ESAB NEW-TECH 9-13 Instruction manual [pl]

POLSKI
Dla zapewnienia bezpieczeństwa i maksymalnej wydajności, należy uważnie przeczy­tać niniejszą instrukcję przed przystąpieniem do pracy.
PRZED ROZPOCZĘCIEM SPAWANIA
Sprawdzić, czy hełm został odpowiednio zmontowany i czy nie przepuszcza przypad-
kowego światła. W części przedniej światło może przenikać wyłącznie przez wziernik
elektro-optycznego filtra ochronnego. Sprawdzić, czy ogniwa słoneczne i fotokomórki nie są zasłonięte jakimkolwiek elemen-
przyłbicę jak najniżej, z zachowaniem możliwie najszerszego pola widzenia. Sprawdzić poziom przyciemnienia (szczelności świetlnej) zalecany w konkretnej operacji
spawalniczej i dostosować elektro-optyczny filtr ochronny (patrz tabela z zalecanymi
poziomami przyciemnienia).
Wymień elektrooptyczny filtr spawalniczy, który jest uszkodzony fizycznie lub potencjalnie
niesprawny (należy sprawdzić, czy ciemnieje po włączeniu łuku spawalniczego).
Jeśli te warunki nie są spełnione, produkt nie nadaje się do użytku.
ŚRODKI BEZPIECZEŃSTWA
Nie wolno kłaść hełmu ani elektro-optycznego filtra spawalniczego na gorących po-
wierzchniach.
Porysowane lub uszkodzone ekrany ochronne należy regularnie wymieniać, stosując
zamienniki ESAB. Przed użyciem nowego ekranu należy upewnić się, czy zdjęto folię ochronną z obu jego powierzchni. Hełmu NEW-TECHTM 9-13 można używać wyłącznie w temperaturze od -10°C do +60°C.
Nie wolno narażać filtra ochronnego na działanie płynów i zanieczyszczeń.
Nieprzestrzeganie niniejszych zaleceń powoduje unieważnienie gwarancji producenta.
Firma ESAB zrzeka się wszelkiej odpowiedzialności za problemy wynikające z użytko­wania hełmu niezgodnie z przeznaczeniem lub nieprzestrzegania zaleceń zawartych w niniejszej instrukcji. Hełm spawalniczy NEW-TECHTM 9-13 służy do ochrony oczu i twarzy spawacza przed rozpryskami oraz działaniem szkodliwego promieniowania ultrafioleto­wego i podczerwonego powstającego podczas spawania. Do innych celów ochronnych prosimy używać innych rodzajów odpowiednich środków ochrony osobistej. Należy stosować wyłącznie oryginalne części zamienne ESAB. W przypadku jakichkol-
wiek wątpliwości należy skontaktować się z autoryzowanym sprzedawcą ESAB. Materiały w kontakcie ze skórą mogą spowodować reakcje alergiczne u osób podatnych.
Noszenie hełmu spawalniczego na zwykłych okularach jest niebezpieczne - w przypadku
uderzenia hełm przenosi jego siłę na szkła i twarz. Jeżeli na hełmie i ekranie ochronnym nie ma znaku »B«, obowiązuje znak »S«.
PRZECHOWYWANIE
Nieużywany filtr należy przechowywać w suchym miejscu w temperaturze od -20°C do +65°C. Zbyt długie narażenie na temperaturę powyżej 40°C może skrócić okres trwałości użytkowej akumulatora. Zaleca się przechowywanie baterii słonecznych filtra w całkowitej ciemności, bez dostępu światła, w celu całkowitego wyłączenia urządzenia w okresie bezczynności. Można to osiągnąć kładąc filtr na półce powłoką aktywną w dół.
PL
KONSERWACJA I CZYSZCZENIE
Zawsze należy dbać o czystość baterii słonecznych oraz fotokomórek, usuwając z nich rozpryski i kurz. Filtr można czyścić za pomocą miękkiej chusteczki lub tkaniny nasą­czonej łagodnym środkiem czyszczącym (lub alkoholem). Nie wolno używać żrących rozpuszczalników, takich jak aceton. Filtry ochronne ESAB należy zawsze osłaniać z obu stron za pomocą osłon ochronnych (z poliwęglanu lub CR39), które także można czyścić wyłącznie za pomocą miękkiej chusteczki lub tkaniny. Uszkodzone w jakikolwiek sposób osłony należy niezwłocznie wymieniać.
67
HEŁM SPAWALNICZY
MONTAŻ HEŁMU I PRZYŁBICY
Wsunąć śruby (A) w otwory w przyłbicy (D).
1.
Wsunąć przyłbicę (D) w korpus hełmu (F) zgodnie z rysunkiem 1 i przepchnąć śruby (A)
2.
przez prostokątny otwór w korpusie. Wsunąć regulator odchylenia (B) umieszczony po prawej stronie między śrubę (A), a
3.
korpus hełmu (F). Upewnić się, że niewielki kołek znajduje się w jednym z trzech otworów w korpusie. Należy wybrać odpowiedni otwór zapewniający wygodę pracy. Dokręcić nakrętki (C) ustalające śruby (A). Przed końcowym dokręceniem umieścić
4.
przyłbicę w odpowiedniej odległości od otworu filtra, osadzając ją w dwóch prostokątnych otworach w korpusie hełmu. Dopasowanie przyłbicy (D) w zależności od obwodu
5.
głowy można regulować obracając tylne pokrętło (E). Poprzez naciśnięcie pokrętła i przytrzymanie go podczas obracania, a następnie zwolnienie po ustawieniu odpowiedniego położenia, uzyskuje się optymalną wygodę pracy. Po zwolnieniu pokrętło blokuje się w wybranym położeniu.
C
A
D
E
B
C
F
Rysunek 1
Przyłbica została wyposażona w wymienny potnik. Zapasowe potniki można zamówić w najbliższym auto­ryzowanym punkcie sprzedaży.
MONTAŻ HEŁMU I SYSTEMU MOCUJĄCEGO
Wsunąć metalową sprężynę w szczeliny ramy wsporczej zgodnie z rysunkiem 2, ale tylko
1.
z jednej strony.
Wsunąć hak sprężyny metalowej, po stronie zamocowanej do ramy, w ucho umieszczone
2.
po wewnętrznej stronie górnego narożnika otworu filtra, zgodnie z rysunkiem 3.
PL
Wsunąć drugi hak sprężyny w drugie ucho i osadzić wolny koniec sprężyny w szczelinach
3.
po drugiej stronie ramy wsporczej.
Rysunek 2 Rysunek 3
OSTRZEŻENIE
Hełm spawalniczy NEW-TECHTM 9-13 został zaprojektowany jako urządzenie maksymalnie przyjazne dla użytkownika, dlatego nie ma potrzeby demontażu systemu mocującego podczas wymiany osłon ochron­nych lub filtra spawalniczego. Zdecydowanie odradzamy demontaż systemu bez uzasadnionej przyczyny, ponieważ powyższe działania wymagają odpowiednich umiejętności.
68
Loading...
+ 4 hidden pages