ESAB PAPR System Instruction manual [fi]

Page 1
ESAB PAPR System
Hengityssuojain
Käyttöohjeet
ESAB PAPR System FI 20180614
Page 2
ESAB AB
Lindholmsallén 9
Box 8004
402 77 Gothenburg
Phone +46 (0) 31 50 90 00
www.esab.com
Page 3

SISÄLLYSLUETTELO

1
TURVALLISUUS.......................................................................................... 4
1.1 Symbolien selitykset.............................................................................. 4
1.2 Varotoimenpiteet .................................................................................... 4
2
JOHDANTO ................................................................................................. 6
2.1 Yleiskatsaus............................................................................................ 6
2.2 Laitteisto.................................................................................................. 6
2.3 Perusedellytykset................................................................................... 6
3
TEKNISET TIEDOT ..................................................................................... 8
3.1 Järjestelmän yleiskuvaus ...................................................................... 8
3.2 Tekniset tiedot ........................................................................................ 8
3.3 Takuu ....................................................................................................... 9
4
KÄYTTÖ....................................................................................................... 10
4.1 Kokoonpano............................................................................................ 10
4.1.1 Vyön säätäminen.................................................................................. 10
4.1.2 Hiukkassuodatin ................................................................................... 11
4.1.3 Suodattimen irrottaminen ..................................................................... 11
4.1.4 Uuden suodattimen asentaminen......................................................... 12
4.1.5 Esisuodattimen vaihtaminen ................................................................ 12
4.1.6 Letkun kiinnittäminen puhallinyksikköön .............................................. 12
4.1.7 Hitsauskypärän pukeminen.................................................................. 12
4.2 Käyttö ...................................................................................................... 13
4.3 Käyttöä edeltävä tarkastus.................................................................... 13
4.3.1 Hälytystesti ........................................................................................... 13
4.3.2 Ilmavirtatesti ......................................................................................... 14
4.3.3 Akut ...................................................................................................... 14
4.3.3.1 Akun lataaminen................................................................................ 14
4.3.3.2 Akun vaihtaminen.............................................................................. 14
5
HUOLTO....................................................................................................... 16
5.1 Puhdistus ................................................................................................ 16
5.2 Varastointi ja kuljettaminen................................................................... 16
6
VIANMÄÄRITYS .......................................................................................... 17
YHTEENSOPIVAT KYPÄRÄT ............................................................................. 18
VARAOSIEN TILAAMINEN ................................................................................. 19
TILAUSNUMEROT JA VARAOSALUETTELO................................................... 20
ESAB PAPR -järjestelmä........................................................................................... 20
Sentinel A50 Air......................................................................................................... 21
Warrior Tech Air......................................................................................................... 21
F20 ja F20 Air ............................................................................................................. 22
G30 ja G30 Air............................................................................................................ 23
G40, G50, G40 Air ja G50 Air .................................................................................... 24
Pidätämme oikeudet muuttaa erittelyjä ilman eri ilmoitusta.
ESAB PAPR System © ESAB AB 2018
Page 4

1 TURVALLISUUS

1 TURVALLISUUS

1.1 Symbolien selitykset

Tässä oppaassa käytetyt symbolit on esitelty seuraavassa. Kun näet symbolin, kiinnitä erityishuomiota ohjeisiin ja toimi huolellisesti.
VAARA! Viittaa välittömiin vaaroihin, jotka voivat aiheuttaa välittömän vakavan
henkilövahingon tai kuoleman.
VAROITUS! Viittaa mahdollisiin vaaroihin, jotka voivat aiheuttaa henkilövahingon tai
kuoleman.
VARO! Viittaa vaaroihin, jotka voivat aiheuttaa lievän henkilövahingon.
VAROITUS!
Ennen kuin käytät laitetta, lue käyttöohjeet ja noudata niitä. Noudata myös kaikissa laitteen merkinnöissä annettuja ohjeita, työnantajan turvaohjeita sekä käyttöturvallisuustiedotteita.

