ETA 2204 90000 User Manual

3-18
Mikrovlnná trouba •
NÁVOD K OBSLUZE
19-34
Mikrovlnná rúra
NÁVOD NA OBSLUHU
35-51
Микроволновая печь
2
1
2
3
Mikrovlnná trouba
eta
2204
NÁVOD K OBSLUZE
Pozorně si přečtěte návod k obsluze, prohlédněte vyobrazení a návod si uschovejte!
OBSAH strana I. Úvod k mikrovlnnému vaření 3 II. Jak vlastnosti potravin ovlivňují MV vaření 4 III. Speciální postupy při mikrovlnném vaření 5 IV. Důležité pokyny pro ohřívání pokrmů 5 V. Jak dosáhnout v MV troubě nejlepších výsledků 6 VI. Bezpečnostní pokyny 7 VII. Instalace, ventilace 9 VIII. Pokyny k obsluze MV trouby 10 IX. Otázky a odpovědi 16 X. Údržba MV trouby 16 XI. Ekologie 17 XII. Technická data 17
I. ÚVOD K MIKROVLNNÉMU VAŘENÍ Jak pracuje mikrovlnná trouba
Mikrovlny jsou formou energie podobající se rozhlasovým a televizním vlnám a normálnímu dennímu světlu. Vše vyzařuje mikrovlny - kuchyňský dřez, kávová konvice, dokonce i lidé. Avšak mikrovlny se šíří atmosférou a mizí bez účinku. MV trouba je navržena tak, aby mohla využívat energii mikrovln. Elektřina je převáděna na MV energii v magnetronu a mikrovlny postupují otvory ve stěnách trouby do oblasti přípravy pokrmů. Mikrovlny nemohou pronikat přes stěny trouby, ale mohou pronikat materiály, jako jsou sklo, porcelán a papír, tedy materiály, z nichž je zhotoveno nádobí pro mikrovlnnou přípravu jídel. Mikrovlny neohřívají nádobí, ale nádobí se může zahřát teplem ohřívaného pokrmu. Mikrovlny jsou přitahovány vlhkostí v potravinách, kde způsobují rozkmitání molekul vody 2450 milionkrát za sekundu. Molekuly se při kmitání o sebe otírají, dochází ktření, které pak způsobuje ohřev pokrmu.
Velmi bezpečný spotřebič
MV trouba je jedním z nejbezpečnějších domácích spotřebičů. Pokud se dvířka otevřou, MV trouba automaticky přeruší svou činnost.
Faktory ovlivňující dobu vaření
Doba vaření je ovlivňována řadou faktorů. Teplota potravin a přísad použitých při vaření způsobuje velké rozdíly v délce vaření. Např. příprava pokrmů s ledově studenými potravinami potrvá značně déle než příprava téhož pokrmu s potravinami, jejichž teplota odpovídá pokojové teplotě. Doba vaření je ovlivňována i nastaveným výkonem.
3
II. JAK VLASTNOSTI POTRAVIN OVLIVŇUJÍ MIKROVLNNÉ VAŘENÍ Hustota potravin
Lehké, pórovité potraviny, jako je pečivo a chléb, se připravují rychleji než těžké, husté potraviny, jako jsou pečeně. Při přípravě pórovitých potravin v MV troubě musíte dávat pozor, aby se vnější části nevysušily a nezkřehly. Zakrývejte vnější části fólií (určenou pro MV trouby) nebo vařte při nízkém výkonu.
Výška potravin
Horní část vysokých pokrmů, především u pečení, se uvaří rychleji než spodní část. Proto je vhodné takové pokrmy během vaření obracet, někdy i několikrát.
Počáteční teplota
Počáteční teplota potravin přímo ovlivňuje dobu, po kterou musí být pokrm vařen nebo ohříván. Je to stejné jako u konvenčního vaření - zmrazené potraviny se vaří déle než potraviny jenom chlazené a potraviny skladované při pokojové teplotě se uvaří nejrychleji.
Obsah vlhkosti v potravinách
Protože jsou mikrovlny přitahovány vlhkostí, měly by být relativně suché potraviny, jako jsou pečeně a některé druhy zeleniny, před vařením buď postříkány vodou nebo zakryty.
Velikost potravin
Čím menší a jednotnější jsou kusy potravin v MV troubě, tím lépe. Také je vhodné vařit nakrájené potraviny ve větších nádobách, aby se mikrovlny mohly dostat ke kusům ze všech stran a zajistit tak rovnoměrné vaření.
Množství potravin
Počet mikrovln v troubě zůstává stálý bez ohledu na to, jak velké množství potravin se připravuje. Platí, že čím více potravin vložíte do trouby, tím déle příprava potrvá. Malé množství potravin vyžaduje kratší dobu vaření nebo ohřívání. Při použití normálních dob vaření nebo ohřívání se mohou přehřát a spálit.
Kosti a tuky
Kosti vedou teplo a velká množství tuku přitahují MV energii. Proto musíte při přípravě plátku masa obsahující kosti a tuk pracovat opatrně, aby se maso neuvařilo nerovnoměrně a příliš se nepropeklo. Pokrmy s velkým obsahem tuku a cukru vyžadují opatrnou volbu doby vaření, protože se mohou snadno stát horkými a spálit se, nebo dokonce způsobit požár v MV troubě samovznícením.
Tvar potravin
Mikrovlny pronikají do potravin jen do hloubky asi 2,5 cm. Vnitřní části pokrmů se uvaří tím, že teplo vytvořené na povrchu postupuje dovnitř. Jinými slovy, pouze vnější části pokrmů se skutečně uvaří energií mikrovln. Zbytek se uvaří rozvodem tepla v potravině. Na základě toho je zřejmé, že nejhorším tvarem pokrmu pro přípravu MV troubou je silný kvádr. Než se střed mírně ohřeje, budou rohy spáleny. Snažte se, aby pokrmy měly zaoblené tvary. Takové se připravují MV energií nejlépe.
