ESAB Laser lamp kit Instruction manual [ro]

Laser lamp kit
Manual de instrucțiuni
0456 558 101 RO 20190625

CUPRINS

1
SIGURANŢĂ ................................................................................................ 3
1.1 Semnificaţia simbolurilor ...................................................................... 3
1.2 Măsuri de siguranţă ............................................................................... 3
2
INTRODUCERE ........................................................................................... 6
3
DATE TEHNICE ........................................................................................... 7
4
INSTALARE ................................................................................................. 8
4.1 Informații generale ................................................................................. 8
4.2 Conectarea lămpii laser la unitatea PEK.............................................. 8
4.3 Conectarea lămpii laser la unitatea PEH.............................................. 9
4.4 Conectarea lămpilor cu laser la unitatea EAC10................................ 9
5
OPERARE.................................................................................................... 11
5.1 Informații generale ................................................................................. 11
6
COMANDAREA PIESELOR DE SCHIMB................................................... 12
Sunt rezervate drepturile de a modifica specificațiile fără preaviz.
0456 558 101 © ESAB AB 2019

1 SIGURANŢĂ

1 SIGURANŢĂ

1.1 Semnificaţia simbolurilor

Aşa cum se utilizează în cadrul acestui manual: Semnifică Atenţie! Fiţi vigilent!
PERICOL! Semnifică pericole imediate care, dacă nu sunt evitate, vor cauza vătămare
corporală imediată şi gravă sau decesul.
AVERTIZARE! Semnifică pericole potenţiale care ar putea cauza vătămare corporală sau
decesul.
ATENȚIE! Semnifică pericole care ar putea cauza vătămare corporală minoră.
AVERTIZARE!
Înainte de utilizare, citiţi şi înţelegeţi manualul de utilizare şi respectaţi toate etichetele, practicile de siguranţă ale angajatorului şi fişele cu date de securitate (FDS-urile).

1.2 Măsuri de siguranţă

AVERTIZARE! ÎNTREŢINEREA ECHIPAMENTULUI
Echipamentul defect sau întreţinut necorespunzător poate cauza leziuni sau deces. Drept urmare:
1. Apelaţi întotdeauna la personal calificat pentru a efectua operaţiunile de instalare, depanare şi întreţinere. Nu efectuaţi activităţi electrice dacă nu sunteţi calificat pentru astfel de lucrări.
2. Înainte de a efectua orice lucrări de întreţinere la o sursă de alimentare, întrerupeţi curentul electric care o alimentează.
3. Menţineţi cablurile, firul de împământare, conexiunile, cablul de alimentare şi sursa de alimentare cu energie electrică în stare bună de funcţionare. Nu utilizaţi echipamentul dacă este defect.
4. Nu abuzaţi de echipament sau de accesorii. Ţineţi echipamentul departe de surse de căldură, precum cuptoare, evitaţi condiţiile umede, precum bălţile de apă, evitaţi uleiul sau unsoarea, atmosferele corozive şi vremea furtunoasă.
5. Păstraţi toate dispozitivele de siguranţă şi capacele dulapului în poziţie şi în stare bună de funcţionare.
6. Utilizaţi echipamentul numai pentru scopul prevăzut. Nu îl modificaţi în niciun fel.
0456 558 101
- 3 -
© ESAB AB 2019
1 SIGURANŢĂ
AVERTIZARE!
Nerespectarea acestor instrucţiuni poate duce la pericol de incendiu, electrocutare sau vătămări corporale.
Încărcaţi numai tipul corect de baterie reîncărcabilă pentru a reduce riscul de
explozie, vătămare corporală sau alte daune.
Nu deschideți încărcătorul. Toate reparaţiile trebuie efectuate de către
producător sau de personalul de service autorizat.
Nu încercaţi să demontaţi unitatea; această operaţie duce la pierderea
garanţiei. Nu demontaţi unitatea când este conectată la sursa de alimentare electrică, pentru a evita riscul de electrocutare sau de incendiu.
Nu utilizaţi încărcătorul dacă este vizibil deteriorat.
Utilizatorii echipamentului ESAB au responsabilitatea finală de a se asigura că persoanele care lucrează sau se află în apropierea echipamentului respectă măsurile de siguranță corespunzătoare. Măsurile de protecție trebuie să îndeplinească cerințele care se aplică acestui tip de echipament. Pe lângă normele standard care se aplică spațiului de lucru, trebuie respectate următoarele recomandări.
Toate lucrările trebuie să fie efectuate de către personal calificat, familiarizat complet cu operarea echipamentului. Exploatarea incorectă a echipamentului poate să conducă la situații periculoase care pot determina vătămarea corporală a operatorului și deteriorări ale echipamentului.
1. Personalul care utilizează echipamentul de sudură trebuie să fie familiarizat cu: ○ exploatarea acestuia ○ amplasamentul dispozitivelor de oprire în caz de urgență ○ funcția acestuia ○ măsurile de protecție relevante ○ sudarea și tăierea sau celelalte funcții aplicabile ale echipamentului
2. Operatorul trebuie să se asigure că: ○ nici o persoană neautorizată nu staționează în zona de lucru a echipamentului
când acesta este pornit
○ nimeni nu este neprotejat la aprinderea arcului sau când se începe lucrul cu
echipamentul
3. Spațiul de lucru trebuie: ○ să fie adecvat scopului ○ să nu aibă curenți de aer
4. Echipament individual de siguranță: ○ Purtați întotdeauna echipamentul individual de protecție recomandat, precum
ochelari de protecție, îmbrăcăminte neinflamabilă, mănuși de protecție
○ Nu purtați obiecte precum eșarfe, brățări, inele etc., care pot să se agațe sau să
cauzeze arsuri
5. Măsuri generale de protecție: ○ Asigurați-vă că este conectat sigur cablul de retur ○ Lucrările la echipamentul de înaltă tensiune trebuie efectuate numai de către
un electrician calificat
○ Echipamentul corespunzător de stingere a incendiilor trebuie să fie marcat în
mod vizibil și să fie la îndemână
○ Lubrifierea și întreținerea echipamentului nu trebuie să se efectueze în timpul
exploatării
0456 558 101
- 4 -
© ESAB AB 2019
1 SIGURANŢĂ
ATENȚIE!
Acest produs este destinat utilizării în medii industriale. Într-un mediu casnic, acest produs poate cauza interferențe radio. Utilizatorului îi revine responsabilitatea să ia măsurile de protecție adecvate.
NOTĂ! Predați echipamentul electronic uzat la centrul de
reciclare!
În conformitate cu prevederile Directivei Europene 2012/19/CE privind deșeurile de echipamente electrice și electronice, precum și cu implementarea acesteia conform legislației naționale, echipamentul electric și/sau electronic care a atins limita maximă a duratei de viață trebuie să fie predat la un centru de reciclare.
AVERTIZARE!
Radiaţie laser
Radiaţia laser vă poate deteriora ochii. Nu priviţi direct în dioda laserului sau în fasciculul laser când este activat (indiferent de clasa din care face parte).
Nu direcţionaţi fasciculul laser spre altă persoană.
Ca persoană responsabilă pentru echipament, aveți responsabilitatea de a obține informațiile despre stațiile de colectare autorizate.
Pentru mai multe informații, contactați cel mai apropiat distribuitor ESAB.
ESAB oferă spre achiziţionare un sortiment de accesorii pentru sudură şi echipamente individuale de protecție. Pentru informații despre comenzi, contactați distribuitorul dvs. local ESAB sau vizitați-ne pe site-ul nostru web.
0456 558 101
- 5 -
© ESAB AB 2019