1.2 Varotoimenpiteet

VAROITUS!
Näiden ohjeiden noudattamatta jättäminen voi aiheuttaa tulipalon, sähköiskun tai henkilövahingon vaaran.
Muiden kuin oikeantyyppisten akkujen lataaminen lisää räjähdyksen, henkilövahingon ja muiden vahinkojen riskiä.
Älä avaa laturia. Laitteen saa korjata vain sen valmistaja tai valtuutettu huoltohenkilöstö.
Älä pura laitetta. Laitteen purkaminen aiheuttaa takuun raukeamisen. Älä pura laitetta, jos se on kytketty verkkovirtaan, koska tämä aiheuttaa sähköiskun ja tulipalon vaaran.
Älä käytä laturia, jos siinä on näkyvä vaurio.
ESAB-laitteiden käyttäjät ovat velvollisia huolehtimaan siitä, että kaikki laitteen käyttäjät ja laitteen läheisyydessä työskentelevät noudattavat kaikkia asianmukaisia varotoimenpiteitä. Varotoimenpiteiden täytyy täyttää tämäntyyppisiä laitteita koskevat vaatimukset. Seuraavia suosituksia tulisi noudattaa työpaikkaa koskevien standardimääräysten lisäksi.
Kaikki työt on teetettävä koulutetulla henkilökunnalla, jotka ovat tutustuneet hyvin laitteen toimintaan. Laitteen virheellinen käyttö voi aiheuttaa vaaratilanteen, joka voi vahingoittaa käyttäjää ja laitteistoa.
ESAB PAPR System
- 4 -
© ESAB AB 2018
Page 5
1 TURVALLISUUS
1. Kaikkien laitetta käyttävien on tunnettava: ○ sen käyttö ○ hätäpysäytyspainikkeiden sijainnit ○ sen toiminta ○ oleelliset varotoimenpiteet ○ hitsaus ja leikkaus sekä muu laitteiston käyttö.
2. Käyttäjän on varmistettava: ○ että asiattomia henkilöitä ei ole laitteen työalueella, kun se käynnistetään ○ kukaan ei ole suojaamaton, kun kaari sytytetään tai hitsaus aloitetaan.
3. Työpaikan on oltava: ○ tarkoitukseen sopiva ○ vedoton.
4. Henkilökohtaiset suojavarusteet: ○ Käytä aina suositeltuja suojavarusteita, kuten suojalaseja, liekinkestäviä
suojavaatteita ja suojakäsineitä.
○ Älä käytä löysiä vaatteita, kuten huiveja, rannerenkaita tai sormuksia, jotka
voivat takertua tai aiheuttaa palovammoja.
5. Yleiset varotoimet: ○ Varmista, että maadoituskaapeli on kunnolla kytketty. ○ Suurjännitelaitteiden sähkötyöt saa suorittaa vain valtuutettu sähköasentaja. ○ Sammutusvälineiden täytyy olla selkeästi merkittyjä ja käden ulottuvilla. ○ Laitteen voitelua ja huoltoa ei saa suorittaa käytön aikana
HUOM! Toimita sähkölaitteet sähköromun keräyspisteeseen!
Sähkö- ja elektroniikkalaiteromua koskevan EU-direktiivin 2012/19/EY ja kansallisen lainsäädännön mukaan vanhentuneet sähkö- ja/tai elektroniikkalaitteet on toimitettava keräyspisteeseen.
Laitteesta vastaavana henkilönä olet velvollinen selvittämään hyväksytyt keruupisteet.
Lisätietoa saat lähimmältä ESAB-jälleenmyyjältä.
ESAB tarjoaa asiakkaiden ostettavaksi valikoiman hitsaustarvikkeita ja henkilönsuojaimia. Tilaustiedot saat paikalliselta ESAB-jälleenmyyjältä tai sivustoltamme.
ESAB PAPR System
- 5 -
© ESAB AB 2018
Page 6

2 JOHDANTO

2 JOHDANTO
ESAB PAPR -järjestelmää on käytettävä näiden käyttöohjeiden mukaisesti. Käyttöohjeiden noudattamatta jättäminen voi aiheuttaa tuotteen takuun raukeamisen. Tuotteiden takuutiedot sisältyvät ostosopimuksen ehtoihin.

2.1 Yleiskatsaus

ESAB PAPR -järjestelmä on hengityssuojainkokonaisuus, joka syöttää paineistettua ilmaa kypärään. Paineen tuottaa vyöllä kannettava puhallin, joka puhaltaa ilman ensin suodattimen läpi ja sitten ilmaletkua pitkin kypärään. Koneellisesti syötetty suodatettu ilma tuottaa kypärään ylipaineen, jolloin ulkopuolinen pilaantunut ilma ei pääse hengityselimiin asti.

2.2 Laitteisto

ESAB PAPR -järjestelmän osat:
puhallinyksikkö ja sen akku, P R SL -suodatin ja esisuodatin
vyö
ilmaletku
ilmavirran tunnistin
akkulaturi
käyttöohje.

