Eurochron EFAU 9200, EFAU 9201, EFAU 9202, EFAU 9203 Operation Manual [cs]

2
77
DCF náramkové hodinky
Obj. č.: 67 26 79
Obj. č.: 67 26 80
Obj. č.: 67 26 81
Obj. č.: 67 26 82
EFAU 9203
Vážený zákazníku,
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup DCF náramkových hodinek. Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení výrobku
do provozu a k jeho obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod.
Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Ovládací tlačítka hodinek a zobrazení na displeji
(A) Levé zapuštěné tlačítko tlačítko pro provádění nastavení.
(B) Pravé zapuštěné tlačítko tlačítko pro provádění nastavení.
(C) LCD displej zobrazující sekundy, symbol vysílače DCF nebo datum.
Radiový signál DCF
DCF-77 je rozhlasový vysílač zakódovaných časových znaků, který je šířen v pásmu dlouhých vln (77,5 kHz) a jehož dosah je cca 1 500 km. Tento vysílač, který je umístěn v Mainflingenu poblíž Frankfurtu nad Mohanem, šíří a kóduje časový signál DCF­z césiových atomových hodin z Fyzikálně-technického institutu v Braunschweigu. Odchylka tohoto času činí méně než 1 sekundu za 1 milion let.
Tento rádiový časový signál automaticky zohledňuje astronomicky podmíněné opravy času (letní a normální neboli zimní čas), přestupné roky a změny data. Pokud se Vaše hodinky budou nacházet v dosahu příjmu z tohoto vysílače, pak začnou tento časový signál přijímat, provedou jeho dekódování a budou po celý rok zobrazovat přesný čas, a to nezávisle na letním nebo na normálním (zimním) čase.
Zkratka DCF znamená následující: D (Deutschland = Německo)
C (označení pásma dlouhých vln) F (frankfurtský region).
Příjem tohoto rádiového časového signálu DCF-77 je závislý na zeměpisných a stavebních podmínkách. V normálních podmínkách lze tento signál zachytit bez problému až do vzdálenosti 1500 km od vysílače ve Frankfurtu nad Mohanem (za ideálních podmínek až do vzdálenosti 2 000 km od tohoto vysílače). V noci mívají atmosférické poruchy obvykle nižší intenzitu a příjem tohoto signálu je možný téměř na všech místech. Stačí jediný příjem během dne (i v noci), aby hodinky udržely nastavený čas s odchylkou menší než 1 sekunda.
V normálních podmínkách (v bezpečné vzdálenosti od zdrojů rušení, jako jsou např. televizní přijímače, monitory počítačů) trvá zachycení časového signálu několik minut. Pokud by hodinky tento signál nezachytily (nebo bude-li příjem rušený), pak je třeba, abyste provedli kontrolu podle následujících bodů:
1) Přemístěte se s hodinkami na jiné místo a pokuste se o nové zachycení signálu DCF-77.
2) Vzdálenost hodinek od zdrojů rušení, jako jsou monitory počítačů nebo televizní přijímače, by měla být při příjmu tohoto signálu alespoň 1,5 až 2 metry. Nedávejte hodinky při příjmu časového signálu do blízkosti kovových dveří, okenních rámů nebo jiných kovových konstrukcí či předmětů (pračky, sušičky, chladničky atd.).
3
4
3) V prostorách ze železobetonových konstrukcí (sklepy, výškové domy atd.) je příjem signálu DCF-77 podle podmínek slabší. V externích případech podržte hodinky poblíž okna nebo jimi otočte zadní nebo přední stranou směrem k vysílači ve Frankfurtu nad Mohanem.
Informace zobrazované na displeji
Krátkým stisknutím pravého ovládacího tlačítka (po dobu kratší než 3 sekundy) změníte zobrazení na displeji ze zobrazení data (den v měsíci a měsíc v roce) na zobrazení sekund a symbolu vysílače příjmu časového signálu DCF-77.
Stálé zobrazení symbolu vysílače znamená, že hodinky přijímají časový signál DCF a ukazují přesný čas. Číslice zobrazená vpravo vedle symbolu vysílače udává počet dní, kdy hodinky nepřijímaly žádný signál DCF. „0“ znamená nejlepší podmínky příjmu časového signálu DCF.
Po uplynutí 3 sekund se na displeji hodinek opět zobrazí datum.
Změna (posunutí) časového pásma
Stiskněte krátce levé ovládací tlačítko (po dobu kratší než 3 sekundy), například jehlou. Na displeji hodinek se zobrazí aktuální hodina. Dalším postupným krátkým stisknutím tohoto
levého tlačítka posunete časové pásmo vždy o 1 hodinu dopředu (tedy od středoevropského času východním směrem). Každé stisknutí tohoto tlačítka způsobí rovněž posunutí hodinové
ručičky o 1 hodinu dopředu. Po jedenáctém stisknutí tohoto levého tlačítka začnete posunovat nastavení časového pásma směrem od západu opět ke středoevropskému času.
Budete-li chtít například nastavit čas platný pro Velkou Británii (o 1 hodinu méně než středoevropský čas), pak musíte toto tlačítko stisknout celkem 23x. Při pomalém postupném tisknutí tohoto levého tlačítka se bude hodinová ručička současně posunovat o jednu hodinu dopředu (tedy celkem 23 x). Pokud budete toto levé tlačítko tisknout postupně velmi rychle, pak se po 23. stisknutí tohoto tlačítka, posune hodinová ručička pouze o 11 hodin (toto není žádná závada).