Rozmrazování zmrazených potravin
Zmrazené potraviny mohou být pro rozmrazení vloženy přímo do MV trouby (nezapomeňte odstranit všechny kovové spony a obaly). Ta místa potravin, která se rozmrazují rychleji než ostatní, v případě potřeby zakryjte. Tím se proces rozmrazování zpomalí nebo zastaví. Některé potraviny není nutné před přípravou úplně rozmrazit. Například příprava ryb je tak rychlá, že je někdy lepší začít je připravovat ještě v mírně zmrazeném stavu.
Vaření zmrazených potravin
Tento druh potravin vyžaduje zvláštní opatrnost, jestliže se připravuje v MV troubě. Je to způsobeno tím, že většina pokrmů na obalech potravin se vztahuje na konkrétní troubu. Proto je důležité, abyste znali výkon Vaší trouby. Má-li Vaše trouba nižší hodnotu, než je
4
uvedeno na obalech, pak musíte doby vaření pozměnit. ZVYŠUJTE dobu vaření v jednominutových intervalech a pokud možno pokrm pokaždé promíchejte. Pak jej nechejte alespoň 3 minuty stát v klidu.
Propichování
Potraviny uzavřené ve skořápce, slupce nebo bláně budou v MV troubě praskat, pokud je před vařením nepropíchnete. Sem patří některé druhy uzenin, žloutky i bílky vajíček, škeble, ústřice a řada druhů zeleniny a ovoce.
Zkoušení uvaření
Protože pokrmy se v MV troubě uvaří rychle, je nutné je často kontrolovat. Některé pokrmy se nechávají v troubě až do úplného uvaření, avšak většina pokrmů (včetně masa a drůbeže) se z trouby vytahuje v mírně nedovařeném stavu a nechá se dovařit mimo troubu. Během doby prodlevy vzroste vnitřní teplota pokrmu o 3 °C až 8 °C.
Doba prodlevy
Po vytažení z trouby se pokrmy nechávají stát v klidu mimo troubu po dobu 3 až 10 minut. Obvykle jsou pokrmy po tuto dobu zakryty, aby si udržely teplo, pokud nejde o pokrmy, jejichž struktura má být suchá (např. některé druhy pečiva a sucharů). Prodleva umožňuje dokončit vaření a také rozvinout chuť a vůni.
III. SPECIÁLNÍ POSTUPY PŘI MIKROVLNNÉM VAŘENÍ Rozmístění a vzdálenost
Jednotlivé kusy pokrmů, jako jsou pečené brambory, malé kousky pečiva a předkrmy, se zahřejí rovnoměrněji, budou-li rozloženy v MV troubě stejně daleko od sebe, nejlépe v kruhu. Nikdy neukládejte potraviny na sebe.
Míchání
Míchání je jedním z nejdůležitějších postupů při mikrovlnném vaření. Při mikrovlnném vaření se však potraviny míchají za účelem rozšíření a rozvedení tepla. Vždy míchejte z vnějšku směrem dovnitř, protože vnější část pokrmů se ohřívá nejdříve.
Obracení
Velké a dlouhé pokrmy (jako pečeně a celá drůbež) se musejí obracet, aby se všechny části uvařily rovnoměrně. Je vhodné obracet také porcovanou drůbež a řízky.
Zakrývání fólií
Na rohy a okraje hranatých pokrmů se někdy pokládají proužky fólie (fólie určená pro MV trouby), která zadržuje mikrovlny a chrání tyto části před převařením. Nepoužívejte nadměrné množství fólie a vždy ji bezpečně uchyťte k pokrmu nebo k nádobě, jinak by mohlo dojít v troubě k „jiskření” a tím vzniká možnost poškození MV trouby!
Nadzvednutí
Silné nebo husté pokrmy je vhodné nadzvednout, aby mikrovlny mohly proniknout i ke spodní straně a dovnitř pokrmu.
Zhnědnutí
Maso a drůbež vařené 15 minut nebo déle, lehce zhnědnou ve svém tuku. Pokrmy připravované kratší dobu mohou být potřeny omáčkou, která způsobí zhnědnutí a přitažlivý vzhled.
IV. DŮLEŽITÉ POKYNY PRO OHŘÍVÁNÍ POKRMŮ
– Během ohřívání pokrmy pravidelně míchejte. Není-li míchání možné, pokrm rozložte
jinak.
– Při ohřívání dodržujte doby prodlevy doporučené v literatuře, abyste MV energii využili
maximálně a zabránili přehřátí pokrmů.
5
– Jestliže u některé potraviny nevíte, zda bude při ohřívání ztrácet vlhkost, zabalte ji
těsně do fólie vhodné pro MV trouby a fólii na několika místech propíchněte.
– Při ohřívání brambor ve slupce, chleba, pečiva nebo vlhkých potravin uložte potraviny na
list savého kuchyňského papíru, který vlhkost pohltí. – Jestliže budete ohřívat pokrmy na talíři, pokuste se je uložit v rovnoměrné vrstvě. – Doby uvedené v literatuře platí pro ohřívání potraviny o pokojové teplotě. Jsou-li
potraviny chladné, dobu prodlužte. – Pokládejte ohřívané pokrmy na talíř tak, aby silnější, hustší a masitější části ležely na
obvodu talíře, kde pohltí nejvíce energie, a tenké části uprostřed talíře.
V. JAK DOSÁHNOUT V MV TROUBĚ NEJLEPŠÍCH VÝSLEDKŮ Dohlížet na chod výrobku
Tabulky a hodnoty v tomto návodu byly připraveny s velkou pečlivostí, ale Váš úspěch při přípravě pokrmů závisí samozřejmě na tom, jak velkou pozornost budete věnovat připravovanému pokrmu. Připravovaný pokrm vždy sledujte. MV trouba je vybavena světlem, které se automaticky rozsvítí při uvedení do provozu. Díky tomu lze sledovat postup přípravy pokrmu. Pokyny v literatuře, jako „zvyšte”, „promíchejte”, apod., považujte za minimální považované kroky. Jestliže se Vám zdá, že pokrm je připraven nestejnoměrně, učiňte to, co považujete za nejvhodnější k odstranění nedostatku.