2.3 Perusedellytykset

ESAB PAPR -järjestelmä on tarkoitettu avoimessa tilassa tapahtuvaan hitsaamiseen ja sen käytössä tulee noudattaa tätä käyttöohjetta ja kypärän omaa käyttöohjetta.
Laitetta ei tule käyttää seuraavissa tapauksissa:
Jos puhallinyksikkö on pois päältä. Ilman puhallinta järjestelmän suojauskyky on heikko
tai olematon. Lisäksi kypärään voi kertyä nopeasti hiilidioksidia, mikä heikentää hapensaantia.
Jos hengitysilmassa on jokin välitön terveys- tai hygieniariski, sen happipitoisuus on
alle 19,5 prosenttia tai siinä on tuntemattomia aineita.
Suljetuissa tai tuulettumattomissa tiloissa, kuten säiliöissä, putkissa ja kanavissa.
Avotulen ja/tai kipinöiden lähellä.
Räjähdysvaarallisissa tiloissa.
Tuulisilla alueilla.
Jos puhallinyksikkö vikaantuu.
Varmista, että osat pääsevät liikkumaan vapaasti.
Älä tee yksikköön tai hiukkassuodattimeen mitään muutoksia.
Varo, ettei yksikköön pääse vettä tai muita nesteitä – suojaa erityisesti moottori, suodatin ja akku.
Varmista, että kypärä istuu kasvoilla tiiviisti. Järjestelmä toimii oikein vain, jos kypärä on kunnolla paikoillaan. Jos kypärän tiiviste ei ole tiiviisti kasvoja vasten, koko järjestelmän suojauskyky heikkenee. Esimerkiksi pitkät hiukset tai parta voivat olla tiivisteen tiellä.
Laitteisto ei tarjoa riittävää suojaa, jos siihen tehdään mitään muutoksia.
Sijoita puhallin niin, ettei kypärän letku pääse takertumaan käytön aikana. Suodattimet tulee kiinnittää puhallinyksikköön, ei suoraan kypärään.
Kiivaasti hengitettäessä laitteeseen voi syntyä alipaine.
Jos jokin seuraavista asioista tapahtuu, poistu välittömästi pilaantuneesta ilmasta ja hakeudu tarvittaessa hoitoon:
ESAB PAPR System
- 6 -
© ESAB AB 2018
Page 7
2 JOHDANTO
Alhaisen virtauksen merkkiääni soi (Manufacturer's Minimum Design Flow, MMDF).
Hengittäminen vaikeutuu.
Sinua huimaa, pyörryttää tai ahdistaa.
Järjestelmän jokin osa vahingoittuu.
Ilman tulo kypärään heikkenee tai lakkaa.
Epäpuhtaus haisee tai maistuu kypärän sisällä.
Saat kypärän materiaalista allergisen reaktion.
ESAB PAPR System
- 7 -
© ESAB AB 2018
Page 8

3 TEKNISET TIEDOT

3 TEKNISET TIEDOT

3.1 Järjestelmän yleiskuvaus

ESAB PAPR -järjestelmä on vyöllä kannettava akkukäyttöinen hengityssuojain, jossa on tehokas vaihdettava hiukkassuodatin. Järjestelmä on sertifioitu käytettäväksi Yhteensopivat kypärät -kohdassa lueteltujen kypärien kanssa.
Järjestelmässä on irrotettava ja ladattava litiumioniakku. Akun kesto vaihtelee ilmanlaadun ja työskentelyalueen hiukkaspitoisuuden mukaan.
Järjestelmässä on alhaisen akun varauksen merkkivalo ja monitoiminen suodattimen tukkeutumishälytys. Älä käytä laitetta, jos jokin hälytyksistä on lauennut.
Hiukkassuodatin on suunniteltu juuri tätä laitetta varten. Tarkista, että hiukkassuodatin on ehjä ja muodossaan, jotta se ei päästä pilaantunutta ilmaa ohitseen tai lävitseen. Pölyisessä ympäristössä suodatin on vaihdettava useammin. Hiukkassuodatin tulee hävittää, jos se on vahingoittunut tai tukkeutunut tai laukaisee hälytyksen.
Jos virtaus (MMDF) on alle 170 L/min, yksikkö antaa äänimerkin ja merkkivalo vilkkuu. Poistu välittömästi pilaantuneesta ilmasta, jos hälytys soi.

3.2 Tekniset tiedot

Ilmavirta
Yleistä 180–220L/min Vähimmäisarvo 170L/min
Paino, sis. hiukkassuodattimen 870g Käyttölämpötila 0–40°C Käyttöaika
Vähimmäisvirtaus, akku täynnä, puhdas ympäristö > 8 tuntia Suurin virtaus 6 tuntia
Hiukkassuodattimen tyyppi PRSL Akku
7,4 V / 5 200 mAh, vaihdettava ja
Tyyppi Latauskerrat > 350
Hälytykset
Alhainen akun varaus Merkkivalo Heikko virtaus (alle 170 L/min) Merkkivalo, merkkiääni, värinähälytys
Suojausluokka (Assigned Protection Factor, APF) 20/50
ladattava litiumioniakku
Melutaso 65dBA
ESAB PAPR System
- 8 -
© ESAB AB 2018
Page 9
3 TEKNISET TIEDOT
Symbolit
Katso tiedot valmistajan käyttöohjeesta
Varastointi 0–40°C
Parasta ennen vuosi/kuukausi (YYYY/MM)
Enimmäisilmankosteus varastoitaessa < 75 %
Suodattimen merkinnät:
R = Voidaan käyttää useamman vuoron aikana. S = Suojaa kiinteiltä hiukkasilta. L = Suojaa nestemäisiltä hiukkasilta.

