ETA 7194 90030, 7194 90040 User Manual

NÁVOD K OBSLUZE
3-14
Mikrovlnná trouba •
NÁVOD K OBSLUZE
15-27
Mikrovlnná rúra •
28-41
Cuptorul cu microunde
INSTRUCËIUNI DE UTILIZARE
42-54
Микроволновая печь
RUKOVODSTVO PO ÕKSPLUATACII
55-69
Mikrobangų krosnelė •
VARTOTOJO INSTRUKCIJA
ETA 7194_CZ+SK+RO+RU+LT 24.3.2004 15:06 Stránka 1
22
2
20 cm
10 cm
5 cm
85 cm
1 3
2
ETA 7194_CZ+SK+RO+RU+LT 24.3.2004 15:06 Stránka 2
Mikrovlnná trouba
eta
7194
NÁVOD K OBSLUZE
OBSAH strana
A: Úvod k mikrovlnnému vafiení. 3 B: Jak vlastnosti potravin ovlivÀují MV vafiení. 3 C: Speciální postup pfii mikrovlnném vafiení. 5 D: DÛleÏité pokyny pro ohfiívání pokrmÛ. 5 E: Jak dosáhnout v MV troubû nejlep‰ích v˘sledkÛ. 6 F: Bezpeãnostní pokyny. 7 G: Instalace - ventilace. 9 H: Pokyny k obsluze MV trouby. 9 CH: Otázky a odpovûdi. 12 I: ÚdrÏba MV trouby. 13 J: Ekologie. 14 K: Technická data. 14
A: ÚVOD K MIKROVLNNÉMU VA¤ENÍ Jak pracuje mikrovlnná trouba
Mikrovlny jsou formou energie podobající se rozhlasov˘m a televizním vlnám a normálnímu dennímu svûtlu. V‰e vyzafiuje mikrovlny - kuchyÀsk˘ dfiez, kávová konvice, dokonce i lidé. Av‰ak mikrovlny se ‰ífií atmosférou a mizí bez úãinku. Na‰e MV trouba je navrÏena tak, aby mohla vyuÏívat energii mikrovln. Elektfiina je pfievádûna na MV energii v magnetronu a mikrovlny postupují otvory ve stûnách trouby do oblasti pfiípravy pokrmÛ. Mikrovlny nemohou pronikat pfies stûny trouby, ale mohou pronikat materiály, jako jsou sklo, porcelán a papír, a tedy materiály, z nichÏ je zhotoveno nádobí pro mikrovlnnou pfiípravu jídel. Mikrovlny neohfiívají nádobí, ale nádobí se mÛÏe zahfiát teplem ohfiívaného pokrmu. Mikrovlny jsou pfiitahovány vlhkostí v potravinách, kde zpÛsobují rozkmitání molekul vody 2450 milionkrát za sekundu. Molekuly se pfii kmitání o sebe otírají, dochází k tfiení, které pak zpÛsobuje ohfiev pokrmu.
Velmi bezpeãn˘ spotfiebiã
Va‰e MV trouba je jedním z nejbezpeãnûj‰ích domácích spotfiebiãÛ. Pokud se dvífika otevfiou, MV trouba automaticky pfieru‰í svou ãinnost.
Faktory ovlivÀující dobu vafiení
Doba vafiení je ovlivÀována fiadou faktorÛ. Teplota potravin a pfiísad pouÏit˘ch pfii vafiení zpÛsobuje velké rozdíly v délce vafiení. Napfi. pfiíprava pokrmÛ s ledovû studen˘mi potravinami potrvá znaãnû déle neÏ pfiíprava téhoÏ pokrmu s potravinami, jejichÏ teplota odpovídá pokojové teplotû. Doba vafiení je ovlivÀována i nastaven˘m v˘konem.
B: JAK VLASTNOSTI POTRAVIN OVLIV≈UJÍ MIKROVLNNÉ VA¤ENÍ Hustota potravin
Lehké, pórovité potraviny, jako je peãivo a chléb, se pfiipravují rychleji neÏ tûÏké, husté potraviny, jako jsou peãenû. Pfii pfiípravû pórovit˘ch potravin v MV troubû musíte dávat
3
ETA 7194_CZ+SK+RO+RU+LT 24.3.2004 15:06 Stránka 3
pozor, aby se vnûj‰í ãásti nevysu‰ily a nezkfiehly. Zakr˘vejte vnûj‰í ãásti fólií (urãenou pro MV trouby) nebo vafite pfii nízkém v˘konu.
V˘‰ka potravin
Horní ãást vysok˘ch pokrmÛ, pfiedev‰ím u peãení, se uvafií rychleji neÏ spodní ãást. Proto je vhodné takové pokrmy bûhem vafiení obracet, nûkdy i nûkolikrát.
Poãáteãní teplota
Poãáteãní teplota potravin pfiímo ovlivÀuje dobu, po kterou musí b˘t pokrm vafien nebo ohfiíván. Je to stejné jako u konvenãního vafiení - zmrazené potraviny se vafií déle neÏ potraviny jenom chlazené a potraviny skladované pfii pokojové teplotû se uvafií nejrychleji.
Obsah vlhkosti v potravinách
ProtoÏe jsou mikrovlny pfiitahovány vlhkostí, mûly by b˘t relativnû suché potraviny, jako jsou peãenû a nûkteré druhy zeleniny buì postfiíkány vodou pfied vafiením, nebo zakryty.
Velikost potravin
âím men‰í a jednotnûj‰í jsou kusy potravin v MV troubû, tím lépe. Také je vhodné vafiit nakrájené potraviny ve vût‰ích nádobách, aby se mikrovlny mohly dostat ke kusÛm ze v‰ech stran a zajistit tak rovnomûrné vafiení.
MnoÏství potravin
Poãet mikrovln v troubû zÛstává stál˘ bez ohledu na to, jak velké mnoÏství potravin se pfiipravuje. Platí, Ïe ãím více potravin vloÏíte do trouby, tím déle pfiíprava potrvá. Malé mnoÏství potravin vyÏaduje krat‰í dobu vafiení nebo ohfiívání. Pfii pouÏití normálních dob vafiení nebo ohfiívání se mohou pfiehfiát a spálit.
Kosti a tuky
Kosti vedou teplo a velká mnoÏství tuku pfiitahují MV energii. Proto musíte pfii pfiípravû plátku masa obsahující kosti a tuk pracovat opatrnû, aby se maso neuvafiilo nerovnomûrnû a pfiíli‰ se nepropeklo. Pokrmy s velk˘m obsahem tuku a cukru vyÏadují opatrnou volbu doby vafiení, protoÏe se mohou snadno stát hork˘mi a spálit se - nebo dokonce zpÛsobit poÏár v MV troubû samovznícením.
Tvar potravin
Mikrovlny pronikají do potravin jen do hloubky asi jen 2,5 cm. Vnitfiní ãásti pokrmÛ se uvafií tím, Ïe teplo vytvofiené na povrchu postupuje dovnitfi. Jin˘mi slovy, pouze vnûj‰í ãásti pokrmÛ se skuteãnû uvafií energií mikrovln. Zbytek se uvafií rozvodem tepla v potravinû. Na základû toho je zfiejmé, Ïe nejhor‰ím tvarem pokrmu pro pfiípravu MV troubou je siln˘ kvádr. NeÏ se stfied mírnû ohfieje, budou rohy spáleny. SnaÏte se, aby pokrmy mûly zaoblené tvary. Takové se pfiipravují MV energií nejlépe.
Rozmrazování zmrazen˘ch potravin
Zmrazené potraviny mohou b˘t pro rozmrazení vloÏeny pfiímo do MV trouby (nezapomeÀte odstranit v‰echny kovové spony a obaly). Ta místa potravin, která se rozmrazují rychleji neÏ ostatní, v pfiípadû potfieby zakryjte. Tím se proces rozmrazování zpomalí nebo zastaví. Nûkteré potraviny není nutné pfied pfiípravou úplnû rozmrazit. Napfiíklad pfiíprava ryb je tak rychlá, Ïe je nûkdy lep‰í zaãít je pfiipravovat je‰tû v mírnû zmrazeném stavu.
Vafiení zmrazen˘ch potravin
Tento druh potravin vyÏaduje zvlá‰tní opatrnost, jestliÏe se pfiipravuje v MV troubû. Je to zpÛsobeno tím, Ïe vût‰ina pokrmÛ na obalech potravin se vztahuje na konkrétní troubu. Proto je dÛleÏité, abyste znali v˘kon Va‰í trouby. Má-li Va‰e trouba niωí hodnotu, neÏ je uvedeno na obalech, pak musíte doby vafiení pozmûnit. ZVY·UJTE dobu vafiení v jednominutov˘ch intervalech a pokud moÏno pokrm pokaÏdé promíchejte. Pak jej nechejte alespoÀ 3 minuty stát v klidu.
4
ETA 7194_CZ+SK+RO+RU+LT 24.3.2004 15:06 Stránka 4
Propichování
Potraviny uzavfiené ve skofiápce, slupce nebo blánû budou v MV troubû praskat, pokud je pfied vafiením nepropíchnete. Sem patfií nûkteré druhy uzenin, Ïloutky i bílky vajíãek, ‰keble, ústfiice a fiada druhÛ zeleniny a ovoce.
Zkou‰ení uvafiení
ProtoÏe pokrmy se v MV troubû uvafií rychle, je nutné je ãasto kontrolovat. Nûkteré pokrmy se nechávají v troubû aÏ do úplného uvafiení, av‰ak vût‰ina pokrmÛ (vãetnû masa a drÛbeÏe) se z trouby vytahuje v mírnû nedovafieném stavu a nechá se dovafiit mimo troubu. Bûhem doby prodlevy vzroste vnitfiní teplota pokrmu o 3 °C aÏ 8 °C.
Doba prodlevy
Po vytaÏení z trouby se pokrmy nechávají stát v klidu mimo troubu po dobu 3 aÏ 10 minut. Obvykle jsou pokrmy po tuto dobu zakryty, aby si udrÏely teplo, pokud nejde o pokrmy, jejichÏ struktura má b˘t suchá (napfi. nûkteré druhy peãiva a sucharÛ). Prodleva umoÏÀuje dokonãit vafiení a také rozvinout chuÈ a vÛni.
