Eurochron EFW 9001 Operation Manual [cs]

Symbol
Význam
Symbol
Význam
DCF budík EFW 9001
Vážený zákazníku,
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup DCF budíku EFW 9001. Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení výrobku do provozu a k jeho
obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod. Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Účel použití
Tento rádiově řízený budík s velkým displejem a ukazatelem teploty dekóduje rádiový signál DCF, zobrazuje druhý čas, teplotu v okolí a disponuje funkcí buzení.
1
Popis a ovládací prvky
1) Mode
2) °C/°F WAVE
3) Tlačítko „+“
4) Tlačítko „–“
5) Alarm
6) Light/Snooze
7) Přihrádka na baterie
Vkládání/výměna baterií/akumulátorů
Otevřete přihrádku na baterie (7) na zadní straně, vložte 2 baterie typu AA a dbejte při tom na správnou polaritu. Bezprostředně po vložení baterií vydá rádiově řízený budík signální tón a spustí pokus o zachycení DCF signálu (viz také kapitola „Příjem DCF signálu“). Přihrádku na baterie (7) znovu uzavřete. Výměna baterií je nutná, jestliže kontrast displeje poklesne nebo když se na displeji nezobrazuje vůbec nic.
Vysvětlivky k symbolům
Příjem DCF signálu
Bezprostředně po vložení baterie se uskuteční první pokus o zachycení DCF signálu. Po úspěšném přijetí DCF signálu se automaticky nastaví aktuální čas.
Pokusy o zachycení DCF signálu za účelem automatické synchronizace DCF času probíhají několikrát za den (01:00, 02:00, 03:00, 04:00, 06:00, 09:00, 12:00, 15:00, 18:00 a 21:00 hodin). Jedno úspěšné přijetí signálu za den stačí k udržení odchylky menší než 1 sekunda.
Spuštění pokusu o zachycení DCF signálu
Chcete-li pokus o zachycení DCF signálu spustit ručně (např. poté, co jste rádiově řízený budík přenesli na jiné místo), podržte asi 3 sekundy stisknuté tlačítko „°C/°F WAVE“ (2). Následně začne blikat symbol příjmu signálu. Poté opět počkejte 5 minut, jak je popsáno výše, až se objeví správný čas a symbol příjmu signálu přestane blikat.
Použití akumulátorů znamená z důvodu jejich nižší kapacity zkrácení doby provozu.
Rádiový signál Datum
Zobrazení času v zahraničí Zobrazení času 12:01–24:00
Zobrazení času 00:00–12:00 Alarm 1 Alarm 2
Rozpoznání DCF signálu a jeho vyhodnocení může trvat 3–5 minut. V této době s rádiově řízeným budíkem nepohybujte. Nedotýkejte se žádných tlačítek nebo spínačů! Jestliže se hodiny po 5 minutách nenastavily na aktuální čas, změňte umístění budíku.
Slabý rádiový signál Snooze
Měsíc Letní čas
Teplota ve °C Teplota ve °F Druhý čas
2
Radiový signál DCF-77
DCF-77 je rozhlasový vysílač zakódovaných časových znaků, který je šířen v pásmu dlouhých vln (77,5 kHz) a jehož dosah je cca 1 500 km. Tento vysílač, který je umístěn v Mainflingenu poblíž Frankfurtu nad Mohanem, šíří a kóduje časový signál DCF-7 z césiových atomových hodin z Fyzikálně-technického institutu v Braunschweigu. Odchylka tohoto času činí méně než 1 sekundu za 1 milion let. Tento rádiový časový signál automaticky zohledňuje astronomicky podmíněné opravy času (letní a normální neboli zimní čas), přestupné roky a změny data. Pokud se Váš budík bude nacházet v dosahu příjmu z tohoto vysílače, pak začne tento časový signál přijímat, provede jeho dekódování a budou po celý rok zobrazovat přesný čas, a to nezávisle na letním nebo na normálním (zimním) čase. Zkratka DCF znamená následující: D (Deutschland = Německo), C (označení pásma dlouhých vln) a F (frankfurtský region).
Přepínání mezi 12/24-hodinovým formátem zobrazení času
Při normálním zobrazení času krátce stiskněte tlačítko „+“ (3) a můžete přepínat mezi 12-hodinovým a 24-hodinovým formátem zobrazení času. Ve 12-hodinovém formátu zobrazení času se v první polovině dne vlevo vedle zobrazení času objevuje nápis „AM“ a ve druhé polovině dne nápis „PM“.
Přepínání dodatkového zobrazení
Dodatkové zobrazení vpravo dole na displeji lze přepínat mezi zobrazením teploty v místnosti, času buzení 1 (alarm 1), času buzení 2 (alarm 2) a druhého času (dual time). Jednoduše opakovaně krátce stiskněte tlačítko „MODE“ (1), dokud se nezobrazí požadovaná informace.
Nastavení/zobrazení časového pásma
Chcete-li si navzdory příjmu DCF času zobrazovat čas v jiném časovém pásmu (např. čas v Las Vegas, USA), můžete si nastavit posunutí DCF času (+12 h až –12 h).