3.3 Takuu

ESAB takaa, että tuotteessa ei ole toimitushetkellä materiaali- tai valmistusvikoja ja että se toimii asianmukaisesti aiotussa käyttötarkoituksessaan.
ESAB antaa tuotteelle säädösten edellyttämän materiaali- ja valmistusvikoja koskevan takuun. Tämä takuu ei koske kulutustarvikkeita.
ESAB antaa ESAB-puhallinyksikölle 12 kuukauden takuun ostopäivästä lukien mekaanisten ja sähköisten vikojen varalta.
ESAB antaa ESAB-akulle 12 kuukauden takuun valmistuspäivästä lukien.
Takuu ei koske vaurioita tai toimintahäiriöitä, joiden syy on
tuotteen ylikuormitus tai väärinkäyttö tai epätarkoituksenmukainen käyttö
törmäys tai onnettomuus
näiden käyttöohjeiden noudattamatta jättäminen
virheellinen asennus tai kokoonpano
riittämätön huolto
tuotteeseen tehty muutos
kemikaalin aiheuttama vaikutus
normaali kuluminen, kun laitetta on käytetty oikein.
ESABin vastuu rajoittuu viallisten osien korjaamiseen tai vaihtamiseen.
HUOM!
Takuuasioissa ota yhteyttä siihen jälleenmyyjään, jolta ostit tuotteen.
ESAB PAPR System
- 9 -
© ESAB AB 2018
Page 10

4 KÄYTTÖ

4 KÄYTTÖ

4.1 Kokoonpano

Kiinnitä puhallinyksikkö vyöhön. Pujota hihna lenkkien läpi ja lopuksi solkeen.
Kiinnitä akku puhallinyksikköön:
Tarkista, että akku on oikein päin, katso kuva.
Varmista, että akku on lukittunut paikoilleen.

4.1.1 Vyön säätäminen

Säädä vyö itsellesi sopivaksi ja varmista sen pitävyys. Huolehdi yli jäänyt vyö pois tieltä.
ESAB PAPR System
- 10 -
© ESAB AB 2018
Page 11
4 KÄYTTÖ
Löysäys Kiristys

4.1.2 Hiukkassuodatin

Käytä vain ESABin hiukkassuodattimia.
VAROITUS!
Muiden suodatinten käyttäminen aiheuttaa tuotteen takuun raukeamisen ja/tai vaarantaa käyttäjän terveyden.
Käytä aina vaaran mukaista suodatinta. Hengityssuojaimen puhallinyksikön hiukkassuodattimen tyyppi on P R SL.
Jos äänimerkki soi, tarkista tai vaihda esisuodatin. Erittäin pölyisissä tiloissa tämä on tehtävä useammin.
Tarkista ja vaihda suodattimet säännöllisesti – katso lisätietoja kohdasta Ilmavirtatesti. Älä yritä puhdistaa tai käyttää suodattimia uudelleen.
Varmista, että uusi suodatin ei ole vanhentunut ja että se on käyttämätön ja ehjä. Suodattimen enimmäiskäyttöikä on kaksi viikkoa tai 90 tuntia sen mukaan, kumpi näistä täyttyy ensin. Älä käytä suodatinta tämän ajan jälkeen.

4.1.3 Suodattimen irrottaminen

Avaa puhallinyksikön oikealla puolella sijaitseva suodatinpesän kansi nostamalla.
HUOM!
Avaa kansi käsin, älä käytä työkaluja.
Irrota suodatin vetämällä se ulos puhallinyksiköstä. Puhdista pöly puhallinyksiköstä niin, ettei pölyä joudu ilmanottoaukkoon.
ESAB PAPR System
- 11 -
© ESAB AB 2018
Page 12
4 KÄYTTÖ

4.1.4 Uuden suodattimen asentaminen

Uusi suodatin asennetaan asettamalla suodatin paikoilleen. Paina suodatinta kevyesti, kunnes se on paikoillaan.
Sulje puhallinyksikön suodatinpesän kansi niin, että se napsahtaa kiinni. Älä käytä puhallinyksikköä ennen kuin kansi on sulkeutunut kunnolla.