C: SPECIÁLNÍ POSTUPY P¤I MIKROVLNNÉM VA¤ENÍ Rozmístûní a vzdálenost
Jednotlivé kusy pokrmÛ, jako jsou peãené brambory, malé kousky peãiva a pfiedkrmy, se zahfiejí rovnomûrnûji, budou-li rozloÏeny v MV troubû stejnû daleko od sebe, nejlépe v kruhu. Nikdy neukládejte potraviny na sebe.
Míchání
Míchání je jedním z nejdÛleÏitûj‰ích postupÛ pfii mikrovlnném vafiení. Pfii mikrovlnném vafiení se v‰ak potraviny míchají za úãelem roz‰ífiení a rozvedení tepla. VÏdy míchejte z vnûj‰ku smûrem dovnitfi, protoÏe vnûj‰í ãást pokrmÛ se ohfiívá nejdfiíve.
Obracení
Velké a dlouhé pokrmy (jako peãenû a celá drÛbeÏ) se musejí obracet, aby se v‰echny ãásti uvafiily rovnomûrnû. Je vhodné obracet také porcovanou drÛbeÏ a fiízky.
Zakr˘vání fólií
Na rohy a okraje hranat˘ch pokrmÛ se nûkdy pokládají prouÏky fólie (fólie urãená pro MV trouby), která zadrÏuje mikrovlny a chrání tyto ãásti pfied pfievafiením. NepouÏívejte nadmûrné mnoÏství fólie a vÏdy ji bezpeãnû uchyÈte k pokrmu nebo k nádobû, jinak by mohlo dojít v troubû k „jiskfiení” a tím vzniká moÏnost po‰kození MV trouby!
Nadzvednutí
Silné nebo husté pokrmy je vhodné nadzvednout, aby mikrovlny mohly proniknout i ke spodní stranû a dovnitfi pokrmu.
Zhnûdnutí
Maso a drÛbeÏ vafiené 15 minut nebo déle, lehce zhnûdnou ve svém tuku. Pokrmy pfiipravované krat‰í dobu mohou b˘t potfieny omáãkou, která zpÛsobí zhnûdnutí a pfiitaÏliv˘ vzhled.
D: DÒLEÎITÉ POKYNY PRO OH¤ÍVÁNÍ POKRMÒ
- Bûhem ohfiívání pokrmy pravidelnû míchejte. Není-li míchání moÏné, pokrm rozloÏte jinak.
- Pfii ohfiívání dodrÏujte doby prodlevy doporuãené v odborné literatufie, abyste MV energii vyuÏili maximálnû a zabránili pfiehfiátí pokrmÛ.
- JestliÏe u nûkteré potraviny nevíte, zda bude pfii ohfiívání ztrácet vlhkost, zabalte ji tûsnû do fólie vhodné pro MV trouby a fólii na nûkolika místech propíchnûte.
- Pfii ohfiívání brambor ve slupce, chleba, peãiva nebo vlhk˘ch potravin uloÏte potraviny na list savého kuchyÀského papíru, kter˘ vlhkost pohltí.
5
ETA 7194_CZ+SK+RO+RU+LT 24.3.2004 15:06 Stránka 5
- JestliÏe budete ohfiívat pokrmy na talífii, pokuste se je uloÏit v rovnomûrné vrstvû.
- Doby uvedené v odborné literatufie platí pro ohfiívání potraviny o pokojové teplotû. Jsou-li potraviny chladné, dobu prodluÏte.
- Pokládejte ohfiívané pokrmy na talífi tak, aby silnûj‰í, hust‰í a masitûj‰í ãásti leÏely na obvodu talífie, kde pohltí nejvíce energie, a tenké ãásti uprostfied talífie.
E: JAK DOSÁHNOUT S VA·Í MV TROUBOU NEJLEP·ÍCH V¯SLEDKÒ DohlíÏet na chod v˘robku
Tabulky a hodnoty v tomto návodu byly pfiipraveny s velkou peãlivostí, ale Vበúspûch pfii pfiípravû pokrmÛ závisí samozfiejmû na tom, jak velkou pozornost budete vûnovat pfiipravovanému pokrmu. Pfiipravovan˘ pokrm vÏdy sledujte. MV trouba je vybavena svûtlem, které se automaticky rozsvítí pfii uvedení do provozu. Díky tomu lze sledovat postup pfiípravy pokrmu. Pokyny v odborné literatufie, jako „zvy‰te”, „promíchejte” apod., povaÏujte za minimální povaÏované kroky. JestliÏe se Vám zdá, Ïe pokrm je pfiipraven nestejnomûrnû, uãiÀte to, co povaÏujete za nejvhodnûj‰í k odstranûní nedostatku.
Varné nádobí
V MV troubû nikdy nepouÏívejte kovové nádobí, nádobí s kovov˘mi ozdobami nebo nádobí potaÏeno fólií. Mikrovlny neprocházejí kovem. Budou se odráÏet od kovov˘ch pfiedmûtÛ v troubû a od kovov˘ch stûn a vyvolají el. oblouk - znepokojiv˘ jev, pfiipomínající blesky. Vût‰ina Ïáruvzdorného nekovového nádobí mÛÏe b˘t v MV troubû bezpeãnû pouÏívána. Nûkteré nádoby v‰ak mohou obsahovat materiály, vlivem kter˘ch se stávají pro mikrovlnné vafiení nevhodn˘mi. Máte-li pochybnosti o tom, zda je konkrétní nádoba vhodná, dá se její vhodnost zjistit jednoduch˘m zpÛsobem.
Zkou‰ka nádoby pro mikrovlnné vafiení
Pfied pouÏitím MV trouby vyzkou‰ejte, zda je Va‰e nádobí vhodné pro ohfiívání-vafiení v MV troubû. VloÏte zkou‰enou nádobu do MV trouby spoleãnû se sklenûnou mísou naplnûnou vodou a zapnûte troubu na jednu minutu na maximální v˘kon. JestliÏe se voda ve sklenûné misce ohfieje a zkou‰ená nádoba zÛstane na dotek chladná, je tato nádoba pro mikrovlnné vafiení vhodná. JestliÏe zkou‰ená nádoba bude horká (Pozor, abyste si nespálili prsty!), znamená to, Ïe mikrovlny byly absorbovány nádobou a ta není pro mikrovlnné vafiení bezpeãná. Následující tabulka podává pfiehled nádobí pro vafiení ve Va‰í MV troubû:
Materiál nádobí Varné Pyrex Keramické Terakota Hliníková Plastická Papír nebo Kovové
sklo sklo fólie hmota lepenka nádoby
Mikrovlnn˘ reÏim ANO ANO ANO ANO NE ANO ANO NE
Nádobí pro mikrovlnné vafiení
1. Vût‰ina sklenûného a sklo-keramického nádobí je vhodná. V MV troubû v‰ak
nepouÏívejte toto nádobí, má-li kovové/zlaté/stfiíbrné ozdoby. Lakovan˘/glazovan˘ barven˘ porcelán a sklo nesmí byt brou‰ené a tvrzené. UpfiednostÀují se nádoby kruhové nebo oválné pfied nádobami ãtvercov˘mi nebo obdélníkov˘mi, protoÏe pokrm v rozích má tendenci se pfievafiit
2. Papírové, kartónové a lepenkové ubrousky, utûrky, talífie, pohárky a nádoby z dfieva
slámy i proutí mÛÏete v MV troubû pouÏívat pro krátkodob˘ ohfiev. NepouÏívejte v˘robky z recyklovaného papíru, protoÏe mohou obsahovat neãistoty (ãásteãky kovu), které mohou pfii vafiení vyvolávat jiskry, pfiípadnû poÏár.
6
ETA 7194_CZ+SK+RO+RU+LT 24.3.2004 15:06 Stránka 6
3. Plastové talífie, pohárky, sáãky a obaly mÛÏete v MV troubû pouÏívat. DodrÏujte
pokyny v˘robce.
4. Kovové nádobí a nádobí s kovov˘mi ozdobami v MV troubû nepouÏívejte. JestliÏe recept
pfiedpisuje pouÏití hliníkové fólie, grilovacích jehel nebo nádobí s obsahem kovu, ponechejte mezi kovov˘m pfiedmûtem a vnitfiní stûnou trouby mezeru alespoÀ 2,5 cm. Dojde-li k v˘skytu oblouku (jiskfiení), odstraÀte kovov˘ pfiedmût a nahraìte jej nekovov˘m.
5. NepouÏívejte utûsnûné nádoby (láhve se zátkami, uzávûry apod.).
- Pfii vytahování nádobí nebo otoãného talífie z trouby postupujte opatrnû. Nûkteré druhy nádobí mohou absorbovat teplo z vafieného pokrmu a stát se velmi hork˘mi.
- PouÏívejte jen teplomûr, kter˘ je urãen nebo doporuãen pro pouÏívání v MV troubách.
Pfii ohfiívání tekutin jako polévek, omáãek a nápojÛ, v MV troubû mÛÏe dojít k pfiehfiátí tekutiny na bod varu, aniÏ by se vyskytlo bublání. Pak mÛÏe dojít k náhlému pfiekypûní horké tekutiny. Abyste tomuto zabránili, dodrÏujte následující pokyny:
1. NepouÏívejte nádoby s rovn˘mi boky a úzk˘mi hrdly.
2. Tekutiny nepfiehfiívejte.
3. Promíchejte tekutinu pfied vloÏením nádoby do trouby a pak v polovinû doby ohfievu.
4. Po ohfiátí nechejte nádobu stát na krátkou dobu v MV troubû, posléze tekutinu opût
promíchejte a zkontrolujte její teplotu pfied podáváním, aby nedo‰lo k popálení (obvzlá‰tû obsah dûtsk˘ch lahví)!
F: BEZPEâNOSTNÍ POKYNY
- Pfied uvedením do provozu si peãlivû pfieãtûte návod k obsluze, prohlédnûte vyobrazení a návod uschovejte.
- Pokud byl spotfiebiã skladován pfii niωích teplotách, nejprve jej aklimatizujte.
- Zkontrolujte, zda údaj na typovém ‰títku odpovídá napûtí ve Va‰í elektrické zásuvce.
