tyto symboly už nyní označují extrémní situace.
Symboly zobrazují zlepšení nebo zhoršení počasí, což ale nemusí nutně znamenat přímo slunce nebo déšť.
Po prvním uvedení do provozu byste neměli po dobu prvních 12 až 24 hodin brát předpověď počasí vážně, protože meteostanice teprve musí v této konstantní nadmořské výšce nasbírat data o tlaku vzduchu, ze kterých vypočítá přesnější předpověď.
Pokud meteostanici přenesete na místo, které je zřetelně výše či níže, než bylo její původní umístění (např. z přízemí do vyššího patra domu), může meteostanice za určitých okolností ohlašovat změnu počasí.
9
n) Reset
Pokud se na displeji objeví nesmyslné symboly, stiskněte tlačítko „RESET“ (16) např. koncem kancelářské sponky nebo můžete vyjmout baterie opětovně je vložit.
Venkovní senzor lze rovněž resetovat. Pokud se na displeji objeví nesmyslné symboly, stiskněte tlačítko „RESET“ (21) např. koncem kancelářské sponky nebo můžete vyjmout baterie opětovně je vložit.
Následně můžete začít vyhledávat dostupné venkovní senzory krátkým stisknutím tlačítka „SENSOR“ (12) na hlavní jednotce meteostanice.
Výměna baterií
a) Meteostanice
Výměna baterie je žádoucí, pokud kontrast displeje je již velmi nízký nebo pokud se na displeji zobrazují nesmyslné segmenty. Výměna baterií za nové znamená ztrátu všech dat a nastavení. Výměna baterií je popsána v kapitole „Uvedení do provozu“.
b) Venkovní senzor
Jsou-li baterie ve venkovním senzoru slabé, jsou segmenty na jeho displeji bledé. V takovém případě je třeba vyměnit baterie za nové. Výměna baterií je popsána v kapitole „Uvedení do provozu“.
Pokud není venkovní senzor po výměně baterií hlavní jednotkou rozpoznán, spusťte ruční vyhledávání venkovních senzorů (krátce stiskněte tlačítko „SENSOR“ (12)).
Odstraňování závad
Chybí signál z venkovního senzoru
Pokud meteostanice nepřijímá žádná naměřená data z venkovního senzoru, namísto teploty a vlhkosti vzduchu se na displeji meteostanice zobrazují jenom čárky.
V tomto případě respektujte následující pokyny:
Spusťte ruční vyhledávání signálu z venkovního senzoru.
Baterie ve venkovním senzoru jsou slabé nebo vybité. Můžete zkusit vložit do venkovního
senzoru nové baterie.
Vzdálenost mezi meteostanicí a venkovním senzorem je příliš velká. Změňte umístění meteostanice nebo venkovního senzoru.
Venkovní senzor, který je součástí dodávky, je pevně nastavený na kanál 1 (nelze změnit).
U venkovních senzorů, které si můžete dokoupit jako příslušenství, lze provést nastavení vysílacího kanálu. Nastavte kanál 2 resp. 3. Dejte pozor na to, aby každý venkovní senzor byl nastavený na jiný kanál, protože jinak se budou venkovní senzory navzájem rušit.
Velmi nízké teploty venku (nižší než –20 °C) snižují výkonnost baterií. Tím se také snižuje dosah, resp. venkovní senzor nefunguje správně.
Jiný vysílač na stejné nebo blízké frekvenci ruší rádiový signál venkovního senzoru. Možná může pomoci, pokud snížíte vzdálenost mezi meteostanicí a venkovním senzorem nebo zvolíte jiné umístění.
Předměty, resp. materiály, které mají schopnost stínit, jako pokovená izolační skla oken, železobeton atd., omezují příjem signálu. Meteostanice je umístěná příliš blízko od jiných elektronických přístrojů (televizor, počítač). Změňte umístění meteostanice.
10
Chybí příjem DCF signálu
Předměty, resp. materiály, které mají schopnost stínit, jako pokovená izolační skla oken, železobeton atd., omezují příjem signálu. Meteostanice je umístěná příliš blízko od jiných elektronických přístrojů (televizor, počítač), kabelů nebo zásuvek. Změňte umístění meteostanice.
Pokud jste umístili meteostanici do sklepa apod., bude DCF signál příliš slabý a příjem nebude možný. Totéž platí, pokud je meteostanice příliš daleko od DCF vysílače.
Čas a datum nastavte ručně.
Meteostanice provádí každý den několik pokusů o zachycení DCF signálu, proto nechte meteostanici
jednoduše jeden den stát, možná další den nebo v jinou denní dobu nebude příjem signálu nic rušit. Pouhý jeden úspěšný příjem signálu za den zajistí, že odchylka hodin řízených krystalem integrovaných
v meteostanici je menší než 1 sekunda.
Spusťte další vyhledávání DCF signálu.
Dosah
Dosah rádiového signálu mezi venkovním senzorem a meteostanicí činí za optimálních podmínek až 50 metrů.
U tohoto údaje se ale jedná o dosah za optimálních podmínek, tedy na volném prostranství.
Takovéto ideální uspořádání (např. meteostanice a venkovní senzor na rovné, ploché louce bez stromů, domů atd.) ovšem v praxi nikdy nenastane.
