Eset PLUGIN PRE CISCO NAC Installation Manual

Plugin pre Cisco NAC (Network Admission Control)
Inštalačná príručka
obsah
. Cisco Network Admission
. Prínosy NAC .............................................................. 
. Ako pracuje NAC? ....................................................... 
Control NAC ...
. Požiadavky na prevádzku
pluginu ESET NAC ...................................
. Implementácia pluginu ESET NAC ............
. Klientská časť ............................................................ 
. Serverová časť ........................................................... 
3.2.1 Postup nainštalovania adf súboru do Cisco ACS ...................5
3.2.2 Konfigurácia HTTP servera, na ktorom beží PVS (ak bola
zvolená manuálna inštalácia v inštalátore) .........................5
3.2.2.1 Konfigurácia IIS 5.1 servera pre použitie ako PVS ..................5
3.2.2.2 Konfigurácia Apache servera ..............................................6
3.2.3 Spojazdnenie komunikácie medzi PVS a ACS ......................6
. Konfigurácia validačného servera ................................
3.3.1 Konfigurácia pravidiel validovania PVS ...............................6
3.3.2 Princípy nastavenia pravidiel validovania klientov ............... 7
Copyright  ESET, spol. s r. o.
ESET, spol. s r.o. Aupark Tower, 16. poschodie Einsteinova 24 851 01 Bratislava Slovenská republika Obchodné oddelenie obchod@eset.sk tel.: +421 (2) 322 44 250
Technická podpora web: www.eset.sk/podpora kontaktný formulár: http://www.eset.sk/podpora/formular tel.: +421 (2) 322 44 444
Všetky práva vyhradené. Žiadna časť tejto publikácie nesmie byť reprodukovaná žiadnym prostriedkom, ani distribuovaná akýmkoľvek spôsobom bez predchádzajúceho písomného povolenia spoločnosti ESET, spol. s r. o. Spoločnosť Eset, spol. s r. o. si vyhrazuje právo zmien programových produktov popísaných v tejto publikácii bez predchádzajúceho upozornenia. V knihe použité názvy programových produktov, firem a pod. môžu byť ochrannými známkami alebo registrovanými ochrannými známkami príslušných vlastníkov.
REV.
1. Cisco Network Admission
Control NAC
Cisco NAC je technológia, ktorá v spojení s Cisco zariadeniami (switche, routery), napomáha zvyšovaniu bezpečnosti v rámci vnútroponikových sietí. Systém NAC zabezpečí povolenie, alebo zamietnutie prístupu klienta ku kritickým sieťam, alebo sieťovým zdrojom podľa zisteného bezpečnostného stavu klienta. Týmto spôsobom možno zlepšiť bezpečnosť celej počítačovej siete.
. Prínosy NAC
Počítač pripojený do siete s neaktuálnou vírusovou databázou môže predstavovať vážny bezpečnostný problém. Neaktualizovaný antivírus nemusí zachytiť najnovšie vírusové infekcie na sieti, čo môže spôsobiť infikovanie klienta. Náklady potrebné na prevenciu voči vniknutiu vírusov do počítača a implementáciu NAC sú oveľa menšie, ako náklady potrebné na odstránenie následkov spojených s vyčíňaním vírusov v sieti. Cisco NAC tak pomáha zabezpečiť dobrý bezpečnostný stav klientskej pracovnej stanice už na úrovni hardvérových sieťových zariadení.
NAC spolupracuje s antívírusovými programami, ktoré podávajú informácie o bezpečnostnom stave (napr. verzia inštalovanej vírusovej databázy, ... ) klientských pracovných staníc priamo na NAC server ešte predtým, ako je počítač pripojený do počítačovej siete.
. Ako pracuje NAC?
NAC sa skladá zo súčastí, ktoré medzi sebou komunikujú a sú to:
1. Cisco Trust Agent (CTA) a jeho pluginy
NAC pozostáva z klientského počítača (Host), ktorý je napojený na Cisco zariadenie (Network Acces Device) s nakonfigorovaným NAC. K NAD zariadeniu je pripojený AAA Server, na ktorom beží Cisco Secure Access Control Server (ACS). Poslednou súčasťou je posture Validation server s implementovaným HTTP serverom, ktorý komunikuje spätne s ACS.
Na klientskom počítači (Host) je nainštalovaný Cisco Trust Agent (CTA). Do tohto programu sa nainštaluje plugin od antivírusovej spoločnosti, ktorý pomocou CTA preposiela cez NAD aktuálny stav klientského antivíru spolu s údajmi z iných programov na AAA Server. Na AAA Serverie beží Cisco Secure Access Control Server (ACS), ktorý tvorí jadro NAC.
Nakonfigurovaný ACS overí prihlasovacie údaje klienta preposlané CTA. Po overení údajov podá požiadavku na validáciu prijatých údajov z CTA (informácie z antivírusového sw, ..) prislúchajúcemu PVS serveru. PVS server zistí údaje o najnovšej verzii antivírusového sw a porovná ich s prijatými údajmi z CTA. Podľa nastavených kritérií vytvorí posture status, ktorý hovorí o zdravotnom stave klientského PC.
CTA zasiela ACS vytvorený posture status. ACS vyhodnotí zvyšné posture statusy vytvorené pre iné programy a nakoniec vyhodnotí stav počítača. ACS zašle klientskému počítaču jeho zdravotný stav, a nastaví príslušný NAD inteface do požadovanej skupiny, ktorej sa nachádzajú PC s rovnakým zdravotným stavom.
2. Plugin pre CTA poskytovaný výrobcom antivíru
3. Cisco IOS zariadenie (NAD) s možnosťou NAC
4. Cisco Secure Access Control Server (ACS), server zbierajúci a vyhodnocujúci všetky údaje o zdravotnom stave klientských počítačov
5. Posture validation server, ktorý validuje údaje prichádzajúce od klientských počítačov s nainštalovaným antivírom.
Funkcia celého systému NAC je naznačená na obrázku 1-1.
Obrázok 1-1. Principiálne znázornenie funkcie 802.1x NAC
Loading...
+ 4 hidden pages