- Pod krytem MV trouby se nachází mikrovlnn˘ záfiiã (magnetron) a zdroj vysokého napûtí. V troubû nejsou Ïádné souãásti, které by mohl uÏivatel nastavovat. Je pfiísnû zakázáno odnímat vnûj‰í kryty MV trouby!
- ZabraÀte v manipulaci dûtem a nesvéprávn˘m osobám bez dozoru!
- V˘robek nenechávejte v chodu bez dozoru!
- V˘robek je urãen pouze pro pouÏití v domácnostech a na podobné úãely!
- NeumísÈujte MV troubu v blízkosti televizorÛ, rozhlasov˘ch pfiijímaãÛ a antén, mohlo by dojít k ru‰ení pfiijímaného signálu.
- NeumísÈujte MV troubu do blízkosti hork˘ch nebo vlhk˘ch povrchÛ (napfi. elektrická/plynová kamna, dfiezy, atd.). Zv˘‰ená teplota a vlhkost by mohly zpÛsobit po‰kození komponentÛ MV trouby.
- Nepokou‰ejte se v˘robek uvést do chodu, jsou - li dvífika otevfiená.
- Nevkládejte mezi pfiední povrch trouby a dvífika Ïádné pfiedmûty, zabraÀte usazování neãistot nebo zbytkÛ ãisticích prostfiedkÛ na tûsnicích plochách.
- NepouÏívejte MV troubu, pokud je po‰kozena a také pokud je po‰kozen její napájecí pfiívod nebo el. zásuvka.
- Je velmi dÛleÏité, aby se dvífika fiádnû uzavírala, a aby nebyla po‰kozena (ohnuta). Dále nesmí b˘t po‰kozeny závûsy a zámky (poru‰ené nebo uvolnûné), tûsnûní a tûsnicí plochy dvífiek. V pfiípadû po‰kození musí b˘t tyto ãásti opraveny kvalifikovan˘m servisním technikem.
7
ETA 7194_CZ+SK+RO+RU+LT 24.3.2004 15:06 Stránka 7
- Nepokou‰ejte se jakkoli pozmûÀovat, sefiizovat nebo opravovat dvífika, ovládací panel, pojistné zámky nebo jiné ãásti MV trouby. Opravy smí provádût jen kvalifikovan˘ servisní technik.
- Nezapínejte MV troubu, je-li prázdná (bez vloÏen˘ch potravin). JestliÏe MV troubu nepouÏíváte, doporuãujeme do ní dát sklenici s vodou. Pokud by do‰lo k náhodnému zapnutí trouby, voda bezpeãnû pohltí energii mikrovln.
- NepouÏívejte spotfiebiã v mikrovlném a kombinovaném reÏimu s grilovacím ro‰tem vloÏen˘m do MV trouby bez pokrmu (platí pro typ s grilem).
- MV troubu nepouÏívejte k jin˘m úãelÛm neÏ doporuãuje v˘robce (napfi. k su‰ení zvífiat, v˘robkÛ z textilu, obuvi).
- NepouÏívejte pfii vafiení noviny místo papírov˘ch utûrek, tyto papírové utûrky v‰ak musí b˘t doporuãené pro dan˘ pokrm v kuchafiské knize.
- Pro dlouhodob˘ ohfiev nepouÏívejte dfievûné nádoby. Mohou se zahfiát a zuhelnatût.
- NepouÏívejte kovové ani nekovové nádoby se zlat˘mi nebo stfiíbrn˘mi ozdobami. VÏdy odstraÀujte kovové drátûnû svorky. Kovové pfiedmûty v MV troubû mohou zpÛsobit vznik el. oblouku, kter˘ MV troubu po‰kodí.
- NepouÏívejte v˘robky z recyklovaného a barevného papíru, protoÏe pou‰tí barvu a mohou obsahovat neãistoty, které mohou pfii vafiení vyvolat jiskfiení, pfiípadnû poÏár.
- Nedávejte otoãn˘ talífi ihned po vafiení do vody. Mohl by následkem prudkého ochlazení prasknout nebo se po‰kodit.
- NepouÏívejte MV troubu k fritování.
- Pfied vafiením propíchnûte skofiápky vajec, slupky brambor, jabek a podobn˘ch druhÛ ovoce a zeleniny.
- Malá mnoÏství potravin vyÏadují krat‰í dobu vafiení nebo ohfiívání. Pfii pouÏití normálních dob se mohou pfiehfiát nebo spálit.
- Pfied vafiením a rozmrazováním odstraÀte plastové obaly z potravin. UpozorÀujeme v‰ak, Ïe v nûkter˘ch pfiípadech by pokrm mûl zÛstat pokryt plastovou fólií - viz. informace na zakoupen˘ch potravinách (napfi. potraviny s niωí hustotou nebo potraviny tekuté ãi ka‰ovité).
- Neohfiívejte nápoje s vysok˘m obsahem alkoholu ani velká mnoÏství oleje (obojí by se mohlo vznítit)!
- JestliÏe pfiipravujete v MV troubû tekutinu, mÛÏe dojít k jejímu pfiehfiátí nad bod varu bez viditelného bublání. Po vytaÏení nádoby pak teplotní ‰ok mÛÏe zpÛsobit náhlé pfiekypûní aznádoby vytryskne vfielá tekutina. Proti tomu se lze chránit tak, Ïe pfied vloÏením do trouby dáte do nádoby s tekutinou buì lÏiãky ze speciální umûlé hmoty urãené pro pouÏití ve vysok˘ch teplotách, nebo sklenûnou tyãinku.
- Obsah kojeneck˘ch lahví a dûtské stravy ve skleniãkách musí b˘t pfied podáním promíchán nebo protfiepán a musí b˘t zkontrolována teplota, aby se zabránilo popálení.
- Zpozorujete-li koufi, nechejte dvífika uzavfiená a MV troubu vypnûte a odpojte od elektrické sítû.
- JestliÏe ohfiíváte nebo vafiíte pokrm v nádobách na jedno pouÏití z plastu, papíru nebo jiného hofilavého materiálu, zkontrolujte pfiipravovan˘ pokrm ãastûji a sledujte, zda se nádoba neniãí.
- JestliÏe je napájecí pfiívod spotfiebiãe po‰kozen, musí ho nahradit v˘robce, jeho servisní technik nebo podobnû kvalifikovaná osoba, aby se tak zabránilo vzniku nebezpeãné situace.
- V˘robce neodpovídá za ‰kody zpÛsobené nesprávn˘m pouÏíváním spotfiebiãe (napfi. popálení, opafiení, ozáfiení mikrovlnn˘m záfiením, poÏár).
8
ETA 7194_CZ+SK+RO+RU+LT 24.3.2004 15:06 Stránka 8
- Jak˘koliv zásah do elektrick˘ch ãástí smí provést pouze odborná elektroopravna!
- NedodrÏením pokynÛ v˘robce zaniká právo na záruãní opravu!
G: V·EOBECNÉ POKYNY - INSTALACE, VENTILACE
1. OdstraÀte ve‰ker˘ obalov˘ materiál (fólie, PS) a vyjmûte pfiíslu‰enství. Na otoãn˘
krouÏek umístûn˘ ve stfiedu MV trouby vloÏte sklenûn˘ talífi.
2. Postavte MV troubu na zvolen˘ rovn˘ povrch (napfi. kuchyÀsk˘ stÛl nebo speciálnû
navrÏen˘ stojan pro MV troubu) a ve v˘‰ce minimálnû 85 cm, mimo dosah dûtí. Sklo dvífiek se totiÏ mÛÏe bûhem vafiení zahfiát na vysokou teplotu. Nahofie, vzadu a z boku ponechejte voln˘ prostor pro fiádnou ventilaci (obr. 1). Otvory ve spotfiebiãi zaji‰Èují proudûní vzduchu pfii ventilaci a nesmí se zakr˘vat ani jinak blokovat. Nesmí se téÏ odnímat noÏky trouby. Zakrytím otvorÛ nebo odejmutím noÏek mÛÏe dojít k po‰kození MV trouby.
3. Pfiesvûdãete se, Ïe napájecí pfiívod není po‰kozen a Ïe neprochází pod troubou ani pfies
jakékoliv ostré ãi horké plochy. El. zásuvka musí b˘t dobfie pfiístupná, aby bylo moÏno troubu v pfiípadû nebezpeãí snadno odpojit od el. sítû. V˘robek je opatfien napájecím
pfiívodem, kter˘ obsahuje zemnící vodiã. Vidlici je nutné pfiipojit do správnû zapojené a uzemnûné zásuvky dle âSN! Doporuãujeme pouÏít samostatn˘ elektrick˘ okruh s ji‰tûním 16 A.
Poznámky - JestliÏe MV trouba nefunguje správnû, odpojte ji od el. zásuvky, poãkejte 10
sekund a poté ji znovu pfiipojte.
- MV troubu je moÏno zabudovat po dodrÏení podmínek pro instalaci spotfiebiãe. NepouÏívejte tuto MV troubu venku mimo domácnost!
Ventilace (obr. 1) Pro ochlazování MV trouby je nutná fiádná ventilace. JestliÏe bûhem provozu MV trouby budou ventilaãní otvory zakryty, MV trouba se pfiehfieje. V tomto pfiípadû tepelná pojistka MV troubu automaticky vypne. MV trouba nebude fungovat, pokud se dostateãnû neochladí. Vzduch vystupující z ventilaãních otvorÛ se pfii provozu mÛÏe zahfiát. To je normální jev. Pfii vafiení se bûÏnû vytváfií pára. MV trouba je navrÏena tak, aby tuto páru vypou‰tûla pfies ventilaãní otvory na bocích, horní a zadní ãásti v˘robku.
H: POKYNY K OBSLUZE MV TROUBY Schématické zobrazení a popis v˘robku (obr. 2)
1. Ventilaãní otvory
2. Dvefiní západky
3. Dvífika
4. Tûsnûní dvífiek
5. Sklenûn˘ talífi
6. Otoãn˘ krouÏek
7. Otvory bezpeãnostních zámkÛ
8. Ovládací panel
9. Návod k obsluze
10. Grilovací ro‰t (platí pro typ s grilem)
9
ETA 7194_CZ+SK+RO+RU+LT 24.3.2004 15:06 Stránka 9
OVLÁDACÍ PANEL (obr. 3)
1. REGULAâNÍ KOTOUâ - nastavování ãasu pfiípravy (min.), pfii ohfiívání
a rozmrazování.