4.1.5 Esisuodattimen vaihtaminen

Esisuodatin on pääsuodattimen päälle asetettava liina. Esisuodattimen irrottaminen ja vaihtaminen on helppoa: nosta vanha esisuodatin pois ja vedä uusi paikoilleen. Varmista, että esisuodatin peittää koko pääsuodattimen.

4.1.6 Letkun kiinnittäminen puhallinyksikköön

Kohdista letkun pikaliittimen tapit puhallinyksikön ilmanpoistoaukon reikiin. Paina pikaliitin kiinni pohjaan asti ja sitten käännä sitä myötäpäivään, kunnes kohdistustapit kiinnittyvät.
Letku kiinnitetään kypärään samalla tavalla.

4.1.7 Hitsauskypärän pukeminen

Säädä kypärän kulma sopivaksi. Säädä hitsaussuodatin sopivaksi, katso ohjeet kypärän käyttöohjeista.
Nosta kypärä yläasentoon.
Aseta kypärä päähän. Säädä tiukkuus sopivaksi painamalla säätöpyörää sisään ja kääntämällä sitä.
Vedä joustavaa leukasuojaa alaspäin ja vedä kypärä alas. Varmista, että leukasuoja istuu hyvin leuan alla.
Hitsauskypärä on nyt käyttövalmis.
ESAB PAPR System
- 12 -
© ESAB AB 2018
Page 13
4 KÄYTTÖ

4.2 Käyttö

Kytke yksikköön virta painamalla ohjauspaneelin ON/OFF-painiketta. Ilman virtausmäärä valitaan painikkeilla + / -. Säätöväli on 180–220 L/min ja valittavia puhaltimen nopeuksia on kuusi.
Vihreä merkkivalo näyttää valitun virtausmäärän.
Toimintojen painikkeita on pidettävä pohjassa kahden sekunnin ajan, ennen kuin ne toimivat – tällä estetään vahinkopainallukset.
Yksikkö varmistaa jatkuvan ilmansaannin. Moottorin nopeutta ohjaa mikro-ohjain. Jos ohjain ei saa pidettyä yllä valittua virtausta, se antaa äänimerkin. Tällöin puhallinyksikkö tulee tarkastaa. Ohjain yrittää vähentää virtausta seuraavaksi pienempään nopeuteen. Jos tämä ei onnistu, äänimerkki jatkaa soimista. Jos ilmavirta laskee alle turvallisen tason, kuuluu ensimmäisen merkkiäänen lisäksi toinen merkkiääni. Poistu työympäristöstä turvalliseen paikkaan ja vaihda suodatin tai lataa tai vaihda akku.
Laite toimii normaalisti täyteen ladatulla akulla.
Käynnistettäessä ohjauspaneelin akun merkkivalo vilkkuu punaisena. Jos merkkivalo jää palamaan punaisena, akussa ei ole riittävää varausta ja se tulee ladata.
Jos ongelma ei poistu, katso kohta Vianetsintä.

4.3 Käyttöä edeltävä tarkastus

Varmista, että kaikki osat ovat kunnossa ja ettei niissä ole näkyviä vaurioita.
Tarkasta ilmaletku, tiivisteet ja kasvo-osa. Vaihda vaurioituneet tai kuluneet osat.
Varmista, että ilmaletku on kiinnitetty kunnolla sekä kypärään että puhallinyksikköön.
Varmista, että ilmavirta on riittävä – katso kohta Ilmavirtatesti.
Varmista, että ilma virtaa koko järjestelmän läpi puhaltimesta kypärään.
Varmista, että akussa on riittävä varaus – katso kohta Akut.
Varmista, että hälytykset toimivat – katso kohta Hälytystesti.

4.3.1 Hälytystesti

Aseta käsi tai muu sopiva este ilmanpoistoaukon eteen.
Moottori yrittää korjata tilannetta nostamalla nopeutta, kunnes hälytys soi.
ESAB PAPR System
- 13 -
© ESAB AB 2018
Page 14
4 KÄYTTÖ

4.3.2 Ilmavirtatesti

1. Irrota ilmaletku puhallinyksiköstä.
2. Kiinnitä ilmavirran tunnistin ilmaletkun liittimeen ja pidä letku vaakatasossa silmien tasalla.
3. Kytke laitteeseen virta. Ilmavirta on riittävä, kun tunnistimen pallo osuu minimitason merkkiin. Jos pallo jää alle minimitason merkin, lataa tai vaihda akku tai vaihda suodatin. Jos ongelma ei poistu, katso kohta Vianetsintä.