Varné nádobí
V MV troubě nikdy nepoužívejte kovové nádobí, nádobí s kovovými ozdobami nebo nádobí potaženo fólií. Mikrovlny neprocházejí kovem. Budou se odrážet od kovových předmětů v troubě a od kovových stěn a vyvolají el. oblouk - znepokojivý jev, připomínající blesky. Většina žáruvzdorného nekovového nádobí může být v MV troubě bezpečně používána. Některé nádoby však mohou obsahovat materiály, vlivem kterých se stávají pro mikrovlnné vaření nevhodnými. Máte-li pochybnosti o tom, zda je konkrétní nádoba vhodná, dá se její vhodnost zjistit jednoduchým způsobem.
Zkouška nádoby pro mikrovlnné vaření
Před použitím MV trouby vyzkoušejte, zda je Vaše nádobí vhodné pro ohřívání-vaření v MV troubě. Vložte zkoušenou nádobu do MV trouby společně se skleněnou mísou naplněnou vodou a zapněte troubu na jednu minutu na maximální výkon. Jestliže se voda ve skleněné misce ohřeje a zkoušená nádoba zůstane na dotek chladná, je tato nádoba pro mikrovlnné vaření vhodná. Jestliže zkoušená nádoba bude horká (Pozor, abyste si nespálili prsty!), znamená to, že mikrovlny byly absorbovány nádobou a ta není pro mikrovlnné vaření bezpečná.
Následující tabulka podává přehled nádobí pro vaření ve Vaší MV troubě:
6
Materiál nádobí Varné Pyrex Keramické Terakota Hliníková Plastická Papír nebo Kovové
sklo sklo fólie hmota lepenka nádoby Mikrovlnný režim ANO ANO ANO ANO NE ANO ANO NE GRIL NE ANO ANO ANO ANO NE NE ANO Kombinace NE ANO ANO ANO NE NE NE NE
(Mikrovlny+gril)
Nádobí pro mikrovlnné vaření
1. Většina skleněného a sklo-keramického nádobí je vhodná. V MV troubě však nepoužívejte toto nádobí, má-li kovové/zlaté/stříbrné ozdoby. Lakovaný/glazovaný barvený porcelán a sklo nesmí byt broušené a tvrzené. Upřednostňují se nádoby kruhové nebo oválné před nádobami čtvercovými nebo obdélníkovými, protože pokrm vrozích má tendenci se převařit.
2. Papírové, kartónové a lepenkové ubrousky, utěrky, talíře, pohárky a nádoby ze dřeva, slámy i proutí můžete v MV troubě používat pro krátkodobý ohřev. Nepoužívejte výrobky zrecyklovaného papíru, protože mohou obsahovat nečistoty (částečky kovu), které mohou při vaření vyvolávat jiskry, případně požár.
3. Plastové talíře, pohárky, sáčky a obaly můžete v MV troubě používat. Dodržujte pokyny výrobce.
4. Kovové nádobí a nádobí s kovovými ozdobami v MV troubě nepoužívejte. Jestliže recept předpisuje použití hliníkové fólie, grilovacích jehel nebo nádobí s obsahem kovu, ponechejte mezi kovovým předmětem a vnitřní stěnou trouby mezeru alespoň 2,5 cm. Dojde-li k výskytu oblouku (jiskření), odstraňte kovový předmět a nahraďte jej nekovovým.
5. Nepoužívejte utěsněné nádoby (láhve se zátkami, uzávěry apod.).
6. Při vytahování nádobí nebo otočného talíře z trouby postupujte opatrně. Některé druhy nádobí mohou absorbovat teplo z vařeného pokrmu a stát se velmi horkými.
7. Používejte jen teploměr, který je určen nebo doporučen pro používání v MV troubách.
Při ohřívání tekutin v MV troubě, jako polévek, omáček a nápojů, může dojít k přehřátí tekutiny na bod varu, aniž by se vyskytlo bublání. Pak může dojít k náhlému překypění horké tekutiny. Abyste tomuto zabránili, dodržujte následující pokyny:
1. Nepoužívejte nádoby s rovnými boky a úzkými hrdly.
2. Tekutiny nepřehřívejte.
3. Promíchejte tekutinu před vložením nádoby do trouby a pak v polovině doby ohřevu.
4. Po ohřátí nechejte nádobu stát na krátkou dobu v MV troubě, posléze tekutinu opět promíchejte a zkontrolujte její teplotu před podáváním (obzvláště obsah dětských
lahví), aby nedošlo k popálení!
VI. BEZPEČNOSTNÍ POKYNY
– Před uvedením do provozu si pečlivě přečtěte návod k obsluze, prohlédněte vyobrazení
a návod uschovejte. – Pokud byl spotřebič skladován při nižších teplotách, nejprve jej aklimatizujte. – Zkontrolujte, zda údaj na typovém štítku odpovídá napětí ve Vaší elektrické zásuvce. – Nikdy spotřebič nepoužívejte pokud má poškozený napájecí přívod nebo vidlici, pokud
nepracuje správně nebo upadl na zem a poškodil se. V takových případech zaneste
spotřebič do odborného servisu k prověření jeho bezpečnosti a správné funkce.
– Vidlici napájecího přívodu nezasunujte do el. zásuvky a nevytahujte z el. zásuvky
mokrýma rukama a taháním za napájecí přívod! – Pod krytem MV trouby se nachází mikrovlnný zářič (magnetron) a zdroj vysokého
napětí. V troubě nejsou žádné součásti, které by mohl uživatel nastavovat. Je
přísně zakázáno odnímat vnější kryty MV trouby! – Zabraňte v manipulaci dětem a nesvéprávným osobám bez dozoru! – Výrobek nenechávejte v chodu bez dozoru! – Výrobek je určen pouze pro použití v domácnostech a na podobné účely!
7
– Neumísťujte MV troubu v blízkosti televizorů, rozhlasových přijímačů a antén
z důvodu možnosti nepříznivého vlivu elektromagnetického pole MV trouby na provoz těchto zařízení.