2. REGULAâNÍ KOTOUâ - nastavení v˘konové úrovnû mikrovln.
2. REGULAâNÍ KOTOUâ - nastavení v˘konové úrovnû mikrovln + grilu + combinace
(platí pro typ s grilem).
3. TLAâÍTKO OTVÍRÁNÍ DVͤEK - stisknutím tlaãítka se dvífika trouby otevfiou. Pro Va‰í informaci - pfii jednotliv˘ch nastaveních jsou k dispozici následující v˘konové úrovnû. V‰echna ãísla jsou uvedena jako pfiibliÏné procento nejvy‰‰ího moÏného v˘konu.
TABULKA V¯KONOV¯CH ÚROVNÍ MV TROUBY
Mikrovlnn˘ Symbol V˘kon Pfiíkon grilu PouÏití v˘kon (%) (%)
Max. 800 W 100 - - vafiení vody, ãerstvého ovoce,
zeleniny, rybího masa a drÛbeÏe, ohfiev mléka
- zhnûdnutí hovûzí sekané
- pfiedehfiev nádob
Stfiednû vysok˘ 695 W 85 - - ve‰keré ohfiívání
- peãení masa a drÛbeÏe
- vafiení hub, kor˘‰Û a pokrmÛ obsahujících s˘ry a vejce
Stfiední 550 W 70 - - peãení dortÛ, koláãÛ.
- pfiíprava vajec, r˘Ïe a pudinku
- vafiení masa, drÛbeÏe
Stfiednû nízk˘ 450 W 55 - - vafiení masa, drÛbeÏe a polévek Rozmrazování 350 W 50 - - ve‰keré rozmrazování
- rozpou‰tûní másla, ãokolády
Min. 140 W 20 - - zmûknutí másla, s˘rÛ a zmrzliny
- kynutí tûsta
Gril - 100 - grilování plátkÛ ryb, masa,
peãení brambor
Combi I 70 30 - kufie kachna a ostatní maso -
pro získání kfiupavé chuti
Combi II 50 50 - hovûzí Combi III 30 70 - biftek, vepfiové plátky
Poznámka: v˘‰e uvedené hodnoty vyjadfiují procento z celkového ãasu, kdy je v ãinnosti
mikrovlnná energie nebo gril. Platí pro typ s grilem.
POKYNY PRO MIKROVLNNÉ VA¤ENÍ / OH¤ÍVÁNÍ
1. Stisknutím tlaãítka otevfiete dvífika MV trouby. VloÏte pokrm do stfiedu sklenûného talífie a dvífika uzavfiete.
2. Zvolte pomocí otoãného regulátoru poÏadovanou v˘konovou úroveÀ mikrovln (W) podle pfiipravovaného pokrmu.
10
ETA 7194_CZ+SK+RO+RU+LT 24.3.2004 15:06 Stránka 10
3. PoÏadovanou dobu pfiípravy v (min.) nastavte otoãn˘m regulátorem ãasovaãe ve
smûru hodinov˘ch ruãiãek (obr. 3). Pro dosaÏení pfiesného nastavení doby pfiípravy doporuãujeme otoãit regulátorem ãasovaãe o nûco dále neÏ je poÏadovaná doba a pak pfiesnû na poÏadovan˘ ãas.
4. KdyÏ regulátor ãasovaãe dosáhne „0” (nulu), ozve se zvukov˘ signál a MV trouba se
automaticky vypne.
5. Stisknutím tlaãítka otevfiete dvífika a vyjmûte pokrm z MV trouby.
6. Pokud chcete ukonãit pfiípravu pokrmu pfied uplynutím nastavené doby, pak buì otoãte
regulátorem ãasovaãe na „0” (nulu), nebo otevfiete dvífika.
Upozornûní
Jakmile otoãíte regulátorem ãasovaãe, zaãne MV trouba pracovat a dojde k osvûtlení vnitfiního prostoru trouby. Dvífika je moÏné bûhem procesu vafiení otevfiít, ãasovaã se zastaví a vyzafiování mikrovln se pfieru‰í. Po uzavfiení dvífiek bude vafiení pokraãovat aÏ do uplynutí celé nastavené doby vafiení. Po ukonãení vafiení se opût ozve zvukov˘ signál a ãasovaã bude v nulové poloze. âísla na ãasové stupnici pfiedstavují minuty. Otoãn˘ talífi se mÛÏe otáãet v libovolném smûru.
POKYNY PRO ROZMRAZOVÁNÍ
Rozmrazování pomocí mikrovln je mnohem rychlej‰í neÏ rozmrazování v ledniãce a bezpeãnûj‰í neÏ rozmrazování pfii pokojové teplotû, protoÏe nepodporuje rÛst ‰kodliv˘ch bakterií. Je dÛleÏité si uvûdomit, Ïe rozmrazování trvá déle neÏ normální vafiení. Pokrm
kontrolujte, bûhem rozmrazování jej alespoÀ jedenkrát otoãte.
1. Stisknutím tlaãítka otevfiete dvífika MV trouby. VloÏte pokrm do stfiedu sklenûného talífie
a dvífika uzavfiete.
2. Zvolte pomocí otoãného regulátoru poÏadovanou v˘konovou úroveÀ mikrovln () pfii
rozmrazování.
3. PoÏadovanou dobu rozmrazování (min.) nastavte otoãn˘m regulátorem ãasovaãe ve
smûru hodinov˘ch ruãiãek (obr. 3). MV trouba zaãne pracovat.
4. KdyÏ regulátor ãasovaãe dosáhne „0” (nulu), ozve se zvukov˘ signál a MV trouba se
automaticky vypne.
5. Stisknutím tlaãítka otevfiete dvífika a vyndejte pokrm z MV trouby.
6. Pokud chcete ukonãit pfiípravu pokrmu pfied uplynutím nastavené doby, pak buì otoãte
regulátorem ãasovaãe na „0” (nulu), nebo otevfiete dvífika.
POKYNY PRO GRILOVÁNÍ (platí pro typ s grilem) Pro grilování doporuãujeme pouÏívat grilovací ro‰t, neboÈ ãas a prÛbûh pfiípravy se mÛÏe pfii pouÏití pouze otoãného talífie li‰it. PouÏitím grilovacího ro‰tu pfii pfiípravû men‰ích pokrmÛ zlep‰íte jejich vlastnosti, napfi. kfiupavost, zhnûdnutí, atd. Pokuì chcete bûhem pfiípravy pokrm zkontrolovat, fiíìte se pokyny v odstavci „POKYNY PRO MIKROVLNÉ VA¤ENÍ / OH¤ÍVÁNÍ.“
1. Stisknutím tlaãítka otevfiete dvífika MV trouby. Na sklenûn˘ talífi vloÏte grilovací ro‰t
s pfiipraven˘m pokrmem a dvífika uzavfiete.
2. Pomocí otoãného regulátoru nastavte funkci GRIL (obr. 3).
3. PoÏadovanou dobu grilování (min.) nastavte otoãn˘m regulátorem ãasovaãe ve smûru
hodinov˘ch ruãiãek (obr. 3). MV trouba zaãne pracovat.
11
ETA 7194_CZ+SK+RO+RU+LT 24.3.2004 15:06 Stránka 11
4. KdyÏ regulátor ãasovaãe dosáhne „0” (nulu), ozve se zvukov˘ signál a MV
trouba se automaticky vypne.
5. Stisknutím tlaãítka otevfiete dvífika a vyndejte pokrm z MV trouby.
Upozornûní
Pfii grilování nelze pomocí regulátorÛ v˘konu mikrovln regulovat teplotu grilovacího procesu. Bûhem grilování se nedot˘kejte pfiední strany dvífiek, protoÏe sklo mÛÏe byt HORKÉ! Obzvlá‰È dejte pozor na to, aby se dvífiek nedot˘kaly dûti! Pfii vyjímání pokrmÛ dbejte zv˘‰eném opatrnosti, vnitfiní prostor trouby, grilovací ro‰t a sklenûn˘ talífi budou HORKÉ! Po grilování doporuãujeme odstranit ze sklenûného talífie tuk a mastnotu vÏdy pfied zaãátkem ohfiívaní - grilování. Hork˘ tuk na sklenûném talífii mÛÏe koufiit. Pfii, prvním pouÏití grilu mÛÏete pozorovat slabé koufiení a ucítit mírn˘ zápach. Tyto jevy brzy zmizí a nejsou dÛvodem k reklamací spotfiebiãe.
POKYNY PRO P¤ÍPRAVU KOMBINOVANÉHO REÎIMU (platí pro typ s grilem) Tato MV trouba umoÏÀuje zvolit KOMBINOVAN¯ zpÛsob pfiípravy pokrmÛ, s vyuÏitím souãasného pÛsobení GRILU a MIKROVLN. Vzhledem k tomu, Ïe topné tûleso griluje povrch masa, zatímco mikrovlny zasahují i dovnitfi pokrmu, je celková doba pfiípravy v kombinovaném reÏimu obecnû krat‰í neÏ pfii pouÏití reÏimÛ oddûlenû.
1. Stisknutím tlaãítka otevfiete dvífika MV trouby. Na sklenûn˘ talífi vloÏte grilovací ro‰t s pfiipraven˘m pokrmem a dvífika uzavfiete.
2. Pomocí otoãného regulátoru nastavte funkci KOMBINACE (obr. 3).
3. Zvolte pomocí otoãného regulátoru poÏadovanou v˘konovou úroveÀ mikrovln (W) podle pfiipravovaného pokrmu.
4. PoÏadovanou dobu grilování (min.) nastavte otoãn˘m regulátorem ãasovaãe ve smûru hodinov˘ch ruãiãek (obr. 3). MV trouba zaãne pracovat.
5. KdyÏ regulátor ãasovaãe dosáhne „0” (nulu), ozve se zvukov˘ signál a MV trouba se automaticky vypne.
6. Stisknutím tlaãítka otevfiete dvífika a vyndejte pokrm z MV trouby.
CH: OTÁZKY A ODPOVùDI
Otázka: Co se dûje, kdyÏ nesvítí svûtlo v MV troubû?