2 INTRODUCERE

2 INTRODUCERE
Lampa laser este utilizată pentru sudura sub strat de flux cu urmărirea manuală a îmbinărilor. Lampa este instalată într-un suport care este montat pe aparatul de sudură automat.
Suportul este furnizat cu un accesoriu flexibil astfel încât lampa să poată fi reglată în poziţia dorită în faţa punctului de sudură.
Lămpile pot fi comandate ca seturi integrate complete, cu toate componentele necesare pentru instalare.
Lampa cu laser conţine o diodă laser de joasă putere care emite lumină roşie la o lungime de undă de 650nm.
Punctul luminos este intens şi vizibil chiar şi în lumina zilei. Lampa cu laser poate fi montată cu cabluri de diferite lungimi.
0456 558 101
- 6 -
© ESAB AB 2019

3 DATE TEHNICE

3 DATE TEHNICE
Lampă laser Conectarea la reţea: 5-24 V ±10% CA/CC Consum de energie electrică: < 60 mA Lumină:
Fire reticulare Punct
Roşu, 650 nm, Clasă laser 3R
Roşu, 650 nm, Clasă laser 2
Lungime cablu: 0,5, 2, 3, 5, 7 şi 25 m Distanţă de lucru maximă: 0,5 m Dimensiuni: l25×H27×A164 mm Conexiune prin cablu: Burndy, 4 poli Greutate: Aprox. 160 g
Aprox. 220 g (incl. unitatea de răcire şi
suportul) Clasă de protecţie carcasă: IP54
Echipamentul marcat IP54 este proiectat pentru utilizarea în spaţii deschise sau închise.
0456 558 101
- 7 -
© ESAB AB 2019

4 INSTALARE

4 INSTALARE

4.1 Informații generale

Instalarea trebuie executată de către un specialist.
Lampa cu laser este furnizată ca accesoriu. Aceasta este conectată la unităţile PEK, PEH şi EAC 10 conform instrucţiunilor din secţiunile următoare.
Întotdeauna, lampa cu laser trebuie:
să nu fie utilizată în timpul instalării
să fie instalată sub nivelul ochilor
să fie instalată pe capul de sudură pentru care a fost proiectată
să fie instalată pe un suport de lampă ataşat
să fie îndreptată în jos spre piesa de prelucrat