4.3.3 Akut

VAROITUS!
Käytä vain tuotteen mukana tullutta alkuperäistä ESABin akkulaturia. Muiden akkulaturien käyttäminen aiheuttaa tuotteen takuun raukeamisen ja vakavan tulipalon tai räjähdyksen vaaran, mikä vaarantaa käyttäjän terveyden.
HUOM!
Akuissa on toimitettaessa osittainen varaus. Kaikki akut on ladattava täyteen ennen ensimmäistä käyttökertaa. Akun voi ladata erikseen tai puhallinyksikköön kytkettynä.
Älä käytä laturia mihinkään muuhun kuin sen alkuperäiseen käyttötarkoitukseen.
Älä lataa akkua räjähdysvaarallisessa tilassa.
Akkulaturi on tarkoitettu sisätiloihin ja se on suojattava kosteudelta.
Akkulaturi toimii automaattisesti. Kun akku on ladattu täyteen, laturi siirtyy ylläpitotilaan ja pitää akun ladattuna. Latausaika on 4–6 tuntia.
4.3.3.1 Akun lataaminen
1. Varmista, että pistorasian jännite on sopiva.
2. Kytke laturi joko puhallinyksikköön, jossa akku on, tai suoraan akkuun, ja tämän jälkeen kytke laturi pistorasiaan.
3. Akun latausliitäntä on sen takapuolella. Latauksen merkkivalo on punainen.
4. Kun lataus on valmis, laturi siirtyy ylläpitotilaan. Ylläpitotilassa punainen merkkivalo sammuu ja vihreä merkkivalo syttyy.
5. Irrota laturi pistorasiasta. Älä jätä akkulaturia pistorasiaan, jos laturia ei käytetä!
4.3.3.2 Akun vaihtaminen
Akun irrottaminen
ESAB PAPR System
- 14 -
© ESAB AB 2018
Page 15
4 KÄYTTÖ
Etsi akun salpa. Vedä salpaa ja irrota akku nostamalla sitä ylöspäin.
Akun asentaminen
Varmista, että akku on oikein päin – katso kohta Kokoonpano. Liu'uta akku puhallinyksikköön niin, että salpa lukittuu.
Varmista, että akun salpa on lukittunut.
ESAB PAPR System
- 15 -
© ESAB AB 2018
Page 16

5 HUOLTO

5 HUOLTO

5.1 Puhdistus

Puhdista puhallinyksikkö, suodatinpesä ja kypärä säännöllisesti.
Jos käyttäjiä on vain yksi, osat voi puhdistaa vedellä ja saippualla kostutetulla liinalla.
Jos käyttäjiä on useampi, osat tulee desinfioida käyttäjän vaihtuessa.
Varo, ettei puhallinyksikön liikkuviin osiin tai suodatinelementtiin joudu nestettä.
Anna osien kuivua itsekseen. Älä käytä liuottimia tai hankaavia puhdistusaineita. Älä käytä kuivaamiseen kuumaa ilmaa tai säteilevää lämmönlähdettä.
Järjestelmän suojauskyky säilyy 2–3 vuotta, minkä jälkeen se on huollettava näiden ohjeiden mukaisesti. Järjestelmä on tarkastettava aina ennen käyttöä vikojen, kuten esimerkiksi puhallinyksikön, suodattimen, letkun, silmikon tai kypärän halkeamisen tai murtumisen varalta.

5.2 Varastointi ja kuljettaminen

Puhallinyksikkö ja kypärät tulee säilyttää ja kuljettaa niiden alkuperäisessä tai sitä vastaavassa pakkauksessa.
Suojaa osat suoralta auringonvalolta, liuottimilta ja fyysisiltä vaaroilta.
Osat tulee varastoida tilassa, jonka lämpötila on 0–40 °C ja jonka ilman suhteellinen kosteus on alle 75 prosenttia.
ESAB PAPR System
- 16 -
© ESAB AB 2018
Page 17