Odpovûì: Pfiepálené vlákno Ïárovky. Dvífika nejsou uzavfiena.
Otázka: Proã z vûtracích otvorÛ uniká pára a proã ze spodní ãásti dvífiek odkapává voda?
Odpovûì: Vznik páry bûhem vafiení je normální jev. MV trouba je opatfiena ventilaãními
otvory, kter˘mi se pára odvádí, obãas v‰ak pára kondenzuje na dvífikách a voda pak odkapává ze spodní strany dvífiek. To je zcela normální a bezpeãné.
Otázka: MÛÏe mikrovlnná energie projít okénkem dvífiek?
Odpovûì: Ne! Kovové stínûní odráÏí energii zpût do dutiny. Otvory a vstupy umoÏÀují
prÛchod svûtla, neumoÏÀují v‰ak prÛchod MV energie.
Otázka: Proã vajíãka nûkdy vystfielují?
Odpovûì: Pfii peãení nebo vafiení vajec mÛÏe Ïloutek vystfielit, protoÏe se uvnitfi Ïloutkové
blány vyvíjí pára. Aby k tomu nedo‰lo, propíchnûte Ïloutek pfied vafiením párátkem. Nikdy nevafite vajíãka bez propíchnutí skofiápky!
Otázka: Proã se po ukonãení vafiení doporuãuje doba prodlevy?
Odpovûì: Doba prodlevy je velmi dÛleÏitá. Pfii pfiípravû pokrmÛ v MV troubû vzniká teplo
v pokrmu, ne v troubû. V mnoha pokrmech se vytvofií dostatek vnitfiního tepla na
12
ETA 7194_CZ+SK+RO+RU+LT 24.3.2004 15:06 Stránka 12
to, aby proces vafiení pokraãoval i po vyjmutí pokrmu z trouby. Úãelem doby prodlevy u vût‰ích kusÛ masa, vût‰ích druhÛ zeleniny a koláãÛ je umoÏnit, aby se vnitfiek pokrmu rovnomûrnû provafiil bez pfievafiení vnûj‰í ãásti.
Otázka: Proã mikrovlnná trouba nevafií vÏdy tak rychle, jak to uvádûjí pokyny pro pfiípravu
pokrmÛ?
Odpovûì: Je‰tû jednou si pfieãtûte recept, abyste se ujistili, Ïe jste správnû dodrÏeli
v‰echny pokyny a dozvûdûli se, co mohlo zpÛsobit odchylky doby pfiípravy. Doby pfiípravy a nastavené teploty jsou doporuãené hodnoty, které mají zabránit pfievafiení, které je jedním z nejbûÏnûj‰ích problémÛ zaãáteãníkÛ pfii pouÏívání MV trouby. Odchylky co do velikosti, tvaru, hmotnosti, rozmûru a teploty pokrmÛ budou vyÏadovat del‰í ãi krat‰í ãas pfiípravy. Pomocí vlastního úsudku a doporuãen˘ch hodnot si ovûfite, zda byl pokrm správnû pfiipraven tak, jako byste ho udûlali pfii normálním vafiení.
Otázka: Proã se uvnitfi MV trouby objevují jiskry a praskání (elektrick˘ oblouk)?
Odpovûì: PouÏíváte nádobí s kovov˘mi ãástmi nebo ozdobami (stfiíbrn˘mi nebo zlat˘mi).
Nechali jste v troubûvidliãku nebo jin˘ kovov˘ nástroj. PouÏíváte velké mnoÏství kovové fólie. PouÏíváte kovové sponky. V prostoru MV trouby jsou zbytky pfiipáleného pokrmu.
I: ÚDRÎBA Pfied údrÏbou odpojte v˘robek od elektrické sítû! UdrÏujte vnitfiní plochy MV trouby
ãisté a suché, aby nedocházelo k tvorbû nánosÛ mastnoty a ãásteãek pokrmÛ. V‰eobecnû platí, Ïe byste MV troubu mûli ãistit vÏdy, kdyÏ byla pouÏita.
Vnitfiní stûny
Navlhãen˘m hadfiíkem odstraÀte v‰echny zbytky jídel mezi dvífiky a MV troubou. Tato oblast musí b˘t ãi‰tûna velmi dÛkladnû, aby se dvífika mohla dobfie uzavfiít. Hadfiíkem se saponátem odstraÀte v‰echny mastné skvrny, pak stûny otfiete a osu‰te. NepouÏívejte ãisticí prostfiedky, které jsou drsné a agresivní, protoÏe po‰krábají a po‰kodí lakovan˘ povrch MV trouby. POZOR: Nikdy nenalévejte do MV trouby vodu!
Dvífika
Dvífika a tûsnûní dvífiek musí zÛstat ãisté. Um˘vejte je pouze teplou vodou se saponátem, pak je dÛkladnû osu‰te. NepouÏívejte abrazivní prostfiedky, jako jsou ãisticí prá‰ky, ani ocelové nebo plastové ‰krabky. Kovové ãásti se udrÏují nejsnadnûji tak, Ïe je budete ãasto otírat vlhk˘m hadfiíkem.
Vnûj‰í ãásti
Vnûj‰í skfiíÀ z lakovaného kovu ãistûte jemn˘m hadfiíkem a teplou vodou, pak ji osu‰te mûkk˘m hadfiíkem. Nenalévejte vodu do ventilaãních otvorÛ. JestliÏe se zneãistí napájecí pfiívod, otfiete jej vlhk˘m hadfiíkem. VÏdy se pfiesvûdãete, Ïe povrch tûsnûní dvífiek je ãist˘.
Otoãn˘ talífi
Sklenûn˘ talífi po kaÏdém pouÏití umyjte v ãisté vodû. Otoãn˘ krouÏek alespoÀ jednou t˘dnû vyndávejte a vyãistûte v horké vodû se saponátem. Dále je tfieba udrÏovat v ãistotû vodící plochu, aby mastnota nebránila otáãení koleãek, jinak se mÛÏe zv˘‰it hluãnost MV trouby.
13
ETA 7194_CZ+SK+RO+RU+LT 24.3.2004 15:06 Stránka 13
V˘mûnu souãástí, které vyÏadují zásah do elektrick˘ch ãástí spotfiebiãe mÛÏe provádût jen odborná elektroopravna! NedodrÏením pokynÛ v˘robce zaniká
právo na záruãní opravu!
Pfiípadné dal‰í informace o spotfiebiãi a aktuální servisní síti získáte na Infolince 800 800 000 nebo na internetové adrese www.eta.cz.
J: EKOLOGIE
Pokud to rozmûry dovolují, jsou na v‰ech dílech vyti‰tûny znaky materiálÛ pouÏit˘ch na v˘robu balení, komponentÛ a pfiíslu‰enství, jakoÏ i jejich recyklace. Po ukonãení Ïivotnosti MV trouby zlikvidujte tyto komponenty prostfiednictvím k tomu urãen˘ch sbûrn˘ch sítí. Pokud má b˘t pfiístroj definitivnû vyfiazen z provozu, doporuãuje se po odpojení napájecího pfiívodu od el. sítû jeho odfiíznutí, pfiístroj tak bude nepouÏiteln˘.
K: TECHNICKÁ DATA
Napûtí (V) uvedeno na typovém ‰títku Pfiíkon (W) uveden na typovém ‰títku V˘kon mikrovln (W) 140 - 800 Pracovní kmitoãet (MHz) 2450 Obsah (l) 20 Hmotnost cca (kg) 15,5
Z hlediska elektromagnetické kompatibility výrobek odpovídá NV č.169/1997 Sb. ve znění pozdějších předpisů (Směrnici Rady 89/336/EEC včetně dodatků) a z hlediska elektrické bezpečnosti odpovídá NV č. 168/1997 Sb. ve znění pozdějších předpisů (Směrnici Rady 73/23/EEC včetně dodatků). Na výrobek bylo vydáno ES prohlášení o shodě podle zákona č. 22/1997 Sb. v platném znění a č. 258/2000 Sb. v platném znění. Nepodstatné odchylky od standardního provedení, které nemají vliv na funkci výrobku, si výrobce vyhrazuje.
TO AVOID DANGER OF SUFFOCATION, KEEP THIS PLASTIC BAG AWAY FROM BABIES AND CHILDREN. DO NOT USE THIS BAG IN CRIBS, BEDS, CARRIAGES OR PLAYPENS. THIS BAG IS NOT A TOY. Nebezpečí udušení. Odkládejte mimo dosah dětí. Igelitový sáček není na hraní.
14
ETA 7194_CZ+SK+RO+RU+LT 24.3.2004 15:06 Stránka 14
Mikrovlnná rúra
eta
7194
NÁVOD NA OBSLUHU
Pozorne si preãítajte návod na obsluhu, prezrite si obrázky a návod si uschovajte!
OBSAH strana
A. Úvod do mikrovlnného varenia 15 B. Ako vlastnosti potravín ovplyvÀujú mikrovlnné varenie 16 C. ·peciálne postupy pri mikrovlnnom varení 17 D. DôleÏité pokyny na ohrievanie pokrmov 18 E. Ako dosiahnuÈ s mikrovlnnou rúrou najlep‰ie v˘sledky 18 F. Bezpeãnostné pokyny 19 G. V‰eobecné pokyny - i‰talácia - ventilácia 21 H. Návod na obsluhu mikrovlnnej rúry 21 CH. Otázky a odpovede 25 I. ÚdrÏba 25 J. Ekológia 26 K. Technické údaje 26
A. ÚVOD DO MIKROVLNNÉHO VARENIA Ako pracuje mikrovlnná rúra
Mikrovlny sú forma energie, ktorá sa podobá rozhlasov˘m a televíznym vlnám i normálnemu dennému svetlu. V‰etko vyÏaruje mikrovlny — kuchynská v˘levka, kávová kanvica, dokonca aj ºudia. Ale tieto mikrovlny sa ‰íria atmosférou a miznú bez úãinku. Mikrovlnná rúra je navrhnutá tak, aby mohla energiu mikrovæn vyuÏívaÈ. Elektrická energia sa premieÀa na mikrovlnnú energiu v magnetróne a mikrovlny postupujú otvormi v stenách rúry do oblasti prípravy pokrmov. Mikrovlny nemôÏu prenikaÈ cez kovové steny rúry, môÏu v‰ak prenikaÈ materiálmi, ako sú sklo, porcelán a papier, teda materiálmi, z ktor˘ch sa zhotovuje riad na prípravu pokrmov v mikrovlnn˘ch rúrach. Mikrovlny nezohrievajú nádoby, ale tie sa môÏu zohriaÈ od teplého pokrmu. Mikrovlny sú priÈahované vlhkosÈou potravín, v ktor˘ch spôsobia rozkmitanie molekúl vody 2 450-miliónkrát za sekundu. Molekuly sa pri pohybe o seba trú, a toto trenie spôsobí zohriatie pokrmu.