Normálně je meteostanice umístěna v domě a venkovní senzor např. pod přístřeškem pro parkování nebo vedle okna.
Kvůli těmto různým překážkám, které mají vliv na bezdrátový přenos, Vám bohužel nemůžeme garantovat žádný přesnější údaj o dosahu.
Za normálních okolností je ale možné přístroj bez problému používat v rodinném domě.
Dosah může být citelně snížen např.:
stěnami/zdmi, železobetonem
povrstvenými/napařenými izolačními skly oken, hliníkovými okny apod.,
vozidly,
stromy, keři, půdou, skalami,
blízkostí kovových a vodivých předmětů (např. radiátorů),
malou vzdáleností od lidského těla,
dalšími bezdrátovými systémy, např. na sídlištích (bezdrátové telefony, mobilní telefony, bezdrátová sluchátka,
bezdrátové reproduktory, meteostanice, chůvičky apod.),
blízkostí elektrických motorů, transformátorů, síťových adaptérů,
blízkostí zásuvek, přívodních kabelů,
blízkostí špatně odstíněných počítačů nebo jiných elektrických přístrojů.
Bezpečnostní předpisy, údržba a čiště
Z bezpečnostních důvodů a z důvodů registrace (CE) neprovádějte žádné zásahy do meteostanice. Případné opravy svěřte odbornému servisu. Nevystavujte tento výrobek přílišné vlhkosti, nenamáčejte jej do vody, nevystavujte jej vibracím, otřesům a přímému slunečnímu záření. Tento výrobek a jeho příslušenství nejsou dětské hračky a nepatří k do rukou malých dětí! Nenechávejte volně ležet obalový materiál. Fólie z umělých hmot představují veliké nebezpečí pro děti, neboť by je mohly děti spolknout.
Meteostanice nevyžaduje žádnou údržbu. K čištění pouzdra používejte pouze měkký, mírně vodou navlhčený hadřík. Nepoužívejte žádné prostředky na drhnutí nebo chemická rozpouštědla (ředidla barev a laků), neboť by tyto prostředky mohly poškodit displej a pouzdro meteostanice.
Pokud si nebudete vědět rady, jak tento výrobek používat a v návodu nenajdete potřebné informace, spojte se s naší technickou poradnou nebo požádejte o radu kvalifikovaného odborníka.
Manipulace s bateriemi a akumulátory
Nenechávejte baterie (akumulátory) volně ležet. Hrozí nebezpečí, že by je mohly spolknout děti nebo domácí zvířata! V případě spolknutí baterií vyhledejte okamžitě lékaře! Baterie (akumulátory) nepatří do rukou malých dětí! Vyteklé nebo jinak poškozené baterie mohou způsobit poleptání pokožky. V takovémto případě použijte vhodné ochranné rukavice! Dejte pozor nato, že baterie nesmějí být zkratovány, odhazovány do ohně nebo nabíjeny! V takovýchto případech hrozí nebezpečí exploze! Nabíjet můžete pouze akumulátory.
Vybité baterie (již nepoužitelné akumulátory) jsou zvláštním odpadem a nepatří do domovního odpadu a musí být s nimi zacházeno tak, aby nedocházelo k poškození životního prostředí!
K těmto účelům (k jejich likvidaci) slouží speciální sběrné nádoby v prodejnách s elektrospotřebiči nebo ve sběrných surovinách!
Šetřete životní prostředí!
Recyklace
Elektronické a elektrické produkty nesmějí být vhazovány do domovních odpadů. Likviduje odpad na konci doby životnosti výrobku přiměřeně podle platných zákonných ustanovení.
Šetřete životní prostředí! Přispějte k jeho ochraně!
11
12
Technické údaje
a) Meteostanice
Napájení 2 baterie typu AA Životnost baterie cca 1 rok Příjem DCF signálu Ano Počet venkovních senzorů max. 3 Rozměry (Š × V × H) 140 × 101 × 47 mm Hmotnost 216 g (bez baterií)
Rozsah měření teploty 0 °C až +45 °C (+32 °F až +113 °F) Rozlišení 0,1 °C/°F
Rozsah měření vlhkosti 20% až 90% relativní vlhkost vzduchu Rozlišení 1% RH
b) Venkovní senzor
Napájení 2 baterie typu AA Životnost baterie cca 1 rok Vysílací frekvence 433 MHz Dosah až 50 m (ve volném prostoru viz kapitola „Dosah“) Rozsah měření teploty -20 °C až +55 °C (-4 °F až +131 °F) Rozlišení 0,1 °C/°F
Rozsah měření vlhkosti 20% až 90% relativní vlhkost vzduchu Rozlišení 1% RH
Interval měření cca 60 až 64 sekund Rozměry (Š × V × H) 100 × 65 × 35 mm Hmotnost 77 g (bez baterií)
Překlad tohoto návodu zajistila společnost Conrad Electronic Česká republika, s. r. o.
Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv druhy kopií tohoto návodu, jako např. fotokopie, jsou předmětem souhlasu společnosti Conrad Electronic Česká republika, s. r. o. Návod k použití odpovídá technickému stavu při tisku! Změny vyhrazeny!
© Copyright Conrad Electronic Česká republika, s. r. o. KOV/12/2014
13
Loading...