– MV troubu používejte pouze v pracovní poloze na místech, kde nehrozí její převrhnutí
avdostatečné vzdálenosti od hořlavých předmětů (např. záclony, závěsy, dřevo, atd.),
tepelných zdrojů (např. kamna, el./plynový sporák, gril, atd.) a vlhkých povrchů (dřezy,
umyvadla, atd.). Zvýšená teplota a vlhkost by mohly způsobit poškození komponentů
MV trouby. – Nepokoušejte se výrobek uvést do chodu, jsou - li dvířka otevřená. – Nevkládejte mezi přední povrch trouby a dvířka žádné předměty, zabraňte usazování
nečistot nebo zbytků čisticích prostředků na těsnicích plochách. – Je velmi důležité, aby se dvířka řádně uzavírala, a aby nebyla poškozena (ohnuta).
Dále nesmí být poškozeny závěsy a zámky (porušené nebo uvolněné), těsnění a těsnicí
plochy dvířek. V případě poškození musí být tyto části opraveny kvalifikovaným
servisním technikem. – Nepokoušejte se jakkoli pozměňovat, seřizovat nebo opravovat dvířka, ovládací panel,
pojistné zámky nebo jiné části MV trouby. Opravy smí provádět jen kvalifikovaný servisní
technik. – Nezapínejte MV troubu, je-li prázdná (bez vložených potravin). Jestliže MV troubu
nepoužíváte, doporučujeme do ní dát sklenici s vodou. Pokud by došlo k náhodnému
zapnutí trouby, voda bezpečně pohltí energii mikrovln. – Nepoužívejte spotřebič v mikrovlnném a kombinovaném režimu s grilovacím roštem
vloženým do MV trouby bez pokrmu. – MV troubu nepoužívejte k jiným účelům (např. k sušení zvířat, výrobků z textilu, obuvi)
než doporučuje výrobce. – Nepoužívejte při vaření noviny místo papírových utěrek, tyto papírové utěrky však musí
být doporučené pro daný pokrm v kuchařské knize. – Pro dlouhodobý ohřev nepoužívejte dřevěné nádoby. Mohou se zahřát a zuhelnatět. – Nepoužívejte kovové ani nekovové nádoby se zlatými nebo stříbrnými ozdobami. Vždy
odstraňujte kovové drátěně svorky. Kovové předměty v MV troubě mohou způsobit vznik
el. oblouku, který MV troubu poškodí. – Nepoužívejte výrobky z recyklovaného a barevného papíru, protože pouští barvu
a mohou obsahovat nečistoty, které mohou při vaření vyvolat jiskření, případně požár. – Nedávejte otočný talíř ihned po vaření do vody. Mohl by následkem prudkého ochlazení
prasknout nebo se poškodit. – Nepoužívejte MV troubu k fritování. – Před vařením propíchněte skořápky vajec, slupky brambor, jablk a podobných druhů
ovoce a zeleniny. – Malá množství potravin vyžadují kratší čas vaření nebo ohřívání. Při použití normálních
dob se mohou přehřát nebo spálit. – Před vařením a rozmrazováním odstraňte plastové obaly z potravin. Upozorňujeme však,
že v některých případech by pokrm měl zůstat pokryt plastovou fólií - viz. informace na
zakoupených potravinách (např. potraviny s nižší hustotou nebo potraviny tekuté či
kašovité). – Neohřívejte nápoje s vysokým obsahem alkoholu ani velká množství oleje (obojí by se
mohlo vznítit)! – Jestliže připravujete v MV troubě tekutinu, může dojít k jejímu přehřátí nad bod varu bez
viditelného bublání. Po vytažení nádoby pak teplotní šok může způsobit náhlé překypění
8
aznádoby vytryskne vřelá tekutina. Proti tomu se lze chránit tak, že před
vložením do trouby dáte do nádoby s tekutinou buď lžičku ze speciální umělé
hmoty určené pro použití ve vysokých teplotách nebo skleněnou tyčinku. – Obsah kojeneckých lahví a dětské stravy ve skleničkách musí být před podáním
promíchán nebo protřepán a musí být zkontrolována teplota, aby se zabránilo popálení. – Zpozorujete-li kouř, nechejte dvířka uzavřená a MV troubu vypněte a odpojte od
elektrické sítě. – Jestliže ohříváte nebo vaříte pokrm v nádobách na jedno použití z plastu, papíru nebo
jiného hořlavého materiálu, kontrolujte připravovaný pokrm častěji a sledujte, zda se
nádoba neničí. – Používejte pouze nepoškozené a správné prodlužovací síťové přívody. – Jestliže je napájecí přívod tohoto spotřebiče poškozen, musí být přívod nahrazen
výrobcem, jeho servisním technikem nebo podobně kvalifikovanou osobou, aby se tak
zabránilo vzniku nebezpečné situace. – Spotřebič nikdy nepoužívejte pro žádný jiný účel, než pro který je určen a popsán
vtomto návodu! – Výrobce neodpovídá za škody způsobené nesprávným používáním spotřebiče (např.
znehodnocení potravin, popálení, opaření, ozáření mikrovlnným zářením, požár).
VII. INSTALACE, VENTILACE
1. Odstraňte veškerý obalový materiál (fólie, PS) a vyjměte příslušenství. Na otočný
kroužek umístěný ve středu MV trouby vložte skleněný talíř.
2. Postavte MV troubu na zvolený rovný povrch (např. kuchyňský stůl nebo speciálně
navržený stojan pro MV troubu) a ve výšce minimálně 85 cm, mimo dosah dětí. Sklo dvířek se totiž může během vaření zahřát na vysokou teplotu. Nahoře, vzadu a z boku ponechejte volný prostor pro řádnou ventilaci (obr. 1). Otvory ve spotřebiči zajišťují proudění vzduchu při ventilaci a nesmí se zakrývat ani jinak blokovat. Nesmí se též odnímat nožky trouby. Zakrytím otvorů nebo odejmutím nožek může dojít k poškození MV trouby.