Veºmi bezpeãn˘ spotrebiã
Táto mikrovlnná rúra je jedn˘m z najbezpeãnej‰ích domácich spotrebiãov. Ak otvoríte dvierka, rúra automaticky preru‰í svoju ãinnosÈ.
âinitele ovplyvÀujúce dobu varu
Prípravu jedál ovplyvÀujú rôzne ãinitele. Teplota potravín a prísad pouÏit˘ch pri varení spôsobuje veºké rozdiely v ãase varenia. Napríklad príprava pokrmu z ºadovo studen˘ch potravín bude trvaÈ oveºa dlh‰ie ako príprava rovnakého pokrmu z potravín, ktoré majú izbovú teplotu. Dobu varenia ovplyvÀuje aj nastaven˘ v˘kon.
15
ETA 7194_CZ+SK+RO+RU+LT 24.3.2004 15:06 Stránka 15
B. AKO VLASTNOSTI POTRAVÍN OVPLYV≈UJÚ MIKROVLNNÉ VARENIE Hustota potravín
ªahké, pórovité potraviny, napríklad chlieb a peãivo, sa pripravia r˘chlej‰ie ako ÈaÏké, husté potraviny, napríklad peãené mäsá. Pri príprave pórovit˘ch potravín v mikrovlnnej rúre musíte dávaÈ pozor, aby sa vonkaj‰ie ãasti nevysu‰ili a neskrehli. Preto vonkaj‰ie ãasti zakr˘vajte fóliou, ktorá je urãená pre mikrovlnné rúry, alebo ich varte pri nízkom v˘kone.
V˘‰ka potravín
Horná ãasÈ vysok˘ch pokrmov, predov‰etk˘m pri peãení, sa uvarí r˘chlej‰ie ako dolná ãasÈ. Preto je vhodné poãas varenia ich aj niekoºkokrát obrátiÈ.
Zaãiatoãná teplota
Zaãiatoãná teplota potravín priamo ovplyvÀuje dobu, poãas ktorej musí byÈ pokrm varen˘ alebo ohrievan˘. Je to rovnaké ako pri konvenãnom varení — zmrznuté potraviny sa varia dlh‰ie ako potraviny len chladené a potraviny skladované pri izbovej teplote sa uvaria najskôr.
Obsah vlhkosti v potravinách
PretoÏe vlhkosÈ priÈahuje mikrovlny, mali by byÈ relatívne suché potraviny, ako sú peãené mäsá a niektoré druhy zeleniny, buì pokropené vodou, alebo zakryté.
VeºkosÈ potravín
âím men‰ie a jednotnej‰ie sú kusy potravín v mikrovlnnej rúre, t˘m lep‰ie. Nakrájané potraviny je vhodné variÈ vo väã‰ích nádobách, aby sa k nim mikrovlny dostali zo v‰etk˘ch strán, a zaistili tak rovnomerné varenie.
MnoÏstvo potravín
Poãet mikrovæn v rúre zostáva stály bez ohºadu na mnoÏstvo pripravovan˘ch potravín. Platí, Ïe ãím viac potravín do rúry vloÏíte, t˘m dlh‰ie trvá ich príprava. Malé mnoÏstvá potravín potrebujú krat‰í ãas varenia alebo ohrievania. Pri pouÏití normálnych dôb varenia alebo ohrievania sa môÏu prevariÈ alebo spáliÈ.
Kosti a tuky
Kosti vedú teplo a veºké mnoÏstvo tuku priÈahuje mikrovlnnú energiu. Preto musíte pri príprave plátkov mäsa, ktoré obsahujú kosti a tuk, pracovaÈ opatrne, aby sa mäso uvarilo rovnomerne, ale sa príli‰ neprepieklo. Pokrmy s veºk˘m obsahom tuku a cukru vyÏadujú opatrnú voºbu doby varenia, pretoÏe sa ºahko rozohrejú a spália, alebo dokonca môÏu spôsobiÈ v rúre poÏiar samovznietením.
Tvar potravín
Mikrovlny prenikajú do potravín len do hæbky asi 2,5 cm. Vnútorné ãasti pokrmov sa uvaria postupovaním tepla vytvoreného na povrchu do vnútra. In˘mi slovami — len vonkaj‰ia ãasÈ sa skutoãne uvarí mikrovlnnou energiou. Zvy‰ok sa uvarí vzniknut˘m teplom. Na základe tohto je zrejmé, Ïe najhor‰ím tvarom pokrmu pre prípravu v mikrovlnnej rúre je hrub˘ kváder. NeÏ sa stred mierne zahreje, rohy sa spália. SnaÏte sa preto, aby pokrmy mali zaoblené tvary. Tie sa mikrovlnnou energiou pripravujú najlep‰ie.
Rozmrazovanie potravín
Zmrazené potraviny moÏno vloÏiÈ priamo do mikrovlnnej rúry (nezabudnite odstrániÈ v‰etky kovové uzávery a obaly). Tie ãasti potravín, ktoré sa rozmrazia r˘chlej‰ie ako ostatné, prikryte. T˘m sa proces rozmrazovania spomalí, alebo zastaví. Niektoré potraviny netreba rozmraziÈ úplne. Napríklad príprava r˘b je taká r˘chla, Ïe je lep‰ie ich zaãaÈ pripravovaÈ e‰te mierne zmrazené.
Varenie zmrazen˘ch potravín
Tento druh potravín vyÏaduje zvlá‰tnu opatrnosÈ, ak sa pripravuje v mikrovlnnej rúre. Je to
16
ETA 7194_CZ+SK+RO+RU+LT 24.3.2004 15:06 Stránka 16
spôsobené t˘m, Ïe väã‰ina pokynov na obaloch potravín sa vzÈahuje na konkrétnu rúru. Preto je dôleÏité vedieÈ, ak˘ v˘kon má va‰a rúra. Ak niωí, ako je uvedené na obale, treba dobu varenia zmeniÈ. Dobu varenia ZVY·UJTE v jednominútov˘ch intervaloch a ak je to moÏné, potraviny vÏdy premie‰ajte. Potom ich nechajte v pokoji odstáÈ asi 3 minúty.
Prepichovanie
Ak potraviny, ktoré majú na povrchu ‰upku, ‰krupinu alebo blanu, nepoprepichujete, budú v mikrovlnnej rúre pri varení praskaÈ. VzÈahuje sa to na niektoré druhy údenín, Ïætky i bielky vajec, lastúry, ustrice a cel˘ rad druhov zeleniny a ovocia.
Skú‰ka uvarenia
PretoÏe pokrmy sa v mikrovlnnej rúre uvaria veºmi r˘chlo, treba ich ãasto kontrolovaÈ. Niektoré pokrmy sa nechávajú v rúre aÏ do úplného uvarenia, väã‰ina sa v‰ak (vrátane mäsa a hydiny) z rúry vyÈahuje v mierne nedovarenom stave a nechá sa odstáÈ mimo rúry. Poãas tejto doby sa vnútorná teplota pokrmu zv˘‰i o 3 aÏ 8 °C.
Doba odstátia
Po vytiahnutí z rúry sa pokrmy nechávajú odstáÈ v pokoji 3 aÏ 10 minút. Zvyãajne sú po tento ãas zakryté, aby si udrÏali teplo, ak nejde o pokrmy, ktor˘ch ‰truktúra má byÈ suchá (niektoré druhy peãiva a suchárov). Odstátie umoÏÀuje dokonãiÈ varenie a rozvinúÈ chuÈ a vôÀu.
C. ·PECIÁLNE POSTUPY PRI MIKROVLNNOM VARENÍ Rozmiestenie a vzdialenosÈ
Jednotlivé kusy pokrmov, napríklad peãené zemiaky, malé kúsky peãiva a predkrmy, zohrejete rovnomernej‰ie, ak budú v mikrovlnnej rúre poukladané v rovnak˘ch vzdialenostiach od seba, najlep‰ie v kruhu. Nikdy neukladajte potraviny na seba.
Mie‰anie
Mie‰anie je jedn˘m z najdôleÏitej‰ích postupov. Pri mikrovlnnom varení sa potraviny mie‰ajú kvôli rovnomernému ‰íreniu a rozvádzaniu tepla. Potraviny treba mie‰aÈ vÏdy smerom dovnútra, pretoÏe vonkaj‰ia ãasÈ sa ohrieva najskôr.
Obracanie
Veºké a dlhé pokrmy (napr. peãené mäsá a hydina v celku) sa musia otáãaÈ, aby sa v‰etky ãasti uvarili rovnomerne. Vhodné je obracaÈ aj naporciovanú hydinu a rezne.
Prikr˘vanie fóliou
Na rohy a okraje hranat˘ch pokrmov sa obãas kladú pásiky fólie (urãenej pre mikrovlnné rúry), ktoré zadrÏiavajú mikrovlny a chránia tieto ãasti pred prevarením. NepouÏívajte ich zbytoãne veºa a vÏdy ich bezpeãne pripevnite k nádobe, inak by mohli spôsobiÈ v rúre „iskrenie“, ktoré môÏe byÈ príãinou po‰kodenia mikrovlnnej rúry.
Nadzdvihnutie
Hrubé alebo husté pokrmy je vhodné nadzdvihnúÈ, aby mikrovlny mohli preniknúÈ aj k spodnej strane a dovnútra pokrmu.
Zhnednutie
Mäso a hydina varené vo vlastnom tuku 15 minút alebo dlh‰ie ºahko zhnednú samy. Pokrmy pripravované krat‰í ãas môÏete natrieÈ omáãkou, ktorá ich sfarbí a zlep‰í ich vzhºad.