4.2 Conectarea lămpii laser la unitatea PEK

Lampă laser Utilizaţi butonul programabil Releu 2 de pe PEK.
0456 558 101
- 8 -
© ESAB AB 2019
4 INSTALARE

4.3 Conectarea lămpii laser la unitatea PEH

4.4 Conectarea lămpilor cu laser la unitatea EAC10
Conectaţi laserul la blocul terminal X2 de pe capul de sudură. Pentru a accesa X2, scoateţi capacul de pe capul de sudură. Conectaţi laserul între sursa de
alimentare +24 V c.c. (pinul 8) şi 0 V (pinul 9). Lampa cu laser va fi aprinsă când unitatea EAC 10 este alimentată cu energie electrică.
0456 558 101
- 9 -
© ESAB AB 2019
4 INSTALARE
0456 558 101
- 10 -
© ESAB AB 2019

5 OPERARE

5 OPERARE

5.1 Informații generale

Normele generale de siguranță pentru manipularea echipamentului pot fi găsite în capitolul „SIGURANȚĂ” din acest manual. Citiți-le în întregime înainte de a începe să utilizați echipamentul!
Lampa cu laser poate fi utilizată numai de către persoane calificate, care au fost instruite în tehnicile de siguranţă în utilizarea laserului.
Puneţi semne de avertizare atunci când utilizaţi lampa cu laser.
Asiguraţi-vă că lampa cu laser este îndreptată în jos spre piesa de prelucrat
Asiguraţi-vă că reflexiile directe sunt blocate. Restricţionaţi reflexiile care pot provoca
orbire temporară din cauza luminii intense, reflecţii sau distragerea atenţiei.
Priviţi întotdeauna lampa cu laser dintr-un unghi şi în direcţia traiectoriei fasciculului laser.
Imaginea prezintă un exemplu de utilizare a
lămpii cu laser ca lampă de ghidare pentru
sudură.
0456 558 101
- 11 -
© ESAB AB 2019

6 COMANDAREA PIESELOR DE SCHIMB

6 COMANDAREA PIESELOR DE SCHIMB
Piesele de schimb şi consumabilele se pot comanda prin intermediul celui mai apropiat dealer ESAB; vizitaţi esab.com. Atunci când comandați, vă rugăm să specificați tipul de produs, numărul de serie, denumirea și codul piesei de schimb în conformitate cu lista de piese de schimb. Astfel se simplifică expedierea și se asigură livrarea corectă.
0456 558 101
- 12 -
© ESAB AB 2019

NUMERE DE CATALOG

NUMERE DE CATALOG
Ordering no. Denomination Laser class Type Notes
0821 440 880 Laser lamp kit 2 PEK D 20/ D35, 2 m cable 0821 440 881 Laser lamp kit 2 PEK D 20/ D35, 3 m cable 0821 440 882 Laser lamp kit 2 PEK D 20/ D35, 5 m cable 0821 440 883 Laser lamp kit 2 PEK D 20/ D35, 7 m cable 0821 440 884 Laser lamp kit 2 PEK D 20/ D35, 25 m cable 0821 440 885 Laser lamp kit 2 PEK D 20/ D35, 40 m cable 0821 440 886 Laser lamp kit 2 EAC 10 D 20/ D35, 0.5 m cable 0821 441 880 Laser lamp kit, hair cross 3R PEK D 20/ D35, 2 m cable 0821 441 881 Laser lamp kit, hair cross 3R PEK D 20/ D35, 3 m cable 0821 441 882 Laser lamp kit, hair cross 3R PEK D 20/ D35, 5 m cable 0821 441 883 Laser lamp kit, hair cross 3R PEK D 20/ D35, 7 m cable 0821 441 884 Laser lamp kit, hair cross 3R PEK D 20/ D35, 25 m cable 0821 442 880 Laser lamp kit 2 PEH D 20/ D35, 2 m cable 0821 442 881 Laser lamp kit 2 PEH D 20/ D35, 3 m cable 0821 442 882 Laser lamp kit 2 PEH D 20/ D35, 5 m cable 0821 442 883 Laser lamp kit 2 PEH D 20/ D35, 7 m cable 0821 442 884 Laser lamp kit 2 PEH D 20/ D35, 25 m cable 0821 443 880 Laser lamp kit, hair cross 3R PEH D 20/ D35, 2 m cable 0821 443 881 Laser lamp kit, hair cross 3R PEH D 20/ D35, 3 m cable 0821 443 882 Laser lamp kit, hair cross 3R PEH D 20/ D35, 5 m cable 0821 443 883 Laser lamp kit, hair cross 3R PEH D 20/ D35, 7 m cable 0821 443 884 Laser lamp kit, hair cross 3R PEH D 20/ D35, 25 m cable 0463 673 001 Spare parts list Laser lamp kit
Documentaţia tehnică este disponibilă pe Internet la: www.esab.com
0456 558 101
- 13 -
© ESAB AB 2019
ESAB AB, Lindholmsallén 9, Box 8004, 402 77 Gothenburg, Sweden, Phone +46 (0) 31 50 90 00
http://manuals.esab.com
For contact information visit esab.com
Loading...