Po posledním stisknutí levého ovládacího tlačítka a po uplynutí 9 sekund se na displeji hodinek opět zobrazí datum i s případnou korekcí. Hodinky budou poté (pokud nebudou moci přijímat časový signál DCF) pracovat jako normální hodinky řízené krystalem.
Upozornění: V některých zemích (například v Afganistanu) se používá posunutí časových pásem po půlhodině. Půlhodinové posunutí časového pásma nelze na těchto hodinkách tímto způsobem nastavit. Takovéto seřízení hodinek můžete provést podle kapitoly „Režim ručního
nastavení času“. Opětovné přepnutí hodinek na středoevropský čas (DCF-77)
Jestliže jste provedli posunutí časového pásma, pak návrat do režimu příjmu rádiového časového signálu DCF (respektive přepnutí hodinek na středoevropský čas) provedete
dlouhým stisknutím levého ovládacího tlačítka (déle než 3 sekundy). Hodinky začnou po této akci opět přijímat signál DCF a na svém displeji budou poté opět zobrazovat aktuální informace. Toto můžete provést pokaždé, jakmile se vrátíte z dovolené, a to i v případě nemožnosti příjmu časového signálu DCF.
Upozornění: Ruční spuštění příjmu signálu DCF“ (viz následující kapitola) s blikajícím symbolem vysílače na displeji hodinek bude provedeno pouze tehdy, pokud jste posunuli časové pásmo pouze v rozmezí ± 1 hodina (v tomto časovém rozmezí dokážou hodinky přijímat časový signál DCF). Toto opatření slouží k ochraně do hodinek vložené baterie proti jejímu předčasnému vybití.
Ruční spuštění příjmu časového signálu DCF
Za tímto účelem stiskněte dlouze pravé ovládací tlačítko hodinek (podržte toto tlačítko stisknuté déle než 3 sekundy). Po této akci se všechny ručičky hodinek rychle přetočí na ciferníku hodinek na „12:00“ a v normálním případě se v této poloze zastaví.
Pokud se ručičky hodinek v této poloze nezastaví, pak proveďte ruční nastavení polohy na „12:00“ podle následující kapitoly.
Jakmile se ručičky hodinek zastaví na „12:00“, nechte hodinky několik minut v klidu (sundejte je ze zápěstí a odložte je), aby mohly nerušeně přijímat signál DCF. Na displeji hodinek začne blikat symbol vysílače a začne se na něm měnit zobrazení sekund. Po uplynutí několika minut přijmou hodinky všechny potřebné informace a začnou ukazovat přesný čas. Během tohoto příjmu signálu DCF můžete krátkým stisknutím pravého ovládacího tlačítka příjem signálu DCF přerušit. Hodinky budou poté ukazovat čas, který předtím uložily do své paměti.
Ruční nastavení polohy ručiček na hodnotu 12:00
Pokud se ručičky hodinek po ručním spuštění příjmu signálu DCF nezastaví v poloze „12:00“, stiskněte krátce na hodinkách levé ovládací tlačítko. Na displeji hodinek se zobrazí symbol „H“ (nulová poloha hodinové a minutové ručičky).
Dalším postupným tisknutím levého ovládacího tlačítka nastavte přesnou polohu obou ručiček na „12:00“. Podržíte-li toto tlačítko déle stisknuté, začnou se ručičky hodinek otáčet rychleji. Krátké stisknutí levého tlačítka přetočí hodinovou a minutovou ručičku pouze v krátkých krocích.
Po nastavení polohy hodinové a minutové ručičky na „12:00“ stiskněte na hodinkách krátce pravé seřizovací tlačítko. Na displeji hodinek se zobrazí symbol „S“ (nulová poloha vteřinové ručičky). Dalším postupným tisknutím levého ovládacího tlačítka nastavte přesnou polohu vteřinové ručičky na „12:00“. Podržíte-li toto tlačítko déle stisknuté, začne se vteřinová ručička hodinek otáčet rychleji. Po nastavení polohy vteřinové ručičky na „12:00“ stiskněte na hodinkách krátce pravé seřizovací tlačítko.
Střídání seřízení hodinové / minutové ručičky „H“ a vteřinové ručičky „S“ je možné provést tolikrát, kolikrát budete chtít. Jakmile budou všechny ručičky nastaveny přesně na „12:00“, stiskněte dlouze pravé seřizovací tlačítko (déle než 3 sekundy) nebo ponechte hodinky v klidu 9 sekund. Po této akci se hodinky přepnou do režimu příjmu časového signálu DCF a na jejich displeji začne blikat symbolvysílače.
Zpětné nastavení hodinek v případě jejich chybné funkce
Pokud provedete při seřizování hodinek chybu nebo nebudou-li hodinky správně fungovat, pak můžete provést jejich zpětné nastavení (reset). Za tímto účelem stiskněte obě ovládací tlačítka a podržte tato tlačítka stisknutá déle než 3 sekundy. Mikroprocesor provede zpětné nastavení hodinek a všechny informace o datu a o čase budou vymazány z paměti hodinek. Nové seřízení (nastavení) hodinek proveďte podle kapitoly „Seřízení hodinek po výměně baterie“.
Výměna baterie
Doporučujeme Vám, abyste si nechali vyměnit vybitou baterie u hodináře.
Loading...
+ 2 hidden pages