3. Přesvědčete se, že napájecí přívod není poškozen a že neprochází pod troubou ani
přes jakékoliv ostré či horké plochy. El. zásuvka musí být dobře přístupná, aby bylo možno troubu v případě nebezpečí snadno odpojit od el. sítě. Výrobek je opatřen napájecím přívodem s ochranným vodičem. Vidlici je nutné připojit do správně zapojené a uzemněné zásuvky dle ČSN! Doporučujeme použít samostatný elektrický okruh s jištěním 16 A.
Poznámky:
– Jestliže MV trouba nefunguje správně, odpojte ji z el. zásuvky, počkejte 10 sekund
a poté ji znovu připojte. – MV troubu je možno zabudovat po dodržení podmínek pro instalaci spotřebiče.
Nepoužívejte tuto MV troubu venku, mimo domácnost!
Ventilace (obr. 1)
Pro ochlazování MV trouby je nutná řádná ventilace. Jestliže během provozu MV trouby budou ventilační otvory zakryty, MV trouba se přehřeje. V tomto případě tepelná pojistka MV troubu automaticky vypne. MV trouba nebude fungovat, pokud se dostatečně neochladí. Vzduch vystupující z ventilačních otvorů se při provozu může zahřát. To je
9
normální jev. Při vaření se běžně vytváří pára. MV trouba je navržena tak, aby tuto páru vypouštěla přes ventilační otvory v horní a zadní části výrobku.
VIII. POKYNY K OBSLUZE MV TROUBY SCHEMATICKÉ ZOBRAZENÍ A POPIS VÝROBKU (obr. 2) A – Ventilační otvory B – Dvířka C – Těsnění dvířek D – Držadlo E – Dveřní západky F – Otvory bezpečnostního zámku G – Ovládací panel H – Otočný kroužek I – Skleněný talíř J – Grilovací rošt
OVLÁDACÍ PANEL (obr. 3) K – Displej
– zobrazuje běžný čas, čas přípravy, výkon, symboly funkcí
L – Tlačítko výkon
– používá se pro nastavení výkonové úrovně mikrovln (při prvním stisknutí se nastaví
maximální výkon). Chcete-li úroveň výkonu zkontrolovat během přípravy pokrmu, stiskněte toto tlačítko.
M – Tlačítko gril
– používá se pro nastavení grilu
N – Tlačítko automatické rozmrazování
– používá se pro rozmrazování zamražených produktů podle hmotnosti. Čas a výkon
pro rozmrazování se nastaví automaticky po zadání hmotnosti.
O – Tlačítko kombinace
– používá se pro nastavení kombinované přípravy pokrmů
P – Tlačítko hodiny
– používá se pro nastavení nebo zobrazení běžného času. Kromě doby, kdy je
MV trouba v chodu, se bude na displeji vždy zobrazovat běžný čas.
R – Multifunkční ovladač START
– otáčením ovladače nastavíte běžný čas, čas přípravy (min. 10 sekund,
max. 95 minut), hmotnosti potravin, program automatické přípravy
– stisknutím ovladače spustíte přípravu pokrmu a funkci Rychlý start. Bude svítit
symbol přípravy pokrmu, osvětlení trouby a rozběhne se chladicí ventilátor.
S – Tlačítko STOP/ZRUŠIT
– během zadávání programu jedno stisknutí zruší nastavení – jedno stisknutí zastaví činnost MV trouby, druhé stisknutí zruší nastavený program – slouží také k aktivaci a deaktivaci Dětského zámku
T – Tlačítko NASTAVIT START
– používá se pro nastavení MV trouby na to, aby se zapnula později. Před
programováním této funkce je nutno nastavit běžný čas na hodinách MV trouby.
U – Tlačítko odstranění pachu / úspora energie
– použijete pro nastavení funkce odstranění pachu z vnitřku MV trouby a funkce
úspory energie
10
Poznámka: Při každém stisknutí tlačítka a otočení ovladače se ozve zvukový
signál, signalizující akceptování zadaného požadavku.
Pro Vaši informaci
Při jednotlivých nastaveních jsou k dispozici následující výkonové úrovně. Všechna čísla jsou uvedena jako přibližné procento nejvyššího možného výkonu.
Mikrovlnný výkon Displej Výkon Příkon Použití
symbol (%) grilu (%)
Max. 800 W P-HI 100 - - vaření vody, čerstvého ovoce,
zeleniny, rybího masa a drůbeže, ohřev mléka
- zhnědnutí hovězí sekané
- předehřev nádob
Středně vysoký P-80 80 - - veškeré ohřívání
- pečení masa a drůbeže
- vaření hub, korýšů a pokrmů obsahujících sýry a vejce
Střední P-60 60 - - pečení dortů, koláčů
- příprava vajec, rýže a pudinku
- vaření masa, drůbeže a polévek
Středně nízký P-40 40 - - rozpouštění másla, čokolády
Nízký 140 W / P-20 20 - - změknutí másla, sýrů a zmrzliny rozmrazování bez - kynutí těsta zadání hmotnosti - veškeré rozmrazování
Minutový časovač (0 W) P-00 0 - - funkce kuchyňské minutky
Gril - 100 - grilování plátků ryb, masa,
pečení brambor
Kombinace 1 CO-1 30 70 - kuře, kachna, ryby a ostatní
maso pro získání křupavé chuti
Kombinace 2 CO-2 55 45 - hovězí, drůbež, omelety
s masovou náplní, pečené brambory
TABULKA VÝKONOVÝCH ÚROVNÍ MV TROUBY
11
Poznámka: Výše uvedené hodnoty vyjadřují procento z celkového času, kdy je v činnosti
mikrovlnná energie nebo gril.