17
ETA 7194_CZ+SK+RO+RU+LT 24.3.2004 15:06 Stránka 17
D. DÔLEÎITÉ POKYNY NA OHRIEVANIE POKRMOV
— Pokrmy poãas ohrievania pravidelne mie‰ajte. Ak to nie je moÏné, potraviny
rozloÏte inak.
— Pri ohrievaní dodrÏiavajte doby odstátia odporúãané v odbornej lieratúre, aby ste
maximálne vyuÏili mikrovlnnú energiu a zabránili prehriatiu pokrmu.
— Ak neviete, ãi budú niektoré potraviny strácaÈ pri ohrievaní vlhkosÈ, obaºte ich fóliou
urãenou pre mikrovlnné rúry a fóliu na niekoºk˘ch miestach prepichnite.
— Pri ohrievaní zemiakov v ‰upke, chleba, peãiva alebo vlhk˘ch potravín poloÏte potraviny
na list pijavého kuchynského papiera, ktor˘ vlhkosÈ pohltí. — Ak budete ohrievaÈ potraviny priamo na tanieri, rozloÏte ich v rovnomernej vrstve. — Doby uvedené v odbornej literatúre platia pre ohrievanie potravín skladovan˘ch
pri izbovej teplote. Ak sú potraviny studené, dobu predæÏte. — Ohrievané potraviny ukladajte na tanier tak, aby silnej‰ie, hustej‰ie a mäsitej‰ie ãasti
leÏali na obvode taniera, kde pohltia najviac energie, a tenké ãasti uprostred taniera.
E. AKO DOSIAHNETE S VA·OU MIKROVLNNOU RÚROU NAJLEP·IE V¯SLEDKY? Sledujte prípravu pokrmov
Tabuºky a hodnoty v tomto návode boli pripravené veºmi starostlivo, ale vበúspech bude závisieÈ od pozornosti, ktorú venujete príprave potravín. Pripravovan˘ pokrm vÏdy sledujte. Mikrovlnná rúra má osvetlenie, ktoré sa automaticky rozsvieti pri jej uvedení do ãinnosti. Vìaka tomu moÏno prípravu pokrmu sledovaÈ. Pokyny v odbornej literatúre, napríklad zv˘‰te, premie‰ajte..., povaÏujte za minimálne úkony. Ak sa vám zdá, Ïe pokrm je pripraven˘ nerovnomerne, urobte to, ão pokladáte ako najvhodnej‰ie, na odstránenie nedostatku.
Varn˘ riad
V mikrovlnnej rúre nikdy nepouÏívajte kovov˘ riad, riad s kovov˘mi ozdobami alebo potiahnut˘ fóliou. Mikrovlny kovom neprechádzajú. Budú sa odráÏaÈ od kovov˘ch predmetov v rúre a od kovov˘ch stien a vytvoria elektrick˘ oblúk — znepokojujúci jav pripomínajúci blesky. V mikrovlnnej rúre moÏno bezpeãne pouÏívaÈ väã‰inu Ïiaruvzdorného nekovového riadu. Niektoré nádoby v‰ak môÏu obsahovaÈ materiály, kvôli ktor˘m sú nevhodné na mikrovlnné varenie. Ak pochybujete o tom, ãi môÏete nádobu pouÏiÈ, dá sa jej vhodnosÈ na tento úãel jednoducho zistiÈ.
Skú‰ka riadu
Pred pouÏitím mikrovlnnej rúry vyskú‰ajte, ãi je vበriad vhodn˘ na varenie alebo ohrievanie v mikrovlnnej rúre. VloÏte ho do mikrovlnnej rúry spolu so sklenou miskou naplnenou vodou. Rúru zapnite na maximálny v˘kon na 1 minútu. Ak sa voda v sklenej miske ohreje a skú‰an˘ riad zostane na dotyk chladn˘, je vhodn˘ na mikrovlnné varenie. Ak v‰ak voda zostane studená, ale riad bude horúci (Pozor, aby ste sa nepopálili!), znamená to, Ïe absorboval mikrovlny, a preto nie je bezpeãn˘ na mikrovlnné varenie. Nasledujúca tabuºka poskytuje prehºad riadu na varenie v mikrovlnnej rúre.
Materiál riadu Varné Pyrex Keramické Terakota Hliníková Plast Papier alebo Kovov˘
sklo sklo fólia lepenka riad
Mikrovlnn˘ reÏim ÁNO ÁNO ÁNO ÁNO NIE ÁNO ÁNO NIE
18
ETA 7194_CZ+SK+RO+RU+LT 24.3.2004 15:06 Stránka 18
Riad na mikrovlnné varenie
1. Väã‰ina skleného a sklokeramického riadu vrátane riadu z varného skla je
vhodná. Ak v‰ak má kovové, zlaté ãi strieborné ozdoby, v mikrovlnnej rúre ho nepouÏívajte. Lakovan˘/glazúrovan˘ ãi farebn˘ porcelán a sklo nesmú byÈ brúsené a tvrdené. UprednostÀujte okrúhle alebo oválne nádoby pred hranat˘mi, alebo obdæÏnikov˘mi, pretoÏe pokrm v rohoch zvyãajne prevarí.
2. Papierové, kartónové a lepenkové obrúsky, utierky, taniere a poháre i dreven˘ riad
moÏno v mikrovlnnej rúre pouÏiÈ pri krátkom ohrievaní. NepouÏívajte v˘robky z recyklovaného papiera, pretoÏe môÏu obsahovaÈ neãistoty (ãastice kovu), ktoré pri varení môÏu spôsobiÈ iskrenie alebo poÏiar.
3. V mikrovlnnej rúre moÏno pouÏiÈ plastové taniere, poháre, vrecká a obaly. DodrÏiavajte
pokyny v˘robcu.
4. Kovov˘ riad a riad s kovov˘mi ozdobami v mikrovlnnej rúre nepouÏívajte. Ak recept
predpisuje pouÏitie hliníkovej fólie, grilovacích ihiel alebo riadu s obsahom kovu, nechajte medzi kovov˘m predmetom a vnútornou stenou rúry vzdialenosÈ minimálne 2,5 cm. Ak vznikne oblúk (nastane iskrenie), odstráÀte kovov˘ predmet a nahraìte ho nekovov˘m.
5. NepouÏívajte utesnené nádoby (fºa‰e so zátkami, uzávermi a podobne).
— Pri vyberaní riadu alebo otoãného taniera z rúry buìte opatrní. Riad môÏe absorbovaÈ
teplo z pokrmu a byÈ veºmi horúci.
— PouÏívajte len teplomer, ktor˘ je urãen˘ alebo odporúãan˘ na poÏívanie
v mikrovlnn˘ch rúrach.
Ohrievané tekutiny, napríklad polievky, omáãky a nápoje, sa v mikrovlnnej rúre môÏu zohriaÈ na bod varu bez toho, Ïe by zaãali bublaÈ. Potom môÏu náhle prekypieÈ. Aby sa tak nestalo, dodrÏiavajte nasledujúce pokyny:
1. NepouÏívajte nádoby s rovn˘mi bokmi a úzkym hrdlom.
2. Tekutiny neprehrievajte.
3. Tekutinu premie‰ajte pred vloÏením do rúry a potom opäÈ asi v polovici doby ohrevu.
4. Po ohriatí nechajte nádobu krátko stáÈ v mikrovlnnej rúre, potom tekutinu opäÈ
premie‰ajte a skontrolujte jej teplotu pred podávaním (predov‰etk˘m obsah detsk˘ch flia‰), aby sa nestal úraz popálením!
F. BEZPEâNOSTNÉ POKYNY
— Pred uvedením do ãinnosti si pozorne preãítajte návod na obsluhu, prezrite si obrázky
a návod si uschovajte. — Ak bol spotrebiã skladovan˘ pri niωích teplotách, najskôr ho nechajte aklimatizovaÈ. — Skontrolujte, ãi údaj na typovom ‰títku zodpovedá napätiu v elektrickej zásuvke.
— Pod krytom mikrovlnnej rúry je umiesten˘ mikrovlnn˘ Ïiariã (magnetrón) a zdroj
vysokého napätia. Rúra nemá Ïiadne súãiastky, ktoré by mohol spotrebiteº sám
nastavovaÈ. Je prísne zakázané snímaÈ vonkaj‰í kryt mikrovlnnej rúry! — Nepovoºte deÈom a nesvojprávnym osobám manipulovaÈ s v˘robkom bez dozoru! — V˘robok nenechávajte v ãinnosti bez dozoru! — V˘robok je urãen˘ len na pouÏitie v domácnosti a podobné úãely!
— NeumiesÈujte mikrovlnnú rúru blízko televízneho alebo rozhlasového prijímaãa a antén,
mohla by ru‰iÈ prijíman˘ signál.
19
ETA 7194_CZ+SK+RO+RU+LT 24.3.2004 15:06 Stránka 19
— NeumiesÈujte mikrovlnnú rúru blízko horúcich alebo vlhk˘ch povrchov (ako sú
elektrické/plynové kachle, v˘levka). Zv˘‰ená teplota a vlhkosÈ môÏu po‰kodiÈ
komponenty mikrovlnnej rúry. — Nepokú‰ajte sa zapnúÈ mikrovlnnú rúru, ak má otvorené dvierka. — Medzi predn˘ povrch rúry a dvierka nevkladajte Ïiadne predmety. ZabráÀte usadzovaniu
neãistôt alebo zvy‰kov ãistiacich prostriedkov na tesniacich plochách.
— Ak je mikrovlnná rúra alebo jej prívodn˘ kábel po‰koden˘, nepouÏívajte ju. Mikrovlnná
rúra nesmie byÈ pripojená do po‰kodenej elektrickej zásuvky.
— Je veºmi dôleÏité, aby sa dvierka dobre zatvárali a aby neboli po‰kodené (prehnuté).
Po‰kodené nesmú byÈ ani závesy a zámky (poru‰ené alebo uvoºnené), tesnenia a tesniace plochy dvierok. Ak sa po‰kodia, musí ich opraviÈ kvalifikovan˘ servisn˘ technik.