Postupujte takto:
Příjem tohoto rádiového časového signálu DCF-77 je závislý na zeměpisných a stavebních podmínkách. V normálních podmínkách lze tento signál zachytit bez problému až do vzdálenosti 1 500 km od vysílače ve Frankfurtu nad Mohanem (za ideálních podmínek až do vzdálenosti 2 000 km od tohoto vysílače). V noci mívají atmosférické poruchy obvykle nižší intenzitu a příjem tohoto signálu je možný téměř na všech místech. Stačí jediný příjem během dne (i v noci), aby budík udržel nastavený čas s odchylkou menší než 1 sekunda.
V normálních podmínkách (v bezpečné vzdálenosti od zdrojů rušení, jako jsou např. televizní přijímače, monitory počítačů) trvá zachycení časového signálu několik minut. Pokud by budík tento signál nezachytil (nebo bude-li příjem rušený), pak je třeba, abyste provedli kontrolu podle následujících bodů:
1) Přemístěte se s budíkem na jiné místo a pokuste se o nové zachycení signálu DCF-77.
2) Vzdálenost budíku od zdrojů rušení, jako jsou monitory počítačů nebo televizní přijímače, by měla být při příjmu tohoto signálu alespoň 1,5 až 2 metry. Nedávejte budík při příjmu časového signálu do blízkosti kovových dveří, okenních rámů nebo jiných kovových konstrukcí či předmětů (pračky, sušičky, chladničky atd.).
3) V prostorách ze železobetonových konstrukcí (sklepy, výškové domy atd.) je příjem signálu DCF-77 podle podmínek slabší. V externích případech podržte budík poblíž okna nebo jím otočte zadní či přední stranou směrem k vysílači ve Frankfurtu nad Mohanem.
Ruční nastavení času
Jestliže není možné přijímat DCF signál, je nutné nastavit čas ručně.
Nejprve zkontrolujte zobrazení vpravo dole na displeji. Zde se musí zobrazovat teplota v místnosti. Má-li se na tomto místě zobrazovat např. čas pro alarm, opakovaně stiskněte tlačítko „MODE“ (1), dokud se znovu neobjeví teplota v místnosti.
Nyní podržte tlačítko „MODE“ (1) stisknuté tak dlouho (asi 3 sekundy), dokud na displeji nezačnou blikat hodiny. Symbol příjmu rádiového signálu zhasne.
Pomocí tlačítek „+“ (3) nebo „–“ (4) lze zobrazenou hodnotu změnit. Podržíte-li tlačítko déle, dojde k rychlejšímu přenastavení.
Krátkým stisknutím tlačítka „MODE“ (1) přejděte dále k nastavení minut, roku, měsíce a data a i zde nastavte tlačítkem „+“ (3) nebo „–“ (4) požadovanou hodnotu.
Poté, co jste nastavili datum, znovu stiskněte tlačítko „MODE“ (1) a nastavení uložte.
Chcete-li znovu zobrazit DCF čas, můžete pokus o zachycení DCF signálu spustit ručně. Více informací najdete v kapitole „Příjem DCF signálu“ výše.
3
Podržte tlačítko „+“ (3) stisknuté asi 3 sekundy, dokud se nahoře vpravo na displeji neobjeví symbol „ “. Tlačítko zase uvolněte.
Podržte tlačítko „MODE“ (1) stisknuté asi 3 sekundy, dokud nezačnou blikat hodiny.
Pomocí tlačítek „+“ (3), resp. „–“ (4) nastavte hodiny. Pro rychlé přenastavení podržte příslušné tlačítko
stisknuté déle.
Krátce stiskněte tlačítko „MODE“ (1) a nastavení ukončete.
Chcete-li druhé časové pásmo deaktivovat, stiskněte tlačítko „+“ (3) asi na 3 sekundy a vpravo nahoře
na displeji se objeví symbol „ “ zhasne a Vy se vrátíte zpátky do normálního zobrazení času.
Nastavení druhého času (dual time)
Rádiově řízený budík poskytuje možnost zobrazit na displeji jak normální čas, tak i čas v jiném časovém pásmu (např. čas na vzdáleném místě, kde budete trávit dovolenou).
Nejprve zvolte zobrazení pro druhé časové pásmo tím, že opakovaně krátce stisknete tlačítko „MODE“ (1), až se vpravo dole objeví nápis „DUAL TIME“.
Poté podržte tlačítko „MODE“ (1) stisknuté asi 3 sekundy, dokud nezačnou blikat hodiny ve druhém časovém pásmu.
Pomocí tlačítek „+“ (3), resp. „–“ (4) nastavte hodiny ve druhém časovém pásmu. Pro rychlé přenastavení podržte příslušné tlačítko stisknuté déle.
Nastavení potvrďte krátkým stisknutím tlačítka „MODE“ (1). Začnou blikat minuty pro druhé časové pásmo.
Pomocí tlačítek „+“ (3), resp. „–“ (4) nastavte minuty ve druhém časovém pásmu. Pro rychlé přenastavení
podržte příslušné tlačítko stisknuté déle.
Nastavení potvrďte krátkým stisknutím tlačítka „MODE“ (1). Nastavení času pro druhé časové pásmo je tímto ukončené.
Z režimu nastavení automaticky odejdete (bez uložení nastavení), jestliže po dobu asi 30 sekund nestisknete žádné tlačítko.
4
Loading...
+ 2 hidden pages