Když se MV trouba poprvé zapojí do el. zásuvky nebo dojde k obnovení dodávky
proudu po výpadku, začne svítit a blikat displej. Pokud z nějakého důvodu nebudete s MV troubou hned pracovat, bude displej blikat po dobu 10 minut, potom systém přejde do základního režimu. Pokud po připojení MV trouby stisknete jakékoliv tlačítko, systém přejde hned do základního režimu a na displeji se zobrazí 1:00 a symbol hodin. (Pokud chcete, aby displej opět svítil a blikal, v základním režimu stiskněte současně tlačítko hodin P a výkonu L. Displej bude blikat dokud nestisknete tlačítko STOP/ZRUŠIT.) Pokud se na displeji objeví neobvyklé znaky, vytáhněte vidlici napájecího přívodu z el. zásuvky, znovu ji zapojte a nastavte hodiny.
NASTAVENÍ HODIN
Hodiny na troubě pracují v 12-ti nebo 24 hodinovém režimu. Příklad nastavení běžného denního času na 8:30:
1. Stiskněte a držte tlačítko hodin P, až se na displeji zobrazí Hr 24. Opakovaným
stisknutím tlačítka P vyberte režim – Hr 12 nebo Hr 24.
2. Otočným ovladačem R nastavte hodinu (8).
3. Stiskněte tlačítko P.
4. Otočným ovladačem R nastavte minuty (30).
5. Potvrďte stisknutím tlačítka P. Hodiny jsou nastaveny.
Poznámka: Během přípravy pokrmu můžete stisknutím tlačítka P zkontrolovat běžný čas.
POKYNY PRO MIKROVLNNÉ VAŘENÍ / OHŘÍVÁNÍ / ROZMRAZOVÁNÍ
Tahem za držadlo otevřete dvířka MV trouby. Vložte pokrm do středu skleněného talíře a dvířka uzavřete. Nastavte požadovaný program. Jakmile stisknete START, MV trouba začne pracovat a dojde k osvětlení vnitřního prostoru trouby. Během procesu přípravy je možné dvířka otevřít a zkontrolovat připravovaný pokrm, časovač se zastaví a vyzařování mikrovln se přeruší. Po uzavření dvířek a stisknutí START bude příprava pokračovat až do uplynutí celého nastaveného času. Po ukončení přípravy se MV trouba automaticky vypne a ozve se zvukový signál – tento signál bude trouba automaticky vydávat každé dvě minuty do chvíle, než otevřete dvířka nebo stisknete tlačítko STOP/ZRUŠIT. Pokud chcete ukončit přípravu pokrmu před uplynutím nastaveného času, 2x stiskněte tlačítko
STOP/ZRUŠIT. Otočný talíř se může otáčet v libovolném směru.
NASTAVENÍ ČASU PŘÍPRAVY A ÚROVNĚ VÝKONU
1. Opakovaným stisknutím tlačítka výkonu L zvolte požadovanou výkonovou úroveň
mikrovln podle připravovaného pokrmu.
2. Požadovaný čas přípravy nastavte otočným ovladačem R.
3. Stiskněte START.
ROZMRAZOVÁNÍ
Pomocí mikrovln je mnohem rychlejší než rozmrazování v ledničce a bezpečnější než rozmrazování při pokojové teplotě, protože nepodporuje růst škodlivých bakterií. Je důležité si uvědomit, že rozmrazování trvá déle než normální vaření. Asi v polovině rozmrazování otevřete dvířka, pokrm obraťte, oddělte nebo přeskládejte a rozmražené kusy vyjměte.
12
NASTAVENÍ AUTOMATICKÉHO ROZMRAZOVÁNÍ PODLE HMOTNOSTI
1. Stiskněte tlačítko automatického rozmrazování N. Na displeji ze zobrazí
symbol .
2. Otočným ovladačem R nastavte hmotnost zmrazeného produktu (max. 1800 g).
3. Stiskněte START.
POKYNY PRO GRILOVÁNÍ
Pro grilování doporučujeme používat grilovací rošt, neboť čas a průběh přípravy se může při použití pouze otočného talíře lišit. Použitím grilovacího roštu při přípravě menších pokrmů zlepšíte jejich vlastnosti, např. křupavost, zhnědnutí atd. Pokud chcete během přípravy pokrm zkontrolovat, řiďte se pokyny v odstavci „POKYNY PRO MIKROVLNNÉ VAŘENÍ / ….“. Tahem za držadlo otevřete dvířka MV trouby. Na skleněný talíř vložte grilovací rošt s připraveným pokrmem a dvířka uzavřete.
NASTAVENÍ GRILU
1. Stiskněte tlačítko grilu M. Na displeji se zobrazí symbol .
2. Otočným ovladačem R nastavte požadovaný čas grilování.
3. Stiskněte START.
Upozornění
Během grilování se nedotýkejte přední strany dvířek, protože sklo může byt HORKÉ! Obzvlášť dejte pozor na to, aby se dvířek nedotýkaly děti! Při vyjímání pokrmů dbejte zvýšené opatrnosti – vnitřní prostor MV trouby, grilovací rošt a skleněný talíř budou HORKÉ! Po grilování doporučujeme odstranit ze skleněného talíře tuk a mastnotu vždy před začátkem ohřívaní – grilování. Horký tuk na skleněném talíři může kouřit. Při prvním použití grilu můžete pozorovat slabé kouření a ucítit mírný zápach. Tyto jevy brzy zmizí a nejsou důvodem k reklamaci spotřebiče.
POKYNY PRO PŘÍPRAVU KOMBINOVANÉHO REŽIMU
Tato MV trouba umožňuje zvolit KOMBINOVANÝ způsob přípravy pokrmů, s využitím současného působení GRILU a MIKROVLN. Vzhledem k tomu, že topné těleso griluje povrch masa, zatímco mikrovlny zasahují i dovnitř pokrmu, je celkový čas přípravy v kombinovaném režimu obecně kratší než při použití režimů odděleně. Pokud chcete během přípravy pokrm zkontrolovat, řiďte se pokyny v odstavci „POKYNY PRO MIKROVLNNÉ VAŘENÍ / ….“.
Tahem za držadlo otevřete dvířka MV trouby. Na skleněný talíř vložte grilovací rošt s připraveným pokrmem a dvířka uzavřete.