6 VIANMÄÄRITYS

6 VIANMÄÄRITYS
Jos ilmavirta muuttuu äkillisesti järjestelmän käytön aikana, tarkista seuraavat asiat:
Akku ja akun liitin.
Järjestelmän osien asianmukainen kokoonpano.
Akkulaturin toiminta ja mahdollinen vika (merkkivalot pois päältä).
Suodatinten puhtaus ja vaihtotarve.
Ilmaletkun eheys.
Kypärän tiivisteen eheys.
Akun toiminta-aika täyteen ladattuna (jos akun varauskyky on heikentynyt, se tulee
vaihtaa).
Vika Todennäköinen syy Suositus
Puhallinyksikkö ei toimi. Akku on tyhjentynyt: Tarkista,
toimiiko puhallinyksikkö
Lataa akku. Jos ongelma ei poistu, tarkasta akku.
ladatulla akulla. Moottori, piirilevy tai liitin on
Ota yhteyttä toimittajaan.
vikaantunut.
Heikko ilmavirta. Ilmaletku tai -kanava on
Poista tukos.
tukossa. Vuotoa. Tarkista tiivisteet, liittimet ja
ilmaletku. Varmista, ettei näissä ole aukkoja, joista ilma vuotaa.
Akun varaus ei ole riittävä. Lataa akku. Jos ongelma ei
poistu, tarkasta akku.
Suodatin tai esisuodatin tukossa.
Vaihda esisuodatin. Jos ongelma ei poistu, vaihda pääsuodatin.
Lyhyt käyttöaika. Suodatin tukossa. Vaihda suodatin.
Akkua ei ole ladattu riittävästi. Lataa akku. Jos ongelma ei
poistu, tarkasta akku.
Akkua ei voi ladata. Akun liitin on vahingoittunut. Tarkasta akun liitin.
Akku ei ota vastaan riittävää varausta.
ESAB PAPR System
Laturi on vikaantunut. Ota yhteyttä toimittajaan. Akku on kulunut loppuun. Vaihda akku uuteen.
- 17 -
© ESAB AB 2018
Page 18

YHTEENSOPIVAT KYPÄRÄT

YHTEENSOPIVAT KYPÄRÄT
PAPR-järjestelmän kanssa käytettäväksi sertifioidut kypärät:
A20 A30 SENTINEL A50™ Warrior™ Tech F20 G30 G40 G50
ESAB PAPR System
- 18 -
© ESAB AB 2018
Page 19

VARAOSIEN TILAAMINEN

VARAOSIEN TILAAMINEN
VARO!
Laitteen korjaukset ja sähkötyöt saa suorittaa vain valtuutettu ESAB-huoltoteknikko. Käytä ainoastaan alkuperäisiä ESAB varaosia ja kulutusosia.
ESAB PAPR -järjestelmä on suunniteltu ja valmistettu kansainvälisten ja eurooppalaisten standardien EN 12941:1998+A1:2003+A2:2008 mukaisesti TH2 / + P R SL -laitteeksi, jonka BS 4275:n mukainen suojausluokka (APF) on 20/50 . Sertifioinut APAVE SUDEUROPE SAS, ilmoitettu laitos 0082. ESAB PAPR -järjestelmän suojauskyky on yllä mainittu, kun siinä käytetään sen valmistajan suodattimia, joissa on merkinnät ESAB ja EN 12941:1998 TH2/3P R SL. Hitsauskypärien sertifiointi on tehty EN 175B:n mukaisesti. Tämä henkilönsuojain täyttää seuraavien EU-standardien vaatimukset: EN 166B:2001, EN
379:2003+A1:2009 ja EN 175B. ESAB PAPR -järjestelmän valmistuksessa on käytetty ISO 9001:2000 laatujärjestelmää. Huolto- tai korjaustyön suorittanut henkilö on velvollinen
varmistamaan, että tuote edelleen täyttää kyseisten standardien vaatimukset.
Vara- ja kulutusosia voi tilata lähimmän ESAB-jälleenmyyjän kautta. Siirry osoitteeseen
esab.com. Ilmoita tilatessasi varaosaluettelon mukainen tuotetyyppi, valmistenumero, nimike
ja varaosanumero. Tämä helpottaa lähetystä ja varmistaa oikean toimituksen.
ESAB PAPR System
- 19 -
© ESAB AB 2018
Page 20

TILAUSNUMEROT JA VARAOSALUETTELO

TILAUSNUMEROT JA VARAOSALUETTELO

ESAB PAPR -järjestelmä

Item Ordering no. Denomination Notes
0700 002 303 Proban hose cover 1000 mm 0700 002 304 Proban hose cover 850 mm 0700 002 305 Air hose standard 850 mm 0700 002 306 Air hose long 1000 mm 0700 002 314 Flexi hose 0700 002 307 Comfort belt 0700 002 308 Motor unit 0700 002 309 P3 filter 0700 002 310 Pre-filter Pk 5 0700 002 311 Intelligent charger 0700 002 312 Battery 0700 002 313 Battery HD
ESAB PAPR System
- 20 -
© ESAB AB 2018
Page 21
TILAUSNUMEROT JA VARAOSALUETTELO

Sentinel A50 Air

Item Ordering no. Denomination Notes
1 0700 000 802 Front cover lens Clear 1 0700 000 803 Front cover lens Amber 2 0700 000 813 Sentinel A50 Air shell with air duct 3 0700 000 806 Auto-darkening filter Including 2 × CR2450
lithium battery 4 0700 000 807 2 × CR2450 lithium battery 5 0700 000 808 Inside cover lens 100 × 64 mm 6 0700 000 805 Headgear for A50 Air Including sweatbands 7 0700 000 810 Front sweat band 8 0700 000 812 Rear sweat band 9 0700 000 814 Face seal for A50 Air