— Neskú‰ajte akokoºvek zmeniÈ, nastaviÈ alebo opraviÈ dvierka, ovládací panel, poistné
zámky alebo iné ãasti mikrovlnnej rúry. Opravy môÏe vykonaÈ len kvalifikovan˘ servisn˘ technik.
— Nezapínajte prázdnu mikrovlnnú rúru. Ak ju nepouÏívate, vloÏte dnu pohár s vodou.
V prípade náhodného zapnutia voda bezpeãne pohltí mikrovlnnú energiu.
— Mikrovlnnú rúru nepouÏívajte na iné úãely, ako uvádza v˘robca (napríklad na su‰enie
zvierat, v˘robkov z textilu, resp. su‰enie obuvi).
— NepouÏívajte pri varení namiesto papierov˘ch utierok noviny. Prípravu pokrmu pomocou
papierov˘ch utierok musí odporúãaÈ kuchárska kniha. — NepouÏívajte dreven˘ riad na dlhodobé ohrievanie. MôÏe sa zahriaÈ a zuhoºnatieÈ. — NepouÏívajte kovov˘ riad ani nekovové nádoby s kovov˘mi (zlat˘mi alebo strieborn˘mi)
ozdobami. VÏdy odstráÀte kovové svorky. Kovové predmety môÏu spôsobiÈ vznik
elektrického oblúka, ktor˘ rúru po‰kodí. — NepouÏívajte v˘robky z recyklovaného a farebného papiera, pretoÏe môÏu pú‰ÈaÈ farbu
a obsahovaÈ neãistoty, ktoré pri varení môÏu spôsobiÈ iskrenie alebo poÏiar. — Otoãn˘ tanier nikdy nedávajte do vody hneì po skonãení varenia. V dôsledku prudkého
ochladenia by mohol puknúÈ, alebo sa po‰kodiÈ. — Mikrovlnnú rúru nepouÏívajte na fritovanie. — Pred varením prepichnite ‰krupinku vajíãok, ale aj ‰upku zemiakov, jabæk a podobn˘ch
druhov ovocia a zeleniny. — Malé mnoÏstvo potravín potrebuje na uvarenie alebo ohriatie krat‰í ãas. Pri nastavení
normálnej doby varenia sa môÏe prehriaÈ alebo spáliÈ. — Pred varením a rozmrazovaním odstráÀte z potravín plastové obaly. UpozorÀujeme
v‰ak, Ïe v niektor˘ch prípadoch by pokrm mal zostaÈ prikryt˘ plastovou fóliou —
upresÀujú to informácie na kúpen˘ch potravinách (vzÈahuje sa to napríklad na potraviny
s men‰ou hustotou alebo tekuté ãi ka‰ovité potraviny). — Neohrievajte nápoje s vysok˘m obsahom alkoholu ani veºké mnoÏstvo oleja, pretoÏe sa
môÏu vznietiÈ! — Ak ohrievate v mikrovlnnej rúre tekutiny, môÏu sa zohriaÈ na bod varu bez viditeºného
bublania. Po vytiahnutí z rúry môÏe teplotn˘ ‰ok spôsobiÈ ich prudké vykypenie a náhle
vytrysknutie. MoÏno tomu predísÈ tak, Ïe pred ohrievaním do nich vloÏíte ‰peciálnu
lyÏiãku (z plastu urãeného na pouÏitie pri vysok˘ch teplotách) alebo sklenú tyãinku. — Obsah dojãensk˘ch flia‰ a detskej stravy v pohároch alebo téglikoch musíte pred
podávaním premie‰aÈ alebo pretrepaÈ a skontrolovaÈ teplotu pokrmu, aby sa deti
nepopálili.
20
ETA 7194_CZ+SK+RO+RU+LT 24.3.2004 15:06 Stránka 20
— Ak zbadáte dym, nechajte dvierka zatvorené, rúru vypnite a odpojte od elektrickej
siete. — Ak ohrievate alebo varíte pokrm v nádobách na jedno pouÏitie z plastu, papiera alebo
iného horºavého materiálu, kontrolujte pripravovan˘ pokrm ãastej‰ie a sledujte, ãi sa
nádoba neniãí. — Ak je prívodn˘ kábel spotrebiãa po‰koden˘, jeho opravu musí zaistiÈ v˘robca, jeho
servisn˘ technik alebo podobne kvalifikovaná osoba, aby sa predi‰lo vzniku
nebezpeãnej situácie. — V˘robca nezodpovedá za ‰kody spôsobené nesprávnym pouÏitím spotrebiãa (napr.
popálenie, oparenie, oÏiarenie, poÏiar). — Ak˘koºvek zásah do elektrick˘ch ãastí môÏe vykonaÈ len ‰pecializovan˘ servis! — NedodrÏaním pokynov v˘robcu zaniká nárok na záruãnú opravu!
G. V·EOBECNÉ POKYNY — IN·TALÁCIA, VENTILÁCIA
1. OdstráÀte v‰etok obalov˘ materiál (fólie, polystyrén) a vyberte príslu‰enstvo. Na otoãn˘
krúÏok v strede mikrovlnnej rúry poloÏte sklen˘ tanier.
2. Mikrovlnnú rúru postavte na zvolen˘ rovn˘ povrch (napr. na kuchynsk˘ stôl alebo
‰peciálny stojan pre mikrovlnnú rúru), minimálne 85 cm vysoko a mimo dosahu detí., pretoÏe sklo na dvierkach sa môÏe poãas varenia zohriaÈ na vysokú teplotu. Hore, vzadu a na bokoch ponechajte voºn˘ priestor na dobrú ventiláciu (obr. 1). Otvory v spotrebiãi zaisÈujú prúdenie vzduchu pri ventilácii a nesmú sa zakryÈ ani inak blokovaÈ. Nesmú sa snímaÈ noÏiãky rúry. Zakrytím otvorov alebo odmontovaním noÏiãiek sa môÏe mikrovlnná rúra po‰kodiÈ.
3. Presvedãte sa, Ïe napájací prívod nie je po‰koden˘, nie je poloÏen˘ pod rúrou, ani
veden˘ po ostr˘ch ãi horúcich plochách. Elektrická zásuvka musí byÈ prístupná, aby sa v prípade nebezpeãenstva rúra dala ºahko odpojiÈ od elektrickej siete. V˘robok má napájací prívod so zemniacim vodiãom. Vidlicu treba pripojiÈ do správne zapojenej
a uzemnenej zásuvky podºa STN! Odporúãame pouÏiÈ samostatn˘ elektrick˘ okruh s istením 16 A.
Poznámka: — Ak rúra nepracuje správne, odpojte ju zo zásuvky, poãkajte 10 sekúnd
a znovu ju zapojte.
— Pri dodrÏaní podmienok in‰talácie spotrebiãa moÏno mikrovlnnú rúru
zabudovaÈ. Túto mikrovlnnú rúru nepouÏívajte vonku mimo domácnosti!
Ventilácia (obr. 1) Na ochladzovanie mikrovlnnej rúry je potrebná dobrá ventilácia. Ak sú poãas jej ãinnosti ventilaãné otvory zakryté, mikrovlnná rúra sa prehreje. V tom prípade tepelná poistka mikrovlnnú rúru automaticky vypne. Rúra nebude fungovaÈ, k˘m dostatoãne neochladne. Vzduch vystupujúci z ventilaãn˘ch otvorov sa môÏe pri prevádzke zohriaÈ. Je to normálny jav. Pri varení sa beÏne tvorí para. Mikrovlnná rúra je navrhnutá tak, aby paru vypú‰Èala cez ventilaãné otvory na bokoch, hornej a zadnej ãasti v˘robku.
H. POKYNY NA OBSLUHU MIKROVLNNEJ RÚRY Schematické zobrazenie a opis v˘robku (obr. 2)
1. Ventilaãné otvory
2. Západky dvierok
21
ETA 7194_CZ+SK+RO+RU+LT 24.3.2004 15:06 Stránka 21
3. Dvierka
4. Tesnenie dvierok
5. Sklen˘ tanier
6. Otoãn˘ krúÏok
7. Otvory bezpeãnostn˘ch zámkov
8. Ovládací panel
9. Návod na obsluhu
10. Grilovací ro‰t (platí pre typ s grilom)
OVLÁDACÍ PANEL (obr. 3)
1. REGULAâN¯ KOTÚâ — nastavovanie ãasu prípravy (min.) pri ohrievaní
a rozmrazovaní.
2. REGULAâN¯ KOTÚâ — nastavenie v˘konovej úrovne mikrovæn.
2. REGULAâN¯ KOTÚâ — nastavenie v˘konovej úrovne mikrovæn + grilu +
kombinácie (platí pre typ s grilom)
3. TLAâIDLO OTVÁRANIA DVIEROK — stlaãením tlaãidla sa otvoria dvierka.
Informácia: Pri jednotliv˘ch nastaveniach sú k dispozícii nasledovnné úrovne v˘konu.
V‰etky ãísla sú uvádzané ako percentá najvy‰‰ieho moÏného v˘konu.
TABUªKA V¯KONOV¯CH ÚROVNÍ MIKROVLNNEJ RÚRY Mikrovlnn˘ Symbol V˘kon Príkon grilu PouÏitie v˘kon (%) (%)
Max. 800 W 100 - — varenie vody, ãerstvého
ovocia,zeleniny, r˘b a hydiny,
ohrievanie mlieka — zhnednutie hovädzej sekanej — predhriatie nádob
Stredne vysok˘ 695 W 85 - — akékoºvek ohrievanie
— peãenie mäsa a hydiny — varenie húb, kôrovcov
a pokrmov so syrom
a vajíãkami
Strední 550 W 70 - — peãenie tort, koláãov
— príprava vajec, ryÏe
a pudingov — varenie mäsa, hydiny
Stredne nízk˘ 450 W 55 - — varenie mäsa, hydiny
a polievok
Rozmrazovanie 350 W 50 - — akékoºvek rozmrazovanie
— rozpú‰Èanie masla, ãokolády
Min. 140 W 20 - — zmäknutie masla, syrov
a zmrzliny — kysnutie cesta
22
ETA 7194_CZ+SK+RO+RU+LT 24.3.2004 15:06 Stránka 22
Loading...
+ 50 hidden pages