NASTAVENÍ KOMBINACE
1. Stiskněte tlačítko O 1krát pro nastavení kombinace 1 (na displeji se zobrazí CO-1) nebo
2krát pro nastavení kombinace 2 (na displeji se zobrazí CO-2).
2. Otočným ovladačem R nastavte požadovaný čas.
3. Stiskněte START.
13
AUTOMATICKÁ PŘÍPRAVA
V tomto režimu MV trouba pracuje automaticky bez nutnosti zadávat výkon trouby a čas přípravy.
1. Otočným ovladačem R proti směru hodinových ručiček vyberte program dle
připravované potraviny tak, že na displeji bude blikat název zvoleného programu.
2. Potvrďte stisknutím START.
3. Otočným ovladačem R nastavte požadované množství/hmotnost.
4. Stiskněte START.
Program Možnost nastavení Grilované celé kuře 800 g až 1400 g Grilovaná kuřecí křidélka 200 g až 700 g Grilované kousky kuřete 200 g až 700 g Grilované masové špízy 200 g až 600 g Grilované kousky vepřového 200 g až 700 g Grilované kousky ryb 100 g až 500 g Grilovaný kuřecí steak 200 g až 600 g Grilované hovězí/skopové 200 g až 700 g Toast 1 až 2 ks Grilované klobásy 100 g až 500 g Grilovaná kukuřice 200 g až 800 g Párek v rohlíku (ohřev) 100 g až 500 g Káva/Polévka (ohřev) 1 až 3 šálky / talíře Ovesná kaše (vaření) 50 g až 150 g Pizza (ohřev) 150 g a 300 g Těstoviny (vaření) 100 g až 300 g Popcorn 100 g Zmražené potraviny (ohřev) 200 g až 800 g Vařené vejce (vaření) 1 Vařené vepřové maso (vaření) 200 g až 600 g Meruňkový džem (vaření) 1 Autoohřev 100 g až 1000 g Jablečný džem (vaření) 1 Víno (vaření) 1
Poznámka
Pokud není pokrm zcela hotový, přidejte čas a výkon podle vašeho uvážení tak, abyste byli s výsledkem spokojeni.
VÍCESTUPŇOVÁ PŘÍPRAVA
U této MV trouby můžete nastavit až 3 po sobě následující stupně přípravy potravin při různém výkonu, funkci a času. Nelze kombinovat s automatickou přípravou arozmrazováním podle hmotnosti. Příklad nastavení: 1. stupeň – rozmrazování, 2. stupeň – vaření, 3. stupeň – grilování
1. Tlačítkem výkonu L zvolte výkonovou úroveň (P-20) a ovladačem R nastavte
požadovaný čas rozmrazování. Na displeji svítí 1S.
2. Tlačítkem výkonu L zvolte výkonovou úroveň (např. P-60) a ovladačem R nastavte
požadovaný čas vaření. Na displeji svítí 2S.
14
3. Stiskněte tlačítko grilu M a ovladačem R nastavte požadovaný čas grilování. Na
displeji svítí 3S.
4. Stiskněte START. MV trouba začne pracovat a na displeji bude svítit symbol stupně, na kterém příprava právě probíhá. Mezi každým stupněm se ozve zvukový signál.
NASTAVIT START
Řekněme, že chcete MV troubu nastavit tak, aby se spustila v 11:15 hodin.
1. Nastavte požadovaný program přípravy.
2. Stiskněte tlačítko T.
3. Otočným ovladačem R nastavte hodinu (11).
4. Stiskněte tlačítko T.
5. Otočným ovladačem R nastavte minuty (15).
6. Stiskněte START. Na displeji se bude střídavě zobrazovat běžný čas a nápis PrE. Stisknutím tlačítka T můžete kdykoliv zkontrolovat naprogramovaný čas spuštění. Poznámka: Před programováním funkce NASTAVIT START zkontrolujte, zda jsou hodiny
na MV troubě nastaveny na správný čas.
MINUTOVÝ ČASOVAČ
Tuto funkci použijete pro časové omezení činností probíhajících mimo troubu. Během odpočítávání nastavené doby se rozsvítí světlo v troubě, ventilátor bude v činnosti a otočný talíř se bude otáčet, ale trouba nebude vyzařovat mikrovlny. Po uplynutí nastavené doby se ozve zvukový signál. Příklad nastavení časovače na 3 minuty:
1. Stiskněte 6x tlačítko výkonu L. Na displeji se zobrazí P-00.
2. Otočným ovladačem R otočte tak, až se na displeji zobrazí 3:00.
3. Stiskněte START.
DĚTSKÝ ZÁMEK
Bezpečnostní funkce, která zabraňuje náhodnému zapnutí MV trouby. Jakmile je tato funkce aktivována, nelze připravovat pokrmy - MV trouba nereaguje na stisknutí žádného tlačítka. Aktivace - stiskněte a držte tlačítko STOP/ZRUŠIT až zazní pípnutí a rozsvítí se symbol
zámku na displeji.
Zrušení - stiskněte a držte tlačítko STOP/ZRUŠIT až zazní pípnutí a symbol zámku na
displeji zhasne.
NASTAVENÍ ODSTRANĚNÍ PACHU
1. Stiskněte tlačítko U. Na displeji se zobrazí symbol a čas trvání této funkce.
2. Stiskněte START.
NASTAVENÍ ÚSPORY ENERGIE
V základním režimu stiskněte a přidržte tlačítko U na cca 1 sekundu, displej zhasne a systém přejde do úsporného režimu do té doby, než stiskněte jakékoliv tlačítko, otočíte ovladačem nebo otevřete dvířka.
15
IX. OTÁZKY A ODPOVĚDI Otázka: Co se děje, když nesvítí světlo v MV troubě?
Odpověď: Přepálené vlákno žárovky.
Otázka: Proč z větracích otvorů uniká pára a proč ze spodní části dvířek odkapává
voda?
Odpověď: Vznik páry během vaření je normální jev. MV trouba je opatřena ventilačními
otvory, kterými se pára odvádí, občas však pára kondenzuje na dvířkách a voda pak odkapává ze spodní strany dvířek. To je zcela normální a bezpečné.