Warrior Tech Air

Item Ordering no. Denomination Notes
2 0700 000 010 Front lens 4 0700 000 419 Warrior lens retainer 5 0700 000 420 Headgear and airduct 6 0700 000 421 Warrior face seal
ESAB PAPR System
- 21 -
© ESAB AB 2018
Page 22
TILAUSNUMEROT JA VARAOSALUETTELO

F20 ja F20 Air

Item Ordering no. Denomination Notes
0700 000 426 F20, complete 60 × 110 mm 0700 000 427 F20, complete 90 × 110 mm 0700 000 428 F20 Air, complete 60 × 110 mm 0700 000 429 F20 Air, complete 90 × 110 mm
1 0700 000 509 Main shell F20 2 0700 000 510 Visor flip F20 60 × 110 mm 2 0700 000 511 Visor flip F20 90 × 110 mm 3 0160 307 001 Front cover lens F20 60 × 110 mm 3 0160 307 004 Front cover lens F20 90 × 110 mm 4 0160 307 004 Inside cover lens F20 90×110mm and
60×110mm 5 0700 000 256 Lens buckle 90 × 110 mm 5 0700 000 255 Lens buckle 60 × 110 mm 6 0760 031 633 Mineral glass 90 × 110 mm 6 0160 292 003 Mineral glass 60 × 110 mm 7 0700 000 415 Headgear 8 0700 000 414 Sweatband 9 0700 000 522 Head and face seal F20
10 0700 000 420 Headgear including airduct 11 0700 000 274 Sweatband for air
ESAB PAPR System
- 22 -
© ESAB AB 2018
Page 23
TILAUSNUMEROT JA VARAOSALUETTELO

G30 ja G30 Air

Item Ordering no. Denomination Notes
0700 000 430 G30 DIN 10, complete 0700 000 431 G30 DIN 11, complete 0700 000 433 G30 Air DIN 10, complete 0700 000 434 G30 Air DIN 11, complete
1 0700 000 515 Main shell G30, G40 and G50 2 0700 000 415 Headgear 3 0700 000 414 Sweatband 4 0700 000 508 Flip up frame G30, Including screws 5 0700 000 501 Large inner visor Clear, G30, G40 and
G50 5 0700 000 502 Large inner visor G30 DIN 2 5 0700 000 503 Large inner visor G30 DIN 3 5 0700 000 504 Large inner visor G30 DIN 5 6 0700 000 505 Outer flip visor G30 DIN 5 6 0700 000 506 Outer flip visor G30 DIN 8 6 0700 000 507 Outer flip visor G30 DIN 10 7 0700 000 420 Headgear including air duct 8 0700 000 512 Head and face seal G30, G40 and G50 9 0700 000 274 Sweatband for air
ESAB PAPR System
- 23 -
© ESAB AB 2018
Page 24
TILAUSNUMEROT JA VARAOSALUETTELO

G40, G50, G40 Air ja G50 Air

Item Ordering no. Denomination Notes
0700 000 436 G40, complete 60 × 110 mm 0700 000 437 G40, complete 90 × 110 mm 0700 000 438 G50 9-13, complete 0700 000 439 G40 Air, complete 60 × 110 mm 0700 000 440 G40 Air, complete 90 × 110 mm 0700 000 441 G50 Air 9-13, complete
1 0700 000 515 Main shell G30, G40 and G50 2 0700 000 501 Large inner visor Clear, G30, G40 and
G50 3 0700 000 517 Front cover lens G40 and G50 4 0160 292 003 Mineral glass G40 60 × 110 mm 4 0760 031 633 Mineral glass G40 90 × 110 mm 5 0700 000 518 Lens retainer G40 and G50 6 0700 000 523 ADF G50 7 0700 000 519 Cradle G40 90 × 110 mm and
G50 7 0700 000 520 Cradle G40 60 × 110 mm 8 0700 000 521 Gasket for mineral glass G40 60×110mm and
90×110mm 9 0700 000 415 Headgear
10 0700 000 420 Headgear including air duct 11 0700 000 951 Head and face seal G30, G40 and G50
0700 000 274 Sweatband for air
ESAB PAPR System
- 24 -
© ESAB AB 2018
Page 25
TILAUSNUMEROT JA VARAOSALUETTELO
ESAB PAPR System
- 25 -
© ESAB AB 2018
Page 26
ESAB AB, Lindholmsallén 9, Box 8004, 402 77 Gothenburg, Sweden, Phone +46 (0) 31 50 90 00
http://manuals.esab.com
For contact information visit esab.com
Loading...