Otázka: Může mikrovlnná energie projít okénkem dvířek?
Odpověď: Ne! Kovové stínění odráží energii zpět do dutiny. Otvory a vstupy umožňují
průchod světla, neumožňují však průchod MV energie.
Otázka: Proč vajíčka někdy vystřelují?
Odpověď: Při pečení nebo vaření vajec může žloutek vystřelit, protože se uvnitř žloutkové
blány vyvíjí pára. Aby k tomu nedošlo, propíchněte žloutek před vařením párátkem. Nikdy nevařte vajíčka bez propíchnutí skořápky!
Otázka: Proč se po ukončení vaření doporučuje doba prodlevy?
Odpověď: Doba prodlevy je velmi důležitá. Při přípravě pokrmů v MV troubě vzniká teplo
v pokrmu, ne v troubě. V mnoha pokrmech se vytvoří dostatek vnitřního tepla na to, aby proces vaření pokračoval i po vyjmutí pokrmu z trouby. Účelem doby prodlevy u větších kusů masa, větších druhů zeleniny a koláčů je umožnit, aby se vnitřek pokrmu rovnoměrně provařil bez převaření vnější části.
Otázka: Proč mikrovlnná trouba nevaří vždy tak rychle, jak to uvádějí pokyny pro
přípravu pokrmů?
Odpověď: Ještě jednou si přečtěte recept, abyste se ujistili, že jste správně dodrželi
všechny pokyny a dozvěděli se, co mohlo způsobit odchylky doby přípravy. Doby přípravy a nastavené teploty jsou doporučené hodnoty, které mají zabránit převaření, které je jedním z nejběžnějších problémů začátečníků při používání MV trouby. Odchylky co do velikosti, tvaru, hmotnosti, rozměru a teploty pokrmů budou vyžadovat delší či kratší čas přípravy. Pomocí vlastního úsudku a doporučených hodnot si ověřte, zda byl pokrm správně připraven tak, jako byste ho udělali při normálním vaření.
Otázka: Proč se uvnitř MV trouby objevují jiskry a praskání (elektrický oblouk)?
Odpověď: Používáte nádobí s kovovými částmi nebo ozdobami (stříbrnými nebo zlatými).
Nechali jste v troubě vidličku nebo jiný kovový nástroj. Používáte velké množství kovové fólie. Používáte kovové sponky. V prostoru MV trouby jsou zbytky připáleného pokrmu.
X. ÚDRŽBA Před údržbou odpojte výrobek od elektrické sítě vytažením vidlice napájecího přívodu z el. zásuvky! Udržujte vnitřní plochy MV trouby čisté a suché, aby nedocházelo
k tvorbě nánosů mastnoty a částeček pokrmů. Všeobecně platí, že byste MV troubu měli čistit vždy, když byla použita.
Vnitřní stěny
Navlhčeným hadříkem odstraňte všechny zbytky jídel mezi dvířky a MV troubou. Tato oblast musí být čištěna velmi důkladně, aby se dvířka mohla dobře uzavřít. Hadříkem se saponátem odstraňte všechny mastné skvrny, pak stěny otřete a osušte. Nepoužívejte čisticí prostředky, které jsou drsné a agresivní, protože poškrábají a poškodí povrch MV trouby.
16
Pachy z vnitřku trouby odstraníte také tak, že do nádoby vhodné pro MV troubu nalijete šálek vody s citrónovou šťávou vymačkanou z jednoho citronu spolu se slupkou a necháte na ně 5 minut působit mikrovlny. Potom vnitřek trouby otřete a osušte.
POZOR: Nikdy nenalévejte do MV trouby vodu! Dvířka
Dvířka a těsnění dvířek musí zůstat čisté. Umývejte je pouze teplou vodou se saponátem, pak je důkladně osušte. Nepoužívejte abrazivní prostředky, jako jsou čisticí prášky, ani ocelové nebo plastové škrabky. Kovové části se udržují nejsnadněji tak, že je budete často otírat vlhkým hadříkem.
Vnější části
Vnější skříň čistěte jemným hadříkem a teplou vodou, pak ji osušte měkkým hadříkem. Dbejte na to, aby se do ventilačních otvorů nedostala voda. Jestliže se znečistí napájecí přívod, otřete jej vlhkým hadříkem. Vždy se přesvědčete, že povrch těsnění dvířek je čistý.
Otočný talíř a grilovací rošt
Skleněný talíř a grilovací rošt po každém použití umyjte v čisté vodě. Otočný kroužek alespoň jednou týdně vyndejte a vyčistěte v horké vodě se saponátem. Dále je třeba udržovat v čistotě vodící plochu, aby mastnota nebránila otáčení koleček, jinak se může zvýšit hlučnost MV trouby.
XI. EKOLOGIE
Pokud to rozměry dovolují, jsou na všech dílech vytištěny znaky materiálů použitých na výrobu balení, komponentů a příslušenství, jakož i jejich recyklace. Po ukončení životnosti MV trouby zlikvidujte tyto komponenty prostřednictvím k tomu určených sběrných sítí. Pokud má být přístroj definitivně vyřazen z provozu, doporučuje se po odpojení napájecího přívodu od el. sítě jeho odříznutí, přístroj tak bude nepoužitelný.
Údržbu rozsáhlejšího charakteru nebo údržbu, která vyžaduje zásah do vnitřních částí výrobku, musí provést odborný servis! Nedodržením pokynů výrobce zaniká právo na záruční opravu!
Případné další informace o spotřebiči získáte na Infolince 800 800 000 nebo na internetové adrese www.eta.cz.
XII. TECHNICKÁ DATA
Napětí (V) uvedeno na typovém štítku Příkon (W) uveden na typovém štítku Výkon mikrovln (W) 140 - 800 Pracovní kmitočet (MHz) 2450 Rozměry Š x V x H (mm) - vnější 508 x 310 x 453
- vnitřní 338 x 210 x 348
-  otočného talíře 314
Obsah (l) 23 Hmotnost cca (kg) 22
17
Loading...
+ 39 hidden pages